HVAPTPM-s DAGBLAD DONDERDAG 10 NOV. 1927 AGENDA. DONDERDAG 10 NOVEMBER Stadsschouwburg- Het Nieuw Rotter- Ü3msch Tooneei. dir. F. H. Tartaud. ..Soldateneer", 8 uur. Noorderkerk, Velserstraat: Win ter lezing Dr. P. Stegenga Azn., van Ara sterdam over „Ibsen's drama De Kroon pretendenten". 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Haarl. Orkestvereeniging: Ledenconcert, 8.15 u. Het Blauwe Kruis. Oude Groenmarkt 20: Lesing van den heer W. Holwerda, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Dancing, Cabaret, Jazzband. VRIJDAG 11 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Amsterdam- sche Tooneei. Tweede opvoering van „De Koopman van Venetië" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Nieuw Neder- landsch Tocneei ..Meneer Fastoor bij de rijken", 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal Gemeen telijk Orgelconcert. 8 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond: Vrij denkers vereeniging ,De Dageraad' aid. Haarlem: Debatvergadering Spre kers Ds. Poot van Haarlem en de heer J. Hoving van Amsterdam. 8 uur. Rembrandt theater: Doorloopende bioscoop- en variétévoorstelling van tot 9 en van 9.15 tot 11.15 uur des avonds. Cinema Palace, Grcote Houtstraat; Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. Kleine Houtstraat Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Cabaret Modern. Dancing Cabaret, Jazz band. Heemstede: Gebouw Protestantenbond Postlaan 16: Vergadering Haariemsche loge Theosofische vereeniging. Spreker Dr. C. A. H. von Wolzogen Kühr over ..Theosofie als wetenschappelijke levens leer". 8.15 uur. HaarlemmerliedeGemeenteraad des namiddags 2 uur. HET STATION AAN DE ZANDVOORTSCHE LAAN DE OVERWEG BLIJFT BESTAAN. Wij hebben reeds gemeld, dat het zeker is. dat aan de Zandvoortschelaan een station zal worden gebouwd, ook al moet nog volledige overeenstemmini verkregen worden tusschen de spoorw gen en de gemeentebesturen var. Heem stede en BloemendaaL In de vorige berichten is sprake ge weest van tunnels bij dit station. Wij vernemen nu evenwel, dat het alleen de bedoeling is om de verschillende per rons met een tunnel te verbinder.. E: wordt dus niet aan gedacht om treinen door een tunnel te laten loopen. De spoorwegovergang cp de Zand voortschelaan blijf: dus bestaan. NED. VEREEN. VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. DE HEER J. H. VISéE TOT VOORZITTER GEKOZEN. J. H. VISEE. Woensöag&vond had een zeer druk bezochte vergadering plaats voor de le den der af deeling Haarlem van boven genoemde organisatie in het gebouw „De Centrale". Dear den voorzitter werden mededee- lingen gedaan omtrent de ingezette ac tie by de N.Z.H.T.M. en wat verder nog zal geschieden, welke mededeelingen en plannen algemeen werden goedgekeurd. Daarna werd met overgroote meerder heid van stemmen tot voorzitter geko zen de heer J. H. Visee, chef-commies bij de N.Z.H.T.M. Door de heeren Visee, Vonkenberg en Prins werden hartelijke woorden van dank gesproken aan het adres van den scheidenden voorzitter, den heer F. M. Squwer, die om gezondheidsredenen moest bedanken. Op een voorstel uit de vergadering werd besloten f 25 uit te trekken voor de gezinnen der gevangen genomen In dische studenten en f 25 voor de slacht offers van een staking te Blokzijl. Door den secretaris erd een inleiding gehouden om ds actoe tot verbetering van de positie van het personeel. Deze inleiding werd gevolgd door een uit voerige discussie. Tenslotte werden de bestuursvoorstel len met algemeene stemmen goedge keurd. HET HUURKOOP SYSTEEM. DE LANGZAME OFFICIëELE WEG! Er is hier ter stede zeer veel te doen geweest cwer het huurkoopsysteem voor gasfornuizen en de houding van de ge meente. Tenslotte werd een commissie samen gesteld waarin eenige raadsleden zitting hadden, alsook de directeur van de gas fabriek en vertegenwoordigers van mid- denstandsvereen-igingen. D:e commissie heeft aan B. en W. een rapport gezon den waarin een oplossing werd voorge steld van de hangende moeilijkheden. Ongeveer een half jaar geleden heb ben wij reeds, hoewel het rapport nog geheim gehouden werd, medegedeeld, welke nieuwe regeling door deze com missie is aanbevolen. Maaraan hetgeen de commissie heeft voorgesteld is nog steeds door B. en W. geen uitvoering gegeven! De be langhebbenden wachten nog steeds op de beslissing van B. en W., die in ait geval naar ons verzekerd werd toch geen moeilijkheden oplevert, daar alle belanghebbenden zich met de aan bevolen regeling versenigd hebben. DE ZAAK DER HOLLANDSCHE HANDELSBANK. BEHANDELING VOOR AMSTERDAMSCHE GERECHTSHOF. Heden diende in hooger beroep voor het Amsteraamscïie Gerechtshof de zaak tegen J. S., directeur der Hollanösch; Handelsbank. Gelijk bekend, is verdachte nadat ver schillende rapporten omtrent den staat van zaken van de Hollandsche Handels bank waren uitgebracht. Vrijdagavond 19 November 1S26 op last der Haariem sche justitie in arrest gesteld en in het Huis van Bewaring te Haarlem opge sloten. Wij konden toen mededeelen dat verdachte wegens verduistering en we gens rervalsching in geschrifte zou ver volgd worden. In het Huis van Bewaring werd ver dachte ziek. Hij is daarna geruimen tijd verpleegd in de Stichting Johannes de Deo. Op den 16en Juni werd d-e zaak tegen verdachte behandeld door Haariemsche rechtbank. In de uitvoerige acte van dagvaarding werden verdachte vier feiten ten laste gelegd: le dat hij rekeningcourant- boeken der N.V. Hollandsche Handels bank over het jaar 1924 valschelijk heeft opgemaakt, althans heeft ver- valscht, althans heeft doen vervalschen, rn-et het oogmerk die als echt en on- vervalscht te doen gebruiken, in de tweede en derde plaats dat hij ver schillende reeïpissen van obligaties zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. En in de vierde plaats dat hij de balans per 31 December 1924 heeft op gemaakt, althans doen opmaken en on derteekend. aangevende een post debi teuren ad f 1.903.897.89, welke hy wist dat in strijd met de werkelijkheid was. Een en ander geschiedde volgens dagvaarding, met het oogmerk de val schelijk opgemaakte balans als echt en onvervalscht te doen gebruiken. Het O.M. bij de. rechtbank conclu deerde, dat verdachte zich heeft schul dig gemaakt aan twee feiten van ver duistering en aan twee feiten van valschheid in geschrifte. Het requireer- de tot schuldigverklaring van verdachte aan deze feiten en tot oplegging van ge vangenisstraf voor den tijd van drie jaar. De verdediger Mr. Bruch stelde aan het einde van zijn pleidooi de volgen de conclusies: voor wat aangaat de; dagvaarding nietigheid der dagvaarding, subsidiair ontslag van rechtsvervolging, nog meer subsidiair vrijspraak, ten aan zien van punt 2 ontslag van rechtsver volging, subsidiair vrijspraak, ten aan zien van punt 3 idem1- ten aanzien van punt 4 nietigheid der dagvaardin: subsidiair vrijspraak, neg meer subsidiair ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank veroordeelde verdachte tot twee jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. Het OM. is van dat vonnis in hooger beroep gekomen en zoo diende heden de zaak voor het Gerechtshof te Am sterdam. Van de zijde van het O. M. zijn 9 en van die der verdediging is 1 getuige décharge gedagvaard, nl. Dr. Th. Koot. Verdeel: rt, a:e er wat beter uitzag, dan toen hi) u-. r de Haarl. Rechtbank moest verschijnen iuisterde met de hand on eer het J v-efd naar de korte voorlezing van liet t<nlaste gelegde. Voordat me: de behandeling werd begonnen werd dr Koot gehoord (aris te Haarlem) als ge- tuigc-deskundige. Getuige legde een ver klaring af aangaande den gezond- hciastoes'nd van den verdachte. Hij concludeerde dat een zijn in de gevan genis van nadeeligen invloed voor den gezondheidstoestand van den verdachte is. daar hij lijdende is aan een psychi- seh-T depressie. De dagvaarding werd puntsgewijze be handeld. Bij die van het tien eerste ten laste gelegde, legde getuige P. Klijr.veid accountant te Amsterdam, n.a.v. een vraag van den president, slechts de korte verklaring af dat hij volhardde bij hetgeen door hem in Haarlem is ver klaard. Getuige J. P. J. Hagen, die in dertijd in dienst was bij de Hollandsche Handelsbank getuigde dat hy verschil lende posten had geboekt d:e hem door den verdachte werden omgegeven, zon der dat hij die posten naging; verschil lende speciale posten die de president hem in de boeken aanwees, verklaarde getuige te hebben geboekt. Verdachte erkende dat enkele posten ten onrechte zijn ingeschreven. 0.a. den post van engeveer f 80.990 ten name van de Haariemsche Stichting tot Wo ningverbetering. Volgens verdachte dit zeide hij n.a.v. een vraag van den president had getuige Hagen auto matisch te doen hetgeen hem werd op gedragen. Bij de daarna volgende be handeling van het onder 2 ten laste gelegde, zeide Mej. F. van Asselt, dat zij 2 obligaties N.V. d= Levers Zeepmaat- schappy, had afgegeven aan één der loketten der Hollandsche Handelsbank ter conversie. Ieder der obligaties was groot nomi naal 1 1000. De recipisse was nimmer in bezit van getuige geweest. N. a. v. 'n vraag van den procureur-generaal Mr. Bauduin bevestigde getuige dat zy to rral f 48.000 bij de débacle van de bank, verloren heeft. Getuige S. J. Voetelink procuratiehouder by de firma Lippmann Rosenthal Co. te Amsterdam verklaarde dat recipisse op 1 Juli 1925 aan de Hollandsche Han delsbank is opgestuurd. Er worden voorts nog een paar korte deskundige verkla ringen afgelegd over de manier van converseering van stukken, waarna de pauze intrad. De zitting zal in den namiddag worden voortgezet. ARR.-RECHTBANK. DOOD DOOR SCHULD. EISCH VIER MAANDEN HECHTENIS. had zich te verantwoorden M. van K-, 29 jaar, wonende te Amster dam. Hij werd volgens de dagvaarding be schuldigd, dat hij omstreeks 17 Juli 1927 onder ae gemeente Hiliegom als be stuurder van een automobiel over den openbaren rijweg, de Leidschestraat rij dende in de richting Hillegom, hoogst onvoorzichtig en roekeloos, tegen de re gels van den weg in. een vóór hem rij denden automobiel heeft willen voorbij rijden met een snelheid van ongeveer 60 KM. per uur. niettegenstaande hij van de richting Hillegom één of mee: wielrijders zag naderen, tengevolge waa: van, ook doordat verdachte bovendien te veel naar links uitweek, de aldaa: geheel rechts van den weg rijdende Anthonia Luberta Beumers door zijn auto werd aangereden, waardoor zij een hersenschudding en een beenbreuk heeft bekomen. Toen deze aanrijding had plaats ge vonden heeft verdachte, door de te groote snelheid, waarmede hij reed en door onkundigheid de macht over zijn stuur verloren; hij reed slingerend over den weg. zoodat de auto ten-slotte ge heel ter zijde van den weg liggende rioolbuizen aanreed en over den kop is geslagen, tengevolge waarvan de inzit tende dame Annie Veffer uit den auto werd geslingerd en aan de gevolgen overleed. Getuige G. Versteeg, veldwachter te Hillegom, deelde mede, hoe de zaak zich had toegedragen. De auto blijkens de sporen tegen de rioolbuizen gebotst en toen over den kop geslagen. Mej, Veffer had nog eenige stuiptrek kingen gegeven, waarna zij overleden is. Behalve het meisje A. L. Beumers was er nog een gewonde, die op de treeplank van den auto zat. deze was echter slechts licht gewond. Getuige heeft die twee gewonden per zieken auto naar het Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Ook het lijk van mej. Veffer werd daarheen gebracht. Getuige ant- woordde op een desbetreffende vraag van den President, dat het op dien weg te Hillegom altijd erg druk is. Er pas- seeren daar soms drie- en vierduizend auto's per dag en fietsers nog veel meêr. Het was een vierpersoons auto. waarin zes menschen zaten. Verdachte meende, dat de auto •niet over den kop is geslagen. Volgens hem is de auto, toen die tegen de riool, buizen botste, weer teruggeslagen. Getuige-desku-ndige Dr. J. p L Hulst erkende de juistheid van de verklaringen omtrent de ontstane won. den. Getuige Dr. T. Reddingius ver klaarde, dat mej. Beumer ernstig letsel had bekomen, o.a. een zware hersen schudding, een wond aan den scnedel een breuk in het rechter dijbeen en eenige lichtere wonden. Nadat zy vier weken in het Ziekenhuis te Lei den verpleegd was, heeft spreker haar nog een poosje poliklinisch behandeld. Van de hersenschudding is zij weer ge nezen en ook het ïoopen gaat weer vrij goed. Volgens haar vader, getuige I Beumer, loopt zij niet meer zooals vroeger. Het gebroken been is een beetje te kort geworden. Verdachte merkte op, dat het op het oogenblik van de aanrijding niet druk op den weg was. Hij had herhaal delijk signalen gegeven. Het meisje moet volgens hem. een weinig naar links zijn uitgeweken. Getuige Beumer zag, toen hij zijn dochtertje opraapte, dat de auto van verdachte over de rioolbuizen heen vloog. Hij deelde mede, dat hij een ;chade van ongeveer f 380 had geleden. Het aangereden 12-jarige meisje, A. Beumer, dat wegens haar jeugdi gen leeftijd geen eed behoefde af te leg gen, werd nu als getuige gehoord. Zij kon niet zeggen, wat er met haar ge beurd was. Zij wist niet of zij op het fatale oogenblik op het fietspad reed of een eind op den rijweg was gegaan. Ook kon zij zich niet herinneren, dat zij van haar fiets geslingerd werd, omdat zij be wusteloos geraakt was. Eerst in het Zie kenhuis keerde zij tot het bewustzijn terug. De President vroeg haar, hoe lang zy al fietste, of zy het goed kon en of zij wel eens bang is, als haar een auto passeert. Getuige antwoordde, dat zij ruim een jaar geleden het fietsryden leerde; zy verklaarde het nu goed te kunnen en dat zij niet bang voor passeerende uto's was. H030-S0LI BIJ ORGELCONCERT VRIJDAG. HET VAN DE IDYLLISCHE OUDE HERDERSFLUIT. Na het voortgezet getuigenverhoor, waarop wij in ons volgend nummer nog terugkomen, nam het OM. zijn re quisitoir. De officier meende, dat hier van schandelijke onvoorzichtigheid ge sproken moet worden. Verdachte heeft ïoc-kelcos gereden Ongetwijfeld heeft hij schuld aan het ongeluk, tenge volge waarvan een meisje overleden en n jongeling gewond is. De eisch luidde 4 maanden hechtenis. De verdediger, Mr. C. Blankevoort, vroeg vrijspraak omdat verdachte vol gens pleiter het slachtoffer was van een ncodlottigen samenloop van omstandig heden. en dus geen schuld heeft. De uitspraak werd bepaald op aan staanden Donderdag, des morgens kwart voor tienen. Vrijdagavond zal als solist by het Gemeentelijk orgel concert optreden de heer Jaap Stotyn, solo-hoboïst van het Residentie-orkest. Ter inleiding een en andei over zijn instrument, dat tegenstelling met fluit klarinet by het groote publiek nog vrij weinig bekendheid geniet. Dit zal wel allereerst toe te schrijven zyn aan moeilykheid om het te bespe len, en de zeer speciale schiktheid. die het instrument van den bespeler elscht verband met het zware ongezonde blazen. Dilettant hoboïsten zyn daardoor schaarsch Het geluid van het Instru ment is echter van buitenge wone schoonheid en in het symphonie-orkest bekleedt het een hoogst belangrijke plaats. De hobo is al zeer oud. veel ouder b.v. dan de klarinet, die omstreeks 1696 werd uit gevonden. De oorsprong reeds te zoeken in de rieten herdersfluit van de oude Grieken, de vermaarde Pan's fluit of schalmei Het geluid van de hobo past dan ook bij Arcadische passages, hoogst geschikt om idyllische stemmingen weer te geven Hobo In den l0°P der tUden :s uit de rieten fluit ontstaan het ebbenhouten instrument met gaten er. kleppen, dat wU als de tegenwoor dige hobo kennen. Het rieten mond stuk herinnert nog aan de herdersfluit. De Fransche naam „hautbois" duldt op de tegenstelling, die er bestaat tusschen de hobo, die de discantpartyen bezet, en de nauw daaraan verwante „basson", de fagot, de bas der houten blaasinstru menten. De toonvorming berust bij beide instrumenten op eenzelfde principe. Het mondstuk bestaat uit twee op een gebonden blaadjes Italiaansch riet, die de speler tusschen de lippen perst opening, waardoor de lucht, die hei riet in trilling brengt, geblazen wordt, is by de hobo niet veel grooter dan een spel- deknop De druk, die by het blazen, of liever persen, op verhemelte en strotten hoofd wordt uitgeoefend, kan voor som mige personen van nadeeligen invloed worden, vooral op de hersenen. Ande ren ondervinden hiervan weer geen na deel. De hobo is korter en dunner dan de klarinet, en dientengevolge is de ap- plicatuur moeilijker. De omvang is tegenwoordig twee octaven en een quint, n.l. van de lage b of bes tot de drie gestreepte f. Zocals by de meeste blaas instrumenten zijn de laagste en hoog ste tonen moeilijk zuiver te spelen. Het instrument staat in C, de muziek wordt geschreven in de G-sleutel. Behalve de gewone hobo, waarvan er in de orkestwerken meestal twee voor geschreven zyn, kwamen nog verschil lende andere soorten voor, waarvan er echter heel wat in onbruik zyn ge raakt. Vroeger bestonden ér hobo's in zes verschillende stemmingen: de.so- praenhobo of schalmei, de' discant schalmei, de alt-hebo, de tenor-, bas en contrabas-hobo, hetgeen daaraan toe te schryven is, dat men in de blaasin strumenten zooveel mogelijk het strijk- quartet wilde nabootsen, dat er weer op berekend is. om den vollen omvang van de menschelijke stem weer te geven, van de hoogste sopraannoten, tot de diepste bastonen. Een dergelijke verdeeling in zes soorten vinden wij thans nog by Adolphe Sax' scheppingen, de tuba's en saxophones Gebleven zyn slechts de gewone (so praan)-hobo en de alt-hobo, ook Engel sche hoern genaamd. De laatste wordt voorgeschreven door Wagner, van den schoonen klank goed party wist te trekken. De klank is dieper en weemoediger, dan die der gewone hobo. Voor het uitvoeren van werken van oude componisten.' zooals b.v. Each heeft men wederom laten vervaardigen de reeds verdwenen obce d'amore. Buiten gewoon mooi klinken de beide oboï d'amore in Bach's .Mattheus Passion", .rin zij o.a. verschillende aria's bege leiden. De oboe da caccia of jachthobo is ver dwenen. De ccntrabashobo werd vervan gen door de fagot, die gemakkelijker te bespelen is. Nog in de zeventiende eeuw de constructie van de hobo's ge brekkig. De eenige goed ontwikkelde blaasinstrumenten waren toen eigenlijk de trombones. De negentiende eeuw bracht door de uitvindingen van de kleppen en ventielen een totale omwen teling in de vervaardiging van blaas instrumenten, en ook de hobo werd aan zienlijk verbeterd. H iet toe droegen by verschillende hoboïsten, en de groote hervormer van de fluit, BÖhm. Tallcoze componisten hebben de hobo aangewend, zoowel voor ernstige als voor vrochjke motieven, het eerste b.v. in de Mattheus Passion, het tweede in het schalksche zilvervlootmotiefje in Van Anrooy's Piet Hein Rhapsodic-. Jaap Stotyn is zeer zeker wel de bekendste Hollandsche solo-hcboïst van dezen tyd. Hei. komende orgelconcert belooft dus weer iets zeer byzenders te genieten te geven. VERKOOPEN MET CADEAUX, Het Comité van actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux heeft te Utrecht vergaderd. Nadat onderscheidene besprekingen v.aren gehouden diende de heer H. Leen- huis. secretaris van het Comité een mo le in. waarin het comité werd opgedra gen de actie voort te zetten en de mo gelijkheid te onderzoeken of door het nemen van een w etsbepaling het euvel an den verkoop met cadeaux bestreden moet worden. Na eenige bespreking werd deze motie aangenomen. INVALIDITEIT.?- EN OUDERDOMS WET Naar Het Vad. ver-" mt zijn een ont- erp van wet tot wij -ring van de Inva liditeitswet (o.a. verhooging loongrens) en een wetsontwerp tot wijziging der Ouderdomswet om advies aan den Hoo- gen Raad van Arbeid toegezonden. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den mor;jcn vnn 10 Nov. 1027. Mcdcge' dccld door het Kon. Ned. Met. Inst. te Dc Uildt. Hoogstc barometerstand 764.4 m.M te Seydisfjord; laagste barometer stand 730.2 m.M. te Memel- Verwachting tot in den avond van 11 Nov.: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Westelijken tot Noordelijk ken wind, betrokken tot zwaarbc= wolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen--, sneeuw of hagelbuien, iets kouder overdag. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Donderdagmiddag 1 uur 746 m.M. Sedert hedennacht staat de barome ter vrywel op hetzelfde punt. Stand gistermiddag 749 m.M. CAREL VAN HUIZEN, Opticien, Kleine Houistraat 13 THERMOMETERSTAND 10 November Hoogste gisterenF. 43 Laagste hedennacht F. 40 Hoogste heden 12 uur F. 43 3URGERL1JKE STAND HAARLEM 10 November Ondertrouwd: 9 Nov.: H. J. v. Hon- schoten en M. J. Willemse, J. Klnt en C. J. Schipper, J. H. Mentjcx en C. M. Hulsebosch, R. G. F. Gyzen en T. A Kcenekoop, F. C. Hos en A. E. Hes, D. Prinsen en D. v. 't Slot, D. de Vries en J. v. Putten, S. C. Struk en W. H. Westerhoven, M. A. J. M. Bouchette en E. Weiman, C. v. Dyk en M. E. Putman. Getrouwd: 9 Nov.: B. G. M. v. Hels- dingen en C. M. Koelemeijer, C. J Meyer en M. Meinster, L. H. Breurini en A. M. Lagcnveij, W. J. Plukker en A. Nagel, H. W. Oldenhave en G. G. Beks. voort, P. J. de Ruig en J. M. C. Hop penbrouwer, G. A. R. Jungheinrich en D. E. H. S. W. Rust, J. Roubos en K. Dykstra, T. Wessclman en A. C. A. C. Koelemy, D. Zwiersen en J. Molenaar, B J. v. Oploo en A. M. v. Koningsbrug- gen, J. C. A. Ketelaar en M. J. Merks, M. G. Gude en J. A. Dekker, P. Paap en A, J. Opbroek, F. J. de Graaf en A. de Haas, Bevallen: 6 Nov.: M. v. d. Rietv. d. Putten, z., 8 Nov.: E. de Nijs—Otter, z. AssendelftTimmermans, d., H. Paauwv. Duivenboden, d., H. C. Vol kersBest, z., W. Peperde Vos, z., 9 Nov.: A. HuizingaBlonk, d., J. M. E. v. Konynenburg—v. Ek, d. Overleden: 7 Nov.: C. P., 3 mnd., z. van J. Samson, Gen. Cronjéstraat, 8 Nov.: A. E. Troll—Toepoel, 84 j., Klein Heiligland. JUBILEUM C. B. M. SEGAAR. VIJF EN TWINTIG JAAR GEMEENTE-AMBTENAAR. Heden, Donderdag, herdacht de heer B. M. Segaar, Hoofdcommies by de 5e afdeeling ten Stadhuize (Onderwijs en Verkiezingen) den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst der gemeente Haarlem trad. Van de ambtenaren der afdeeling ontving de jubilaris, die van een offi- cieele jubileumviering niet wilde weten, bloemen en een gegraveerden intkoker. Vele andere belangstellenden, waarbij oud- ambtenaren, zonden den heer Se gaar bloemstukken. De bui gemeester overhandigde den Lilaris namens B. en W. het gebrui kelijk zilver couvert. Den geheelen dag was het op het bureau van den heer Segaar een va et :ont van vrinden en bekenden die den ce. ehe'den en bekwamen ambtenaar kwamen gelukwenschen. TELEGRAMMEN DE POSITIE DER BESTELLERS. ANTWOORD VAN DEN MINISTER. GEEN HERZIENING. Blijkens een perscommuniqué van wege het hoofdbestuur der Posterijen heeft de minister van Waterstaat op verzoek der commissie van Overleg voor het bedrijf der P. T. T. geantwoord op het. verzoek om herziening van de be zoldiging der best eiders. Het antwoord luidde: Waar gebleken is na onderzoek, dat de positie van de bestellers geen zoodanige is, dat herziening noodzake lijk is kan het desbetreffende verzc-ek niet ingewilligd worden. DE TWEEDRACHT IN RUSLAND. MOSKOU, 9 Nov, (W. T. B.) De pers publiceert het besluit var. het bureau van het Mcskcusche comité der commu nistische party waarin de noodzakelyk- heid wordt betocgd om Trotzky, Zi- novieff, Kamenoff. Smilga en andere oppositieleiders buiten de party te zet ten en de onmogelijkheid wordt aange toond van hun aanblijven in verant woordelijke staatsbetrekkingen. FAILLISSEMENT OVER EEN NALATENSCHAP. Van een Haagsch notaris. TEKORT VAN 7 TON. Belinfante seint ons dat over de na latenschap van wylen notaris M. T. te 's-Gra ciihage die eer.lge weken gele den gestorven is het faillissement is uit gesproken. Er zou een tekort van 7 ton zijn, ontstaan door onnauwkeurige ad ministratie en het lichtvaardig verstrek ken van credieten en hypotheken. VLIEGONGELUK. LONDEN. 10 Nov. (Reuter). Tenge volge van een defect aan de motor van een militair vliegtuig, dat gisterenavond van Fernborough nïar Croydon vloog, sprongen de piloot en de waarnemer, naby Imberhoröe. op een hoogte van 700 Meter uit de machine mirt een para chute. De parachute van den piloot ging niet open en de vlieger viel neer en was on middellijk dood. De waarnemer kwam met een geopen de parachute veilig op den grond te récht. De machine ging in vlammen op. MUSSOLINI BELEEDIGD. WEENEN, 9 Nov. (W. T. 3.) Aan de Neue Freie Présse wordt uit Innsbruck gemeld, dat in Taufers (Zuid-Tirol) 24 mannen zijn gearresteerd die er van worden beschuldigd op dén verjaardag van den opmarsch naar Rome biljetten met Mussolini's portret en manifesten met olieverf te hebben bestreken. SCHAKEN. DE 27STE PARTIJ REMISE. BUENOS AIRES, 10 November (V.D. draadloos). De 27ste party tusschen. Aljechin en Capablanca werd na 38 zet ten wederom remise. VELSEN. RIJWIELDIEFSTAL. Door Th. B. v. d. M. wonende aan. den Doodweg te Velsen-Noord, is by de politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag, uit een schuurtje, staande achter zyn wo ning. een heerererijwiel is gestolen. Bij onderzoek bleek dit rijwiel het zelfde te zijn, als het bij den schoen- winkelier W. in beslag genomene, zoo dat het byna zeker is. dat men hier met demelfdert dader ts doen heeft. Dit temeer, daar het touw, waarmee de zak was dichtgebonden, afkomstig was van een bij v. d. M. afgesneden droog lijn, Ds politie heeft dus met de aanhou ding van P. W. zeer waarschyniyk een goede vangst godaan. Amsterdamsche Beurs opgegeven door de Nat. Banltvereenifjing DONDERDAG 10 NOV. 1927 1.30 uui 1.45 uur Staatsleningen 6 Ned. 1923 5% Ned. 1919 101 Scheepvaart Oxide Vaart Scheepv. Ünie... 97 97 Hol!. Lloyd Paketv3art Onde Boot........ ioi* NievelL Rotterd. Lloyd.. Sloomv. Ned Marine Comm.... 4* Marine Pref—... 37* Industrieën Ned. Kunstzijde. 372 372* 109* if! 1 00 Holl. Kunstzijde. 136 135- Oude Philips Gew. Jegens— 240 239* 41 Cen!r. Suiker - Ind.Ond.Bu-tenl. Anaconda copper 97* 34* Bank Ko!. Bank 274* 75 274* Indische Ban!; 178* 180 CerL Hand. Mij. Pctro'eum 16 Gec. Holl. Petr. Kon. Petroleum. 353* 353 355 Geld Cultuur Mij. H.V.A.— 818* 819 420 420 CulL Vorsten!... 180* 180* Dito Actions 164 Kaliredjo 122 Poerworedjo 127 Tabak Deli Mij 462 464* Senembah 486 4S7 Deli Batavia 535 535 - 536 Oostkust,— 255 255* 256 Rubber Arnst. Rubber... 313* 313 314* Latcpong Sum... 232 232 234 Wai Sumatra.... Vico 21C- 212 21C 212 Silan Sumatra... '61 Deli Bat. Rubber 259* 259* 259* Scrbadjadi 313 310 Interccnl. P.ubb. - 12* -\2\i Amerika Southern Rails,. 134 Wabasb. 65

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2