HA/ "LEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT CADENA VRIJDAG 11 NOV. 1927 VIERDE BLAD POINCARé STELT DE KWESTIE VAN VERTROUWEN. En behaalt de meerderheid der stemmen 'T PROCES MANOILESCU Een wassen neus CHURCHILL OVER ENGELAND'S WELVAART T BELANGRIJKSTE NIEUWS. 't Gaat geheel zooals 't voorspeld was. Poincaré kan rustig zijn gang gaan tot de begrooting afgëhancic is. Nadat hij in de 3 maanden vacantie van den Se naat de financieele commissie had be- wertct om haar amendementen in te trekken (die een gat van eenige honder den milldoenen in de begrooting zouden geslagen hebben) dreigde hij met de vertrouwenskwestie te zullen stellen als men hem zijn zin niet gaf. Niemand dacht men zal het daarop aan laten ko, men, omdat dat de populariteit der par tij zou kosten. De splitsing in de radi cale Fransche partij zal tot gevolg heb ben dat Poincaré zich tegenover een groot aantal tegenstanders geplaatst zal zien. Doch ook dezen stellen hun groote actie tegen de regeering uit tot na de behandeling der begrooting. Desondanks was Poincaré Donderdag verplicht alles (met voldoende optimis me) op één kaart te zetten. Hij stelde de vertrouwenskwestie naar aanleiding van een amendement op de begrooting van het ministerie van arbeid. Welk amen dement een hoogere uitgaaf van 240 millioen francs betrof. Om de hierboven uiteengezette redenen kreeg Poincaré de groote meerderheid der stemmen, name lijk 230. 91 stemmen werden tegen hem uitgebracht. Deze gang van zaken bevestigt dus duidelijk de voorspelling dat Poincaré veilig is tot na de behandeling der be grooting. Manoilescu de gearresteerde, al te heethoofdige .gezant" van Carol, die naar men vermoedt het avontuur eenigs- zins lichtvaardig op eigen houtje op touw heeft gezet staat thans terecht. Van deze zaak wordt meer ophef gemaakt dan ze vehdienit. Want by nadere be schouwing is gebleken, dat „het com plot tegen de regeering" niet van by- zonder serieüzen aard was. 't Schijnt al thans zeker te zijn dat de koningin weduwe Maria, er niet by betrokken was. Doch men wil thans een voorbeeld stellen en Manoilescu, de „postillon de rintrigue" die de compromittante brie ven vervoerde die. zooals ook weer la ter bleek, niet eens heel erg campromlt- teerend waren, staat terecht. De verde digers die een aantal getuigen a dé charge hebben opgeroepen die niet ver schenen zyn. zullen opnieuw gedagvaard worden. Onder hen isCarol. Of hij komen zal? Dit proces zal wel niet al te sensatio neel afloopen. Manoilescu zal er met een „zacht strafje" afkomen, en de regee ring Bratianu heeft dan weer eens haar kracht gedemonstreerd. Een goede re clame! Zoo ziet men hoe de rollen zyn omgedraaid. Want in opzet wilde Ma noilescu reclame maken voor de bal ling in Frankrijk. F. A. De Britsche politiek en de resultaten. Rede Churchill. De kanselier van de schatkist, Chur chill sprekende voor de Constitutional Club heeft een overzicht gegeven van de regeeringespolitiek en haar geschiede nis. De regeering zoo zeide hy ls ge kozen om de stabiliteit te verzekeren en met Baldwin als leider meende men, dat de natie die periode van rust zou kunnen erlangen, om te heroveren dat geen waaraan zoolang behoefte was ge voeld. Drie jaren gingen voorby, voor Churchill voort, en wy dienen in de eerste plaats te erkennen dat wy den vrede hebben verkregen. Wij hebben thans vrede in het buitenland en voor- zoover het in ons vermogen lag, hebben wy ook vrede in het binnenland. Die drie jaren zyn een tydperk geweest zoo wel van herleving, als van herstel, voor Groot-Brittannië zoowel als voor Europa. Velen zullen hier opmerken, dat de vooruitgang niet aan de verwachtin gen heeft beantwoord. En dit is ook volkomen juist, maar toch dwingt de vooruitgang onze waardeering af. In ieder opzicht kan men zeggen, dat er meer zekerheid in de wereld bestaat. Het Britsche Ryk vormt thans een hechter eenheid en is veiliger. De wel vaart van het land ls vooruitgegaan, de sociale en oeconomische gevaren, welke ons bedreigden, en welke ons wel ern stig bedreigden zyn bezworen. Niets is verricht, waardoor Groot-Brittannië's hulpbronnen door in gevaar zouden kunnen worden gebracht, en op dit oogblik heeft de regeering bij het hui dige parlement nog bestaanszekerheid voor den tijd van twee jaar, terwijl de kansen beter staan dan drie jaren geleden toen zy de verantwoordelykheid op zich nam. Wij zijn de gevaarlykste moeilijkheden in de industrie, moei lijkheden, zooals zich in de geschiedenis van dit land en van iederen modernen staat nog niet hebben voorgedaan de algemeene staking en daarna de lang durige stillegging der mynvelden te boven gekomen. Door deze twee gebeur tenissen meende spr, is veel van hetgeen werd verkregen, weer verloren gegaan. De steenkool-subsidie heeft het eerste financieele jaar van deze regeering, wat de resultaten betreft weer te niet ge bracht. Door de staking is een verlies geleden op het nationaal Inkomen van 20 a 30 millioen pond die thans nog als een zware wolk boven het land hangt. Doch de regeering heeft die moei lijkheden van deze periode weten te overwinnen, zonder de directe belastin gen te verhoogen, of de indirecte be lastingen opnieuw te leggen op de le vensbehoeften en dit terwijl zy niet al leen het amortisatie-fonds handhaafde op 50 millioen pond sterling, doch er zelfs in slaagde dit fonds tot 65 millioen pond op te voeren, een prestatie, waar over zich niemand zal behoeven te schamen. Wat de aanneming van de wet op de vakvereenigingen betreft, hieromtrent verklaarde Churchill, dat deze maatre gel werd begroot door een groote meer derheid van de leden der vakvereenigin gen zelf, als zijnde rechtvaardig en billyk; Churchill deelde mede, dat sindsdien de geest in de industrie zich heeft verbeterd. Spanje's politiek en de Volkenbond. Yanguas, de oud-minister van bui- tenlandsche zaken, thans voorzitter der nieuwe Nationale Vergadering, heeft, aldus het Hbld. in de cercle van leger en vjoot officieren te Madrid, een le zing gehouden over het standpunt van Spanje tegenover het vredesideaal. On der zijn gehoor bevond zich Primo de Rivera. Uiteraard behandelde Yanguas uit voerig het motief, hetwelk Spanje er toe heeft geleid uit den Volkenbzond te tre den. Het zou geneigd zijn, zeide hy, zyn besluit te herzien onder bepaalde voor waarden, nl. indien de Volkenbond de gelykheid zyner leden verzekert, of, in dien de feitelijke ongelijkheid voort duurt, men Spanje den rang toekent, welke het in de wereld inneemt. Het denkbeeld van Primo de Rivera om den Volkenbond door een Internationaal Opperste Gerechtshof te vervangen, juichte hij zeer toe. Sprekende over de betrekkingen tus- schen de verschillende naties, waar Spanje belangen heeft, betoogde Yan guas dat Spanje nauwe relaties dient te onderhouden met de westelyke staten als Portugal, Engeland, Frankryk en Italië. Het probleem inzake Tanger zal in een geest van rechtvaardigheid wor- dengeregeld; van dezen geest heeft Spanje reeds biyk gegeven bij de onder handelingen met Portugal over de wa tervallen van de Doero. De Spaansch-Amerikaansche betrek kingen hebben slechts een samenwer king ten doel, „geïnspireerd door de universeele regelen van het volkenrecht" aldus de oud-minister. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Men kan lang en nitbnndig prijzen de fijne eigentchappen van 'n ".gaar idiger kan In een der gehoorzalen der Weensche universiteit is een vinding in practijk gebracht, waardoor het mogelijk Is dat alle college loopende studenten de hartslagen van behandelde patiënten kunnen hooren. De „Stethophon" versterkt het geluid vele duizenden malen, dat dan door middel van telefoonleidingen naar de zitplaatsen der hoorders wordt overgebracht. KORT EN BONDIG. Kort vóór zijn vertrek naar Napels is koning Alfonso ernstig bestolen. Een groote hoeveelheid van 's Konings par ticuliere sieraden, zyn insigne van de Orde van het Gulden Vlies en een aan tal Fransche, Engelsche en Italiaan- sche decoraties waren verdwenen. Tengevolge van het ingestelde onder zoek is een verdachte kamerdienaar ge arresteerd. Te BeriynReinickendorf reed een auto in volle vaart tegen een trampaal Terwijl de chauffeur als door een won der ongedeerd bleef werden drie rei zigers zeer zwaar en twee licht gewond. Een der zwaargewonden is overleden. In het archief der Maatschappij van Wetenschap te Trondhjem is een on bekend handschrift van Ibsen terugge vonden. In de vergadering der maat- schappy heeft Dr. Landmark, de biblio thecaris, daarvan nu mededeeling ge daan. Te Liverpool heeft de raad met al gemeene stemmen mejuffrouw May Be- vin tot Lord Mayor gekozen; zy is niet de eerste vrouwelyke lord mayor, maar wel de eerste van één der groote steden. Het handschrift van Oscar Wilde's „Hertogin van Padua", dat men als ver loren beschouwde, is te New-York te ruggevonden. De zoon van een druk ker, die in den winter van 1880 te Lon den voor Wilde twintig exemplaren van het werk had gedrukt, heeft het naar Amerika meegenomen. DE VERSCHEURDE SCHILDERIJEN. EEN MERKWAARDIGE EISCH. De pleidooien voor de rechtbank te Parys in de zaak van den schilder Ca- moin tegen Francis Carco en drie kunst handelaars zijn geëindigd. Zooals men weet, aldus de N. R. Ct., heeft Camoin indertijd een groot aantal zyner schil- deryen verscheurd en in de vuilnisbak geworpen en heelt hy bezwaar gemaakt tegen het feit, dat enkele door verdoe king zyn hersteld en door Francis Carco op een veiling waren gebracht. Hy eischte vernietiging van de schilde- ïy'en en schadevergoeding. De officier van justitie heeft in zyn requisitoir het moreele eigendomsrecht van den schilder naar voren gebracht Zyn eisch luidde dat de schilderyen in kwestie opnieuw zullen worden ver scheurd naar den wensch van den schil der, dat de stukken daarna aan den wettigen eigenaar Francis Carco zullen worden ter hand gesteld onder verbod ze samen te voegen, dat Carco zal wor den veroordeeld tot 1 franc schadever goeding. De rechtbank zal later uitspraak doen. EEN RUBENS GESTOLEN. DADER VERMOEDELIJK BEKEND. De correspondent van de Tel. te Brus sel meldt: Woensdagmiddag constateerde de 81- jarige weduwe van Hol-Haillard te Ant werpen dat gedurende haar afwezigheid uit haar woning een schilderij van Ru bens, voorstellende de onthoofding van Johannes den Dooper was gestolen. In de kamer waren in het geheel geen sporen van de inbraak waar te nemen. Iemand uit de omgeving van mevrouw Van Hal wordt van den diefstal ver dacht. Op gelijke wyze is onlangs uit hetzelfde huis een schildery van De Braekeleer gastolen. VERKEERSINSPECTIE AANGEREDEN. GEVOLG: WILDE JACHT OP EEN AUTO. De leden van de Prov. Geldersche Ver- keersinspectie werden, aldus wordt uit Arnhem aan de Tel. gemeld, op een in spectietocht op den weg van Gendringen naar Didam aangereden door een auto die wilde passeeren. De chauffeur van den auto, die de aanrijding veroorzaakte trok zioh van het ongeval niets aan en reed door. Onmiddellijk zetten de leden van de verkeersinspectie hem na, nadat zij het nummer van den auto hadden genoteerd maar de vluchteling behield een voor sprong en reed door twee tollen, die juist gesloten werden toe de auto van de verkeerspolitie wilde passeeren. Te Zevenaar was de auto ondanks de inspannende jacht nog circa 700 meter voor. De verkeersinspectie waarschuwde daar telefonisch de Arnhemsche politie om den wagen tegen te houden en zette daarna de vervolging voort. Te Arnhem werd de auto inderdaad door de politie tegengehouden en de besturuder. een fa brikant uit Ulft, maakte even later op een niet al te prettige manier kennis met de leden van de verkeersinspectie. DE MERCURIUS-OVERGANG. De omstandigheden zyn op de plaats van onze observatie althans betrek kelijk gunstig geweest, aldus het Hbld., voor het waarnemen van het verschün- sel van den overgang van Mercurius vóór de zonneschijf. Een minuut of twintig lang was Donderdagmorgen de hemel aan de Oostzijde vrij van wolken en in dien tyd was de zwarte stip van de planeet door den kijker duidelijk te zien tegen het vlag van de zon. In den tijd der waarneming kwam Mercurius den karteligen rand van de zon links on der al nader en nader. Tegen kwat voor negen was er opnieuw bewolking, zoodat het einde van den overgang niet was waa *e nemen. Malaise in het Siciliaan- sche Rooversbedrijf. De van ouds beruchte Siciliaansche struikroovers hebben zich in de laatste jaren aan den modernen, onromanti- schen tyd moeten aanpassen, en het behoeft geen betoog dat 't hun handwerk niet ten goede is gekomen. Zy loeren niet meer op hun slachtoffers, zooals in den gceden ouden tyd, in een hollen weg, achter een brugleuning of verscholen in een boschje, noch in boomen of grep pels. Sommigen van hen zyn, door de harde noodzaak gedwongen, een eerlijk handwerk begonnen, zyn ..gentiluomini" geworden. Andere daarentegen, en dat is een niet onbelangryk aantal, hebben er een ander middel op moeten vinden, om hunne medemenschen op een andere minder romantische manier te plunde ren. Dit bewyst wel een serie van vijftig strafzaken tegen straatroovers, die bin nenkort te Palermo zal aanvangen. De 96 beklaagden zyn alle werkend lid van de ,,Vereenigde Straatroovers van Paler mo en Omstreken". De aanhangers van dit nobele gilde zullen zich dan te ver antwoorden hebben voor een nieuwe, veelvuldig toegepaste truc waarvan voor al onbemiddelden de dupe werden. Zy hadden namelijk de gewoonte, te Paler mo of andere steden van het eiland in een huurrijtuig plaats te nemen, zich naar de een of andere afgelegen plek te laten ryden, daar aangekomen den ver bouwereerden koetsier zonder omslag paard en wagen af te nemen, en deze niet eerder terug te geven, voordat een flink losgeld betaald was, meestal door bemiddeling van tusschenpersonen. Zoo diep is het edele Siciliaansche roovers- handwerk van weleer gezonken.... Een glazen school. In de Berlynsche voorstad Steglitz is men bezig met den bouw van een gla zen school voor tuberculeuze kinderen. Muren, vloeren en plafonds van dit ge bouw zullen geheel uit glas bestaan, en behalve de yzeren balken en de school borden van lei, zullen er voor dit ge- heele bouwwerk geen andere materialen gebruikt worden. Dat deze school gebouwd wordt, ls een gevolg van het rapport der gezondheids commissie voor de scholen, waarin men tot de conclusie gekomen is. dat slechts het licht de tuberculose bij kinderen kan bestrijden. Het gebouw zal 24 lokalen bevatten en in het begin van het vol gend jaar in gebruik genomen worden. Een slagvaardig auteur. In het „Duke of Yorks Theatre!" te Londen werd voor eenige dagen de pre mière gegeven van Noel Cowards „Home Ohat". Het stuk had weinig succes. Reeds na het tweede bedrijf was het duideiyk, dat de anders zeer geliefde schryver met dit stuk niet de minste bijval zou oogsten. Toch had deze Iden moed, zich aan het eind der voorstel ling voor het voetlicht te vertoonen. Daar klinkt het uit den engelenbak: „Nou ik had wat beters verwacht!" Een oogenblik angstige stilte. Dan met een veelzeggende blik op het publiek, 'ant woordt de teleurgestelde auteur den openhartigen criticus: „Ik ook". Lachers zyn milde critici, en zoo mocht Coward een hartelyk applaus in ontvangst ne men voor deze. blykbaar eenige goede grap van den avond. Dit slagvaardige antwoord herinnert aan Bernard Shaw, die, toen- hem eens te midden van een stormachtige huldi ging door Iemand „foei!" werd toege roepen, in de richting waar de opmer king vandaan kwam, opmerkte: „Ik ben het geheel met u eens. Sir, maar wat kunnen wy met ons tweeën tegen al die menschen?" De Nassak. De Hertog van Westminster heeft kort geleden een ouden en zeer kostbaren edelsteen verkocht. Dat wordt hem in Engeland nogal kwalijk genomen, wamt deze edelsteen is geen andere dan de Nassak, een dier groote historische dia manten uit Indië, dile evenals de Kohi- ijoor, die Regent en de Orloff een ech te Golconda-steen is en die, hoewel particulier bezit, toch onder de histori sche techatiten van het Ryk gerekend werd. Maar als men geld noodig heeft, en de Hertog van Westminster heeft ge- wocnlyfc zeer veel geld noodig, dan is het om het event wat men verkoopt. Het gaat er mede als met schilderijen en mddde-leeuwsche kastcclcn, die men van zyin voorvaderen erftzy gaan maar Amerika. De tachtig karaat zware Nas sak is de eerste groote historische dia mant, die in Amerikaansche handen komt. Hij stamt waarsohnyiyk uit het zelfde tijdperk, waarin ook de Kohinoor geslepen is, en is omweven van Indi sche mythen en legenden, vol van intri ges en bloedvergieten. Men weet, dat de Nassak-diamant sedert de Middeleeuwen gediend heeft als oog van het reusach tige Shiwa-beeld, dat staat in den rots stempel 'by Nassak, aan dén bovenloop vani de rivier de Godavery. Toen in 't Jaar 1818 troepen van de Oost-Ind, Compagnie door deze streek kwamen, plunderden zy den Tempel en braken den diamant uit het beeld. Twintig jaar later, in 1837, werd hy door den toenmaligen Hertog van West minster gekocht. De Parysche juwelier Mauboussln, die den verkoop regelde, had met de Ameri- kaansche douane-autoriteiten een inte ressanten stryd uit te vechten. Men kan zeggen, dat de Nassak een oud stuk is en als zoodanig had hy volgens de Amerikaansche wet zonder eenige be taling in de Vereenigde Staten ingevoerd kunnen worden. Maar de Amerikaansche douane-expert had eens gehoord, dat de diamant in het jaar 1830 opnieuw ge slepen was en daardoor zijnde geen 100 jaar oud modern en dus tol- plichtig. Mauboussin verdedigde zich tegen deze bewering met een leger van documenten en vaklieden, om te bewy- zen, dat de Nassak nooit door moderne slijpers aangeraakt ls. maar geslepen is volgens die oude methode, waarvan het geheim reeds sedert eeuwen als verloren geldt. De indiscrete microfoon. De Fransche radio-omroepers zijn ge organiseerd tot een vakvepéanigiing, en dit lichaam hield voor eendgen tyd een algemeene vergadering tot het bespre ken van de klachten en bezwaren, wel ke de radio-omroepers hadden jegens hun werkgevers, de directeuren der zendstations. Tot dit doel waren de ontevreden speakers op een laat avond uur bijeengekomen in de zendkamer van het station Eifeltoren. De heeren namen geen blad voor hun mond en er werd flink uitgepakt over de directeuren. De byeenkomst had ongeveer een uur ge duurd, toen men er door de mededeeling van een „luistervink" opmerkzaam werd gemaakt, dat de zender blijkbaar by vergissing niet uitgeschakeld was, en dat de vertrouwelyke discussies voor de ooren van half-Europa had plaats gevonden. Tableau. De menschelijke gorilla. Earle Nelsan, de menschelyke gorilla, die te Winnipeg veroordeeld is om op 13 Januari opgehangen te worden, draagt zyn lot gelaten. Hy is opgewekt sedert het doodvonnis over hem gewe zen is, en brengt veel tyd door met het lezen van den bijbal, zegt Reuter in een telegram. „Nu ik ter dood veroordeeld ben", merkte hy op, „hoop ik dat de politie tevreden zal zyn." Zijn vrouw en zijn tante die heel uit Californië waren gekomen, om moeite te doen opdat hy krankzinnig verklaard zou worden, hebben met tranen afscheid van hem genomen, maar hy bleef er onbewogen by en glimlachte toen zij zijn cel verlieten. Hoeveel sterrenwachten zijn er. De uitgevers van het nautisch jaar boek der Engelsche admiraliteit hebben een onderzoek ingesteld om te weten hoeveel sterrenwachten er ter wereld zyn. Als resultaat van dit onderzoek is men gekomen tot een totaal van 279 sterrenwachten. Aan de spits staan de Vereenigde Staten met 68 insti tuten; dan volgt Duitschland met 28, direct daarop Engeland met 27 sterren wachten. De vierde plaats wordt inge nomen door Italië met een aantal van 16. Frankryk heeft 13 en Rusland 12, ten slotte Polen 7 van dergelijke instituten. Ten gevolge van hun gunstig klimaat bevinden zich in tropische landen zeer vele sterrenwachten en waarnemings posten, die ten deele zyn opgericht door groote Amerikaansche astronomi sche genootschappen, die in hun eigen land van de ongunstige weersgesteldhe den te lijd:i Ir.'" :n. Zoo vindt men in Middel- en Zuid- Amerika 14, in Zuid-Afrika 13 en in Australië met zyn naburige Dominions 11 posten. Japan en China bezitten elk 3 insti tuten. Typisch is, dat het aantal wer- kelyk wetenschappelijk-werkende as tronomen over de geheele aarde aan- zleniyk geringer is, dan by voorbeeld het aantal millionairs. Hun juiste aan tal staat echter niet geheel vast. Autobandieten. Het B.T.A. meldt uit Parijs, dat vol gens een telegram uit Casablanca aan het „Petit Journal" zich aan de Fransch-Spaansche grens in Marokko een voorval heeft afgespeeld, dat her innert aan het optreden van de bende van Bonnot. Een chauffeur, Souvenpart geheeten, stal te Casablanca een zware torpedo- auto. In Te toean vond hy twee mede plichtigen. waarop het drietal in de voor naamste byouteriezaken aldaar inbra ken pleegden en voor 2 millioen aan sieraden en briljanten meenamen. Zy namen de wyk naar Fez, In de meening Oran te kunnen bereiken, doch toen de diefstal ontdekt was, werden drie auto's met machinegeweren en met Spaan- sche politie bemand de dieven achterna gezonden, die aan de Marokkaansche grens werden achterhaald. Er werd een woest gevecht geleverd, waarby de ban dieten ten slotte werden gewond en zich moesten overgeven. Zy werden naar Te toean teruggevoerd. In den loop van het gevecht werden drie politiebeambten gedood en vier ge wond. De gestolen byoux zijn gevonden. Een vrijmoedige minister over drankgebruik. Zooals men voor eenige dagen in de dagbladen heeft kunnen lezen .heelt het Deensche comité, dat twaalf jaar ge leden werd ingesteld om het alcohol vraagstuk in Denemarken te bestudee- ren en practische voorstellen tot oplos sing daarvan te doen, zich met groote meerderheid tegen een drankverbod uit gesproken. Opmerkenswaard zijn de open hartige, vrijmoedige verklaringen, waar mede sommige leden hun standpunt ge motiveerd hebben. De Deensche minis ter van Eeredienst bij voorbeeld, die in deze commissie zitting had, zeide in een interview: ,.Van brandewijn kan mis bruik gemaakt worden en dat gebeurt dan ook wel, maar toch zou ik daarom het gebruik van alcoholische dranken nog niet willen verbieden. Zij hebben namelijk ook him nuttige zyde en vol gens myn meening stichten zy zelis meer goed dan kwaad. Het hindert nie mand, als hy wyn drinkt om zich met goede vrienden of met vrouw en kinde ren een feestelijken avond te bereiden." De minister weigert te gelooven, dat die menschen noodzakelijk tot ruwheid en dierlykheid moeten vervallen, als zij sterken drank gebruiken, en beroept zich daarby op het beroemde sumposion of Drinkgelag van Plato, waarin de dron ken wysgeer Sokrates den dichter Aris tophanes wilde doen gelooven, dat het tiagische het komische en het komische het tragische was: „Ikzelf", zoo zei de minister, „zou graag bij dat feest tegen woordig geweest zyn". Degenen, die ons een niet geheel on gevaarlijk, maar geliefd bezit willen ont nemen, moeten wel bedenken, dat zy dan den alqohol concurrentie moeten aan doen, en ons iets beters in de plaats ge ven, willen wij ophouden met alcohol drinken. De krant, het boek en de bios coop hebben de neiging van het volk tot drinken sterk doen verminderen. Vooral de bioscoop kan nuttig werk ver richten in den strijd tegen het over matig alcoholgebruik, daar zy veel van den vrijen tyd der menschen, die zij an ders wellicht in de kroeg zouden door brengen. in beslag neemt. Op deze wy ze vecht men werkelijk met succes tegen het alcohol-misbruik. Door het bestry- den van het alcohol-g e bruik zal men echter niet tot resultaten komen". Duizend mijlen per uur. Een Engelsch blad heeft onlangs zyn lezers gevraagd eens op te geven wat volgens hun meening de voor naamste gewaarwording moest zyn van iemand, die zich bevindt in'een vliegtuig, dat zich voortbeweegt met de fantastische snelheid van duizend Engelsche mylen, d.i. ruim 1600 KM. per uur. Onder de vele antwoorden, die hierop binnenkwamen, werd het vol gende als het juiste gekenmerkt: „Het merkwaardigste effect van het vliegen met een snelheid van duizend myien per uur, is dat ten gevolge van de snelheid van ruim 440 meter per seconde, het geluid, dat slechts 330 meter per seconde aflegt, bij de ma chine achter zal blijven. De passa giers zouden dus absoluut niets hooren van het geraas der motoren, en zonder de minste stemvsi heffing met elkander kunnen spreken, of zelfs fluisteren. Dit genoegen zou echter wel eenigszins vergald worden door de minder aangename physieke gewaarwordingen als hartkloppingen en onpasselijkheid, die het onvermijde lijk gevolg moeten zyn van een der gelijke fantastische sneldheid".

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13