DATUMSTUKJES VERKEERSVRAAGSTUK OP HET VERWULFT 1 45e Jaargang No. 13618 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 11 November 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3-57H- Franco per post door Nederland 3.87H- Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haariem en Omstreken f 0.57M; franco per post f 0.65 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bl| abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantoot voor Santpoort, Veisen, Velsen-Noord, IJmulden, IJmulden-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ter bespoediging en voor het gemak van belanghebbenden ver zoeken wy voor de verschillende afdeelingen van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere me- dcdeelingen of vragen voor de Redactie: 10600; Voor den Hoofdredacteur: 15054; Voor advertenties, abonnemen ten en bezorging: 10724 en 14825; Voor aangelegenheden van de directie: 13082. AGENDA. VRIJDAG 11 NOVEMBER Stadsschouwburg; Het Amsterdam- 6Che Tooneel. Tweede opvoering van ,De Koopman van Venetië" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Nieuw Neder- landsch Tooneel „Meneer Pastoor bü de rijken", 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Gemeen telijk Orgelconcert, 8 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond: Vrij denkers vereeniging ,De Dageraad", afd. Haarlem: Debatvergadering Spre kers Ds, Poot van Haarlem en de heer J. Hoving van Amsterdam. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern; Dancing, Cabaret, Jazzband. Heemstede: Gebouw Protestantenbond Postlaan 16: Vergadering Haarlemsche loge Theosofische vereeniging. Spreker Dr. C. A. H. von Wolzogen Kiihr over „Theosofie als wetenschappelijke levens leer", 8,15 uur. ZATERDAG 12 NOVEMBER Stadsschouwburg: Vereenigd Tooneel, Dir. Verkade en Verbeek „Blauwe Vo gel van het geluk", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Feestavond met bal door de Tooneelvereeniging T. O. N. E. V. O. Rembrandt theater matinée des nam 2.30 uur en voorts doorloopende bioscoop en variété voorstelling des avonds van 7 tot 9 uur en van 9.15 tot 11.15 uur. Cinema Palace. Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern. Dancing Cabaret. Jazz band. DE ELFDE NOVEMBER. Het is vandaag negen jaar geleden dat de wapenstilstand gesloten werd die een eind maakte aan de gruwelijkste slachting die het menschdom ooit ge kend heeft. In de ex-oorlogvoerende landen wordt deze datum alom her dachthet treffendst wel in Enge land waar om elf uur 's morgens alle activiteit gedurende twee minuten wordt stopgezet en waar dan in plechtige stil te de dooden van den grooten oorlog worden herdacht. Ook in ons land gaat de dag niet on opgemerkt voorbij, en wij hopen dat duizenden gevolg hebben gegeven aan de aansporing van de vredesorganisaties „om twee minuten sterk te willen denken aan vrede en broederschap der volken, opdat het gevaar van den oorlog verre moge blijven". Velen die dat vanmor gen niet hebben gedaan hopen wij er nog toe te brengen door dit korte stuk je. De elfde November moet niet alleen een herdenkingsdag zijn, maar ook en vooral! een waarschuwing. Bedenk dat het gevaar dreigt, dat de meeste naties zelfs op dit moment veel zwaarder bewapend zijn dan in 1914. Besef dat de ecnige basis waarop het Volkenbondswerk kan slagen de wil van de massa is, de moreele wil en steun van de volken zelf, niet van enkele re geerders of diplomaten of groot- industriëelen. Weet dat het een onmogelijkheid is, een absolute onmogelijkheid, dat bij een volgenden wereldoorlog Nederland op nieuw ervoor gespaard zou blijven, zooals in 1914—1918 als door een wonder is ge schied. Denk aan uw kinderen, die gij opvoedt om hen tot gelukkige menschen te zien worden, en gevoel met afgrijzen hoe het zou zijn als zij in zulk een beestachtige slachting werden gevoerd en door gra naten in stukken gereten, of door ver giftige gassen onder helsche kwellingen ter dood gebracht. Geen van ons heeft het recht om scep tisch te zijn over den Volkenbond of minachtend te spreken over het vredes werk. Ieder die dat doet benadeelt dit werk, doet er actief afbreuk aan. en daarmee aan de toekomst en het heil van zijn kinderen. Dit is ons woord voor den elfden No vember Het is geen betoog, geen artikel, geen verdediging van een bepaald standpunt. Het is onbestreden waarheid. Laat ons allen waakzaam -zijn en blijven! Haarlem, 11 November Hoe minder, hoe meer en hoe duurder. Onze Londensche correspondent zendt mij de volgende verhandeling, die ik met verscheidene huiveringen en overeindstaande haren heb gelezen. Doe hetzelfde hooggeachte lezer, en huiver mee. Doe hetzelfde, nog veel hooger geachte lezeres, en lach ons uit. Want het zijn mannen die de mode creëeren. Koningen van de Rue de la Paix. Verraders in ons eigen kamp! Hier komt het dan: „De eenige industrie in Engeland en waarschijnlijk overal die na den oorlog met groote schreden is vooruit gegaan, is die welke zich bezighoudt met vrouwenkleeding in allerlei vorm. De vrouwen dragen minder dan ooit. Maar haar garderobes zijn niettemin veel uitgebreider en haar kleerenre- keningen zijn aanzienlijk hooger. Offi- cieele statistieken getuigen van den enormen groei van de kledingindustrie in Engeland, van het groot aantal men schen dat er zyn brood in verdient en van de groeiende kapitalen, die er in worden belegd. Zestien percent van de arbeidende bevolking van het land is in het kleedingsbedrijf. Meer dan 280.000 kleermakers maken damescostuums. Er zijn bijna 200.000 naaisters en modis- ten of hoedenmaaksters. Meer dan 40.000 personen werken in de bedrijven voor zijde en kunstzijde terwijl er bijna 25000 kantwerksters zijn. De Engelsche vrouwen verslijten volgens de genoemde statistieken jaarlijks een veertig mil- lioen paar schoenen, vertegenwoordi gend een bedrag van 25.000.000. De uitgaven aan zijde en andere japonstof- fen loopen in fabelachtige cijfers. De hoedenrekening gaat de 14.000.000 pond .te boven. De afgeloopen vier jaren zijn er 2200 maatschappijen gevormd met een gezameniyk kapitaal van 22.000.000 voor vervaardiging en om zet van vrouwenkleeren. In 1924 werd er 3.000.000 in dit bedrijf belegd, in 1927 tot nu toe 13.000.000, Hoe para doxaal het ook moge klinken, de mode der schaarsche bedekking heeft ten ge volge gehad dat de productie van japon- stof by na vertienvoudigd is. De grootste toename vertoonen zijden goederen. Voor den oorlog werd zUde alleen ge dragen door welgestelde vrouwen. Nu draagt ook de fabriekarbeidster zijde. Elke vrouw draagt zijden of kunstzijden kousen. En zij heeft er veel meer noo- dig dan toen zij katoen of wol droeg. Elke vrouw, arm of rijk, draagt veel meer kleeren dan vroeger. Een han dig meisje kan in een avond een nieuwe zyden jurk maken. Daarom hebben alle vrouwen goed voorziene garderobes. Zelfs aan corsetten besteden de vrou wen van thans meer geld dan die van vroeger. De vervaardiging van japon nen en van corsetten staat op hoogeren trap dan voorheen. Stijl en lijn is al les. En de vrouw van thans heeft ge leerd met een paar ellen züde een sier- ïyke avondjurk te maken. Zij heeft er een half dozyn in een seizoen." Deze laatste zin is de ergste van alle. Mijn eerste opwelling was om 'm te schrappen, want. wij mannen zijn soli dair, met uitzondering dan van de ver- rajers in de Rue de la Paix, die dit gansche onheil voorbereid en ontketend hebben. En ik dacht aan u, mede-man nen, die vanavond allen te hooren zult krygen: „Zie je wel, de Engelsche vrou wen hebben zes avondjurken en ik heb er maar. (volgt één, of twee, of drie, of vier, of vijf). en dat vind jij nota bene veel!". Enzoovoorts. Er is evenwel een antwoord op, in het bovenstaande stuk zelf. Er staat duidelijk in dat een eenigszins handig meisje tegenwoordig zelf een avond jurk kan maken. Een eenigszins han dige getrouwde vrouw doet het dus met het grootste gemak. Tenminste üi En geland. Van dit argument, mede-man nen, raad ik u aan om het volledigste gebruik en desnoods misbruik te maken. De rest van de onthullingen is een voudig verschrikkelyk. De vele statis tische zestallen nullen, telkens aandui dend millioenen ponden sterling, be hoeven geen verder commentaar. Zy spreken voor zichzelf, of liever gezegd: zij schreeuwen het uit. zij schreien ten hemel. En dan die zestien procent van de Britsche bevolking die in de vrou- wenkleedingindustrie werkt. Een zesde van de natie! Is het by ons ook een zesde, of misschien nog meer? En is het wel waar dat de ergste belager van onze portemonnaie de fiscus is, zooals wij in onze mannelijke verblinding maar steeds meenen? Laten we nog eens goed gaan rekenen en deze andere factor, duizenden jaren oud en begin nend op het moment van Eva's uit tocht uit het Paradijs, in volle waarde aanslaan Het gruwelijkste van de heele historie is dat er steeds meer stof gebruikt wordt naarmate de Vrouw minder draagt. De correspondent noemt dat paradoxaal. Er zijn andere termen op toepasselijk. Het is 'bovendien de definitieve ondergang van de wet van Vraag en Aanbod. En er komt nog bij dat de heerlijk-eenvou dige moderne jurkjes, zoo practisch en zoo vol van lyn en stijlofschoon ieder handig meisje ze zelf maken kaai vooral niet minder duur zijn dan de vroegere gewaden waaraan zes of adht of weet-ik-hoeveel-maal-zooveel stof besteed moest worden! De quintessens van de zaak is: „Hoe minder hce meer en hoe duurder". Daar hebt u het „in a nutshell" zooals de Brit zou zeggen. En er is niets aan te doen. Zelfs als wij konden slagen in een mannen-campagne voor algeheels bedekking, in de domme hoop dat dit weer tot lager prijzen zou leiden, zou 't niets helpen. Want de re actie zou eenvoudig wezen dat er zes of acht maal zooveel voor het materiaal betaald moest worden als de terugkeer tot lange rokken, lange mouwen, gesloten halzen, crinoline of queue de Paris eenmaal vol bracht was. Ik vertrouw dat ik vele echtparen hiermede voorzien heb van een pittig onderwerp voor conversatie. U, mede- •mannen, wil 'k wel voorspellen dat zij zal eindigen met het triomfantelijke ar gument: „Vind je het dan niet prettig als ik my goed kleed?" Wat u daarop antwoorden walt, zon der een hopeloos echec te lijden, moet u zelf maar bedenken. Ik voor my' zit er nog hard ever te piekeren, en zie geen uitweg. R. P. DE ONTWERP- ZIEKTEWET. INDIENING TE VERWACHTEN. Naar onze Haagsohe correspondent verneemt, is binnen enkele dagen de indiening te verwachten van het ont- werp-Ziektewet. Dr. K. F. PROOST TE HAARLEM- Men schrijft ons: Eindelijk is het Instituut van Arbei dersontwikkeling er in het derde winter seizoen in kunnen slagen den bekenden Zwolschen predikant Dr. K. F. Proost te Haarlem te doen optreden. A.s. Zondag zal de heer Proost op de bijeenkomst die als gewoonlijk te half elf in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond aanvangt, spreken over het onderwerp „Socialistische Kunst", Medewerking verleenen de heeren: Mar tin J. Lürsen, aan den vleugel en Ed. Biele, violoncel. Velen zullen Dr. Proost gaarne over dit onderwerp, waarover hy in de serie „Rel. Soc. Vragen" een lezenswaardig boekje publiceerde, willen hooren. 11 NOVEMBER. De grootste duikboot ter wereld is te Ports mouth (New Hamps hire) van stapel ge too pen. (Couranlbericht). Weer is 't elf November heden, Negen jaren is 't geleden. Dat Europa, moegestreden, 't Oorlogswapen nederlei, Negen jaar gaan snel voorbij. Nu wy ons in vrede weten. Wordt weer al te gauw vergeten, Wat toen wild werd uitgekreten. En men hoort het nauwlijks meer: Oorlog voeren nimmer weer! Met de lippen vroom beleden, In de holle staatsmansrede. Wordt ons dierbaar goed: de vree!?, In de theorie geëerd. Echter practisch genegeerd. Zelfzucht heerscht weer over 't leven, Elke natie richt haar streven. Op het nemen nimmer geven, In der waap'nen vredestijd, Woedt de concurrentiestrijd. En de mensch voelt deze kracht ?n, Ziet de botsing van die machten, En hij vraagt zich in gedachten. Waar die zelfzucht en die nijd, Ons zal leiden mettertijd. Bij het schrikbeeld der gevaren, Vreest hy, dat na negen jaren, Nog slechts d'echo kon bewaren, Van die noodkreet van weleer, 't Onheilspellend woordje: weer! Steeds zal d' echo t woord beperken, Daarom richte zich ons werken, Op het doel: het woord versterken, Met een enkel woordje meer, Oorlog! Nimmer, nimmer weer! P. GASUS. DE MOORDZAAK TE CULEMBORG. NIEUWE DESKUNDIGEN. Het persbureau Vaz Dias meldt ons uit Arnhem: Naar wy vernemen zijn Prof. dr. E. D. Wiersma, hoogleeraar in de Psychiatrie te Groningen en dr. J. G. Schnitzler, specialist in zenuwziekten te Arnhem benoemd tot deskundigen voor het in stellen van een onderzoek naar de be trouwbaarheid van één der getuigen in de bekende moordzaak te Oulemborg mej. de wed. J. Haveman. V v; I V ■it ill' I 1' Over een andere oplossing. kooper zyn, dan die door B. en W. is voorgesteld. Bovendien geeft de heer de Vries in overweging om voor het Verwulft een andfere verkeersregeling in te voeren. KoH*-Ki\Stra.a.t ri i' Tf tl tjj j Of J. douts ttraA.t Ea: bestaat voor het verkeersvraagstuk op het Verwulft veel belangstelling. Wij ontvangen thans van den heer G. P. de Vries, makelaar, een stuk waarin hij pleit voor een andere oplossing dan B. en W. hebben voorgesteld. Hy geeft in overweging om het Verwulft op zijn tegenwoordige breedte te laten, omdat hij meent. dat. mits het plein anders wordt aangelegd, voldoende breed is om aan de eischen van het verkeer te vol doen. Dan zal het evenwel noodig zijn dat de dubbele rij boomen geveld wordt, alsook om het Verwulft dat inder daad ook de overwelving van een vroe gere gracht is te versterken. Op het midden kan dan een vluchtheuvel ko men, terwyl er aan beide kanten dan nog voldoende ruimte overblijft voor een rijweg en een trottoir langs de huizenrij. Deze oplossing zal zoo meent de heer de Vries veel goed- Het voordeel.van deze verkeersregeling zou zijn zoo schrijft hij in een toe lichting dat de kruispunten minder gevaarlijk worden. Nu kruist het verkeer Groote Hout straatVerwulft elkaar op den hoek bij het modemagazijn der firma Prent van den Berg. Het nadeel daarvan is, dat men elkaar niet kan zien aankomen. Plotseling staan de auto's tegenover el kaar. Bij invoering van bovenstaande regeling heeft de kruising evenwel plaats op den hoek van de firma Goosens. Het voordeel is, dat daar een vrij uitzicht bestaat, waardoor het gevaar voor bot singen sterk verminderen zal. Voor de kruisingen van het verkeer VerwulftKoningstraat geldt het zelf de. Nu staan auto's die de rechterzyde van het Verwulft nemen plotseling voor de auto's en trams die uit de Kening- straat komen. Neemt dat verkeer den linkerkant van het Verwulft. dan ziet men elkaar ook reeds van ver aanko men. Wij hebben over dit denkbeeld de meening van den Commissaris van Po litie gevraagd. De heer Tenckinck ver klaarde, dat hy van deze wijziging geen voorstander kan z'"in. Het is waar. dat het gevaar op de thans bestaande krui singen zou verminderen, maar er zul len nieuwe gevaren voor in de p!- komen, war.t de voertuigen die zul! oversteken naar de Ged. Oude Gracht komen dan aan den verkeerden kant. Bovendien zou het veel bezwaren heb ben om tegen alle bestaande regelingen in het linksche verkeer op één plaats in de stad in te voeren. Dit zou boven dien in strijd zijn met de nieuwe Motor en Rywielwet. Vreemdelingen zouden door de onbekendheid met dezen uitzon deringstoestand zeker ongelukken ma- ken HAARLEMSCHE KALENDER. Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Marktdag Rechtsdag Raadsdag Strafdag GROENTJE5V-» Baddag Rustdag Op Dinsdag houdt namelijk de kamer voor burgerlijke zaken van de rechtbank zitting, op Donderdag de kamer voor strafzaken. Vrijdag is de dag, waarop men zijn GROENTJES inzendt'bij Haarlem's Dag blad, als men er zeker van wfl zijn, dat die op den daarop volgenden Zaterdag geplaatst werden. De GROENTJES in Haarlem's Dag'blad zijn Kwartjes-Advertentiën voor Vraag en Aanbod, die van 14 regels kosten 25 cents, iedere regel meer 10 cents meer. Dit zijn verreweg de goedkoopste Advertentie» in Haarlem en Omstreken. Geen enkel ander dagblad heeft Haarlem's Dagblad heeft. 18000 Abonnés, zooals DE H. O. V. OVER DE VERHOOGING DER SUBSIDIE. Ons wordt plaatsing van het volgen de verzocht: Binnenkort zal de gemeenteraad be slissen over het verzoek der H. O. V. tot verhooging van de haar toegekende subsidie. Dat de H. O. V. dezen meerderen steun by haar moeilijken strijd om het bestaan wel verdient door haar inspan ning en door het gehalte der ten ge- hoore gebrachte muziek, zal ieder beamen. Dat zij met recht op subsidieverhoo- ging aandringt, moge afgescheiden van alle andere overwegingen uit het volgende blijken. Over het jaar 1919 betaalde de H. O. V. aan salarissen voor de orkestleden iets meer dan ƒ32000.Uit de brief wisseling met het gemeentebestuur uit dat jaar, handelende over de verhoo ging van de subsidie van 15000,op ƒ30000,blykt dat o.m. als voorwaar de voor dien grooteren steun gesteld werd, dat de salarissen zouden ver hoogd worden. Dit is geschied; op de begrooting van 1920 komt reeds een totaalbedrag aan salarissen voor van pl.m. ƒ47.500, Deze salarisverhooging was, door het in de oorlogsjaren steeds duurder wor dende leven, broodnoodig geworden en de meerdere subsidie werd geheel daar voor gebruikt. Reeds spoedig bleek de salarisverhooging ten eenenmale ontoe reikend en het bestuur was door de tijdsomstandigheden, gedwongen aan hetzelfde aantal personen niet ƒ47.000, maar over 1920/21 reeds 58.000, het volgende jaar ruim ƒ62.000.over 1922/23 meer dan ƒ64.000,en thans ƒ661400,aan salaris uit te betalen, dus ruim 19.000,meer dan waarme de het oorspronkelijk meende toe te komen. Zeer zeker is dit een misreke ning geweest, doch wij behoeven slechts aan die jaren te denken om ons te her inneren dat iedereen toen loonsverhoo- gingen heeft moeten invoeren, die alle vroegere berekeningen in de war stuur den. Dat sindsdien de rekening der H. O. V. toch weer niet sluit (waarop in 1919 gerekend was) is dus een gevolg van omstandigheden buiten den wil of de macht van het bestuur. Wel blykt ech ter duidelijk uit deze cijfers, dat de H. D. V. geen moeite ontzien heeft om de zen tegenvaller te boven te komen en dat zij daarin ook voor een belangrijk deel geslaagd is. Immers zij komt niet die 19.000,— tekort welke zij voor sa larisverbeteringen achteraf nog moest uitgeven, doch veel minder. De ont vangsten uit eigen werken verkregen (dus zonder de subsidiën) zijn aanmer- kelyk gestegen, doch bij zulke tegen vallers ontstaan tekorten die niet ge heel uit eigen kracht kunnen worden aangevuld. En nog een oorzaak gooide de zorg vuldig opgezette br '-eningen onderst boven: de belasting op de openbare ver makelijkheden werd aanzienlyk ver hoogd. Uit de rekeningen blijkt dat uit dien hoofde aan de gemeente werd af gedragen over 1921 '22 ƒ1.711,79 en over 1922 23 op eens 5.637,80. een tegenvaller alweer van bijna f 4000,—. Is het wonder dat een vereeniging die toch al zooveel moeite had het ofd boven water te houden, bijna ten M-der ging? Is het te verwonderen, dat de H. O. V. er sindsdien niet in geslaagd is een sluitende rekening te krijgen? En mag het bestuur zich niet met recht vleien met de hoop dat net gemeentebe- vur de onmp/"'(ikheid vooi de H. O. V. zal beseffen om zonder meerderen steun zijn taak te blijven vervullen en aan de orkestleden een behoorlijk be staan te verschaffen? BAZAR. De ontspanningsveresniging „Cns Ge noegen" houdt dezer dagen een bazar en zal de helft van het batig saldo afdra gen aan de Vereeniging „Haarlemsche Werkinrichting* KOSTEN BUITENGEWOON ONDENRWIJS. BIJDRAGEN UIT PROVINCIALE KAS. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land hebben aan de gemeentebesturen bericht dat van 1 Januari 1928 af bij dragen uit de provinciale kas kunnen worden verstrekt: a. in de kosten van exploitatie van inrichtingen van buitengewoon lager on derwijs, bestemd voor zwakzinnige, sleöbthoorende, blinde of doofstomme kinderen b. in de reis- en verblijfkosten en de kosten van huisvesting der leerlingen van zoodanige inrichtingen; c. in de kosten van stichting van deze inrichtingen d. in de kosten van instandhouding van deze inrichtingen. De bijdrage, bedoeld onder a, bestaat in een bedrag van 25 per leerling en per jaar voor de scholen voor doof stomme en blinde kinderen en van 20 per leerling en per jaar voor de ove rige scholen. Hierby wordt tot grond slag genomen het getal leerlingen, dat op 15 September van het afgeloopen jaar als werkelijk schoolgaande bekend stond. De bydrage. vermeld onder b, wordt verstrekt aan gemeenten, waaruit leer lingen afkomstig zyn, die elders of in de gemeente zelve een inrichting bezoeken. Zy wordt verleend in de reis- en ver blijfkosten en in de kosten van huis vesting tot een bedrag van ten hoogste 20 pet. der kosten, die ten laste der ge meente blijven. MOORDAANSLAG OP ZIJN VROUW. GEVOLGD DOOR ZELFMOORD. In de woning van M. N. te Onnen deden zich, naar de Asser Crt. meldt, vele oneenïgheden voor tusschen man en vrouw en zoo ook nu weer. Deze ech ter is de laatste en de ergste geworden. De twist tusschen man en vrouw liep zoo hoog, dat 't niet bij woorden bleef. De man ging zijn vrouw met een mes te lijf en heeft blijkbaar getracht haar te vermoorden. Aan hoofd, hals en polsen i althans waren diverse diepe messteken te constateeren. Tengevolge van bloedverlies geraakte de vrouw versuft en begaf zich te bed, waarna ze zeer waarschijnlijk bewuste loos is geworden, 't Is niet onmogelijk dat de bruut eens in de woonkamer is gaan luisteren en dat het hem, toen hy de vrouw zich niet heeft zien be wegen, te benauwd is geworden, althans in de schuur heeft hij door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Toen dit vreeselijk gebeuren de politie ter oore kwam, was reeds een dag over de misdaad verloopen. De man werd ge vonden en dr. Jager werd geroepen om de vrouw, die in een deerniswekkenden toestand verkeerde, onder behandeling te nemen. Op 't oogenblik maakt de vrouw het vrU goed. KIND VERDRONKEN. VOOR DE OOGEN VAN ZIJN VADER. Het 14-jarig zoontje van schipper De Jcng. kapitein van het stoomschip Stad Tilburg no. 6. is Donderdag tijdens de vaart op de Maas naby het Keizersveer overboord geslagen. Zonder dat hulp ge boden kon worden verdronk de jongen voor de oogen van zyn vader. INDISCHE FILMAVOND De afdeelingen Haarlem der Vereenl- gln^en „Oost en West" en „Neder- lanasch Fabrikaat" geven Vrijdag 18 November a.s. in den Schouwburg aan den Jansweg een Indischen Filmavond, waar vertoond wordt de film van een ceel der bedrijven van de Ned. Handel Maatschappij en de N.V. Ned. Ind. Landsyndicaat, opgenomen in 1927 door Willy Mullens op verzoek der Directie.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1