BINNENLAND. MIJNHARDT'S VAN DËTTARBEID. KOLONIëN. SCHEEPSBERICHTEN UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 12 NOV. 1927 DE REGELING DER ZIEKENFONDSEN. SUBSID1EERING VAN FONDSEN. De minister van Arbeid heeft in een brief aan den voorzitter der Tweede Kamer thans mededeeling gedaan van de intrekking van het ontwerp Ziekte en Ongevallenwet 1925. Tevens heeft deze bewindsman thans ingediend een tweede nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot regeling der zieken fondsen. In de toelichting hiertoe geeft de mi nister allereerst een korte uiteenzeting van het standpunt, dat hü met betrek king tot c*e geneeskundige verzorging van arbeiders en met dezen maat schappelijk gelijkstaanden inneemt. Me: nu wijlen minister Talma en oud minister-Aalberse is hij van oordeel, dat een wettelijke regeling welke beoogd wordt in een behoorlijke geneeskundige verzorging niet als aanvulling op een wettelijke regeling beteffende zieken geld-verzekering van arbeiders moet worden opf ezet, maar moet worden ge zocht in de regeling en de ontwikke- V.'i van het ziekenfond^wezen, dat zich in onze samenleving bereids heeft inge burgerd. Ook hem schijnt daarbij het uitoefenen van rechtstreekschen dwang gericht op toetreding tot een zieken fonds niet raadzaam. Naast den invloed van artikel 43 der Ziektewet kan worden opgewekt tot vrijwillige aansluiting. Susidieering van fondsen. Als middel daartoe acht de minis ter- subsidieering van erkende ziekenfond sen een doeltreffend middel. Voor dit standpunt heeft de minister ook in zoo verre den steun van den Hoogen Raad van Arbeid, als deze in zijn vergadering van 27 Januari 1923 zich in meerder heid uitsprak in dien zin. dat het ge- wenscht is een afzonderlijke regeling te scheppen betreffende de geneeskundige verzorging van arbeiders en met dezen maatschappelijk gelijkstaanden.! Op financieeïe gronden bestaat ook thans bezwaar tegen een regeling als in het oude onrwerp vervat. De minister s'.uit zien echter aan. bij hetgeen m: niscer Aalberse schreef bij paragraaf 1 van zijn M. van A. op het V. V., dat het oorspronkelijk karakter van het wetsontwerp zal worden hersteld, zoodra de omstandigheden dat toelaten. Ter toelichting van de voorgestelde wijzigingen wordt verder oun. het vol gende opgemerkt: Het komt den mi nister noodig voor dat intrekking van de toelating ook mogelijk zü, wanneer het fonds zijn taak op zoodanige gebrek kige wijze vervult, dat daardoor de ge neeskundige verzorging der bij het fonds verzekerden in gevaar wordt gebracht. De mogelijkheid hiertoe worde gescha pen. Artikel 7 van het gewijzigde ont werp opende niet de mogelijkheid dwerg fondsen te weren voor het stellen van minimum-eischen. Daarin is alsnog voorzien. Gezinsleden. Daar de toetreding tot een zieken fonds geheel vrijwillig is, bestaat er naar het den minister wil voorkomen, geen reden orn een persoon, die tot een zie kenfonds wenscht toe te treden en een gezin beeft, te verplichten ook de ge zinsleden bij dat fonds te verzekeren. De in het eerste lid van artikel 9 ge brachte wijziging hef; daarom die ver plichting op. Het ziekenfonds is echter krachtens die wijziging verplicht, om. indien een gehuwde ook de leden van zijn gezin bij dat fonds verzekerd wil zien, deze verzekering te aanvaarden. Een nieuw lid 2 A geeft aan het zie kenfonds de bevoegdheid in de statuten te bepalen, dat een toetredend lid met een gezin, ook de gezinsleden bij het fonds moet verzekeren. De vrije artsenkeuze voor zoover cüe practisch te bereiken is, acht de minis ter evenals zijn ambtsvoorganger als re gel gewenscht. TEGEN HET COMMUNISME. BESLUITEN VAN INTER NATIONAAL CONGRES. De Conseil van de Entente Interna tionale contre la UT ième Internationale waar gedelegeerden van 18 landen aan wezig waren, heeft, naar wij meldden te den Haag plaats gehad op 8, 9 en 10 November. De conferentie heeft eenpa rig de volgende resolutie aangenomen, welke was voorgesteld door een -com missie van juristen van verschillende nationaliteit. De Conseil constateert, dat het pro gramma van de Communistische Inter nationale, dat deze met behulp van de regeering van de sovjet-republiek over al tracht te verwezenlijken, tot doel heeft alle instellingen te vernietigen, die door het recht van alle beschaafde landen beschermd worden. De Conseil vestigt de aandacht van de Regeeringen en Parlementen op het misdadig karakter van genoemd pro gramma en noodigt hen uit de nood zakelijke maatregelen te nemen om iedere poging tot uitvoering ervan te verhinderen. De Conseil heeft bovendien de vol gende resoluties aangenomen: 1. Op grond van het misdadig karak ter van de Actie der Communistische Internationale moet iedere vereeniging welke daaraan verbonden is als onwet tig" worden beschouwd. 2 De betrekking van een openbaar ambtenaar is onvereenigbaar met de hced -r.igheid van lid of aanhanger van zulk een vereeniging. 3. Met betrekking tot de misdrijven tegen den Staat moet (en) a gestraft worden de misdrijven te gen een vreemden staat alsook de mis drijven begaan in den vreemde tegen den eigen staat; b. de bestraffing zich niet bepalen tot handelingen, begaan in het open baar; c. de voorbereidingshandelingen evenzoo als de handelingen zelf en de poging bestraft worden. 4. De wensch wordt uitgesproken, dat de staten zich niet verzetten tegen de uitlevering van hen, die misdrijven be gaan hebben, welke een uitvoering zyn van het programma der communistische Internationale. WEL GOEDKOOPE SIGARETTEN. MAAR ONAANGENAME GEVOLGEN. In aansluiting op het medegedeeld': over het inwerpen van koperen schijven in stede van een guldenstuk in sigaret- ten-automaren te Rotterdam kan gemeld worden dat Donderdagavond een man is gearresteerd nadat hij een doosje siga retten ter waarde van eon gulden uit de automaat van den sigarenwinkel van De Heer in de Hoofdsteeg. met behulp van een koperen schijf in handen had wraten te krijgen. Een vertegenwoordiger tan de firma, die deze automaat leverde, was in een café op uitkijk gaan zitten en z?.g den man te ongeveer 10 uur, bij de automaat bezig. Hij ging hem achterna en waar schuwde een agent. De man bleek een doosje sigaretten van een gulden in zijn zak te hebben, dat doosje was gepara feerd door den winkelier, zoodat het vaststond uit de automaat afkomstig te zijn. Ten huize van den aangehoudene werden 6 doosjes in beslag genomen. De man heeft bekend. VERBETERING WEGEN. DER HET GEVAAR VAN ASFALTEERING. De Haagsche Crt. schrijft: In l^t voorioopig verslag van de Twee de Kamer over de Waterstaatsbegroo- ting 1923 betoogen verscheidene leden, dat het toenemend aantal auto-onge vallen mede verklaring vindt in den meer dan onvoldoenden toestand der groote verkeerswegen. De waarheid in dit betoog zal wel door niemand wor den ontkend en de auto-bestuurders zullen dan ook met een gewaarwording van vreugde lezen van de verschillende wegeniplannen, die bedoelen verbetering te brengen in den langzamerhand on houdbaar geworden toestand, waarin vele van onze groote verkeerswegen zich bevinden. Maar naast die vreugde be staat helaas een gevoel van vrees dooi de gedachte aan de wijze, waarop die verbetering wellicht in veel gevallen zal worden aangebracht. Wij 'bedoelen hier de wijze, waarop de wegen zullen wor den verhard, en ontkomen niet aan den indruk, dat men geneigd is die verhar ding voornamelijk te doen bestaan uit asfalt. Wij weten niet of men by de verbete ring rekening zal houden met wat het laatstgehouden wegeneongres heeft ge leerd. Vertrouwende, dat zulks wèl zal geschieden, meenen wij niettemin er de aandacht op te moeten vestigen, dat al bieden asfaltwegen voor het verkeer vele gemakken, er niettemin onder bepaalde omstandigheden aan het berijden van zulke wegen met auto's groote gevaren verbonden zijn. Onder die omstandighe den rekenen wij b.v. regenachtig, voch tig weer, waardoor asfaltwegen een glad held verkrijgen, die het noodlottig slip pen bevordert en bovendien het licht van de rijdende auto onvoldoende op- neemt. De natheid van die gladde wegen is op die wegen als een spiegelglans, waarin het autolicht als het ware ver drinkt en niet het effect heeft, dat ge wenscht wordt. Wielrijders, die een elec trise he lantaarn gebruiken, kunnen her haaldelijk waarnemen hoe weinig nut ze hebben van hun lantaarn bij het be rijden van natte asfaltstraten. En, ge lijk gezegd, ook het gevaarlijke slipipen, het soms gansch en al op haar wielen draaien van auto's bij snel remmen en uitwijken komt op het vochtig-gladde asfalt herhaaldelijk voor. Wij meenen daarom, dat het ernstige aanbeveling verdient om alvorens de plannen tot wegenverbetering vast te stellen en int te voeren, met 't boven staande rekening te houden en voor de verharding van de wegen die middelen te bezigen, welke den weg onder alle omstandigheden gevaarloos berijdbaar maken, middelen dus, die de noodige hardheid verzekeren, doch waardoor te vens het ontstaan van gladheid wordt voorkomen. Daarvoor zullen ongetwij feld alle autobestuurders zeer erkente lijk zijn en het is toch juist voor hen. dat wegenverbetering noodzakelijk wordt geacht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. STRIJD OM KERKELIJKE GOEDEREN. DE PASTORIE VAN DS. VERMEERi. Zooals reeds vroeger is gemeld, heeft de Gereformeerde Kerk in Synodaal Verband te Oude Mirdum in de aange legenheid der kerkelijke goederen het maken eener billijkheidsverdeeltng ge weigerd. Zij heeft ds. Vermeer, onzen oud-stadgenoot gedagvaard tot ontrui ming der pastorie. Thans heeft de Rechtbank te Leeuwar den in de aanhangig gemaakte proce dure uitspraak gedaan. De Rechtbank heeft zoowel het ver zoek tot oproeping in vrijwaring, alsook het verzoek van ds. Vermeer te mogen optreden ais bevoegde partij, afgewezen. Van deze beslissing zal Hooger beroep worden aangeteekend. Naar men zich zal herinneren heeft de Rechtbank te Utrecht eenlge weken ge leden een dergelijk verzoek van ds. Sme- lik te Tienhoven ingewilligd. Hoofdpijn-Tabletten 60cl Laxeer-Tabietten 60ct Zenuw-Tabletten 75c' Staal-TaWetten 90cl Maag-Tabletten 75cl 11 Bij Apoth en Drogisten DRIE NOTEDOPPEN EN EEN BALLETJE. PROEF HAZARDSPEL IN DE RECHTSZAAL. Voor den politierechter te Roermond heeft zich naar de ,.L. K." meldt een man te verantwoorden gehad, die zich met drie and-ren schuldig had gemaakt aan hazardspel. O.a waren zü in Weert geweest. De fceeren reisden per Ford. Degene, die terecht stond had het spelmateriaal, drie ncteücppen en een balletje. De an dere drie leden deden zich voor als wel gestelde lui. kwamen ..toevallig" in het zelfde café. Er werd gespeeld. De man met het balletje verloor en als dan een ander, aangelokt door de winst, mee deed. won de man met het balletje. De president wees verdachte erop, dat het niet mag. Er mag zooveel niet, merkte deze op. Als ik wist, dat het niet mocht, deed ik het niet, maar de eene recht bank spreekt mü vrü en de andere ver oordeelt me. Verd. moest het spelletje demonstree- ren. Hij duwde het kogeltje onder een der doppen en schoof die door elkaar. Daar zit het onder zei de president Het balletje zat er onder. Je doet het nu te langzaam, vond de president. De ander zei niets, maar legde weer het balletje onder een der dopjes. Even langzaam bewoog hij de dopjes. Hier zit het onder, zei de presldc-nt. Het zat er niet onder. Groote vreugde. Nog eens werd het spelltje gedaan en weer was het: mis. Ja, zeide president, we kunnen wel eens lachen, maar voor jou is het niet orn te lachen. Je moet er voor zitten. Een paar getuigen werden gehoord. Een had vijf en zeventig gulden ver loren. De ander had niet meegedaan, maar was toch vijf en twintig gulden kwijt geraakt. De president uitte het vermoeden dat er onder het gezelschap ook zakkenrol lers waren. Verd. zei echter dat die getuige wel had meegedaan. Het OM., waargenomen door mr. Rie- ter, achtte de feiten van het ten laste gelegde bewezen. De vraag is alleen maar of er sprake van hazardspel is. Verdach te schuift het balletje onder de note- doppen. Voor een ander hangt het win nen ervan af, of hij raadt onder welk dopje het balletje ligt. We hebben hier te doen met wat men noemt, de men- schen geld afzetten. Men trekt het land door me een bende, en wat voor een bende. Het zijn landhaaien, die erop uil zijn, wie ze te pakken krijgen van geld te ontdoen. Men weet, dat ze erop uit zijn, comedie te spelen en de menschen te verleiden. Spr. eischte een gevangenisstraf van een jaar. De Rechtbank zal 22 Nov. uitspraak doen. ELECTRISCHE KERK- VERWARMING. De gemeentelijke electriciteitswerken te Amsterdam hebben, naar het Hbld meldt in de synagoge Gerard Doustraat 238 aldaar een nieuw soort verwarming aangebracht, die alle koude kerkgangers op de meest practische wijze van warm te kan voorzien. Verschillende kerken, in het geheel acht, zijn nu te Amsterdam electrisch verwarmd; de nieuwe verwarming in deze laatste en achtste kerk wordt ge leverd door middel van straling die van enkele elemenuten, welke in de hoogte boven de zitplaatsen zijn opge hangen, uitgaat. De verwarmings-ele- menten zijn gloeiende draden, zooals ze In een elecfcrische kachel zijn te vinden, en die onder een gebogen koperen re flector zijn aangebracht. In de kerk staat dit allerminst storend. De warmte straalt naar beneden en verwarmt de kerkruimte op een gelijkmatige en aan gename wijze. Het groote voordeel van een dergelijke verwarming en dit geld ook van de ongeveer 10.000 electrische stoven die in andere kerken zyn ge plaatst is de mogelijkheid om slechts door het omdraaien van een schakelaar de verwarming in dienst te stellen die dan op het zelfde oogenblik in zijn dienst begint te vervullen, terwijl een centrale verwarming of verwarming door kachels reeds uren van te voren moet worden gestookt. Een installatie als in deze synagoge waar 250 zitplaat sen zijn verbruikt 30 K.W. en kost wan neer alle elementen ingeschakeld zijn, bij een stroomprijs van 4 ct. per K.W.U. 1 gld. 20 per uur. Ook voor groot werkgebouwen heeft dit verwarmir.gssysteem wellicht een toekomst. Een geheel automatische schakelinrichting zorgt hier dat de in stallatie Vrijdagsavonds en eenige kee- ren op den Zaterdag zonder tusschen- kemst van personen in- en uitgescha keld wordt. BIJDRAGEN SCHOOLGELD M. O. EN VOORBEREIDEND II. O. B. en W. stellen den Raad voor te ^besluiten alle bestaande regelingen no pens het toekennen van bijdragen in het schoolgeld voor het bezoeken door leer. lingen uit het geannexeerde gebied van bijzondere scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs in te trekken onder bepaling dat de desbe treffende regeling van kracht blijft voor de leerlingen uit dat gebied, die op 1 Mei 1927 in het genot dier bijdrage wa ren, zulks voor zoolang zy de school welke zij op dien datum bezochten blij ven bezoeken en tevens blijven wonen binnen de gemeente Haarlem. VERVOLG ONDERWIJS B. en W. deelen den Raad mede, dat zy hebben besloten in het schoolgebouw aan de Pol no. 18 in het voormalige Spaarndam, voor het nog overige ge deelte van den loopenden cursus vervolg onderwijs te doen geven aan 12 leer lingen die zich bereids aanmeldden. Met de leiding van den cursus hebben zij met ingang van 10 October belast den heer J. Zuidweg, die tevens het onder wijs in de eenige klasse geeft. Zij bieden den Raad een ontwerp raadsbesluit aan ter bekrachtiging van de tijdelyke opdracht aan den heer Zuidweg en tot beschikbaarstelling van de noodige gelden. DE VERWISSELDE ALBERT CUYP. HOOGER BEROEP. De kunsthandelaar J. B.. die. wegens verduistering van de schilderij van Al- bert Cuyp, welke door een vergissing ran het personeel van de Haagsche Bank van Leening op een beleenbr.efje was afge geven, werd veroordeeld tot 250 boete subs. 25 dagen hechtenis, gaat van dit vonnis in hooger beroep. MINISTER WASZINK Thans is bij Kon. besluit van 10 de zer aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen tot herstel van gezondheid een verlof van drie maanden verleend, en is de minister van binnenlandsche zaken en landbouw belast met de waarneming van het de partement van onderwijs, kunsten en wetenschappen. STAKING OP EEN PAPIERFABRIEK. Er is een dreigende staking op de pa pierfabriek De Maasoord te Raamsdonk- veer. De arbeidersorganisaties hadden ver schillende verlangens aan de directie kenbaar gemaakt ten aanzien van her ziening der arbeidsvoorwaarden met ver zoek om categorisch te antwoorden of zij hieraan zou willen voldoen en zulks in een bespreking vast te leggen. Bij schrijven van 3 November werd dit af gewezen, zonder een enkele toezegging. De arbeiders hebben nu over deze kwestie enkele malen vergaderd en met op één na algemeene stemmen besloten tot staking ver te gaan, indien op 19 Nov. a.s. geen gunstige oplossing is ver kregen. UIT DEN VOLKSRAAD. DE G.-G. WINT VERTROUWEN. BATAVIA, 11 Nov. (Aneta, draadloos) In. den Volksraad zijn de algemeene be schouwingen voortgezet. Van lnlandsche zijde werd er op gewezen, dat de G. G. bezig" is, het vertrouwen van de bevol king te winnen. Verschillende sprekers behandelden de financieeïe politiek van de regeering en oefenden er critiek op uit, omdat mep meende dat van onder nemerszijde invloed werd uitgeoefend. De heer Stokvis noemde Mr. Trip een voortreffelijk directeur van de Javasche Bank, die zijn publieke positie echter niet begrijpt. Spr. hield een zeer scherpe rede te gen de Pers maar hij achtte maatrege len hierbij niet wenschelijk en niet nut tig, daar de verbetering uit de Maat schappij zelf moet komen. De algemeene beschouwingen werden gesloten. Op 17 November antwoordt de regeering. Alcyone, 10 Nov. te Antwerpen van Hamburg. Algorab 10 Nov. van Buenos Ayres naar Rotterdam. Baarn, 11 Nov. van Valparaiso naar San Antonio. Bali, 11 Nov. te Amsterdam van Ba tavia. Benmekom 11 Nov. van Antwerpen naar Amsterdam, passeerde Vlisslngen. Billiton, 9 Nov. van Kilindini naar Rotterdam. Bovenkerk 11 Nov. te Hamburg van Rotterdam. Gaasterdijk, 10 Nov. te Hamburg, Pot- land (O.) naar Rotterdam. Gaasterland 11 Nov. te Bremen van Hamburg. Gorontalo 10 Nov. van Belawan-Deli naar Soerabaya. Jagersfontein 11 Nov. te Rotterdam van Amsterdam. Jan Pieterszoon Coen 11 Nov. te Ge nua. Batavia naar Amsterdam. Kota Inten, 11 Nov. van Rotterdam naar Batavia. Kota Radja passeerde 11 Nov. 7 uur Quessant, Rotterdam naar Batavia. Koudekerk passeerde 11 Nov. Vlissin- gen. Hamburg naar Antwerpen. Lochkatrine, 10 Nov. van Swansea, Rotterdam naar Pacifickust. Madoera 11 Nov. van Penang, Japan naar Rotterdam. Melampus, 10 Nov. te Londen van Am sterdam. Noorderdijk 10 Nov. te Cristobal, Ant werpen naar de Pacifickust. Ouderkerk passeerde 11 Nov. Ouessant. Japan naar Rotterdam. Pardo, 9 Nov. te Seattle, Pacifickust naar Rotterdam. Polydorus, 11 Nov. te Amsterdam van Londen. Prins der Nederlanden 10 Nov. van Southampton, Amsterdam naar Java. Randfontein Nov. van Las Palm as naar Rotterdam. Riouw, 11 Nov. van Suez, Amsterdam naar Makassar. Rhea, 11 Nov. te Havre, W.-Indië naar Amsterdam. Rijndam passeerde 10 Nov. voorin. Li zard. Rotterdam naar New-York. Schiekerk paseerde 11 Nov. Vlisslngen Hamburg naar Antwerpen. Slamat, 11 Nov. te Rotterdam van Batavia. Waterland, 11 Nov. van Buenos Ayres naar Rosario. IJstroom 11 Nov. van Lagos naar Accra. Westerdijk verwacht 11 Nov. 16 uur voorgaats van den N. Waterweg, Boston naar Rotterdam. Zeelandia, 10 Nov. van Las Palmas. Amsterdam naar Buenos-Ayres. HAARLEMMERLIEDE GEMEENTERAAD. Geschil tusschen B. en W. en den Raad opgelost Verbod langs stilstaande trams te ryden. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer L. Simons. Aanwezig waren alle leden. By de inge komen stukken was een verzoek van den ..Bond tegen het schenden van God's Heiligen Naam" om een vloekverbod in te voeren. Dit werd voor kennisgeving aangenomen, aangezien de noodzaak var. zoo'n verbod voor deze gemeente niet groot is. De overeenkomst met Haarlem omtrent het ophalen van vuilnis bij een dertigtal woningen te Spaarnwoude werd goedgekeurd. In de vorige zitting maakte de heer Duynhovcn een opmerking aangaan de de wenscheUjkheid om nu er geen stadskwartier meer is, de bepaling in d( politieverordening betreffende het heb' ben van mesthoopen te herzien daar ve le inwoners zeer veel moeite hebben om de bepaling goed na te komen. B en W. hebben een schriftelijk voorstel, dat de heer Duynhoven hiervan op verzoek van den voorzitter gemaakt heeft, overgeno men. Zij wenschten de bepaling uit de politieverordening te schrappen en te vervanjttcn door een nieuwe minder vér strekkende bepaling, waarin het verbo den zou zijn, mesthoopen te hebben bin nen 3 Meter van den openbaren weg. De heer Stokman achtte het niet in het belang van de openbare gezondheid, weer toe te staan, dat de mesthoopen dichter dan twintig meter bij den weg komen mogen, en hij vreesde, dat mest uit de gemeente Haarlem naar Haar lemmerliede gebracht zou worden. De heer v. d. V e g t verklaarde zich ook tegen het voorstel. Vele leden vreesden, dat Haarlem haar mest naar deze ge meente zou brengen, en wenschten een verbodsbepaling daartegen in de veror dening. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd besloten het voorstel naar B. en W. te renvoy eer en. ter aanvulling en ten einde er redactiewijzigingen in aan te brengen. In de vorige raadszitting werd een motie van den heer v. d. Vegt aangeno men, waarin afkeuring werd uitgespro ken over de houding van B. en W., die geen Commissie van Bijstand voor de Bedrijven wenschten, tegen den wil van den Raad, die van oordeel was, dat een dergelijke Commissie wel gewenscht was. De Raad besloot, dat de Commissie zou blijven bestaan, waarop B. en W., die van meening waren, dat volgens de Ge meentewet bijstand wel gevraagd kan worden, maar niet opgedrongen, weiger den zitting te nemen in de Commissie en daardoor het Raadsbesluit practisch onuitvoerbaar maakten. Thans kwamen B. en W. met een voorstel om in verband met het ont stane meeningsverschil tusschen het college van B. en W. en den Raad een rechtskundige als arbiter te benoemen, om langs dien weg tot een oplossing te komen. De heer v. d. Vegt meende, dat B. en W. de Commissie wilden laten ver dwijnen, omdat B. en W. haar lastig vonden. De Voorzitter verklaarde echter, dat zij verdwijnen moest, omdat zij geen werkzaamheden had. B. en W. zouden wel een Commissie wenschen, als er werkzaamheden voor bestonden, b.v. een commissie voor de financiën. Maar daar B. en W. aansturen op liqui datie van het grond- en woningbedrijf, zal het bestaansrecht van de Commissie mettertijd geheel verdwijnen, daar dit het eenige bedrijf is. dat nog bestaat.. De heer v. d. Vegt was het er mee eens, dat als er een commissie voor de financiën komt, de Commissie voor de bedrijven verdwijnen kan. De thans voorgestelde oplossing van het geschil vond hij duur. Spr. citeerde de meening van kenners van het gemeenterecht over de thans aanhangige kwestie, en de wei gering van den burgemeester om in een door den Raad ingestelde Commissie zit ting te nemen. De heer Duynhoven verzocht nu B. en W. om in de volgen de zitting te komen met een voorstel tot het instellen van een Commissie van Bijstand voor de financiën, waarbij dan bepaald zou worden, dat deze commis sie speciale aandacht zou wijden aan het woningbedrijf. De Voorzitter zeide dat dit laatste niet ligt binnen de com petentie van zoo'n commissie. De heer Stokman had gaarne gezien, dat B. en W. zelf met deze oplossing van het geschil waren gekomen. en W. namen nu hun voorstel te rug en zullen komen met een voorstel in den geest als de heer Duynhoven be doelde. Het verschil van meening tusschen B. en W. en den Raad is hiermede opge lost. Benoemd werden tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim de heeren Heile, De Zeeuw. Polderman, Bottelier en P. P. J. Bottelier. Bij de rondvraag vroeg de heer Stokman een verbod voor automobilisten om langs stilstaande trams te rijden. De vooi-zitter zeide, dat art. 22 der nieuwe Motor- en Rijwielwet hierin reeds voorziet, en dat langzaam rijden hem meer gewenscht lijkt dan stilhouden, De beslissing liet bij echter aan den Raaid over. die be sloot het verbod in de politieverordening op te nemen. Op een vraag van den heer Stork antwoordde de voorzitter, dat de trammaatschappü en de Rijks waterstaat een vluchtheuvel op het Plein geweigerd hebben. De heer Stokman vroeg voorts nog of er niet bij de scho len borden geplaatst kunnen worden met het opschrift: „School, langzaam rijden". In de volgende vergadering zal de voorzitter hem antwoorden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. In het dagel!)ksche leven komen vaak kwetsuren, brand-, snijwonden, voor.Verwaarloozin&baart dan groote zorg. Behoedt U daarvoor met VAS ELI NE-CHESEB ROUGH (spreek uit: Tschiesbro) want deze is de eenige zuren vrije ter wereld, 'n Doosje, tube of fleschje in huis is een hulp in den nood. Vraagt altijd met nadruk naar VASELI N E-CHESEBROUGH Het beste middel voor de huid! Gebruikt ook Chesebrough Cold Cream en Chesebrough Vanishing Cream de ideale vetvrije huid-cream. HEEMSTEDE VERSCHEURD In een weiland aan de Molenverfs- isan alhier is een schaap door een hond verscheurd. HILLEGOM. NIEUWE NOTARIS Bü Kon. Besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Haar lem ter standplaats de gemeente Hil- legom D. Boddeüs, thans notaris te Schiedam. IJMUIDEN Lijst van onbestelbare brieven enz., over de 2e helft der maand October 1927 Brieven Binnenland: Theo Jansen (2) Utrecht; Dora Winkel, Amsterdam. Briefkaarten binnenland: G. van Antwerpen, zonder adres; Casper v. d. Groep, zonder adres; Hollandsche Be ton, Voorschoten; G. Huisman, Rotter dam; W. Klaaasen, Amsterdam; 2 stuks zonder adres. Briefkaarten buitenland: Albert Göbe zonder adres; Martha? Altona. Josef Mojses, zonder adres: Ed. Rambach, zon der adres; E. Wille, Haute Savoye; zon der adres, Hamborn. „DE IJMUIDER VOLKSSTEM". „DE KLEINE STEM". Bovengenoemde zangkoren gaven Donderdagavond een gemeenschappelijke uitvoering in de groote zaal van Thalia onder leiding van den heer J Post te Haarlem. De belangstelling voor deze uitvoering was zoo groot dat Thalia ge heel uitverkocht was. Deze uitvoering is voor de deelnemen de koren en niet minder voor den di recteur een groot succes geweest. De Volksstem heeft over het algemeen goed gezongen. Vooral het moeilijke „Macht tegen Macht" van Otto de Nobel ge noot een goede vertolking. Het succes kwam nochtans het meest van de zijde van de „Kleine Stem". De heer Post heeft met de ongeveer 100 kinderen wonderen verricht. Deze direc teur schijnt een bijzondere gave te bezit ten om kinderen te leeren zingen. En goed te leeren zingen want hetgeen ten gehoore werd gebracht stond op een hoog peil. Wat klonken ze aardig, die leuke liedjes van de Klerk, Wierts, Ctah. van Rennes en anderen. Na de pauze zongen de grootere meis jes ..Lentebloemen" van Cath. van Ren nes met begeleiding van den heer Piet Post Dit mooie zangspel werd het glans punt der uitvoering. V/at een eindeloos geduld, wat een studie moet daarvoor noodig zijn geweest om een dergelijk omvangrijk stuk er zoo bij de kinderen in te krygen. Het was een mooie uitvoering, die den velen honderden aanwezigen een genot- vollen avond heeft bezorgd BLOEMENDAAL. BLOEMENDAALSCHE REDD. BRIGADE. De ledenvergadering van de Bloemend. Redd. Brigade, gisteravond in Hotel „Vreeburg" gehouden, was maar matig bezocht. Onder de ingekomen stukken waren een paar verzoeken van andere brigades om gecombineerd met de Haarlemsche Brigade te mogen gebruik maken van Stoop's Bad op het oefenuur der Haarl. Brigade. Getracht zal worden dat deze brigades zich combineeren met de B. R. B., zoodat er dan kans bestaat, dat ook Dinsdagavond weer geoefend kan wor den. Besloten werd verder te trachten de noodige financieeïe versterking te ver krijgen, zoodat ook dezen winter weer een cursus E.H.B.O. kan georganiseerd worden. Gelukt dit, dan zal de cursus Donderdagsavonds gehouden worden in de O.L. school te Overveen, indien de beschikking over deze school verkregen kan worden. De cursus zal wederom ge leid v/orden door Dr. Bos te Overveen. Daarna werden de concepten Statuten en Huishoudelijk reglement behandeld en na behandeling met algemeene stem men aangenomen. De Kon. Goedkeuring hierop zal zoo spoedig mogelijk aange vraagd worden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen by: J. Dingerdis, Schroeder y. d. Kolkweg 30, Bloemen- daal, een rywielbelastingmerk 1927; Brouwer en Hoonhout, Spaarndammer- weg Haarlem, een bruine overjas; K. Janssens, Zandvoortschelaan 66 Heem stede, een zilveren potloodhouder; G. Volk, Driehuizen, Prinsesseweg 9 en op de Belvédère te Overveen, een teddy beer; M. Neelisen, Noorder Stationsweg 14, Bloemendaal, een rijwielbclasting- merk 1927 en een klein sleuteltje van auto; Vader, Alb. Thijmlaan 9 Bloemen daal, een verm. zilveren broche; v. Dam, Zijlweg 136 Haarlem, een portemonnaie met inhoud; W. Koker, Madelievenlaan 9b Aerdenhout, een jasje; J. v. d. Wei den, Hasselaersplein 23 Haarlem, een linger van auto; W. Duivestein, Bosch laan 45, Bloemendaal, een rijwielbelas- tingmerk 1927; M. de Roede, Midden- tuindorplaan 9b Haarlem, een medail lon, verm. goud; H. v. Kessel, Noorder- tuindorplaan 8 Haarlem, een bruine portemonnaie; Eckhart, Billitonstraat 23 Haarlem, een damestaschje met inhoud; Wilson. Sterrebo.schlaan 23 Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud: KHiijte- naar, Bloeme' aalscheweg 164 Over veen, een rywielbelastingmerk 1927: A. Boelhouwer. Bosch en Duinplein 6 te Bloemendaal. een paar voetbalschoenen; aan den politiepost te Aerdenhout. een Cda- x»t« r ro.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10