BUITENLANDSCH OVERZICHT Engelsche Zitmeubelen Bern, J. van Liemt GEMENGD NIEUWS AAN ONZE WEEK-ABONNÉS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 12 NOV. 1927 KöHLER EN DE BEZUINIGING. Gilbert's memorandum. FRANKRIJK-YOEGO-SLAVIë. Niet tegen een ander land gericht? T BELANf.RUKSTE NIEUWS. De stemming die Parker Gilbert ont ketend heeft, van zijn mysterieuze ves ting in het hart van Duitschland uit, mag wellicht geen direct aan te toonen succes hebben, er is toch een mentaliteit me: excuses voor het woord) ontstaan door over en weer geschrijf, door gepo- lemiseer. door enquêtes, door discussies in den Rüksdag die maar één grondge dachte. heeft: De bezuiniging. Minister Kohier minister van finan ciën hield een rede op een congres van Pruisische gemeenten. En hij vroeg: be zuiniging. bezuiniging en nog eens be zuiniging, en daarna: belastingverla- ghi?. Verder hekelde/Söhler niet ten on rechte het systeem van driedubbele administratie, dat vereenvoudigd, gewij zigd van boven tot onder moet wor den. Briand en Marinkwitsj hebben het Fransch-Ycegoslavisch Verdrag onder teekend. In een officieele Fransche nota wordt verklaard dat de regeeringen der beide landen volkomen overeenstemming heb ben bereikt ten aanzien van den arbeid voor den Volkenbond, het werk voor den vrede en economische en financieele verhoudingen. Het feit echter dat Briand gezegd heeft dat dit verdrag in het ge heel niet in het leven is geroepen om he; ui; te spelen tegen zekeren natie is cp z'n minst verdacht. Iedereen weet da: Yoego-SIavië steeds, uit vrees voor Itaiië's zucht naar expansie in den Bal kan steun heeft gezocht bij eenige groots mogendheden. En daarom, ondanks Briand's vriende lijkheid tegenover Italië, die al te door zichtig is. zijn wij als iedereen ei van overtuigd, dat dit verdrag wel degelijk bedoeld is om de balans op den Balkan in evenwicht ie helpen houden. F. A. Tegen het commu nisme. - Engeland, Frankrijk. Nederland en Amerika. Wij lezen in de Tel.: N&èr de ..Chicago Tribune" (Panische eUn-ie, meld:, word: er op hev oogen - fclik-dcor Engeland, Frankrijk en Neder land aandrang op de V S. uitgeoefend om tot een gemeenschappelijke actie te komen tegen het communisme in het Verre Oosten, een actie, geboden door de van Sovjet-zijde opgestookte onrust in de koloniën en onderhoorigheden dezer landen in en nabij het Pacific- gebied. Tevens zou deze actie zich moe ten richten tegen ce Chineesche bqycot- poliiiek in deze koloniale gewesten, en dit zeker niet in de laatste plaats, daar de boycot door nationalistisch China commercieel leger is voor genoemde lan den dan de eigenlijke communistische roerigheid. Vier maanden geleden is een Engel- sche actie in dezen zin uitgegaan van Britsche Kamers van Koophandel in Oost-Azië en in Australië en vervolgens werden bij de resp. regeeringen gelijk soortige slappen ondernomen door de handelsbelangen van Frankrijk en Ne derland- Toen voelde men. dat gezamen lijke actie geboden was. De Britsche minister van Koloniën, mr. Amery. nam voeling met zijn Nederlandschen collega, dr. Koningsberger; tusschen beide be windslieden kwam i'zegt de „Tribune") een algemeen acccord tot stand voor de onderdrukking en inbedwanghouding var. alle revolutionnaire bewegingen in de Pacific-koloniën der twee landen. Dit anti-Sovjet-bloc vereischt echter ook de betrekking in de combinatie van de belangrijke eilandengroep der Phi- lippijnen. De Amerikaansc'ne handels belangen aldaar hebben reeds him op rechten steun toegezegd, maar de „non- entanglemenf-politiek der V. S. scheen een officieele deelneming van Washing ton. Thans zouden volgens de „Tri bune" pogingen worden gedaan om Wasnington te overtuigen van de nood zaak van een eenheidsfront tegen het co.nrnunLsmè. Het is. zegt dit blad. mo gelijk dat ondeT deze omstandigheden d; regeering der V. S. bewogen wordt, zich bij een gemeenschappelijke poli tiek. strikt beperkt tot de Pacific-eilan- den aan te sluiten. De toestand in Mexico. Van Mexicaanse he zijde wordt mede- deeling gedaan van een verklaring, aldus het Kbld. welke president Calles op te legrafisch verzeek van de New-Yorksche pers aan de Amerikaanse he blader, deed toekomen, betreffende de jongste troebelen in Mexico. Tegenover anders luidende berichten zet president Calles hierin uiteen, dat de propaganda van de generaals Go mez en Serrano gericht was op de om verwerping van de regeering en dat door hen een samenzwering was voorbereid ter volvoering van een staatsgreep, die den len September moest plaatsgrijpen, ter gelegenheid van de opening van het Congres, waarbij de drie samenzweren de machten elkaar zouden ontmoeten. President Calles was echter, dank zij in lichtingen, hem verschaft door den ge heimen dienst der regeering, sedert het begin van de samenzwering ten volle cp de hoogte daarvan, terwijl generaal Serrano, een der revolutionairen,pré-, 'sident Calles Ta ter Tracfit'te oyer te jia- kn tot een poging om zelf de wetgeven de macht naar 'huis te jagen. President Cs lies heeft, zoo laat hij verklaren een pcg:r.g gedaan om generaal Serrano af te brengen van zijn plannen en hem te overreden op den weg der democratie terug te Lr eren en deed een week voor de opening van het Congres een krach tig beroep op het Mexicaansche leger waarin h:j zijn volledig vartrouwen uit sprak. De staatsgreep werd echter ver scheven naar den 27en September, doch zcoals men reeds uit vroegere berich ten weet, mislukten de pogingen daar toe, dank z-j het optreden van het Mexi caansche leger, dat de revolutionaire lei ders niet volgde, omdat dezen, volgens president Calles, geen maatschappelijk hervormingsplan hadden, maar slechts persoonlijke eerzucht nastreefden. President Calles deelt verder mede, dat 't eenige wat. zijn regeering nog te doen overblijft is de vervolging van on- beteekenende opstandige groepen in een paar deelen des lands, ook in het ge bied van Veracruz, dat de oorspronke lijke plaats en het bolwerk der revolu tionairen was. Het wassen der rivie ren in Duitschland. Uit alle deelen van Zuid-West-Duitsch land blijven verontrustende berichten komen omtrent het wassen der rivieren, aldus het Hbld. De Rijn heeft bij Schaar den provi soriscben dijk doorbroken, tengevolge winvan het geheele vorstendom Lich- tenstein overstroomd is. De Neckar steeg bij Heidelberg gemid deld 10 c.M. per uur. Bij Jagtsfeld is de waterstand in twee dagen tijds van 0.95 m. op 5 m, dus met meer dan vier m. gestegen. De Moezel had te Trier den stand van 4 m. bereikt en steeg dus binnen 48 uur ruim 2 1/2 m. In het Zwarte Woud zijn de Kinzig en de Schuter op ver schillende plaatsen buiten haar oevers getreden en hebben overal veel schade veroorzaakt. O.a. staat op het traject Frankfort Bazel de spoorweg tusschen Dinglinger en Hugsweier onder water. Daar de re genval in het geheele Zuid-Westen van Duitschland ook gisteren den geheelen dag heeft aangehouden, verwacht men, da; de rivieren voorloopig nog zullen blijven wassen. KORT EN BONDIG. Een springvloed heeft de Welsche badplaats Llandudno geteisterd. In de hoofdstraat stond het water ruim een meter hoog en alle laag gelegen wo ningen liepen onder. Op de bekende zee- boulevard is vrij greote schade aan de afrastering en net plaveisel aangericht. Bij een auto-uitstapje in den omtrek van Palermo is de tooneeischrljver Pirandello met zijn auto, waarin hij een uitstapje maakte met eenige dames, in botsing gekomen met een vrachtauto. De schrijver werd door glasscherven aan den neus gewond, doch kan den zelfden avond toch de vertooning van zijn tconeelstuk Biondo bijwonen. Uit het tiende jaarlijksche Engelsche rapport van het ministerie van pensioe nen blijkt, dat op 31 Maart j.l. 1.661.000 personen in het genot van oorlogspen sioen waren, of een op iedere 26 inwo ners. Vier duizend oorlogsweduwen gin gen een tweede huwelijk aan. De totale uitkeeringen van het departement be droegen in het op genoemde datum ein digend boekjaar 63.450.000 p.st. De wreker. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per r«gel. 67 Groote Houtstraat 67 Een moordproces, dat zijn oorsprong nog vindt in de inflatie-ellende en de onvoldoende valorisatie in Duitschland', is zoo juist met een doodvonnis geëin digd. aldus de Tel. Beschuldigde was de telg uit een sinds drie eeuwen in Anholt woonachtige grondbezittersfamille Schröter. Erich Sehröter had landbouwkunde gestudeerd en was vier jaar als officier ten oorlog geweest. Nog tijdens 'zijn minderjarig heid stierf zijn vader en de moeder ver kocht op aanraden van den naburigen grondbezitter Leo Kleepp het landgoed, dat Erich's erfenis moest zijn, voor 307000 mark. Daarvan werd maar 00.000 mark afbetaald, de rest bleef als hypotheek staan, en Kleepp betaalde in den infla tietijd het geld m waardeloos betaalmid del terug. De familie Schröter verarm de, terwijl Kleepp, die niet voor den dienst meest opkomen, rijk werd. Erich Schröter deed eerst een beroep op Kleepp Maar ofschoon hij zich ook op een terug koopclausule kon beroepen, kreeg hij van Kleepp niets los. Van zijn erfdeel ken zijn moeder hem slechts eer.ige dui zenden mark geien tot het beginnen van een zaakje te Leipzig, en toen rijpte in den jongen man de gedachte, zich op Kleepp te wreken. Kij wachtte Kleepp op, toen deze met zijn beide zoons per rijtuig van het eene landgoed naar het andere reed. schoot eerst een der paarden neer. doodde ver volgens den grondbezitter met een schot in het hoofd en verwondde bovendien den eer.en zoon. •e rechtbank heeft in haar vonnis uitgemaakt, dat hier geen andere straf dan de doodstraf kon worden opgelegd. Daar deze in Anhalt echter niet meer wordt ten uitvoer gelegd, blijft de rao- ;elijkheid op labere begenadiging open. De parels. Een weduwe uit Spandau vond een paar maanden geleden in dePotsdammer Straat een parelsnoer, dat de eigenares door het losgaan van het slotje had -ver loren. De vindster dacht met een vrijwel waardelooze imita; te doen te hebben en besloot het m te houden. Voor herstel van het slot bracht zij het naar een horlogemaker. Een dag later, aldus de N. R. Ct.. las zij op een aanplakzuil de kennisgeving dat een kostbaar parelsnoer, ter waar de van 30.000 M. verloren was en dat voor de terugbrenging een belooning van 2000 M. was uitgeloofd. De weduwe ging dadelijk naar den horlogemaker om het maar te halen, doch het was nog niet hersteld. Zü liet zich in het gesprek met den man toen ontvallen wat zij op het aanplakbiljet had gelezen. Den vol genden dag bracht zü het herstelde snoer aan de eigenares terug, doch deze zag dadelijk dat de drie grootste en kostbaarste parels, ter waarde van 15000 M. ontbraken. De weduwe vertelde van het herstel en na aangifte bü de politie hield deze bü den horlogemaker een huiszoeking, waarbü de vermiste parels te voorschün kwamen. Gisteren heeft de man wegens verduis tering te Spandau terecht gestaan. Hij .verdedigde zich heel handig en ontken- -.de pertinent dat hy fels van de waarde der parels had geweten. Nadat de offi- van justitie enkele maanden gevan genisstraf had gevraagd, heeft de recht bank den beklaagde vrijgesproken. De prins oplichter. Prins Ferdinand (Fernando) de Bourbon die met z'ün adjudant te Fon- taineblau wegens oplichting achter slot is gezet, blijkt ook aan de Cöte d'Azur heel wat op zün kerfstok te hebben ge had. In Augustus jl. stapten de twee mannen in een voornaam hotel te Juan- les- Pins af. Aan het eind dier maand beliep de nota 20.000 frs. Fernando gaf een chèque van 30.000 en vroeg den di recteur daarvan terug, aldus de Tel. Hetgeen geschiedde. Den volgenden dag reisden de heeren af. De chèque van 30.000 francs bleek ongedekt. Te St. Paul opereerde hü in een luxe hotel, waarvan de eigenaar er uit pure liefhebberü nog een «schilderüen-col- lectie op nahield. Hü liet zich er door een „bediende" zoeken, die vroeg naar „monseigneur" hetgeen zeer veel in druk maakte; maar die indruk week snel (te snel eigenlük voor oplichters succes) toen men den bediende en hem elkaar hoorde tutoyeeren in een gesprek dat vol was van termen, welke niet in de aristocratische omgangstaal voor komen. Kort daarop waarschuwde een der gasten den eigenaar voor den prins in uien hü een. notoir oplichter ver moedde. De eigenaar kwam tot dezelfde opvatting, doch zekerheid kreeg hij eerst toen de adjudant hem, tegen hoog voor schot een voordeelige kunsthandel- transactie voorstel, waarbü de prins een rol van beteekenis speelde. Naar den schün er op ingaand, waarschuwde dë eigenaar de politie. Dat was Vrijdag. Vóór de vertegenwoordigers van het ge zag echter ter plaatse waren, hadden de prins en zün kameraad in een ge- huurden auto, met achterlating hunner bagage, het veld geruimd. VOOR DE JEUGD. EEN TOOVENAAR MET HET PENSEEL. PETER PAUL RUBENS, geb. 29 Juni 1577, overleden 30 Mei 1640. Zün vader, die als politieke ge vangene in Siegen zat opgesloten, werd den 29en Juni van het jaar 1577, het eerste nieuws van de geboorte van zy'n zoon gebracht. De moeder, die vrüwillig de gevangenschap met' haar man deelde, verklaarde dat de dagen van balling schap nu opgehelderd zouden worden door de tegenwoordigheid van den klei nen jongen, Peter Paul, zooals hij ge doopt was. Zoo kwam Peter Paul in de wereld om de harten van hen, die hem omringden, te verblijden. Toen hij negen jaar oud was stierf zijn vader en zijn moeder, die reeds sinds langen tüd naar haar geboorteland te rugverlangde, keerde met haar jongen naar Antwerpen terug. Gedurende drie jaar ging de jonge Rubens naar school en diende als page in het personeel van Gravin Lalaing. De jongen had een innemende persoonlijkheid, veel takt, hoflüke gratie en manieren en was bui tengewoon intelligent. Hij maakte spoe dig vrienden, die, als ze hem eenmaal kenden, hem niet licht weer vergaten. Toen hü blük gaf van zijn natuurlijken aanleg voor kunst werd zijn opvoeding door de groote meesters der stad ter hand genomen, die onmiddelUjk in hem een groot genie ontdekten en zijn am bitie in de kunst aanmoedigden. Zoo werd hü naar Italië gezonden, waar hü in dienst kwam bü den Her tog van Mantua, voor wien hü veel van. zü'n nu beroemde schilderijen maakte. De Hertog, die in hem maatschappelüke eigenschappen ontdekte, vertrouwde hem verder een diplomatieke zending naar Philips den derden, Koning van Spanje, toe, cn zoo begon de diploma tieke loopbaan van Rubens. Op zün terugweg naar Antwerpen in 1608 werd Rubens aangesteld als hof schilder van dén Aartshertog Albert, die een prachtig Italiaansch verblüf voor hem liet bouwen, om als atelier te gebruiken. Hier schilderde hü denlü- densweg van Christus en de afname van het kruis en zün rcem was onmiddellijk gevestigd. Leerlingen stroomden in groepjes naar zün atelier, Zooveel werd er van zijn tijd gevraagd, dat hij verschillende be ginnelingen in de kunst naar andere meesters moest sturen. Rubens was zoowel diplomaat, als een meester en artist. Hü zag de waar de in, die de leerlingen voor hem had den, waarvan er enkele later een be roemdheid werden. Hü stond hun toe hem bij zün werken te helpen en zoo goed was zün systeem dat het grootste deel van het feitelüke schilderstuk door zün helpers verricht werd, Rubens ontwierp de schilderijen en legde er de laatste hand aan, nadat zijn helpers de kleuren hadden aangebracht. Op deze manier werd een groot aantal schilde- rüen gemaakt in belrckkelük korten tüd. In 1622 noodigde Maria de Medici, moeder van Louis den dertienden, Ko ning van Frankrijk, Rubens uit om een serie allegorische schilderüen te maken, welke verschillende feiten uit haar le ven weergaven en deze dan in het schil derijen-museum Luxembourch te Parijs op te hangen; zoover had zich zijn roem als artist verspreid. Maar zün roem als diplomaat groeide eveneens. In 1628 scheepte hü zich in voor een diplomatieke zending naar Philips den vierden van Spanje en het volgend jaar werd hü de afgezant naar Charles den eersten van Engeland, om bqstand te verlecnen in geheime onder handelingen om den vrede tusschen Engeland en Spanje te bewerkstelligen. Voor het succes in de laatste zending werd hü door Charles den eersten in den adelstand verheven en later ver leende Philip hem dezelfde eer. Wan neer Rubens de vreemde hoven bezocht, had zün penseel geen rust. Hij schilderde zoowel de hofscènes als personen uit dien tüd. Portretten en landschappen werden even geniaal geschilderd en steeds diep doorvoeld weergegeven. Hij werd „de volmaakte toovenaar met het penseel" genoemd. Wij vestigen er de aandacht op dat de courantenbezorgers ver plicht zijn op Woensdag de aboi^ nementsgelden af te rekenen, ook van die abonnementen waarvoor zij het abonnements geld nogniethobbenontvangen. De bezorgers zijn niet verplicht abonnementsgel dtegoedte hou den. Wij roepen daarom gaarne de welwillende medewerk-ng in van hen die per week geabon neerd zijn. om door betaling op Maandag of Dinsdag vloite af rekening mogelijk te maken. DE ADMINISTRATIE Kinderroof, Kinderroof het woord wekt gru welijke associaties. In het onderstaande geval gaa^ er een echtelijke tragedie on der schuil, die jarenlang de Zwitser- sche rechtbanken bezig heeft gehouden en nu tot een oplossing is gekomen, ai- dus de Tel. Een bekende arts uit Neuch&iel vroeg op een d2g echtscheiding van zijn vrouw aan. Het kantongerecht ging niet verder dan scheiding van tafel en bed kende de twee dochtertjes aan de moe der toe. met reserve van een bezoekrecht voor den vader. Twee jaar later her haalde de arts de echtscheidingsvorde ring; ditmaal met succes. Het oudste meisje werd nu aan den vader, het jong ste aan de mofeder toegewezen. In hoo- ger beroep kwamen echter beide kinde ren aan de moeder. Deze beslissing bleef echter Jarenlang een dcode letter, daar de vader het oudste kind verborgen wist te houden roof noemt de wet dat. Zes jaar lang bewoog de moeder he mel en aarde tevergeefs, om het kind te bemachtigen. Het bleef weg. Ook de dwangmiddelen van staatswege waren machteloos tegenover de wanhopige hals starrigheid van den vader. Maanden lang vormde het gebeurde het gesprek van den dag, en ook de pers trachtte zonder resultaat overigens licht in de zaak te brengen. Eindelijk gelukte het dan, het kind te ontdekken: het bevond zich in een Fransch pensionnaat, vanwaar het nu weldra bij de moeder werd gebracht Deze stelde nu een eisch tot vergoeding der gemaakte opsporingskosten en van het geleden „moreele leed" in De va der weigerde, wijl de eischeres door het blijven trekken der-alimentatie reeds rükelljk „geborgen" was voor deze kos ter Moreele overwegingen, zei hij, had den hem gencopt, het vonnis der recht bank, voorzoover betreffend de toewij zing der kinderen aan de moeder, niet te erkennen. Op grond daarvan had hij gehandeld. Het kantongerecht kende echter aan de jnoedey dë gevorderde scliadevergoe- ding toe, en dit vonnis is thans door het federale hof met 4 tegen 3 stem men bevestigd. De minderheid was van oordeel, dat de gevorderde dui zend francs als genoegdoening voor het jarenlange leed en voor den angst eener moeder door onzekerheid omtrent het lot van haar kind te weinig waren! In de Zwïtsersche pers wordt het ge- va! nog anders gecommenteerd, o.a. het uiten der meening, dat men zulk kinderroof in een modernen rechtsstaat nauwelijks meer voor mogelijk zou houden De Maandagochtend post. Van enzen Londenschen correspon dent.) „Niet bestellen op Zondag" Is een regel in Engeland die geen uitzondering ker.r. Na ce postbestelling van Zater dagavond negen uur is er geen voor Maandagochtend acht. Dit is altijd een dikke post vcor wie geregeld veel pos; krijgt. Op Maandagochtend hoopt men hier op een brief van een vergelen oom, in Amerika. De hoop maakt de on- vriendelükste van alle ochtenden goed tot 8 uur v.m. Maar de teleurstelling blijft nooit uit. Het schijnt dat de onder nemingen, die het van de reclame per post moeten hebben en daarvoor het tel&phoonboek naneuzen voor de „goede adressen", den half verloren Zaterdag ochtend besteden met het adresseeren van circulaires aan de wildvreemden van het telephoonboek. Vandaar de la wine op Maandagmorgen. Het begin van deze week bracht me een kernverza meling. Er was een indrukwekkende en velop van geschept papier die veel be loofde maar bij opening mij slechts op het hart drukte dat een modern mar. in deze wereld slechts succes kan heb ber. indien hij in de puntjes gekleed is. reaenea waarom de vriendelijke schrij ver mij aanraadde deze zaal: aan zün enne klas „West End" etablissement te .vertrouwen voor een prijs vsriee- rend van 2 tot 20 pond sterling per week. Een bijna even gewichtige enve lop bevatte een advertentie van een nieuw restaurant, waarin ik voor duur geld mijn middagmaal mocht nutti gen, zooals ik het nimmer zou doen, in een opzichtige zaal vol muziek, licht, lawaai, waar ik, geheel in tegenstelling met wat nnj met den paplepel is inge geven. midden onder het maal mocht opstaan cm te gaan dansen. De restau- rate'ir kor. aan mijn adres in het tele phoonboek riet zien dat ik liever een boterham me; oude, of desnoods zoece- melksche kaas eet op een bankje in het park dan caviaar in zulk een paleis van licht en dans. Een andere circulaire beloofde mij echte linnen halsboorden voor niets, vooropgesteld dat ik ze in meer dan normale hoeveelheden en voor meer dan schappelüken prüs bü den verzender van de circulaire liet was- schen. Twee auto-handelaars hadden het er op gezet dat zü mü vroeg of laat (liefst vroeg) een automobiel zouden verkoopen; ik mocht voor niets leeren rijden, zü zouden voor dien rompslomp van verzekering en rübewy's en belasting zorgen; en ik behoefde maar een enkel woord ie spreken en de glanzende auto zou voor mijn nederige deur verschij nen; you pay while you drive", verze kerden zü in roerende overeenstem ming. Deze mannen waren tenminste gaar genoeg om te beseffen dat een eigen telephoonnummer geen symbool behoeft te zijn van aanzienlijke finan cieele draagkracht. De effectenmake laar, die belangeloos mün aandacht vestigde op „de rüzende tendentie" van aandeelen van een mysterieuze handels onderneming moet daarentegen de mate van solventie, die in een telephoonnum mer schuil gaat, weer hebben over schat. Echt plezier verschafte mü echter een vertrouwelijke brief van een „gentleman" die zich voorstelde als een vriend en weldoener. Hij moest rijk zijn, ongelooflijk rijk. En zijn portefeuil le scheen de mijne. Ik behoefde er slechts mijn vingers in te steken om het bedrag te nemen, dat ik noodig zou mogen hebben; „elke som van 5 p.st. af. Ik heb wel een of twee vrienden, die mü 5 p.st. zouden willen leenen in dien ik in mceilükheden zat. Maar deze vriend liet het niet bü 5 p.st. Elke som van 5 tot 50.000 pond sterling lag bin nen mijn bereik en bü wü'ze van spre ken voor het grüpen. Een goede gave van den vriend. Want hü beloofde dat hij geen lastige vragen zou stellen, geen referentiën nocdig had. Mün hand- teekening was hem genoeg. Gü zult zeggen: Maar dit is slechts aas in den val van den geldschieter en gij zoudt de 50.000 pend sterling nooit krügen indien ge hem op zijn woord zoudt ne men! Dat zal ik nooit doen en ik zal den brief ook nooit beantwoorden. Do zijnen van die brieven, die de post brengt op Maandagochtend en ook wei eens op andere tijdstippen heb ik nooit beantwoord. Maar dszen Iaatsten brief van den vriend en weldoener zal ik bewaren. Want het zal de aller laatste wel zijn. „Na 1 Januari", vertelt hij, „kan ik deze aanbiedingen niet meer doen". En in de goedheid van zün hart stelt hij voor dat ik deze circulaire in mijn archief zal opbregen indien ik er later neg eens op zou willen terugko men. De nieuwe geldschieterswet, die op 1 Januari van kracht wordt, verbiedt het uitzenden van zulke circulaires. En na dien datum zullen wü. hier in Enge land, niet meer de illusie kunnen koes teren dat er mannen met dikke beurzen zijn, die slechts op onze „note of hand" wachten om ons rykaards te maken. De melk(spoor)weg. In de naaste toekomst zal melk in Engeland worden vervoerd langs de spoorwegen zooals nu petroleum er wordt vervoerd. De melkkannen van vuilwit metaal, die men altüd in groote aantallen op Engelsche perrons kan zien staan, zullen vroeg of laat tot het verle den behooren. Een deel er van is ï'eeds verdwenen toen men melk naar Londen ging vervoeren langs den openbaren weg. door middel van autotankwagens. Nu komen er ook speciale tankwagens voor melkvervoer op de spoorwegen. Ze zün inwendig bekleed met glas en kun nen pl.m, 10.000 L. bevatten. Nieuwe rangeerterreinen worden vcor dezen vorm van melktransport in de verzamel- centra in de provincie ingericht. De tankwagens worden er gevuld en tot treinen samengesteld die rechtstreeks naar de groote LondenwChe melkdepots zullen rijden. Daar wordt de melk op pneumatische wüze in andere tanks overgegoten en van daar met behulp van bottelmachines in de flesschen ge daan. Knaldagen. (Van onzen Londenschen correspondent). De Londensche November Is berucht om zijn mist, zijn damp en zy'n duister nis. Het is een maar.d van knallen en paffen, van twee minuten stilte en van. den optocht van den nieuwen lord-bur- gemeester van de City. Het paffen en knallen komt heel in het begin. De 5de November is de gedenkdag van het bus kruitverraad van 1605, toen een zekere Guido of Guy F-awkes (die o.a. ook nog in de Vereenig de Nederlanden aan de zü'de van de Spaansche troepen moet hebben gestreden met Philips II) werd betrapt terwijl hü zich gereed maakte vaten buskruit aan te steken in de ge welven van het gebouw der landsverga dering, toen de afgevaardigden en mi nisters er vergaderd waren. Guy was een werktuig in handen van machtiger heeren, die het anti-Roomsche bestuur van het Engeland dier dagen op wilden ruimen. Guy de strooman stierf op den brandstapel. En dit buskruitverraad van Fawkes leeft nu nog voort in bedelpar- tüen van kinderen, die zich verkleeden en zich potsierlijk maken, een leelijke pop meedragen en u vragen om een penny „for the Guy". De Engelsche huisvaders vergasten in den avond run kinderen op privé vuur werk in hun tuinen, zoodat de lucht vol wordt van vuurpijlen, gesis en geknal. En aangezien de November-avonden in en om de stad toch al zoo triest zün beperkt men de pyrotechnischen vreugde niet tot dien enkelen avond van 5 No vember, maar houdt men het een week lang vol. De nieuwe burgemeester van de City aanvaardde als steeds in November, zün ambt met een optocht. Die optocht is zeker een van de oudstes van de vele oude functies, die het land rijk is. Slechte gedurende eenige jaren, onder de Puriteinen, is ds lange serie optoch ten van den „Lord Mayor" sedert het jaar 1215 onderbroken geweest. Vcor den optocht van vandaag, voor Sir Charles Batho, den nieuwen func tionaris, is ongeveer 5000 uitgegeven. Meer dar 2000 menschen in hoofdperso nen en figuranten namen er aan deel. De processie, die te half twaalf de „Guildhall" verliet, keerde er eerst te half vier terug en legde in dien tijd een route van ongeveer 10 KM. af. In den optocht weerspiegelt zich altijd het be drijf waar in de nieuwe burgemeester (altijd een rük handelsman) zijn geld verdient of heeft verdiend. In dit geval was dat de -"hsspvaart. Er Irinity House, de oude organisatie die gemach tigd is loodsdiensten in te stellen en te regelen, vuurtorens en bakens te plaat sen en boeien te leggen in Engelsche wateren, was daarom in den optocht vertegenwoordigd met een voorste .mg van lichtschepen en vuurtorens. Ook de Endeavour, het schip waarmede de zee vaarder Cook het eerst Australië bereik te, was in den stoet. Twee wagens ga ven een voorstelling van de vorderingen- gemaakt op het gebied van telegrafische verbindingen. De eene wagen gaf een model van de fameuze Great Eastern, het eerste kabelsr.hip dat de eerste tran^ atlantische kabels legde, en daarnaast het nieuwste in 1926 gebouwde kabel schip. Daarop volgde dan een tableau van de nieuwste transatlantische radio- installatie. Het nieuwste vervoer was vertegen woordigd door een mcdel op ware groot te van het nieuwste vliegtuig van Im perial Airways op den dienst Londen— Parijs. Achttien passagiers zaten e- in en een kellncr dier.de lichte ververschin- gen op, zooals dat ook in werkelijkheid, geschiedt.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12