HAARLEM'S DAGBLAD VOOR DE LUISTERVINKEN STADSNIEUWS FLITSEN FEUILLETON Het Huis met den Pijl ZATERDAG 12 NOV. 1927 VII f DE BLAD Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! liet toetsen van kristaldetec tors. Hoe kannen we nagaan welk kristal het beste is? Welke methoden bestaan hiervoor? Ten vervolge op mUn artikel over het carborundum kristal, waarin ik ver meldde, dat dit een van het beste soort is, hetwelk thans gebruikt wordt in kristalontvangers, zullen we eens zien hoe we dit kunnen nagaan. Dat deze proeven ernstig gedaan be- hooren te worden, behoeft hier geen be toog en uit onderstaande zal wel blij ken hoeveel moeilijkheden te overwin nen zijn, voordat men kan zeggen, dit artikel is goed en dat niet. We zullen ons nu eens bepalen bij het kristal, om redenen, uit mijn vorig artikel bekend. Laten we het geval nemen van een kristaldetector welke u door een firma ter beproeving werd toegezonden. ,Dat is heel eenvoudig, zegt u. Alles wat u te doen heeft is, deze te vergelij ken $ret een u bekende detector: zoo, dat u wanneer u het bekende kristal ge bruikt, door een eenvoudige omschake ling het nieuwe kunt instellen. Dit is nu wel voor een ruwe toetsing toelaatbaar, doch u zult naar aanlei ding van de volgende punten welke we wel degelijk moeten overwegen, de na- deelen hiervan erkennen. 1. Een kristal detector kan soms wel van 1520 percent beter zijn dan een andere, zonder dat het menschelijk oor in staat is dit te onderscheiden. 2. De beste schakeling voor de ééne detector kan soms funest zijn voor de andere. 3. Veranderingen in de kwaliteit van uitzending door het zendend station waarop we afgestemd zijn, eveneens het overgaan van het beluisteren van een menschelijke stem naar Jazz muziek. Dit zijn alle redenen, die het vergelij ken zeer moeilijk maken. Indien mogelijk moet bij het vergelij ken zooveel mogelijk het menschelijk or gaan uitgeschakeld worden en de beste methoden welke het toetsen vergemak kelijken zijn de volgende: 1. Het luisteren naar een voortdurend Signaal van een genereerenden detector 2. Het voortbrengen van een geïndu- ceerden stroom in een kring, bestaande uit een spoel van geringen H. F. weer stand, geshund door een variablen con densator, teneinde deze af te stemmen op de frequentie van den oscilator. 3. De serie-schakeling van een be kende kristaldetector met een gevoe lige micro ampère meter. De te toetsen detector kan door deze bekende detector in een oogenblik door een omschakeling vervangen worden. 4. Het beproeven van den kristal de tector in verschillende schakelingen. Allereerst wordt de kring met den bekenden kistaldetector op de oscilator afgestemd, en wordt de nieuwe stroom gemeten. De kracht van het genereeren <oscileeren) wordt zoodanig geregeld, dat de naald van den micro amp, meter ©p een gunstige plaats van de wijzer plaat komt te staan (men noteere deze) Nu wordt door de omschakeling het te toetsen kristal ingeschakeld en de nieuwe uitslag der naald genoteerd. Men inoet er om denken dat hooge weerstand telefoons (pl.m. 4000 ohm op iedere te lefoon) in serie staan met de micro- ampère meter, hoewel deze niet gebruikt worden om de signaalsterkte te meten. We schakelen nu weder het ons be kende kristal in, om ons te overtuigen dat de oscilator constant is gebleven. De volgende proef wordt gedaan met een sterk verminderde koppeling tus schen den oscilator en de spoel, ten einde de gelijkrichter op zwakke sig nalen te beproeven en daarna op zeer sterke. De micro-ampèremeter is gevoe lig genoeg om een uitslag te geven van signalen, die zoo zwak zijn, dat zij niet van veel nut zijn voor de omroep- ©ntv angst. Het is echter een feit, dat practisch «He kristallen, welke voor radio-ont vangst verkocht worden, goed zijn en voor zoover het de niet permanente ty pes betreft is er merkwaardig weinig verschil tusschen hen, mits er voor ge zorgd wordt een goed gelfjkrichtend vlakje op te zoeken. De permanente kristal detectors verschillen echter wel in kwaliteit en het is geen zeld zaamheid dat dit soms een 300 per cent verschilt. Door uitbreiding van deze methode met een lampdetector kunnen we de ze nieuwe methode gebruiken voor spoelenonderzoek onder werkelijke ar beidsvoorwaarden. Fig. I. toont ons een transformator, 'U- r/c t waarvan de secundaire wikkeling ver bonden is met een kristal detector in serie met een micro amp. meter. In dien nu de primaire wikkeling ver bonden is met de plaatkring van de detector lamp, gaat de gelijk gerichte stroom daarop door hare windingen, terwijl in de secondaire een L. P. wis selstroom wordt geïnduceerd, wordt daarna door de kristaldetector gelijk gericht en direct gemeten door den mi cro ampère meter Later meer hierover. Laboratorium. Van de firma C. Uylenhoed, alhier, werden my ter beproeving toegezonden eenige exemplaren van de Noiseless transformatoren. Deze transformatoren onderscheiden zich vooral hierdoor, dat ze door een isoleerende stof geheel afgekapseld zijn zoodat sluiting absoluut onmogelijk is. Tevens is het geheel zeer mooi opgelost en zijn deze transformatoren een sie raad in elk toestel. Bij de beproeving bleek, dat, wat niet bij iedere transformator plaats vindt, dat zoowel de hoogste als de laagste frequenties krachtig versterkt werden, zoodat het eindresultaat een mooi rond geluid was. Deze transformatoren zyn een aanwinst voor de radiologie. De Philips P 215 en D. 143. Van de N. V. Philips Radio ontving ik ter beproeving de P 215 en D 143. Deze lampen, welke speciaal voor wissel stroomvoeding (indirecte gloeidraadvoe. ding) zijn gefabriceerd, komen binnen zeer korten tijd in den handel. Practisch is het, dat nu bij de verpakking een speciaal schema voor deze lampen is bijgevoegd, zoodat men nu niet meer behoeft te tobben hoe deze lampen te schakelen, zoodat binnen zeer korten tijd de meeste amateurs zich op geheele wisselstroom-ontvangst kunnen beroe men. Waar de tijd mij ontbrak hiermede proeven te nemen, kom ik hier in een uitvoerig artikel op terug, zoodat het dan voor leder gemakkelijk zal zijn ge maakt, een toestel voor wisselstroom voeding te bouwen. JOHN D. AUKES. Haarlem, 12 November 1927. VRAAG: Welke is het beste schema voor een 4-lamps radiotoestel voor korte en lange golven. ANTWOORD: Ik zou u aanraden het schema te volgen hetwelk in antwoord op een vraag door mij in de rubriek van 5 Nov. J.L werd gepubliceerd. VRAAG van den heer F. de B. ANTWOORD: Voor mij per soonlijk prefereer ik nog de dak-anten ne. Is uw toestel echter prima in orde dan kunt u met een kamerantenne van plm. 5 M. lengte ook ontvangen. Zie hiervoor het schema 4-lamps-ontvanger in rubriek van 5 Nov. jl VRAAG: Kunt u mij eenige adressen van verschillende radio's opgeven? ANWOORD aan den heer A. M. Ik vermoed dat u adressen bedoelt van Radiovereenigingen. Waar er zóó vele zyn in Nederland, is beantwoor ding nogal omslachtig en doet u het best u te wenden tot den voorzitter van den Ned. Bond van Radio-handelaren, den heer A. van Santen te Amsterdam of tot den heer J. van den Berg, Jaco- byneslraat alhier, bestuurslid van die'i bond. ANTWOORD aan den heer HX Het toegezonden schema is goed, met dien verstande dat u de accu aan aarde moet zetten en niet de -I- accu. Als detectorlamp gebruiken PhIHps A 415 en cvoor de beide weerstandskoppe lingen Philips A 425. De overige onderdeelen naar keuze. Var. condens, moet 500 cJvf. zijn. Roos- tercondensator 250 cJM. en lek (shunt) 3—5 meg Ohm. VRAAG: Toen ik mijn accu gevuld en van den gelijkrichter afgenomen had, heb ik vergeten het stopcontact te ver breken, zoo dat de lamp van de gelijk richter zonder met de accu verbonden te zijn bleef doorbranden. Nu brandt de lamp maar aan een kant en ook de gelijkrichter doet zyn werk heel slecht Kan ik dat met een nieuwe lamp ver helpen, of is de gelijkrichter voor goed bedorven. ANTWOORD: Uw, gelijkrichter mag technisch niets mankeeren. In uw geval blijft het hetzelfde of een accu tus schen geschakeld staat of niet. In het eene geval loopt een laadstroom, ln het andere niet. Vermoed dat er een fout in uw lamp is. 2T ANTWOORD aan den heer C. A. R. Gevraagd werd een schema voor een kristal-ontvanger. Hierbij het gevraagde kristal-schema. L Antenne. II. Spoel, (honingraat), m. Aarde. IV. Condensator 500 cM. V. Kristaldetector. VI. telefoon. Voor Hilversum spoel 100. Voor Da- ventry 150 en Huizen 200. VRAAG: Ik wil zelf een 4-lamps-ra- diojoestel bouwen, kunt u mij ook aan een schema helpen? ANTWOORD aan den heer H. C. P. Zie schema in rubriek van 5 Nov. j.I. Dit zal u wel duidelijk zyn. RAADSSTUKKEN. B. en W. stellen voor, kosteloos en om niet van KI. Mulder voor de ge meente in eigendom te aanvaarden een stuk grond aan de Poortstraat, groot pl.m. 30 M2., onder eenige voorwaarden. Ook stellen B. en W. voor, van Gebroe ders Nieuwjaar, te Haarlem eenige stroo- ken grond aan de Semarangstraat en omgeving om niet voor de gemeente in eigendom te aanvaarden. Bijdragen in het schoolgeld. B. en W. stellen voor. het volgende besluit te nemen: I. Behoudens het bepaalde bij raads besluit van 18 Mei 1927 No. 12, gere kend van 1 Mei 1927 af, voor het op iaatstgemcldcn datum geannexeerde gebied buiten werking te stellen alle verordeningen of regelingen, nopens het toekennen van bijdragen in het school geld voor het bezoeken door leerlingen uit dat gebied van bijzondere scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hoo- ger Onderwijs; II. Te bepalen dat bedoelde verorde ningen of regeelingen van kracht blijven voor leerlingen uit het geannexeerde ge bied, die op 1 Mei 1927 in het genot dier bijdrage waren, zulks voor zóólang zij de school, welke zij op dien datum bezoch ten, blijven bezoeken en tevens binnen de gemeente Haarlem wonen. Kindervoeding. Voorgesteld wordt goed te keuren de rekening en verantwoording, alsmede het verslag, beide over het tijdvak 1 October 1926—15 Juli 1927, ingediend door de Vereeniging „Kindervoeding'", tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 5632.53. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1050 BRANDHOUT Vader gaat naar den kelder om de kachel I van de centrale verwar- I ming aan te leggen haalt wat oude kranten en raakt verdiept in een artikel dat hij overgesla gen heeft loopt naar boven om aan moeder te vragen of hij deze kist mag ge bruiken als brandhout slaat de kist uit elkaar, waarbij hij zijn vinger I verwondt aan een roes- tïgen spijker gaat naar boven om moeder te vragen zijn vinger te wasschen en te verbinden keert naar den kelder terug en kan zich niet herinneren, waar de ko lenschep gebleven is vindt de kolenschep, legt het vuur aan en zoekt in zijn zakken naar lucifers gaat naar boven op zoek I naar een lucifer, beseft dat hij te vermoeid is om verder te gaan, haalt I zijn jas. (Nadruk verboden). VERGADERING MELKBEZORGERS. Vanwege de afdeeling Haarlem van den Centralen Bond van Transportarbei ders werd Donderdagavond in De Cen trale een druk bezochte vergadering ge houden voor de groep Melkbezorgers, on der voorzitterschap van den heer J. Bergman. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn verheugenis over uit dat er zoo'n groote opkomst te consta- teeren viel en verder dat door uitbrei ding van het bestuur een volledig groeps bestuur de leiding waar kan nemen. Hierna werd verslag uitgebracht van het onderhoud hetwelk dc heeren Berg man en Mars met de directie van De Sierkan hadden en waar verschillende wenschen van het personeel naar voren werden gebracht. Uit dit verslag bleek dat dit onderhoud voor het personeel het gewenschte succes had en binnen kort, naast de reeds getroffen maatrege len, verschillende verbeteringen in het belang van het personeel zullen worden ingevoerd. Door den heer A. Mars werden nog diverse zaken, welke de directie naar voren had gebracht, en waarvoor op verbetering werd aan gedrongen, aan de vergadering medegedeeld, waarop de vergadering besloot gezamenlijk alles in het werk te stellen om in de gewenschte richting werkzaam te zijn. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING Ontwikkelingsavonden in voormalig Spaarndam. Dit jaar zal het Instituut voor Ar beidersontwikkeling verschillende ont wikkelingsavonden beleggen in voor malig Spaarndam, Dinsdag 15 November zal in café Hoenderdos de eerste lezing gehouden worden door den heer S. N. Posthumus, hoofdbestuurslid van den Ned. Bond van Onderwijzers, over het onderwerp: „Oude schooltoestanden". en W. stellen voor te benoemen tot hoofd en onderwijzer aan den Vervolg cursus No. 5 (gevestigd in het school gebouw aan de Pol in voormalig Spaarndam) voor het nog overgebleven gedeelte van den cursus 1927/28 den heer J. Zuidweg en hiervoor ter beschikking te stellen bedragen van resp. 250, 20, 10 en 20. „JACOB VAN LENNEF*. Ter aanvulling van ons verslag van „De Vrije Clulb" door de Kon. Erk. Too- neelvereendging „Jacob van Lennep" in ons nummer van Donderdagavond zij nog vermeld dat de burgemeester van Vervolgonderwijs. Haarlem, de heer C. Maarschalk, en mevrouw de voorstelling bijwoonden. Verder was ook aanwezig de heer S. Prins, te Bloemendaal, die onlangs het eerevoorzittersehap van „Jacob v. Len nep" aanvaard heeft. De nieuwe eere- voorzitter werd door den voorzitter, den heer Jac. van Maris, hartelijk welkom geheeten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. ADMINISTRATIES EN BELASTINGZAKEN INRICHTEN, BI!HOUDEN EN CONTRÖLEEREN VANAF 16,- PER MAAND N.J. Th. SCHMIDT - LEERAARM.O.BOEKH. WILHELMIN ALAAN 4 - DEN HOUf In de pauze nam mevr. Merens, wier VOOR DEN POLITIE. echtgenoot zoovele jaren Beschermheer RECHTER. Het weerbarstige paard. Een jong paard kan wel eens onhan delbaar zijn en een jong paard niet al léén- Maar dan is nog niet alles ge oorloofd. En zeker te ver ging een jonge stalknecht te Purmerend, toen hij had bemerkt dat een paard, dat in de stalling van zijn baas tijdelijk was ondergebracht, wat wild optrad en naar hem begon te bijten. De jonge man wilde daar een einde aan maken en deed het op een onhan dige manier en zóó dat de eigenaar van het paard niet alleen schade leed, maar dat het beest ook ondragelijk» pijn werd veroorzaakt. Om te beletten dat het met zijn pooten naar andere paarden ging slaan had de jongeman het touw van een halster met een steek om den neua heen gedaan en daarna het dier vast gebonden. Hoe het verder gebeurde kwam niefc precies vast te staan. Maar waarschijn lijk is het touw doordat het paard zich wilde losrukken van den neus ge gleden en gekomen tusschen tong en onderlip van het dier. Zijn baas merkte dat het paard rood op den tong zag, zoo verklaarde hij heden als getuige voor den Politierech ter gehoord en dat de onderlip en tong bloedden. Hij ging met het dier naar den veearts, wat hem aan kosten van be handeling door den veearts f 10 kostte. Bovendien leed hij f 35 schade doordat hij zijn paard eenige weken niet kon gebruiken. De jonge stalknecht had zich heden wegens de onjuiste behandeling van het paard te verantwoorden. Het O. M. oordeelde, dat verdachte de grenzen van het betamelijke had overschreden eso vorderde tegen hem f 20 of 10 dagen. De Politierechter veroordeelde vexw daehte volgens den eisch en bovendien tot betaling van f 45 schadevergoeding aan den eigenaar van het paard. Gelegenheid geven tot wedden. H. A. M. K. te Lisse stond terecht ter zake dat hij tijdens een harddraverij aldaar gelegenheid tot wedden had ge geven door omstanders de kansen van een bepaald paard mede te deelen. Ver dachte werd volgens den eisch- veroor deeld tot f 25 of 10 dagen. TEYLER'S GODGELEERD GENOOT SCHAP. In plaats van de afgetreden leden van Teyler's Godgeleerd Genootschap: Prof. Dr. D. A. Völter te Amsterdam en Prof. Dr. T. Cannegieter te Utrecht zijn door directeuren van Teyler's Stichting tot leden van genoemd genootschap be noemd: Prof. Dr. H. Haefcmann te An»« sterdam en Ds. A. Binnerts Szn. t» Haarlem. van „Jacob van Lennep" is geweest, af scheid van het bestuur, omdat zij Haar lem gaat verlaten en zich in Den Haag zal vestigen. De voorzitter hield een har telijke afscheidstoespraak en bood mevr. Merens het eere-lidmaatschap der ver eeniging aan, dat gaarne door haar werd aanvaard. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE Woensdag 16 November zal in ,De Nijverheid" een Sfcudiekringbijeenkomst der V. D. J. O. plaats vinden, waar mej. H. van Dam een inleiding zal houden over „Alcoholisme". UITGAAN. MUZIEKAVOND Voor de leden der afdeeling Haarlem en Omstreken van het Algemeen Ne derlands ch Verbond is op Dinsdag 15 November in ,De Kroon" een muziek avond georganiseerd. De Vlaamsche minnestreel Geert Dils zal oud-Vlaam- sche en Nederlandsche liederen voor dragen met begeleiding van de Theorbe- luit. Mej. M. Th. Hoog, uit Amersfoort, zingt Vlaamsche liederen, op de piano begeleid door den heer H. Vermeer, uit Bussum. Gem. Concertzaal. Zondag komt de impressario W. Cris- tol uit den Haag met een groot Inter nationaal Specialiteitengezelschap een voorstelling geven in de Gem. Concert zaal. Op het programma staan vermeld de beroemde Christ. Robinson, de onge ëvenaarde wereld-athleet, die 1000 gul den uitlooft voor een ieder die hem in zijn werkzaamheden evenaart. Voorts: Eva Bonheur, de vroolïjke soubrette, Jan Brink de Hollandsche humorist, The Bethons: de vliegende menschen; Mr. Francisco, de man die de dooden- vaart door de zaal uitvoert en iedereen verstomd doet staan door zijn buitenge wone toeren. Daar er op dit gebied niet veel in Haarlem te zien is, zullen zeer zeker Zondagavond vele bezoekers naar de Concertzaal gaan. STADSSCHOUWBURG. Vrijdag 18 November geeft het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel (Direc teur Cor van der Lugt Melsert) hier een eerste vertooning van „Rivièra", een spel uit het Warenhuisleven door Franz Mol nar. Hierin treden op de dames: Annie van der Lugt Melsertvan Ees, G. v. Raalte, H. v. Merle, A. Brugman en de heeren: Cor van der Lugt Melsert, J. v. Ees. A. Roemer, E. Palmers, P. Bron, W. Huysmans, J. Haus. Leiding: Cor van der Lugt Melsert. Het décor, ontwerp Eduard Veterman, is op eigen atelier geschilderd door K. L. Brückman. Naar het Engeisch van A. E. W. MASON. 64) En Simon Harlowe leent het aan een professor in Edinburgh die er een ver handeling over schrijft en stuurt het weer terug. En eindelijk, na al die reizen, komt het in de woning van Jean Cladel in een achterbuurt van Dijon en daar wordt het geprepareerd om op een geheel nieuwe wijze zijn doodelijk werk te verrichten". Hoeveel langer Hanand nog over den pijl zou blijven doorpraten is niet te zeggen. Gelukkig wérd de rest door Jim Frobisher bespaard, want er ging beneden een deur open en dicht en ze hoorden stemmen in de gang. „De commissaris!" zei Hanand, en liep vlug naar beneden Jim hoorde hem zachtjes praten, een beelen tijd Blijkbaar legde hij hen de geschiedenis uit. Want toen hij met den commissaris en den dokter boven kwam, stelde hij Jim aan hen voor als iemand, waarvan ze al gehoord had den. jdjé is <üe meneer Probisher", »ei JUL De commissaris, een jonger en veel levendiger mensch dan monsieur Gi- rardot boog even voor Jim en keek toen naar het lichaam van Jean Cladel. Zelfs hy kon een gebaar van afkeer niet inhouden. „Geen mooi gezicht!" zei hij „allesbehalve een mooi gezicht". Hanand liep weer naar het bureau en pakte den pijl zorgvuldig in een stuk papier. „Als u het goed vindt, monsieur", zei hij tegen den commissaris, „zal ik dit meenemen. Ik blijf er verantwoordelijk voor". Hij stak het in zijn zak en keek naar den dokter die zich over Jean Cladel heen boog. „Ik wil geen last veroorzaken, maar ik zou graag een af schrift van het rapport van den dokter hebben. Waarschijnlijk zal dit mij wel helpen. Ik vermoed dat we tot de con clusie zullen komen dat deze moord op een zeer bijzondere wijze gepleegd is". .Natuurlijk krijgt u een afschrift van het rapport, monsieur Hanand", ant woordde de jonge commissaris be leefd. Hanand legde zijn hand op Jim's arm. „Wij loopen hier maar in den weg. O, ja zeker, meneer de commissaris, spreekt u ons maar niet tegen. Dit is ons werk niet. Laben we maar gaan!" Hij liep met Jim naar de deur en keerde zich toen om. „Ik wil mij niet in deze zaak mengen", zei hij, „maar het is mogelijk dat er op de luiken en op het raam sporen zitten van de vingers van den moordenaar. Het lijkt mij niet waar schijnlijk, want de man had zijn voor zorgen genomen. Maar toch is het mo gelijk, want hij moet haastig verdwenen zijn". De commissaris vloeide over van dankbaarheid. „Wij zullen zeer zeker onze aandacht wyden aan de luiken en aan het raam kozijn". „En als er vingerafdrukken gevonden worden zou fk dan „Monsieur Hanand zal er zoo spoedig mogelijk over kunnen beschikken", stemde de commissaris toe. Het speet Jim heusch dat monsieur Bex er niet was om deze uitwisseling van beleefdheden bij te wenen. De commissaris en Hanand deden zoo hun best om niet op eikaars teenen te trap pen en stonden er zoo op, dat er ook op hun eigen teenen niet getrapt werd. Monsieur Bex zou werkelijk genoten hebben van hun correcte optreden. Hanand en Frobisher gingen naar bene den en naar buiten. Bij de buren was alles rustig gebleven, niemand had iets gemerkt. Er stonden een paar politie-agenten voor het huls. Alks in de Gambetta- straat diep en wu volkomen onver schillig over wat hier gebeurd was. „Ik ga nu naar het politiebureau" zei Hanand. Daar heeft men mij een ka mertje afgestaan met een safe. Ik wou er de pylenpunt opbergen voor ik naar mijn hotel ga." „Ik ga met u mee", zei Jim. „Het zal een opluchting voor me zijn om een eindje te wandelen." Het politiebureau lag heelemaal aan den anderen kant van de straat. Hanand liep snel en toen zc het ge bouw bereikten bracht hij Jim naar een kamer waar een brandkast tegen den muur stond. „Wilt u een oogenblik gaan zitten? En rooken als 't u blieft?" zei hij. Hij was zoo vreeselyk terneer gesla gen en zoo'n volkomen ander mensch geworden dat Jim Frobisher nu pas go:d begreep hoeveel hij verwacht had van zijn gesprek met Jean Cladel. Hij sloot de brandkast open en legde op tafel een paar enveloppen van ver schillende afmetingen de verhande ling en zijn groene map met papieren, HU ging voor Jim zitten en begon de enveloppen open te maken en de in houd neer te leggen, toen de deur open ging en een agent salueerde en binnen kwam. Hy had een papier in zUn hand. Vanavond om negen uur is er tele- phonisch antwoord uit Parijs gekomen, Monsieur Hanand. Ze zeggen dat dit misschien dc naam is van de firma die u noodig heeft. Ze was gevestigd in de Rue de Batagnolles, maar heeft zeven jaar geleden opgehouden te bestaan". „Ja, zooiets verwachtte ik wel", ant woordde Hanand somber, terwijl hij het papier aanpakte. Hij las wat er op ge schreven stond. „Ja, ja. Die is het. Ongetwijfeld. Uit een bakje op tafel nam hU een enveloppe en stak er het papier in. Bui ten op de enveloppe zag Jim hem het woord: „Adres" schrijven. Teen keek hij Jim somber aan. „Het is een noodlot!" riep hy uit. „Wij krijgen steeds meer zekerheid dat er een moord gepleegd is en hoe het gebeurd is. WU beginnen zelfs te vermoeden wat de aanleiding tot den moord ge weest kan zUn. Maar we vinden geen enkel bewijs geen vaststaand bewy's wie het gedaan kan hebben. Noodlot? Het is dwaas van miï om zulke woor den te gebruiken. Telkens worden wU tegen gehouden en wy slaan een be- lachelyk figuur door de hersens en den durf van wie hier achter zit." Nydig streek hU een lucifer af en stak een cigaret aan- Frobisher probeer de hem te troosten. „Ja, maar het verstand en de durf van meer dan één persoon". I-Ianand keek Frobisher scherp aan. „Leg dat eens nader uit, beste vriend". gJk heb er over loopen deofceo, two we uit de Gambettastraat weggingem Ik twijfel er nu niet meer aan of me vrouw Harlowe werd vermoord in Mat- son Grenelle. Het is onmogelyk om daar nog aan te twijfelen. Maar haar moord was het werk van een bende. Hoe komt het anders dat Jean Cladel van avond vermoord werd?" Een oogenblik kwam er een glimlach op Hanand's somber gezicht. „Ja. u is toch al vijftien minuten in de arena geweest", zei hij. „Dus u is liet met my eens?" „Ja!" Maar Hanand was weer somber geworden. „Wij kunnen die bende ech ter niet te pakken krijgen.. Wij verliezen tijd en ik vrees dat wij geen tijd te verliezen hebben. Ha nand rilde als iemand, die het plotse ling koud krijgt. „Ja. ik maak mU erg ongerust. Ik ben... bang." Het was hem duidelyk aan te zien dat hij angstig was, en het s'.oeg over op Frobisher. Jim begreep het niet, hy wist heelemaal niet waarvoor Hanand bang: was, maar terwijl hU in dat helder ver lichte vertrek in het stille gebouw zat, had hU het gevoel of er booze geesten am hen heen dwaalden, met gezichten zooals anen ze op de pilaren van de ca- thedraal te Dyon kon vinden. Hy rilde ook. (Wordt vervolgd Jt

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 15