Toch wijkt j. HOEST ABDUSmöOP HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONIEK. STADSNIEUWS. DE PROVINCIALE BEGROOTING. ZATERDAG 12 NOV. 1927ZESDE BLAD De beursbarometer. Vooruit! Wat Cuba wü. Verschillende emissies. De Amsterdamsche fondsen- markt. Van de verschillende aangekondigde emissies noemen wij nog: I 1.407.000 6 pet. cum. pr. wd. aand. en f 3.541.000 gew. aand. Gem. Bezit. Philips Gloeilampen, tegen resp. 120 pet en 200 pet; 4000 aandeelen van Berkei's Patent ad f 640 teegen 150 pet., f 80.000 meuwe aandeelen Bagelen Thee- en TCina Mij., tegen 200 pet., 500.000 5 1,-2 pet. obL Cities Service t 98 pet. Rotter dam komt met een consolidatielecning van f 10.000.000 4 1 2 pet. obl.; De Holl. Kunstzijde Industrie te Breda stelt ka- pitaalsverhooging voor van f 10.000.000 (waarvan geplaatst f 7 millioen) op f 25.000.000 en de Intern. Viscose Cie te Breda van f 5 millioen (gepL f 2.450.000) op f 10 millioen. Uitgifte wordt voorloopig niet beraamd. Dan is er nog een emissie f 400.000 aandeelen a parie der N.V. Staalwerken de Maas. Amsterdam, 10 November. De beurs kan, indien de gegevens met verstand bekeken worden, en voorzich tig geanalyseerd, een belangrijke aan wijzing vormen voor den stand van het economisch leven. Omdat zich ln de koersen der beurspapieren meer spe ciaal de aandeelen de verwachtingen omtrent winsten en winstuitkeeringen (de resultaten dus) weerspiegelen. Tij den van buitengewone fluctuaties ten gevolge van zuiver speculatieve opera ties bulten beschouwing gelaten na tuurlijk. Wij hebben hierm dus een goe de economische barometer, die dan wel me; in onderdeelen na uwkeurig, doch voor een globalen Indruk vrij getrouw aanwijst. Verschillende keeren wezen wij reeds op diverse fatvcen, dis der stand van onze handels- en industrie i'e welvaart bepalen en die dit Ja*«- eer. aanzienlijke verbetering aanwezen. In dit verband is dan ook de statistiek van bet Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende indexcijfers van koersen van aandeelen (basis 1921-1925 is 100) een bevestiging van onze opvatting om trent den vooruitgang in onzen eco- nomischen toestand, daar, zooals uit onderstaande cijfers blijkt, het koers- pijl zich, ten aanzien van 1926 over bijna de geheele linde op aanzienlijke wijze in opgaande richting heeft bewo gen. Men oordeele slechts: 1926 1927 Aug. Sept. Oct. Aug. Sep.Oct. 1. Nijverheid 91 91 92 103 107 112 2. Bank- en cred. instellingen 97 98 99 100 103 106 3.Scheepvaart 84 89 95 111 116 115 4. Andere onder nemingen 81 80 77 80 84 86 Totaal 1—4 89 89 90 98 102 105 5.1nd. fondsen 142 148 145 153 157 157 6. Petroleum 105 106 101 94 95 95 Tot. fonds 1 t. m. 6 101 103 103 U0 114 117 De eenige donkere vlek vormen de olie- waarden, die ten opzichte van 1926 terugliepen, om de bekende redenen van overproductie. De laatste weken is men hier echter ook wat opgewekter, daar de top-productie voorbij schijnt. De productiecijfers zijn een dalende rich ting ingeslagen en de beperking der pro ductie op het Seminole-terrein wordt voortgezet. De afgezant van de Cubaanse he sui kerindustrie, colonel Tarafa, die te Pa rijs vertoeft, om overleg te plegen met de Europeesche suikerkringen, heeft verklaard, dat het Cuba's doel niet is, de wereldprijzen te willen regelen. Cuba produceert slechts 20 pet. der wereld productie. Cuba wil echter trachten, met de exporteerende landen tot overeen stemming te komen, aangaande een stabilisatie van den prijs opdat een ge ringe winst bereikt zal worden. Hij zette aan een dagblad vertegenwoordigers uit een dat een te groote winst, die de pro ductie prikkelt, even gevaarlijk is als werken met verlies. De door Cuba be oogde maatregelen hoeven niet speciaal productiebeperking te be teekenen. De toestand zou wel zóo kunnen worden, dat Cuba reeds in 1929 op volle capaci teit kan werken. Colonel Tarafa komt ook naar Nederland, om met Java-sui- kerproducenten te spreken. Men twij felt in suikerkringen, of hij wel in zijn voornemen zal slagen. De beurs opende de week in weinig opgewekte stemming, onder invloed van den hoogen geldkoers (5 pet.) en de flauwe stemming van Berlyn, vooral voor kunstzijdewaarden. Toen later Ber lijn beter werd, New-York vast afkwam en het geld een fractie goedkooper werd, verbeterde de stemming aanmer kelijk en kreeg de markt een meeren- deels vast en opgewekt voorkomen, met flinke affaire, vooral in Rubbers en Phi- lipswaarden. Per saldo kwam de bank- afdeeling op ongeveer het vorige niveau af. Handel Mij vijf punten hooger op ruim 178. Gemeld wordt, dat te New- York 50.000 certificaten elk van 1/40, aandeel der Handel Mij zullen worden geïntroduceerd. In de Industrieele afdeeling toonde Jurgens zich doorgaans vast en kwam dan ook een zevental punten hooger af. Kunstzijde waarden, hoewel de laatste dagen iets beter, boetten eenige punten in. Claims Philips werden op f 588, later wat lager, verhandeld. De koers der aandeelen stelde zich nu op 470. Er ging de laatste dagen zeer veel in Philips om, bij oploopende koers. In de overige industrieele fondsen bleef de handel beperkt. Oliewaarden, aanvankelijk vrijwel geheel verlaten, trokken later wat aan en Koninklijke monteerde eenige punten tot 351 In het middelpunt der belangstelling stonden rubbers, die zich voortdurend in een levendige belangstelling, meestal van den daghandel, konden verheugen en zeer willig van toon bleken. De af faire nam flinke afmetingen aan en de koersen liepen door de bank genomen meestal een punt of 20 op. De handel in scheepvaarten was ge ring, doch de laatste dagen Iets vaster. De koersen vertoonden per saldo slechts geringe wijzigingen. Sulkers meestal eenige punten hoo ger per saldo. De handel was hier kalm. Alleen H.V-A. kon, van de toonaange vende fondsen dan, het aanvankelijk geleden verlies onder invloed van de zwakke Berhjnsche beurs niet geheel inhalen en kwam ca. 7 punten beneden het vorig peil op 818 af. Tabakken 5 tot 10 punten beter, na flauwe opening. De handel bleef hier binnen enge grenzen beperkt. Over belastingheffing WERKVERSCHAFFING EN WERKVERRUIMING. Verschenen is het afdeelingsverslag van de Prov. Staten over de provinciale begrooting. Daaraan ontlenen wij: De samenstelling van het college van Gcd. Staten Verschillende Statenleden waren niet tevreden met de samenstel ling van het college van Gedeputeerde Staten, gelijk die in de Jongste Zomer- zitting is tot stand gebracht, speciaal niet met de wijze waarop het College ge kozen werd als gevolg van een samen- spreking tusschen drie Statenfracties die tezamen de meerderheid vormden. Dat de derde fractie ln getalsterkte, de Vrijheidsbond, niet in het College ver tegenwoordigd was. werd genoemd een ongezonde toestand en niet in overeen stemming met het standpunt van even redige vertegenwoordiging. Hiertegen werd aangevoerd, dat het beginsel der evenredige vertegenwoordi ging hier slechts in geringe mate in het gedrang kwam. Immers er had slechte een geringe verschuiving in de verhou ding der politieke partijen plaats ge had. Bovendien achtte men een zekere con tinuïteit in het college een belang van beteekenis. Daarenboven meende men te weten dat de Vrijheidsbond moeilijkheden had met het bezetten van een zetel, laar de daarvoor in aanmerking komende zit tende leden dezen niet ambiëerden, ter wijl de nieuwe leden niet voldoende be kend werden geacht met de provinciale huishouding. Door anderen werd opgemerkt, dat de Vrijheidsbondfractie zich zelve van be ïnvloeding op de samenstelling van Ge deputeerde Staten heeft uitgesloten, doordat zij niet aan de stemming heeft deelgenomen. Van de zijde der S.DAP. werd opge merkt, dat zU hoopt, dat thans, bij de meer democratische samenstelling der Staten, de gelegenheid tot het tref fen van sociale voorzieningen zal wor den te baat genomen. Zeer zeker had zij liever overleg gepleegd met een Katho lieke fractie van meer democratische sa menstelling met name in de personen, die de leiding hebben in het dagelijksch bestuur, komt het democratisch element niet tot uiting. Maar alleen de Katho lieke arbeiders zelve kunnen zorgen, dat een Katholieke fractie ontstaat waarin het arbeiderselement ruimer vertegen woordigd is. Medegedeeld werd, dat het overleg zich uitsluitend beperkt heeft tot de samenstelling van het college van Ged. Staten.Over een werkplan of program is niet gesproken. De financieele toestand. Algemeen werd voldoening betuigd over den financieelen toestand der Provincie en hulde werd gebracht aan het College van Gedeputeerden voor het financieel beleid sprekende uit deze begrooting. De voorgenomen verlaging der provinciale lasten vond algemeene instemming. Men constateerde dat het verlies van het Electriciteitsbedrfjf zoo sterk gedaald was, dat het volgend jaar winst ver wacht mag worden. Ook met het Water leidingbedrijf is het financieel goed ge steld. Er werd daarentegen betoogd, dat de pessimistische noot. die Gedeputeerden ten aandien der financiën nog meenen te moeten doen klinken ten aanzien van de waarschijnlijkheid van toekomstige belastingverhooging, geen steun vindt ln de werkelijkheid. P; wijze, waarop de belastingvc ging in de opcentenheffing op de Personeele- en Rij: -inkomstenbelasting verdiscor; - teerd zou worden, vond bij vele leden instemming bij sommige echter beden kingen. De bedoeling van Gedeputeerde Staten is, de opcenten op Personeele en Inkomstenbelasting gelijk te laten, hoe wel als gevolg van wettelijke maatrege len de hoofdsom dier belasting daalt. Het gevolg zal dus zijn, dat het geldbe drag der opcenten eveneens daalt en ook voor de Provincie 15% minder aan Personeele belasting, 20% minder aan Ir'unstenb.lastinc betaald zal beho.ven te worden. Ten aanzien van de Inkom stenbelasting lijkt dit dezen leden niet de schoonste wijze van belastingverla ging. Iimmers blijkt dat het Rijk vol gens het voorstel der Regeering slechts een gemiddelde verlaging van 20% zal aanbrengen, echter aldus dat voor de hoogere inkomens de verlaging vaak veel meer dan 20%, voor de lagere In komens vaak veel minder dan 20% be dragen. Dit is precies het omgekeerde van wat vereischt is. Juiste politiek zou zijn, integendeel de lagere Inkomens het meest te ontlasten. Gevolg van het verkeerde Regeeringsvoorstel zal nu zijn dat de onbillijkheid door de opcenten ook in de provincie doorwerkt. Kunnen Gedeputeerden geen middel vinden om die onbillijkheid te vermijden? Werkverschaffing en W erkvemiiming. Algemeen werd betreurd, dat van het besluit der Staten inzake hulp tot be strijding van werkloosheid zoo weinig terecht komt. Tot dat doel wordt sinds eenige jaren jaarlijks op de Provinciale Begrooting een bedrag van twee ton gouds uitgetrokken, doch blijkens de laatste rekening is daarvan slechte f 4.046.34 uitgegeven. Op die wijze wordt h«t meer een ge baar om het geweten te stillen, dan een werkelijke maatregeL Kan de Provincie niet, waar zij thans groote bedragen voor wegenzorg laat verwerken, in de bestekken voorschrij ven dat een zeker percentage plaatse lijke werkloozen daarbij te werk gesteld moeten worden? Daarvoor zou dan be hoorlijk het plaatselijk loon betaald moeten worden. Kan voorts de Provincie waar zij voor werkverschaffing wellicht niet buiten het Rijk kan handelen, al thans niet voor werkverruiming zelf standig de gemeenten subsidiëeren? En behoort ten slotte de Provincie zelf niet ook rechtstreeks werkverschaffing toe te passen, gelijk dat o.a. In Fries land, Groningen en Gelderland naar men meende geschiedt? Zou bijv. het in cultuur brengen van Provinciale duin- gronden niet aan de werkverschaffing dienstbaar gemaakt kunnen worden? Men bedenke, dat verscheiden ge meenten te arm zijn om eenig bedrag voor werkverschaffing te bestemmen, en dat in andere gemeenten politieke op vattingen een beletsel vormen. De werk loozen mogen hiervan niet het slacht offer worden. v Kanalenaanleg. Vele leden spraken den wensch uit, dat Gedeputeerde Staten zooveel ln hun vermogen ligt de totstandkoming van het WestFriesche kanalenstelsel zouden bevorderen. Zij hadden het zeer treurd, dat er tegen dit weldoordacht en aanvankelijk zoo toegejuichte plan lang zamerhand, nu het op verleening van bijdragen aankwam, in verschillende kringen oppositie was ontstaan. Toch kon geenszins gezegd worden, dat het offer van één zesde in de kosten voor de belanghebbenden te hoog was. Men zag nu, dat de grooiere gemeenten door gaans tot het van hen gevraagde offer bereid waren, doch de kleinere meestal niet Sommige leden maakten hierbij de opmerking, dat het onthouden hunner medewerking bij verschillende gemeen ten niet aan onwil mocht worden toe geschreven, maar dat zy tot het ver- leenen hunner bijdrage onmachtig wa ren. Vele dezer gemeenten zouden er anders voorstaan, indien zij met buurt- gemeenten vereenigd waren, waardoor een beteekenende bezuiniging en een betere bestuursvorm ware te verkry gen. Algemeen zou men het betreuren, in dien door het uitblijven der gevorderde bijdragen van den aanleg van het kana- lennet niets zou komen. Gevraagd werd, of, indien het één zesde der kosten niet ten volle werd toegestaan, er nog een weg zou zijn het kanalenplan uit te voeren. In leder ge val zou men willen weten, of er al thans met de uitvoering van een ge deelte van het plan zou kunnen worden begonnen. Ook zou men gaarne verne men of binnenkort het rapport-van Aalst over de bijdragen van belangheb benden kan worden verwacht. HET SLACHTHUISKWARTIER. Het bestuur der bouwvereeniging „On ze Woning" heeft In een adres aan den Raad er de aandacht op gevestigd dat het mooie Slachthuiskwartier deerlijk wordt ontfraaid ,door de daar aanwe zige opslagplaatsen van afbraak". Als men gaat naar het genoemde kwartier, aldus het adres, passeert men een viertal van deze opslagplaatsen, daar zelfs op het terrein aan de gejrreente Haarlem toebehoorende, twee opslag plaatsen (in de Dubbele Buurt) in het laatste tijdperk verrezen. Den Raad wordt verzocht het daar heen te leiden dat bedoelde opslagplaat sen komen te verdwijnen. J. Michel heeft den Raad verzocht in voortdurende erfpacht te mogen ont vangen een gedeelte grond gelegen aan de Dubbele Buurt groot plun. 645 M2. twee winkelhuizen en een bergplaats met drie afzonderlijke bovenwoningen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. B. en W. brengen den Raad op belde verzoekschriften praeadvies uit. Tegen de uitgifte in erfpacht bestaat bij hen geen bezwaar. Ze bieden den Raad ter vaststelling aan een ontwerp raadsbe sluit tot het geven van de gronden in erfpacht. Wat aangaat het adres van de bouw- ven eniging merken ze op dat inderdaao het uiterlijk aanzien van de Dubbele Buurt door dergelijke inrichtingen als opslagplaatsen voor afbraak enz. wordt ontsierd. De gemeente heeft twee per- ceelen voor opslagplaats verhuurd ten inde deze op die manier productief te maken, zoolang de verbetering van de Dubbele Buurt niet ter hand kan worden genomen. De grootste opslagplaats zal bij aan neming der voordracht tot uitgifte van grond ln erfpacht aan Michel verdwij nen, zoodat reeds ten deele aan de be zwaren der Bouwvereeniging wordt tege moet gekomen. De andere opslagplaats, die tegen de Werfsteeg zal. verklaren B. en W. verder, in overleg met den huur der, door de plaatsing van een hooge, gesloten schutting, aan het oog worden onttrokken. Over Je andere opslagplaat sen heeft de gemeente geen zeggenschap De verbetering van de Dubbele Buurt heeft evenwel de volle aandacht van B. en W. zy stellen voor het adres der bouw vereeniging in hunne handen te stellen ter afdoening. DE PROVINCIE EN DE WEGEN. Een „wegschap"? WEGEN IN HAARLEM EN OMGEVING. Aan het algemeen verslag der af dee lingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland, betreffende de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds, dienst 1928, ontleenen wy: Voldoening werd uitgesproken, dat de voorbereiding voor den aanleg van we gen krachtig ter hand is genomen, en dat reeds in het eerste Jaar zoo goede resultaten bereikt zijn inzake den aan leg van het primaire wegenmet. Met in stemming vernam men, dat de aanbeste ding van vele weggedeelten binnenkort te wachten is. Ook met het oog op de werk verruiming achtte men dat van groot belang. Ook voor de wyze waarop in de ge meente Zaandam de beschikking is ge kregen over de noodige terreinen voor den ontworpen weg, had men gaarne een woord van lof over. Gevraagd werd hoe Gedeputeerde Sta ten denken over centralisatie van het wegenlbeheer, wat betreft de wegen voor het doorgaand verkeer. Is het beheer in de toekomst wel veilig bU de verschillen de bamine- en polderbesturen? Wanneer de Provincie het algemeen beheer had in hoofdzaak over de wegen van het Provinciaal plan zou het onderhoud beter kunnen zijn. By centralisatie im mers wordt het aanwenden van goede anders te kostbare, outillage beter mo- geiy-k. De huidige bezitters zullen daar mogelijk niet zooveel bezwaar tegen heb ben. Eenige leden achtten in dit verband een Wegschap gewenscht. Een dergelijk groot lichaam kan het benoodigde mate riaal goedkoop aanschaffen. De vele klei ne wegen in verschillende handen kun- nn niet goed onderhouden worden. Het Is nu vaak een chaos. Evenals by de zeewaterkeering door het Hoogheem- raadschap Noordhollands Noorderkwar tier moet ln het wegbeheer verbetering lcomem door een centraal Wegschap. Anderen voerden hiertegen bezwaren aan. Het kwam hun economischer voor het beheer op te dragen aan plaatselijke en gemeentelijke ambtenaren die daar mee niet vol belast waren. Ook omdat deze ambtenaren zich niet over groote afstanden behoeven te verplaatsen, wat by een centraal lichaam wel het geval zou zijn. Geklaagd werd dat de verbeteringen aan den Rijksstraatweg Amsterdam Haarlem in een te langzaam tempo ge schieden. Zyn Gedeputeerde Staten be reid by de Rijksregeering aam te dringen op vluggere afwerking? Met de opvatting van Gedeputeerde Staten, dat met de opneming van een weg Amsterdam—Velsen langs den Zui delijken oever van het Noordzeekanaal tegemoet gekomen is aan den indertijd in de Staten geuiten wensch ten aan zien van eene verbinding met IJmuiden, kon men zich niet geheel vereenigen, tenzy het de bedoeling is den weg niet vlak langs het kanaal te leiden, doch daar ruimte uit te sparen voor de vesti ging van industrieën. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, of het mogelijk is en of Gede puteerde Staten het wenschelijk achten, hetzy uit het Provinciaal Wegenfonds, hetzij uit andere middelen, steun te ver leerden voor het verbeteren of onderhou den van wegen, die niet op het Provin ciaal Wegenplan voorkomen, louter om dat het door den Minister vastgesteld maximum van 511 K.M. zal zijn bereikt, doch waarvan de noodzakelijkheid vast staat. Door een der leden werd betoogd, dat de weg door de Zaanstreek naar Alk maar by Limmen op den Rijksstraatweg HaarlemAlkmaar dient uit te komen. Met het oog op het autoverkeer en de verkeersveiligheid achtte bedoeld lid deze aansluiting beter dan die tegenover den Brakersweg. Een ander lid wees op het buitenge woon drukke verkeer langs den weg HaarlemDen Haag. Dit lad was van oordeel, dat een weg langs de Leidsche- vaart genoemden weg zeer zou ontlas ten. By de bespreking van het Wegenfonds weid opgemerkt, dat de financiëele ges tie niet uitmuntte door eenvoud en klaar heid. Na storting van de voorgestelde uitkeering der Provincie zou het fonds over 5.500,000 beschikken, maar dit fonds werd niet aangesproken. Integen deel zou eene leening worden aange gaan. Daarnaast stonden dan nog de inkomsten uit gekweekte rente, uit by- «dragen van derden en bovendien was deaiby gekomen de in uitzicht gestelde uitkeering van het Rijk krachtens de Wegenbeiastingwet. Tegen het beginsel van geldleening voor productieve wer ken, als hoedanig het aanleggen van we gen werd beschouwd, hadden de leden hier aan het woord geen bezwaar; maar zij vroegen of in dit geval wel tot leening behoefde te worden overgegaan en of niet beter geput kon worden uit de eigen middelen van het fonds. Deze middelen waren reeds ruim. maar zouden nog toe nemen, onder meer met de batige saldi, die wederom zouden worden belegd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Laat het nooit zoover komen dat Gij aan Uw hoest went en Uw vrienden U er reeds op een afstand aan herkennen. Evenmin moet Ge een hardnekkigen hoest trach ten te ontgaan door minder diep edem te halen. Dit kan voor de gezondheid van Uw ademhalings orgaan noodlottig worden. Ver zorg lederen hoest, hoe schijnbaar onbeteekenend ook onmiddellijk met de verzachtende en verster kende Akker s Abdijsiroop. Of zoo Ge tot dusverre vergeefs getracht hebt met andere middelen van een verwaarloosden, hard nekkigen en benauwden hoest af te komen, begin dan vandaag nog de oorzaak van den hoestprikkel - vastzittend slijm - te verdrijven met AKKER'* Voord, Borst Per koker: 11 SO, 1275,1450 47 HET PROV. ELECTRI- CITEITSBEDRIJF. Over ontbinding der P. E. G. E. M. DE TEKORTEN WEGGEWERKT Aan het afdeelingsverslag der Prov. Staten van Noord-Holland ontleenen wij inzake de begrooting van het Prov. Electricitertrfjedryf. By de bespreking der voordrachten, het Electric ite itsbedrij f betreffende, werd door verschillende leden herinnerd aan de moeiiyke tyden, die het PJ2.N. na den wereldoorlog heeft doorgemaakt. Des te verheugender was het te mogen vaststellen, dat die moeilijkheden thans overwonnen waren en het zich liet aan zien, dat binnenkort de laatste herinne ringen uit het verleden ook uit de ba lans en winst- en verliesrekening zou den verdwenen zyn. In verband hier mede werd1 door verscheidene leden toe juicht, dat het renteloos voorschot van 240.000, per Jaar niet meer gevraagd behoefde te worden en dus niet meer op de begrooting voor 1928 zou voorko men. Enkele leden merkten bovendien daaitoy op, dat de praktijk dus thans wel bewezen had, dat <3e gekozen ex ploitatievorm van zuiver overheidsbedrijf zich doeltreffend had getoond, ofschoon enkele Jaren geleden bij velen als vast staand gold, dat de particuliere bedrijfs vorm de eenig doelmatige is. De leden die van oordeel waren, dat zy zich Tiit de stukken geen voldoend nauwkeurig beeld van de bedrijfsgestie bij het PJS.N. konden vormen, brachten ook de verhouding der Provincie tot de P.E.GJ5.M. ter sprake, Zy meenden, dat de P.E.G.EM. was georganiseerd als eene naamlooze ven nootschap en spraken eenige verwonde ring uit over het feit, dat deze N.V. den stroom aan de Provincie, aan Amster dam en aan Haarlem leverde tegen den kostenden prys. Gok wilden zy weten, naar welke grondslagen deze kostende prys werd bepaald. Hoe trouwens de ver houding tusschen P.E.GE.M. en PE.N. was, bleek onvoldoende uit de voordrach ten van Gedeputeerde Staten en de ver- In de verhouding tusschen PEH. en P. E. G. E. M. menden zij dat ook thans nog veel onzekerheid bestaat, vooral daardoor veroorzaakt, dat nog steeds de centrales der deelgenooten niet waren ingebracht. Mochten er redenen zijn te verwachten, dat van dien Inbreng niets zou komen, dan ware misschien het tijd stip aangebroken, dart ieder zyn eigen weg zou gaan. Men stelde er prys op, 't oordeel van Gedeputeerde Staten hier omtrent te vernemen en vroeg tevens of het juist !s, dat de Rijksregeering hierby een rol speelt, zoo ja welke? Andere leden wezen op de moeilijkhe den, die by eventueele ontbinding zou den ontstaan en zy betwijfelden of daar mede wel eene economische oplossing zou kunnen worden bereikt. Tenslotte werd gevraagd hoe het staat met den prys de electrische energie die door Hoogovens wordt afgeleverd? Is deze levering voordeeiig voor de P. E. G. E. M. en daardoor ook voor de Pro vincie? GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Brodt, Kinder huissingel 62, beurs met inhoud; P. Kok. Oost-Indiëstroat 53, agenda-boekje; J. Klaassen, Boogstraat 22, kindercape; Bureau van politie Smedestraat, etui schryfbehoeften; C. Zuidhoek, Leidsche- straat 146, koperen gewicht; A. Snij ders, Iordensstraat 54. paar kinderhand schoenen; Kennel „Fauna", Parklaan: gebracht door: Paardebek, Parklaan 107, witbruine fox-terrier; A. de Graaf, Zonnesteeg 9, zwarte hond; Molen kamp, Bakenessergr 9 rood; bruine keeshond; v. Egerschot, Barteljorisstr. 26; Bur. van Politie Smedestraat, paar knielappen; Lansendorfer, Aelbertsberg- straat 99, mantelmouw met bont; M. Weill, Barteljorisstraat 26, rozenkrans; P. v. d. Voort, Jan Steenstraat 53. een schooltasch met inhoud; Vrijdag. Du- vrnvoordestraat 40, vulpenhouder; T. Disco, Scheepmakersdijk 40 zwart, een waschlyst. Terug te bekomen bij: .T. Jansen. Leidschestraat 116. autoslinger; Kcm» penaar, Donkere Spaame 32. auïo» slinger; Bur. van politie, Smedestraat duimstok, sleutel; J- van Opzeeland, Schoterwcg 9, witte slagersjas: F. Bottelier, v. Oorschotstr. 10, blauwe muts; G. Pijnakker. Weeresteijnstraat te Hillcgom, gebreid kinderpakje; J. \V. Diermanse, Genestetstr. 10, ro« zenkrans; W. v. Heulen, Vooruit» gangstr- 122, rijwielbelastingmerk in étui; H. Mohr, Graaf Willemstr. 9, bruine zeildoeken tasch; Bur. van po» litie Smedestraat, bruine tasch. GRONDOVERDRACHT. K. Mulder te Haarjem heeft zich be reid verklaard een gedeelte grond aan de Poortstraat aan de gemeente om met in eigendom over te dragen onder bijbe taling van 850 voor de kosten van openbare werken In den over te dragen grond. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot aanvaarding voor de gemeente van dezen grond en voorts te hunner be schikking voor de uitvoering van open bare werken in den over te dragen grond een bedrag van 250 te stellen. Gebroeders Nieuwjaar te Haarlem hebben zich bereid verklaard aan da gemeente om niet in eigendom over te dragen eenige strooken grond gelegen aan de Semarangstraat en omgeving. Deze strooken grond zijn ingevolge het plan van uitbreiding der voormalige ge meente Schoten voor openbaren weg B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen de strooken grond voor de gemeente in eigendom te aanvaarden onder nader omschreven voorwaarden, waar one or deze. dat voor de overdracht als bijdrage in de kosten van openbare werden wordt betaald 10.350. Voorts stellen zij voor voor rioleering en bestrating van den over te dragen grond beschikbaar te stellen een bedrag van 10.350. QPMEFKTNGF.N UIT DE BURGERIJ DE TOEGANGSPRIJZEN BIJ „BLOEMEND AAL". Een „voetballiefhebber" dee-de ons mede. dat hij Zondag voor het bywonen van den voetbalwedstrijd Bloemendaal Haarlem voor een staanplaats veertig cents heeft moeten betalen, hoewel hij wist dat de toegangsprijs 0.35 be- dToeg. Toen hy den controleur van Bloe- - mendaal naar de reden hiervan vroeg, kreeg hy ten antwoord, „dat er geen wisselgeld meer was en die vijf cent kon een Haarlem-suppórter wel missen". In zender meent, dat „Bloemendaal" er. evenals alle andere vereenigingen, zorg voor moet dragen dat er wisselgeld aan wezig is. Anders moet zij zélf de schade maar lijden en 0.30 berekenen. Tot zoover deze inzender. We brachten zijn klacht over aan een bestuurslid van ,31o3mendaaJlw, die er het volgende op antwoordde: „De prijzen voor den wedstrijd Bloe mendaal—Hauviem bedroegen 25 cents bij voorverkoop en 35 cents aan het ter rein, di- dus goedkooper dan de alge meen geldende prijzen in Haarlem en Omstreken. De controleurs, die wy naar het door „voetballiefhebber" genoemde geval informeerden, herinnerden zich hiervan niets. Wel hebben de Bloemen daal-bestuursleden, die bij de controle hadden postgevat, diveres menschen door gelaten voor minder dan 35 cents. Dezen beweerden hl. werkloos te zijn en be zaten niet meer dan een kwartje of 20 cents. Vele jongens hebben toegang ge kregen tegen betaling van 10 cents, hoe wel de prys voor hen op 15 cents was gesteld. Hieruit moge „voetballiefhebber" blijken dat, indien men hem werkelyk by gebrek aan vyf losse oenten düt be drag heeft tekort gedaan, er niet alleen „genomen" doch nog veel meer „ge geven" is. Tenslotte zij medegedeeld dat onze penningmeester thans wel wissel geld heeft". DE VOORTVARENDE BURGEMEESTER. OPTREDEN ALS POLITIE AGENT. In Mr. Dr. Wytema, onzen oud-stad genoot, heeft de gemeeente Rotterdam een voortvarend Burgemeester. Zooais bekend, achten de agenten van politie het een groot bezwaar om eenmaal m de week gedurende 3 en 2 uur met één uur pauze des nachts straatdienst te doen. De Burgemeester is naar aanleiding daarvan persoonlijk eens gaan onderzoe ken waarin die nachtdienst bestaat om dan na te gaan of het bezwaar der agen ten al dan niet gegrond is. Ti;dens de Begrootingsdebatten in den Rot.erdam- schen Raad die in vollen gang zyn heeft de Burgemeester er van mededeehr.g ge daan. Het verslag in de Tel. zegt er van: Met een inspecteur is de burgemeester, naar hij mededeelde, op stap geweest en heeft hy den gewoner, dienst, welke van een agent gevergd wordt, verricht, zooals het nagaan, of de deuren wel gesloten zijn. het onderzoeken van geheimzinnige lichten. En zoo zeide hy hoewel aan den verkeerden kant van de vijftig, kon hij dezen dienst gemakkelijk waar nemen. na een vollen werkdag ten stad- huize. Des te eerder zullen jonge man nen geen nsdeelige gevolgen ondervin den van dezen dienst. DE TEXTIELARBEIDERS- ORGANISATIES. WEDER SAMENWERKING? Na de indertijd gehouden bespreking van de vier textielarbeidersorganisaties, om de sinds de groote staking verbro ken samenwerking to herstellen, zyn door alle organisaties nieuwe voor stellen omtrent samenwerking ingezon den. De Landeiyke Federatie, die het initiatief in deze genomen had, heeft nu de organisaties weer tot een bespre king byeen geroepen op Donderdag 1 December a.s. te Enschedé.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 19