III EEN VRIENDELIJKE VRAAG. 45e Jaargang No. 13620 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 14 November 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN p«r w«ek f 0.2"% met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar eén Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^. Franco per post door Nederland 3.87V*. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f 0.57^é; franco per post f 0.65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. REEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantooi voor Santpoort, Veisen. Veisen-Noord, IJmulden, IJmuiden-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 621 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. Heden; MAANDAG 14 NOVEMBER Stadsschouwburg: Vereenigd Tooneel Dir. Verkade en Verbeek „Blauwe Vogel van het geluk", 8 uur. Kerkuil aan den ouden St. Bavo: Ten toonstelling van penceelstudiën van Egyptisch vlechtwerk van den heer cn mevrouw de MirandaKerkhoven. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret .Modern: Dancing, Cabaret, Jazzband. DINSDAG 15 NOVEMBER Stadsschouwburg: Opvoering van „Voerman Henschel". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Nederlandsche Opera Haarlem „De Troubadour". 8 u. Gemeentelijk Concertgebouw, Kleine zaal: Liederenavond, 8 uur. Kerkgebouw der Broedergemeente, Parklaan 34, Kerkconcert ten bate der Broedergemeente, 8 uur. Kerkuil aan den ouden St. Bavo: Ten toonstelling van penceelstudiën van Egyptisch vlechtwerk van den heer en mevrouw de MirandaKerkhoven. Rembrandt theater: Doorloopende bioscoop- en variétévoorstelling van 7 tot 9 en van 9.15 tot 11.15 uur des avonds. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern. Dancing Cabaret. Jazz band. •4 de BEGROOTINGSNOTA VAN B. EN W. Vtflj hebben boven de in extenso in ons nummer van Zaterdag gepubliceer de begrootingsnota van B. en W. als ondertitel gezet „Officieel optimisme En dat mag er wel van gezegd worden. Deze begrooting is later verschenen dan gewoonlijk, en eigenlijk had zij nog later moeten komen, want zij is niet volledig. By de onzekerheid omtrent de schadeloosstellingen, na de grens wijziging te betalen, komt een tweede. Men weet niet hoe hoog het belasting kohier voor de nieuwe gemeente zal worden- De belastinginspecteurs van het Rijk hebben er blijkbaar nog geen duidelijke gegevens over kunnen ver strekken. In deze omstandigheden hangt de heele begrooting eigenlijk in de lucht. Toch kunnen wü uit de vast staande gegevens voldoende afleiden dat de vooruitzichten allesbehalve roos kleurig zijn. Er is een sluitpost van f 625.000 voor gemeentelijke inkomsten-belasting (evenredige heffing) die acht maan den van het komende belastingjaar be treft en dus met 1 1/2 vermenigvuldigd moet worden. Dan komt men tot een totaal van f 937.500 dat het kalender jaar aan belasting onder dit hoofd zou moeten opleveren. Zooals wij reeds uit eengezet hebben, zou dit een totaal belastbaar inkomen van 62 1/2 millioen vereischen. Dat is ondenkbaar. B. en W. verklaren dan ook zelf in hun nota: „Dit bedrag (f 937.500) is op zichzelf te hoog om met 1 1/2 percent evenredige heffing te kunnen worden gedekt. Niet temin is het onze bedoeling om het per centage op 1 1/2 te handhaven, en door bezuiniging te trachten den post te verlagen. Indien Uw Raad ons College daarbij den noodigen en onontbeerllj- ken steun verleent en de dienst 1927 gelijk naar wij vertrouwen het geval zal zijn met een batig saldo zal slui ten, houden wy ons ervan overtuigd, dat verhooging van inkomstenbelasting niet noodig zal zijn". Dit is wel een der merkwaardigste passages uit het stuk. Als B. en W. wil len trachten door bezuiniging die sluitpost te verlagen, waarom doen zij het dan nu niet? Als er nog bezuini gingen mogelijk zijn het College moet dan toch het oog hebben op be paalde punten waarom komen die dan niet in de begrooting tot uiting, ten voordeele van de sluitpost? Waar toe dient een begrooting anders? Dit hoofdstuk der onzichtbare of wel sup- pletoire bezuinigingen is ons niet dui delijk. En te minder, omdat, naar wy reeds eenige dagen geleden mededeel den, de begrooting in haar eerste con cept al zooveel hooger bleek dat de gegevens naar de hoofden van bedryven en diensten werden geretourneerd met opdracht om te bezuinigen waar het mogelijk was. Dat is dus nu geschied. Welke mogelijkheden resten nog? Als diplomatiek stuk is deze nota van B. en W. wel verdienstelijk. Het spreekt van zelf dat men in de huidige omstan digheden zich genoopt voelt om eener- zyds den toestand niet te mooi voor te stellen, en anderzijds de geannexeerde ■bevolking niet te alarmeeren inzake een kans op belastingverhooging. Als punt 3 moet den Raad bijzondere zuinigheid worden aanbevolen. Wy gevoelen alles voor deze overwegingen, nu het een maal zoover is. Men zal zich herinneren dat wy geopponeerd hebben tegen de verminkte en vertroebelde annexatie van het oogenblik af waarop de bijzon dere schadeloosstelling van twee mil lioen (maximaal) er aan werd toege voegd. In het belang van de gemeente Haarlem meenden wy te moeten opko men tegen een plan dat veel te zware financieele lasten tegenover te geringe ontwikkelings-mogelijkheden voor het vergroote Haarlem bracht. Dat de uit komsten ons in het gelijk gaan stellen verwondert ons niet* en verheugt ons heelemaal niet. Maar men staat nu eenmaal voor de feiten en het geeft niet meer om erover na te praten. Evenwel heeft het ons ontsteld dat men na de onbevredigende annexatie, verkeerend in een toestand van ernstige financieele onzekerheid, de fout heeft begaan van de opcenten op het Personeel te verla gen van gemiddeld 100 (het was een progressieve regeling) tot 50. Wij hebben, toen in den loop van dit jaar dit voorstel in den Raad kwam, het scherp bestreden. Met alle waardeering voor de technische bekwaamheden van den wethouder van Financiën, mr. Slin- genberg, meenden wij dat hij een zeer gevaarlijken weg opging door een belas tingverlaging door te dryven op een moment waarop de financieele toestand moeilijker werd, terwijl men niet eens kon overzien hoeveel moeilijker. Dat bleek duidelijk uit een voorloopige ra ming van het nieuwe belastingkohier op 50 a 55 millioen. Niemand kon eenig houvast hebben aan een raming met zulk een groote marge. En nu blijkt dat men zich voor de belastingsluitpost op een raming van 62 1/2 millioen heeft ge baseerd, met de erkenning erbij dat dat te hoog is en dat er nog ergens bezui nigd moet worden! Variëeren de moge lijkheden nu tusschen 50 en 62 1/2, of tusschen 55 en 62 1/2? Het is ons niet duidelijk. Dat het indertijd verleidelijk leek om de bewuste opcenten-verlaging voor te stellen, net op het moment toen het Ryk de personeele belasting verlaagde, zoodat men deze verlaging min of meer kon accapareeren en tot de geannexeer de burgerij zeggen: Zie eens hoeveel minder gij nu in totaal zult betalen" is begrijpelijk. Het moment was in dit opzicht zeer opportuun. Maar het werkelijke voordeel dat de Haarlemsche verlaging gaf werd er niet grooter door, en ik kan mij nog altijd niet voorstellen welke geannexeerde een dure verhuizing naar een andere gemeente al of. niet zou ondernomen hebben terwille van een belastingver schil van vijftig of honderd gulden. Het betrof immers menschen met hooge in komens! Er is trouwens wel gebleken dat het aantal geannexeerde Heemste- ders dat in verband met de annexatie verhuisde zeer gering bleef, en verre be neden de alarmeerende berichten die daaromtrent een jaar geleden de ronde deden. By vorige annexaties was het zelfde verschijnsel ook telkens geble ken: het viel altijd erg mee, en de meesten bedachten zich eer het zoover kwam. Nu kost deze roayliteit jegens de ge- annexeerden drie ton over het jaar 1928, zooals B. en W. zelf in hun nota aan den Raad opgeven. Als die drie ton verla ging niet in de begrooting zaten zouden er geen moeilijkheden met de belas ting-sluitpost zijn en ware het mogelijk om een evenwichtig geheel te verkrij gen. Niet door de ƒ300.000 geheel ten voordeele van de sluitpost te brengen, maar ook door eenige uitgaven te ver- hoogen die nu blijkbaar te laag ge raamd zijn, en de bedrijven waar van zeer hoog getaxeerde winsten weer vrijwel geheel in de gemeentekas moeten vloeien minder zwaar te be lasten. Wat helpt het gebaar van vrij gevigheid tegenover de geannexeerden als zij uit de begrooting den indruk krijgen: Er is gevaar dat de evenredige heffing in het voorjaar verhoogd moet worden. Wij verwachten dat deze begrooting scherpe critiek in den Raad zal vinden van meer dan éen zijde. Er zit mis schien een groote mate van politieke handigheid in om de zaken voor te stel len zooals thans geschied is, en met de toelichting: „Deze uitkomst is niet on bevredigend, gezien de omstandigheid dat in 1928 voor het eerst de verlaagde opcenten op de personeele belasting ge heven zullen worden, welke verlaging in het vergroote Haarlem 300.000 minder opbrengst geeft. Deze belastingverlaging in 1928, die zeer belangrijk is, zal onge twijfeld de aantrekkelijkheid van onze gemeente als woonstad verhoogen. Het zal ons streven zijn, om ook in de toe komst op blijvende belastingverlaging het oog gevestigd te houden". Ja, allicht. Maar de menschen die vol doende belangstelling voor de openbare zaak hebben om deze nota van B. en W. te lezen, bekijken ook wel eens even de voornaar-ste cijfers van de begroo ting. En komen tot de conclusie dat zij liever een eenvoudiger en reëeler voor stelling van de feiten zouden krijgen, waaruit duidelijk blijkt hoe de toestand is en waarbij niet op deze wonderlijke wijze met tonnen gemanoeuvreerd wordt. Dat de nieuwe gemeente Haarlem President Doumergue, de heer Poincaré, maarschalk Foch en andere officiëele personen bij de vaandelhulde op Wapenstilstandsdag by het graf van den On"be. kenden Soldaat, te Parys. eenige moeilijke jaren moet doormaken is iedereen duidelijk:. Maar men móet het belastingpercentage op 1 1/2 hou den. Het vertrouwen dat dit althans mogelijk is had men het publiek waar van de intelligentie m.i. door B. en W. aanmerkelijk te laag wordt aangeslagen kunnen bijbrengen door op eenvoudige en zakelijke wijze té begrooten en geen kunstmatige en ontijdige opcenten-ver laging door te drijven. R. P. DE BUITENPLAATS SPAAR EN HOUT. BESTEMMING TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN UIT DEN GEGOEDEN STAND. Zooals wij reeds hebben medegedeeld was een verzoek bij het gemeentebestuur ingekomen van Mr. J. Deenik, mede na. mens eenige andere heeren, waarin wordt te kennen gegeven dat zij weu- schen te koppen de buitenplaats „Spaar en Hout" .met aanhoorigheden. Thans is dat adres verschenen als raadsstuk. Nader ontleenen wij aan dat adres nog, dat Mr. Deenik, naar hij verklaart bereid is voor den koop f 200.000 te betalen. Mochten evenwel Gedeputeer de Staten van Noord-Holland (res pectievelijk de Kroon) bepalen, dat de gemeente Haarlem aan de ge meente Heemstede meer dan 200.000 voor deze buitenplaats moet vergoeden, dan is hij bereid de helft van het meerdere te betalen tot een maximum van vyf en twintig duizend gulden. Hij verbindt, zich voorts de buitenplaats I gedurende 50 jaaV niet te verkavelen en is bereid goed te vinden in de koopacte op te nemen, dat. mocht na bovenge noemde 50 jaren tot verkaveling worden besloten, de Gemeente Haarlem de gele genheid zal hebben de buitenplaats met de alsdan op den grond zich bevindende gebouwen terug te koopen voor een prijs door drie taxateurs vast te stellen met als minimum een prys welke nu j voor den aankoop betaald zal moeten worden. Ieder der partijen benoemt een taxateur terwijl de derde door de beide anderen benoemd wordt. Ten slotte wordt nog vermeld dat de buitenplaats zal worden ingericht voor een Tehuis van ouden van dagen uit den gegoeden stand. B en W. deelen den Raad mede. dat deze buitenplaats door de grenswijziging sedert 1 Mei j.l. eigendom der gemeente Haarlem is. behoudens de gronden, kad. bekend gemeente Haarlem. In sectie K nos. 1639. 586 en 589, alsmede y2 in het perceel sectie K No. 587. die privaat rechtelijk eigendom der gemeente Heem stede zijn. Het bod komt hun aannemelijk voor. terwijl zy ook met de overige bepalin gen. waaronder de verkoop zal geschie den, accoord kunnen gaan. Slechts een paar aanvullingen achten zy noodig. Zij stellen den raad voor tot verkoop van de buitenplaats „Spaar en Hout", met aanhcordigheden, voor zoover die eigendom der gemeente Haarlem ls, te besluiten. ZAKELIJKE BEDRIJFS BELASTING. VERHAAL OP ARBEIDERS. In de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de Begrooting van Binnenlandsche Zaken wordt medegedeeld: De quaestie van het verhaal van za kelijke bedrijfsbelasting door patroons op arbeiders kan nader onder de oogen worden gezien bij de behandeling van het aanhangig forensen-ontwerp. HET W. A. C Verzoek om brandstoffen. Het W. A. C. vei-zond hedenmorgen een lijst met 135 handteekeningen van werkloozen aan het Burgerlijk Armbe stuur, met het verzoek om hun brand stoffen te verschaffen. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Uitgestrekt tot alle loonarbeiders. VERZEKERING ONAFHANKE LIJK VAN HET LOON. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging der Ziektewet. Dit wetsontwerp strekt tot verwezenlijking van het in ds Troonrede van het vorige jaar vermelde voornemen der Regeering om de ziekte wet in te voeren, nadat deze zal zijn gewijzigd in het bijzonder in dezen zin, dat meer plaats wordt verleend aan voorzieningen die uit het maatschappe lijke leven voorkomen. Behalve op dit punt bevat het wetsontwerp verschillen de andere wijzigingen en aanvullingen die naar het oordeel van den minister noodzakelijk zijn. Voorgesteld wordt de verzekering uit te strekken tot alle loonarbeiders, onverschillig of zy in dienst van een onderneming dan wel in dienst van een particulier arbeid verrichten en onver schillig ook of zij in vasten dan wel in lossen dienst verkeeren. De verzekering wordt .voorts onafhan kelijk gemaakt van de hoogte van het loon van den arbeider. Derhalve zullen als gevolg van het loslaten van den eisch dat de arbeid in dienst van een onder neming moet worden verricht, ook de personen uitsluitend belast met het ver richten van huiselijke of persoonlijke diensten onder de verzekering_ komen te vallen, onverschillig of zij al' dan niet bij den werkgever inwonen. Voor zoover ten aanzien van inwo nende arbeiders behoefte mocht blijken aan eenige bijzondere regeler., afwijken de van de algemeene regering der wet omtrent bijv. de uitkeering en bereke ning van het hun toekomend zieken geld. opent art- 164 der Ziektewet daar toe de gelegenheid. Ook de uitsluiting van de verzekering van den arbeider, "wiens dagloon een zeker nader vast te stellen bedrag te boven gaat, zal komen te ven; Hen. Intusschen zal. naar het voorbeeld der ongevallenwet, geen ziekengeld naar een hooger dagloon dan f 8 kunnen worden vastgesteld. Nog eenige bijzonderheden. Het wetsontwerp stelt naast de verze kering bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid de verzekering bij een er kende bijzondere ziekenkas, en bij een erkende bedryfsvereeniging. Géén plaats is ingeruimd aan de voorziening tegen geldelijke gevolgen van ziekten geregeld bij collectieve arbeidsovereenkomst. Dit verhindert niet dat tusschen werk gevers en werknemers in een bepaald be drijf wordt overeengekomen dat byv. het uit tebetalen ziekengeld 80'':- of meer van het dagloon zal bedragen of dat de werkgever de volle premie voor de verzekering of meer dan de helft daar van voor zijn'rekening neemt. Voor de bijzondere ziekenkas wordt een minimum aantal leden vereischt van 2000, voor de ondernemingskas is het minimum gesteld op 400 verzekerden. Het ontwerp opent echter aan de bij zondere kas welke minder dan 2000 leden telt, de gelegenheid om toch te worden erkend wanneer zij onder zekere voor waarden toetreedt tot een Vereeniging -van ziekenkassen, waarbij ts zamen 5000 personen zijn verzekerd. Voor de bedryfsvereeniging wordt als eisch gesteld een minimum verzekerd loonbedrag van f 2 1/2 millioen, welk bedrag een aantal verzekerde arbeiders van ongeveer 2500 vertegenwoordigt. PERSONALIA. Beroepen is als predikant by de Ned. Hen-, Kerk te Schiedam Ds. J. H. Grolle van Hillegom. Kent U het verschil tusschen „oplaag" en „aantal abonnés"? De oplaag van een dagblad is het cijfer dat verspreid wordt bij abonnés en, bij niet=abonnés samen; de abonnés betalen, de nieria'bonnés betalen natuurlijk niet. Daarom hebben de niefeabonnés veel minder belangstelling en lezen vluchtig of in het geheel niet. Bovendien is de verspreiding <bïj niet-abonnés vandaag groot, morgen klein en overmorgen totaal gestaakt. Aan cijfers van oplaag, verspreiding en soortgelijke vage termen heeft een adverteerder dus niet de minste houvast. Het aantal Abonnés is voor hem van belang. Abonnés lezen hun courant met aandacht, omdat zij die betalen en er dus hun voordeel uit willen halen. Haarlem's Dagblad publiceert voortdurend zijn aantal Abonnés, meer dan 18000. Verreweg het grootste aantal van alle in Haarlem en Omstreken ver schijnende dag- en weekbladen. Daarom is Haarlem's Dagblad verreweg bet beste blad voor alle Advertenties, ook voor de GROENTJES. EEN EEUWFEEST. Heden honderd jaar geleden, Op den dag een eeuw tevoren, Werd Jodocus Jan Jacobus, Julius Pit alhier geboren; Bij zijn wieg bevonden zich, Zijn vader en (dat spreekt) zijn moeder En daar hij niet de eerste was, Was er toevallig ook zyn broeder; Zijn ouders waren rijk met hem, Maar niet met geld gezegend, Van geld en schuld bij d'ouden Pit, Was 't laatste overwegend; Maar menig kind is goed gegroeid, Al was 't in huis armoedig En Jan Jodocus enzoovoorts, Was ongemeen voorspoedig; Hij kwam gelukkig nogal goed, Door d'eerste jaren henen, Met pokken, mazelen en bof En (tijdelijk) kromme beenen; Teen hij zoover gekomen was, Dat bei z'n ouders vonden, Dat hij weieens wat leeren mocht, Werd hij naar school gezonden; Hij leerde hier ons aller taal, Plus rekenen en schrijven, Waarom je in den hoek moet staan En waarom school moet blijven; Toen hij dit zes jaar had gedaan, Moest hij een vak beginnen, Hij werd bij een barbier gedaan En zeepte ruwe kinnen; Nadat hij 't afgekeken had, Mocht hij het mes hanteeren, Zoo bleef hij vijftig jaren lang Zijn medemannen scheren; Tenslotte werd hij wat te oud, Zijn hand begon te beven, Hij kreeg ontslag en een pensioen, Om verder van te leven; En toen hij tachtig was is J. J. J. J. Pit gestorven, Hij had geen vrouw en ook geen geld, Dus niemand heeft georven. Hij was een onbeduidend man. Zooals helaas zoovelen, En daarom zal u dit relaas, Misschien niet kunnen' schelen; Maar al dat eeuwfeesten gesol. Met menschen, die lang dood zijn En die, 't zij minder, hetzij meer, Maar meestal minder groot zijn, Verveelt me en ook u misschien. Vandaar dat ik vertelde. Van een, van wien niets, maar ook niets. Bijzonders valt te melden; Een van die massa, die stil zwoegt, Een dïér bescheiden braven. Die stilkens leeft «n stilkens werkt En stilkens wordt begraven; Zoo een, wiens naam niet klinken blijft. Door een'gerlei prestatie, Maar, met zyn soortgenooten saam. De ruggegraat der natie. P. GASUS. GAAT VAALS PROCEDEEREN? T eragvordering van toegestane kortingen. RECHTSVORDERING TEGEN DEN HEER DE GROOT? Uit Vaals wordt aan de Tel gemeld, dat in de heden. Maandag, te houden raadsvergadering op advies der commis sie voor de bedrijven dcor B. en W. zal worden voorgesteld den burgemeester te machtigen tot het instellen eener rechts vordering legen den vroegeren directeur d'er bedrijven, den heer De Groot, thans te Beverwijk en de firma Gautsch te Amsterdam, B. en W. stellen voor Mr. Nöthorn te Zutphen als advocaat in deze zaak te doen optreden. Aan mr. Nöthorn is verzocht om zoowel den heer De Groot als de firma's Gautsch, Eist-er en Co. en Bürgemeister, bene vens de Mij. Dordrecht aan te schrij ven om de toegestane kortingen aan de gemeente terug te betalen. UNIE VAN CHR. ONDER. WIJZERS. HOOFDEN ALS LID? Ter behandeling op de in de Kerst week te houden algemeene vergadering der Unie van Chr. Onderw. is door de afd. Amsterdam en omstr. een voorstel ingediend tot wijziging van art. 6 der statuten, zoodat voortaan ook hoofden van scholen lid dezer organisatie zullen kunnen worden. Het hoofdbestuur staat in meerder heid niet afwijzend tegenover dit voor stel; het komt hun echter het meest gewenscht voor, de uitsluiting der hoofden als lid, tijdelijk op te heffen. Blijkt de toestand, daardoor ontstaan, zich te ontwikkelen in een richting, die consolidatie noodzakelijk maakt, dan kan in 1929 definitief besloten worden tot statuten-wijziging. R.K. WINKELBEDIENDEN A.s. Donderdag wordt door den Ned- R.K Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" een propaganda-actievergade- ring gehouden in St. Bavo. „Als spreker zal optreden: de heer A. A. v. Hamersveld, bondsvoorzitter en lid van den gemeenteraad van Am sterdam, met het onderwerp: „De re solutie van het Congres te Zeist over de invoering van de werktijdenbeslui ten voor de winkels en de rykswettelüke regeling op de winkelsluiting." VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlemmermeer. De heer v. d. L. reed met paard en wa gen op den Hoofdweg te Nie.uwvennep. Het paard schrok voor het langs den weg geplaatste houten gevaarte, dat dienst deed voor het leggen van tele foonkabel en sloeg op hol. Nadat het paard een eind in razenden vaart had voortgehold, botste de slingerende wa gen tegen een telefoonpaal, waardoor het gerij tot staan werd gebracht, v. d. L. werd van den wagen geslin gerd. De ontboden geneesheer con stateerde dat eenige ribben waren ge kneusd. Te Hillegom. Een-man uit Amsterdam die eerst ach ter een vrachtauto liep en toen wilde oversteken is op het Houtplein door een auto aangereden. Hij werd in het poli tiebureau binnengedragen, waar een ge neesheer een lichte hersenschudding constateerde. De aangeredene is per zie kenauto naar een ziekenhuis in Amster dam gebracht. DOOR INSPANNING UITSPANNING. Door de tooneelvereeniging .Door in spanning uitspanning", wordt Donder- dag 17 November in den Stadsschouw burg opgevoerd ,.De Goudmijn" een klucht in drie bedrijven. Verder is door het bestuur besloten om op 3 Maart een groot Bal-Masqué te organiseeren in de voor deze gelegenheid versierde zaal van het Gem. Concertge bouw. NACHTVERGADERING CHAUFFEURS Door den Nederlandschen Unie van den Centralen Bond van Transportar beiders is bij de politie-autoriteiten ver gunning gevraagd om in de nacht van Dinsd g op Woensdag een vergadering voor de chauffeurs te kunnen houden. Op deze vergadering zullen dan de verschillende acties o.a. die by de Brock- way My besproken worden. Verder de quaestie van een betere standplaatsen regeling. Ook het verschijnsel van de giftige gassen in de autobussen met het resultaat van het onderzoek zal behan deld worden. Het hoofdbestuur zal op deze vergade ring ter bespreking der actie by do Brockway tegenwoordig zijn.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1