BUITENLANDSCH OVERZICHT PANIEK IN HANKAU DUITSCHE BEDRIJFSMISèRE. GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 14 NOV. 1927 REGLEMENT VAN ORDE DER TWEEDE KAMER. Een succes voor de Nanking regeling. Nu weer staking indeWest-Duitsche kanaalscheepvaart. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het groote congres der Sovjets is ge- eidigd met een huldebetuiging aan de buitenlandsche delegaties. Eenige com munisten uit den vreemde, die een goe den staat van propagandistischen dienst achter den rug hebben, werden gedecoreerd. Met de orde van den Roode Vlag. De actie tegen de oppositie wordt met energie voortgezet; 76 oppositioneele leiders of redenaars, die op de een of andere wijze aan de laatste vergaderin gen van Trotzky enz. hebben medege werkt, werden buitengesloten. In China is volgens de laatste be richten (uit de Courant) weer eens een groote slag geslagen, die één der gene raals van het Chineesche Grand Guig- nol tooneel heeft doen verdwijnen. Fang Seng Sji heeft klop gekregen in Hankou waar hij een soort van feodaal bewind uitoefende. De Nanking regee ring de vertegenwoordigster van den Kwomintang (het uitvoerend lichaam van de partij die de communistisch- nationalistische principes huldigt van wijlen Dr. Soen Yat Sen den Chinee- schen Lenln, doch zonder Rus'and wil optreden) heeft door middel van gene raal Ho-Tsjien Hankau nu in handen Eenige dagen geleden nog scheen die zelfde Nankingregeering ge neigt om den uitgestooten Tsjang Kai Sjek weer als leider en profeet naar de oogen te zien. Thans echter is zij naar het schijnt door de overwinning op Tang Beng Sji dermate opgetogen, dat zij het probleem nu weer alleen hoop te kunnen oplossen. Men beweert tenminste dat de reorganisatorische eischen die Tsjang Kai Sjek stelde, niet zijn ingewilligd. Inmiddels is Hanikau de dupe. Ho- Tsjien doet alles om de orde te her stellen, en de paniekstemming meester te w of den. Als de duizend plaatselijke strubbe lingen uitgevochten zullen zijn, kan de strijd tusschen Noord en Zuid hervat worden. De vicieuze cirkel dus. Wanneer komt de groote man, die een einde zal maken aan dezeu tragischen Chineezen- strijd, waaraan het Hemelsche rijk ten gronde dreigt te gaan? F. A. Havenconflict in West- Duitschland. Zaterdagmorgen is in de West-Duit- sche kanaalscheepvaart een staking uit gebroken. In alle kolenhavens van Ober- hausen tot Heme is het werk neerge legd. Bovendien wordt gestaakt in alle kanaalhavens van Dortmund tot Ein den. De Tel. meldt hieromtrent nog: De staking is uitgebroken door de afwijzing van de jongste arbitrale uit spraak volgens welke de kanaalreederijen een loonsverhooging van 15% moesten toestaan. De Duitsche verkeersbond wil de staking uitbreiden tot de schepen der kanaalreederijen. die in de Ryn- scheepvaart varen. Daar alle kolentran- sporten van de Roer naar Emden en de ertsvrachten van Emden naar de Roer stopgezet zijn, trachten de reederijen de gevolgen van de stopzetting der ka naalscheepvaart te elimineeren door deze vrachten over Rotterdam te leiden. Amerika en de voor stellen van ex-r ter Baker. Wij lezen In de Tel.: De gewezen Amerikaansche minister van Oorlog. Baker, heeft op de slotzit ting van het Intemtional Goodwill Con gress een rede gehouden, waarin hij drie maatregelen aanbeval, die door de Ver- eenigde Staten zouden kunnen worden worden genomen ter bevordering van den wereldvrede. Deze zijn: lo. een verklaring van den president en den Senaat dat de V. S. vast!;: 'oten zyn geen gebruik te maken ver hun we: tig recht om handel te drijven met eenig land dat door den Volkenbond tot Bourbon neef van den koning van Spanje, die te Fontainebleau is ge arresteerd wegens op lichting. aanvaller in een oorlog wordt ver klaard. 2o. hervatting van de onderhandelin gen over Amerika's toetreding tot het Permanente Hof door de benoeming van een commissie die zal confereeren met een zelfde commissie gevormd uit de te genwoordige leden van het Hof. 3o. onderhandelingen der Ver. Staten met andere landen over het sluiten van verdragen die een gelijke strekking heb ben als het verdrag van Locarno. Na Baker's rede werd door het con gres een resolutie aangenomen. Het congres sprak zich namelijk o.m. uit ten gunste van een internationale overeen komst, waarbij de oorlog buiten de Wet wordt gesteld, vermindering der bewape ning, verdere overweging door de Ver- eenigde Staten van toetreding tot het Permanenten Hof, medewerking met den Volkenbond, welke niet noodzakelijk lid maatschap van den Bond meebrengt. Het congres wenschte voorts den goe den wil der Amerikanen tot uiting te brengen aangaande de intergeallieerde schuldenkwestie en hun bereidheid om den last mede te dragen. Het keurde ten slotte de houding van den gezant in Mexico goed met betrekking tot de souvereiniteit van dat land. KORT EN BONDIG. De eerste ijsbanen zijn m isngeland geopend in Oostelijk Cheshire in het Peak-district van Derbyshire en in en om Aberdeen en Schotland, waar het 20 graden gevroren had en de sneeuw 3 voet dik lag. De gemiddelde tempera tuur is op sommige plaatsen meer dan 20 graden beneden normaal. De Londensche politie heeft laat in den nacht een inval gedaan in de klei ne deftige nachtsocieteit „Chez Victor" die welbekend is in de kringen van het tooneel en de aristocraten. De namen van ongeveer honderd aanwezigen wer den opgeteekend. De tarieven voor het telefoon-verkeer tussohen Duitschland en Engeland zul len waarschijnlijk met ingang van 1 December met ongeveer 25 pet. verlaagd worden. Tien wagens van een trein tusschen Washington en Memphir zijn dicht bij laatstgenoemde plaats uit de rails geloo- pen. De machinist werd gedood en ver scheidene passagiers liepen verwondin gen op. De dienst van weg en werken heeft reeds geconstateerd, dat schroe ven en moeren ter plaatse losgemaakt waren. VOOR NIET ONDERSTEUNDE MOTIES. De heer Braat heeft een voorstel in gediend tot wijziging van het reglement van orde der Tweede Kamer. Het voor stel is mede onderteekend door dan heer Lingfoeek. Zooals bekend, moet een motie, die door een Kamerlid wordt voorgesteld, door ten minste vijf leden worden on dersteund om in behandeling te kunnen komen. De bedoeling van den heer Braat is, dat een motie, ook al wordt die niet ondersteund, toch in behandeling moet worden genomen. Daarmede wordt bereikt, dat de leden der kleine partijen onafhankelijker zijn van de welwillend heid van medeleden en dat deze laats ten geen moties behoeven te steunen, waar mede zij het feitelijk oneens zijn. DTJK DOORGEBROKEN. De boezemkrde van den „Ana Pau- lowna"-polder waarlangs de polder „de Wieringer-waard" zijn afgemalen water via de duikersluizen bij den „Oosthoek" op de Zuiderzee loost, is over een afstand van plun. 35 M. weggeschoven. Gevolg hiervan is. dat het uitgemalen water van den „Wieringerwaard' thans in den „Anna Paulowna" loopt, inplaats van door de duikers bij laag water ir. zee geloosd te kunnen worden. Zoolang het gat niet gedicht is, kan de „Wieringerwaard' dus niet afmalen, en kan bij den Oosthoek niet gespuid worden. Echter is men reeds druk bezig met de voorbereidende bezigheden tot dichting van het gat. Het ongerief beperkt zich voor 't oogen- blik er toe dat de Wieringerwaard niet kan afmalen, doch dat de machines van den Anna Paulowna het water voors hands nog wel kunnen verwerken. GEVAL VAN VERGIFTIGING? OUDE MAN DOOD IN ZIJN BED GEVONDEN. Toen Zaterdag te Leiden de dochter van den 86-jarlgen J. v. K. haar ouders in het Tevelshof aan de Vierde Binnen- vestgracht wilde bezoeken, kreeg zij geen gehoor. Na door openschuiving van een raam te zijn binnengekomen, ontdekte zi), dat haar ouders, die te bed lagen, geen teeken van leven meer gaven. Na dat de politie was gewaarschuwd, con stateerde een dokter dat de man was overleden. Zijn vrouw, de 84-jarige C. H. de Z.. gaf nog teekenen van leven en na te zijn bijgebracht, in het Aca demisch ziekenhuis opgenomen. Vermoed wordt dat men hier met een geval van vergiftiging te doen heeft. Eenig braaksel, afkomstig van de vrouw is in beslag genomen en wordt door prof. van Ittallie onderzocht. OPRUIMING VAN KROT WONINGEN. OP GROOTE SCHAAL TE AMSTERDAM? De Amsterdams che raadsleden De Miranda, van den Eergh. W. Polak, Boekman. Gulden en Woudenberg heb ben den Raad van Amsterdam voorge steld B. en W. uit te nood gen, een al gemeen plan in te ü.tnen voor de oprui ming van alle krotbuurten; onbewoon baarverklaring en afbraak van alle krot woningen en den bouw van 10.003 wo ningen met een gemiddelde huur van 4 per week. KINDERVERLAMMING. Volgens De Courant doet zich te Alphen aan den Rijn een geval van kinderverlamming voor. tr schijnen ons, na Charleston, Heebiejeebie en oananas-Slide, nog meer onheilen op darsgebied te wachten: de Dolly-Sisters te Parijs pousseeren op het oogenblik haar nieuwen dans, de „Dirty-Dig". Een „pas" uit deze moderne salcn acrobatiek. Mevrouw Carrie Chapman Catt, de oprichtster van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, die te Amsterdam de Studieconferentie over Vredes-vraagstukken zal bijwonen. CORRUPTIE TE DEN HAAG. MEDEDEELINGEN B. EN W. VAN B. en W. van Den Haag achten het. naar zij verklaren, wenschelijk, den ge meenteraad in kennis te stellen met de dezer dagen aan het licht gekomen on regelmatigheden en de door hen geno men maatregelen. Gebleken is tot dusverre, zeggen zij, dat vier ambtenaren zich hebben schul dig gemaakt aan het, in verband met de uitoefening van hun betrekking, in ont vangst nemen van gelden van de N. V. Nederlandsche Gasmeterfabriek „George Wilson" of van de N.V. „Gaufasch's In dustrie Mij. voor Electriciteit en Gas", nl. één magazijnmeester bij h-t Gemeen telijk Gasbedrijf, één magazijnmeester bij de Duinwaterleiding en één chef van de openbare verlichting bij het Gemeen telijk Electrisch Bedrijf. Een ambtenaar geeft op, ontvangen te hebben bedragen van in totaal onge veer 3000, twee geven ieder een bedrag op van in totaal ongeveer 1500 en een vierde erkent, ongeveer 150 gulden te hebben ontvangen, terwijl hij door een vertegenwoordiger van het particulier 'bedrijf beschuldigd wordt, 4000 a 5000 te hebben ontvangen. Het feit, waaraan deze ambtenaren zich schuldig hebben gemaakt, is uit drukkelijk verboden in art. 19 van het Ambtenarenreglement, lid 1, onder letter a. B. en W. hebben bovendien bij cir culaire van 21 Nov. 1919 dit verbod in herinnering gebracht onder bedreiging, dat ieder, die zich aan overtreding ervan schuldig maakt, uit den gemeentedienst •zal worden verwijderd. De hierbedoelde ambtenaren zün met ingang van 1 Januari 1928 ontslagen; zij hebben intusschen recht van beroep op het scheidsgerecht, waarvan reeds drie hunner gebruik hebben gemaakt. Inmid dels is him allen de toegang tot de ge bouwen en terreinen van de betrokken bedrijven ontzegd; De meteoor. Op 19 October 1924 werd tegen 5 uur 's ochtends in en om Hamburg een ge weldige slag gehoord en kort daarop nog een. Algemeen dacht men aan een ontploffing, bijvoorbeeld van een stoomketel, doch er bleek niets derge lijks gebeurd te zijn. Eenige dagen la ter werd bekend, dat inwoners van Al- ,.na, di* up dat vroege uur al b en waren ia zuidelijke richting tweemaal een schel licht hadden gezien, waarop de twee knallen waren gevolgd. De oorzaak is pas thans, drie jaar nadien, opgehelderd. Op een terrein woes ten grond bij Puttensen, bezuiden Hamburg, dat in cultuur wordt ge bracht, zijn nl. de stukken gevonden van een meteoor, die 1. 2 tot 1 M. in den grond zijn gedrongen. Het gewicht van de gezamenlijke stukken wordt op niet minder dan 50 centenaaxs (5000 K.G.) geschat. Uit de gesteldheid blijkt, dat ze in gloeiend vloeibaren toestand op de aarde zijn neergekomen, daar ze alle een z.g. smeltkorst vertoonen. Ze be staan uit ijzer en magnesium, silicaat van groote hardheid met een ijzergehal te van 50 pet. De deskundigen, die het onderzoek naar de steenen hebben inge steld, zijn tot de slotsom gekomen, dat de meteoor op 30 K.M. hoogte boven de aarde uit elkaar is gesprongen. Mijnramp. In een der schachten van de kolen mijn Ougree Marihaye, te Renory, bij Luik, kon de ophaalbak, waarin zich 27 mijnwerkers bevonden, bij het bereiken van de oppervlakte niet tot stilstand worden gebracht, met het gevolg, dat de kooi tegen de wielen van den ophaal- toren te pletter sloeg. Er blijken 2 doo- den en een twintigtal gewonden te zijn, van wie cr verscheidene in ernsti- gen toestand verkeeren. Er is ook een arbeider verdwenen.; hij is vermoedelijk in de put geploft Mislukte Kongo-vlucht. De Italiaansche Gilden. De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt: Volgens alhier uit Chaumont ontvan gen berichten, kan de toestand der Bel gische vliegers Medaets en Verhaegen bevredigend worden geacht. Zij blijken een rustigen nacht te hebben doorge bracht. Het staat thans vast dat het ongeluk geweten dient te worden aan een defect van het draadloos telegraaf toestel aan boord van het vliegtuig de Reine Elisabeth, waardoor het onmoge lijk werd voor het volgen van het tra ject van de radiogoniometrie gebruik te maken en de vliegers gedwongen wer den dichter bij den grond te kernen om den weg te verkennen. Het vliegtuig is geheel verbrand. V erkiezingsreclamc. Naar de Voss. Ztg. verneemt bereiden de Duitsch Nationalen een grootscheep- sche verkiezingscampagne voor. Het plan Ls afkomstig van geheimraad Hu- genberg, leider van het concern dat by eenige bladen, o.a, den Lok. Anz., en de filmonderneming Ufa groote belangen heeft. Hugenberg dan zou bij Ford 400 vrachtauto's hebben gekocht die vóór de verkiezingen door het heele rijk zullen rijden om de kiezers op films van Duitsch nationale strekking te onthalen. Men hoopt een deel van de kosten te dekken door ook gewone reclame-films te vertoonen. Landverhuizers en het fascisme. Er is een koninkijk besluit versche nen, waarbij de Hooge Raad en de Per manente Commissie van toezicht voor de landverhuizing worden afgeschaft. Naar men weet, is het streven van het fascisme de landverhuizing naar den vreemde geheel te onderdrukken en te vervangen door kolonisatie binnen de eigen landsgrenzen. Het fascistische hoofdbestuur heeft vergaderd met vertegenwoordigers van het verbond van de vakvereenigingen (gilden) ter bespreking van verschillen de vraagstukken inzake het lidmaat schap en de contributie voor de gilden, de collectieve en individueele contracten en het staatstoezicht op de organisatie van het gildewezen. Inbrekersschool. De twee revolverbandieten Scharfe en Schlabbach die Zaterdag in de Templi- ner Strasse te Berlijn twee menschen hebben doodgeschoten en twee zwaar gewond, blijken de hoofdmannen van een bende inbrekers en zakkenrollers te zyn, aldus lezen wij in de N. R. Ct., Twee hunner voornaamste medeplichti gen, Knauer en Kohier, zijn reeds inge rekend en naar andere vennooten speurt de politie ijverig. Scharfe woonde in de Wilhelmstrasse en hield er een soort misdadigers- school in den trant van die, welke Dickens in zijn Oliver Twist heeft be schreven. Hij gaf er zijn leerlingen, die hij vooral uit andere steden recruteerde, les in het zakkenrollen en inbreken. Knauer en Kohier (de eerste noemt zich evenals Scharfe „artiest", de andere musicus) hebben van dat onderricht al lerlei aan de politie verteld. Toen hun opleiding voltooid was zochten ze bijv. werk als hulpkellner in zaken waar partijen gegeven werden. Tijdens het feestje rolden zij dan de gasten den zak. Later werden ze op beroovingen uit gestuurd. Veertien dagen geleden had den ze nog een kcopman uit de Tauent- zienstrasse die aangeschoten was. van al zijn hebben en houden ontlast, na hem bewusteloos te hebben geslagen. De man ligt nu neg zwaar ziek. Ock de berocving van twee kantoormeisjes die geld op wissels hadden geïnd, komt op rekening van het gevaarlijke viertal. In het zakboek van Scharfe heeft de politie bijzonderheden gevonden over beraamde inbraken in een juweliers winkel te Kiistrin en een bank te Tel- tow. Die inbraken zijn verhinderd door de gevangenneming. Ze stonden voor deze week op het „program". Poolsche feestdag. In geheel Polen is de nationale feest dag gevierd. Pilsudski was de held van den dag. De correspondent van de Vos- sische Zeitung te Warschau zegt, dat aan de hulde die den maarschalk ten deel viel, duidelijk is te zien hoe sterk het huidige regime in Polen gevestigd is. ondanks de oppositie van rechts en van links. Het leger, de politie, een groot deel der ambtenaren, alle organisaties van oud-strijders en de militaire jeugd organisaties scharen zich vrijwel eens gezind achter den maarschalk. In ver schillende bisschoppelijke steden, zooals Warschau en Posen heeft het episcopaat dat vroeer als beschermer der rechter zijde gold. op demonstratieve wijze aan de huldiging van Pilsudski deelgeno men. De communistische centrale te Berlijn. Op bevel van het rijksgerechtshof te Leipzig heeft een huiszoeking plaats gehad in het algemeen secretariaat van de Duitsche communistische party te Berlijn. Deze huiszoeking staat in ver band met een klacht wegens poging tot hoogverraad ingediend tegen zekeren Langen, schrijver van het boek: Der Weg zum Sieg, dat op bevel van over heid in beslag is genomen, daar de in houd als een poging tot het plegen van hoogverraad, wordt be schouwd. Of op het secretariaat van de communistische party nog exemplaren van het werk zyn gevonden, is nog niet bekend. Te Leerdam, De correspondent van De Courant fe Leerdam meldt: B. en W. hebben een onderzoek In gesteld of de gasdirecteur zich aan cor ruptie heeft schuldig gemaakt. HiertJÖ waren tegenwoordig de heer v. d. Steil en zijn advocaat. De burgemeester wenschte geen inlichtingen te verstrefc- ken omtrent deze zaak. Het rapport In zake het onderzoek zal in de eerstvol gende raadsvergadering in openbare zit ting behandeld worden. Wij hadden een onderhoud met eten heer Mooy. directeur van de gasfabriek, die het betreurde dat dergelijke dingen waren voorgevallen. Hij meende er ech ter op te moeten wijzen, dat een groot deel van de schuld bij de overheid lag. Het salaris toch van vele gasdirecteuren is in vele gevallen te laag in verhouding tot de verantwoordelijke en zelfstandige positie die zij bekleeden. Ook vond hij het betreurenswaardig, dat het onder zoek op vele plaatsen moet gebeuren door personen, die moreel beslist veel lager staan dan de persoon in kwestta. DE GASDIRECTEUREN. ONDERZOEK TE WINSCHOTEN De gemeenteraad van Winschoten heeft besloten de heeren Veldhuis (weth.) van der Molen en Zoutman (raadsleden), aan tewyzen als leden der commissie tot onderzoek naar de toe standen in het gasbedrijf aldaar. VERHOUDING HAAGSCHE BURGEMEESTER EN RAAD. Over de benoeming van burgemeesters het gebeurde met den Haagschen burgemeester was aanleiding tot een vraag in het Voorloopig Verslag der Kamer op minister Kan's begrooting lezen we in de Memorie van Antwoord van dien bewindsman: Een wetswijziging die de benoeming van den burgemeester aan den Raad brengt, zou daargelaten haar wensche- lijkheid, zich niet rijmen met art. 148 der Grondwet, tenzij werd losgelaten het heilzame beginsel, dat de Burgemeester tevens 's Raads voorzitter is. ,De in dit verband geuite bewering, dat de toestand te 's Gravenhage een derge lijke toepassing zou wettigen, kan de on- dergeteekende allerminst onderschrijven Afgezien nog van de vraag of benoe ming door den Raad aan disharmonie met den Burgemeester voor goed den pas zou afsnijden, kan in casu wel wor den toegegeven, dat zekere incompati- bilité d'humeur heeft bestaan, maar ver wacht mag worden, dat de toekomst ver betering zal brengen. In hoeverre den Raad een wettelijk aanbevelingsrecht ware te schenken kan bij de a.s. wetswijziging overwogen worden. Voorshands schijnt den onder- geteekende de bestaande toestand niet onbevredigend, nu de Raad immers als het hem goeddunkt, van zyn gevoelen pleegt blijk te geven. Bij de benoeming is het reeds ge woonte met den leeftijd rekening te houden. Niet dan in zeer bijzondere ge vallen wordt een Burgemeester van hocger leeftijd dan in het algemeen wenschelijk mag heetcn. voorgedragen. Automatisch pleegt herbenoeming niet te volgen. Uit-de overgelegde rapporten moet van behoorlijke ambtsvervulling bl'.jken, terwijl al; de Burgemeester den 65-jarigen leeftud heeft bereikt, in het bijzonder meet blijken, dat zijn gezond heid geen bezwaar oplevert. Bij het be reiken var. den 70-jarigen leeftijd dient een speciaal medisch attest di: nog te staven. Natuurlijs echter mag herbe noeming niet uitblijven dan uit hoofde van zeer gewichtige redenen. Immers een Burgemeester die tegen zyn zin niet wordt herbenoemd, staat vrijwel gelijk met een niet op eigen verzoek ontslagen ambtenaar. VOOR EEN REMBRANDT ETS 17000 MARK. Uit Leipzig wordt gemeld: Op de door den Kunsthandel Eörn ge houden veiling van Rembran: t-eleen werd voor het. voornaamste stuk. het landschap met drie boomen. 17000 mark betaald, Xooper was Qolnaghi te cteo.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5