BUITENLANDSCH OVERZICHT jmwÊÊÊÊÊÊÊm EEN BEDENKELIJK VERSCHIJNSEL. BALDWIN MOET SPREKEN. VAN DEN ARBEID. kaïiisji HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 17 NOV. 1927 Georganiseerd tumult in het Engelsche Lagerhuis. Om de regeeringspolitiek inzake de mijn-industrie. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Baldwin. De Poolsche landdag Is berucht. In Oostenrijk kan het bont toegaan. Dat de Zuidelingen zich wel eens te bulten gaan in hartstochtelijke parlementaire ontboezemingen kon ons evenmin ver bazen. Doch dat de Engelsche parlementaire geschiedenis verrijkt zou worden met een incident dat tot nu toe in haar an nalen zijn wederga niet vindt, dat zal menigeen verbazen. En de phrase waar mee één der correspondenten van de ochtendbladen zijn beschouwing wee moedig besluit is wèl ter snede: „De politieke wereld is geschokt, de traditie van de parlementaire hoffelijkheidsdls- oipline ls heen". Inderdaad het ls er Woensdag ruw toegegaan. En het is weer eens bewezen dat er toch een gTOote verandering heeft plaats gegrepen in Groot Brittan- nië in de verhouding tusschen de poli tieke uitersten. Vooral na de mijnwer kersstaking heeft die verandering zich meermalen duidelijk gemanifesteerd. Het incident begon met de uiteenzet ting van Ramsay Macdonald van de huidige situatie in de mijnindustrie. Hij ging heftig te keer tegen de regeering en schetste in donkere tinten de situatie waarin de mijnwerkers leven. Macdo nald die aldus een motie door de Labour Partij ingediend, verdedigde, wendde zich tenslotte regelrecht tot minister Baldwin, om duidelijke opheldering van de regeeringspolitiek. Toen instcde van Baldwin de minis ter voor den handel Cunliffe Lister zich van zijn zetel verhief, protesteerden de Labour-afgevaardigden. Het protest groeide bij herhaalde weigering van Baldwin om te antwoorden aan tot een orkaan van stemmenrumoer. In het ver slag hieronder kunnen de lezers vinden hoe 't afliep, hoe georganiseerd verzet ontketend werd. Hoe er 'tenslotte niets bereikt werd. Hoe de zitting eindelijk geschorst moest worden, en hoe er ten slotte na de zitting een comedie-tje op gevoerd werd. Afgezien van het gelijk of ongelijk van regeering of Labourpartij mag men dergelijke parlementaire excessen toch uit den booze noemen. En zij is ken schetsend die opmerking van iemand van de gereserveerde tribune van Lagerhuis, die wij ook ln één der och tendbladen vonden: „De parlementen onthoofden zich zelf'. P. A. Het tumult in het Engelsche Lagerhuis. Wij lezen in de Tel.: Verschillende Labour-leden stelden vragen aan den voorzitter omtrent de orde van het debat, waarvan de strek king was, uitgemaakt te zien of een tegen de regeering en niet tegen een bepaalden minister gerichte motie, toe gelicht door een oppositie-leider, niet* door het hoofd der regeerlng beant woord diende te worden. Fijntjes zette de voorzitter hen op him plaats „De regeering", zelde hij, „wordt altijd verondersteld één en on deelbaar te zijn." Hij vermocht evenwel niet de gemoederen te kalmeeren en telkenmale als sir Cunliffe Lister op stond om zijn rede aan te vangen, brak het tumult opnieuw los, en boven het rumoer uit kon men het Labourlid Kirkwood hooren, dié met een stentor stem uitriep: „Dit is geen jongensbaan tje, maar het werk van een man." Maar de „jongen", sir Cunliffe Lister, toonde geen neiging om zijn baantje over te geven aan den man, Baldwin, die ook geen spier vertrok. Zoo duurde de opwinding een klein kwartier voort, tot eindelijk de voorzit ter, het hopelooze van een voortzetting van het debat onder deze omstandig heden inziende, er een eind aan maakte, door de zitting voor een uur te schorsen. Om zes uur nam. de voorzitter,..onder algemeene opwinding zijn zetel weer in, en gaf opnieuw het woord aan sir Cun liffe Lister. Nauwelijks stond deze op of het geroep om Baldwin begon op nieuw, nu in een regelmatig tempo. Blijkbaar had Labour de pauze benut om definitief af te spreken, dat de mi nister van Handel geen gelegenheid zou krijgen een woord te uiten. Het was een georganiseerde obstructie, oorverdoo- vend en hardnekkig. De Labour-leider Thomas wenschte van den voorzitter te weten, of er eenig precedent was. waarbij de regeering een dergelijke motie van afkeuring niet door den premier had laten beantwoorden. Da voorzitter antwoordde, dat die vraag buiten de orde van het debat viel Een conservatief lid wilde de motie zonder verder debat in stemming bren gen, waarop hem van de Labour-ban ken werd toegevoegd: „Doe dat en zie eens wat het volk er op zal antwoor den." Dat waren de korte momenten van betrekkelijke kalmte, die den storm on derbraken, welke telkens opnieuw op stak, wanneer sir Cunliffe Lister slecht een beweging maakte om naar zijn papleren te grijpen Het-was duide lijk, dat er uit deze Impasse geen uit weg zou zijn.' Wanneer Baldwin nog het voornemen mocht hebben gehad zich in het debat te mengen, dan kon hij dat nu moeilijk doen onder de dwingelandij der oppositioneele obstructie, welke de La- bour-mannen blijkbaar niet van zins waren op te geven. Zoo bleef den voorzitter niets anders over dan de zitting op te heffen. Zijn besluit werd met 6611 pandemonium van kreten ontvangen. Onder geweldige op schudding ging het huis uiteen. Vooral Baldwin was het middelpunt van woede-kreten toen hij naar den uitgang schreed. Grijze leden schudden ontzet het hoofd, als wilden zij zeggen: „Waar gaat het heen met de politieke moraal!" Middelerwijl bleven nog dichte groe pen in de vergaderzaal heftig discus sieeren. Het scheen haast of sommige leden elkaar te lijf wilden gaan, doch tot zulke wilde uitbarstingen bleken toch de meest geëxalteerde parlements leden niet in staat. Dat was het eenige wat deze scènes onderscheidde van de tooneelen, die zich wel eens ln Poolsche of Hongaarsche landdagen afspeelden. Op een gegeven oogenblik riep een der Labour-leden den talrijken achtergeble. venen ironisch toe: ,Jk breng de mo tie in stemming". Handen werden in de hoogte gestoken, alsof het een werkelijkè stemming gold en onder gejuich en hoera-geroep werd geconstaeerd, dat de meerderheid er voor was. Oostenrijksch-Hon- gaarsche obligaties. De vervalschingen te Parijs. In de affaire der vervalschte voor- oorlogsobligatles van de Hongaarsche spoorwegen zijn, volgens de Tel., weder om huiszoekingen verricht, over het re sultaat waarvan een streng stilzwijgen wordt bewaard. Echter moet opnieuw belangrijk materiaal gevonden zijn. Ook bestaat de mogelijkheid, dat als gevolg der huiszoekingen een nieuwe arrestatie zal plaats vinden. De gearresteerde bankier de Boyen- val verklaarde bij zijn verhoor, dat hij aanvankelijk een algeheel vertrou wen in de gebroeders Tovbini had ge-v steld. Zij hadden hem overreed en ver klaring te onderteekenen, waarin hij be vestigde dat een aantal fondsen zijn, de Boyenval's eigendom waren. Hij had aan dit verzoek voldaan zonder te weten, dat hij daarmee een strafbare handeling beging. Hij was van meening geweest dat het slechts een formaliteit, zonder beteekenis betrof en hij kende niet eens het bedrag der papieren, waar voor hij de bewuste eigendomsverkla ring had ge teekend. Voor het bewijzen van dezen dienst hebben de gebroeders Tovbini hem, naar hij beweert, geen cent betaald. Zijn compagnon Duvas, die met hem aan het hoofd der „Anderson Overseas Corporation" staat, verklaart, dat hij over de feiten, die de Boyenval ten laste worden gelegd, niet nauwkeurig onder richt is. De politie-beambten hebben de bureaux der maatschappij doorzocht, echter zonder eenige bezwarend mate riaal te vinden. Voorts deelde hij mede dat de Boyenval een der gebroeders Tov bini bij den kleermaker heeft leeren kennen, waar Tovbini hem voorstelde, zicli bij enkele transacties te interessee ren, o.a. bij de oprichting van een groot hotel op Corsica. Nog kien wij in de Tel.. De Boyenval en hij hadden zeif aan Tovumi <e; deel aunner bureaux ter beschikking gesteld die ze als zetel der „Maatschappij van Fransche houders van Oostenrijksch-Hongaarsche spoor wegobligaties" heeft gebruikt. De Boyenval en Duvas waren lid van den raad van commissarissen deze maat schappij, maar hij, Duvas, had zelf nim mer Hongaansche papieren bezeten en hun firma (de „Anderson Overseas Cor poration") heeft daarin ook nimmer transacties gedaan. Toen hij met Tovbini kermis maakte, had deze bijna niets bezeten; later ech ter had hij over groote middelen de beschikking gehad. Onlangs heeft de Boyenval aan Tovbini medegedeeld, dat hij niet langer over de bureaux kon be schikken; ook wilde hij als lid van den raad van commissarissen der genoemde maatschappij aftreden. In tegenwoordigheid van den hoofd- beklaagde, den bankier Blumenstein zijn de zakken met de inbeslag geno men obligaties geopend. De opening en het onderzoek der stukken duurde vier uren. Het werd toen onderbroken en zal waarschijnlijk eerst morgen beëindigd» zijn. Voor den rechter van instructie bezwoer Blumenstein opnieuw zijn on schuld. Op de beschuldiging van het blad „Pa ris Matinal", dat de Hongaarsche regee ring aan de vervalsching der voor- oorlogsobligatiën mede schuldig zou zijn heeft het Hongaarsche gezantschap te Parijs heden door het publioeeren van twee verklaringen geantwoord. In de eerste verklaring wordt gezegd, dat de Hongaarsche autoriteiten reeds «eden verscheidene maanden een nauw keurig onderzoek hebben ingesteld naar den oorsprong der bedriegelijke mani pulaties en de organisatie van „de kong sie der oplichters". Reeds in Juni jj. heeft zich een Hongaarsch ambtenaar naar Parijs begeven teneinde informa ties van technischen aard met betrek king tot de afstempeling en het afknip pen van de coupons der spoorweg obligatie in te winnen. De tweede verklaring vestigt slechts de aandacht op de formaliteiten bij de 'afstempeling der stukken en de uitbe taling der rente op de vooroorlogsobli gaties. Naar aanleiding van deze beide ver klaringen verklaart de „Paris Matinal" dat het slechts de gisteren geuite be schuldiging kan handhaven. DE REBELLEN IN MANAGUA NEW YORK, 16 Nov. (Reuter.; Uit Managua wordt gemeld, dat bij een ge vecht tusschen opstandelingen en Ame- rikaansche marine-soldaten, die nabij Lacruz op verkenning uit waren, zes re bellen werden gedood en verscheidene gewond. Aan Amerikaansche zijde werd ge- lies geleden. IS DAT ONTWAPENING? WASHINGTON, 16 Nov. (Reuter. Het reusachtige vliegtuig-moederschip „Sa ratoga" van de Amerikaansche vloot, gebouwd op de werven van New Yersey, is in dienst gesteld. Met den bouw van dit reusachtige schip werd in 1920 begonnen, het zal 83 vliegtuigen bevatten en een bemanning hebben van 1365 man, zonder de 450 man vliegpersoneel mede te rekenen. Het schip zal electrisch worden voort bewogen. DE BELGISCHE CRISIS IN DE STEENKOOLINDUSTRIE BRUSSEL, 15 Nov. (B. T. A.) De „T libre Belgique" deelt mede dat de Bond van Mijneigenaars in het bekken van Charleroi een belangrijke bijeen komst heeft gehouden, waarop de ge volgen van de tegenwoordige crisis, en de steenkoolvoorraden werden bespro ken. Van 25 November af tot aan het einde van het jaar zullen de arbeiders op Maandag niet aan het werk worden gezet, als de toestand niet verbetert. De Bond zal nagaan of nog niet uitge breider maatregelen in deze richtin gen zullen moeten worden genomen. De mijneigenaars in het bekken van Charleroi zijn het eens met die van de beneden-Sambre. Te voorzien is, dat binnenkort voor het geheele land een algemeene maat regel zal worden genomen. De maande- lijksche productie van het bekken van Charleroi en de beneden-Sambre. be draagt 740.000 ton en zal met onge veer een zesde worden verminderd. INVAL VAN WAHABIETEN. BASRA, 16 November (Reuter). Volgens berichten zijn bij een grensin- val in Irat door de Wahabieten 20 poli tiemannen en 30 arbeiders gedood. Naar aanleiding van een gerucht dat de Wa habieten voornemens zouden zijn om met een groote macht wederom een inval te doen, hebben tal van stam men de wijk naar het binnenland geno men. DE BTJGELOOVIGE WERELD. In het „Dgbld. van Rotterdam" vin den we de volgende typeerende geschie denis, door de Rott. politie aan het licht gebracht: De aandacht van de politie was in de laatste maanden herhaaldelijk ge trokken door de gedragingen van een waagzegster, medium, kaartlegster, etc., daar ter stede, die zich mevr. L. noem de en die in gezelschap van den man waarmede zij samenleeft, meerdere ma len op reis ging. Daarbij werd dan. naar het opviel, niet altijd de grootste zuinigheid betracht, terwijl deze. oogen- schijnlijk plotselinge reisjes vaak in het 'holst van den nacht per auto én an ders werden aangevangen. Het bewuste „echtpaar" stond in re latie met een goed gesitueerde familie te Rotterdam. In. deze familie deden zich ln den laatsten tijd onaangename din gen voor. Een te Vlaardingen wonende schoonzuster, die sinds eenigen tijd van haar man gescheiden was, en daarna hevig aan spiritisme en andere occulte verschijnselen „deed", deed voortdurend de allerzonderlingste voorspellingen, waarmede zij het haar familie danig lastig maakte. Zij kwam er telkens weer op terug, dat verschillende famlliek en dood zouden gaan. Waarschijnlijk hebben deze telkens met de grootste vastheid herhaalde voorspellingen de zenuwen van dezen erg in de war gebracht. De familie deed de wanhopigste pogingen om aan dit noodlot te ontkomen. Ten einde raad had men zich ten slotte gewend tot de waarzegster, mevr. L., die hen wel uit den nood zou hel pen. Deze wist het vertrouwen te win nen. waarna de groote comedte gevolgd is, die aan de familie tusschen de 4000 en 5000 gulden heeft gekost binnen het half jaar. Waardoor ls nog niet uitgemaakt, maar in de hoofden van de familie vatte langzamerhand de meening post. - t men de arme ten doode opgeschrevenen kon ..genezen" door 't waarzeggerspaar naar allerlei plaatsen te sturen van waar naar him idee gevaar dreigde. Het moest daar dan 'n poosje blijven en al lerlei briefkaarten versturen. Vaak kwa men deze „opdrachten", in 't holst van den nacht, doch altijd werden ze stipt uitgevoerd. Per auto ging het dan naar de aangewezen plaats, eetwaren werden van te voren besteld in het kort, het uitgezonden „echtpaar" nam het er bo venste beste van. Vrijdag heeft de politie ingegrepen en mevr. L. en haar compagnon gearres teerd. Ten slotte is niet komen vast te staan dat mevr. L. deze „opdrachten" beïnvloedde, zoodat geen oplichting ten laste werd gelegd. Na het onderzoek zijn zij dan ook op vrije voetengesteld. NED. VEREENIGING VAN CHR. TECHNICI Men schrijft ons: Tc Utrecht is een Bondsraadverga* dering gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer J. Bouman. van Utrecht. De voorzitter in zijn openings* woord maakte er o.m. melding van, dat het ledental sinds 1 Januari jj. met 41 is gestegen. De organisatie van de technici is niet gemakkelijk, aldus spr., omdat vele geen toekomst hebben in het bedrijf, waarin zij werkzaam zijn; vandaar is de zorg voor de toekomst van de etchnici een van de belangrijkste werkzaamheden der organisatie. In de morgenvergadering werd de concept-begrooting voor 1928 sluitend met een eindcijfer in ontvangsten en uitgaven groot 7825 behandeld en goedgekeurd. Hierin is een bedrag uitgetrokken voor een propagandist. De propaganda werd uitvoerig be* sproken en geregeld. In de middagvergadering werd door den secretaris, den heer A. H. Nicu* wenhuis van Rotterdam, ingeleid het vraagstuk „Medezeggenschap", Na een historische uiteenzetting besprak inleider dit vraagstuk gezien van het standpunt der technici, hij ontkende dat de technici reeds de medezeg* genschap zouden hebben. Dit bepaalt zich nog alleen bij technische aangelegenheden, aller» minst bij de vaststelling der arbeids* voorwaaHen. "n ve Daad met het orienteerend karakter der bespreking werden na een breede bespreking geen conclusies aangenomen, doch de behandeling tot een nader tijdstip verdaagd. Het vervelende van de bedriegerij van die Engelsche kanaaizwemsier Dr. Logan is, dat je achterdochtig worat en je onwille keurig gaat afvragen of Ltnubergh en andere Oceaanvliegers misschien een deei van het traject zwemmende hebben algelegd Reusachtig vliegtuig. Naar verluidt treffen de Dornier-fa- brieken te Friedrichshafen thans maat regelen voor den bouw van een reusach tig vliegtuig (ééndekker) dat zal worden uitgerust met 12 motoren van 4800 P.K. en bestemd zal zijn voor proeven om een geregelden transatlantischen passa- giersdienst in te richten. Het toestel zal plaats bieden aan 50 a 60 passa giers. Voor den bouw Is een groote hou ten loods opgericht. Men hoopt het toe stel tegen den zomer van het volgende jaar gereed te hebben. Van alle markten thuis. Men meldt uit Berlijn aan de N.RC Voor een Berlijnsch gerechtshof be gint het proces tegen Ernst Woop, een man die een bewogen leven achter den rug heeft. Woop wordt ditmaal beticht van oplichterij door middel van de door hem opgerichte „wereldliga der vrouw" Daar meer dan 100 getuigen gedagvaard zijn zal het proces wel een week of drie duren. De leden der „wereldliga" die propaganda maakten voor de verbete ring van de huwelijksmoraal, betaalden jaarlijks een bedrag van 18 mark en ontvingen daarvoor het orgaan Die Frauenwelt. Woop zou volgens de acte van beschuldiging de voor de liga ont vangen gelden voor zich zelf hebben behouden. Woop heeft in 1914 zijn eerste vcroor- deeling opgeloopen. In 1919 was hij uit gever van Die Galge, die o.a. een bro chure over vrije liefde tot den Rijksdag richtte, maar spoedig moest liquideeren Woop die toen zonder betrekking was besloot zoetigheden te gaan verkoopen op de tallooze bals, die in dien tijd te Berlijn werden gegeven en in korten tijd verkocht hij 150 kilo bonbons Om goed kooner aan zijn waren, te komen, ves tigde hij zich zelf als bonbonfabrikant en toen ook deze onderneming op de flesch ging, aanvaardde hij de functie van magazij'nchef bij de Reic-hsstelle fuer Speisefette. daarna werd bij benoemd tot lid en leider der Freie Hochschule fuer Organisationskunde und Bureau wissenschaften. De inflatie beroofde hemvan zijn baantje aan de Freie Hoch schule en zoo geraakte hij in financieele moeilijkheden. Woop werd nu directeur van een bioscoop, vervolgens straatven ter en manager van een Russisch won derkind. Toen hij ook hiermede geen ge luk had. organiseerde hij een autobus dienst tusschen de Berlijnsche voorste den Erkner en Alt Buchhorst. Deze zaak ging goed, toen echter vier autobussen op de lijn reden maakte de politie een eind aan het bedrijf omdat Woop niet in het bezit was van een vergunning. Eenigen tijd geleden wilde een deur waarder te Berlijn zijn inboedel in be slag gaan nemen op verzoek van tal rijke schuldelschers. Men vond in de wo ning echter alleen een ton, die dienst deed als tafel en een oud ledikant. Het laatst was Woop uitgever en eenig re dacteur van een tijdschriftje Die Mo- torwelt, dat ook thans nog bestaat. Dievenbende te Parijs. De Parijsche politie heeft de hand ge legd op een dievenbende die het voor namelijk voorzien had op pharmaceuti- sche artikelen. De bende stond onder leiding van een 40-jarige vrouw. Te Parijs had zij een winkel voor den verkoop der gestolen voorwerpen en daarnaast had zij vele handlangers, die de gestolen goederen eveneens aan den man brachten. Toen zij gearresteerd werd had zij juist de orderbriefjes voor veertien vertegenwoordigers uitgeschre ven. De zaak kwam aan het licht door dat een der leden van de bende aan een apotheker pharmaceutische artike len te koop bood. welke bij dezen apo theker zelf waren gestolen. De valsche hoogvlieger. De advocaat van Callizo, den vlieger, die een bedriegelijk hoogte-record be haalde en, als ridder van het Legioen van eer, door den raad dier orde voor een onderzoekcommissie gedaagd was. betoogde dat weliswaar de uitslagen van de laatste twee pogingen, volgens be kentenis van den vlieger zelf, ver- valseht waren, maar dat het eerste record, dat hem die onderscheiding bezorgde, werkelijk behaald werd. Eenige getuigen echter verklaarden, dat Cal lizo aanvankelijk zijn drie pogingen valsch had genoemd, maar dit later herroepen had. Een meevallertje. Winston Churchill heeft gisteren nog in het Lagerhuis meegedeeld, dat Lady Houston, de weduwe van den grooten Welschen scheepsbouwer, 1 1/2 miljoen pond vrijwillige successiebelasting had betaald om de schatkist te helpen. Van de nalatenschap van Lord Houston, die op Jersey overleden was voor het ln wer king treden van de jongste wetten op de belastingontduiking, behoefde waar schijnlijk geen stuiver successierechten betaald te worden en een proces zou hoogst twijfelachtig geweest zijn. Chur chill had de aanbieding van Lady Hous ton aanvaard, omdat zij voor beide par tijen eervol en voordeelig was. Over belasting-inning. Voor geheel Engeland, uitgezonderd Groot-Londen, zal een nieuw systeem van gecentraliseerde belastinginning worden ingevoerd, aldus de N. R. Ct., dat ten eerste bezuiniging en vervol gens voorkoming van fraude beoogt. In alle grootere steden zullen kantoren ge opend worden, die met één centraal kantoor ln verbinding zullen komen te siaan. De proef wordt op kleine schaal eerst genomen te Southampton en als ze daar slaagt, komen Bristol, Brighton en Cardiff aan de beurt om van Zuid naai Noord langzamerhand het geheele land onder hetzelfde systeem te bren gen. Rondom Cobham's groote vlucht. De vliegboot, waarmee Cobham van daag zijn grooten vliegtocht om het Afrikaansche vasteland heen zal be ta innen, is in de Medway gestooten op een voorwerp dat zich onder water be vond en tegen den heelen bodem van de boot opbonkte. De vliegboot werd aan wal getrokken en nagezien. Men ont dekte dat de schade slechts gering was, zoodat er geen verandering zal komen in den tijd van vertrek. Een ander onaangenaam voorval aldus de N. R. Ct. behalve dit ongelukje is den grooten vlieger overkomen. Maandag was hij voor het politiehof in Marylebone (Londen) gedagvaard, om dat hil met zijn auto de snelheidsgrens van 32 K.M. had overschreden. Op Glou cester Place, zoo werd hem ten laste ge legde had hij met ongeveer 53 K.M. snelheid gereden. De magistraat veroordeelde hem tot 30 sh„ omdat hij in October te Brent ford al wegens een soortgelijke over treding veroordeeld was. De vliegboot van Cobham is tegen on gelukken verzekerd. Opmerkelijk is, dat de verzekeraars ongeveer hetzelfde ta rief hebben berekend, dat zeilschepen die in de vorige eeuw naar Australië gin gen, hadden te betalen. Een ridderlijk man. Gisteren werd te Londen het lijk ge- scho'iwd van den 80-Jarigen gepensio neerden kolonel Yerbury, die dicht bij zijn huis door een taxi overreden was. Ten overstaan van den lijkschouwer werd verklaard, aldus de N. R. Ct., dat de kolonel voor hij stierf, gezegd had: „Ik stak de straat over toen ik overre den werd. Het was evenzeer mijn eigen schuld als die van Iemand anders. Ik maak niemand een verwijt.". De lijkschouwer wenschte den taxi-be stuurder geluk, omdat hij er niet van door gegaan was en zich aangemeld had. Daarop verklaarde de chauffeur, dat de kolonel geaarzeld had bij het over steken naar een vluchtstoep en een po ging gedaan had, op zijn schreden te rug te keeren met het gevolg dat. de taxi hem aanreed. De lijkschouwer zeide tenslotte dat kolonel Yerburry's ridderlijke handelwijze kenmer kend was voor vele Engelsche offi cieren. Ofschoon hij op het uiterste lag, had hij zich moeite gegeven, den be stuurder van de auto van schuld vrij te pleiten. Dit was op zulk een oogenblik een heel nobele daad. Een vreeselijke misdaad. Bij een boerengezin te Lerevin, bij St. Thegonnec in Bretagne, diende sinds een jaar een bejaarde dienstbode, een vrouw van 61 jaar. Deze vrouw heeft een verschrikkelijke misdaad begaan. Toen de boer en de boerin naar de kerk waren, heeft zij den twee oudsten kin deren, een jongen van zes en een meis je van vier de keel afgesneden en de twee jongste hoogst ernstig met mes steken gewond. Alcoholvrije wijn. Wij lezen in de N. R. C.: Met het veldwinnen van de matig heids beweging en de sport is de vraag naar alcoholvrije dranken steeds toege nomen. De meeste sportlui drinken ter verfrissching limonades en minerale wa teren, maar zullen toch niet afkeerig zijn van een uit wijndruiven bereiden drank, die geen alcohol bevat. Tot dus ver waren de proeven om zoo'n drank te maken, mislukt. Er trad steeds weer gisting op die het proces in de war stuurde. Naar de Frankf. Ztg. meldt, is het thans dr. Schmitthenner te Kreuz- nach gelukt uit druiven een drank te be reiden die 17 pCt. suiker bevat, zeer smakelijk en volkomen alcoholvrij is. Na de uitpersing van het sap wordt het tot 2 graden boven nul afgekoeld om gisting te voorkomen. Dan worden de giste ellen uit den most verwijderd door een aseptdsche filterbehandeling. De Frankf. Ztg. zegt dat de wijnbou wers en wijnhandelaars van den nieuwen drank weinig moeten hebben. Toch zal hij zijn weg wel vinden, wellicht ook als uitvoerproduct naar landen waar drank verbod bestaat, als de Ver. Staten. Het dubbele leven. Te Koningsbergen zijn twee inbrekers gepakt, die de laatste maanden ver scheidene inbraken hadden gepleegd. Hun specialiteit was het „kraken'' van brandkasten. Een der twee leidde een zonderling dubbel leven. Overdag was hij een cor rect gepensioneerd ambtenaar. Niemand zou den „Regierungssekretar" hebben aangezien, dat hij 's nachts op roof uitging. Zyn makker is een berucht re cidivist. Te hoog. Uti Washington wordt gemeld, dat ka pitein Hawthorne C. Gray, die onlangs was omgekomen bij een baJlontocht, blij kens de zelfregistreerende instrumenten die in de ballon aanwezig waren, een hoogte van 42490 voet had bereikt. Hij zal toen echter al wel eenigen tijd dood. althans bewusteloos zijn geweest. In ieder geval is die hoogte (42490 voet) een record. Want men weet van geen enkele ballon, die hooger is gestegen dan 35424 voet. door een Duitscjien bal- lonvaardèr. Met een vliegtuig is men 58-559 Eng. voet hoog geweest; dat was luit. Cham pion, In een Londensch museum is een film opgeborgen onder het uitdrukkelijke beding, dat ze met voor over 50 jaar mag worden opgevoerd. Het lijkt een goed idee, maar waarom maar een? Harry Liedtke gewond. De bekende filmspeler Harry Liedtke is te Braga met zijn auto in botsing gekomen met een vrachtauto. De luxe auto werd geheel vernield en voorbij gangers moesten den filmman uit den wrakhcop vandaan halen Wonder bo ven wonder had hij slechts lichte kwetsuren gekregen. KORT EN BONDIG. Uit naam van de Amerikaansche luchtvaartciub is de eerste stap gedaan lot oprichting van een monument voor Nungesser en Coli op het vliegveld ver Bourget De Fransche minister van oorlog Pain- levé ls te Londen aangekomen, waar hij een aantal wetenschappelijke lezingen zal houden en den graad van eeredok te- te Cambridge verkrijgen zal. Boven Zuid-Tirol heeft een onweer gewoed. Bij Vilpian heeft de Etsch op drie plaatsen haar bedijking doorgebro ken. Een groot aantal gebouwen in het plaatsje staat tot de eerste verdieping onder water. Mittenwald is geheel door het water geïsoleerd. Het verkeer ir.?t vele p'aatsen is gestoord. Uit Algiers wordt getelegrafeerd dat een Fransch stoomschip in den nacht van den 14den bij Tipaza Ln zwaar weer met man en muis vergaan is.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13