PI RATE HET LAND VAN MUSSOLINI. LETTEREN EN KUNST. STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 17 NOV. 1927 Eenige economische gegevens. Mussolini en Italië zijn actucclc on derwerpen die onze belangstelling over waard zijn. Elders in dit nummer vin den onze lezers een uiteenzetting van de verhouding Yoego-SlavïëFrankrijk, van onzen Parijsclien correspondent. Hieronder laten wij Jhr. MoDems aan het woord, die op ons verzoek een arti-* kei schreef over Italië's financiecle positie. Bij decreet van 7 Augustus 1927 en de daarop gevolgde wettelijke maatrege len verschafte de Italiaansche regee ring zich een volmacht om ai die maat regelen te treffen, welke noodig zouden blijken te zijn om de Lire te steunen. Inderdaad ging zy tot maatregelen over en trachtte daardoor een einde te ma ken aan de crisis, welke een gevolg was van de inflatie. Deze crisis openbaarde zich in een toename van het aantal faillissementen in industrieele- en handelskringen. Het valt niet te ont kennen hoe men ook over de geno men beslissingen moge denken dat de gestabiliseerde munteenheid eenige rust heeft gebracht Den handelsman werd het ten deele mogelijk gemaakt meer betrouwbare calculaties te maken en zaken op langeren termijn af te sluiten en met name in de textielin dustrie werd de toestand gunstiger. Toch bleven industrie en handel, in algemeenen zin genomen, nog met vele moeilijkheden te kampen te hebben. Daarom wekt het eenige verwondering, dat de Agenzia Stefani kort geleden me dedeelde, dat in September 1927 voor de eerste maal in dit jaar de export den import overtreft met een saldo van ruim 28 millioen Lire. Deze opgave dient dan ook met de noodige reserve aanvaard te worden. Naast de zorg voor industrie en han del heeft de Italiaansche regeering zich het lot van den landbouw aange broken. De daartoe in Rome tot stand gebrachte landbouwtentoonstelling, die niet minder dan een half millioen be zoekers trok, toonde, dat men van re- geeringswege den landbouwers wilde bewegen tot maximale krachtsinspan ning. De groote droogte in den afgeloopen zomer heeft echter uiterst nadeellg ge werkt en óók Mussolini moest bekennen, dat de oogst 1927 niet gunstig zou zijn. Bij de bovenbedoelde maatregelen liet men het in Italië niet. Men ging verder. Den producenten werd toegestaan tot een maximum verlaging van 20 op de loonen te mogen overgaan. Dat ge schiedt in een land, waar de loonen toch al niet hoog waren en zoo is het dan ook volkomen begrijpelijk, dat van meer dan een zijde getwijfeld wordt aan de gunstige uitwerking van deze beslissing. De critici zeggen dat een op deze wijze doorgevoerde loonsverlaging noodzake lijkerwijze moet voeren tot geringere arbeidsprestaties, waaronder de produc tie zal moeten lijden. Tal van onderne mingen zijn. door de malaise genood zaakt geworden hunne bedrijven in te krimpen. Het aantal werkloozen is ver meerderd. waarvoor slechts verwezen behoeft te worden naar onderstaande cijfers: Werkloozen Juli 1926 Juli 1927 Landarbeiders 9.254 70.523 Mijnwerkers 1.492 5.447 Arb. L d. Levensmiddelen industrie 11.916 27.193 Metaalarbeiders 8.009 25.848 Eouwarbeiders 11.1G8 58.354 Textielarbeiders 15.130 41.917 Arb. i. d. Chemische industrie 1.747 4.011 Ook aan deze cijfers wordt echter getwijfeld. Blijkens de opmerkingen dienaangaande, gemaakt in het offi cieel orgaan van de Weensche Kamer van Koophandel van 5 November 1927, waaraan ik deze beschouwingen ont leen, zij vermeld, dat door de fascisti sche vakorganisaties in de eerste plaats de niet-Italiaansche werknemers uitge- stooten worden. Aangezien deze buiten landsche arbeidskrachten, door de on mogelijkheid in Italië ander werk te vinden, bijna alle weder terugkeeren naar hun eigen vaderland komen zij voor de Italiaansche statistiek van werkloozen niet meer in aanmerking. Daardoor missen deze statistische ge gevens de noodige zekerheid. Algemeen bestaat echter de meening, dat de ver houdingen op de arbeidsmarkt slechter geworden zyn. Vóór de lente van 1928 is geen verbetering te verwachten. MOLLERUS. MUZIEK. KERKCONCERT. In en ten bate der Broedergemeente werd een concert gegeven door da Rus sische zanger Boris L. Feïsky (bar ton) Car de Wüde (oeilo) en Jan Boodr (orgel). Een mooi programma en de klinkende namen der solisten beloof dm veel. Groote afbreuk deed voor mij ech ter de niet geschikte accusrisk en het storend ocaesthetisch aanzien van hei gebouwtje. Het bijna geheel witte in- terrieur wordrt in de ruimte gedecoreerd door eenige naar 't midden loopende kachelpijpen, maar ik deed mijn best alleen op de muziek te letten, wier ge luid geen gelegenheid tot afronding vond; vooral het orgelspel, klonk stug. In zoori geval is ieder gebrekje be hoeren. De heer J. Booda speelde voor treffelijk „Prealudium en Fuga" d. kl. t. vac J. S. Beeh, „Toccate" 7an Hendriks en .Andantino" van César Franck. een werk uit de laatste periode van dec meester, dat mi nog intensever en iets rustiger moet voorgedragen worden. De heer Car de Wilde speelde op muzikale en beheeTschte wijze een sonate van H. Eccles, .Après un réve" van G. Fauré en „Grave" van Gaspar Cassado. Het interessante werk van Fauré, waar- In reeds de modernere stemming heerscbi, is een der mooie werken van dezen componist, waarin de cello aan zijn eenigszins weeke melodiek een prachtige kleur en warmte geeft. „Grave" van Cassaco kon mij slechts matig boeien. De heer Boris L. PeJsky rong met so nore stem en inhcudvcüe voordracht Russische Eederenoa. „Lied ven Sjaklowity" ran M. Moessorgsky <n „Geen woord, oh, mijn vriend" ran P. Tsaikowsky. Daar ik niet het geheele concert kon bijwonen en de accousttek een juiste beoordeeling moeilijk maak.be, moest een meer analytische critiek ach terwege blijven. PIET MÖHRINGER, ALGEMEEN NEDERLAND SCH VERBOND. De sJdeeling Haarlem en Omstreken van deze vesreenJgAng gaf een muziek avond in de bovenzaal v3n „De Kroon". Het programma was aan oude en nieuwe, voornamelijk Vlaamsche liede ren gewijd. De oude werden door den bekenden Vlaamschen mkanestreel Geert Diis op oorspronkelijke wijze voorge dragen, daarbij zichzelf op de Thecrbe- luit begel-sktencL Er waren zoowei ernstige, als geestige en vrookjke middeïeeuwsefce liederen. Het publiek kwam niet gemakkelijk los maar eindelijk gelukte het Geert Dils in eenige vroofijke liederen na ieder nieuw couplet allen het steeds weder- keereode refrein te doen meezingen. Grappig was dit in hst liedje ran „De pastoor z'n koe", „De man dóe zich wat maken kan", enz. Als een der schoonste liederen der middeleeuwse he zangers droeg hij „Het deghet in het Oosten" voor. Met zijn krachtige, sonore stem, zuivere decla matie en mimiek is het aamhooren dezer ongekunstelde liederen een verfrisschend genot, dat niet altijd oppervlakkig was. Terecht wees Geert Diis op het banale karakter der moderne volksmuziek met Ledj es als .Houd er do moed maer In" tzz. In het oude Bei leefde <ïe volks- züeü. die het talent van dfe mintnesfcreel noodig had om in muziek gerealiseerd te worden. Vóór de pauze waren door mej. M. Th. Hoog uit Amersfoort o.a. .,'t Pardoent" van G. Gezelle, gecom poneerd door Mortelmans. voorts liedla ren van Jan Blccx en Verhoeven gezon gen. Ik hoorde van haar eenige gedichten van Gezel la. waaronder ..t Is Stille", mu ziek van MoesDe ClecqZublië. Zij heeft een goed geschoolde en klank- veile stam en voldeed aan de eischen die deze betrekkelijk eenvoudige mo derne liederen stellen. Zij werd verdien stelijk begeleid dlcor den heer H. Ver meer uit Bussum. Voor deze leerzame kunstavond was veel belangstelling. PIET MÖHRINGER. „EVA EN HOE HET ONTSTAAN IS." LEZING VAN CARRY VAN BRUGGEN. Woensdagavond hield Carry van Bruggen voor een flink bezette zaal in het gebouw van den Protestantenbona een lezing over haar nieuwste boes: „Eva" en over de wijze, waarop het is ontstaan. Zij begon met uiteen te zetten dat zy haar lezingen waarlijk niet hield uit de zucht om reclame te maken: niets zeide zij, is zoover van mij verwijderd als reclamezucht. Velen hebben de schrijfster echter gezegd, dat „Eva" zco'n moeilijk boek is en daardoor is zij er toe gekomen het te gaan uitleggen. „Era" is het ooek, dat nu moest komen in de evolutie van de schrijfster. De mensch hangt samen met zijn tijd en ook de letterkunde hangt samen met de groote verschijnselen van een be paalden tijd, die zijn als het komen en gaan van geestelijke seizoenen. Wat Shaw noemt: intellectual pas sion is altijd heel sterk in Carry van Bruggen geweest De behoefte om te re- daieeren dus niet om gelijk te krijgen maar om tot de waarheid te komen. In het begin schreef zij realistische romans: deze soort romans vormde toen den eenigen uitingsvorm, die haar even wel niet bevredigde. Want al die uiter lijkheden interesseerden haar niet. Wat haar wèl sterk interesseerde dat was het menschelijk hart en zijn roerselen, de menschelijke geest en zijn bewegin gen, dat waren de antwoorden op de vragen: wie zijn wij? waar gaan wij heen? wa* is ODze plaats op aarde? Toen schreef zij „Heieen": de eerste aanloop naar het probleem. Maar „He- leen" was „fout", want de schrijfster liet alleen Heieen zien en haar binnen ste en miskende de wereld. Tenslotte heeft Carry van Bruggen nu, over haar boeken over kinderen heen, de kunst bereikt, die zij in „Eva" geeft. Zij heeft „Prometheus" onderdak verschaft in „Het huisje aan de sloot". Waarom zouden de grooteren andere problemen hebben dan de kinderen? heeft zij zichzelf gevraagd en zij ging de menschen beschrijven tusschen hun 20e en hun 40e Jaar. Met opzet heeft zij Eva gegeven als een heel gewone vrouw, uit een Joodsch milieu, met een betrekkelijk geringe ont wikkeling van huls uit Al spoedig komt zij in aanraking met de groote ethische problemen van genade en recht. Zü gaat de wereld in en komt altyd weer voor nieuwe problemen. Het Joodschc milieu ontwast zy, de Joodsche gebruiken en godsdienstige ceremonien hebben geen vaarde meer voor haar. Zy begrypt dat God wil dat de mensch zich moeite geve: God vraagt het offer, het offer dat het eeuwige wezen van de ethiek is. Zy ziet in: naarmate ik het mijzelf moeilijker maak. zal ik gelukkiger zijn. Tenslotte stijgt ri) tot wat haar grootste geluk wordt: het totaliteitsbesef. Zij ziet dan de eeuwige waarheid van de tweespalt, zi] begrypt den slingerslag van de groote wereldklok, wat Goethe noemde: con- densie en expansie. Wereldliefde en wereldhaat. Er is een voortdurend in ééngaan en uitééngaan. Er is een weg opwaarts uit het lagere en een wes neerwaarts uit het verhevene en ergens in een dal, in nevelen, ontmoeten deze twee wegen elkaar. Dit totaliteitsge voel verlaat haar gedurende haar ver tier leven niet meer. In het zesde hoofdstuk meent de schrijfster het bewys geleverd te heb ben dat de grootste intimiteiten en moeilijkheden kunnen beschreven wor den zonder onkiesch te zyn. In het ze vende heeft nog geen vrede met het sexueele probleem, maar ook in dit op zicht komt zij tot volkomen vrede met zichzelf, als de samenvloeiing van het intellectueele met hei sexueele geko men is. Ais zy begrepen heeft, dat het méér dan verhevene zich met het andere uiterste tot harmonie meet vereenigen, dat deze twee elkaar vyandige dingen in elkaar moeten overgaan. In het boek wordt ook hej moderne huwelyksprobleem behandeld: Eva is getrouwd met den verkeerden man. Er zyn twee soorten van menschen: de menschen van het systeem, van de we tenschap, de geordendheid van het dogma dus en de menschen van de mystiek. Het is deze tweeërlei ordening die Eva en haar man gescheiden houdt en die maakt dat zy elkaar nooit geheel zullen kunnen naderen. Eva is van dezen tyd, want zti Is de mensch, die haar eigen leven maakt. En op honderderlei wijzen komt tegenwoor dige de drang tot uiting, de persoonlijk heid tot haar recht te doen komen. Wordt het onderwijs niet steeds meer gedifferentieerd op de basis van de persoonlykheid? Het positivistisch col lectieve verdwynt hoe langer hoe meer. En naar vorm èn naar inhoud ia „Eva" het boek van de zich zelf schep pende persoonlykheid. DE AUTOBUSCONCESSIES BELANGRIJKE BESLISSING By besluit van 24 October 1927, Staatsblad no. 33, heeft de Kroon on gegrond verklaard het beroep van A. Wijnands te Maasdyk, ingesteld tegen een beslissing ran Ged. Staten van Zuid- Holland waarby hem geweigerd werd de Vergunning tot het in werking houden van een autobusdienst van Maassluis via Naaldwijk en 's Gravenzande naar oHek van Holland. Zulks in strijd met hot terzake uitgebrachte advies van den Raad van State, Afdeeling Geschillen van Bestuur. In dit advies, aldus Het Volk, was door den Raad van State medegedeeld, .dat voor een vergunning allereerst de bestaande diensten in aanmerking ko men, dat vrees voor concurrentie ten nadoele van de Westlandsche Stoom- trarrvweg-Maatschappy zender meer geen voldoende reden is, om aan be staande diensten vergunning te weige ren. Tegenover dit standpunt is door den minister van Waterstaat opgeworpen, dat Ged. Staten van Zuid-Holland in overeenstemming met de strekking der wet hebben gehandeld door slechts aan de Westlandsche Stoom tramweg-Maat- schappy vergunning te verleenen en zulks met voorbijgang van den bestaan- den autobusdienst, nu de veel langer bestaande tramwegondememing met haar trams en autobussen voldoende en alles samengenomen beter dan eenige andere onderneming kan voorzien in de verkeersbehoeften van de betrokken streek. Op deze gronden heeft de Kroon de beschikkingen terzake van Ged. Staten gehandhaafd. Zoowel voor spoor- als tramwagen is deze beschikking der Kroon een zeer be langrijke, daar thans is uitgemaakt, dat autobusvergunningen op grond, dat zij bestaande ondernemingen krachtig be- concurreeren en het bestaan daarvan bedreigen, dienen te worden geweigerd. JUBILEUM G. VAN ZOMEREN. De heer G. van Zomeren, werkzaam als bedryfsleider by de fir. J. Viets Co. aan den Zijlweg, vierde Woensdag zijn jubileum by deze zaak. 25 jaar geleden kwam hy als jongste bediende in dienst, en klem gaandeweg op tot de positie, die hy nu bekleedt. Een commissie uit het personeel van de bewaarplaatsen aan het Station, de Tempelfersstraat en het Postkantoor begaf zich hedenmor gen naar het huis van den jubilaris, Tugelastraat 40. en complimenteerde hem met zijn feest. De boekhouder, de heer Nijksenaar veerde daarbij het woord. Als herinnering aan de lange samenwerking met het personeel werd den Jjeer Van Zomeren een pendule met coupes aangeboden. ZUn vrouw kreeg bloemen. De heer Van Zomeren bleef thuis den dag doorbrengen, en zal he denavond receptie houden. DOMELA NIEUWENHUIS. Maandag 21 November zal in het Brongebouw een herdenkingsvergade ring worden gehouden van den sterfdag van Domela Nieuwenhuls. Als spreker zal optraden de heer van Meekeren uit Delft. Verder zal de ge mengde zangvereenïging „Zang Ver edelt" medewerking verleenen, alsook de heer J. Mesman (declamatie) uit Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a Cents per regel. WAARDEVOLLE CADEAUX Virginia Cigarettes 10stuks12^cent met 1Coupon VERGELIJKT U DE WAARDE DER "PIRATE" COUPONS EENS MET DIE VAN ELKE AN- DERE SIGARETTENCOUPON Ziet de speciale cadeaux-etalage Groote Houtstraat 139. Haarlem Zendt deze coupon ingevuld in open envelop (postzegel 2 cent) aan de B. A. iCo, Postbus 716, Amsterdam. Ik verzoek gratis en franco toe zending Uwer catalogus van ge schenken met Vijf vrije Coupons Naam: Straat- Stad zelfde adres zal. slechts Mn van deze hons geaccepteerd worden ifo. 403 DIERENBESCHERMING. Het bestuur der Vereeniging tegen het mishandelen vjm Dieren voor Haarlem en Omstreken, af deeling der Nederland- sche Vereeniging tot bescherming van dieren, schrijft ons o.m.: Al hebben tal van ondernemers hun paarden dcor auto's vervangen, daarbij zijn veel paarden in minder kapitaal krachtige handen overgegaan, wat over het algemeen geen verbetering was. Wij kennen ons tenminste niet herinneren, dat byvoorbeeld vijf jaar geleden zóó dikwijls tegen het gebruiken van kreu pele paarden of slecht zittende tuigen moest worden opgekomen. Ook van een terugrang van het aan tal hondenkarren valt niets te bespeu ren, en het optreden tegen allerlei fou ten in de aanspanning van trekhonden is voor den Inspecteur der Vereeniging dan cok nog steeds dagelijksch werk. En het is er ver vandaan, dat hier mee het werk der vereeniging tn hoofd zaak zou zijn genoemd. Daar zijn het vee. dat hier gelost wordt, de wcorrva- genpaarden en de tallooze zwervers, die alle toezicht en, voor wat de laatste twee groepen betreft, cok verzorging vragen. Want nu het koude jaargetijde zijn intrede heeft gedaan, gaat het toch niet aan, dat de woonwagen paarden on beschut in wind, regen en misschien binnenkort ook sneeuw zouden moeten staan? En dan al die zwervende dieren, die Groot-Haarlem in een nooit minderen den stroom bij honderden. Ja duizenden loslaat, moeten die niet opgenomen en althans enkele dagen verzorgd worden, opdat de eigenaar of een ander liefheb ber ze tot zich kan nemen voordat ze omdat het nu eenmaal niet mogelijk is ze te blijven verzorgen in de as- phyxiatle-inrichting der vereeniging pijnloos worden gedood? Er zal wel niemand zijn, die deze vragen ontkennend zou willen beant woorden, doch geeft men zich er wél rekenschap van. dat voor dit alles veel geld noodig Is? De beperktheid van ons ledental 'riechts 625 leden op veel meer dsn 100.000 zielen) en de zeldzaamheid der giften, die de vereeniging ontvangt, doen het ons somtijds betwijfelen. Het Is dus dringend noodig dat het ledenaantal vermeerdert. Tenslotte worde nog melding gemaakt van het propagandistische werk. waar mee de vereeniging zich bezig houdt. Voor dezen winter bestaat o.a. het plan tot de vertooning van een dierenfilm voor de hoogste twee klassen van alle lagere scholen, met daaraan verbonden een opstellenwedstryd over het vertoon de. Het spreekt echter van zelf. dat een bioscoop-bezoek van zooveel duizenden kinderen slechts mogelijk is in school verband. zoodat de uitvoering van dit plan, evenals de opstellenwedstrijd, van de medewerking van het gemeentebe stuur en van de onderwijzers afhanke lijk BOUWEN OP Orr.ETIOOGDEN GROND. De wethouder voor de Publieke Wer ken te Amsterdam heeft geïnstalleerd een door B. en W. van Amsterdam inge stelde studiecommissie die tot taak zal hebben het vraagstuk van het bouwen al dan niet op opgehouden grend in zijn vollen omvang te bestuceercn. In de comm:ss;e heeft or.der meer zitting de hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland Jhr. Ir, C. J. A. Reigersman te Haarlem KANTONGERECHT. Chauffccren en alcohol gebruiken. Vanochtend had zich tc verantwoor den J. de V. koopman te Wyk aan Zee en Duin die beschuldigd was de veilig heid van het verkeer te hebben in ge vaar gebracht. De dagvaarding legde hem ten laste dat hij op 22 October op den Stationsweg te Velsen schuins over den weg met een auto zou gereden heb ben waardoor een andere auto was aan gereden terwyi, zoo werd gezegd, „ver dachte verkeerde onder den Invloed van alcoholhoudenden drank. De chauffeur van de vrachtauto die door verdachte was aangereden ver klaarde dat verdachte's auto zco schuins I over den weg reed dat hij had gedacht j dat het een auto was die zonder chauf feur reed. Toen verdachte uit zyn auto was gegaan, zoo get. verder, had hy ge sproken op een wijze zooais iemand doet die te veel heeft gedronken. Verdachte zeide dat hy dien dag vier glaasjes Beerenburger kruidenbitter had gedronken. Het O.M. deed opmerken, dat naar zijn meening iemand die chauffeuren moet zich van alcohol moet onthouden Het vorderde tegen verdachte f 40 of 10 dagen en voorts ontzegging van de bevoegdheid om met een motorrytuig te rijden voor den tyd van vier maanden. Verdachte zeide dat hij het laatste wel wat erg vond. Hij werd daardoor in zyn brood benadeeld. Voorts merkte hy op dat hij dien dag wat had gebruikt om dat er thuis een verjaarsparty was ge weest. De Kantonrechter zeide verdachte, dat als uit onoplettendheid eens een overtreding wordt gepleegd niet zoo streng wordt gesteaft. Echter te gaan drinken en dan te gaan chauffeeren is een der ernstigste overtredingen, die een chauffeur kan begaan. Dit is een van de gevaarlijkste dingen. Zulk een feit moet streng gestraft worden. De Kantonrechter veroordeelde daarna verdachte tot f 25 of 5 dagen en met ontzegging van de bevoegdheid om met een motorrytuig te rijden voor den tyd van drie UITSPRAKEN A- J. v. N. overtreding der Motor» cn Rijvdelwet 10 subs. 2 dagen hechtenis. A. B. itlcm 20 subs. 5 dagen hechtenis. H- v. S. openbare dronkenschap 6 subs. 6 dagen hech» tcnis. P. dc H. idem 6 subs. 6 da» gen hechtenis. C. O- overtreding der wet op de artsenijbcrcidkunst 5 subs. 2 dagen hechtenis. J. C. Kc overtreding der wet op dc vecartse» nijberidkunst f 5 subs. 2 dagen hech» tenis. T. F. idem (artscnijbereid* kunst) 5 subs. 2 dagen hechtenis, j W. idem 5 subs. 2 dagen hccb» tenis. G. v. T. overtreding van het Melkbesluit 23 subs. 5 dagen hech* tenis. J. de V. overtreding van de Motor, en Rijwiewet 25 subs. 5 dagen met ontzegging om motorrii» tuigen tc besturen voor den tijd van drie maanden. G A. v. d. H. over» treding van de Motor» en Rijvichvet 15 subs. 5 dagen hechtenis. K. G overtreding der alg. pol. vcrord. van Heemstede f 10 subs. 4 dagen hech» tcnis. E. de J. het op den openbaren weg een hond op iemand aanhitsen 8 subs. 2 dagen hechtenis. A. R. J. S- overtreding der ongevallenwet 3 subs. 1 dag hechtenis. Ch. v. A. idem 4 subs. 1 dag hechtenis. C de V- idem idem. P. G. idem idem. D. V. idem idem. N. J. V. overtre» ding van het Melkbesluit 4 subs. 1 dag hechtenis. C- V. het te Velsen zonder vergunning van Burgemeester en Wethoudrs den openbaren weg voor eenig doeleinde, buiten zijne bcstmming als openbare weg gebrui» ken 1 subs. 1 dag hechtenis. A. J. M. P. het als bestuurder van ccn mo torrijtuig het rijtuig zonder voldoend toezicht op een weg laten staan an» ders dan met in rust gebrachetn mo= tor 3 subs. 1 dag hechtenis- H. S. J. het te Blocmcndaal als bestuurder van een motorrijtuig overschrijden de maximum door B. en W. aangegeven snelheid, ten aanzien van een der binnen de bebouwde kommen gele» gen wegen 4 subs. 1 dag hechtenis. J. R. het tc Haarlem als bestuurder van een voertuig langs een stilstaan» de tram rijden aan de zijde waar pas» sagiers in» of uitstappen 2 subs- 1 dag hechtenis. OVERNEMING VAN GROND. B. en W. stellen den Raad voor, me! Intrekking van het besluit van den Raad der voormalige gemeente Schoten van 29 April 1927, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten, hen te machtigen a. in het belang van de volkshuisves ting voor de gemeente aan te koopen het perceel grond, kad. bekend gemeen te Schoten, in sectie B, Nrs 6501 (ged.) en 7467 (ged.), groot te zamen ongeveer 543 M2., voor de som van 7000; b. kosteloos en om niet van de N. V. Aannemingsmaatschappij voorheen J. Rozestraten te Amsterdam te aanvaar den den grond, gelegen ten Westen van den Ryksstraatweg kad. bekend ge meente Schoten, in sectie B. Nrs. 3865, 7471, 6503, 6501, 7467 en 6601, welke grond voor openbaren weg is bestemd, onder voorwaarde, dat voor de over dracht als bijdrage in de kosten van openbare werken ten kantore van den gemeente-ontvanger van Haarlem wor de gestort een bedrag van 46.517, on verschillig welk bedrag voor de bestra ting zal worden besteed en welk mate riaal daarvoor zal worden gebezigd en verder onder de door B. en W. te stel len voorwaarden. „OP EIGEN WIEKEN". Deze week is opgericht dc Geheel onthouders Jeugdclub „Op eigec wie ken". Deze vereeniging stelt zich ten doe1 geheelonthouding te bevorderen door middel van gezellige bijeenkomsten V. P. R. O. Wegens gert/cn moeilijkheden kan de aangekondigde radio»uïtzendin,i op Vrijdag 18 Nov. a.s. dis n.m 4.30. waarbij Ds. I;. Dijkcma zou spreken voor de zieken niet doorgaan PLANTENINVOER AMERIKA. IN EEN SPRANKJE HOOP. Het Weekblad voor Bloembollencultuur schryrt: De moeilijkheden die de Vereenigde Stalen van Amerika ondervinden bij het afsluiten van handelsverdragen met an dere staten en met name met Spanje en Frankrijk ten gevolge van de be staande invoerverboden van planten, heeft het Ministerie van Buitenlandsche Zaken tc Washington aanleiding gege ven tot een bespreking met den Federal Horticultural Board. De bespreking had tot resultaat, dat een regeling getroffen, werd, waarbij het Departement van Landbouw het Departement van Buitenl. Zaken tydig zal inlichten omtrent alle invoerverbo den en quarantaine-maatregelen, welke eerstgenoemd Departement voornemens is in toepassing te brengen, met mede- deeling van de daarvoor bestaande mo tieven. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken hoopt hierdoor een betere samen werking tusschen de beide Departemen ten te verzekeren en het herhaaldelijk voorkomende misverstand, dat de han dels- en politieke betrekkingen van Amerika met andere landen bedreigt, ten gevolge ve,n noodzakeiyke invoer beperkingen of verboden betreffende buitenlandsche planten, vruchten en dieriyke producten, te voorkomen. Zooals bekend is, is het sluiten van een nieuw handelsverdrag tusschen Ameri ka en Spanje afgestuit op de ontstem ming in Spanje over het Amerikaansche invoerverbod op druiven en andere voortbrengselenDe vernieuwing van den modus vivendi, die by ontbreken van een handelsverdrag gesloten is en op 2o November afloopt, hangt grootcndeels af van de uitkomst van het onderzoek naar de verspreiding van de Spaansche vruch- tenvlieg en het door de Amerikaansche regeering hierop te nemen besluit. Men verwacht dat Spanje niet in onderhan delingen met Amerika over een traktaat zal treden, tenzij het. invoerverbod voor druiven gewijzigd wordt. Met Frankrijk rijn moeilijkheden ge rezen over het invoerverbod op Narcis sen en ofschoon hierover nes geen no- taé3 tusschen beide regeeringen zyn ge- w-sseld, er aanwyzingen, dat de on derhandelingen over een handelstraclaat beïnvloed zullen worden door de ent- vangst welke een Fransch protest ter zake zou ten deel vallen. Daar ook andere landen, zoowel in Europa als in Zuld-Amerika, af en toe togen de toenemende invcerbelemmerin- gen protesteeren, hoeft het Ministerie van Buitenlandsche Zaken telkens weer nieuwe moeilijke problemen op te los sen. The Florists' Exchange, waaraan wj deze mededeelingen in hoofdzaak ont- leenen, meent, dat er goede reden is om aan te* nemen, dat de praktische oplos sing van deze vraagstukken steeds na derbij komt. Als het zoover komt, zal dat biyk geven van een nieuwe, gema tigde. breede opvatting, die niet minder gunstig zal zijn voor de internationale handelsbetrekkingen dan voor de be vordering van den Amerikaanschen tuin bouw. Ofschoon by dit toekomstbeeld de wensch blijkbaar de vader van de ge dachte is, is er misschien een sprankje van hoep op een wijziging der Ameri kaansche opvatting ten aanzien van den planteninvoer te zien in den wensch van het Amerikaansche Departement van Buitenlandsche Zaken om gekend te worden in en invloed te oefenen op de besluiten van den Federal Horticul tural Board. De verdere ontwikkeling van deze nieuwe verhouding zien wU met bijzondere belangstelling tegemoet. DEUTSCHER VEREIN. Lering Dr. W. G. N. v. d. Sleen Voer de „Deutscher Verein" be Haar lem houdt Dr. W. G. N. v. d. Sleen Za terdagavond een lezmg mot lichtbeelden «ver het onderwerp „Vier maanden kampeeren in het Himalaya-geborgte". De lezing wordt gehouden in caió Brink maan. NEDERLANDSCHE KINDERBOND. Het bestuur van den Nederlandschen Kinderbond heeft het voornemen in het voorjaar van 1928 een bazar te houden tot herstel van de uitgeputte kas en noodigt allen die mee willen werken de zen bazar te doen slagen vriendelijk uit dezen winter hiervoor kleine geschenken te vervaardigen. VRAGENRUBRIEK. In aansluiting op het antwoord op een vraag in ons vorig nummer deelen wy mede. dat het secretariaat van de Haar- lemsche associatie voor lijkverbranding is Adriaan Loosjesstraat 38. FEESTAVOND. De Haarlemsche Kaderlandsto1. m er- eeniging ,Hennemerl3nd" zal op Zater dag 26 November een feestavond geven voor haar leden en genoodigden in De Kroon". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen by: S. Hendriks, Amstcrdamschevaart 159a, pince-nez; P. v. Renswoude, Sophiastraat 13, blauwe cape; N. van Norden, Ged. Volders gracht 18, heerenhandschcen; D. Corne- lisse, Zocherstraat 35. hond (Pincher); J. Schotanus, Nic. Beet33ir. 10, kinder handschoen; P. Busé, Wilsonsplein 73, dameshandschoen; Kennel Fauna, Park laan: gebracht door: J. Meijer, Hodson- straat 16, geelwit hondje; v. Oosten. IC Margarc-thastraat 1, witzwarte kat; El- derenbosch, Kleverparkweg 57, witzw. kat; v. Soest, Fabriciusstraat 19, id^m; C. de Grcot. Gerrit v. Heesstraat 16, kerkboek met slot; M. Vestering, Gier straat 63 rood, wicg-onderstel; Bur. van Politie, Smedestraat, portemonnaie met Inhoud; H. van Iperen, Zwaardstraat 5, rigetje; C. Pieterman, v. Zeggelenetraat 33. gummi-regenjas; H. Koers, Bakker straat 36. paar gymnastiekschoenen; Bu sé, Thomsonïaan 86, schoen; A. Jacobs, L. Lakenstraat 27. verband trommel; P Punt, Gen. Joubcrtstr. 21 zw... dekzeil

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6