KRANTEN LEZEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 17 NOV. 1927 EEN COMPLET. Kunt ge u eleganter voorstellen dan dezen eerwoudigen mantel van tweed- stof in tinten van beige en bruin, met bijpassend vilthoedje? De lip-slulting is heel nieuw en geeft iets aparts aan het geheel. Onder zulk een modieuzen winterman tel moet men een chique jumperpakje hebben. De overgeslagen rok vertoont dezelfde aardige lip-sluiting, maar hier bij is de sluiting natuurlijk gefingeerd. Effen tricot of angora is gekozen als materiaal voor den jumper. Een knippatroon van be^de modellen is verkrijgbaar onder opgave van no. 41.428 voor den mantel en no. 41.429 voor het jumperpakje in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 70 cent per stuk. De gedrapeerde japon. De geschiedenis herhaalt zich. Nu. al gaat het mij ook aan het hart, dezen keer moeten de aartsfoe teraars tegen onze vrouwenmode de mannen natuurlijk! in het gelijk gesteld wor den. Onze mode is-wel soms een weinig grillig. Nu dachten we, dat de mode der godets, der gedrapeerde japonnen, die ons het uiterlijk van een parapluie-op- zyn-kop gaven, na de „rage" van enkele seizoenen terug, was uitgestorven, en daar zien we warempel verschillende toonaangevende modehuizen een inbreuk maken op het wachtwoord: „de rechte Hjn blijft gehandhaafd!", en met gedra peerde japonnen, en japonnen met go dets, ingezette, naar onderen wijd uit staande panneaux uitkomen. Het klok- model dient zich aan! En menig vrouw tje slaat de schrik om het hart of liever de beurs! want die japonnen met godets verslinden een heeleboel stof meer. De teekenlng geeft er twee NUTTIGE WENKEN. Om te voorkomen, dat men een lad der krijgt in een kous, neemt men een stukje zeep, doopt het in water, en wrijft er mede over de plaats, waar de zyden draad is gebroken. Om koffie- of theevlekken van wit flanel of andere wollen stoffen te ver wijderen, make men een mengsel van eierdooier en glycerine. Daarmede wrijft men de vlek in en wascht haar na met w^rm water. De geur van uien, visch of kool zal spoedig uit uw pannen verdwij nen, wanneer ge een beetje azijn toe voegt aan het water waarin de pannen worden afgewasschen. Om vernisvlekken te verwijderen, ge bruikt men een zacht doekje, gedrenkt in lijnolie. Zooals U weet viert de familie Carré het 40= jarig bestaan van Circus Carré. Hierboven een plaatje uit het glorietijdperk. Rechts de kinderen Katchen en Ernest Carré, als „Asschepoes ter" en „de Prins". Een prentje uit reeds lang vervlogen dagen. Daarnaast de beroemde Oscar Carré. mantel nu eens keurig liet beschilderen met reclame? Dan had zy haar zin want haar mantel zou beschilderd zijn. En de man behoefde zich niet zoo angstig te maken over den aankoop van het ongetwijfeld nuttige kleedingstuk, daar de kosten ervan door de opbrengst van de reclame rijkelijk zou worden ge dekt. Is het geen goed idee? C. H. FLUWEEL, DE GROOTE MODE. Wij zijn er niet zoo zeker van, dat allen de klokrok met vreugde terugzien, maar ofschoon de klokken weer in de mode zijn gekomen geven ze ditmaal echter een aantrekkelijke golving aan den rok, geen overdreven wijdte. Deze fluweelen japon heeft een strak lijfje en de rok is er met ronde lijnen aan bevestigd. Benoodigd materiaal: 3 Meter van 90 c.M. breedte. Een knippatroon is verkrijgbaar in dc maten 42, 44, 46 en 48, onder opgave van no. 41,418. Kosten 55 cents. KRUISSTEEKPATRONEN. Dit boekje van D. van Gelder, uitgave van de Uittg. Mij. Elsevier te Amsterdam geeft een reeks nieuwe kruisstreek»patronen, die alleraardigst zijn. Iu een korte bijlage wordt een beknopte beschrijving gegeven van het werk., waarbij de goede raad gegeven wordt steken en patroon in de bijgaande grootte over te werken. Kleur en combinaties worden aan den eigen smaak overgelaten: want dat is juist het aardige van het boek» jc dat er van de patronen velerlei combinaties zijn te vormen. Een aar» dig interieurtje van een keuken, een boerderij met een vijver met eenden cn verder een heclc menagerie van dieren, zeer verdienstelijk weergege» ven. Een pauw, gieren bij hun nest, drie kalkoenen, een Sinterklaas met Zwarte Piet op een dak, vissc-hen, een vermakelijk varken, en allerlei aardige randjes: een a, b, c besluit dit boekje dat aanbeveling verdient om de vele mogelijkheden voor een» voudigc borduurwerkjes en het hu» moristischc der uitvoering- HET NIEUWSTE. „Le monde est plein de fousDe wereld is vol dwazenOnwillekeurig schoot mij dit geestige Fransche ge dichtje in de gedachten, toen ik las, wat nu eigenlijk tegenwoordig het nieuwste is. Het nieuwste? Wat nieuwste? Na tuurlijk het nieuwste op modegebied! Is er nog iets anders een andere „bran che" tak of gebied, waarop of waarin iets „Nieuws" kan gebeuren? Neen! Alleen de mode geeft ons iets nieuw en dat zóó dikwijls en zóó snel achtereen dat menig man met angst en beven constateert, dat zijn verdiensten het „maken van nieuw geld", geen gelijken tred houdt met het vernieuwen van de mode. Wat het nieuwste is? Mantels en fraaie kleedingstukken der vrouw worden te genwoordig met de hand geschilderd. En aangezien lang niet iedere vrouw schilderen ban, moet dat karweitje na tuurlijk door een artist worden opge knapt. Prettig! Koop tegenwoordig eens een doodgewone on-beschüderde mantel voor je vrouw! Om van te rillen! Wat moet zoo'n ding dan wel niet bosten als de een of andere Rembrandt-in-den- dop er met kunstenaarshand de teerste of gloeiendste kleuren op heeft getoo- verd. Neen, dan weet ik heel wat be ters! Waarom zouden man en vrouw niet wat meer samenwerken? Als ze haar LEDEREN ACCESSOIRES VOOR DEN AUTO. Als ge van plan zjjt een aardig stel letje accessoires voor den auto te maken, waarom zoudt ge dan niet in eens er toe besluiten om in den eersten den besten leerwinkel een of twee gekleur de lederen huidjes te k00pen en daar van te maken: een sierlijk taschje, een zakje, een kussentje en een foudraaltje voor manicure, poeder en kam? Het mag een beetje vreemd lijken, dat we u een taak opgeven, maar het Is werkelijk zeer gemakkelijk en 't schiet spoedig op. Laat ons beginnen met het taschje. Snijd het leer in den vorm van een opengeslagen enveloppe en snijd daarna nog twee kleine langwerpige stukjes, die nadat ze een weinig zijn afgerond, moe ten dienen om de zijstukken te vor men, zoodat het taschje als het vol is, bol kan gaan staan. Maak nu met een Iederprlem een aantal gaatjes langs alle zijden van het leer .ongeveer een halven centimeter van elkaar en naai met heele smalle lee- ren veters de zijstukken aan het zakje vast. Zoom nu alle zijden van het taschje en maakt het af met twee drukknoo- pen, die een leerhandelaar voor u aan brengt, terwijl ge er op wacht. Het zakje wordt gemaakt van een langwer pig stuk leer. waar men een paar kleine re stukjes aan bevestigt. Men laat de bovenzij open en maakt er twee lederen banden als handvat aan. Deze banden worden dooi het leer gestoken en met lange, smalle leer en veters omwonden, aie er op vastgenaaid worden en zoo het een net uiterlijk geven. Het kussentje is wel het eenvoudigst van alles. Men maakt het van twee vler kante stukjes leder, die men met dunne leeren veters aan elkander naait en aan de hoeken versiert met kwastjes van overgeschoten stukjes leder gemaakt. Voor haar, die veel van aardige kleine luxe voorwerpen houdt, zal het foudraal tje met berging voor een poederzakje, manicure en kam ideaal zijn. Ht poederzakje wordt vervaardigd van een rond stukje leer waartegen men een ander stukje in den vorm van een hal ven cirkel vastnaait, zooals de afbeel ding aantoont. Het klepje dient zoo om het zakje te sluiten en het poederdonsje te beveiligen. Het zakje voor de kam ls niets anders dan een klein taschje, terwijl het zak je voor de manicure tot iets bijzonders kan worden gemaakt, wanneer men het aan de voorzij van een klein lederen bandje voorziet om de klep door te ste ken en zoo het zakje te sluiten. modellen van te zien. Links een meer „gekleedie" Japon, rechts een eenvoudi ger model. De japon links is van zwarte stof, byv. crêpe marocain. De onderkant van het lijfje en de mouwen bestaat uit heel origineele schuin aan elkaarge- zette strooken. Op den linkerschouder is een strik van dezelfde stof, met lange afhangende einden aangebracht. Het overrokje is zeer ruim aangezet. Men zal opmerken, dat hier de origi neele manier van verwerking der stof alle garneering overbodig maakt. Rechts hebben we een keurig eenvoudig japon netje, met in den rok ingezette t iets. Dit kan men in donkerblauw nemen, met een wit vestje. Het strikje aan den hals, zou van iets donkerder blauw zijn Het ligt voor de hand, dat hier natuur lijk slechts enkele modellen van de dui zenderlei toepassingen van de godets zijn aangegeven. Om eerlijk te zijn, moe ten we ook eenig voorbehoud maken. Zeker, de godets zijn heel aardig, maar de godet is niet practlsch. En gaat de mode der godets voorbij, dan kan men niet veel meer van die Japon ma ken. En het eenige dat er dan op zou zitten, is, wachten tot de godets weer mode worden. En wat nu de nieuwe opleving der godets aangaat, men dient wel goed in het oog te knoopen, dat dit alleen voor de japonnen van moeder geldt. Voor de kleine meisjes is het door Koningin Mode streng verboden. Voor de kleintjes blij ven dus de plooien geboden, MADELEINE. No. 23.530 ls een schooljurk voor meisjes van 1016 jaar. Een aardige combinatie kan verkregen worden, wan neer men het rokje van effen- en het jumpertje van gestreepte- of geruite stof maakt. Het lijfje is geheel recht en is gegarneerd met een kraagje en man chetjes van dezelfde stof als het rokje. Een knippatroon is verkrijgbaar voor meisjes van 1016 jaar onder opgave van no. 23,530. Kosten 55 cents. VOOR DE JEUGD. Nu de tUd wqer ls aangebroken voor de warme, wollen jurken, geven we hier twee allerliefste modelletjes voor jonge meisjes. No. 23, 274 ls een gekleed Jurkje voor meisjes van 8—14 jaar. Het kan ge maakt worden van fluweel of ook wel van dunne wollen stof. De bakjes en het kraagje zijn versierd met kleine, vier kantjes met kunstzijde geborduurd. Een knippatroon ls verkrijgbaar voor meisjes van 814 jaar onder opgave van no. 23. 274. Kosten 55 cents. Weinige vrcuwen lezen kranten. Wat velen alleen interesseert Actueele gebeurtenissen. Op de hoogte blijven. Hoeveel of liever hoe weinig vrouwen zouden er zijn die werkelijk met aandacht de krant lezen? Het zul len er niet veel zijn, wanneer wy be denken hoe vaak vrouwen zeggen: och nee, ik lees nooit een krant, alleen het feuilleton en de familieberichten, of andere komen er rond vooruit dat zij zich alleen maar interesseeren voor het gemengde nieuws. Een jong meisje dat blijkbaar zeer op al die nieuwtjes uit alle deelen der wereld uit was, zei ook eens dat zij alleen de gemengde be richten las, maar zij voegde er boven dien nog aan toe: ik zou dolgraag Journaliste willen zijn, maar dan al leen voor het gemengde nieuws. Een wonderlijk denkbeeld heeft zoo iemand van de journalistiek. Over het algemeen interesseert het meerendeel der vrouwen zich niet voor politiek, de vrouw die geregeld de po litieke gedeelten uit de krant leest, komt niet zoo vaak voor, maar dat is Dok ccn terrein, waarop yele vrouwen zich niet erg thuis voelen. Voor zoover het de nieuwsberichten over politieke toestanden betreft, mag ze dan al zeke re belangstelling toonc-n, waar het de politieke beschouwingen zij!*, laat ze die liever aan de mannen over. Een krant biedt echter nog heel wat meer behalve de politiek, de familie berichten, het gemengde nieuws en het feuilleton, maar daarvan is menige vrouw bedroevend slecht op de hoogte. Velen gaan zelfs neg verder en het zijn werkelijk de uitzonderingen niet, en ze pochen er zoo'n beetje op. dat zij de krant zoo slecht lezen: „dat laat ik aan myn man over", zeggen zij, of: „al die nieuwtjes interesseeren mij niets", daar mee zichzelf een pluim op den hoed stekend, dat zij niet op de laatste nieuwtjes belust zijn. Nogmaals zeggen wij: alsof er niets anders in de kranten staat, dan nieuwtjes, enzoovoorts. Vele van zulke vrouwen, die zoo over het lezen van kranten denken, lezen wel goede en mooie boeken, zij zijn veelal op de hoogte van de allernieuwste lite ratuur, maar korte, actueele beschou wingen over de vraagstukken van on zen tijd, leggen zij terzijde met een hooghartig: „de nieuwtjes hoor ik al tijd wel vroeg genoeg van anderen". En w-at al vraagstukken brengt onze wonderlijke tijd niet voort! Zouden, die vrouwen werkelijk zoo blind zijn voor ons heden, dat zij meenen dat het niet de moeite waard is er over te lezen, er dieper, in door te dringen. Het wil toch nogal wat zeggen, wanneer een heel werelddeel pogingen doet om zich van den schok van een wereldoorlog te her stellen: zouden de meeste vrouwen daarvan niets merken? Nu de vrouwen in het maatschappe lijke leven 200 op den voorgrond zijn aetreden, moeten zij dezenen zijn dis den wereldvrede weten te bewaren, die het opkomend geslacht een diepgewor- telden haat voor alles wat oorlog is. meegeven. Zoo is er geroepen, en er zijn ook wel degelilk vrouwen die haar best er voor pogen te doen. Maar veel meer nag dan het r ch samenvoegen tot vereenigingen, is het van belang dat de vrouwen op da hoogte blijven van haar tijd, en dat kunnen zij gemak kelijk wanneer zij de krant geregeld lezen. En nu kunnen er wel zijn, die tegen werpingen maken, en zeggen: lk lees toch geregeld de artikelen in dit of dat tijdschrift. Maar zelfs dat alleen is niet voldoende om in het groote wereldge beuren te kunnen voorvoelen, waarheen de weg ons leiden zal, de krar.t brengt ons dagelijks op de hoogte van de ge beurtenissen en de aanleidingen, die de menschen daartoe drijven. In onzen cosmopolitischen tijd gaat het niet meer op om te zeggen: ik houd niet van dat jachten, ik blijf er buiten. Dan komen we er werkelijk na een tijdje geheel buiten te staan, iets wat tenslotte toch onze bedoeling niet kan geweest zijn. Wij moeten mee, of wij willen of niet, anders blijven wij ach ter. Alles gaat snel tegenwoordig, en alles verandert snel, niet alleen de mode wisselt ieder seizoen, maar alles is aan voortdurende verandering onder hevig. Wie erin wil blijven, moet da gelijks op de hoogte van den tijd blij ven en wie daarbij nadenkt, behoeft niet bang te zijn, het verstand erbij te verliezen of omver geloopen te worden. En wat kan ons dan beter op de hoogte van de gebeurtenissen om ons heen houden, dan de krant, die het zijn lezers aangenaam en niet al te Inge wikkeld maakt, maar die ook weldoor dachte lectuur aanbiedt. 't Is te hopen «jat deze vrouwenru briek onder de oogen van vele vrouwen komt, maar ze moeten zich daarbij vooral niet alléén bepalen: dit is door vrouwen geschreven en voor vrouwen bestemd. Maar in de krant staat toch voor het meerendeel wat cloor mannen geschreven is, en dat kan den vrouwen een inzicht geven over de meeningen van mannen over de vraagstukken van onzen tijd. Dat zal haar kyk op het leven slechts ten goede komen. MENU Varkenskarbonaden, Boerenkool, Aardappelen, Rijstepuddlng met abrikozen. De karbonaden worden gebraden in vet en in de met water afgemaakte jus nog een minuut of tien nagestoofd. Voor het dessert zijn de ingrediënten: L. melk, 1/2 stokje vanille. 1/2 L. room, 1 eetlepel rijst, 1 Yi ons suiker, 8 blaadjes witte gelatine, 1 blik abrikozen (of een flescli) De rijst wordt opgezet met koud wa ter, aan den kook gebracht, afgegoten, en in de melk met de vanille tot een dunne rijstebrij gekookt. De gelatine wordt in koud water geweekt en erbij gevoegd evenals de suiker. Als de mas sa wat bekoeld is, wordt de vla voor zichtig door de intusschen stijfgeklopte roem geschept. Als de pudding stijf be gint te worden, wordt ze in den cmge- spoelden vorm gedaan. Na het keeren wordt de pudding bovenop versierd met een abrikoos en een paar geconfyte kersjes, waarna de rest van de abri kozen op den schotel rondom de pud ding wordt ge'egd. Het vocht van de vruchten is met wat extra suiker en wat citroensap zoo dik mogelijk inge kookt. en na bekoeling wordt dit nog over de abrikozen gegoten. De pud ding mag vooral niet te vol met vruch ten versierd worden. Vijven er vruch ten over, dan is het beter die er apart by te presenteeren. E. E. J.—P.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 7