BEURSKRONIEK. STADSNIEUWS FLITSEN FEUILLETON Het Huis met den Pijl HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 19 NOV. _1927 De Nederlandsche handelsbeweging. Samenwer king van suikerproducenten. Waarom rubbers in depressie waren. Emissies. De beurs. Amsterdam. 17 November De handelsstatistiek over October 1927 toezien, komen we tot de conclusie, dat de gunstige ontwikkeling blijft voort duren. De Invoer nam in October, ver geleken met September wel iets toe, en de uitvoer een weinig af. waardoor het invoersaldo van 33.7 mill toen in Sep tember opliep tot 48.1 milhoen gulden in October, doch dit.neenrt niet weg. dat het invoersaldo daarmede toch nog aan merkelijk beneden het gemiddelde van de overige maanden van 1927 blijft, dat meestal boven de 52 milhoen lag. In de eerste tien maanden van 1927 bedroeg het invoer saldo 520 mUlican tegen 595 milhoen in de zelfde pericde van 1926. Die wijst wei duidelijk op de ver betering, die ten aanzien van onzen expect in 1927 is ingetreden. Deze steeg dan ook var. f 1433 milhoen in Jan. -Oer. 1926 to: f 1582 ntiUtoen 2n dirt Hdt schijnt dan toch, dat de Farijsche suikerconfecentae resultaat heeft afge worpen. Officiéél wordt ten minste ge meld, daic men na moeilijke onderhan delingen tot algehee&e en -volmaakte overeenstemming is gekomen over alle punten, die behandeld zijn. Dientenge volge zullen voorstellen, de Duftsche. Pccl- sche, Tsjecho-Slowaaksche industrieën, de Cubaansche pcütiek steunen. Reeds zijn schikkingen getroffen voor de cam pagne 19271928 en de voorbereiding van de campagne 192S1929. Een inter nationaal suiker comité wordt gevormd, voor het uitoefenen van conitrcEe op de suikerproductie en -consumptie- Nu zul len de onderhandelingen door cdonel Tarafa met de Ned.-Indische produ centen worden aangeknoopt. Op één be langrijk punt is men echter ctets over eengekomen, n.L ten aanzien vsn een gemeenschappelijk verkco pbimeau, zooals Cuba oorspronkelijk voorstelde. Dat- zou namelijk een contengec teering van den uitvoer ten gevolge hebben gehad. Dit schijat evenwél wel vast te staan, dat Cuba zijn productie tot 4 millioen ton beperkt, terwijl de andere drie genoemde landen hun beplante oppervlakte met zujlen vergrooten. Weinig opwekkend voor de af deeling rubberwaarden ter beurze, was de triom fantelijke mededeehng van de I. G. Far- ben-industrie dht men er kt geslaagd is. zeer goede kunstmatige (synthetische) rubber te maken. De patenten zijn in gediend en de voorbereidselen zouden zoover gevorderd zijn, dat reeds zeer binnenkort met een radcoeels en econo mische product» begonnen kan warden. En de productiekosten waren zóó laag. cat met succes op de wereldmarkt tegen de natuurlijke rubber geconcurreerd zou kunnen worden. Weliswaar kwam de presódenfc van de New Yorksche rubber beurs telegrafisch verklaren, dat de rubberplanters geen ernstige bezorgdheid hceven te koesteren voor dé concurrentie der synthetische rubber en dat hert nog jaren zou duren voor die concurrentie merkbaar zou worden, dat kon toch nset verhinderen dart men ter beurze ervan onder &ezi in druk was. Thans !s Engeland de Margarine Union Ltd. opgericht om controle te ver krijgen over de organisatie van Van den Bergh Ltd. en im Nederland de N.V. Margarine Unie, om de controle te verwerven over Anti Jurgens Ver. Fa brieken en Van den Bergh's fabrieken. Deze drie concerns zijn de grootste margarine-fabrikanten ter weréled- De Margarine Urdon gaf 1 rnüiioen cum. pref. aandeeleci a para en 100.000 gew. aanceelen van 1 tegen 22 sh. uirt. Binnen 5 minuten werd de inschrijving gestoten. 100.000 6% def. shares met stemcontröle blijven in handen der N.V. Margarine Unie. De Union heeft 2.100.000 uitgegeven kapitaal. De beurs was aanvankelijk vrij zwak en met weinig handel, in verband met duur geld en op de weinig opwekkende berichten voor rubber. Maar later trad een verbetering in, zag men de toekomst van de rubber niet zco zwart meer en werd het geld wat ruimer hetgeen de speculatie, alsmede hst publiek wart meer mosd gaf, om wart te ondernemen. Zoo kwamen de koersen per saldo op hi peil. dat niet veel van dat van de vo rige week verschilde. Banken met frac- ttaneele verschillen. Jurgens en Philips toomden rich de laatste dagen weer vast en konden per saldo mag enkele punten mccnieeren. Kunstzijde-waarden vast en hooger, op de optimistische uitbatingen ki zake de chemischs industrie en de wijde perspec tieven die deae biedt. Opmerkelijk was vooral de zeer vaste stemming voor oliewaarden, meer spe ciaal Koninklijke. Daartoe werkte de ruimere geldkoers mee, doch ook en vooral de gunstige tendenz voor dit fonds in hst buitenland. De koerswinst was ruim 10 punten. In den beginne had hei er werkelijk van. of rubbers een leelijke knauw zou den krijgen door 't bericht omtrent de synthetische fabricage en de koersen brokkelden algemeen af. Later verkreeg deze af deeling echter haar veerkracht het aanbed hield op en maakte later zelfs plaats voor aanzienlijke koop lust, op hoogere robberprijzen te Londen en New York. Per saldo kwam Amster dam Rubber nog een paar punten boven het vorige peil uit. De overige meestal een punt of tien lager. Scheepvaarten lagen heel stilletjes en dus vertoonden de koersen slechts hier en daar fractioneele verschillen, zen der eenige beteekenis. Suikers gaven niet zoo bijster veel affaire te zien, hoewél de grondtoon niet kwaad was te noemen. In H.V.A. was aanvankelijk nogal wat aanbod, zoodat de koers zich hier per slot van rekening een veertiental punten iager stelde op 804. Ook de overige suikers toonden meestal een iets lagere koers. Tabakken waren zeer kalm en eer der iets flauwer, zoodat de koersen rich hier meestal een punt of wat lager stelden. De handel had weinig om het lijf. BEURSMAN. „ST. FRANCISCUS VAN ASSISIë". WETTELIJKE REGELING DER WINKELSLUITING. Donderdagavond hield de R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkeibe- dien den „St. Franciscus van Assisië", een groote propagandavergadering in gebouw St.-Bavo. Als spreker voor dien avond was ultgenoodigd de Bondsvoor zitter de heer A. A. van Hamersveld, lid van den Gemeenteraad van Amster dam, die als onderwerp had gekozen: „De resolutie van het congres te Zeist over de invoering van de werktijden besluiten voor de winkels en de wette lijke regeling op de winkelsluiting." Na de gloedvolle rede van den spre ker werd de volgende motie met alge meene stemmen aangenomen. „De afdeeiing Haarlem van den Ne der!. R. K. Bond van Handels-, Kantoor en Winkelbedienden „St.-Franciscus van Assisië", in vergadering bijeen op Donderdag 17 November 1927, gehoord de inleiding over het onderwerp .De re solutie van het Congres te Zeist over de invoering van de werktijdenbeslui ten voor winkels en de wettelijke rege ling der winkelsluiting", betuigt haar volle sympathie met de besluiten, te dezer zake aangenomen op het Demonstratief Congres van den bond, gehouden op 18 September 11. te Zeist. doet een dringend beroep op de Volks vertegenwoordiging in de beide Kamers der Staren-Generaal cm met den mees ten spoed te komen tot de wenschen, neergelegd in de resolutie van genoemd congres, speciaal voor wat betreft de wettelijke regeling der winkelsluiting en de werktijdenbesluiten voor winkels, welke aan de respectievelijke fracties zijn kenbaar gemaakt, verzoekt het bondsbestuur voort te gaan met zijn ac tie, om tot verwezenlijking van deze voorstellen te komen, dringt er bij de ongeorganiseerde RIK. bedienden met klem op aan, zich aan te sluiten bij hun R.K. Esöiendenbond, om aan de verder te voeren actie, zoo mogelijk nog meer kracht bij te zetten. INT. CONGRES VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. PROVINCIALE SUBSIDIE. De Ned. Geneeskundige vereenlging voor de lichamelijke opvoeding heeft zich tot het college van Ged. Staten gewend met het verzoek te bevorderen, dat uit de provinciale kas een subsidie van f 2000 zal worden verleend ten behoeve van een, in hoofdzaak genees kundig internationaal congres voor de ünchamelijke opvoeding dat in 1928 te Amsterdam zal worden gehouden tij dens de Olympische speler- Het komt aan Ged. Staten voor, naar zij den Provincialen Staten mededeelen. dat het congres zal kunnen strekken tot vermeerdering van inzicht in het zo-a belangrijke vraagstuk van den invloed van sport en gymnastiek op de gezond heid en er toe zal kunnen leiden, dal meer gegevens worden verkregen om trent de wijze, waarop de sportbeoefe ning aan de belangen der volksgezond heid kan worden dienstbaar gemaakt. Een subsidie uit de provinciale kas achten zij om die reden gerechtvaar digd. Zij meenen echter, dat er geen sanleich-g is dit s-bsime te verleenea tct een hooger bedrag dan f 1000. In dien zin doen zij den Staten eer. voeisfel. „FRYSK SELSKIp" „GYSBERT JAPICX" De liefde tot zijn land is 'eder aangeboren Men schrijft ons: Dat dit ook voor de Friezen „om utens" geldt getuigt hun vasthouden aan taal, zeden en gebruiken van het „heitelan". Waar ter wereld ook met terwoon gevestigd, de ras-echte Fries voelt intensief, hoezeer hij met hart en ziel verknocht hlijft aan het „oude pand der vaderen" en de gezelligheid en on gedwongenheid, die in het algemeen de „gearkomsten" der Friesche Vereeni- gingen buiten Friesland kenmerken too- nen, dat de spreekwoordelijke stugheid der Friezen, als alle dingen op aarde, relatief is. Het is waar. ze hebben zoo goed als de andere „stammen" van het Nederlandsche volk hunne eigenaardig heden. hunne specifieke deugden en on deugden wellicht, maar wie zal het him euvel duiden dat ze gehecht zijn aan hun mooie provincie, hun oude taal, hun dichters en zangers van vroegeren hedendaagschen tijd? De avond van 15 November J.l. in de Gemeentelijke Concertzaal door het Frysk Selskip „Gysbert Japicx" voor de leden georganiseerd, was een avond van genot voor hen, die zich weten Hollandsche Friezen of misschien Frie sche Hollanders. De heer Dr. Schepers, ijveraar als hij is voor alles wat strek ken kan. de Friesche taal in stand te houden, hare beoefening te bevorderen, hield een boeiende causerie over den oudsten der thans levende Friesche dich. ters, Sjoerd Meinesz te Stavoren ei diens werk, waarvan enkele verzen en fragmenten werden ten beste gegeven. Als treffende bijzonderheid deelde Dr Schepers zijnen aandachtigen hoorders mede, dat de stoere 77-jarige eerst op 65-jarigen leeftijd er toe gekomen was. met de publicatie van zijn litterairen arbeid te beginnen. De spreker, die de verzen terecht noemde „zonder preten tie. maar uitmuntend door eenvoud en ongekunsteldheid", achtte zich gelukkig, door zijn voordracht te hebben bijgedra gen tot de juiste en redelijke waardee ring van den bescheiden dichter. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door den heer P. T. van der Meulen uit Den Haag met eigen werk. Als zoon van den in Friesche krin gen zoo bekenden schrijver Tjibbe Geerts was hij het levende bewijs van de waar heid dat de appel niet ver van den boom valt. Zijne voordrachten bij name ..Sprekwirden" (spreekwoorden) en „de Sjamme" (vogelverschrikker) sloegen in en werden, evenals de rede van den heer Schepers, met warm applaus beloond. Waarvoor nu dit alles in de couran' vermeld? Om de honderdtallen Friezen en Friezinnen, die om en in Haarlem wonen en, om welke reden dan ook, geen lid zijn van „Gysbert Japicx" op te wekken hunne afkomst niet te ver loochenen, him „heitelan" niet te ver geten en het ijverigs bestuur aange naam te verrassen met een feestgave bij het 30-jarig bestaan in December a.s. van het, van hun Selskipeen feestgave, hun zelf ten goede komend, n.l. hunne toetreding als lid van „Gys bert Japicx" Het adres van den Skriuwer is: Hya- cintenlaan 54. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1056 SLAPEN IN DEN TREIN Je ligt slaperig maar wakker In een bovenkooi van den slaapwagen hoort met jaloezie het rhythmische ge snurk van andere reizigers wenschte dat je een benedenkooi had kunnen krijgen je schijnt wel altijd pech te hebben wou dat je kon te weten komen hoe ver de trein al is wou dat de bediende het licht nu maai' uit, deed het schijnt recht In Je oogen vraagt Je onrustig af, of er kans op is, dat de wagen wordt afgehaakt voor je weer wakker bent ziet in je gedachten nu al op tegen het onbehagelijke opstaan in den ochtend vindt in gedachteft een slaapwagen uit met louter benedenkooien. maar valt in slaap voor je uitvinding voltooid is. (Nadruk verboden) „STEEKPENNINGEN" Een onzer lezers maakt naar aanlei ding van ons artikel „Om ons Heen" over „Smeergelden", de navolgende op merkingen, waaraan wij gaarne plaats verleenen. „Alhoewel elk weldenkend mensch zich met de strekking van Uw betoog zal kunnen vereenigen, eischt Uwe eind beschouwing dunkt me eenige toe lichting, waar U meent, dat er op dit gebied reeds de noodige wetsbepalin gen bestaan, dat het evenwel een illu sie is te meenen, dat ooit wetten het kwaad uit de wereld zouden kunnen helpen. Het is duidelijk, de oneerlijkheid zelf is met de beste en strengste wetten niet uit de wereld te helpen, maar zeer ze ker is het elders, met name in Enge land, mogelijk gebleken het kwaad in zijn ergsten vorm te beteugelen door het in den wortel aan te tasten. Om dit te bereiken moet echter eerst de trage publieke opinie ter dege wak ker geschud worden. Op het oogenblik geldt mutatis mu tandis ook voor ons land, wat to Jaarverslag, uitgebracht in de 9de jaar vergadering van den „Verein gegen das Bestechungs unwesen" te lezen staat: „Das Terrain das wir im Frieden ge wonnen hatten, ist fast vollst&ndig wie der verloren gegangen, und darüber hi- naus ist in Deutschland etoe Koirupticn entstanden, welche jeder Beschreibung spottet." Ook hier te lande is de corruptie in handel en bedrijf een etterende, stin kende wond gaan vormen, die uitge brand moet worden, wil men weer ge zonde toestanden op dit gebied krijgen. Onze wetgever heeft juist helaas tot op heden het geven van steekpenningen aan niet-ambtenaren nog niet straf baar gesteld, terwijl het civiel recht géén afdoende bestrijding geeft. Waar het Congres der Kamers van Koophandel te Parijs de wenschelijk- heid uitgesproken heeft van doeltref fende wetsbepalingen in alia landen, welke onderling handelsverkeer onder houden, lijkt het zeer zeker een plicht der Nederl. K. v. K. deze materie ten spoedigste ln behandeling te nemen, opdat Nederland op dit gebied, tot schade aan eer en goeden naam, niet ten achter blijve. In vele der ons omringende landen. INGEZONDEN MEDEDEEHHGEN a 60 CENTS PER REGEL. ADMINISTRATIES EN BELASTINGZAKEN INRICHTEN, BI HOUDEN EN CONTRÖLEEREN VANAF f 6, - PER MAAND LEERAAR M.O. BOEKH. - WIL HELMIN AL AAN 4 - DEN HOUT N. J. Th. SCHMIDT - met name in Engeland, dat wij in dit opricht en op dit gebied ten voorbeeld kunnen nemen, zijn alreeds meer ol minder doeltreffende wettelijke maat regelen genomen, in de eerste plaats heeft de Engelsche wetgever, daarbij gedragen door de publieke opinie, bepa lingen in het leven geroepen, waar door aan de voorheen ook daar te lande heerschende toestanden op dit gebied paal en perk gesteld kon worden. Vóór alles is echter hierbij noodig, dat de openbare meening zich duidelijk uite. want het besef van de immoraliteit ge legen in het geven en aannemen van „steekpenningen" of „stopgelden" is door de algemeene verspreiding van het euvel ernstig verzwakt. In Engeland werd ter bevordering van hc' beoogde doel, corruptie in eiken vorm tegen te gaan, de „Bribery and Secret Commissions Prevention League" opgericht, o.a. „to create and maintain a pulilic opinion adverse to corrupt trading in any form, and to let it be widely known that the giving or receiving of, or of fering to give or receive a corrupt com mission ór bribe, is as Dishonest as Theft or embezzlement", and is punisha ble by law." Deze wet de Prevention of Corruption Act is uiterst streng. Zoo is o.a. de straf maat voor den gever, zoowel als voor den ontvanger van een gift, gedaan met het oog op het verkrijgen van contrac ten met publiekrechtelijke lichamen, verhoogd tot Penal Servitude van ten minste drie en hoogstens zeven jaarl!) terwijl de bewijslast omgekeerd en op den verdachte gelegd werd. Ook wordt elke gift voor onrechtmatig gehouden, zoolang het tegendeel niet bewezen is! Yplgens den Rechter in Engeland toch zijn de gevaarlijke gevolgen van het ge ven van „secret commissions" niet slechts gelegen in de benadeeling van den lastgever, doch ook en vooral zéér terecht in den demoraliseeren den invloed, die dergelijke practijken noodwendig op den handelsstand moeten hebben Ook in Frankrijk kan, krachtens de strafbepalingen, degene die steekpen ningen heeft gegeven, gestraft worden met gevangenisstraf van een tot drie jaar en/of geldboete van 3000 tot 10.000 Francs en degene die steekpenningen heeft aangenomen, met gevangenisstraf van een tot drie Jaar en, of geldboete van 500 tot 3000 Francs. Voor wie zich verder op de hoogte wil stellen van de in het buitenland ge nomen maatregelen, verwijs ik bij deze naar het even belangwekkende als leer rijke proefschrift „Steekpenningen" van Mr. Lodewijk Salomonson te Dordrecht, waaruit ik vele wetenswaardigheden heb kunnen putten. En met instemming zal een leder ze ker zijn conclusie aanvaarden, dat wanneer Nederland met een behoorlijke wetgeving op dit gebied niet ten achter blijft, ook in ons land een groote verbetering zal kunnen wor den bereikt", alsmede volkomen onderschrijven, dat „Vóór alles (behoort) echter ook het Nederlandsche volk duidelijk te besef fen. dat een ieder die steekpenningen geeft en een ieder die steekpenningen aanneemt EEN ONWAARDIGE DAAD verricht," dezelfde conclusie met eenigs. zins andere woorden, waartoe ook U in Uwe beschouwingen gekomen bent. COÖPERATIE „VOORUITGANG". Voor den ledenraad moeten 16 leden gekozen worden wegens periodieke af treding en 14 wegens aanvulling. De volgende candidaten zijn gesteld: M. Bakker, (aftredend), J. D Boes Sr., Mevr. Bruins-Bogget, J. Bijl, J. Bijster, J. P. Delchambre (aftredend), J. L. van Es, S. H. Evelyn (aftredend), M. H. Groenendaal, N. Groos, H. van Herwerden, J. Hoetmer, W. Hoogerbeets, (aftredend), C. van Keulen. D. Klay, mevr. E. de Kler-Spek (aftredend), A. Knol, Th. van Koningsbrugge, W. Kop pen (aftredend). J. Th Lebbe. W. Lied- meijer, J. F. van Maas. J. Mulder (af tredend). W. den Oudsten. B. Paasman. mevr. F. Peper-Posma, mevr. S. C. Pley- sier-Brandt (aftredend). H. Renout, J. D. Roemers (aftredend). C. Rose, J. A. Scholl (aftredend), J. Smit. A. Sol, A. Spierdijk, C. Spierdijk, mevr. A. H. Stam-Bouman, (aftredend). J. M. van der Stevlen (aftredend). A. H. Tel, me vrouw C. Vceteling-Schoon (aftredend), Joh. Vonkenberg (aftredend), mevr. A. de Vries-Sieverts (aftredend). H. Wal lenburg. mevr. R. Wanschers-Lelsz. B. D. G. Wardenburg. K. Woudstra. H. J. Wijdoogen. C. H. Th. de Zwart. A. Zwertbroek. SUBSIDIE VARKENSFOKKERIJ. Ged Staten stellen den Provincialen Staten voor te besluiten aan de Vereeni- ging „Het Noord-Hollandsch Groot Yorkshire Varkensstamboek" voor de jaren 1928, 1929 en 1930 een subsidie uit de provinciale kas te verleenen van telkens ten hoogste f 2000, ten behoeve van hare werkzaamheden in het belang van ue verbetering van het varkensras en de varkensfokkerij in dit gewest. Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 60) „Lieve hemel!" riep hij uit en weer boog hij rich over de kaart heen. Het punt waar de tochtige middellijn begon lag in een vallei de Terzon-Vaüei stond er bij. Even voor elven had Betty den auto laten stoppen vlak buiten Dyon, tegenover een park met een groot huis en had hem gevraagd om de ge reedschapskist beter vast te binden. Pre cies cm elf uur waren ze weer op weg gegaan. Eett7 had den tijd opgenomen —"en ze hadden weer stil gestaan op het kruispunt van den omtrek der mid dellijn, precies om tien minuten over half twaalf. „Dit is een teekening van den tocht, dien wij vandaag gemaakt hebben", riep hij uit. „Dus we zijn gevolgd?" Hij herinnerde rich plotseling den tweeden motorwielrijder die achter hen aan gekomen was in hun - stofwolk en naast hun auto had gestopt om zich te mengen in het gesprek met den eer sten tourist. „De motor-wielrijder?" vroeg hij nog eens. maar hij kreeg geen antwoord. Maar dc motorwieirijder had hen niet den heelen weg gevolgd. Op weg naar huis waren ze uitgestapt om in den tuin te lunchen. Toen was er geen spoor van den man te bekennen geweest. Jim keek weer naar de kaart. Hij volgde den roo- den lijn van het kruispunt der beide wegen, om de vallei heen, tot den hoek waar ze den greoten weg naar Parijs hadden gekruist en waar ze gezeten hadden. Na het eten waren ze langs den grooten weg teruggereden naar Dyon; de roode lijn daarentegen kruiste dien weg en ging langs een langeren en blijkbaar stilleren weg naar Dyon terug. „Ik begrijp niet waarom u ens heeft laten volgen vanochtend, monsieur Ha- nand", zei hij opgewonden. „Maar dit kan ik u wel vertellen. „Erg nauwkeu rig is het niet gebeurd. Langs dien weg zijn we niet naar huls gereden". „Ik weet absoluut niet hoe u naar huis is gereden", antwoordde Hanand onverstoorbaar. De lijn aan dien kant van den cirkel heeft niets met u te ma ken, zooals u zelf wel kunt zien als u ziet welke tijd er bij staat". „Onderaan was de roode hoepel niet volledig, er was een opening waar de steel van het racket in moest passen de ruimte die acor Dyon gevuld werd, en op het punt aan den rechterkant waar de lijn begon las Frobisher in kleine maar duidelijke letters: 10.25 v.m. Jim begreep er steeds minder van. ..Ik snap er geen woord van", riep hij uit Kanand boog zich over het papier en wees met zijn pen naar de plek. „Daar vandaan is de motorwielrijder weggereden, den man die u om tien mi nuten over half twaalf bij het kruis punt heeft ontmoet". .Die toerist?" vroeg Jim. Even te vo ren had het hem toegeschenen alsof het niet onbegrijpelijker kon worden. Maar nu tastte hü nog meer in het duister. „Laten we zeggen de man met den koffer in de zijspan", verbeterde Ha nand. „U ziet wel dat hij vijf en dertig minuten eerder uit Dyon is vertrokken aan u. De heele manoeuvre was blijk baar uitstekend voorbereid. Want u ontmoette elkaar precies op de afgespro ken plaats om tien minuten over half twaalf. Noch de auto, noch de motor fiets behoefden ook maar een oogenblik te wachten". „Manoeuvre? Afgesproken plek!" riep Frobisher uit. terwijl hij wanhopig om zich heen keek. „Is iedereen krankzin nig geworden? Waarom zou een man met een koffer ln den zijspanwagen om tien uur vljf-en-twintig uit Dyon ver trekken, en een greoten tocht maken, en tenslotte langs een slechten, rechten v/eg naar Dyon terug keeren? Dat heeft toch geen zin?" „Het is ongetwijfeld wel eigenaardig", stemde Hanand toe. Hij knikte tegen Moreau die de kamer "uitging door een tusschendeur die op een voorkamer uit kwam. „Maar ik kan u wel help„n", vervolgde Hanand. „Op het punt waar u den riem van de gereedschapskist heeft vastgebonden stond immers een groote villa in een park?" „Ja", zei Jlm. „Dat is het huis van Madame le Vay waar vanavond dat gecostumeerde bal gehouden wordt". „Het kasteel van madame le Vay!" herhaalde Frobisher. „WaarHij begon met een vraag, maar bedacht zich. Maar Hanand begreep hem. „Ja, waar Ann Upcott nu is. U is vanochtend precies om elf uur van dat punt vertrokken" Hij keek op zijn hor loge. „Het is nu nog geen elf uur. Dus ze is er nog". Frobisher schoof achteruit in zijn stoel. Hanand's woorden hadden het zelfde effect als een lichtbundel in de bioscoop die op eens het scherm ver licht. Plotseling begreep hij de betee- kenis van de roode lijn op Hanand's kaart, en de beteekenis van Betty's auto tochtje. „Het was dus een repetitie!" riep hij uit. Hanand knikte. „Cm den tijd op te nemen". „Ja, net zco iets als van een tooneel- stuk, zonder de voornaamste leden van het gezelschap" dacht Frobisher Maar een oogenblik later was hij niet meer te-, reden met die verklaring. „IVacht eens even", zei hij. „Dat komt toch niet heelemaal uit, geloof ik". De motorwielrijder met den zijspan- wagen had er toch niets mee te maken! Toch waren de tijden van zijn vertrek en aankomst op de kaart aangegeven en dus van belang voor Hanand. Wat had hij met Ann Upcott's vlucht te maken? Maar hij haalde zich den mo torwieirijder en rijn zijspanwagen weer voor den geest en begreep op eens in welk verband hij tot de zaak stond. De koffer hielp Jim Frobisher op weg. Ann Upcott zou madame le Vay's huis verlaten in haar baljapon, net alsof ze naar Maison Grenelle terug ging en zonder eenige bagage. En als ze zoo in Parijs aankwam den volgenden mor gen zou dat zeker opvallen en argwaan wekken. De motorwielrijder zou haar dus in de Terzon-Vallei ontmoeten, haar bagage snel in haar auto zetten en dan langs den rechten korten weg naar Dyon terug keeren. terwijl Ann aan het einde van de vallei den weg naar Parijs in sloeg. Hij herinnerde zich nu dat er ze ven minuten waren verloopen tusschen het oogenblik waarop de auto en de motorfiets elkaar ontmoetten en dat. waarop ze weer weg reden. Ze rekenden dus zeven minuten vcor het overladen van de bagage. Weer een ander punt kwam hem in de gedachte. Betty had hem niets van dit plan verteld. Ze had het deen voorkomen of ze een gewoon zomersch uitstapje maakten en op eer prettige manier van haar herwonne. vrijheid wilde genieten Haar stilzwijgen paste volkomen bij het besluit van Betty en Ann Upcott om hem buiten de samenzwering te houden. Alles kwam uit. Ja, ze hadden den toch gerepe teerd om tijd op te nemen. En Hanand wist er alles van! Daar kon Jim niet goed overheen, toen hij eenmaal bekomen was van zijn verbazing over het plan zelf. Hanand wist het! En Betty had er zich zoo op verheugd dat Ann zou ontsnappen. „Laat haar gaan!" smeekte Jim. „Laat Ann Upcott ontsnappen naar Pa rijs en naar Engeland!" en verwonderd leunde Hanand achterover in zijn stoel. Er kwam een eigenaardige glimlach op zijn gezicht. „Aha'" zei hij. „O. ik weet het wel!" riep Frobisher opgewonden uit. ,.U is van de Süreté en ik ben een advocaat en ik heb niet het recht om u dit verzoek te doen. doe ik het zonder gewet"*^b^waren TJ kunt Ann Upcott toch niet laten v - oorcieelen. Die kans krijgt u Iti't 1 u kunt haar zoo ver^a^ht m-'-en '~t haar reputatie voor alti'd een duw k" rit U kunt haar ruïnceren ja maar meer ook niet." „Je bent erg opgewonden, beste jon gen". viel Hanand hem in de rede. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6