HAARLEM'S DAGBLAD FLITSEN DINSDAG 29 NOV. 1927 VIERDE BLAD SPORT EN SPEL. HOCKEY. HILVERSUM—ROOD Wit H (2—1) Zondagmorgen ging Rood Wit n met de volgende opstelling naar Hilversum: G. Vreede. A. Herweyer, J van Houten C. Merens, J. Beltman, G. Adrian C. de Bljll Nachenius, L Adams, W. v. Waveren, Mevr. G. Peereboom, G. Stalling Het elftal speelde echter met twee half-backs, aangezien de midvoor we gens auto-pech niet verscheen. MeJ. Beltman nam haar plaats in Hilversum toonde direct in de meerderheid te zijn. Rood-Wit weerde zich dapper, t Spel van den rechtervleugel was goed, maar verder zat er weinig eenheid in het elftal en kon het niet °P tegen 't keurig samenspel van de Hilversumsche dames. Halftime kwam dan ook met 10 voor Hilversum. Na de rust had Rood-Wit een kans Na een mooien voorzet van mej. De Bijll Nachenius kon Mevr. Peereboom gelijk maken. Hierop pakte Hilversum krach tig aan en bracht den eindstand op 21. DAMES-HOCKEY. VICTORIA—ROOD-WIT (0—4) Rood-Wit speelde te Waalsdorp te gen Victoria. Hoewel het prachtig weer was en 't veld in goede conditie, werd er zeer slecht gespeeld. Rood-Wit telde twee invalsters en stelde zich als volgt op: J. Krull, S. de Josselin de Jong, H. Deenik, M. Strumphler, E. de Josselin de Jong, A. van Hall, P. Leeuwenberg, S. Brusse, A. Elias, M. Craandijk, P. Beltman. Ook Victoria was niet voltallig. Al gauw na de bulley scoort Rood Wit uit een scrimmage voor het d°el (0D Spoedig hierop maakt mej. Craandijk met een mooi schot 02. Tot rust wordt er nu lustig geknoeid. Na half time is Rood Wit overwegend sterker. Wegens vele overtredingen aan beide kanten voor schoppen en off-side wordt het spel echter meermalen on derbroken. De enkele aanvallen van Victoria worden door de Rood Wit ach terhoede te niet gedaan. Nog 2 maal weet Rood Wit te doel punten en wel 40 in haar voordeel wordt het einde gefloten. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1064 MOEILIJK BESLUIT COMPETITIE H. B. B- In het lokaal van de „Haarlemsche Biljartclub" werden Maandagavond vier partijen in de hoofdklasse gespeeld. De kamp ging tusschen de vereenigingen H. B. C. en D. E. S. Voor de party D. A. de Poel jaeger 3. J. Metz moest voor laatstgenoemde een invaller spelen, n.3. Houtkooper. In het begin loopt De Foeljaeger met ;eries van 21 en 30 uit; doch Hout kooper laat zich hierdoor niet uit het veld slaan en ten slotte, als de stand 136 om 99 is in het voordeel van De Poel jaeger, maakt hy een zeer verdien - stelyk gespeelde serie van 45. Op een poedel van zyn tegenstander maakt hy de res tee rende 6. terwyi De Foeljaeger dus op 136 bleef staan in 23 beur ten. Deze prestatie is des te mooier, omdat Houtkooper tegen zijn sterken partner feitelijk een verloren party speelde. Do volgende party bracht Mienis (D.E.S.) en De Jager (H.B.C.) tegen over elkaar. In den laatsten tijd Is de eerste niet byzonder in conditie en bracht er ook thans weinig van terecht- De Jager speelde een behoorlijke party en nam dadelijk een flinken voorsprong door eenige kleine series, waar onder 32, te scoren. Het bleef met Mienis suk kelen en toen De Jager de 150 caram boles cadre vol maakte, had hy ei nog pas 68 by elkaar in 22 beurten. Daarna bonden Lubbers (D.E.S.) en Van Ree (H.B.C.) den stryd aan. In het begin was Lubbers verreweg in de meer derheid: doch Van Ree is een kalme wedstrijdspeler en is niet zoo gauw ont moedigd. Met kleine series weet hy aar dig op te halen, terwyi zijn tegenstan der een inzinking heeft. Hierdoor is de stand aan het einde bijna gelijk n.I 150 om 141 voor Lubbers in 23 beur ten. Ten slotte spelen nog Branckman (DE.S.) en G. Met.z (H.B.C.) Dit is een gelijke partij. Wel is Brauckman eerst in de meerderheid: doch daarna komt zijn partner op dreef en brengt den stand weder bijna gelijk. Beiden heb ben dan een kleine inzinking, waar van Brauckman zich het eerst herstelt en uitmaakt met den stand: 150 om 108 in 25 beurten. De totale uitslag van dezen sta-yd was: D. E, S. 504, H. B. C. 549 caram- SCHAKEN. CAPAELANCAALJECHIN Uit Buenos-Aires wordt aan de Tel. gemeld, dat de S4ste party van de schaakmatch CapablancaAljechin ooi: weer in remise geëindigd is. Thans by den 40sten zet. DAMMEN. „MUTUA DELECTATIO" Door de Haagsche Damvereeniging „Mutua Deleetatio" werden ter gele genheid van haar 15-jarig bestaan In tern. nederlaagwedstryden georgani seerd. Hiervoor werden uitgenoodigd het Rotterdamsch Damgenootschap T, de Damclub-Studiekring „Franke-de Win de" I uit Antwerpen en de Haarlemsche Damclub I. De Rotterdammers verloren van Mu tua met 119, terwyi de Belgen won nen met 119. De Haarlemmers moesten dus min stens met 128 winnen om zich in het bezit te stellen van den lsten prijs. Zondag ji. had deze laatste ontmoe ting tusschen „Mutua" en de „Haar lemsche Damclub" plaats. De Haarlemmers wisten na een zeer spannendén en fraaien stryd juist te winnen met 128, waardoor de 1ste prys, een fraaie zDveren lauwerkrans, mede naar Haarlem ging. Als je de achterdeur op slot doet en het meisje had den sleutel niet bij zich, dan moetje midden in den nacht beneden komen om haar binnen te laten; en als je 'm niet sluit, heb je een slape- loozen nacht by de gedachte aan inbrekers. (Nadruk verboden). UIT DE OMSTREKEN VELSEN. DE OPCENTEN DER PERSONEELE BELASTING. In de raadsvergadering van 18 Oc tober kwam aan de orde de voordracht van burgemeester en wethouders inzake vaststelling van een nieuwe verordening tot het heffen van opcenten op de hoofdsom der pcrsoneele belasting. Dit voorstel werd ln genoemde vergadering aangehouden. In verband met de toén gedane mededeeiingen inzake een door het ryk voergenomen herschatting, ten gevolge waarvan van 1 Januari 1928 af de werkeiyke huurprys als huurwaarde zal worden aangenomen, hebben B. en W. inlichtingen ingewonnen bij den In specteur der directe belastingen te Be verwijk. Deze deelde het college mede, dat een algemeene herschatting plaats vinden van de huurwaarde van niet gehuurde perceelen en van de per- ceelen, vallende onder art. 9 par. 4 der wet op de personeele belasting, terwyi over het algemeen van de onder nor-»; male omstandigheden gehuurde percee len de huurwaarde zal werden gesteld op Het bedrag van den huurprys. In verband met het feit, dat tengevolge van deze nieuwe schatting de opbrengst der opcenten over 1928 zal sty gen, had het college overwogen, in hoeverre dit zou kunnen leiden tot een wyziging van het tarief volgens de oorspronkeiyke voordracht. Als gevolg hiervan wyzigden B. en W. deze voordracht, doch on danks deze wyziging zouden de lage huren tengevolge van de herschatting in het nadeel komen. In de laatst gehouden raadsvergade ring werd een voorstel ingediend door sociaal-democratische raadsfractie om art. 1, het artikel dat het aantal opcenten bepaalt, te wyzigen. Dit voor stel wökt belangrijk af van dat van het eollege, met name voor de aanslagen van hen,, wier belastbare huurwaarde lager is dan 250. B. en W. stelden voor, dit voorstel niet in behandeling te te nemen, over welk voorstel de stem men staakten. Dientengevolge zal hier over opnieuw moeten worden gestemd. Wordt het voorstel van B. en W. ver worpen, hetgeen niet is buitengesloten, dan kan het behandeld worden. Alsdan hebben de leden drieërlei keus: zy kun nen besluiten, den toestand ongewyzigd te laten, zy kunnen het voorstel van 1 en W., of dat der soc.-dem. fractie aan nemen. Laatstgenoemd voorstel gaat vergezeld van een uitvoerige toelichting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL ROEIEN. Kt IWEDSr'IDr BIJ DE OLYMPISCHE SPELEN. Op uitnooöiging van het bestuur van den Nedorlandschen Roelbond heeft zich te Amsterdam een commissie gevormd tot het uitwerken van een plan voor de organisatie van de Olympische Roei- wedstrijden, die te Sloten worden gehou den. In de commissie hebben zitting ge nomen Mr. A. Slot, burgemeester van Haarlemmermejf, J. G. Byi ingenieur van den Haarlemmermeerpolder. H. Bosch, secretaris van den Akerpolder, Ir. Nauta, C. Bakker hoofd van het bureau Verkeerswezen, Dr. R. J. Th. Meurer, J. J. Blusse, A. C. Docen, J. W. Kok, H. Schut.1 - Dr. A. A. Marees en Mr. G. L. de Vries Feyens. De eerste bijeenkomst had plaats te Sloten li. Zaterdag, waar de terreinen zyn bezichtigd en plannen ontworpen voor den bouw van de booten-garage, kleedkamers, tribune enz. Zoowel van de gemeente Haarlemmermeer als van de Haarlemmermeer- en van den Akerpol der v.-o-d a "Ie medewerking toegezegd en verschillende details worden thans af zonderlijk bestudeerd, zoodat men spoe dig tot een sluitend plan hoopt te kemen. Een bureau wordt gevormd door Mr. G. L. Vries Feyens, Dr. -o. J. Th. Meurer, Ir. A. C. Docen en N. Schutte, die het secretariaat op zich heeft geno men HENGELEN. DE GRUNDEL Zondag hield het vischcollege „De Grundel" een kaswedstrijd in het Noord Hollandsch Kanaal te Koedyk. Hoewel de vangst slecht was, werd er flink ge vangen. De pryzen werden gewonnen als volgt: Eerste prys J. Pirets, 2e prys Chr. Duits, 3e prys J. Eerhard, 4ep rys H. Koelemy, 5e prys C. v. d. Westen, 6e pr. H. van Woning, 7e prys B. Duits, 8e pr. J. M. v. Norden; 9e prys J. v. d. Voort; 10e prys Papenburg; 11de pr. Chr. Schouten, 12de prijs D. Meys; 13e prijs J. Tirol, 14de pr. v. d. Tuin. 15e prys G. Martens, 16e prys Hofsté; 17e prys A. Eerhard. 's Avonds werden de przyen door den voorzitter, den heer B. Duits, met een toepasselyk woord uitgereikt. PADVINDERIJ. OUDERAVOND TROEP 5 Men schryft ons: De 5de Haarlemsche Troep van „De Nederlandsche Padvinders" gaf in café Brinkmann een ouderavond, waar de padvinders van dien troep hun vaardig heid in het tooneeispelen op de proef stelden. Als men in aanmerking neemt, dat het werk van de jongens zelf is, werd er aardig gespeeld. Na de opening door den troepleider, bood de voorzitter van het Oudercomité namens de ouders den troep een nieuwe troepvlag aan, waarna de welpen voor het voetlicht kwamen met „Aheela's Verjaardag" wat vry en ongedwongen werd uitgevoerd. Een alleraardigst stuk je, vol Jongenshumor, waarin de welpen van een Horde, allen op hun manier een cadeautje kwamen brengen; een kosteiyk momentje was b.v. toen een welp aan Aheela een grooten appel ging geven; hy kon dien slechts met de grootste moeite uit zyn broekzak die voor een Hollandschen jongen toch al zoo klein is krygen. Eindeiyk had hy 'm en toen bleek, dat eerst wel ter dege de kwaliteit geprobeerd was! De „Vossen"-patrouille gaf een voor dracht, de „Herten" een parodie. Ook werd een film over Dierenbescherming en Dierenverpleging door den heer Kok toegelicht. Verder kwamen de „Spech ten" met een stukje en de „Voortrek kers" met een blyspel. Vermelden we nog het orkestje van vier jonge men- schen, dat zich gedurende dezen ge slaagden avond dapper weerde. De padvinders van troep 5 hebben hun ouders zeer zeker een genoeglyken en prettigen avond bezorgd. DE OLYMPISCHE SPELEN. Men schryft ons: In verband met de mededeeiingen, gedaan in de vergadering, uitgeschreven door de Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, de Nederlandsche Spoorwegen en Hore ca!, gehouden 23 November 1927, be treffende de huisvesting gedurende de Olympische Spelen, verklaart het Comité 1928, dat het ten volle heeft voldaan aan de opgelegde taak om zorg te dragen voor dc huisvesting van de deel nemers en officieele gasten, terwyi ver der ook bemiddelend wordt opgetreden voor de huisvesting van jounalisten. Verder gaat de taak van het Comité Olympische Spelen 1928 niet. De huisvesting van bezoekers behoort tot het terrein van de bestaande ver eenigingen voor vreemdelingenverkeer; niettemin heeft de afdeeling Huisvesting van het Comité Olympische Spelen 1928 om practische redenen het initiatief ge nomen om een regeling voor te bereiden ook voor de huisvesting van bezoekers, terwijl tevens, omdat van andere zyde dienaangaande geen stappen worden ge daan, een financieele regeling werd ont worpen tusschen de Gemeente Amster dam en het Comité 1928, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, dat de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ,,'t Koggeschip" een afdeeling Huisves ting Olympische Spelen 1928 in het leven roept, welke zich speciaal zal belasten met de huisvesting van bezoekers. Dit bureau zal binnenkort zyn werk zaamheden aanvangen. Indien dus sprake zou zijn van gepleegde verzui men, dan geldt dit zeker niet het Comité 1928. dat onverplicht het initiatief heeft genomen. Moreau en Frobisher gingen de kamer uit; Ann Upcott aarzelde en keek Ha- nand semekend aan. Alles zou haar nu duidelijk worden. Daaraan twyfelde ze niet. Deze man had haar van den dood gered, toen het scheen dat er geen red ding meer mogelijk was. Ze vertrouwde hem volkomen. Maar haar onzekerheid was van zoo weinig belang. Er zou Betty Harlowe een onherstelbaren slag worden toegebracht. Ann Upcott kon niet zoo linten als iemand van Betty's soort en ze vond het een afschuwelijk idee dat zij feitelijk degeen zou zyn die den slag moest toebrengen. „Moed. mademoiselle!" Hanand dwong haar met een vriende- lyken glimlach en Ann ging naar de anderen in de hal toe. Hanand deed de deur achter hen dicht en liep weer naar de klok. Het was nog twee minuten voor half twee. „Ik heb neg twee minuten", zei hy by zichzelf. .Net genoeg, als ik my een beetje haast". In de gang wachtte het drietal in het donker. Een ven de drie beefde zoo dat haar tanden klapperden. „Ann", fluisterde Jim Frobisher en hU greep haar arm. Ann Upcott had geen kracht meer om hem af te wijzen. Ze klemde zich aan zyn hand vast. „Jim!" antwoordde ze zachtjes. ..O, wat ben Je wreed tegen me geweest!" LAWNTENNIS. WEDSTRIJDEN TE VELSEN Zondag mocht het aan de dames der L. T. V. „Velserbeek" gelukken een overwinning te behalen op do dames der L. T. V. „Zaandam" en wel met 2L De uitslagen zijn: Dames dubbelspel: Mevr. C. Kuhn en mej. E. Renses slaan mej. A. Herman en mej. T. Evenblij met 63, 26, 64, lste Dames enkelspel: Mej. E. Renses verliest van mej. A. Herman met 6—8, 8-^6, 4—6. 2de Dames Enkelspel.: Mevr. C, Kuhn wint van mej. E. Koning met 61, 61. De vedstryd werd gespeeld op de ba nen der Kon. Ned. Hoogovens en Staal- J fabrieken. BILJARTEN. Hanand's stem klonk vanuit de kamer: „Kom!" Ann liep naar de deur en zocht en vond den knop. Met zenuwachtige haast gooide ze de deur open. In de schatka mer was het even donker als in de hal. Ann liep naar binnen en zocht met haar vingers naar het knopje. ,.Nu", waarschuwde ze hen met tril lende stem. Plotseling baadde de schatkamer in een zee van licht; even plotseling was het weer donker; en in de duisternis klonken hun stemmen door elkaar. „Halfelf was het op de klok!" riep Jim uit. ..En de klok stond weer hooger!" zei Ann. ..Dat is zoo*, stemde Moreau toe. Uit een hoek van de kamer vroeg Ha nand: „Is dit precies wat u gezien heeft, mademoiselle, in den nacht van den zeven-en-twintigsten?" „Precies, monsieur". .Draai dan de lichten weer op. en u zult de waarheid zien!" Hy sprak op zeer ernstlgen en plech tiger toon. Een paar seconden aarze!d'~ Ann. Ze kreeg weer heel sterk den in druk dat de oplossing van het raadsel vreeseiyke gevolgen kon hebben. ..Kom, mademoiselle Weer gingen do lichten op en dezen keer bleven ze branden. De drie getui gen liepen de kamer in en toen ze weer keken, van dichtby en langer, klonken er allerlei verbaasde uitroepen. Want er stond heelemaal geen klok op de kast. Maar er boven in de lange spiegel waar de kast vóór stond, zagen ze het spiegelbeeld van een klok; de witte wy- zerplaat was zoo helder en duideiyk dat het zelfs nu nog moeiiyk te gelooven was dat dit de klok zelf niet was. En de wijzers stond op half elf. „Keert u nu eens om!" zei Hanand. De klok zelf stond op den schoorsteen mantel en wees den juisten tijd aan. Het was precies half twee. de lange wyzer stond op zes, de korte stond rechts van het cyfer twaalf, halverwege tusschen de een en de twee. Gelyktydig keerden ze zich weer om naar den spiegel en nu zagen ze de verklaring van het geheim. De korte wyzer was. in den spiegel ge zien, links van het cyfer twaalf, c-n pre cies waar by geweest zou zyn als het half elf geweest was en de kick had ge staan waar zy nu het spiegelbeeld zagen. De cyfers op de wyzerplaat waren na tuurlijk omgekeerd en op het eerste ge zicht moeiiyk te lezen. „Ziet u". legde Hanand uit. „het ligt nu eenmaal in de menscheiyke natuur om zich zelfs voor kleinigheden zoo min mogelijk in te spannen. Wij leven te midden van klokken en horloges. Ze zijn RIJWIEL TERUGGEVONDEN 22 November deed de heer S. alhier aangifte, dat zyn nieuw rUwiel was ge stolen, terwyi hy zich een oogenblik in de kapperszaak van W. aan den Ko ningsweg ophield. Maandag is dit rywiel gevonden in de gemeeyte wyk aan Zee en Duin, waar het onbeheerd by een schuur stond. OPENBARE SCHENNIS DER EER BAARHEID. Door een meisje uit Beverwijk is aan gifte gedaan dat in Breesaap in de Lin- denlaan een persoon zich aan openbare schennis der eerbaarheid had schuldig gemaakt. De politie meent den dader, die zich daaraan meermalen schuldig maakte, op het spoor te zyn. IJMUIDEN INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Voor de afdeeling Velsen van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling trad Zaterdagavond op de heer P. F. Sanders met het onderwerp: „Hoe luisteren we naar muziek". De lieer Sanders verklaarde, dat het onderwerp van heel wat kanten is aan te pakken, vooral omdat hy niet weet wat de aanwezigen van muziek weten. Eerst kwam hy tot de vraag, wat mu ziek is. Velen kunnen op deze vraag geen antwoord geven. Muziek oefent een ster ken psychischen invloed uit op de ziels gesteldheid van den mensch en naar men wil beweren, cok van het dier. By de oude volken speelden de slaginstru menten de grootste rol. Er bestaan in Afrika nog volken, die alleen slaginstru menten hebben. Het tweede element in de muziek is de melodie. De Chineezen kenden 4 a 5000 jaar geleden reeds de fluit, dus cok de melodie. Er was dus eerst rythme en in de tweede plaats melodie. Het derde element is de har monie. Onze muziek kent deze drie ele menten. maar velen, o.a. Chineezen, Ja vanen, Arabieren enz. kennen de har monie niet. Harmonie Is de samenklank van minstens 2 tonen. In het kort vertelde spreker den ont wikkelingsgang der muziek in West- Europa. Uit den Grcgoriaanschen zang ontstond de tweestemmige zang en weer later, toen naast de mannen en de Jon gens ook de vrouwen gingen meezingen, de meerstemmige zang. die in de 13e of 14e eeuw zUn intrede deed. In dezen tyd kwamen ook de composities, in den be ginne alleen kerkeiyke muziek. Verder schetste spreker het ontstaan en de ontwikkeling der instrumentale muziek. Als eigenaardig voorbeeld noem de hy het ..Wilhelmus', dat oorspronke- ïyk een Fransch soldatenliedje is. Te vens kwam spr. nog tot het ontstaan van smphonieën enz., hetgeen hy aan de piano verduideiykte. De moderne mu ziek, meende hy wordt door de meeste menschen niet begrepen. Gemeenschaps kunst bestond in den tyd, toen vier stemmen individueel domineerden. Het domineeren van één enkele stem is de meest ondemocratische wyze van zingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. Jan van der Pigge Groote Houtstraat 68 Gerntijd Ao. 1800 Telef. 12177 Specialiteit in Hollandsche en 10 Geïmporteerde Havana Sigaren HEEMSTEDE. TENTOONSTELLING. De tentoonstelling van schilderkunst en kunstnyverheid, georganiseerd door den kunstkring Heemstede, Huizo „Media" Bronsteeweg 78, Heemstede, is ook Woensdag en Zaterdag voor nlet-leden toegankeiyk. ZANDVOORT. DE TWEEMAANDELIJKSCUE METF-R OPNEMING DOOR HET P. E. N. Het raadslid Jb. Tames heeft, zooals we berichten. Burgemeester en Wethou ders voor eenigen tijd opmerkzaam ge maakt op de bezwaren, die de tweemaan delyksche meteropneming door het P. E. N. voor de bevolking met zich brengt. B. en W. zonden naar aanleiding daar van een schryven aan de directie. Deze heeft nu aan B. en W. geantwoord, dat haar besluit na ryp beraad genomen is en niet eerder dan nadat zy zich ervan overtuigd had, dat in de gemeente Haar lem, waar de maatregel reeds eenigen tyd werkt, de betalingen der bedragen normaal plaats vinden. Ook is in de laagspannlngsgebieden van het P. E. N. een uitgebreide proef genomen, die uitstekend slaagde. De directie is van meening. dat de bezwaren tegen de tweemaandeiyksche inning in de wintermaanden niet on- overkomeiyk zullen biyken. Elk verbrui ker kan zonder veel moeite het ver schuldigde bedrag berekenen. De verbruikers zouden dus wekeiyks of maandelijks het verschuldigde weg kunnen leggen. De directie overweegt maatregelen om dit reserveeren te be vorderen by hen. die daartoe uit zich zelf niet gcmakkeiyk komen. De directie handhaaft de gewone bezuinigingsmaat regel, die ten slotte ook het belang der afnemers beoogt. GEMEENTERAAD. De eerstvolgende openbare vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort wordt gehouden op Donderdag 1 Decem ber as. des namiddags 7 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Verdere behandeling der gemeen- tebegrootïng voor 1928 en de begrootin- gen der bedrijven. KORFBAL. S. V. I—D. E. V. II (O2) De reserves van de eerste vyf-jarige hebben de Santpoorters op eenigszins gelukkige wijze met 20 geslagen Beide punten kwamen eerst geruimen tijd na rust, nadat een uur de partyen volko men tegen elkaar opwogen. De 2e aanval was voor S.V. doch er bleef weinig tyd over om dit over wicht nog in doelpunten te kunnen uitdrukken. Hoewel le punten naar Amsterdam gingen, heeft S. V. een goeden wedstryd gespeeld. FEUILLETON Het Huis met den Pij! Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 68) Hy keek naar de klok en zag dat de wyzers nu op 4 minuten voor half twee stonden. „Ik verzoek u om allemaal de kamer uit te gaan en in de hal in donker te wachten. Want- u herinnert zich nog wel dat mademoiselle in het donker de trap af kwam. Ik zal hier de lichten uit draaien en u roepen. Als ik dat doe, moet mademoiselle het licht vlug aan en uit draaien, juist zooals ze het in den nacht van den zeven-en-twintigsten April heeft gedaan. Dan zal alles u wel dnidelljk zijn. Hy liep naar de deur die in de hal uit kwam en merkte dat deze van bin nen op 6lot was". „Natuuriyk", zei hij. „Als de geheime gang naar Hotel de Brebizart gebruikt werd. moest deze deur op slot zyn". Hy draaide den sleutel om en trok de deur open. In de hal was het donker en stil. Hanand ging opzU „Als 't u blieft!" even gewoon voor ons als ons dagelyksch brood. En door ons Instinct om ons alle onnoodige moeite te besparen, lezen we den tijd af naar den stand van de wy zers. De eigeniyke cyfers op de wyzer plaat nemen we als vanzelfsprekend aan. Mademoiselle komt uit het donker. Een oogenblik is het licht en ze ziet de wij zers van de klok. Half elf! zy zelf was. zooals u zich nog wel zult herinneren, meneer Frobisher, verbaasd, dat het nog zoo vroeg was. Ze was koud, alsof ze lang had zitten slapen in haar stoel. Ze had den indruk dat ze lang geslapen had. En mademoiselle had geiyk. Want het was half twee en Betty Harlowe was al twintig minuten thuis van het bal van monsieur de Fouillac". Hanand eindigde met een triomfee renden klank in zUn stem die Frobisher wanhopig maakte. „Loopt u niet een beetje te hard van stapel?" vroeg hy. Toen de zegels ver wijderd werden en wU voor het eerst in deze kamer kwamen stond de klok niet op den schoorsteenmantel, maar op de kast. Hanand knikte. Mademoiselle Upcott vertelde ons haar verhaal voor d? lunch, wy kwamen pa' na de lunch in deze kamer. In dien tus- scher.tyd is de klok verzet". Hy wees op der. draagstoel. ,.U weet nu hoe gemak kelijk dat, gedaan "kon worden". „Kom. kom!" herhaalde Frobisher on geduldig. .Daaruit volgt nog niet dat het zoo gebeurd is", „Dat is zoo", antwoordde Hnnand. „Daarom zal ik nu een van de vragen, die onder uwe aanteekenlngen stonden, beantwoorden. Wat heb ik gezien toen wy bovenop het terras van het Raadhuis stonden? Ik zag rook komen uit .dezen schoorsteen. O, monsieur, ik had dit huis goed bekeken de ramen, de deuren en de schoorsteenen. En daar zag Ik op eens. midden op een mooien Mei-dag. rook opstygen uit den schoorsteen van een verzegelde kamer. Er moest dus een toegang zyn waarvan wy niets wisten. En er had net iemand gebruik van ge maakt. Wie? Vraag u zelf dat eens! Wie heeft er dadelijk Maison Grenelle ver laten zoodra ik weg was, en alleen? Die klok moest verplaatst worden. En biyk- baar moesten er ook een paar brieven worden verbrand". Jim hoorde den laatsten zin nauwe- lyks. Hy was nog steeds met zUn ge dachten by de klok. Het punt, waarop hy al zyn verwachtingen had gebouwd, was weerlegd, en daarmee vervloog z'.ln Illusie om niettegenstaande allo bewij zen en feiten, Betty onschuldig te kun nen verklaren. Hy viel op een stoel neer. „U heeft het allemaal zoo gauw be grepen", zei hy bitter. iWordt rmolgd.y i

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13