ONZE GROENTJES DATUMSTUKJES DE STADS-BIBLIOTHEEK EN -LEESZAAL. 45e Jaargang No. 13633 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 29 November 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN p«r week f 0.27Mi net geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^. Franco per pos', door Nederland 3.87V». Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haafiem en Omstreken f 0.57K; franco per post f 0-65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BQ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiSn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents 5 contant; buiten het arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Pont-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Directeuren :J. C. peereboom ®n p. w. peefïeboom Bijkantooi voor Santpoort, Velson Velsen-Noord, IJmulden. IJmulden-Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: robert peereboom Beverwijk, enz,, enz. Driehuizerkerkwep 2, Velsen, Telefoon 621 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. DINSDAQ 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel 3de Volksvoorstelling „De Vrek", 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Bach- concert. Statenzaal (Prinsenhof): Zitting der Prov. Staten des voormiddags 10.30 uur. Hotel „Lion d'Or", ingang Kenaustraat Fancy-fair, ten bate van de Chr. ver- eeniging tot Kraamhulp. Kerk Broedergemeente Parklaan: Le zing van den heer K. Rozendal uit Sneek, 8 uur. Waaggebouw: Kunst zij ons Doel, Ten toonstelling van werken van Agnes Canta van 10 tot 4 uur. St. Elisabeths Gasthuis: Verkoop door patiënten vervaardigde artikelen van 7 tot 9.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Dancing, Cabaret, Jazzband. Velsen: Gemeenteraad, des namiddags 7 uur. WOENSDAG 30 NOVEMBER Stadsschouwburg: Vereenigd Tooneel Dir. Verkade en Verbeek: „Wij zijn geen kinderen meer"'. 8 uur. Schouwburg Jansweg, Jeugdbioscoop met bezoek van St. Nicolaas. des mid dags 2.30 uur. Het Rotterdamsch Too neel „Hebba Gabler" des avonds 8 uur. Oude Raadszaal ten stadhuize: Ge meenteraad, Openbare zitting des na middags 2.30 uur. Hotel De Leeuwerik: Ledenvergade ring IJsbond Hollands Noorderkwar tier, afd. Haarlem en Omstreken, des avonds 8.30 uur. Hotel „Lion d'Or" ingang Kenaustraat Fancy-fair ten bate van de Chr. vereeni- ging tot kraamhulp. St. Elisabeths Gasthuis: Verkoop door patiënten vervaardigde artikelen van 2 tot 5 en van 7 tot 9.30 Rembrandt theater matinée des nam. 2.30 uur en voorts doorloopende bioscoop en variété voorstelling des avonds van 7 tot 9 uur en van 9.15 tot 11.15 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern. Dancing. Cabaret. Jazz band. DE ST. NICOLAAS- TENTOONSTELLING IN ONZE TIJDINGZAAL. Wij hebben gisteren al medegedeeld dat heden de jaarlijksche tentoonstel ling in onze Tijdingzaal zou worden geopend. Deze opening heeft hedenmiddag te 2 uur plaats gehad en reeds dadelijk stroomden de belangstellenden toe. Als altijd zijn er weer tal van aardige dingen: veel „opgeknapt" speelgoed, maar ook zeer veel geheel nieuwe, zelf vervaardigde artikelen, dikwijls met zeer primitieve hulpmiddelen gemaakt. Wij zagen bij een vluchtig bezoek van morgen o.a. een verbazend aardige, complete ziekenzaal met bedjes van lu cifersdoosjes en waarbij zelfs de „cur ven" aan den wand niet vergeten wa ren. Daarnaast werd onze aandacht ge trokken aan de ééne zijde door een In disch ledikant met Klamboe en aan den anderen kant door een teekening van een tien-jarigen kunstenaar, die zijn kunstproduct „The Yachtman" heeft ge doopt. Buitengewoon artistiek zijn de cor- respondentiekaarten met door een meis je geteekende vignetten. Natuurlijk zijn er vele bedden, legkaarten, tal van poppenkamers, de een nog mooier dan de ander, slaapka mers. zitkamers, zelfs is er één com binatie van deze twee een gezellige zit- slaapkamer! De bewoner ligt juist te bed! Een rubrleker zette een volledige dro gisterij in elkaar, een ander was al heel up to date en maakte een radio in een huiskamer, een volledige radio, met een hoofdtelefoon! Buitengewoon stevig ziet een schuur er uit, met de vrachtwagens die in de schuur gestald moeten worden. Een ameublemetn is geheel vervaar digd naar de modellen uit Haarlem's Dagblad; ook zagen wij een blaker, waarvan het model in ons blad heeft gestaan. Een mooie wieg maakte een Jeugdig „beddenmaker" van.... een schoenen doos; een ander vervaardigde een volle dige behangerij e^toffeerderij met een geweldigen voorraad behangselpapieren kleeden enz. Het is inderdaad weer de moeite waard wat er te zien is en waar mede de kinderen in de verschillende inrichtingen verblijd zullen worden! Haarlem, 29 November Forensen. Het Handelsblad publiceert een ar tikel van zijn medewerker Forambus, waarin deze betoogd dat het gezonder is om Amsterdamsch forens te zijn dan Amsterdammer. Herhaaldelijk hebben Amsterdammers tegen hem gezegd: „Dat forens-zijn moet toch een ongezond am bacht wezen. Al dat gereis, en dat jagen, en dat haastige ontbijten! Het moet ze nuw- en maaglijders kweeken". Foram bus, dit zelfs ontkend hebbende heeft nu de moeite genomen om zijn licht op te steken bij een paar doktoren, die sinds jaren hun drukke praktijk uitoefenen, in groote forensen-plaatsen bij Amster dam, en zij hebben zijn meening beves tigd. De forens is gezonder dan de Am sterdammer, als hij maar verstandig is, niet te veel jakkert, niet te haastig eet en niet te laat naar bed gaat. En de meesten zijn verstandig. De bewuste medici voegden er nog aan toe dat zij geen verschil voor de gezondheid zien in het wonen in Kennemerland of in het Gooi. Ik vind het mooi van het Handelsblad dat het zoo'n artikel opneemt. Allicht heeft het tengevolge dat een aantal Am sterdammers, tot dusver weifelend om trent buiten-gaan-wonen of niet, tot het eerste besluiten en zich in Haarlem en omgeving of in het Gooi gaan ves tigen. En dat scheelt per forens, de ge meente Amsterdam een derde in zijn inkomstenbelasting, terwijl de forensen gemeente een zuivere winst van twee derden van dit bedrag maakt. Nu baadt Amsterdam niet bepaald in financieele weelde, en je zoudt je kunnen voor stellen dat een hoofdstedelijk blad tracht om de Mokummers in Mokum te houden. Maar neen het stelt hun comparatieve gezondheidsbelangen bo ven het aardsche slijk en bekrompen locaal patriotisme. Hulde! Wij zijn niet ondankbaar, en de gemeente Haarlem, die heelmaal niet rijk is, ziet natuurlijk met vreugde de Amsterdammers tege moet, die onder den invloed van een Amsterdamsche orgaan Haarlemmers zullen worden. Ook geloof ik wel dat forens zijn inderdaad gezonder is. Tenminste wat mannen betreft. Het geeft je niet alleen veel lichaamsbeweging en het voorrecht van een woning in aangenamer omge ving, gezonder dan een Amsterdamsch bovenhuis, maar bovendien zit er de aantrekkelijkheid van het sportieve ele ment in. Ik ken forensen die sinds ge- ruimen tijd onder de veteranen gerang schikt moteen worden, maar niettemin nog een geweldige snelheid op de 100 en 200 M. ontwikkelen. Sommigen zelfs op de 400 en den halven mijl. En dan hun vaardigheid in het trap- penklimmen! Daar zit kracht en vlug heid in, zij het dan niet altijd gratie. Terwijl velen op hun fietsen eindspurts naar de Tempeliersstraat of het Sta tionsplein ontwikkelen, die zelfs een Piet Moeskops 'n waardeerend applausje zouden ontlokken. Ongezond? Och kom. Zij blijven in training, ze hebben wat ongèzochte sport. Him bodies blijven slank en hun kuitspieren veerkrachtig. Telkens begint hun dag met de statisfactae dat ze dien trein nog net gehaald hebben, ofschoon thuis niemand hun meer een kans gaf. En is het niet een voldoening voor mijnheer Jansen als hij er eindelijk in slaagt om mijnheer Muller, die toch tien jaar jonger is, met een lengte te kloppen, en hem het laatste hoek plaatsje in de achterste coupé, waarop die man een soort van recht meent te hebben, net voor den neus afkaapt? Neen, het si goed zoo. Het is goed om forens te zijn, en gezond, en sportief. Het Handelsblad heeft gelijk. Laat het ons zijn bleeke Amsterdammers maar sturen en wij zullen er wel snelle, gebruinde forensen van maken. En abonnés van Haarlem's Dagblad. R. P. BOTSING OP DE NIEUWE MAAS. „WAALDIJK" EN „EEMLAND" BESCHADIGD. Door onbekende oorzaak is op de Nieuwe Maas, zoo wordt uit Rotterdam gemeld, het stoomschip „Waaldijk" van de Holland—Amèrikalijn in aanvaring gekomen met het stoomschip „Eem- land" van de Kon. HolL Llyod. De „Waaldijk" was uitgaande op weg naar Brazilië, terwijl de „Eemland" van de Rijn- naar de Lekhaven werd ge sleept. Beide vaartuigen zijn ernstig be schadigd. De „Waaldijk" kreeg een in gedrukte boeg en is ook midscheeps beschadigd. Bij de „Eemland" werd de voorsteven Ingedrukt-. Beide vaartuigen zijn naar de werf Wilton gesleept waar zij ln het dok ter reparatie worden op genomen. De „Waaldijk", die naar Ant werpen zou vertrekken kon niet uit varen en zal tot midden van de week moeten wachten. De .Eemland" zou op 7 December van Amsterdam naar Bra zilië vertrekken. Een Kwart Eeuw Historie. Nu onze directeur van de Stadsbibliotheek en -Leeszaal, Drs. J. D. Rutgers van der Loeff, op 1 December zyn 25-jarig jubileum als zoodanig viert leek er ons alle aanleiding te zijn om een overzicht van de historie dezer nuttige en hoog gewaar deerde instelling over die kwart eeuw te geven. De directeur der Stads-Bibliotheek en Leeszaal is.in 1902 den 4den Bibliothe caris der 19de eeuw J. W. Enschedé op gevolgd. Diens werk van 1896 tot 1902 in het belang der Stads-Bibliotheek ver richt met weinig hulp en eigenlijk zon der salarieering herdenkt de huidige functionaris met eerbied en groote waar deering. Enschedé begreep dat de min of meer geleerde bibliotheek (door den eersten eigenlijken bibliothecaris Ds. A. de Vries van 1821—1862 geordend en beschreven, in die jaren en ook daarna door zijn opvolgers Gerlings. Mr. A. J. Enschedé en diens rechterhand C. J. Gonnet aanmerkelijk uitgebreid) zich in hare geestelijke voorraden meer moest veralgemeenen om daardoor voor een grooter publiek van belang en nut te kunnen worden. Toen de heer Rutgers van der Loeff hem op 1 Dec. 1902 ver ving. was ook in Nederland de leeszaal- beweging doorgedrongen en had hier en daar (Dordrecht en Utrecht) aan open bare leeszalen reeds het aanschijn gege ven. Als voorstanders van deze moderne instituten van ontwikkeling, begreep hij het belang dat er in de samenwerking van de oude Stads-Bibliotheek met de moderne leeszaal gelegen zou zijn, en dat het voor beide inrichtingen een le venskwestie zou wezen dat zij niet naast en los van elkaar maar samenwerkend in één verband de Haarlemsche gemeen schap zouden gaan dienen. Het stond bij hem vast dat de vroeger of later natuurlijk ook in Haarlem in te stellen Openbare Leeszaal in de rijk van veler lei voorziene stedelijke boekerij haar kern zou vinden en haar achterland. De gecombineerde instelling van de toe komst (er zouden nog 20 jaar verloopen voor het zoover was) zou dan door in vroeger tijd vergaarde schatten en door uitbreiding met moderne geestelijke teerkost een dubbele beteekenis krijgen. Gelukkig dat de plannen, die in den loop der jaren sinds 1906 werden be raamd van deze grondgedachte zijn uit gegaan. De eerste commissie, waarvan van de nog levenden o.a. de heeren Vin cent Loosjes en E. H. Krelage deel uit maakten, zag haar project van een nieuw, door den l3teren prof. Van der Steur ontworpen, gebouw aan de Raaks, en later (in 1908) haar plan met het „huis in de Kruisstraat" mislukken. Een Raadscommissie van 1911 .waarin be halve de genoemden o.a. ook de heeren Weyland en Modoo zitting hadden) bracht in 1912 bij een uitgebreid rap port een voorstel tot stichting van een gebouw aan de Nieuwe Gracht (Rolhui- zen). Had de Raad dit voorstel aanvaard dan had de gemeente toentertijd voor 120.000 een groot modern Leeszaalge bouw gekregen. Maar het praeadvies van B. en W. vlak vóór den wereldoor log uitgebracht raadde tot versobering van het ontwerp. De moeilijke jaren 19141918 schoven het heele leeszaal plan op den achtergrond, en eerst in 1919 kwam er van de raadscommissie ter zake nieuw leven. De drang naar een openbare leeszaal was inmiddels zóó krachtig geworden (mede door de Volks universiteit) dat zonder veel omslag de Raad het ontworpen plan der commissie in Jan. 1921 tot uitbreiding der Stads- Biblioth. met 'n openb. leeszaal aannam In Jan. van dat jaar werd de Lees zaal geopend. Het zal dus binnen kort 6 jaar zijn, dat de voorloopige inrichting van de Leeszaal in de lokalen der oude Stads-Bibliotheek aan het Prinsenhof bestendigd is. De wat krappe ruimte, waarmede de gestadige groei van het in stituut al meer heeft te worstelen, heeft dit najaar ietwat lucht gekregen door dat de zolderverdieping voor boekber- ging is geschikt gemaakt, en in nadere toekomst zal het uitleenbureau naar een grooter lokaliteit (thans in gebruik van het stedelijk archief) moeten worden overgebracht. Toch wordt gehoopt dat de voorloopige inrichting van 1922 niet „semi-permanent" moge blijven. Daar voor heeft het oude Prinsenhof toch te veel bezwaren. Maar dat is toekomst en vandaag wenscht men nog iets uit het verleden der laatste 25 jaar. Tijdens het bibliothecariaat van J. W. Enschedé was het jaarlijksche bezoek aan de Stads- Bibliotheek (die eerst in 1899 dagelijks toegankelijk werd gesteld) opgeloopen van 680 tot 2157 en het aantal per jaar uitgeleend boeken van 484 (in 1895) tot 1624 (in 1902). Deze vermeerdering, be wijs van langzamerhand groeiende be hoefte en belangstelling zette zich met eenige afwisseling voort tot 1921: het aantal bezoeken werd ongeveer 8000, de uitgeleende boeken ongeveer 4000. Na de opening der leeszaal (Jan. 1922) kwam in deze getallen natuurlijk een geweldige stijging: in het eerste jaar kwamen er 44246 bezoekers en wer den er 23475 boeken afgegeven, en ook deze vermeerdering hield in geregeld tempo aan: over i926 werden 104158 be zoeken genoteerd en 88765 boeken uitge leend. Drie honderd vijftig boeken per dag is thans geen zeldzaamheid (op drukke dagen beloopt het tusschen 400 en 500) en het dagciijksch bezoek (aan de leeszalen en het uitleenbureau) loopt veelal naar de 400. Uiteraard heeft de boekerij zich in de laatste 25 jaar uitgezet. In 1914 kwam het geheele boekbezit van het opge heven Leesmuseum (globaal 5000 boe ken. gezwegen var. de collectie bro chures en reeksen tijdschriften) er bij. in 1926 het aanzienlijk boekenlegaat van den heer Gonnet om nog niet te rep pen van alle talrijke kleine collecties die de bibliotheek in den loop der jaren toevielen naast de boekerijtjes die er in werden opgenomen in een of ander ver band, zooals de boekerij van het Frie- sche Gezelschap „Gysbert Japiks", van de Alliance Francaise, van de Dr. de Har tog-verzameling en de Blinden bibliotheek. Door schenking en aankoop beide, vermeerderde de bibliotheek in de laatste kwart eeuw met naar schatting 40.000 werken en geschriften. De financieele offers, die de gemeen te zich thans jaarlijks getroost voor de Stads-Bibliotheek en Leeszaal, be- loopen Tond f 40.000. De Gemeente wordt bij de exploitatie gerugsteund door Provinciale en Rijkssubsidie, die voor 1928 geraamd zijn op f 5000 en door de jaarlijks grooter -wordende rente van het „J. H. Hesselsfonds", die voor het eerste jaar op f 4000 is begroot. Het bedrag dat de Gemeente jaarlijks aan het vernieuwde instituut ten koste legt is geen 4 maal de som. die voor de Stads Bibliotheek in haar vroegeren vorm werd uitgetrokken. Het honderd voudige nut dat zij thans voor de bur gerij afwerpt. Sinds 1922 rechtvaardigt het huidige bedrag dubbel en dwars. Bedriegen de teekenen der laatste jaren niet, dan zien wij in niet al te verre toekomst de reeds bloeiende lees zaal ontwikkeld tot een zeer veelzijdig lichaam van inlichting, ontwikkeling en ontspanning in Groot-Haarlem. De twijg van 1922 zal dan een forsche boom geworden zijn. Moge het tegenwoordig geslacht Haarlemmers dat nog in grooton getale beleven. DE WEG HAARLEM— SPAARNDAM. VERBREED EN TOPECADEK. De Spaarndammerweg is van de Flo- risstraat tot het dorp Spaarndam bijna over de geheele breedte met grint be strooid. Dit is. zoolang het grint niet ingereden is, voor fietsers en zelfs voor automobilisten ver van aangenaam. Voor wielrijders is de weg zelfs bijna onbe gaanbaar. Wij vernemen evenwel, dat de Spaarn dammerweg 't volgend jaar verbreed zal worden. Bovendien krijgt de weg dan een Topecadek. Verbreeöing is zeker hoog noodig. want de weg r.cemt steeds in beteeke nis toe. Dan zal het evenwel ook noodig zijn. dat de brug bij de Conrad veranderd wordt. Die ophaalbrug is thans zoo. dat laag gebouwde auto's niet kunnen pas- seeren. Bovendien is de brug veel te smal. Nu moet bijna al het groote ver keer Haarlem-Spaarndam over den Schoterweg, om via de Florisstraat op den Spaarndammerweg langs het Spaar- ne te komen. AMSTERDAMSCHE WEG. DE VERBREEDINGSWERKEN BIJ HAARLEM. Thans is ook het verbreedingswerk van den rijksstraatweg Haarlem—Am sterdam op het gebied van Haarlem be gonnen. Het leggen van de rioolbuizen aan den zuidkant van den weg, noodig voor de verbreeding van den rijweg en het leg gen van een trottoir, schieten al flink op. zoodat dit werk weldra gereed zal zijn. Dan kunnen ook de lantaarnpalen eenige meters meer naar den kant van den weg worden verplaatst, waardoor een einde aan het dikwijls omverrijden zal komen. Van Halfweg af worden de ijzeren masten voor de tramdraden vervangen door twee-armige cementen palen. De trambaan zal aan den noordkant twintig centimeters verder naar de vaart wor den gebracht, terwijl de baan aan de zuidzijde vervalt en naast die aan den noordkant zal komen. Aan den zuidkant volgt dan verbrec- ding van het wegprofieL Een van onze lezers zendt ons ongevraagd een briefje, waarvan wij de eerste helft hieronder afdrukken. Uit deze weinige woorden blijkt het groote vertrouwen, dat deze lezer in ONZE GROENTJES stelt. En terecht want Haarlem's Dagblad garandeert met zijn ruim 18000 Abonnés, in Haarlem en omstreken verreweg de grootste publiciteit. Zend de Uwe in voor Zaterdag 3 December a.s. ONZE ST. NICO LAAS TENTOONSTELLING. Lezer, hebt gij ons kantoor al. Onze Tijdingzaal bezocht? Kijk, dat moogt ge niet verzuimen. Daar is weer iets groots gewrocht; Daar ligt weer in bonte weelde, Kinderspel en kindervreugd, Afgestaan, gemaakt door kind'ren Der rubriek „Voor Onze Jeugd"; Warme kinderharten klopten Voor den zieken kameraad; Van de offers die zij brachten Ziet gij hier het resulaat; Uren onvermoeid geploeter Zijn eraan voorafgegaan. Voor die prachtige collectlp In de Tijdingzaal kon staan; Menig deftig' expositie Kostte minder werk en zweet Dan door deze expos&ntjes Aan hun giften is besteed: Vroo'-ijk gaven zij den arbeid. Uren van hun vrijen tijd. Voor het loon Aan niet gehoorde Doch gevoelde dankbaarheid; Hun belooning voldoening. Dat het arme. zieke kind Opgetogen 't feest zal vieren Van den goeden ouden Sint. Komt u niet eens even kijken? "t Kost u immers weinig tijd! Heusch het zal u niet berouwen Als ge daar een wyl' aan wijdt. P. GASUS. De Sint Nicolaastentoonstelling in on ze Tijdingzaal is heden geopend van 2 tot 9 am, en morgens, Woensdag van 10 v.m. tot 9 n.m De geheele opbrengst der entrees (minstens 10 cent per per soon) zal door ons worden afgedragen aan de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. H. O. V. HET PROGRAMMA VOOR DECEMBER. Het werkrooster over de maand De cember wijst aan: Donderdag 1 December ledenconcert Zondag 4 December namiddagconcert Zondag 11 December middagconcert in Hoorn. Dinsdag 13 December concert in Lel den. Donderdag 15 December ledenconcert. Zondag 18 December A. N. R. O. Hilversum. Maandag 19 en Dinsdag 20 December, Laren, „Schepping", van Haydn. Donderdag 22 December ledenconcert. Vrijdag 23 December Generale repeti tie Haarl. Gem. Koor. Maandag 26 December (2e Kerstdag). Namiddagconcert Haarlem. Gem. koor. Dinsdag 27 December Concert in Lelden. Opera-uitvoeringen en begeleiding van Anna Pawlowa zijn rc>2 niet vastge steld. Als solist van het led en concert op Donderdag 1 December a.s. zal optre den de beroemde Hongaarsche violist Zoltan Székely. Deze violist is in het bezit van een prachtige Stra divarius. een der meest goed bewaard gebleven instrumenten van den be roemden maker, waarvan er nog maar een zeer beperkt aantal bestaat. Het Instrument is genaamd ..Michel angelo" en het verdient zeker wel ver melding dat Zoltan Székely te Haar lem bij de H.O.V. een groote Europee- sche tournee begint. VOORDRACHTAVOND F. PR TM O UITGESTELD. Door ongesteldheid van den heer F. Primo gaat de voordrachtavond, welke hfticn plaats zou vinder, in den Schouw burg aan den Jansweg, niet door. De voordrachtavond is thans vastgesteld op Vrijdag 9 December, VACANTIETOESLAG? VOOR PROVINCIAAL PERSONEEL. Door den Centralen Ncderlandschen Ambtenaarsbond en den Ned. Bor.d van Personeel in Overheidsdienst is een adres gericht aan dc Provinciale Staten van Noord-Holland, in welk adres wordt te kennen gegeven, dat ln de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Overleg een bespreking plaats vond over een voorstel van vertegenwoordi gers van deze bonden om aan Gedepu teerde Staten in overweging te geven op grond van art. 28 van het .Ambte narenreglement 1920" een voordracht aan de Provinciale Staten tot uitkec- rlng van een vacantie-toelage te willen voorbatóiden, welke bespreking echter door staking van stemmen, tot geen re sultaat leidde. Op grond van «het feit dat o-m. blijkens oprichting en uitbrei ding van vacantie-oorden door organi saties van ambtenaren en arbeiders in steeds sterkere mate een doelmatig ge bruik der vacantiee en dien tengevolge het toekennen eener vacantietoelage worden op prijs gesteld, alsmede wijl vele gemeenten, waarvan voor wat de provincie Noord-Holland betreft wor den genoemd Amsterdam. Haarlem en Zaandam, aan personeel in haren dienst vacantietoelagen uitkeeren. verzoeken de genoemde bonden aan de Prov. Sta ten met aandrang, te willen besluiten, dat overeenkomstig art. 28 van het „Ambtenarenreglement 1920" aan de ambtenaren, in dienst der Provincie Noord-Holland een vacantietoelage zal worden uitgekeerd.. HET MUSEUM VAN STOLK. NU TOCH IN DE VEILING. WU informeerden bij de firma Fred. Muller en Co. naar de juistheid van ecu bericht in het Hbld., waarin gemeld werd dat de verzameling Gothischc beeldhouwwerken en schilderijen, bene vens het oude aardewerk, in het aan staand voorjaar bij Fred. Muller en Co. te Amsterdam onder den har- zal komen. Genoemde firma bevestigde ons heb bericht. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. EEN DOODE, TWEE ZWAAR GEWONDEN. Nabij Alphen in Noord-Brabant is op een onbewaakten overweg oen personen auto door een juist passecrenden trein aangereden. De auto, waarin behalve de eigenaar-bestuurder, de heer J. van Heugten. vier personen waren gezeten, werd nog een clndwecgs door den trein medegesleurd en totaal vernield. Een der passagiers, de heer H. van Esch, een groentenhandelaar. werd onmiddellijk gedood. Een andere groentenhandelaar. de heer H. van der Linden, bekwam o.m. een beenbreuk en ernstige inwen dige kneuzingen. Een derde inzittende, de schoenmaker de heer J. Donders kreeg een hersenschudding. Dc beide overigen, de heeren v. Heugten en H. de F.ooy, kwamen met lichte verwonding® t vrij. De toestand van den heer v. d. L. Ls zorgwekkend. POGING TOT ZAKKENROLLERIJ. Maandagmiddag half twee liep op den Rijksstraatweg mej. B.—B. Een 18-Jari- ge jongen deed een greep naar haar taschje, maar het gelukte hrm niet hat haar te ontrukken. Daarom Lep d? aan rander hard weg. Het taschje bleek be schadigd te zijn. De polltic zoekt den ■éadcr.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1