HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT IS DE CRITIEKE TOESTAND IN LITAUEN. DE TACTIEK DER OPPOSITIE. CECIL OVER ENGEUND EN AMERIKA. HANDELSBLAD lliilli! DINSDAG 29 NOV. 1927DERDE BLAD Wat doet Polen? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De spanning tusschen Polen en Li tauen schijnt in hooge mate de onge rustheid van de naburige Staten te heb ben opgewekt. De zeer tegenstrijdige be richten, die ons zoowél uit Polen, als uit Litauen bereiken maken een juist oor deel schier onmogelijk. Men kan slechts eenige feiten reconstrueeeren en daar uit zich een opinie vormen. In de eerste plaats dan is er de quaes tie om Wilna, waarvan Litauen volgens Smetona nooit zal willen afzien, welk standpunt Polen, (Pilsoedski) een doom in het oog is. In de tweede plaats schijnt het zeker te zijn dat Polen de actie der Litausche emigranten financieel ondersteunt. In de derde plaats mag men aannemen, dat de ontevreden elementen in Li tauen, die alieren tegen de regeering WoldemarasSmetona gebruik hebben gemaakt van de spanning ontstaan door de verhouding Polen—Litauen en de ontstellende berichten over den toe stand in Lit n (wellicht geprovoceerd door Polen?) betreffende den val der regeermg en samenzweringen in die richting, om het water zoo troebel mo gelijk te maken. Hoewel het niet moge lijk is om voor de juistheid van deze, door verschillende organen geopperde meeningen in te staan zal de aandach tige lezer toch bemerken dat door de zen reconstructie een draad van waar schijnlijkheid loopt. En als men op dezelfde wijze van redeneeren door werkt kan men nog deze gevolgtrekking maken die óók grond van waarschijn lijkheid heeft: Polen kan op een critiek oogenblik zeggende dat het door wantoestanden in Litauen genoopt wordt en zich beroepende op den vrede in Europa, ingrijpen in Litauen. Het hoeft er dan niet bij te vertellen in hoever het mede schuldig is aan het scheppen van dien wantoestand. Zonder echter Polen het direct uit lokken van een critieken toestand in de schoenen te schuiven is er nog deze aan nemelijke verklaring, dat het geheele verloop van zaken een vicieuze cirkel is. De tegenstanders van de regeering Wol demarasSmetona, buiten de kwestie Wilna en doen al het mogelijke om den gespannen toestand tusschen Po len en Litauen te verergeren.. De Pool- sche regeering verdedigt zich tegen aantijgingen van de zijde der Litau sche regeering, grijpt in en laat een aantal der vooraanstaande officieren arresteeren. Aan de Litausche grens worden Poolsohe elementen geobser veerd die samenwerken met uitgeweken Litausche elementen. De Volkenbond vangt noodkreten op tdfc Kowno._. de tegenstanders der re geering Woldemaras en hier komen wij weer op het punt van uitgang te rug. buiten den aldus ontstanen wantoe stand op alle mogelijke wijze uit om de regeerir.g ten val te brengen. Of er aanleiding tot groote vrees be staat? Ons inziens niet. Litauen is een te belangrijk strategisch punt tusschen Dultschland, Rusland en Polen dan dat Duitschlard en Rusland toe zouden staan dat de oorlog tusschen Polen en Litauen uitbrak. Deze zaak zal natuur lijk een belangrijk punt van bespreking uitmaken op de eerstvolgende bijeen komst van den Volkenbond. F. A. De moreele ontwapening. Lord Robert Cci Wij lezen in de Telegraaf: Lord Cecil heeft in de „Sunday Times" een artikel gepubliceerd over de houding tusschen Engeland en de Ver. Staten en het ontwapeningsvraagst.uk, waarin hij evenals Garvin in de „Observer" tot de conclusie komt, dat overeenkomsten ter beperking der materieele bewapening onbereikbaar zijn, als daar geen moreele ontwapening aan voorafgaat. De waarde van ontwapeningsovereen- komsten ligt, meent lord Cecil, voorna melijk daarin, dat zij naar de geestes gesteldheid leiden, die zooals MacDonald in het Lagerhuis bij het ontwapenings debat zeide. allereerst noodig is en waar bij arbitrage als een gewone beschaafde methode voor het regelen van geschil len gevolgd wordt. Beiden, lord Cecil en Garvin, zien het zwaartepunt van het vredesprobleem in de verhouding van Engeland tot het continent. Lord Cecil is er van overtuigd, dat de vijandige houding jegens Engeland, als Ameriksansche vredesleuze, volkomen falen zal. maar acht het toch veront rustend, dat vele politici in de Ver. Sta ten kunnen meenen. dat een antl-En- gelsche houding hen populair by de kie zers zal maken. Ook het feit, dat bij de vlootconferen- tie aan beide zijden, maar vooral bij de Amerikaansche delegatie, een zenuwach tige vrees bestond, dat de andere partij een paar kruisers meer zou krijgen, acht lord Cecil een opmerkelijk com mentaar op de bewering, dat oorlog tus schen Amerika en Engeland ondenkbaar is Als echter de verantwoordelijke staats lieden, die dit herhaaldelijk verklaren, oprecht zijn, waarvan lord Cecil over tuigd is. en als zij de meening van hun landslieden vertegenwoordigen, wat hij gelooft, dan moet een vlootovereenkomst gemakkelijk te bereiken zUn. Men moet er zich echter mede tevre den stellen, dat beide landen ter zee ten naastenbij even sterk zijn, d.wju. dat geen vrees voor den strijd tusschen de twee landen moet bestaan, dat dus een zekere mate van moreele ontwapening vooraf moet gaan. Lord Cecil betwijfelt, of in een nieu wen oorlog Engeland zijn handelsvloot beschermen kan. hoe groot ook het aan tal Engelsche kruisers moge zijn, daar hij niet durft verwachten, dat een nieu we overeenkomst om het vervoer van levensmiddelen en enkele grondstoffen van contrabande uit te sluiten, bereik baar en houdbaar zal zijn. Hij ziet daarom weinig hoop. tenzij Engelancbereid is. den prijs voor den vrede te betalen. d.w.z. niet langer elk voorstel ter bevordering van den vrede zal beantwoorden met een nauwkeurig onderzoek naar de spookbeelden van alle denkbare risico's en opofferingen. Slachtingen in China? Vluchtelingen, die te Honkong aan komen berichten, dat door roode troe pen in de districten Haifocng en Loek- foeng van de provincie Kwantoeng groote slachtingen zijn aangericht, zeg: de Tel In één stad werden meer dan achthonderd personen gedood. De katho lieke bisschop van Hongkong beschrijft een optocht welke de hoofden der slacht offers van de eene stad naar de andere medevoert Alle eigendommen worden in beslag genomen. De stakers te Canton, die twee Jaar lang door de regeering gehuisvest zijn. doch Vrijdag op straat werden gezet, hebben op zestig plaatsen brand ge sticht, hetgeen groote verwoestingen ten gevolge heeft gehad. Zij waren van plan, nog grootere vernielingen aan te richten, doch hun complot werd ontdekt, waarna tal van arrestaties plaats had den. De aanslag op Seitz. Ströbinger, de man. die den aanslag op burgemeester Seitz heeft gepleegd, beweert niet voornemens te zijn geweest hem te dooden. Hij wilde slechts de aan dacht vestigen op den ellendigen toe stand, waarin hij verkeerde. De burgemeester gelooft niet, dat de man zich door politieke motieven heeft laten leiden. Het bestuur der soc -dem. partij heeft een beroep gedaan op de arbeiders, om zich van elke betooging te onthouden. De burgemeester heeft talrijke ge- lukwenschen ontvangen. Strobing er heeft bij zijn verhoor verklaard, op het oogenbïft geen tid eener politieke partij te zijn. Tot voor korten tijd had hij van de soc.-dem, partij deel uitgemaakt. Thans was hij lid der vereeniging van frontsoldaten. Voor de daad had hU de opening van het Sneeuwpaleis gekozen, omdat deze geen politiek karakter droeg. Ströbinger had geen medeplichtigen. Ströbinger zal ter beschikking der jus titie worden gesteld Op grond van het voortgezette onder zoek kan met stelligheid worden ver klaard. dat hij geen medeplichtigen heeft gehad en dat niemand van te a-o ren van zijn plan op de hoogte ls ge weest. Hij bleef bij de verklaring, dat hij Seitz niet had willen dooden. Wij lezen in de Tel.: De crisis in Litauen heeft volgens via Riga ontvangen berichten haar hoogte punt bereikt. Den geheelen nacht door vond een zitting ran het centrale comité van alle politieke partijen plaats om een uitweg uit den huidigen gevaarlijken toestand te vinden. Als resultaat van deze nachtelijke zitting hadden beraad slagingen tusschen minister-president Woldemaras en de christelijkdemocraten plaats over de toetreding van laatstge noemden tot de regeering. Naar verluidt zal dcor alle partijen aan Woldemaras een nota worden overhandigd, waarin de reorganisatie van de regeering wordt verlangd. De minister van Binnenlandsche Za ken, Mustelkis, deelde mede. dat de re geering geen verandering in haar sa menstelling in overweging zal nemen vóór de zitting ran den Volkenbonds raad in de volgende week. Vandaag werden den geheelen- dag conferenties gehouden in het huls van president Smetona, welke werden bijge woond door de voornaamste ministers en militairen. Een aantal officieren heeft zich naar den president begeven, waar zij hun eisch herhaalden voor de vor ming van een coalitie-regeering. Sme tona gaf hun echter den raad zich niet met politieke kwesties te bemoeien. Daarna begaven de officieren zich naar Woldemaras. die hetzelfde antwoord gaf Later zijn 20 officieren gearresteerd, waaronder ecnïgen, die geen deel had den uitgemaakt van de deputatie. KORT EN BONDIG. Uit vijf staten gerequireerde drank- verbodsagenten der regeermg der V. S. hebben bij een reeks invallen in restau rants en cafés 150 mannen en vrouwen gearresteerd Volgens de bladen zou de politie te Boekarest berichten hebben dat 15 Hon garen, die zich naar Rusland hadden begeven, aldaar onder verdenking als agents provocateurs te zijn opgetreden, zouden zijn ter dood gebracht. Bij een botsing tusschen een passa- gierstrein en een goederentrein op 56 mijl ten Westen van Montreal werden drie personen gedood en 32 gewond. Lord Cushendun. de leider der Brit- sche delegatie bij de as ontwapenings besprekingen. heeft Reuter medegedeeld, dat de eenige taak der commissie dit maal is het benoemen van een veilig heidscomité. Dit is, zeide Cushendu, het eenige punt op de agenda, en vcorzoo- ver ik weet is het al wat er gebeuren zal. Lectuur voor onze Jeugd Keetje door Maria Vogel, uitgege ven door de Hollandia Drukkerij te Baarn is een heel gezellig meisjesboek. Het behandelt de gymnasium-jaren van een aardig, eenvoudig meisje. Er ko men onderlinge ruzietjes ln voor, ge dweep met leeraar. ook wel de moei lijke dingen uit het grootc-menschen- leven. De minste bladzijde zijn zeker die, waar een jonge leeraar schande lijk wordt getreiterd. Waarom nemen zooveel schrijvers en schrijfsters tot zoo iets unfairs him toevlucht? 't Is werke lijk jammer van dit mooie boek. Aan 't slot krijgen we een glimp van een en gagement. Heel leuk. heel interessant cn heel lezenswaard. In een woord: Keetje is voor onze bakvischjes een reuze-boek. De penteekeningen van Ella Riemersma zijn schitterend. Pim en Kim door C. J. Kieviet. Wat is die Kieviet toch een frissche schrijver! En wat zijn die Pim en Kim leuke buurkindertjes. Dat is nu een kostelijk voorleesboek, zoo bU 't hoekje van den haard. Ik denk, dat de groo- ten er ook nog van zullen genieten. Voor welken leeftijd heeft de schrijver 't eigenlijk bestemd? Naar den inhoud dacht ik voor de kleuters, zoo van 6 tot 8 Jaar. Maar de zinnen zün dan vaak wat erg lang. Als moeder 't voor leest, of de juffrouw op school, dan zal 't best tot haar recht komen. Ik weet niet, wat meer te bewonderen; de plaatjes, of de tekst. Wat teekent W. Heskes toch gezellig! En wat heeft de uitgever Valkhoff dit boek in een keurig kleedje gestoken. Pim en Kim zullen zeker harten veroveren. Hoe Karei zeeman werd door W. L. Leclercq is een jongensboek uit gegeven door de Uitgevers-Maatschap pij Elsevier. Een Hollandsche jongen, wiens hart naar 't zeeleven uitgaat, zal zich zeker den koning te rijk voelen, als hij dit boek als St. Nic* cadeau mag ontvangen. Een boek, waaruit veel te leeren valt. De schrijver vertelt leven dig, me dunkt hy is ook een zeeman. De manier, waarop de held van ons verhaal, Karei van Vloten aan boord komt, lijkt me wel wat heel sterk ge fantaseerd. Die Karei werd opgevoed door een oom te Rotterdam. Oom was heel rijk. Karei had het heel goed. maar hU voelde zich eenzaam. En zijn hart ging uit naar zee. Hij ziet een schip liggen en dan vraagt hij. of hy mee mag varen. Na een heel kort wikken en wegen wordt het toegestaan. Dan loopt hij 's avonds stilletjes by Oom de deur uit en gaat het zeegat uit Zou zoo iets in den tegenwoordiger. tyd werkeiyk mogeiyk zyn? Enfin Karei moet menige bittere pil slikken. Jam mer, dat 't aan boord vaak zoo ruw toegaat en het aantal scheldwoorden zoo legio is. Dit werkt niet bepaald ver heffend. Tenslotte na allerlei weder waardigheden (gelooflyke en ongeloof - lyke) komt Karei weer terug by oom. Het slot vermeldt ons, dat Karei 2de stuurman ls geworden. Dat is wel wat heel gauw ln zyn werk gegaan. De lezers zullen het jammer vinden, als het boek uit is en dat pleit voor het boek. De plaatjes naar teekening van H. H. Heuff zUn meesterstukjes. De gelukkige eilanden, door J. J. Groeneweg is een schitterend boek voor jonge menschen. De schryver is leeraar aan de H. B. S. te Pretoria en lk stel me voor, dat de leerlingen dol op hem zyn. Wat zal hy fyn kunnen vertellen, zyn beschryving van het eiland Teneriffe is dan ook buitenge woon boeiend. En wat een tttenlende humor zit er in zyn karakterbeschrij vingen. Professor van Doorn. Pedro zUn helper en de Oude Juan. de visscher, ze leven voor je. De jongens, die dit boek leren (maar ook meisjes moeten het le zen). zullen niet op kunnen houden. Wat een spanning zit cr vaak in 't ver haal, b.v. wanneer het buiten aardedon ker is en er een schot valt. De oude visscher en Pedro redden dan twee men- schenlevens. Later, als de roode regen valt en nog later, als Juan de roode parelen vindt, dan moet men verder lezen, steeds maar verder. Het mooie, ietwat romantische slot doet ons met een zucht 't boek sluiten. Werkeiyk van dit hoek is niets dan goeds te zeggen. De mooie platen van O. Verhagen slui ten zich geheel by den tekst aan. Een andere uitgave van van Goor ls De kinderen Heringa, door Ma rie Ovink Soer. Dit bock is als 't ware een pendant van de Canneheuveitjes door dezelfde schrUfster. 't Is weer de geschiedenis van een prettig gezin. We lezen van de ondeugende streken van Henkic en lieve maniertjes van Rose Marie en Hannelietje. Prledrich, het aangenomen Duitsche Jongetje met zyn vervelende karakter-eigenschappen moet in die omgeving wel ln zijn voordeel veranderen. Als moeder Heringa om ge zondheidsredenen twee maanden naar Zwitserland moet, helpen en steunen ze elkaar waar ze maar kunnen. Natuuriyk wordt er groot feest gevierd, als moeder weer thuis komt. Wc hopen zoo. dat we straks in een vervolg-verhaal hooren. hoe 't nu verder met de Kinderen He ringa ging. Wat zyn de plaatjes van Sytjc Aafjes weer mooi. W. B.—Z. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regeL Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad fler beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 by het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advcrt.-BUreau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 De arme dominees (Van onzen Londenschen correspondent) Het schijnt dat de Engelsche Kerk haar dienaren, en vooral haar dienaren van bescheiden rang, niet te best be loont. Er is in Engeland een verbond tot steun der arme geestelijken. In het kantoor van dat verbond, in de City van Londen, zyn vier vrouwen den ganschen dag in de weer met het inpakken en verzenden van kleedingstukken voor de arme dominees in het gansche land. Eiken dag gaan uit kantoorgebouw twee kamers vol tweedehandsch kleeren voor mannen, vrouwen en kinderen Soms komen dominees, die toevallig in Lon den zyn, er een bezoek brengen in hun oudste plunje. Zy krygen er schoenen, overhemden, boorden en jassen, trekken er de kleeren aan en gaan, opgeknapt en .gelukkig, weer naai- hun verre pas torieën terug. De achtergelaten kleeren worden als nietswaardig vernietigd. De Bisschop van Londen is een bekend kampioeh voor zyn arme helpers. Hij heeft dezer dagen te kennen gegeven, dat een inkomen van 400 pond sterling met een huis voor den gemiddelden do minee niet voldoende is in dezen tijd. Hy koos een wat ongelukkig voorbeeld om dit te bewijzen, n 1. de huishoudelijke begrooting van een domineesfamilie, die er drie dienstboden op na hield, waar voor de begrootir.g met 92 pond sterling was belast. Opdat het publiek geen ver keerden indruk zou krygen van de maat- schappelyke positie der dommees, voor zoover die hun financiën betreft, heeft de secretaris van het genoemde verbond terstond laten weten dat dit dominees gezin met drie dienstboden een uitzon dering moet worden geacht en dat 999 van de 1000 pastorieën geen dienstper soneel of slechts een dagmeisje hebben. Deze verklaring is bevestigd door vele Ingezonden stukken in de kranten, waar in bovendien werd gezegd dat het gezin, dat de Bisschop tot voorbeeld kcos. klaarbiykelijk nog de eerste beginselen van huishoud el Uke economie moest lee ren Verscheidene dominees hebben zelfs slechts een in!i>men van 300 pond ster ling. De vrye pastorie is vaak meer een nadeel dan een voordeel. Het huis is gewoonlijk veel te groot voor de be hoeften van het gezin; en grond- en andere belastingen benevens de kos ten voor onderhoud moeten uit het karig salaris van den dominee worden be taald Die uitgaven slokken byna de helft van de inkomsten op. Daarbij wordt de dominee altijd min of meer beschouwd als de weldoener van zyn parochie niet slechts in geestelijk maar ook in stoffelyk opzicht. Velen komen aan zyn deur voor geld en brood. Onder zulke omstandigheden laat het zich wel begrijpen dat de bewoners der pasto rieën him heil moeten zoeken bij de groote kleedingbedeeling in Londen. Want er kan niet veel overblyven voor het koopen van kleeren. De prijs van overbodig lawaai. (Van onzen Londenschen correspon dent). Een professor, die byzondere studie maakt van lawaai en den invloed er van op werklust en -vermogen van ar beiders. heeft dezer dagen verklaard dat hy het wekelyksch verlies aan voort brenging, door lawaai veroorzaakt, op 1.000 000 pd.st. schat. Het moet wel heel moeiiyk zijn zulk verlies zelfs by bena dering te schatten. De professor moet er een slag naar hebben geslagen. In het bedrag begTeep hij niet het verlies dat de maatschappy lydt ten gevolge van slechte gezondheid en te vroegen dood uit de zelfde oorzaak; dat verlies was niet te schatten maar moest nog aanzieniyk grooter zy'n dan dat van ver minderd werkvermogen. De deskundige sprak in een vergadering van den Bond van Vrouwelyke Musici. Zyn onderwerp was dus wat- gewaagd voor zulk een ge hoor. Maar de zin van zyn woorden was klaarblijkeiyk dat hy ernstige musici, die harmonische klanken voortbrengen, niet rekende tot de verdelgers van le vens- en productiekracht. Geluid, dat het gehoor streelt, schynt al die funeste invloeden niet te hebben. De makers van jazz-muziek rekende hy echter wel on der de verwoesters. Dat kon hy in dit geval veilig doen omdat vrouwen zelden deel uitmaken van jazz-benden en om dat vrouwejyke musici haar beroep ge- woonlyk zeer ernstig opvatten. Hy had gehoord dat sommige eigenaars van res taurants in Londen per jaar 16000 pd.st. uitgeven ter bekostiging van het jazz orkest. Zooiets ging zyn verstand te bo ven en hy kon er niet genoeg nadruk op leggen dat. men voor dat dure geld om zoo te zeggen een muzikalen duivel in huis haalde, die het op den onder- i gang der gasten had voorzien, hoezeer die gasten ook van de cacophonie sche nen te genieten. Er was ook geen sprake van verklaarde deze alarmist dat men aan lawaai kon gewennen; dat leek maar zoo. Menschen die den ken dat geraas hen niet schaadt omdat het niet op hun zenuwen schynt te wer ken. vergissen zich schromelyk. De ze nuwkracht lijdt onder alle omstandig heden, ook wanneer men zoogenaamd door lawaai heen slaapt. Tallooze men schen ontberen gezonden slaap omdat de stadsstraten van zeer vroeg in den ochtend tot zeer laat'in den avond vol geraas zyn. Tot nu toe heeft men niet gehoord van maatregelen die deze bedreiging van het heil der menschheid moet afwenden. De professor vraagt om een wet voor geraas-bestryding en zou ook graag zien dat de geneeskundig: or ganisatie van den Volkenbond zich de zaak aantrok. Een onzinnige vlucht. (Van onzen Londenschen correspon dent). ..De Indië-vliegers keeren terug per trein". Aldus ongeveer een .headline" in een der Londensche bladen, boven een bericht ever de twee vliegers McJntosh en Hinkler. die deze week zc~ier be- hoorlykc voorbereiding uit Engeland waren weggevlogen, in de richting van Indië. rr.et het doel te probceren het record van de langste vlucht zonder tusschenlanding. dat op naam van den Amerikaan Chamberlin staat, te verbe teren. Er was bittere spot in dat hoofdje van de krant. De vliegers hadden niet anders verdiend. De weersomstandighe den die zij tegemoet gingen, de gevaren die zy liepen, de onwaarschijniyklieid dat zy de hinderpalen zouden kunnen overwinnen, waren te voren bekend of hadden dit kunnen zijn. Men mag hen gelukwenschen met hun ontsnapping aan den dood; maar er is geen reden hen te complimenteeren over een waar lijk dolzinnige escapade. En het aanzien der aviatiek moet na zulk een jammer lijke mislukking in de oogen van het pu bliek weer snel dalem Een koning zonder paleis. (Van onzen Londenschen correspon dent). Koning Fcisal van Irak heeft zyn kroon maar er is geen huis, waardig ge noeg, in zyn land om hem behooriyk on derdak te verschaffen. Op dit oogen blik is dat niet zoo erg; want de koning is de gast van de Britsche regeering, die voldoende middelen bezit om konink lijke gasten koninklijk onder te bren gen. De koning is hier voor hooge staats zaken, die verband houden met de mate van onafhankeiykheid van het land Irak. Maar hij grijpt deze gelegenheid meteen aan om met Londensche archi tecten te onderhandelen over zyn toe komstig paleis in zijn hoofdstad. Toen Koning Feisa] voor het eerst zyn koninkrijk betrad moest men inderhaast een paar kantoren van het oude Turk- sche bestuur, die aan den Tigris lagen, voor zUn verblijf in orde brengen. De koning woonde daar korten tyd. Maar toen verschenen plotseling onheilspel lende scheuren in de murenen een paar dagen nadat zyno Majesteit de wrakke gebouwen had verlaten verdwe nen ze in de rivier. Een tweede woning voor den vorst werd door overstroomin gen verwoest. En op het oogenblik be staat het koninklyk paleis uit een oude Turksche school binnen de stadsmuren, een gebouw dat totaal ongeschikt moet worden geacht voor een koningsverbiyf. Een Er.gelsch architect, die jaren lang directeur van de Iraksche openbare wer- kenis geweest, heeft nu een ontwerp gemaakt voor een paleis den koning waardig. Het is een eenvoudig gebouw, dat van baksteen zal worden opgetrok ken. Het is eigenlijk slechts de kern van een paleis waar omheen later een groot- scher gebouwencomplex moet groeien. Het. paleis komt te staan ter plaatse waar zich thans een oude Turksche ci tadel verheft, aan den oever der rivier boven de stad. De verlichte koning wil de niet aan uitgaven voor een paleis denben voordat eerst een universiteits gebouw zou zyn opgericht. Die universi teit ls reeds voor een deel gereed en wordt gebruikt door de theologische fa culteit. „Winst" van een lucht vaartmaatschappij. (Van onzen Londenschen correspondent) Imperial Airways, de offlcieele Engel sche luchtvaartmaatschappy heeft den volke doen weten dat zy voor het eerst sedert haar bestaan t afgeloopen werk jaar winst heeft gemaakt, indien men den regceringssteim buiten beschouwing laat. De winst bedraagt 11461 pond sterling; maar de subsidie 137000 pond sterling. Men is dus nog ver verwijderd van het stadium waarin het vliegbedrijf zich waariyk zelf kan bedruipen. Aan gezien de maatschappy het vorig jaar echter nog. ondanks subsidie, een verlies boek van 32415 pond sterling, kan men niettemin wel van een grooten vooruit gang sprcfken. Het reizigersvervoer Is met 26 percent toegenomen en de be drijfskosten zijn met 21 percent gedaald. In zooverre is het jaarverslag dus gun stig te noemen. Grillige photokunst. (Van onzen Londenschen correspondent) Een kunstphotograaf in Londen, die nieuwe banen zoekt om uitdrukking te geven aan wat er photo-artistick in hem woelt, heeft juist een tentoonstelling van zijn oeuvre geopend In een voor name kunstzaal De tentoonstelling trekt groote aandacht; maar het groot ste deel van de aandacht zal wel te wU- ten zijn aan het feit dat dames uit de hooge maatschappelijke en artistieke kringen 's photografen sujetten zijn ge weest. De dames zyn ..genomen" onder grillige hoeken of met gebruikmaking van effecten die het portret geheimzin nig en in eenige gevallen dwaas ma ken. Er is een portret van een dame die zich liet snappen Juist toen zy dicht achter een spiegel vandaan kwam, met het gevolg dat men twee gezichten ziet ..en profile" op een gemeejischappeiyken hals; een soort vrouwelijke Janus dus. In een ander geval moet de photograaf op een ladder zyn geklommen en ligt zijn model languit op den grond. Maar op de photo lykt het alsof zij staat, zij het dan ook in een houding, waarin men nimmer een sterveling heeft zien staan. Er is een portret, waarin het zonderlinge niet is gezocht in het plaat sen van de camera onder een ongewo- nen hoek ten opzichte van het sujet maar in groteske ballonnen, die om het lioofd van dc dame zijn geschikt. Dc Tijdens stormweer viel ergens m Duitsch- land een schoorsteen boven op het dak van een dansgelegenheid. Wat speelt de jazz-band vanavond zalig, hè? se/rak vlak na het incident een der danseuses lot haar danseur. photo van twee zusters doet denken aan ..schoppenvrouw" van het kaartspel De jonge kunstphotograaf hy is 22 en heeft eerst onlangs de universiteit van Cambridge verlaten doet al dit photografisch werk met een gewone handcamera, zyn „show" omvat ook een aantal gekleurde teekeningen en ontwerpen voor tooneelscènes en ta bleaux. De Engelsche dienstbode (Van onzen Londenschen correspon dent). Het dienstbodenvraagstuk is hier ur gent. In dien toestand verkeert het reeds verscheidene jaren. De oorlog heeft als in zooveel dingen de klad ge bracht in de huishoudeiyke dienstbe trekking. De nypendc schaarste aan zelfs eenigszlns drageiyke dienstboden ls toe te schrijven aan het algemeene ver langen van jonge vrouwen uit alle klas sen. de laagste incluis, als .young lady" te worden aangesproken. Zy zyn liever .Jonge dames" in een winkel, waar zU nooit zon zien en waar zij van vroeg tot laat voor karig loon hard moeten werken dan dienstboden in een goed huis waar zy goed voedsel en goed loon benevens een gezond bestaan kunnen kTygen De meisjes die zich nog aanbie den voor huishoudelijk werk zyn wat erg ..ladylike" en in elk geval overdreven in haar eischen, getuige een dienstaan bieding, dezer dagen door een hulsvrouw in Bath op een annonce ontvangen. „Ik ben achttien jaar oud", vertelde de brief; „ik kan piano spelen en ben dol op zwemmen en dansen, vooral de char leston. Ik ben geheelonthouder en rook niet maar 1k hou heel veel van radio en zou een luldsoreker ln myn slaanka- mer moeten hebben. Op Zondagen wil ik vry zyn want ik ben een trouw kerk gangster. Bovendien zou ik graag oen Zondagsschool-klas In de buurt nemen. Maar indien u er geen bezwaar tegen had dat myn verloafde gedurende de week-einden kwam logeeree, zou ik het Zondags werk wel willen opgeven".

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9