VICTO R IA-WATER FLITSEN o 0. TH. DANTUMA VULPENHOUDERS VULP0TL00DEN FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 30 NOV. 1927 UIT DE OMSTREKEN. Bij de bespreking van het rapport der commissie voor de Begrooting maakt de heer De Graaff de opmerking, dat hij de huren van de woningen voor de hoofden van scholen te laag vindt. De Voorzitter zal de mogelijkheid on derzoeken van hertaxatie De com missie achtte den post van f 200 voor bijzondere gratificaties aan de politie te hoog evenals die van f 300 voor kolfle, thee en sigaren. De post blijft echter onveranderd. De heer Van Duynhoven ver zoekt de subsidie aan den landbouw- wintercursus te Spaamwoude te verhoo- gen met f 75 a f 100. De Voorzitter zegt dat het schoolgeld zoo laag is, dat best een verhooging daarvan kan plaats heb ben als de cursus tekorten heeft. De begrooting voor liet Grond- en Woningbedrijf wordt goedgekeurd. Na een korte geheime zitting wordt de begrooting met algemeene stemmen aangenomen. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Goedgekeurd wordt een wijziging in de begroeting voor 1927 (suppletoire begrooting). De wijziging in de algemeene notitie- verordening betreffende het plaatsen van mesthoopen. waarover in de vorige vergaderingen geruimen tijd gedis cussieerd was, wordt aangenomen. Bin nen een afstand van 3 M. van den weg mag thans geen mesthoop meer aan gebracht worden. De heer Duynhoven meent een beroep te mogen doen op hen, die van mesthoopen gebruik maken, om deze netjes aan te brengen en te onderhou den, zoodat in de toekomst geen nieu we klachten en daaruit voortvloeiende moeilijkheden meer zullen voorkomen. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van een afrastering van gaas om het terrein der R.K. school te Haarlemmerliede en het aanbrengen van een betegeling op de speelplaats. De heer Stork vindt deze uitgave niet noodig, de heer Stokman daarente gen wel. De heer v. d. Vegt vraagt zich af. of de kosten hiervan niet behooren tot de onderhoudskosten. De heer Stormbrcek vindt de uitgave onnoodig en de heer Vink is van mee ning. dat de grond verzakt, en hier l-'.s tegen gedaan moet worden. De heer De Graaff meent, dat als de Raad dit toe staat. de andere bijzondere scholen ook met verzoeken zullen komen.Ook bij be tegeling blijft de grond verzakken. Het voorstel van B. en W. wordt ten sic'te aangenomen met 3 stemmen tegen. De door B. en W. voorgestelde pre- cario-verorjïening wordt artikelsgewijze behandeld en daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de vorige vergadering diende de heer v. d. Vegt een voorstel in. waarbij B. en W. uibgenoodigd werden te komen met een voorstel tot het Instellen van een commissie van bijstand voor de financiën. Thans deden B. en W. een voorstel. De commissie zal bestaan uit drie le den de voorzitter wordt aangewezen door het college van B. en W. Bij de artikelsgewijze behandeling worden geen opmerkingen gemaakt. Het voorstel wordt aangenomen, en tot leden der Vfegt en De Graaff. Allen nomen de benoeming aan. Tot lid der School commissie wordt benoemd de hè er R. Nelis en tot directeur-administrateur van het grond- en woningbedrijf de ge meente-secretaris, de heer F. Hok werd a tegen een vergoeding van f 220 per jaar. De heer v. d. Vegt had voorgesteld de vergoeding te bepalen op f 150, uit ziü- nigheidsoverwegingen. BLOEMENDAAL. NED. HERV. KERK Als gemachtigden voor het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren J. D. Brand, C. F. Bierens de Haan, J. L. Puister, S. Veenstra, J. Wol- senbroek, Ds. V. Roos, J. Louise. W Cassée en G. Tonkens. •SANTPOORT. VOLKSONDERWIJS De plaatselijke afdeeling van de ver- eeniging „Volksonderwijs" had gisteren avond in „Zomerlust" een filmavond ge organiseerd. Afgedraaid werd een film, die ons liet zien de reis per mailboot van Holland naar Indië, opgenomen door den heer I. A. Ochse, van de „Polygoon" uit Haarlem, voor een deel met medewerking van onzen plaatsge noot. den heer C. Aafjes. Van deze fraaie film heeft de stampvolle zaal zeer ge noten. De heer H. Groenewout sprak voor de afdeeling een propagandarede uit. Een collecte voor de t, b. c.-bestrij- ding bracht f 17.10 op. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1065 BADBEZOEK r gluurt naar de die is komen kijken, een bad krijgt de menschen schijnen tc vinden dat een baby geen recht heeft op een privé-leven. .ie kunt evengoed in een dierentuin leven bovendien lemen ze moeder af en je zal zien dat hfj straks zeep ih z'n oogen krijgt misschien kan hij haar wegkrijgen door te gaan schreeuwen wacht 'es, daar schijnt ze niet van i dus het wachtwoord te houden, ze heeft zich zoover 1 spatten mogelijk naar de deur terugge- I trokken I zie je daar is ze al verdwenen met excuses over haar nieuwe Japon nu kan hij zich verder in vrede amuseeren. (Nadruk verboden HAARLEMMERMEER. JEUGDIG AVONTURIER. Dinsdagavond meldde zich bij dc Haar- lemmermp--sche gemeentepolitie aan de 15-jarig Antonius Neijman, die de ou derlijke woning te Schiedam was ont- loopen, vermoedelijk omdat de jongen op een fabriek werkzaamheden moest verrichten, die hem niet aanstonden. Hij was 's morgens op stap gegaan, slaagde er zoo nu en dan in een paar kilometer met een autb mee te rijden en heeft verder den afstand van Schie dam naar Hoofddorp te voet afgelegd. De knaap werd door de zorg van de >olitie weder naar de ouderlijke woning teruggebracht. HET GÏST IN INDIë. GESCHRIFT VAN PROF. MR. M. W. F. TREUB. Mimnissie benoemd de hcci' jn. iWeiKM u feli"ririHa BS D. TfwnV Willink \Tf>rr,i sir. TA/\ CïVinff AllPM tlPTIlftM J en Zoon te Haarlem, is 'Verschenen „Het gist in Indië". Een analyse der hedéndaagsche inlandsche beweging door Mr. M. W. F. Treub. In de inleiding doet schrijver op merken: Het gist in Indië. Verschillen de bewegingen onder de inheemsche en de Chineesche bevolking doorkruisen elkander en zoeken naar punten van aanraking. De eene wordt gedragen door zelfstandigheidsdrang. de andere door godsdienstijver, een derde door gezags- haat. De innerlijke beweegredenen der leiders zijn fundamenteel verschillend, maar dit behoeft hen niet te beletten en belet hen niet, elkander de hand te reiken ter verwezenlijking van het eene, gemeenschappelijke doel: de omwerking van het Nederlandsche gezag. Schrijver weidt daarna uit over de gevaren van het communisme en het met het communisme vermengd en onderling verbonden islamisme en na tionalisme op Java. Hij treedt in bij zonderheden omtrent het communisme, het nationalisme en het islamisme. Aan het einde van het geschrift zegt Mr. Treub, dat een groot koloniaal bezit als het onze, voordeclen geeft zoowel van materialen als van ideëelen aard. „Onze welvaart hangt voor een zeer groot deel van Indië af. Mochten wij het te eeniger tyd verliezen, dan zou er hier niet langer plaats zijn voor een zoo dichte en relatief zoo groote be volking als ons land telt. Ook voor ons zou dan het emigratie vraagstuk een der dringendste problemen worden. Onder de verarming, welke dan. onvermijdelijk zou intreden, zouden ook kunst en we tenschap ernstig lijden. En voor niemand die eenigen kijk heeft op internationale verhoudingen, kan het een geheim zijn, dat wij alsdan een heel eind zouden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. ZIJLSTRAAT 90 b/D GR. MARKT WATERMAN SWAN CAW KAWECO WATERMAN EVERSHARP Vraagt onze DANTUMA Zelfvuller met 14 Kar. gouden pen f 4.75 afzakken van de plaats die wij in het Europeesch niet steeds harmonisch spelend concert innemen. Materieel en moreel zou Nederland van zijn voet stuk worden getrokken". Naar aanleiding van het vorenstaan de betoogt schrijver vervolgens, dat, nu het zoo bedenkelijk gist in Indië, het koloniale vraagstuk voor ons geheele vaderland het vraagstuk bij uitnemend- herd is geworden, dat niemand kan, noch mag koud laten. Het gaat om ons bestaan, zegt hy. Waar dit zoo is en dit is zoo is het de hoogste tijd dat de oogen onzer staatslieden voor het alles over- heerschende gewicht dezer landszaak open gaan. Hij drukt den wensch uit. dat ons volk en inzonderheid onze Staatsleden, die het lot van ons vaderland in han den hebben, het gevaar dat dreigende is, r.u het nog tijd is, mogen be seffen. Als men blijft slapen, droomen enzich vermoeien in hyperethische mijmeringen, zullen, zegt hij, de woe- Iigen en opstootjes, op welker herhaling men heeft terekenen, onverwachts blij ken hot voorspel te zijn geweest van een niet meer te onderdrukken opstand. Ja, dan zal, besluit hij, de liefde voor het vaderland opnieuw oplaaien en zul len onze „burgerlijke" ontwapenings predikers .en zelfs verscheiden leden der soc.-dem. party, evenals in 1914, hun défaitisme afleggen. Maar dan zal het te laat zijn! GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: B. van Put ten. Berckheydestraat 1, doublé arm band. S. Koning. Harmenjanstraat 44, dop van autowiel; Bruin, Sclioterbosch plein 19, bruinharige hond; Bureau van Politie Smedestraat, grijze kinderhand- scl"™*n; J. Overmeulen, Billitonstraat 40, gryze kinderhandschoen; A. v. d. Voort, Saenredamstraat 19 rood, gryze dames handschoen: P. Vos, Leidschestraat 44, zwartwit hondje; Bureau van politie Smedestraat, kaart N.Z.H.T.M., een le- gitimatiekaart Rijks Verz. Bank, en vei ligheidslamp; A. Mudderman, Reitzstr. '.0, rozenkrans; D. H. Damme, Hulststr. 11, rywielbel. merk In étui; Bureau van politie Smedestraat, blauwe studenten muts; C. van Wijngaarden, Celebesstraat 13, damcstaschje met inhoud; Dikken- boom, Rozenprieeistraat 2, tasch met in houd; A. J. Llps, Pieter Kiesstraat 52, vulpenhouder; Jasperse, Vlaming straat 23, zak groene erwten. BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER. Bevallen: P. Struik—dochter; M. C. DouVenVervaart, dochter; J. Ei kelenboomde Vries, zoon; J. C. Hoen derdosDam, dochter: A. L. de Weerd- de Vos. dochter; G. Moolhuysen—Gou- looze, zoon; M. P. Zwetslootvan Steyn, zon. Overleden; Amereinsje Duivenvoor den, 85 j., wede. van J. Boelhouwer; An na Cornelia Janssen, 2 j., dochter van P. H. Janssen; Jannetje Struik, 75 j., gehuwd met J. Overbeek; Johanna Cor-* nella Baartman, 3 j. .dochter van J. Baartman; Arie Kroes, 77 j, wedr. van .T. MuUlwfjk. BENNEBROEK. Bevallen: G. KnoopEveleem HEEMSTEDE Ondertrouwd: W. de Klerk n J. M. A. Affourtit. P. J. Driessen en C. Hoog- stra. Getrouwd: M. Ruygrok en A. J. van Londen. Overleden: C. A. Bos. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CENTS PER REGEL Opwekkend en OBERlAHrtSTElN natuurlijk Bronwater VELSEN. GEMEENTERAAD Een échec van B. en W. in zake de verordening opcenten personecle belasting. Dc be staande toestand gehandhaafd. Het crcdiet voor het aanlog gen van wegen in Velserbeek toegestaan. Dinsdagavond vergaderde de Raad deeer gemeente onder voorzitterschap van den heer J. P. Nyssen. Afwezig de heeren Dunnebier, wegens ziekte en de Krijger. Na een besloten vergadering werd om acht uur de openbare vergadering ge opend. De voorzitter deelt mede. dat de bur gemeester eveneens door ziekte verhin derd is de vergadering bij te wonen. Naar aanleiding van de ingekomen stukken bepleit de heer Visser he: verleenen van steun aan gezinnen van arbeiders, die buiten de gemeente werk hebben gevonden. De heer Roel se vestigt de aandacht op de enorme huurschuld bij een Woningbouwvereni ging. Na enige discussie wordt besloten de kwestie inzake steunverleening aan de door den heer Visser genoemde arbei ders in handen te stellen van B en W om prae-advies. Op de vraag van den heer Roelse antwoordt de voorzitter, dat alles in het werk zal worden gesteld om de huurschuld te verminderen. Alvorens het punt: Vaststelling van een nieuwe verordening tot het heffen van opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting wordt behandeld, moet de tweede stemming plaats hebben over het voorstel van B. en W. om buiten behandeling te laten het voorstel van de heeren P. F. C. Roclse ca. tot wij ziging der voorgestelde verordening, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. Het voorstel van B. en W. wordt zon der hoofdelijke stemming by tweede stemming verworpen, zoodat het voor stel Roelse e.a. in behandeling kan ko men. De heer Roelse meent, dat B. en W. met dit voorstel niet gelukkig zijn, ge zien de vele bezwaren, die uit den raad gekomen zijn. Spreker ontvouwt uitvoe rig zijn bezwaren tegen het voorstel van B. en W. die meer hebbeii gevraagd dan zü noodig hebben. De becijferingen van B. en W. zegt spreker, raken kant noch wal. Spreker verdedigt het door hem ingediende voorstel. De heer Dal me ij er verdedigt het voorstel van B. en W. Spr. zou belas tingverlaging toejuichen, maar de raad moet rekening houden met de begroo ting. Steunverleening en andere sociale maatregelen zullen groote offers vra gen. De heer de Nobel meent, dat door het voorstel van B. en W. de groote ge zinnen teveel getroffen worden. De heer- Ten Broeke wil een an dere "schaal voor de opcenten niet een gemiddelde van 85. De heer Vermeulen kan met geen der ingediende voorstellen accoord gaan. Hy wD de thans bestaande heffing voor 1928 handhaven. Nog eenige andere sprekers voeren hierover het woord. De Voorzitter, de sprekers beant woordende. zegt dat de gelijkstelling van de vijfde klasse met de derde een min dere opbrengst van ongeveer f 8000 beteekent. Spreker raadt de uiterste voorzichtigheid aan. Als de opbrengst werkelijk meer is dan gedacht word:, kan de verordening later gewijzigd wor den. Spr. adviseert, het voorstel van B. en W. aan te nemen. Na langdurige discussie wordt het voorstel Roelse e.a. met 167 stem men verworpen. Het voorstel ten Broeke wordt verworpen met 158 stemmen, het voorstel van B. en W. met 13-10 stemmen. Op voorstel van den lieer Vermeulen wordt besloten, de bestaande verordening voor 1928 te handhaven. Het voorstel om een crediet toe te staan groot f 1100 voor een brandweer post te Driehuis wordt aangehouden tot de behandeling der begrooting. Verder vroegen B. en W. een crediet groot f 1600 ten behoeve van de voort zetting van den aanplant in Velserbeek. Besloten wordt een crediet van f 400 toe te staan voor graafwerk. Verder znl ook deze credietaanvraag bij de begroo ting worden beliandeld. Het voorstel inzake het verleenen van machtiging tot het rooien van boomen in de Ken nemer laan *2). Lagersstraa: <29) Koekoekstraac (16). Ratelstraat (2) en Velserduinweg (3) wordt goed gekeurd. Het Huis met den Pijl Naar bet Engelsch van A. E. W. MASON. 69) „O neen, gauw niet!" antwoordde Ha- nand. „U moet heusch niet denken dat ik bUzondere gaven heb. monsieur, ik heb alleen veel ervaring, ik ben getraind, meer niet. Ik ben volle twintig minuten in de arena geweest. Luistert u maar tens hoe liet gegaan is!" Hij keek Fro- blsher glimlachend aan. „Jammer dat onze leergierige jonge vriend, Maurice Thevenet, niet hier is, om van dc les te kunnen profiteeren. In de eerste plaats wist ik dat Mademoiselle Betty hier lets zeer belangrijks te doen 'had. Misschien alleen het verbranden van die brieven in den haard. Misschien nog meer. Ik moet het maar afwachten. Mooi! En terwijl zy daar voor d'.cn spiegel staat, maakt mademoiselle Ann de opmerking dat het net lijkt of de klok nu hooger staat. Begrijp ik het nu al? Neen. neen! Maar bet trekt miin aandacht. En daar zie lk iets vreemde. Een prachtig specimen van Benvenuto Cellini's werk bovenop dien schoorsteenmantel, waar niemand het zien kan. Ik neem het er B. en W. stellen voor aan het grond bedrijf ter leen te verstrekken een be drag van f 276.988 i;2. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor. voorloopig vast te stellen c.q. goed te keuren de reke ningen over 1926 van het Grondbedrijf, hot Gasbedrijf, de Waterleiding, Open bare Werken, Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst. Ophaal- en Stortingsdienst, Burgerlijke instellingen van Maatschap pelijk Hulpbetoon en de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs Het college stelt voor, met goed te kernen de rekening van de Gezondheids commissie omdat daarin is opgenomen een bedrag van f 52.50, betaald uit „on voorziene uitgaven" aan den secretaris wegens restitutie van door hem in de ja ren 1924. 1925 en 1926 betaalde pen sioen bijdragen. Aldus wordt besloten. Rekening goedgekeurd tot de door B en W. genoemde bedragen Ter bespoediging van de administra tieve procedure van grondoverdrachten voor wegverbreeding. hebben B en W. den raad een besluit voorgelegd, volgens hetwelk de raad eens voor al tot aan vaarding van deze grondstrooken be sluit. Indien dit besluit de goedkeuring van Gedeputeerde Staten kan verkrij gen zullen in het vervolg bij elk afzon derlijk voorstel de goedkeuring van den raad en van Gedeputeerden niet meer afgewacht behoeven te worden. Na eenige opmerkingen van den hegr Vermeulen! wordt het voorstel goed gekeurd. ZooaLs men weet. vragen B. en W. een crediet van f 147.800 voor het aanleggen en hot voorzien van rioleering van twee asphaltwegen in het voor villapark be stemde gedeelte van „Velserbeek". De heer Bosman is wat huiverig voor het aanleggen van asphaltwegen, wegens het gevaar voor het verkeer. De heer Ten Broeke acht het noodig dat er in Velserbeek asphalt wegen komen. Met het oog op de werk loosheid acht spr. het gewenscht zoo spoedig mogelijk het werk ter hand te nemen. De heer Vermeulen acht het ge wenscht voorloopig een klinkerverhar- ding aan te brengen. TDe heer Schilling, wethouder van openbare werken ai. verdedigt het voor stel, dat ten slotte na een ampele be spreking wordt aangenomen. Het voorstel inzake het aankoopen van een terrein- groot 3334 M2 van de N.V. Binnenlandsche Exploitatie Maat schappij. wordt aangenomen. Goedgekeurd wordt het voorstel In zake verhuring van „Tolsduin" met er ven en moestuin en van 40406 M2 tuin grond aan der. Zeeweg aan P. Arlsz voor in totaal f 1381.20 per jaar en tot open bare verpachting van ongeveer 41194 M2* tuingrond. Goedgekeurd wordt het voorstel tot vaststelling van het voorschot aan het bestuur der Neutrale Sohoolvereenlglng „IJmuiden en Omstreken". Eveneens y/ordt goedgekeurd de eer ste suppletoire.-.begrootjug, .dienst „lfl27 van de Algemeen burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon tot een bedrag van f 3500. Tot tijdelijke leeraren aan de Vis- scher ij school worden benoemd de hee ren P. J. Verwayen en G. W. van Dries ten. Tot onderwijzer aan school B. :e IJmuiden wordt benoemd de heer M. Arpad te 's-Gravenhage. Na gehouden rondvraag wordt om 11 3 4 uur de vergadering gesloten. Het voornemen van B. en W. bestond om met het behandelen der begrooting aan te vangen Dinsdag 6 December a.s. Op verzoek van den raad is dit uitge steld tot Dinsdag 13 December. HAARLEMMERLIEDE GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlemmerliede en Spaam woude op Dinsdag 29 November, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer L. Simons. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Stokman om borden met verzoek om langzaam te rijden te plaat sen bij de scholen zegt de voorzitter dat B. en W. dit niet noodig achten, om dat de scholen ver van den weg lig gen. Daarna komt in behandeling de Gemecntcbegrooting. Bij de algemeene beschouwingen vraagt de heer Stokman op hoeveel de van Haarlem tengevolge van de an nexatie te ontvangen \ergoeding vast gesteld is. De Voorzitter antwoordt, dat in de begrooting met dat bedrag geen rekening gehouden is. af en loop cr mee naar het raam en bewonder het zeer en breng het weer terug naar den schoorsteenmantel. En daar zie ik vier indrukken in het hout. die verborgen waren onder het platte étui cn die 4 indrukjes zouden kunnen zijn gemaakt door dc pootjes van dat mooie klokje, als het altijd op diezelfde plek op den schoorsteenmantel gestaan had. Ja, en de bovenkant van dien kast. die zooveel lager is dan de schoorsteen mantel is de aangewezen plek voor het Cellini-kleinood. Daar kan iedereen het zien. En ik zeg dus bij mijzelf: „Beste Ilanand, deze jonge dame is de orna menten aan het verzetten geweest. Maar begrijp ik waarom? Neen. beste vriend, ik heb het je al eens verteld en ik ver tel het Je nu weer, wij hangen heele- maal van het toeval af Soms loopt het ons mee en ik had dien middag ge luk. Ik sta in de hal en ik ben vreese- Ujk bezorgd over deze zaak .Want ik kan nergens iets vinden wat mij op weg helpt. Er hangt een groote ouderwetfiche barometer als een koekepan aan den muur achter mij cn een spiegel aan den tegenovergestelden wand vlak voor me. Ik kijk op en toevallig zie ik in den spiegel der. barometer, die achter mij hangt. Ik kijk er eens goed naar. Want ik zie dat de barometer staat op storm wat eenvoudig belachelijk is. Ik keer mij om. De barometer staat op mooi weer. En op eens begrijp ik het. Ik kijk al'.een naar den stand van den wijzer zonder naar de letters te kijken. Als ik naar den barometer zelf kijk staat de wijzer op mooi weer. Als ik my omdraai en in den spiegel kijk staat de wijzer op storm. Nu ben ik er achter: Ik ren naar de schatkamer! Ik doe de deur op slot want ik wil niet gestoord worden. Ik laat de klok staan. Neen, neen. voor niets ter wereld wil ik die klok verzetten Maar ik kt£; op mijn horloge Ik sta tegen over den spiegel. Ik houd mijn horloge voor den spiegel en verzet de wijzers tot ze volgens den spiegel op half elf staan. Dan kijk ik naar het horloge zelf. Het is half twee. Nu weet ik het dus! Heb ik nog meer bewijzen noodig? Mon sieur. ik krijg ze. Want toen ik de deur van het slot had gedaan en weer open gemaakt, stond mademoiselle Betty daar recht tegenover me Dat jonge meis je! Hoewel ik haar al verdacht, schrok ik toch heusch, dat kan ik u wel zeg gen De hemel weet dat ik wel tegen een, schokje kan. maar een oogenbllk had ze het masker van haar gezicht laten vallen. Ik voelde een ijskoude ril ling langs mijn rug Want in haar mooie groote oogen zag ik de moordlust" Hij was sterk onder den indruk van de herinnering aan dien blik. ..Brr" bromde hy en hü schudde zich als eer. groote hond die uit het water komt „Maar u praat te veel. monsieur Fro- bislier, riep hy met een heel andere stem uit ..en u houdt mademoiselle maar uit haar bed, waar ze een uur ge leden al in had moeten liggen. Kom!" Hu' bracht hen in de hal, draaide het licht aan, sloot de deur van de schat kamer en stak den sleutel in zijn zak. .Mademoiselle, we zullen deze lichten laten branden". zei hii op vriendelijken toon tegen Ann „en Moreau zal in huis de wacht houden U behoeft niet bang te zijn. Hij zal dicht bij uw deur blijven. Goeden nacht". Ann gaf hem haar hand en glim lachte flauw. .Morgen zal Ik u wel bedanken", zei ze en ze liep langzaam de trap op; ze viel haast om van vermoeidheid. Hanand keek haar na. Toen wendde hij zich tot Frobisher. „Hoe jammer!" zei hü. „U zij! Neen? Misschien en hy zweeg haastig. Frobisher had een kleur ge kregen en zag er weer uit of hy op zijn teentjes getrapt was en Hanand wilde alles liever dan hem Juist op dit punt beleed igen. „Ik bled u miin verontschuldigingen aan", zei hy. „Ik ben een brutale klots. Als ik verkeerd deed. dan deed 5k het omdat ik p :/0o graag het allerbeste toe- wensch. Begrijpt u? Mooi! Nog een be wijs hiervan. Morgen zal mademoiselle ons vertellen wat ei var.avor.J met haar gebeurd is, waarom ze naar het bal van madame la Vay is gegaan, cn zoovoorts. Ik zou graag willen dat u daarby te genwoordig was U moet alles weten. Ik zal u zelf vertellen hoe ik langzamer hand tot al myn conclusies ben geko men. Al uw vragen zal ik beantwoorden. Ik zal u op alle mogelijke manieren hel pen. Ik zal er voor zorgen dat u niet eens opgeroepen wordt als getuige van wat u vanavond gezien heeft. En wan neer het allemaal afgeloopen is, mon sieur, zult u wel net als ik Inzien, dat, hoe pyniyk en droevig het ook moge zyn het recht zyn loop moet hebben". Het was eene herle nieuwe Hanand die liter tegenover Frobisher stond. De potsenmakerij was hcelemaal verdwenen. Hy triumfeerde zelfs niet. Hy was waar dig en vriendelijk en vol medegevoel. „Goeden nacht, monsieur!" zei hü en hy boog en Jim stak hem zUn hand toe, „Goeden nacht", antwoordde hij. Hanand greep zyn hand, glimlachte voldaan en verdween. Jim Frobisher deed de voordeur op slot en liep toen met een gevoel van verlatenheid naar de hal terug. Hii hoorde het groote yzeren hek dicht gaan. Het was natuuriyk opengelaten zooals gewooniyk als er iemand laat thuis verwacht werd. Ja. alles was voor bereid zooals een bevelhebber een slag voorbereidt. Hier in dit huis. lagen alle bedienden in bed. En als Hanand er niet geweest was. zou Betty Harlowe misschien op dit oogenblik stilletjes de trap opgeslopen zyn naar haar eigen kamer, als haar vreeselijke werk vol bracht was. De bedienden zouden den volgenden morgen gemerkt hebben dat Ann Upcott de vlucht verkozen had bo ven een mogelijke veroordeeling. Des avonds zou Espinosa gekomen zijn en ontvangen worden in de schatkamer; de schop zou op hem staan wachten in de groote kraken van Ketel de Brebizart. En op ailc gevaren was gerekend, behal ve op Hanand. En toch op hem eigenlyk ook wel! Want Frobisher en Haslitt hadden dat angstige telegram al gekre gen vóór Hanand met zyn werk begon nen was, „Ik zit op de trap, vlak by mademoi selle's deur. als u my soms noodig mocht hebben zei Moreau. Jim Frobisher ontwaakte uit zyn ge peinzen. „Dank je", zei hy en hy liep de trap op naar zyn k' "•er. Dat telegram had Betty ook niet veel geholpen, dacht hy met eenige bitterheid! „Waar zou ze vannacht zyn?" vroeg hü en nam zich toen voor niet meer aan die vraag te denken. Hij zou weldra hooren dat het Juist door dat telegram en nergens anders door kwam dat Betty Harlowe's plannen zoo mislukt waren. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6