Jeunria PARIJSCHE MODE. BOUQUETJES. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1 DEC. 1927 EEN EENVOUDIGE DOCH ZEER CHIQUE JAPON. Deze zeer eenvoudige, doch buitenge meen frissche en aantrekkelijke Japon wordt gemaakt van blauwe crêpe maro- cw-trv Terstond merkt men de nieuwheid en originaliteit van den voorkant op, welke verkregen wordt door bet inlaten van vier godets. welke tot plooien geperst rijn een werkelijk aardige idée. Aan den hals en de taille zijn, ter verdere garneering nog een strik en een cein tuur van hetzelfde aangebracht. Knippatrrnen zijn verkrijgbaar onder opgave van no. 41.627 aan het bureau van dit blad. Prijs 75 cents. Zij zijn beschikbaar in de maten 42, 44, 46, 48. Een gebreide casaqne In ver schillende kleuren. Nu is het de tijd van de nuttige, maar ook. de fraaie handwerken, van de eigen- gebreide jumpertjes en pull-overs, van wol of wol met zijde, voor cadeaux. Want Is de komende maand December niet de maand van de geschenken? En al ls er dan niemand, wie u een mooie eigenge- brelde casaque cadeau wilt of kunt doen. dan kunt u nog altijduzelf er blij en warm mee maken. Kijk maar eens naar de teekening. Voor deze casaque zal men ongeveer 150 gram wol van de hoofdkleur en 50 gram van elk der drie andere kleuren noodig hebben. Het lijf breit men met den yersey-steek, terwijl we beginner, met een paar toeren heelemaal recht, wat voorkomt dat het begin gaat om krullen. Het motief wordt met den Jacquard-steek gewerkt. De Jacquard- steek is heelemaal niet ingewikkeld. Er hoort alleen wat geduld en oplettendheid toe. We moeten altijd twee toeren ma ken, een recht en een averecht. Als men van kleur verandert, moet men er wel voor zorgen, dat men den draad, als men hem een eindje verder weer op neemt, niet de strak aantrekt. Het ls goed, hem een beetje losjes te laten, niet al te los natuurlijk. Op de teekening staat het motief duidelijk aangegeven en ziet men elke steak nauwkeurig. Verder staan de kleuren erbij, hoewel men hieraan natuurlijk niet gebonden is. Heeft men een eigen idee of voor keur daaromtrent, dan past men die toe natuurlijk. Om deze casaque tot een goed eind te brengen, is het ver standig het patroon van een oude blouse of een gedragen casaque te raadplegen voor de juiste maten. Ook moet men er om denken, bij het opzetten van het gewenschte aantal steken, dat men een paar steken meer neemt, dan volgens het oude patroon misschien noodig zou zijn om de vereischte wijdte be krijgen. Voor een compleet motief ls namelijk 23 steken noodig. Eiken keer als u dus 23 steken heeft, heeft u een motief. Zoo zal men, als men voor de taille bijvoor beeld 110 steken noodig zou hebben voor de maat, er toch minstens 15 moe ten nemen, om met het motief uit be komen. Want 5 keer 23 steken ls 115- Gesnapt? Maar overigens is het een kwestie van opletten. En u moet eens zien, wat een prachtig resultaat u krijgt De moeite wel waard, hoor! MADELEINE. VOOR SUZE, RIA, TOOS - EN AL DE ANDEREN! J3VJ/ Een zeer aantrekkelijk jurkje voor onze kleine meisjes kan ongetwijfeld gemaakt worden naar bovenstaand mo del, dat moet worden uitgevoerd in één der volgende tinten: rose, zilver, blauw of goud. Het draagstertje wordt door dit mo del japennetje als het ware omgetoo- verd in een lieflijk bloempje, vooral door het strakke lijfje en het leuk geplooide en wijd uitstaande rokje. Het omgesla gen kraagje met smal strikje, de lange mouwtjes met manchetten en het bor duursel in de taille geven aan het ge heel een zeer bijzoi-der cachet. Knippatronen zijn verkrijgbaar aan het bureau van dit blad onder opgave van no. 23.431 en wel voor meisjes van 612 jaar. Prijs 50 cents. VOOR SPELDEN EN NAALDEN. „A stitch in time saves nine", zegt een bekend Engelsch spreekwoord, dat in het Nederlandsch meestal wordt ver taald met: „Voorzorg voorkomt nazorg" De letterlijke be teekenis echter is het, die wij heden maar zullen aanhouden "en Iedere vrouw weet heusch wel, dat „een steekje op tijd er negen (lees* onbepaa' vele) kan voorkomen. Welnu, in onzen tijd van haastje-rep- je, jachtig leven, auto's, dansen, lippen stift, rouge, poederdonsje en zoo meer, kan de vrouw van de wereld het kleine ooquette spelden- en naaldenziakje, dat wij hierboven afbeelden, best voegen bij het kleinde arsenaal van schoonheids middelen, dat z\j in haar handtaschje met zich mededraagt. Men kan het heel gemakkelijk zelf even maken van een stukje zijde, liefst kleurige, wat men toevallig nog heeft liggen. Men voert het met wit flanel en werkt het af met een groven knoopsga- tensteefc, terwijl er als garneering een aardig borduurseltje op aangebracht wordt. Eenige naalden, waarin men een draad heeft geregen, in de kleur van de kousen die men draagt, alsmede van het toilet, dat men aan heeft, een paar kleine „gouden" veiligheidsspeldjes, een speld of twee en men is voorbereid op verschillende evenementen, welke men indien niet in het bezit van dit han dige zakje gerust tot de zeer onaan gename mag rekenen! WAT MANNEN AARDIG VINDEN. Door een Vrouw. Nu, ik moet zeggen, dat het erg ge makkelijk is om zonder veel omslag schrijfster te worden! Onderwerpen? Stof? Bij massa's! Probeert het gerust en ge zult me allen gelijk gevn! Tenminste.... als geweet hoe ge aan de stof moet komen. Maar ook dit is gemakkelijk. Het is een heel eenvoudig recept, of misschien moest ik liever zeggen: het is een too- verspreuk. Vraag slechts aan een man: „Hoe denkt ge over het uiterlijk van een vrouw?" herhaal dit zoovele malen als ge wilt en op den duur zult ge een stof vergaren, die u in staat zal stel len boekdoelen te vullen. Ik heb het zelf geprobeerd en ik heb critiek crver ons gehoord! Ik ben een wandelend informatiebureau geworden over alles wat men omtrent onze te kortkomingen wil hooren! Toch zijn de mannen aardig. Zij wil den allen duidelijk doen uitkomen, dat zij erg op ons gesteld zijn. En de mees ten moesten geprest worden om hun oordeel kenbaar te maken tenminste in het begin. „Neen", zeiden zij, „wij zouden niet weten wat wij op het uiter lijk van de vrouw aan te merken zouden hebben." Maar ik voelde wel. dat er hoewel heel ridderlijk teruggehouden toch het een en ander was, dat hun zwaar op hst hart lag. een opmerking, een aanmerking, een critiek, die slechts uit beleefdheid werd teruggehouden. Het eerste, dat ik ontdekte was, dat mannen evenmin dezelfde meening hebben over ons, dan zij die hebben over politiek en e r. sigarettenmerk. Ik had mij de theorie gevormd, dat mager heid (wij noemen dat tegenover de ge- heele buitenwereld: slanke Hjn) en vogue was; dat alle mannen het volko men eens waren met den mageren jon geling. die zeide: „Ik houd niet van dik. Ik ben zelf mager en ik kan geen vrouw mooi vinden die óók niet mager is.' Maar dadelijk daarop kwam er een, die deze schoone illusie in rook deed opgaan. Hij was van meening, da/t het populaire jongensfiguurtje" in de mees- ste gevallen leidt tot een magerheid, welke iederen fatsoenlijken huisdokter en ieder, die wel eens een klassiek standbeeld gezien heeft in tranen zou doen uitbarsten". Nu vraag ik u w&t is nu het nut van mager zijn? Een slechte houding is ook iets waar de mannen niets to or voelen. Hier constateerde ik eenheid van meening. Alle mannen haten afhangende ronde schouders, ongracieuzen gang en noncha lante houding. Beoordeeld naar haar voeten. En laten wij nu eens even spreken over voeten, want dit is een onderwerp, waarover mannen ook besliste meenin gen hebben. Allen zijn het er over eens, dat niet goed zittende kousen pa- lingkousen afschuwelijk staan. Afge- loopen hakken en slechtzittende schoe nen eveneens. Ook goedkoope fanta sieschoenen en ordinaire kousen. Ik ben van meening, dat de weg naar het hart der meeste mannen loopt via goed schoeisel en goede kousen! Op het gebied van handen en armen zijn zij niet zoo beslist in him uitlatin gen, doch houden er niettemin een opinie op na. Handen b.v. moeten niet ruw zijn en niet rood. Ook de armen mogen niet grof en rood zyn. Nagels moeten schoon zijn, niet te lang, niet te glanzend gepolitoerd of zóó spits toegepunt,, dat het dolken lijken. In alle andere gevallen is een vrouwenhand waard vastgehouden te worden. Hetzelfde gevoelen zou kunnen wor den toegepast op het haar, voor zoover het den man betreft. De shingle heeft zijn voor- en tegenstanders. De beste opinie hoorde ik van een man, die zeide, dat het shinglen op zichzelf hem koud liet, doch dat hy de gesprekken, die er mede samenhingen meer dan afschuwelijk vond. „Er is niets onaangenamer", zeide hy, „dan een meisje, dat je twee. drie weken aan één stuk vraagt: „Zal ik myn haar af laten knippen of niet?" en niet den moed heeft, om het te doen. Dan zou je wenschen, dat ze het maar liet doen, Dit oordeel, vrees ik, is ook van toe passing op de vrouw met geverfd of gebleekt haar. Er schynt een algemeene afkeer by de mannen te bestaan van haar, waaraan .geknoeid" is. Mannen en het „Opmaken". Toen ik zoo de verschillende kritie ken, welke ik te hooren kreeg, eens na ging, viel het my op, dat er geen woord gesproken was over de oor en. Er werd gesproken over neuzen, over wenk brauwen, oogharen, en te rood gemaakte lippen. Ik geloof, dat het vrouwemoor in den laatsten tyd zóó weinig zichtbaar is geweest, dat de mannen het bestaan ervan vergeten zyn. Ik wilde, dat ik hetzelfde kon zeggen van neuzen en lippen. Als voornaamste reclamemdddelen voor alle mogelijke schoonheids- en opmaakmiddelen, heb ben zü ten duidelijkste gedemonstreerd wat verkeerde publiciteitsmethoden kun nen doen. wy vrouwen zijn erg dwaas, wy zwaaien de lippenstift en werken met het poederdonsje met een élan. alsof wy nooit van stieren en roode lappen gehoord hebben. En als het dan eenmaal zoover is, dan vragen wy ons verwonderd af, waarom de mannen toch zoo*n herrie maken. Schoonheidsmiddelen, zooals deze, zyn zeer gevaarlijk, omdat het zuiver vrou welijke dingen zyn. Werkelijk, ik was nerveus, toen de mannen over dit soort dingen begonnen te praten, doch de al gemeene opinie schynt, dooréén geno men, toch te zyn: „wy zyn niet dol op het gebruik van poeder en lippenstift en oogenzwart, of op wat dan ook, dat het uiterlijk der vrouw kan verbeteren maar als zy het doet, laat zy er dan ook op vooruit gaan. Dit is een gevaarlijk als. Het is namelijk de practijk en niet de theorie van het opmaken waarop man nen him oordeel baseeren. En zoo zyn er nog een heele massa dingen, waarover ik het een en ander te hooren kreeg. Voor vandaag zullen wy echter maar zeggen dat het voldoen de is ten eerste, omdat wy vrouwen nu eenmaal een gevoel van eigenwaarde hebben, dat, laat ik zeggen „begrensd" is, en ten tweede, omdat ik trouw wil blijven aan myn eigen woorden, aan hetgeen ik in den aanvang zeide: „Toch zijn de mannen aardig!" OVER SCHOENEN-MODE. Er ls tegenwoordig zeer veel belang stelling voor den schoen als mode-ob ject. Het algemeene streven, de li chaamsvormen zoo te bekleeden, dat de sieriyke lyn wordt gehouden door het costuum en de bevalligheid daarvan wordt verhoogd door kleur en snit van schoeisel en hoofdbedekking, is toe te juichen. Het streven naar eenheid in kleur en materiaal, lyn en vorm heeft de belangstelling van man en vrouw van ontwerper, maker en van hen, die zich tooien met de voortbrengselen der klee- dings techniek. Waar in het afgeloopen seizoen een zoo groote vraag was naar schoeisel ge heel van reptielen leder, of wel naar combinaties met reptielen leder, hetzij in den vorm van krokodillen-, hagedis sen - of slangenleder in de meest uit- eenloo pende tinten en kleuren, mogen wy met reden veronderstellen, dat het onzen lezers belangstelling inboezemt, een en ander te vernemen over de her komst en de wyze, waarop deze huiden bruikbaar gemaakt worden voor schoen leder ,en ook voor koffers, tassohen e.d. Laten wy allereerst een krokodil by den staart pakken. Krokodillen leven het behoeft den lezers en lezeressen wel nauwelyks verteld te worden *.n tropische moerassen en rivieren. Zij planten zich voort door het leggen van eieren. Wanneer het jonge krokodiiletje uit het ei kruipt is het niet langer dan 17 1/2 c.M.,; tot zijn vyftiende jaar groeit het jaarlijksch 5 cM., zyn geheele verdere leven 2 12 cM. per jaar. De krokodil is het eenigste levende wezen, dat zijn geheele leven door groeit en de grootste exemplaren zyn soms wel 3 tot 400 jaar oud. Voor het vervaardigen van één paar damesschoentjes is de huid noodig van een krokodil die ten minste den leeftyd van 40 jaar heeft bereikt. Dit bewyst dat het fokken van krokodillen voor de schoenfabrtcatie zoo goed als niet mo- gelyk, zoo niet onmogelijk is; 40 Jaar te wachten op een huid voor deze 'goed is voor de verwerking (en dan is het nog maar een kleine huid) ware het wel wat kostbaar. Dit is dan ook één der oorzaken dat reptielenleder zoo duur is en biyft en dat imitatiehuiden een groote plaats hebben ingenomen. Onder deze vinden wy echter zulk geraffineerd volmaakte imitaties, dat zij nauwelyks te onderscheiden zyn van echt. Wanneer de krokodil door middel van lichtbakken gevangen is en den volgenden dag gevild wordt, Snydt men hem gewoonlijk aan de zijkanten open. Alleen de onder- of buikkant kan to~- schoenleder verwerkt worden, daar de boven- hoornachtige kant te hard en voor schoenleder ongeschikt is. Van de slangen, welke voor schoen- Teder verwerkt worden. worden de meeste op Java gevangen. Hst vangen dezer dieren is een gevaarlUk baantje, daar, zooals onze lezers weten, de mees te slangen vergiftig zyn. Twee Javaan tjes gaan op jacht, of juister uitgedrukt op zoek naar een dier. Ais er een ge vonden is. tracht de een hem by den staart te grypen, de ander bij den kop en hem te worgen. Veelal echter lukt dit niet en ontvangt de jager een beet, waaraan hy sterft. Ja. lezeressen het zyn niet uitslui tend de onnoozele dieren die geofferd moeten worden op het altaar der mode, neen! zelfs menschenlevens moeten ten offer vallen aan de behaagzucht der vrouw. Is het te verwonderen dat slan genschoentjes duur betaald moeten worden? Behalve reptielen leveren ook de hui den van enkele vischsoorten een mooi bekleedsel voor den voet op, zooals bijv, de huid van den rog, die een kraalach- tige nerf heeft; van haaien, die veel aan de kust van Florida met netten ge vangen worden, en ten slotte de huiden van dolfynen, walrussen en zeeluipaar den. Het uitsnyden en samenstellen van dit leder tot schacht (het bovenwerk van den schoen) vereischt van den vak man goede materiaalkennis en een grooten dosis smaak. De Parijsche maat schoenmaker Perugia is de ontwerper van schoeisel en taschjes in dezelfde reptielensoorten, in combinatie met an dere ledersoorten. EEN DOOSJE LUCIFERS. Een doosje lucifers! Het is zóó klein en onbeteekenend, dat een kind het op neemt. om ermede te spelen. En toch welk een mogelijkheden voor gemak èn voor onheil zyn er in dat doosje te vinden! Al is de kachel netjes ingelegd wat heeft men er aan, als men geen luci fers heeft om ze aan te steken, zyn er geen lucifers, dan beteekent dat, dat men de kachel niet aan kan steken; en wat is een kamer in den kouden winter zonder de snorrende, vroolljke kachel? Een lucifer is klein, doch zy ls het middel om leven te geven aan een grooter vuur. VOOR THEE EN DANS. Voor afternoon-tea en dans is de hier- by afgebeelde japon uitstekend ge schikt. vooral nu de namiddag-thee steeds later gebruikt wordt. Het is een japon van alleraardigst model van velours-chiffon en voldoet vooral in de tinten van tango tot rood uitstekend. Het naar boven gerichte strookje in de taille geeft er bovenal een typisch effect aan, doordat het de op waart sch gerichte tailleiyn accentueert. Knippatronen zyn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 onder opgave van no. 41,629 tegen den prys van 75 cents aan het bureau van ons blad. En hoe we ze zelf maken kunnen. Wilt u het bouquetje op uw mantel of boed zelf maken, of voelt ge er wat voor een vriendin met Sinterklaas nog zoo'n kleinigheidje te geven, dan kunnen wc u hiermee misschien een goed idee aan de hand doen, waarvan ge voor Maandag nog heel wat genoegen kunt hebben. Veel en duur materiaal hebt ge niet voor noodig: een stopnaald, schaar, vin gerhoed, garen en verder wol in verschil lende tinten. Dat laatste behoeft niets extra's te kostenin dezen tyd van brei werk ln alle mogelijke kleuren, heeft ie dere vrouw wel enkele kleine kluwentjes liggen, die van ander werk zyn over geschoten. en die hiervoor nu uitstekend dienst kunnen doen. Ge begint met het maken van do sten gels door wollen draden te knippen in een kleur groen van ongeveer vUftien centimeter lengte. Een dezer draden legt ge dubbel alsof het een haarspeld is (wanneer ge u dit ouderwetsche „wa pen" tenminste nog kunt herinneren) en werkt met uw naald zooals onder staande teekening het laat ziea De blaadjes der bloem bestaan uit lussen van de wol en zoo ontstaat een vierbladlg bloempje op een steeltje, dat in combinatie met meer van dat soort een alleraardigst geheel kan vormea Naar verkiezing kunnen d- bloemetjes gelUk of van verschillende kleuren ge kozen worden, terwyi de steeltjes ten slotte met een draad stevig eyde of met gekleurd katoen by elkaar worden ge bonden. Uitstekend kan op deze wyze byv. een bosje kleine viooltjes worden gemaakt. De blauw-paarse wol wordt hiertoe in lusjes van ongeveer driekwart centimeter gelegd, wat dan zoowat de grootte moet aangeven. Niet minder aardig ztln de bloemetjes van vilt of van peau de suède. maar zy moeten natuuriyk op iets andere wyze vervaardigd worden. Hierby begint men de omtrekken der bloempjes uit te knippen, wat voor een eenvoudig patroontje niet zoo moeilyk is, zyt ge niet zeker van uw vaste hand. knip dan het model van het bloempje, zooals de teekening hier te zien geeft, eerst in papier uit Met de vyf bloemblaadjes is het bloempje ongeveer twee en een halve centimeter breed. Een draad wordt door het midden van de stof gehaald en de uiteinden vormen het steeltje. Met een stevig knoopje, zooals het twee de plaatje toont, wordt het steeltje be vestigd aan den onderkant van het bloempje. Wie er een „vurig" hart in wil aanbrengen, kan dat met een paar ste ken van een andere kleur heel gemak kelijk doen. Het nu volgend plaatje geeft aan, hoe de bloempjes ook gemaakt kunnen wor den op gaas. Deze bloemen bieden meer mogelijk heden omdat zy steviger zyn en zy dus heel goed ook in grooter afmetingen vervaardigd kunnen worden. Om te be ginnen knipt men een cirkelvormig stukje carton, legt dit op het gaas. trekt er met een potlood een ïyntje om en knipt liet patroon langs dit Ïyntje uit. Midden in liet stukje gaas wordt nu, zooals de teekening aangeeft, met wol of zyde dik-op een hartje geborduurd, waarna de omtrek van het bloempje met losse steken van een andere kleur wordt genaaid. Deze steken mogen vooral niet styf aangehaald worden, daar zij anders het effect van de bloem geheel zouden bederven. Tenslotte kunnen we nog verder gaan en van leer en peau de suède bloempjes met bladeren maken, zooals onderstaan de teekening dit aangeeft. De bloempjes worden weer zooals hier boven beschreven is, naar een karton nen voorbeeld geknipt, waarna een stuk je laiton door het midden wordt getrok ken om als steeltje te dienen. Het mid den wordt dan met een rond stukje wit of geel peau de suède tot het hart van de bloem gemaakt. Daarna wordt met wol of dikke zyde het bloempje verder afgewerkt door het weer met losse ste ken te bewerken. De blaadjes worden naar hun model van het materiaal ge knipt en langs den buitenkant met het laiton doorregen, nadat er eerst gaatjes voor geprikt zyn: het laiton doet ook hier meteen weer dienst als stengeltje. Dan worden de blaadjes met groene wol of zyde bewerkt en zelfs is het mogeiyk er de nerven met gele zyde in te bor duren. Tenslotte, als het bouquetje ge reed is, woriien de eindjes laiton by el kaar genomen en met een stevige zyden draad tot een enkele steel omwoeld. Leeren bloemen kunnen ook beschil derd worden, maar men kan ze eveneens laten zooals ze zyn: verschillende kleu ren leer of peau de suède geven dan het onderscheid tusschen bladeren en bloemen. Tenslotte kunnen ook rubber bloemen heel goed zelf gemaakt worden: de aar dige kleuren van rubber maken opwer ken met wol en zyde geheel overbodig, zoodat het er dus alleen op aankomt, het goede model aan de bloem te geven. Houdt uw vriendin van een bouquetje op haar mantel, of is haar taschje aan een „opknappertje" toe. Of is soms de versiering van haar hoedje met dien zwaren mist leeiyk achteruitgegaan? Dan zou het toch wat aardig zijn. haar met Sinterklaas nog te verheugen met een bouquetje zelfgemaakte bloemen. Probeert u het rr-aar eens! MENU Roastbeef. Wortelen en erwten met peterseliesaus Appelen met gebakken brood. Het groentegerecht is een echt win- terkostje, dat op de volgende wyze wordt bereid: de erwten worden een nacht tevoren in de week gezet. De wor telen worden geschild, in geiyke stukjes gesneden, en in kokend water met zout gaar gekookt, ongeveer een uur. Daarna worden de erwten in hetzelfde water gaar gekookt, waarna van boter, bloem en het kookwater op de bekende wyze een saus wordt gemaakt, die met een eetlepel gehakte peterselie wordt afge maakt. De erwten en wortelen, die men intusschen in de hooiklst warm heeft gehouden, worden 0/orzichtig door de saus geroerd en het gereeftt naar smaak afgemaakt met zout. Voor het dessert zyn de benoodigd- heden: 1 K.G. handappelen, 11/2 ons suiker. Geraspte schil van een halve citroen. Een stuk oud casinobrood. De appelen worden geschild in vieren gesneden, van klokhuis, kroontjes en steeltjes ontdaan en gesnipperd. Een vuurvast schoteltje met een deksel wordt ermee gevuld, deze met de suiker bestrooid en met de geraspte citroenschil Dit wordt in waterbad gekookt totdat de appelen gaar zyn. Het oude brood wordt in dunne reepjes gesneden en deze in punten verdeeld. De punten worden in boter aan beide zyden lichtbruin ge bakken en meteen in basterdsuiker ge wenteld. De appelen worden dan ge keerd op een verwarmden schc 11 en deze rondom gegarneerd met de punten gebakken brood. E. E. J.—P.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10