HAARLEM S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS ONTWAPENINGSCONFERENTIE. WELKE IS DE BETEEKENIS VAN HET MOSKOUSCHE VOORSTEL? r.FMFwnr SPORT EN SPEL MARKTNIEUWS. SCHEEPSBERICHTEN. DONDERDAG 1 DEC. 1927 VIJFDE BLAD Litwinof, de caricaturist. 17 onbereikbare punten en een nutte' looze resolutie. T BFLANCRl.rKSTE NIEUWS. Woensdag, de eerste dag der voorbe reidende ontwapeningsconferentie, is reeds de sensationeelste geweest. Lit winof's rede! Iedereen begreep reeds Jang van te voren de Sovjet afgevaar digde als eerste grondgedachte zou ont wikkelen de stelling dat kapitalisme, mi litarisme en marinisme tengevolge zal hebben. Dat de delegatie bovendien min of meer sensationeele voorstellen zou doen, werd eveneens verwacht, doch dat Litwinof op een dergelijke wijze uit den band zou springen als nu is ge schied In 17 punten en een daverende re solutie stelt de Sovjetregeering bij monde van haar vertegenwoordigers voor de aanvaarding der algeheele ont wapening, de vernietiging van alle oor logstuig, afschaffing van alle ministeries van land- en zeemacht. Kortom het wettelijk terugbrengen totniets.... van alles wat in ver verwijderd, of nauwverband staat met bewapening en oorlog. Dit moge schoon klinken, het is on mogelijk dat enkele argeloozen er in vliegen en zeggen: „Nou maar dat is. toch mooi!", de heele wereld weet toch dat deze al te kinderlijke bokkesprong der Sovjets, gelijk en gelijkwaardig is, aan de manifestaties van enkele be ruchte Nederlandsche gemeenteraads leden die niets meer of minder dan door sabotage de orde trachten te ver storen en de aandacht op zich trachten te vestigen. Als Moskou de schijn op zich had willen laden daadwerkelijk mede te willen werken aan het bevorderen van den vrede, dan was haar regeering na tuurlijk met voorstellen gekomen die eenlge kans hadden om verwezenlijkt te worden. Welke is de beteekenis van Litwinof's rede? Zij heeft geen be teekenis. Of het moet die zijn van het oaricatuur en hoogstens die van de parodie. Maar dit caricatuur staat dan toch nog verder van de te bereiken werke lijkheid af, als de huidige toestand daarvan verwijderd is! Curiositeitshalve laten wy hieronder eenige der komende Bolsjewistische desiderata volgen. F. A. Het Bosjewistische spel is begonnen. De regeering der Sovjetunie heeft aan de delegatie opgedragen in deze zitting der commissie een schema voor het bereiken van ontwapening in te He nen, aldus de Telegraaf. Dit schema be= vat de volgende voorstellen: 1. Ontbinding van alle strijdkrach ten te land, ter zee en in de lucht en de weigering ze In eenigerlei vorm toe te laten. 2. Vernietiging van alle bewapenin gen, militaire hulpmiddelen, produc ten voor den chemischen oorlog, enz. 3. Vernietiging van alle oorlogssche pen. 4. Vernietiging van alle militaire vlieg tuigen. 5. Stopzetting van élke militaire oplei ding. 6. Intrekking van alle wetten betref fende den militairen dienst. 7. Verbod van het oproepen van ge oefende reserves. 8. Slooping van alle vestingen. 9. Slooping van alle vloot- en lucht vaartsteunpunten. 10. Opheffing van alle militaire in stallaties, in de fabrieken en van de in richtingen ten behoeve der oorlogsin dustrie in de grootindustrieele onderne mingen. 11. Stopzetting van het verleenen van credieten voor militaire doeleinden. 12. Opheffing der ministeries voor de de land-, zee- en luchtmacht. 13. Ontbinding van alle generale sta ven en van alle militaire administraties en instellingen. 14. Wettelijk verbod tegen het voeren van militaire propaganda. 15. Wettelijk verbod van patentee ring van alle soorten wapens en vernie lingsmiddelen. 16. Wettelijke bepalingen, dat overtre ding van een en ander als een ernstig misdrijf tegen den staat zal worden be schouwd. 17. Intrekking of wijziging van alle wetgevende maatregelen van nationalen of internationalen aard. voorzoover zij in strijd met de voorafgaande punten zijn. De Sovjet-delegatie is gemachtigd te verklaren, dat Rusland geheei aal ent- wapenen, zoodra een desbetreffende overeenkomst in werking treedt en op voorwaarde dat alle vereischte maatre gelen tot vernietiging der militaire voor raden binnen een jaar ten uitvoer wor den gelegd. De door Litwinof ingediende resolu tie luidt als volgt: Overwegende, dat de huidige bewape ningen met haar tendens naar voort durende toeneming de staten onvermij delijk in een gewapend conflict moeten storten, dat de arbeiders en boeren uit hun vreedzame werkzaamheden zal ha len en niet te overziene onheilen met zich zal brengen; gezien het feit, dat de gewapende strijd krachten voor de groote mogendheden een middel tot onderdrukking der kleine staten en der koloniale gebieden vormen; overwegende dat slechts een algeheele vernietiging van alle bewapeningen een werkelijke garantie vo'or de veiligheid kan brengen en een waarborg kan ople veren voor het verhinderen van oor logen. 1. Onmiddellijk tot opstelling eener gedetailleerde ontwapeningsconventie betreffende een algeheele ontwapening op den grondslag van de voorstellen der sovjetdelegatie aan te vangen. 2. De Internationale Ontwapenings conferentie uiterlijk in Maart 1928 bij een te roepen, teneinde over de in bo vengenoemd punt vermelde voorstellen te beraadslagen en te bekrachtigen. Litwinoff spreekt. In zijn openingsrede verklaarde jhr. Loudon, dat de voornaamste taak der voorbereidende ontwapeningscommissie thans is het vormen van een commissie voor veiligheid en arbitrage, waartoe door de jongste Volkenbondsvergadering het verlangen is uitgesproken. Hij heette de nieuwe mogendheden aldus de Te legraaf welkom, die aan de werkzaam heden der commissie deelnemen, nl. Sovjet-Rusland, Canada en Cuba. en gaf zyn leedwezen te kennen over het feit. dat De Brouckère en lord Cecil niet meer aan de beraadslagingen zullen deel nemen. De Grieksche gedelegeerde Poli- tis werd bij acclamatie tot vice-voorzitter gekozen. Jr. Loudon zeide. dat de beraadsla gingen ten doel hebben, den volken te bewijzen, dat de regeeringen voornemens zijn. door het scheppen van nieuwe vei ligheidsgaranties, welke een oplossing van internationale conflicten door ver- zoenings- en arbitragemethoden moge lijk maken, een progressieve beperking en vermindering der bewapening tot stand te brengen. De Duitsche gedelegeerde, graaf Bemstorff .sprak er zijn voldoening over uit, dat de agenda gewijzigd is en dat eerst over den stand der werkzaamhe den discussies zullen worden gevoerd. Bij het algemeen debat, dat hierop volgde, werd het eerst het woord ge voerd door den leider der Sovjet-dele gatie, Litwinof. Litwinof bracht den voorzitter dank voor zijn welkomstwoorden en zette het standpunt zijner regeering uiteen. In zijn inleiding herinnerde hij eraan, dat de moord op Worofski te Lausanne en het daarop gevolgde conflict met Zwit serland het Sovjet-Rusland onmogelijk heeft gemaakt, aan vroegere beraadsla gingen deel te nemen. Voorts verklaarde Litwinof dat het moderne kapitalisme de hoofdoorzaak Is van de huidige ontzaglijke bewapenin gen. De Volkenbond, zoo zeide hij, heeft tot dusver geen practisch werk op ont- wapeningsgebied verricht. KORT EN BONDIG. Het centraal-comitë van de Belgische communistische partij reeft een resolu tie aangenomen, waarin er bij de com munistische internationale op wordt aangedrongen, de diverse uitsluitingen o.a. van Trotski en Zinowjef niet uit te voeren, op voorwaarde dat de opposi'ie zich bij de discussdes stipt aan de part ij- tucht houdt. De Vereeniging van Oude Bolsjewiki de organisatie, die kort voor zyn dood door Lenin is gesticht en welke bestaat uit de communistische leiders uit den tfjd vóór de Russische revolutie, besloot Trotski. Zinowjef. Kamenef. Smimof en anders leiders, die korten tijd geleden uit de communistische partij zijn gezet, ook uit genoemde vereeniging te zetten. De Fransche afdeeling van de Alg. Theatervereeniging bood Bruno Walter te Parijs een lunch aan, waarin minister Painlevé presideerde. Bruno Walter deel de mede, dat in Mei en Juni as. de Fransche dirigent Gauber de Berlijn- sche opera zou leiden, terwijl hij zelf te Parijs de Mozart-opvoeringen zou geven. ÉMIliliJl!!]! INCEZONDEN MEDEDEEI.INGEN 1 M CENTS PER RECEE FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" 2 ?^0E0pTf34HT20U-TSTHRAAARl^ II V„groo.ingen - Reproductie, Rockefeller als particulier. Bij Ullstein te Berlijn-verschijnt als Kerstuitgave een aardig boekje „Wie sie gross und reich wurden". Het schetst de jeugd van groote mannen, hun groei en hun opkomst tot macht en rijkdom. Hier een stukje uit dit boek; De physiognomie van den weldra ne gentigjarigen John D. Rockefeller heeft Iets spookachtigs gekregen en evenals rijn uiterlijk is ook zijn naam verstard. Van het lichaam van dezen grooten man van de daad is niet anders dan een scha duw overgebleven. Hij beleeft het won derlijke lot, dat hij niet zichzelf en niet den tijd, maar dat zijn werk hem heeft overleefd. Voor de groote politieke we reldveroveraars, die gewoon zijn hun le ven lang onder de schijnwerpers van de openbare meening en in de zonne glans van den roem te acteeren. zou dit lot iets tragisch hebben en gelijkstaan met een nederlaag. Voor John D. Rocke feller Ls het eigenlijk alleen de vervul ling van hetgeen hy zyn leven lang heeft nagestreefd: onopgemerkt, onge stoord en dus des te krachtiger, op den achtergrond te kunnen werken, een werk naar zyn wil op te bouwen, alsof hier een gemeenschapswil aun het werk was en een abstracte en daardoor oncontro leerbare macht, de company, de maat schappij zich uitleefde. De haat en de antipathie, die het noemen van zijn naam alleen ln Ameri ka wekte, heeft Rockefeller nog er in gesterkt, zyn persoon achter een zaak te doen schuilgaan, die met hem en zijn machtsdoeleinden identiek was De be jaarde John D. ging in dit opzicht tot de grens van de ongeloofwaardigheid. Reeds op zijn 56ste levens ia ar, in 1895 lett hy officieel het presidium van de nóard Oil Company neer en in den Ujd. waarin onder Roosevelts leiding de groote storm tegen de Standard Oil Cv. losbarst, kan John D. formeel terecht zeggcr.: „Wat willen jelui van mij, ik ben particulier, ik heb sedert acht of tien jaren de kantoren van de Standard Oil maar een enkelen keer bezocht en nu en dan. wanneer men my dit vroeg, een advies gegeven; voor het overige ben ik niet anders dan een vredige ren tenier, die van oudsher zyn geld in de goede papieren van de Standard Oil heeft gestoken, maar zUn levensavond in rust en ver van alle zaken wil siyten. „Een nette oude heer, die ten hoogste nog nu en dan de lunchkamer van zyn oude kantoor bezoekt., om „met groote voldoening" vast te stellen, dat daar „de zelfde geest van gemeenschap en harmo nie" onveranderd voortleeft Rockefellers ontelbare tegenstanders hebben dit al te vredige, harmonische zelfportret, dat de stichter van de Standard Oil in zijn in 1908 verschenen memoires heeft ontworpen, niet voor goede munt aangenomen. Het had ook iets onwaarschyniyks. dat de nog slechts zestigjarige, kerngezonde man, wiens strenge, wat maskerachtig gelaat met de heldere oogen. den scherpen spitsen neus en den samengeknepen mond, door dui zenden afbeeldingen allerwegen bekend was, zich reeds uit het zakenleven had teruggetrokken. En thans, wanneer men terugziet, schynt het nog onmogelijker, dat een mensch van de geesteiyke kracht en vitaliteit van John D. Rocke feller dertig jaren lang het kalme leven van een rentenier had kunnen verdra gen. Moderne Roovers. Uit Praag wordt gemeld dat een roo- versbende, bestaande uit werklooze jongemannen is gearresteerd. Deze ben de heeft den laatsten tyd voor 100-000 kronen waarde uit verzegelde spoorwa gens gestolen. Overstrooming in Haïti. Uit een mededeeling van de legatie van Haïti blijkt dat stortregens tn het noordeiyk gedeelte van het eiland ernsti ge overstroomingen hebben veroorzaakt. De steden Port. de Pai en Port Margot liepen onder water Er zijn geen verhe zen aan menscbenievons. Besluit de vierde vergadering der voorbereidende ontwapeningscommis sie: Origineele testamenten. Jean Paul, de grooter dichter, begint., gelyk bekend, zyn vlegeljaren met de opening van een testament, die zyn hu mor alle eer aandoet De overledene was een humeurige oude zonderling, dien geen mensch mocht hjden. In zyn tes tament had hy nu bepaald, dat zijn ge- heele nalatenschap het eigendom zou worden van dengeen, die er in slaagde, de eerste tranen te schreien. Het duur de ruim een half uur alvorens een van de aanwezigen er in slaagde, een kro kodillentraan te produceeren. Derge- lyke origineele testamenten bestaan ech ter niet uitsluitend in de fantasie van schrijvers, maar zy zyn in werkeiykheid talryker dan men zou gelooven. Een ryke Indische bankier, mr. Si- gori, heeft in zyn testament een bedrag van 400.000 dollar uitgetrokken om een aantal asyls in te richten, waarin zwer vers kunnen overnachten, zond iets te betalen. Dat is op zichzelf beschouwd niet wonderiyk, ofschoon het een on gewoon breede opvatting van den hu- manen erflater schynt te bewyzen. Maar het testament stelt verder den eisch, dat hi de asyls wandluizen niet alleen ge duld, maar zelfs geteeld zullen worden. De bewoners van de asyls moeten zich verplichten, geen enkel dier te dooden. Maar ieder, die er overnacht zal twee dollar ontvangen. Deze wandluizen- vriendschap geeft aanleiding tot de ver onderstelling. dat de overleden bankier gedurende zyn leven zooveel dieren heeft omgebracht, dat hy bevreesd moest zyn voor zijn eeuwige rust. wanneer hij zyn zonden door dit legaat niet had goedge maakt. Eenige Jaren geleden liet een bekend advocaat zyn geheele lang niet onbe- langryke vermogen na aan de openbare krankzinnigenverpleging, wat hy aldus motiveerde: ..Ik heb geheel myn vermo gen verdiend aan de arme krankzinni gen, die processen voeren. Het is niet meer dan behoorlijk, dat ik bet ben te- rugg§ef*\ VOETBAL. „DE ZEEMEEUWEN". Maandag werd in café Diemer te Zand voort een buitengewone algemeene ver gadering gehouden, waarby als voor naamste punt van de agenda de behan deling en goedkeuring van het Regle ment werd vermeld. By de opening door den voorzitter, den heer W. Rauch. bleken 80 leden en do nateurs aanwezig, wat volgens spreker biyk gaf van den buitengewoon goeden clubgeest in de vereeniging. Ook de po sitie der diverse elftallen op de rang- ïyst geeft reden tot tevredenheid. Het reglement zooals dit door de Com missie was opgemaakt, werd zonder be merkingen door de vergadering goedge keurd. Volgens bepalingen van het Re glement moest voorzien worden in de uitbreiding van het bestuur met 2 com missarissen en de benoeming van een uit 3 leden bestaande Enquête-commissie. Als bestuursleden werden gekozen de heeren E. Koning en A. Slagveld; tot leden der Enquête-commissie de heeren Blokker, D. Drommel en De Jong. Op voorstel van den heer J Keur werd besloten dat de werkloozen te Zandvoort op enkele thuiswedstryden van het le elftal vryen toegang zouden hebben, zy die daarvoor in aanmerking willen ko men, moeten zich vooraf van plaatsbe- wyzen voorzien bij den secretaris, den heer Alb. Draijer. KRACHTSPORT. INT. WORSTELWEDSTRIJD NED ERL AND—HONG ARI JE. Men schrijft ons: Voor dezen wedstryd, waarvoor veel belangstelling bestaat, zal J. Sint. van de Haarlemsche Krachtsportvereeniging zeer waarschy'nlijk in de afdeeling zwaar gewicht De Korver vervangen. Daar Sint een operatie aan zyn arm moest onder gaan. was het niet zeker of hy Zaterdag kan worstelen. De operatie is echter goed geslaagd, zoodat Sint Zaterdag weer geheel in orde is Ook zal de H. S. V. „De Kampioen" een wedstryd op Hometrainers houden, een attractie, die zeker in den smaak zal vallen. Het is zelfs waarschijnlijk dat de oud-wereldkampioen Moeskops zal mode rijden tegen Tulleken, die zeker uitkomt. De muziek staat onder leiding van den heer Willy Versteeg. GYMNASTIEK. UIT DEN K. T. R. Op de onder leiding van den heer J. Hop gehouden gecombineerde vergade ring van bestuur en T. C. van den Ken- nemer Turnkring werd na vaststelling der agenda voor de a.s. jaarvergadering van den Kring besloten deze vast te stellen op Zondag 8 Januari in „De NU- verheid". Onder de ingekomen stukken was een brief van den heer P. Dykstra uit IJmuiden-Oost, waarin hy bedankte als lid der T.C. Getracht zal worden hem op dat be sluit te doen terugkomen. De jaarverslagen van secretaris, pen ningmeester en T. C. werden in ont werp voorgelezen en behandeld. Het verslag der kascommissie 192ó was nog niet by het Bestuur ingekomen, hoewel de kascontrole reeds in Januari is geschied. Door de vereenigingen werden geen voorstellen voor de jaarvergadering in gediend. Naar aanleiding van een in het vorig jaar gedaan verzoek zullen de rekening en verantwoording en de begrooting tU- dig aan de vereeniging en worden toege zonden. 1 Op een Belgisch kerkhof ligt een Rus begraven, die by testament had bepaald, dat zyn huisknecht iederen avond een nummer van het Brusselsche blad „Le soir" op zyn graf moest leggen. De be diende heeft het bevel van zyn heer zoo lang hU leefde trouw uitgevoerd. Peter Thellusson liet by zyn dood in 1797 een vermogen na van een half mll- lioen met de bepaling, dat zUn kinderen kleinkinderen en achterkleinkinderen geen cent mochten ontvangen; de som moest worden uitbetaald aan de erfge namen na den laatsten nakomeling. Het is overbodig te zeggen, dat deze wonder- ïyke wilsbeschikking door de erfgena men onmiddeliyk na den dood van den erflater werd betwist. Daar echter wet- telyke bepalingen voor de ongeldigheids- verklaring van het testament ontbraken, moesten de rechtbanken het testament als terecht bestaand erkennen. Men schatte de erfenis na afloop van den vervaltermijn op 18 millioen dollar Het parlement zag zich genoodzaakt ln te grypen. Zoo werd een wet afgekon digd, die nog tegenwoordig onder den naam „Thellusson-Act" van kracht is. Daar de wet echter geen terugwerkende kracht had, bleef het testament geldig. Eenigen tyd te voren had de uit Duitschland naar Chicago geëmigreerde slager Müller voor zUn dood by een bank een depot van l dollar gestort; in zyn testament bepaalde hij. dat de rente 500 Jaren achtereen by het kapitaal moest worden gevoegd en dat dit benevens de opzeloopen rente en rente van rente in het jaar 2427 zou moeten worden uit gekeerd aan den dan in leven zynden nakomeling van den inlegger. Men heeft berekend, dat het bedrag dan tot 2.9 millioen dollar zal zyn aangegroeid. Een rijke Amerikaansche zonderling George W. Hazeltine. had een geheele reeks processen geprovoceerd, door dat hy zyn laatsten wil neerschreef op den zoom van een vrou venonderrok. Hazel tine vroeg, toen hU in het ziekenhuis te i Los Angelos op sterven lag, een onder De Bestuurs- en T.C. verkiezingen zul len op de jaarvergadering geschieden volgens de nieuwe Bondsverordening K. N G. V. jJ De vereeniging „Olympte" te IJmuiden zal op 1 Jan. a.s. buitengewoon lid van het K.NG.V. moeten worden daar de periode van het proefUdmoatschap van den Kring is verstreken. BILJARTEN. H. TURK—W. KOBUS De biljartvereeniging „Vriendenkring" organiseerde een ontmoeting tusschen de biljarters H. Turk. winnaar van het onlangs gehouden kampioenschap van Nederland 3de klas klein-blljart cadre, en W. Kobus, oud-kampioen van Haar lem. De Nederlandsche kampioen was ook nu goed op dreef en scoorde al spoedig een serie van 50 caramboles, gevolgd door verschelden series van dubbele cU- fers. Op de 18de beurt is het er alweer een mooie 80 en later nog 27. 37 en 62. Hiertegenover plaatste Kobus 40, 37, 26, 51 en nog eens 51. enz. Toch is de oud-kampioen nog volstrekt niet, wat hy vroeger was. Beiden spelen een vlugge party, wat de aantrekkeiykheld zeer verhoogt. Het einde kwam met den stand: Turk 600 caramboles in 43 beurten, dus 13.95 gemiddelde en Kobus 497 in 42 beurten, gemiddelde 11.83. DAMMEN. FEESTAVOND „HAARLEMSCHE DAMCLUB". Zondagavond as. houdt de „Haarlem sche Damclub" ter gelegenheid van haar 20-Jarig bestaan een feestavond in de bovenzalen van .J3e Kroon", Groote Markt. Haarlem's Klein-Cabaret en de Silver Moon Dance Orchestra zullen dezen avond opluisteren terwyi de heeren Lö- wensteyn en Slebo6 (tenoren) belange- looze medewerking verleenen. 2DE KLASSE-COMPETITIE (AFD. NOORD) NEDERL. DAMBOND. Dinsdagavond 6 December as. vangt de bovengenoemde competitie aan met de ontmoeting „Excelsior" I (Amster dam) tegen de „Haarlemsche Dam club" IL BEGROOTING POSTE RIJEN EN TELEGRAFIE. NOG GEEN WEDERINVOERING VAN 5 CENTS PORT VOOR BRIEVEN. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer aangaande de Begrooting der Pos teryen en Telegrafie is het volgende ontleend. De voornemens omtrent, verdere ta riefsverlaging hebben nog niet in alle opzichten een vasten vorm aangenomen. In overweging is om. een portverla- ging voor de gedrukte stukken en we derinvoering van een afzonderlijk tarief als in het V. V. bedoeld, voor locale brieven en briefkaarten. Wederinvoering van het 5-cents port voor brieven ook in het algemeen bin- nenlandsch verkeer is om flnancleele re denen voorshands nog niet mogeiyk, zulks te minder omdat met dien maat- tlifiilBltt rok, waarop hy zyn laatste wilsbeschik king krabbelde, waarin hy aan het zie kenhuis en een verpleegster ieder 10.000 dollar legateerde en de rest van zyn vermogen, ten bedrage van ongeveer 500.000 dollar aan een achternicht na liet. Dit eigenaardige document is aan gevochten door degenen, die in een vroeger testament door den rijken zon derling waren bedacht, nameiyk zyn ad vocaat. de vereeniging van Christeiyke Jonge vrouwen, het college en andere openbare lichamen. De klagers beweren, dat de erflater by het schryven van het onderrok-testament niatmaer ln het vol ledig bezit van zya geesteiyke vermo gens is geweest Een beslissing daarover is nog niet genomen, maar de kosten van de Jarenlange processen zyn zooda nig toegenomen, dat de eventueele erf genamen niet veel meer zullen overhou den. By wyze van curiositeit zy vermeld, een testament uit het oude Babylon over een bedrag van 4 skels, ongeveer 12 Het op een steenen bord in spyker- schrift geschreven testament werd door Amerikaansche onderzoekers by andere Babylonische vondsten ontdekt en be vindt zich thans in het universiteits museum van Pennsylvania. Het testa ment is getcekend door een zekeren Ben Mama en door vier getuigen. Orkanen. Uit Moskou wordt gemeld aan de Tel. dat op de Zwarte en de Kaspische Zee een orkaan woedt. Op de Zwarte Zee zijn meer dan 10Ö aan de Russische s taats vlsscherij trust toebehoorende schepen met meer dan 400 opvarenden in het ys biyvcn steken. Men is er tot dusverre nog niet in ge slaagd de bemanningen in veiligheid tc brengen. Een andere boot met 120 op varenden Ls door het kruiende Us door midden gebroken doch de bemanning kon worden gered. Veertien kleinere schepen met 42 visschers aan boord wor den vermist. Nabij Astrakan aan de Wolga zijn drie regel zou dien gepaaid te gaan een laging van het hricfkaartport. De minister zet uiteen, dat ock voer het meer naburige verkeer de dieoeteo van de telegrafie niet kunnen worden gemist. De minister is er op bedacht spoedig als dit kan alle telefoontarieven, dus die geldende zoowel voor het locale, het interlocal aks het internationale telefoonverkeer te herzien, ten einde de deelneming aan het verkeer aan te wak keren. Ln dit verband vermeldt de minister met voldoening, dat als gevolg van over leg met de betrokken administraties met ingang van 1 Dec. de taksen voor de gesprekken van Nederland met de 3 Engolschen zónen met f 1.25 zUn ver laagd. een verlaging van 20 pet. Om trent verlaging van het tarief in het verkeer met België wordt een voorete: van de Belgische administratie inge wacht. Een verlaging van dece tarieven zal ook leiden tot verlaging der tarieven met Frankrijk. GROENTEMARKT TE HAARLEM Op de op 30 November alhier gehoö- den groentenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Appelen 660 ct. per KG Peren 1080 ct. per KG. Bocrekool 25—60 ct. per kist. Roode Kool 10—20 ct. per stuk. Gele kool 8—15 ct. per stuk. Groene kool 2—12 ct. per stuk. AndUvie f 1.19—f 2.40 per 100 str. Spruiten 2.50—/ 3.50 per zakje. Wortelen per bos 1220 ct. Knakpeen 1620 ct, per KG. Seldery 4—20 ct. per boe. Knolseldery 3—12 ct. per stuk. Brussels lof 2226 ct. per K.G Pieterselie 6—15 ct. per bos. Prei 0.06—20 ct. per bos. Uien 2.75—3 per zak. Borneo 30 Nov. te Marseille, Bntavksi n. Amsterdam. Blitar j. 30 Nov. 12 u. Flnisterre. Rot terdam n. Batavia. Haarlem 30 Nov van Hamburg naar Amsterdam. Jason 30 Nov. van Amsterdam naar Valparaiso. Kangear. 29 Nov. van Makkala. Ba tavia n. Amsterdam. Kambangan 30 Nov. te Port Std4 Amsterdam n. Batavia. Oronia 30 Nov. van Amsterdam naar Z.-Amerika. P. C. Hooft p. 30 Nov. Perim. Batavia n. Amsterdam. Prinses Juliana J. 28 Nov GIbraW«o\ Batavia n. Amsterdam. Rembrandt 28 Nov. van Sa-bang. Am sterdam n. Batavia. Riotrw 29 Nov. van Padang ntteé Batavia. Soekaboeml p. 30 Nov. 15 u Dungeneai Batavia n. Rotterdam. Simaloer 28 Nov. te Singapore. Am sterdam n. Batavia. Salabangka 28 Nov. te Singapore tob Batavia. Slamat 30 Nov. van Rotterdam n. Batavia. Tapanoeli 28 Nov. te Belawan Dett VL Batavia. Volendam 30 Nov. n.m. te New Yc** van Rotterdam. Zaanland 29 Nov. v. St. Vincent K.V^ Buenos Ayres. (Wirm stoombooten, twee slecpbooten en vier motorschepen eveneens in het Us blUveo steken. Niet minder dan 177 schepen toebehoorende aan de staatsvlsscherifr- trust en aan coöperatieve verecnigingm worden op de Kaspische zee vermist Op de Wolga is een kotter met negen opva renden vergaan. De reddingspogingen worden door den orkaan zeer bemoeilijkt. De kiel liet los Een klein Engclsch wachtschip ll plotseling by het lichtschip Goodwin ga zonken. daar de kiel van het schip los liet. De uit een twaalftal koppsr. bestaan de bemanning had nog juist den tijd om ln de reddingsbooten te springen. Allen werden gered. Een Italiaansche atlas met Duitsche namen Gisteren bood een delegatie van de Italiaansche Touring Club Mussolini een nieuwe wereldatlas aan. De drukkers hadden evenwel alle plaatsnamen ln Boven-Adlgo en andere Italiaansche dis tricten. die na don oorlog bij Italië zUn inse'.yfd. in het Duitsch gedrukt. Musso lini bemerkte dit onmiddeliyk en ver zocht de delegatie alle verdere afdruk ken van de atlas ln te houden. Later bleek, dat de at'.as in Duitsch land gedrukt was, waarby de drukker» de nieuwe Italiaansche plaatsnamen in het Duitsch hadden gedrukt. Zco niet in werkeiyi;' :d. dar. toch op papier waren deze districten weer Dujtsch ge worden. De overstroomingen in A-lgiers. In de overstroomde gebieden van Al giers regent het neg voortdurend. De overstrooming heeft than- de f'ed A.an bereikt. d:e voor een vierde gedeelte ont ruimd is. Het aantal slachtoffer» wordl op meer dan 500 geraamd.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 15