HAARLEM'S DAGBLAD EEN NIEUWE ONSTERFELIJKE. VERGADERING VAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. SCHEEPSBERICHTEN DONDERDAG 1 DEC. 1927 ZESDE BLAD Velen zijn geroepen maar MADEL1N. (Vaai onzen Parijschen correspondent). De verkiezing van een Onsterfelijke,1 lid van de Académie Frangaise. Is al tijd een echt ParlJsch evenement, waar voor „Ie tout-Pans" zich opmaakt. Laat me u dadelijk mogen zeggen dat „le tout Paris" er niets mee te maken heeft, want sedert lang is het gehalte van menschen die men onder die eetetitei rangschikte totaal veranderd- Tegen woordig. na den oorlog, zijn niet meer het intellect en de oude Fransche noblesse de kopstukken van „le tout Paiis" maar nemen Josephine Baser. Mistinguett, Maurice Chevallier,- père Cognacq, Georges Carpentier ca. daar de eereplaatsen in. En wanneer er dan ook weer eens een nieuwe verkiezing is onder „la Coupole" dan vindt men blJ uitstek dezen nieuwen adel in de wandelgangen. Zoo was het ook heden middag. De Pont des Arts glimt van den regen. Voor den koepel van het Insti tuut de France het standbeeld van de Republiek, degen in de hand, en de groobe steenen leeuwen die daar als het ware een garde vormen. Een hand jevol agenten, hoog de kragen opge slagen. houdt de minder wel-gekleede belangstellenden op een afstand, onder de welwillende blikken van de ^eenen Marianne. De verkiezing van heden is geheel on verwachts gekomen. Het gaat er om een plaatsvervanger aan te wijzen voor Ro bert de Fiers. Het is gewoonte dat men een half jaar wacht en wel uit piëteit tegenover den overledene, maar we heb ben hooren mompelen dat het hier een politieke quaestie eenigszïns is en dat men daarom inbreuk maakt op de etiquête. N"en causons plusMaar wat de groote menigte in het geheel niet begrijpt (trouwens de enkele in gewijden ook niet) waarom men per sé weer een historicus wil kiezen op de plaats welke steeds door een letterkun dige werd ingenomen. Waax blijven tegenwoordig de Schoone Letteren wel ke de Académie Frangaise vóór alles moest eer en? Dat zijn allemaal raadselen en het ls misschien juist daarom, om het min of meer mysterieuse, uit nieuwsgierig heid voor hetgeen er uit de raadkamer zal komen, dat het publiek steeds zoohi belangstelling heeft in die verkiezin gen. De auto's rollen nu aan. Camllle Jullian arriveert het eerst. Het publiek kent hem niet, maar dan begint men elkaar aan te wijzen: Goyau, historicus. Bazin, Hanotaux, Paul Bourget. Henry BordeauxDe groote philosoof Henri Bergson komt heel gemoedelijk met een taxi. Estaunié herkent men dadelijk aan zijn grappige ronde hoedje. Daar is Earthou en de agenten springen in de houding, en daar de beroemde advo caat en historicus Henri Robert, dan volgt Maurice Donnay, Marcel Pré vost, schuw oud heertje, Brieux, Lavedan. Werkelijk men ziet hier een prachtige défilé van de groote mannen van deze eeuw. Een klaxonschreeuw en een mi litaire auto schuift voor: maarschalk Joffre. Het valt een ieder op hoe de maarschalk er slecht uitziet en verma gerd is. Doumic komt den maarschalk tegemoet en deelt hem mee dat de ge gadigde, graaf de La Rochefoucauld zijn candidature heeft ingetrokken. Het is thans vlak bij tweeën. Als de eerste slag klinkt springt Poincaré uit zijn auto en treedt haastig naar binnen. De menigte buiten, die ondanks den regen allengs talrijker is geworden, applaudisseert. Als je van groote mannen praat, daar heb Je er éénhooren we naast ons opmerken. Het laatst arriveert de dichter Valéry die er zich op beroemen kan dat geen van zijn lezers ooit een woord van zijn poëzie heeft begrepen. Abel Hermant. Male, Clemenceau. de Porto Riche zijn rustig thuis gebleven want hoewel ze gekozen zijn heeft hun stem geen waarde nog omdat ze nog niet hun ontvangstspeech hebben afge stoken Wat Clemenceau betreft, op hem zal men wel nimmer meer moeten Teke nen, want de Tigre heeft dadelijk by zijn verkiezing gezegd: jullie mogen me wel tot lid van je illustere gezelschap verkiezen, maar ik waarschuw je van te voren dat ik niet mee doe. Dat is allemaal goed voor oude w(dames) en daarvoor ben ik nog veel te Jong En dan klappen, de groote breede deuren dicht en het wordt wachten. De stemming is begonnen. Een bepaalde opgewonden, zenuwachtige stemming heerscht er niet. Wij, verza melde journalisten, hebben den naam van den nieuwen Onsterfelijke al in onze zak, maar toch begint de run op Lavedan die het eerst de vergaderzaal verlaat. Is het Madelin? En de groote tooneelschrUver knikt vergenoegd. Louis Madelin is dus verkozen. Als het bericht buiten komt gaan de men schen rustig uiteen, zonder een woord te zeggen. Ik vermoed dat ze Madelin al net zoo min kent als „le tout Paris"» dat gewichtig het hoofd schudt als om goedkeuring te hechten aan deze be noeming. Parys zal toch wel door alle eeuwen heen de stad biyven van die heerlijke comedietjes De nieuwe Onsterfelijke werd in 1871 geboren in Neufchateau. Hij volbracht zijn studies aan de Ecole des Chatres en werd in 1895 benoemd tot lid van de Ecole Frangaise de Rome waar hy speciaal het Concordaat bestudeerde. Op 28-jarigen leeftijd werd hy tot professor (letteren) benoemd aan de Sorbanne en kort daarop vertrok hij officieel naar de vereenigde Staten en Canada om daar een serie lezingen te houden. On- dertusschen werkte hy aan een uitste kend werk. een „Histoire de la Révo- lution". Verscheidene van zijn andere werken werden bekroond door de Aca démie waarvan hy thans lid is, zoo „Fouché" dat ook den Prix-Thiers kreeg, „La Rome de Napoléon" dat be kroond werd met den Prix Gobert en „La Révolution". Een boek over Danton verscheen in 1914. Maar het was niet alleen de oude geschiedenis welke hem bezighield. Van zyn hand verschenen zeven dikke boeken over de verschil lende phasen in den wereldoorlog en speciaal over de Elzasser quaestie. Een beetje verplicht door zijn functie van vice president van de Société des Gens de Lettres schreef hy van tijd tot tijd in litteraire bladen, maar het is als historicus dat hy thans is gekozen tot lid van de Académie. Voor Tristan Bernard, den letterkundige die Robert de Feers eigenlijk had behooren op te volgen, is het een harde noot om te kraken. Dertien van de een en dertig stemden voor hem. Met dertien stemmen tegen, worden verkozen.» Tristan zal wel zeggen: après vous, monsieur, hoorden we één van de Onsterfelijken in het voorbijgaan mom pelen. Parijs, 24 November. HENRY TH. T .F,.STURGEON Verkeersregeling Verwulft. Aangenomen voorstel van B. en W. Verhooging crediet bouw H. B. S- met 5-jarigen cursus. Om half vier werden de deuren her opend. Aan de orde te de behandeling der agenda. 4 PUNT 2. Mededeelingen en ingekomen stukken Op verzoek wordt eervol ontslag ver leend aan den heer J. H. Kuling als on- derwyzer pan den Vervolgcursus no. 2 en aan den heer Th. van der Sloot als onderwhzer aan school no. 13. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies lo. een verzoekschrift van de Haar- lemsche Vereeniging van Leeraren by het Handelsonderwijs om die maatre gelen te treffen, waardoor het gemeen tebestuur van Haarlem de bevoegd heid verkrygt de salarissen der leeraren aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs te kunnen regelen in overeenstemming met den aard en de belangrijkheid van hun arbeid, opdat zy weer het vroeger genoten salaris ont vangen. 2. Een voorstel van de heeren Mr. J. Gerritsz e.a. om te besluiten tot oprich ting van een gemeentelijke hypotheek bank in het bijzonder ten behoeve van hen. die wenschen te bouwen op in erf pacht verkregen gemeentegrond: 3o. een verzoekschrift van de af dee ling Haarlem van den Nederlandsdhen Bond van Ge pensionneerden om aan gewezen ambtenaren, een jaariyksohen bijslag op hun pensioen van 30 pet. te verlesnen op hun grondpensioen boven de reeds toegestane 40 pet; 4o. een verzoeksohrift van de afdee- ling Haarlem van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers om een maximum aantal leerlingen per klasse voor het uitgebreid lager onderwijs vast te stellen en om maatregelen te tref fen, opdat met ingang van den cursus 1928/1929 overgegaan kan worden tot stichting eener 2e school voor UJL.O.. 't liefst in het Noorden der gemeente; Ingekomen is: een verzoekschrift der afdeeling Haarlem van den Bond van Leeraren by het Handels- en Nijver heidsonderwijs om het adres van de Haarlemsche Vereeniging van Leearcn Haarl. Vereen, van Leeraren by 't Ham delsonderwljs betreffende verhooging van de salarissen van deze leeraren ln welwillende overweging te nemen, maar dan tevens daarbij te betrekken een ver betering van de salarissen der leeraren werkzaam aan de Gemeentelijke Avond school voor N ij verheidsonderwijs De heer Slingenberg deelt mede dat B. en W. inzake Spaar en Hout mededeellng deden aan de gegadigden van de voorwaarden waarop de raad verkoopen wilde. By de gegadigden was bezwaar tegen een servituut van niet- bebouwing voor onbepaaiden tyd. Wel vonden gegadigden goed een servituut voor 50 Jaar. B. en W. stellen voor naar aanleiding daarvan het raadsbesluit al dus te lezen dat er ln staat „een servi tuut van niet bebouwing voor 30 Jaar". De heer Joost en had beter gevon den te lezen 55 a 60 jaar en voert aan dat indien het servituut eindigt, de gronden in waarde kunnen rijn geste gen. De heer Slingenberg antwoordt da: de gemeente niet koopen moet, maar koopen kan na het eindigen van een bepaalden termijn. In ieder geval is nu bereikt dat in 50 Jaar het buiten als buiten moet blijven en niet mag worden verkaveld. De heer J o o s t e n kan met die re deneering niet medegaan. De soc.-dem. willen dat de grond niet bebouwd zal worden spr. zal nu stemmen tegen het voorstel van B. en W. De heer Slingenberg merkt op, dat B. en W. meenen dat het voorstel moet gehandhaafd worden. Er is niet zuBt een groc* gevaar daft na 50 jaar de gronden zullen worden bebouwd. Het voorstel om te lezen een servi tuut van niet-bebouwing voor den tyd van 50 jaar wordt aangenomen met 21—10 stemmen. Tegen stemmen de Soc.-dem. (behalve de heer Relnalda) en de heer Peper. De volgende agendapunten werden achtereenvolgens eins. aangenomen. PUNT 4 Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond ln de voormalige gemeente Schoten van de N. V. Aannemingsmaat schappij v.h. J. Rozestraten. PUNT 6. Voorstel van B. en W tot beschikbaarstelling van een verguld zil veren medaille voor de jubileumten toonstelling van de Haarlemsche Pluim vee en Konynenfokkersvereeniging „Nut en Sport". PUNT 7. Voorstel van B. en W tot vaststel ling van het supple tone kohier der straatbelasting enz. van 1927. PUNT 8. Voorstel van B. en W. tot toekenning van de vergoeding volgens art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 aan twee bU- zondere scholen, PUNT 9. Voorstellen van B en W, tot a, aan schaffing van leermiddelen voor enke le openbare scholen en b voor school no. 1 voor buitengewoon onderwijs. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een lyst van te vellen boomen. PUNT 13. Voorste! van B. en W. tot verbree ding van de Ter Cieeffbrug. PUNT S. Voorstel van B. en W. inzake onttrek king van de Paardesteeg aan den open baren dienst en grondruiling met de firma Vroom en Dreesmann enz. De heer Roodenburg ontwikkelt eenige financieele bezwaren. Hy doet op merken dat bij de zaak de firma Vroom en Dreesmann een groot belang heeft. Het gaat niet aan dat de gemeente een aanzienlijke toegift doet Vandaar dat spr. een voorstel deed om de zaak liever plaats te doen hebben met gesloten deu ren. Dat wyzigt spr. In dien zin dat B, en W. worden uitgenoodigd met de firma Vroom en Dreesmann nieuwe onderhan delingen aan te knoopen over een rege ling zonder toegift. De heer Joosten kan zich aanslui ten bij de financieele bezwaren van den heer Roodenburg. Maar er zijn nog an dere bezwaren. Indien het perceel op den hoek van het Verwulft blijft staan, dan krijgt men daar een onmogeiyken toestand. De ruiling kan niet worden aangegaan vóór dat de firma Vroom en Dreesmann den vollen eigendom heeft over de door haar over te dragen gron den. Spr. meent dat de firma wat meer be lang by den ruil dan de gemeente heeft. Die firma heeft de Paardesteeg buitenge woon noodig. Aldus de zaak beziende, is er geen enkele reden voor de gemeente om geld toe te geven Het laatste inge diend voorstel van den heer Roodenburg juicht spr. zeer toe. De heer Peper meent dat met het voorstel van B. en W. geen buitengewone verkeersver be tering is te wachten. Vol gens hem maakt men met het voorstel het de firma Vroom en Dreesmann al te gemakkelyk. Het moet de firma veel waard zijn die gronden te krUgen. Dan is 't nog de vraag of de firma er wel iets moois zal bouwen. Naar aanleiding van een en ander meent spr. dat de raad goed zal doen met dit voorstel van B. en W. te verwerpen. De heer M e Jj e r s oordeelt dat wel een verbetering van het verkeer zal wor den verkregen en dat de gemeente beter met één groote firma kan onderhande len dan met tal van kleine eigenaren. Van harte gaat spr. mede met het voor stel van B. en W. De heer H e 1 d s t r a sluit zich aan bij den heer MeiJers en kan medeguan met het voorstel van B. en W. Voor 't geen de heer Roodenburg voorstelde kan spr. wel iets gevoelen indien men dat kan gedaan krygen. Maar hij meent dat men daarmede de zaak weder op losse schroe ven zal gaan zetten. De heer Adrian is van meening dat het Verwulft niet zoo smal ls. maar het middenstuk, de boomen en de tram moe ten weg. Dan is er ruimte genoeg voor het verkeer. De heer Gerritsz doet opmerken d-at bij den nieuw ontstanen toestand de breedte van het Verwulft gelijk zal zyn aan die van het Damrak te Amster dam en dat is toch niet te breed. De firma Vroom en Dreesmann zal een prijsvraag voor het te maken gebouw uitschrijven. Naar een goede architecto nische oplossing zal worden gezocht. Gewenscht is aan te nemen het voor stel van B. en W. dat in het belang van het verkeer ls en dat aan de zaak een goede aesthetische oplossing geeft De heer Groenenüaa] kan niet met den heer Gerritsz in diens redenee ring medegaan. Inmiddels kan spr. zich er mede vereenigen dat nieuwe onder handelingen zullen worden gevoerd met de firma Vroom en Dreesmann. De heer Joh. Visser zet uiteen dat de Paardesteeg als een verkeersweg niet zonder belang ls en dat verschillende eigenaren van perceelen nimmer er aan hadden gedacht dat die steeg eenmaal zou gaan verdwynen. De firma Vroom en Dreesmann zou van die steeg een passage dienen te maken, die kan wor den gebruikt voor een behoorlijk ver keer. Dan kan spr medegaan met het voorstel van B. en W. Wil men opnieuw met de fa. Vroom en Dreesmann gaan onderhandelen, dan kan spr. zich daar bij neerleggen. De heer Relnalda verdedigt het voorstel van B. en W. en doet daarbij opmerken dat rol gens de jurisprudentie de gemeente verplicht is by een terug brenging van de rooilijn een schadever goeding te geven. Een algemeens opinie zal het zijn dat ln dit geval een terug brenging van de rooilijn ln het belang van de gemeente is. Reeds Jarenlang is de toestand op het Verwulft ontoelaat baar. In de toekomst zullen er tramsporen moeten komen en de Oude Gracht zal het snelverkeer moeten krij gen. Dat kan niet by den besta&nden toe stand. Dan zal de rooilijn van het Ver wulft achteruit dienen te worden ge bracht. Het is nu een gelukkig geval voor de gemeente dat zy met één eigenaar zal hebben te onderhandelen en niet met verschillende. Moet nu een ruiling ge schieden met gesloten beurzen? In dien zin is onderhandeld, maar in die on derhandelingen was dat uiterste stand punt niet vol te houden. Gaat men nu niet op de basis van onderhandelen een vergoeding betalen dan zal de gemeente later moeten be talen 't geen arbiters vaststellen, maar dan kan eerst na een lange procedure de rooilijn worden teruggebracht. Spr. meent dat het het meest in het belang van de gemeente is aan te ne men 't geen B. en W. voorstellen. De geheele transactie zal dan aan de ge meente nog geen 60.000 kosten. B. en W. noemden alleen een bedrag voor vergoeding en zullen daarna verder gaan onderhandelen. Naar de meening van spr. zal de firma Vroom en Dreesmann in die onderhandelingen een breed standpunt innemen. Spr. hecht geen waarde aan de Paar desteeg voor hel verkeer. Er is een tel ling gehouden, maar wanneer men daar bij gewaagde van kinderwagens, dan, naar spr. vermoedt, waren dat kinder wagens in de garage van Vroom en Dreesmann geborgen. Spr. concludeert dat de aanneming van het voorstel van B. en V/. in het balang van het verkeer ls en dat B. en W zullen gaan nder- handelen op de basis van de geraamde vergoeding aan de firma Vroom en Dreesmann. In de replieken houdt de heer Roo denburg vast aan zijn standpunt: onderhandelingen op de basis van een ruiling zonder toegift enz. De hfer Slingenberg zou het goed vinden indien de Raad aan B. en W. opdroeg te trachten de zaak op een voor de gemeente voordeeliger wijze te regelen. De heer Van de Kamp/geeft den heer Roodenburg in overweging zyn voorstel zoo te wijzigen dat B. en W. worden uitgenoodigd opnieuw met de ïirma te onderhandelen om te zien de zaak op een voor de gemeente voordee- uger wyze te regelen. De heer Roodenburg zegt dat ny daartoe wei bereid is. De heer Loerakker is niet voor iiieuwe onderhandelingen. Spr. gaat me de met het voorstel van B. en W„ De heer Castricum ls van mee- ning, dat, nu eenmaal onderhanlmgcn zyn gevoerd, met meer voor den twee den keer onderhandelingen kunnen worden gevoerd. De heer Visser dient een motie in om B. en W. uit te noodigen opnieuw te gaan onderhandelen met de firma Vroom en Dreesmann om te zien dat van de Paardesteeg een passage wordt gemaakt. De heer Gerritsz merkt op dat hy had gedacht dat het college van B. en W» homogeen was, maar dat nu is ge bleken jdat dit niet het geval is naar aanleiding van opmerkingen die de wet houder van financiën maakte. De voorzitter: Ik dacht ook dat het -college van B. en W. homogeen was. De heer Groenendaal wenscht het eerst van middag door den heer Roodenburgingediende voorstel over te nemen. De heer Roodenburg geeft te kennen dat door hen by nader inzien zyn voorstel weder is hersteld in den oor- spronkeiyken vorm, zooals het des- mlddags door hem was ingediend. De heer Wolzak informeert of het bedrag dat B. en W. in hun voorstel noemden een maximum bedrag is. De heer Slingenberg zegt naar aanleiding van de opmerkingen gedaan door den heer Gerritsz en den voor zitter dat des ochtends, toen het col lege voor het eerst .het amendement van den heer Roodenburg heeft bezien, hy reeds zeide dat hy voor dat amen dement was. Dit kon den voorzitter toch bekend zUn. Aan den heer Ifen Liemt, naar aan leiding van een door dezen gedane op merking, antwoordt spr. dat naar zijn meening een uitspraak van den Raad van invloed zal zyn op de firma Vroom en Dreesmann. Nieuwe onderhandelin gen, gevoerd na een uitspraak van den Raad. hadden by verschillende aange legenheden succes. De heer Relnalda merkt nog op dat het bedrag van ƒ38.500 door B. en W. in hun voorstel genoemd limitatief is en dat het een basis vormt om ver der te gaan onderhandelen. Spr. meent dat de Raad het voorstel van B. en W. moet aannemen. By een verandering van het bedrag moeten B. en V/. by den Raad terug komen. Het voorstel van den heer Rooden burg (opnieuw onderhandelen op de oasis van ruiling zonder toegift enz.) wordt verworpen met 26 stemmen tegen en 12 voor. Het voorstel van den heer Visser (trachten verkrijgen van een passage) wordt verwarpen met twee stemmen voor. Punt 1 van het voorstel van B. en W. (aan den openbaren dienst te onttrek ken: de Paardesteeg) wordt aangeno men met 30 stemmen voor en 8 tegen. Togen stemden de leden Scholl. me vrouw Maarschall—Komir.. Van Kessel, Peper, Klein, mej. Van Vliet, Joosten en Visser. Tegen punt 2 ran het voorstel van B. en W. (machtiging aan B. en W. tot aangaan van de ruiling met de firma Vroom en Dreesmann enz.) verklaren zich de leden Visser, Roodenburg, Scholl en Peper. Punt 3 van het voorstel van B. en W. (hen te machtigen van de firma Vroom en Dreesmann grond te koopen voor 16.500) wordt aangenomen met 26 stemmen voor en 12 tegen. Tegen stem den de leden Mizcrus, Scholl, mevrouw Maarschall—Komin, Van Kessel, Roo denburg. Peper, Klein, Adrian. Joosten. Groenendaal. mej. van Vliet en Visser. Met tegenstemming van dezelfde leden word aangenomen punt 4 van het voor ste! van B. en w. fioekennln? ran een bijdrage aan de firma Vroom en Dreos maan. welke bijdrage is geraamd op 38.500). De punten 5 en 6 (Van het voorstel van B. en W. (overneming van de firma Vroom en Dreesmann voor ƒ800 van een stukje grond aan de Korte ed Lange Veerstraat en verleening aan B. en W van do nood'ge credleten) werden z. h s. goedgekeurd. Het voorstel in zijn ge heel wordt ook zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Enkele leden ver zoeken aan teek ening dat zo er tegen zyn. PUNT 5. Voorstel van B. en W. tot vertiooglng van het crediet voor den bouw der nieuwe H. B. S. B met 5-Jarigen cursus aan het Santpoorterplein. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Scholl. zegt de heer Bruch dat naar aanleiding van de vraag naar dit soort onderwijs er meer localen moeten komen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. PUNT 10. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van medewerking volgens art. 72 der L. O. Wet voor aanschaffing eener electrische lichtinstallatie in het ge bouw der bijzondere school aan den Dreef. Goedgekeurd. PUNT 1L Voorstel van B. en W. tot een nieuwe regeling van de tyden waarop de kosteloos toegankelijke orgelbespelin gen in de Groote of St. Bavokerk zul len worden gehouden. De heer Bruch doet een voorstel om dat agendapunt aan te houden naar aanleiding van een ingeko men amendement van den heer Visser, waar de organist nog over moet wor den geraadpleegd. De heer Groenendaa 1 vraagt dan medeoverlegging van een mede- deeling aangaande het aantal bezoekers der orgelconcerten. Tot aanhouding wordt besloten PUNT 14. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van voor straat bestemden gror.d aar. de Mamixstraat enz. Goedgekeurd. PUNT 15. Voorstel van B. en W. tot verhuring van grond aan de Raamsteeg. Goedgekeurd. Benoemingen. PUNT 16. Benoemd worden: tot curator van het gymnasium Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, tot definitief vakonderwyzer in de li chamelijke oefening by het openbaar lager onderwys de heer T. Dekking. en tot tydeiyk onderwijzer aan den vervolgcursus no. 3 de heer J. L. Mun- nik alhier. Na rondvraag, waarvoor geen der le den iets heeft, wordt de vergadering gesloten. DE ANTI-STEMDWANG- P ART IJ. OPENBARE VERGADERING. Woensdagavond belegde de Airtl- Steandwangparty een openbare vergade ring in het Brongebouw. De vergadering werd opgeluisterd door muziek en declamatie. De heeren A. H. Spoor en v. d. Aar gaven oenigo accoröeon-soll met zang ten beste. Eerste spreker was de heer C. Boa- net uit Blaricum, met het onderwerp: „Heeft het Parlement waarde voor een revolutie? Spr. gaf ate zijn meening te kennen dat wij weer op weg zijn naar een vol genden oorlog. Hy gelooft niet in het werk van de vele pacifistische vereen!- gingen, maar meent, dat alleen een an dere inrichting der maatschappy noo dig is en verzet van de arbeiders den oorlog kan. voorkomen. Daarom haat spr. 'het parlementarisme, dat zJ. kapita listische belangen dient. Spr. gelooft, dat de arbeiders buiten het parlement verder zullen komen, dan er ln. Het par lement bevordert alleen het geven van baantjes aan politieke vrienden, volgens spr. De vraag: „Is het parlement waardig voor een revolutie" beantwoordde spr. met de opmerking, dat het parlement nooit de vrijheid voor de arbeiders zal brengen. Wanneer de arbeiders zich maar solidair verklaarden, brak er wel revolutie uit. De huurlingen van het kapitalisme ontzien zich niet tóch te genover hun medearbeiders te stellen om heit parlementarisme te verdedigen. Het parlementarisme smoort Juist de revolutie verre van die te bevorderen. Spr. schetste waarom de A.SP. het par lement belachelijk zal maken, en wekte ten slotte op te strijden tegen het ka pitalisme en parlementarisme. De lieer C. Otter kwam ln debat, en vroeg da: de heer Oversteegen nu ge daan heeft om het parlement belache lijk te maken, behalve zyn komen op klompen. De heer Bonnet antwoordde, dat Oversteegen nog slechts kort in den raad rit, en nog wel veel zal kunnen doen. Accordeonmuriefc en zang wisselden de redevoeringen af. De heer Joh. Smit droeg eenige rijmen voor. De lieer G. Oversteegen sprak over het onderwerp: ..Zijn de raadsverslaggever.? der Haarlemsche Pers neutraal?" HU las het stenografisch opgenomen offi- cieele raadsversktg voor. om aan te toonen, dat de verslaggevers der dag bladen z.L een afspraak schijnen ge maakt te hobben, cm niet op te nemen wat spr. in den raad zegt. Dan kun nen do menschen makkelijk zeggen, dat Oversloegen in den Raad niets doet, Spr. haalde aan. wat hU ln den Raad gezegd heeft. Hy zal nimmer de kie zer-, teleurstellen, en zwakheid toonen in zijn principes, zooals zoovelen deden. die als volksvrienden in den Raad kwamen. Het bezoek aan ae publieke tribune wordt schaarscher want mor. denkt *s avonds het rwnrotcoe !o kraal te leze::, maar daarin vergist men zich. Tegen dat doodzw-ygen kunnen wij verg?, deringen beleggen cm bet ge sprokene publiek te maken, meende spreker. Als andere raadsleden onbe duidende dingen zeggen worden deze veelal opgenomen. Spr. weet wel. da', wat hy zegt, niet in het gemeentebelang ls. hy is er slechts om af te breken. Spr. heeft eens gestemd, om te be wijzen. dat hU vrU is te doen wat hfl wil. en geen belofte hoeft afigelegd om niet te stemmen. Verder besprak <fe heer Oversteegen nog eens uitvoerig z$d houding ln den Raad. HU sprak als zijn meening uit, <*vt de raadsleden de massa naar den ondergang helpen. (Ap plaus) De derde spreker. <Sc heer Jean Pngvfl Jr„ had als onderwerp gekozen: .Hoe het 40ste raadslid over de publiek» tribune den Raad ziet". Geregeld heeft spr. de raadszittingen op de publieke tribune by gewoond, en hy meent dat George Oversteegente gepaste en rake opmerkingen van groote waarde zyn. Spr. critiseerde de over zichten van de verslaggevers, die xl. party dig zijn. Ook deze spr. besprak de houding van vele raadsleden, vooral die van de soclaal-detnocraten vond by hem geen goedkeuring. Als de per» zwUgt, te het eenige middel ln het Raadsheertje het roadsverslag op te nemen, en dat de aanwezigen bedanken als abonné der Haarlemsche bladen. (Luid applaus). De heer C. Otter, nogmaals in debat komende, zeide, dat van spot, sarcasme, sabotage en wat meer beloofd te. niet veel ln den Raad terecht gekomen ls. (rumoer) en dat Oversteegen eerzuchtig ls. (Geroep: Men steunt Jou vuile zaakje niet. Rumoer). De neer Oversteegen antwoordde dat Otter de zaken te persoonlijk beziet. Den persoon Otter zal hy niet aan de kaak stellen, daarvoor verwijst hy naar de bladen. B U velsbetutgingen Persoonlijke dingen zal spr. van Ot ter in deze vergadering niet aanvaar den. en hU weet, dat het publiek het met hom eens is. (Applaus en protest van den heer Otbcr). De voorzitter sloot de inmiddels ru moerig geworden vergadering, nadat de heer Smit nog eenige satyrlsche rijmen had voorgedragen. VEREENIGING „KINDERVREUGD". St. Nikdaasfeest. De Vereeniging ..Kindervreugd" oftL Leidsche kwartier, gaf Woensdagmiddag in het gebouw „Bloemhof" een Sint Nikolaasfeest voor de kinderen van de leden, die In grooten getale opgekomen waren. Eerst reed St. Nikola as per auto welwillend door een der leden beschik-' baar gesteld door het Leidsche kwar tier en daarna bracht hy een bezoek aan de groote zaal van Bloemhof", waar hfj mot ongeduld verwacht en door de kin deren met gejuicht en gezang („Daar ginds komt de stoombootwelkom werd geheeten. Onr. ,odig te zeggen da* Zwarte Piet er ook by wast De Ultrafoon .Maatschappij had gratis muziek aangeboden en de voorzitter, de heer G, de Vries, gewaagde dankbaar van een en ander; ook van de door eeni ge dames (plano en zang) toegezegde welwillende medewerking. De Ultraphoon My. had bovendien vier grammophoon-plaben aan de ver eeniging cadeau gedaan, die onder de kinderen werden verloot. Er werd ook nog een tooneelatukje op gevoerd. En dan viel buitengewoon in den smaak hot optreden van den be kenden „Charley Chaplin", als kunst- wielrijder en goochelaar. Wat 1 vodden de kinderen een pret! Afwisseling genoeg dus. En natuurlijk worden tie Jeugdige feestgangers ook royaal getrakteerd. Ook dit 23e St Nikolaasfeest der ver eeniging slaagde uitmuntend! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regeL Alchibra 30 Nov. van Hamburg naar Amsterdam. Alwakl 20 Nov. van Hamburg naar Antwerpen. Bandoeng 30 Nov. te Rotterdam vac Schiedam. Borneo 29 Nov. van Genua, Batavia n. Amsterdam. Breda 29 Nov. v. Qalk> n. Mollendo. Ceres 28 Nov. v. Seccondee naar Freetown. Delfland 30 Nov. van Rotterdam naar Hamburg. Grotius 29 Nov. v. Algiers naar Ba tavia. Koudekerk p. 29 Nov. v.m. Gibraltar Rotterdam naar Bombay. Map ia 30 Nov. v. Port Said. Wladiwo- stock Tiaar Rotterdam. Menado 29 Nov. 21 u. v. Port Said, Ba tavia naar Rotterdam. Meerkerk 29 Nov. te Colombo. Br.- Indië naar Rotterdam. N'oorderdyk 27 Nov. v. San Prancteco, Antwerpen n. de Paclfickust. Parana 28 Nov. v. Cristobal. Pacttto- kust naar Rotterdam. Phronkte p. Nov. Gibraltar. Liver pool naar Java. Rembrandt 28 Nov. te Srttmng, Rot terdam naar Batavia. Rondo p. 29 Nov. Ouessaatt. Amster dam naar Batavia. Soekaboemi 30 Nov. uur van Havre. Batavia naar Rotterdam. Sommeisdijk 29 Nov. n.m. te Suez, Bombay r.aakr Rotterdam. Waterland 29 Nov. v .Montevideo. Ro- sario naar Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 19