45e Jaargang No. 13635 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 1 December 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27M» «net geïllustreerd Zondagsblad t 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^4. Franco per post door Nederland 3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post f 0-65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiSn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents <t contant; buiten het Hrrondlssement dubbele prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 16054, Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Drukker!]: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantooi voor Santpoort, Velson. Velsen-Noord, IJmulden, f Jmulden-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velson, Telefoon 621 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. DONDERDAG 1 DECEMBER Stadsschouwburg: Moskauer Künstler- theater Habima. Opvoering van „Der Ewige Jüde", 8 uur. Het Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt: Bazar Drankbestrijdersvereenigingen van 2 tot 10 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Leden concert H. O. V. 8. 15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Dancing, Cabaret, Jazzband. VRIJDAG 2 DECEMBER Remonstrantenhuis Wilhelminastraat 22: Rozekruizers Genootschap. Spreker de heer Z. W. Leene. Onderwerp: Roze kruizers Leeringen (Occult Christen dom), 8 uur. Het Blauwe Kruis. Oude Groenmarkt: Bazar Drankbestrijdersvereenigingen van 2 tot 10 uur. Waaggebouw: Kunst zij ons Doel, Ten toonstelling van werken van Agnes Canta van 10 tot 4 uur. Rembrandt Theater; Doorloopende bioscoop- en variétévoorstelling van 7 tot 9 en van 9.15 tot 11.15 uur des avonds. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern. Dancing. Cabaret. Jazz band. NOG EENS DE GEMEENTE-BEGROOTING HOE ZWAAR DE BEDRIJVEN BELAST WORDEN. De gemeente-begrooting 1928 is een bijna onuitputtelijke bron voor het be- studeeren van den toestand der Haar- lemsohe gemeentelinanciën. Een nadere beschouwing van de cijfers heeft ons zeer versterkt in onze over tuiging, dat de gemeentebedrijven zeer zwaar belast zijn. Voor rente wordt-aan de bedrijven in rekening gebracht; Waterleiding f 24.830 Reiniging 12.158 Centraal Vervoer 871 Electriciteit 220.815 Grondbedrijf 189.974 Erfpachten 104.137 Gas 227.920 Totaal f780.705 Aan de bedrijven en diensten is in rekening gebracht 5 1/2%. Dat wil dus zeggen, dat rente betaald wordt van een kapitaal van f 14.195.000. Nu blijkt evenwel uit een staat van schulden die in de memorie van toe lichting op de gemeentebegrooting is opgenomen, dat de gemeente zelf het geld veel goedkooper dan 51/2% heeft geleend. Er zijn onder de serie geld- leeningen die de gemeente heeft loopen, leeningen van 21/2 tot 5%. Het totaal der leeningen is f 21.639.865 Het grootste gedeelte is geleend tegen 4 1/2%. Daarvan is veilig aan te nemen dat de gemeente het geld gemiddeld tegen 4 1/2% heeft opgenomen. Aan de bedrijven en diensten zou dus, als de gemeente als bankier geen winst wilde maken, het geld ook tegen 41/2% gegeven mceten worden. Nu evenwel 51/2% in rekening ge bracht worden, ligt de conclusie voor de hand, dat de bedrijven en diensten f 141.950 te veel aan de gemeente be talen. Feitelijk zou dit bedrag dus bij de winst gerekend moeten worden. De bewering, dat de bedrijven en diensten 1% meer faoeben betalen voor gemaakte kosten, gaat niet op, om dat de bedrijven gas. water, elec triciteit en slaohthuis reeds f 60.000 betalen in de kosten ran het algemeen beheer der gemeente. Op de gemeente secretarie kunnen- dus reeds 20 ambte naren van f 3000 salaris den geheelen dag voor de bedrijven werken, iets wat natuurlijk niet denkbaar is. Het gemeentebestuur gaat voort om de reserves der bedrijven uit te putten. Op deze begrcoting is de be groeting der gemeentereiniging met f 85.574 extra belast. Opgemerkt wordt: „Ingevolge de invoering van den kapi- taaldienst is de post aanlegschuld ver hoogd met f 85.574, als restant van de diverse aanschaffing van vroegere ja ren". In vroeger jaren is dus materiaal voor de reiniging aangeschaft, dat niet op de staat van rente en aflossing is gebracht. Nu is de rekening der reiniging daan-oor alsnog met f 85 574 belast Het gevolg is. dat de posten rente en aflossing voor de reiniging, die voor 1927 f 3.587 en f 7.106 waren, voor 1928 verhoogd zijn tot f 12.153 en f 27.001. Een gedeelte van die verhoogingen is toe te schrijven aan bovengenoemde nieuwe schuld van X 85.574. HET JUBILEUM VAN ONZEN OUDSTEN DIRECTEUR. EEN TREFFENDE HULDIGING De breede gang van het gebouw van Haarlem's Dagblad bood heden een an deren aanblik dan gewoonlijk. Zij was kwistig versierd met palmen en groen en het geheele personeel der onderne ming had zich in de gangen en de ver schillende lokaliteiten verzameld, in af wachting van de komst van den direc teur den heer J. C. Peereboom, die ge huldigd zou worden ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als zoodanig. Voor deze gelegenheid had zich uit het personeel een comité gevormd onder voorzitterschap van den heer W. van Ommen, chef der administratie. Nadat de directeur met zijn echtge- noote en familie met applaus was ont vangen en allen zich om den jubilaris hadden geschaard hield de heer Van Ommen een zeer hartelijke en waardee- rende toespraak. Spr. gaf den directeur de verzekering dat het geheele personeel van Haarlem's Dagblad met dit jubileum medeleeft cn het heeft dan ook. zonder een enkele uitzondering een hulde willen voorberei den De heer Van Ommen prees de werk kracht en het initiatief ran den heer Peereboom, zijn juist inzicht en doorzet tingsvermogen, die. zeide spr., ons vaak verbluft doen staan en in eerbied tot u Moeilijke jaren heeft de directeur met de onderneming medegemaakt toen het nog een klein bedrijf was en nu het groot is geworden zijn de zorgen zeker niet verminderd, ook al gaat het de zaak goed. Wij hebben, vervolgde spr., vandaag den man willen huldigen, die ieder op zijn plaats weet te waardeeren en die steeds blijk heeft gegeven van juist be leid. De heer Van Ommen bood hierna den directeur een fraai raam van glas in lood aan, ter afsluiting van de gang aan de achterzijde van het gebouw. Het raam ontwerp van den heer Schrier stelt een roeier voor die tegen den stroom en het getij opvaart en ver der zijn er op de hoofddeugden van den jubilaris in beeld gebracht: inzicht toe wijding. volharding, wilskracht, geest, talent. De namen der schenkers waren ver zameld in een album, waarin tevens enkele prentjes van de gebouwen zijn aangebracht. Het raam draagt het opschrift: „Aan onzen Directeur J. C. Peereboom, op den dag dat hij 40 jaar heeft gewerkt aan den bloei van Haarlem's Dagblad. 1 December 1887—1927- Het personeel". Namens het personeel bood de heer Van Ommen nog een bloemstuk aan met in bloemen het. inschrift: „Haarlem's Dagblad. 18871927- J- C. Peereboom. Veertigjarig jubileum". Ook aan mevrouw Peereboom bracht de voor zitter van het comité een bloemenhulde, met eenige waardeerende woorden voor den grooten steun dien zij haar echtge noot steeds gegeven heeft. Nadat het driewerf hoera door de aanwezigen na de rede van den heer Van Ommen aangeheven, was wegge storven, nam de jubilaris, zeer geroerd het woord. Spr. toonde zich buitengewoon inge nomen met het huldeblijk en waar deerde ten zeerste de sympathieke ge dachte die er aan ten grondslag ligt: dit persoonlijke jubileum in verband te brengen met de onderneming en ook het publiek in de gelegenheid te stellen het huldeblijk te zien. als het het gebouw van Haarlem's Dagblad betreedt. „Ik kan u niet genoeg zeggen", aldus spr., „hoe ik dit geschenk waardeer". De heer Peereboom bracht verder dank aan al zijn medewerkers, die met hem gemaakt hebben dat dc onderne ming zich steeds meer heeft kunnen ontwikkelen. Dit is mogelijk geworden door den arbeid ran velen en, zeide spr. „ik hecht aan den arbeid, ik geloof er in en meen dat wij allen tot plicht heb ben te arbeiden naar onze allerbeste krachten. Het is een geluk voor mij dat mijn zoons ook deze overtuiging hebber, en ik zie met vertrouwen de toekomst van Haarlem's Dagblad tegemoet. En komt het oogenblik dat ik van de onder neming zal moeten scheiden, dan hoop ik „in het harnas te sterven": met de pen in de hand". Spr. richtte daarna hartelijke woorden tot zijn echtgenoote. die hem in moeilij ke oogenblikken steeds krachtig heeft terzijde gestaan cn eindigde met een beroep te doen op aller medewerking, om te zamen de onderneming steeds meer te doen bloeien. Nadat de heer Van Ommen nog een woord van dank had gesproken tot den ontwerper van het raam, den heer Schrier, en den heer K, Jonkheid, die liet comité van advies gediend heeft, kreeg ieder gelegenheid, den jubilaris de hand te drukken. Hiermede was de treffende plechtig heid geëindigd. ..ZIEKENZORG" Zaterdag as. zal het 25 Jaar zijn rre- leden, dat de heer J. de Haas tot be stuurslid van „Ziekenzorg" werd *>e- noemd. BOSCH EN HOVEN'S KOEPEL. HET DAK VANNACHT NAAR AERDENHOUT GEBRACHT GEREED VOOR DE REIS! Hedennacht is de oude historische koepel van Bosch en Hoven, aan den Heerenweg verhuisd. Of eigenlijk alleen het koepeldak, want wat zich er vroeger onder bevond, was reeds bij gedeelten naar Aerdenhout gegaan om in den tuin van den heer Van Tienhoven herbouwd te worden. Het verplaatsen van het dak was een moeilijk karweitje. De breedte van het koepeldak is 6.30 M. c'.e hoogte 5 M. en het dak weegt 5000 K Het is geheel met lood bekleed. Het aak moest in zijn geheel overgebracht worden, om de an tieke waarde niet te doen verloren gaan Daartoe heeft de aannemer van het sloo- pingswerk, de heer S. P. Rynierse uit Overveen deze week eerst met een twee tal latten langs den geheelen af te leg gen weg laten nagaan, of deze overal voldoende breed was. en of het transport overal onder door zou kunnen. Daarbij kwam hij voor allerlei verrassingen te staan. Was men door de eene moeilijk heid heen. dan daagde weer een andere op, maar tenslotte wist men toch een wagen van de goede breedte voor het vervoer te vinden. 's Nachts om twaalf uur werd met het werk begonnen en het duurde tot half zes. Er waren twee wagens gerecruteerd. en vier paarden, waarvan echter maar twee dienst behoefden te doen. Men liet de koepel, die op palen rustte, zakken op de twee aaneengekoppelde wagens, welke er onder gereden waren. Daarna ging het op weg. Op den Heerenweg en de Zandvoortschelaan ging alles goed. Bij den spoorwegovergang was er even moeilijkheid, er moest o.a. een paaltje uit den grond gegraven worden. H.er en daar heeft men trouwens verschillende wegwijzers uit moeten graven en weer plaatsen. Bij de zijwegen werden roede lantaarns geplaatst. Er was echter zoo goed als geen verkeer. In Aerdenhout werd het nog moeilij ker, en het aantal manoeuvres nam toe. Twee mannen klommen op den koepel, en bogen de lastige takken der boomen op zij. De Zwarte Weg. moest eerst ge plaveid worden met ijzeren platen. De plaats van bestemming, de hoek Zwarte- weg—Bentveldweg werd toch zonder on gevallen bereikt, en aan den koepel is niets beschadigd. Nu moet hij op dezelf de wijze als hij op de wagens gekomen is er afgelicht worden, waarna hij in de hoogte gevijzeld wordt en het gebouw tje er onder herbouwd. In omgekeerde volgorde als men gewoonlijk bouwt dus. De heer Rijnierse en tien man van zijn personeel hebben vannacht een moeilijk werk tot stand gebracht. HERMAN GORTER HERDENKING. IN HET KENNEMER LYCEUM. Woensdagavond werd in de aula van het Kennemer Lyceum op initiatie' van de Commissie bestaar.de uit de heeren K. J, L. Alberöingk Tliijm, voorzitter, H. G. Cannegieter, Dr. Tjebbo Franken, G D. Gratama, D. Fuldauer, Dr. J. B. Schepers, en Mr. L. G. van Dam, secretaris, onze groote dichter Herman Gorter herdacht. Dr. Tjebbo Franken opende de bijeen komst en verzocht allen op te staan nu we Gorter herdenken, met weemoed vervuld: nu hij niet meer tot de leven den behoort, dood in stoffelijken zin. maar die in geestelijken zin nog be staat. Spr. hoopte, dat velen, en vooral de jeugd aan hem zullen denken en over hem zullen spreken. De eerste spreker, Dr. J. B. Schepers, wees er op, dat Gorter voor hem al bij zijn leven een legende is geweest en dat men in het werk van dezen min of meer legendarischen persoon moet plui zen, om wat van hem te weten te ko men. Niet minder dan 8 bundels hand schriften zijn bij zijn dood gevonden. Na de verschijning van deze zal er al- lioht meer licht opgaan. De tachtigers kenden hem het best. Wij in het Noorden vervolgt spr. trokken ons weinig van hem aan, hoe wel dat later geleidelijk anders werd. Dr. Schepers bepaalde zich verder in zyn rede tot ..De Mei", omdat hierin spreekt de warmste toon, omdat het geeft een beeld van de vergankelijk heid. En in de verschillende ph3sen van het gedicht herkent men de verschil- lende geestestoestanden van den dich ter: de verpersoonlijking van de Mei maand, de vergoddelijking van de Ge liefde. met ais tegenpersoon Balder, de Zon, die dan de dichter zelf wordt. In het tweede gedeelte van het gedicht treedt dan de dichter op als een jongere Balder. als gezel. Dr. Schepers stelt zich de zaak zóó voor, dat de dichter zich heeft wegge droomd in Mei en daarin geen vrede vindt. Dan verandert het gedicht en wordt filosofisch en tegelijk duisterder. Het is dan. of hij er niet meer aan gelooft en tast naar den dieperen zin der dingen. Hij wordt blind en in de ontmoeting van Mei en Balder ligt de weemoed ran niet meer kunnen zien. Mei kan niet anders dan treuren. De wind neem', haar op, naar de hemelen. De dichter wer.dt zich af van de aardsche schoon heid. Mei komt terug cp de aarde, eigen lijk voer den avond van haar leven cn Balder en Mei dwalen rond in avond licht. Aan het ^lot spoorde spr. de Jonge lui aan, om het werk van overvloedige schoonheid van Gorter te bestudee- ren. De tweede spreker, de heer Fuldauer, gaf allereerst een korte biografie van Gorter, die in 18G4 in Wormerveer is geboren en op 15 September 1927 te Brussel is overleden. Vervolgens gaf hij een kort overzicht van zijn literaire werkzaamheden en wees er op hoe zijn werken de weer klank waren van zün wisselende denk beelden op politiek gebied. Spr. wees er op. dat Gorter is do ma ker van de Socialistische kunst en hoe Thijm door zijn proza en Gorter door zjjn poëzie onze letterkunde tot wereld literatuur hebben gemaakt. Ook spoorde hy aan. om voorzichtig te zijn wanneer men Gorter benadert in zijn dichterlijke prestaties, omdat men steeds rekening moet houden met de diepste innerlijke gevoelens van den dichter. Na de pauze sprak dr. Franken een woord van dank en droeg de heer Ful dauer fragmenten voor uit enkele wer ken. De belangstelling voor dezen herden kingsavond was zeer groot. TENTOONSTELLING ONZER KINDERRUBRIEK. De St. Nicoluas-tentoonstelling van het werk van de deelnemers aan onze kinderrubriek, in de Tijdingzaal gehou den. heeft f 123.33 1.2 opgebracht Dit geld zal door ons worden afge dragen aan de Haarlemsche vereeniging voor bestrijding der tuberculose. DE OPHEFFTNG VAN DE VIERDE POSTBESTELLING. Bij het hoofdbestuur der posterijen bestaat, gelijk bekend, het voornemen om ter bezuiniging op den dienst ook in dc drie groote steden de tot nu toe ge handhaafde laatste (vierde) bestelling op te heffen. Het is te verwachten, dat, niet slechts by particulieren, maar ook in de krim gen van de nijverheid en vooral van den handel, tegen deze inkrimping van het aantal postbestellingen ernstige bezwaren zullen blijken te bestaan. In den Nyver- li aider rad is dit onderwerp ter sprake gebracht en is besloten naar deze moge lijke bezwaren een onderzoek in te stellen om zoo noodig naar aanleiding daarvan te bevoegder plaatse tegen uit voering van dat voornemen op te ko men. Met het oog hierop heeft de Ned. Mi.1 vcor Nijverheid en Har.drl een schrijven gericht to: h.aar leden waarin zy vraagt of en zoo ja. welke bezwaren er tegen de opheffing van de laatste bestelling worden ingebracht. SCHAAKKOORTS. Aljechin heeft dus gewonnen Op 't geblokte veld ran eer. Capablanca's supprematie In de schaakkunst is niet meer; Na een eindlooze misère Van remises, is 't volbracht En tenslotte is de snelheid Van het eind nog onverwacht; En wy denken hoe Aljechin In een zeer recenten tijd Onzen Euwe slechts verslaan kon Met 32 na harden stryd; Heel de wereld las gespannen Hoe daar ginder werd geschaakt_ Hoe in ver Buenos Aires Schaakhistorie werd gemaakt; zy die slechts bij hooren zeggen Wisten van een koningin. Van een raadsheer en een toren, Voelden mee met Aljechin; Zy die nooit aan schaken dachten Voor dit grootsch duel begon, Droomen nu ran varianten, Dame-gambiet en pion; Van rochades en van loopers, Van de Cambridge Springs-variant, Van een paard en toren eindspel, Trouw gelezen in de krant: Zie. ikzelf moet ervan rUinen, Zoo heb ik de schaakkoorts beet, Alhoewel ik hot verschil niet Tusschen paard en x-aadshcer weet. 't Is een wereldschaakobsessle Waar ik nog verbaasd van sta Zoo ver werkt dus de reclame Voor (de schakers)C. «Sc A. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. DE BEGROOTINGEN VOOR 1928 (Derde dag.) Hedenmorgen werden door de Prov. Staten van Noord-Holland de algemeene beschouwingen over de begrootingen voor 1928 voortgezet. De heer Van der Waerden voerde het woord als algemeen rappor teur. Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen over de P. E. G. E. M. zegt spreker het wel goed te vinden, dat de Statenleden niet met alle in terne aangelegenheden van de bedrijven op de hoogte zyn. Een politiek lichaam acht hy niet geschikt om Interne aan gelegenheden te behandelen. Commis sarissen moeten het recht hebben om te weigeren, een aan hen gericht ver trouwelijk rapport aan anderen ter in zage tc geven, zelfs niet aan Ged. Sta ten. Dat is sprekers begrip van ..ver- trouweiyk". Wel is hy er voor, dat aan de provinciale bedryven een grootere mate van vryheid moet worden toege kend; te dien opzichte is hy het eens met de leden van den Vryheidsbond, Spreker bestrydt de meening van den heer Miedema, die een vaste commissie wel voorbereidend werk wil laten ver richten, maar haar het recht van ini tiatief ontzegt. Ook spreker betreurt het, dat af cn toe ergens een mooie mo len moet verdwyr.en, maar daar mag men het electriciteitsbecrUf geen ver- wyt van maken. Dit bedryf moet nu eenmaal eiectrischen stroom leveren aan eiken klant, die zich aanmeldt, dus ook aan een klant die toevallig 'n molen bezit. Spreker is het ook niet eens met den heer wynkoop. die gezegd heeft, dat het bevorderen van Nederlandsch fabri kaat alleen een kapitalistisch belang is. Dit is wel degelyk ook in het belang van de arbeiders. Men kan de werkloos heid niet opheffen zonder het Neder landsch fabrikaat te behartigen. De heer Wynkoop: ..Je kunt de werkloosheid heelemaal niet wegkrij- gen!" De heer Van der Waarden be strydt ook den heer Asscher naar aan leiding van wat deze over het Neder landsch fabrikaat gezegd heeft. Spreker geeft hem in overweging, hierover eens de meening van den heer Van Gyn te vragen. De heer Van der Waerden vermoedt, dat hy na afloop daarvan den heer Asscher een bemoedigend woord zal moeten toespreken. (Gelach) ONBEWAAKTE OVERWEG GOED AFGELOOPEN. De landbouwer G. die met een met twee paarden bespannen wagen den spoorwegovergang by de Kalfjeslaan te Haarlemmermeer wilde oversteken, be merkte te laat. dat er een trein uit de richting Aalsmeer in aantocht was. De paarden waren Juigt de rails gepas seerd, reen cl: wagen dcor de locomotief werd gegrepen cn vernield. De dieren en ook de bestuurder, die het gevaar ziende ran den wagen sprong, kwa men er als door een wonder zonder let sel al. VISCHOMZET De omzet !p de rU'LsvischhalIen te IJmuiden bedroeg in November van dit jaar 1.734.814 tegen in November van het vorig paar 1.770.922. DE UITVAART VAN HET ECHTPAAR PISUISSE, ZEER GROOTE BELANG STELLING TE AMSTERDAM. AMSTERDAM. I Dec. (VD.) draad loos. Op dezen mistigen en grauwen morgen had van het Concertgebouw uit de uitvaart plaats van het echtpaar PisuisseG'.lliams, dat Zaterdagavond zoo noodlottig om het leven kwam. In de kleine zaal van den muziektempel waren de kisten, die het stoffelijk hulsel omvatten, opgebaard. De lampen waren met rouwfloers omgeven en draperieën in zwart met zilver waren aangebracht, die aan de raai een plechtige sfeer ver leenden. Reeds vroegtyd'.g werden vele kransen en bloemstukken by de plank ebbenhouten kisten gelegd. Van deze noemen wy er een van het bestuur van het Concertgebouw, twee kransen van hot laatste gezelschap, dat Pisuisse leidde, de ..Vroolijke Kameraden", kran sen van den Nederlandschen Journa listenkring. de Amsterdamsche Pers, de Directie en Redactie van het Algemeen Handelsblad, van Handelsbladvrienden, de Ncderlandsche artistenorganlsatle, Willem Mengelberg, dc heer en mevrouw Tierie, H. J. W. Becht, Anna Ris—Pol en van vele anderen. Tegen half tien was de rouwkapel geheel gevuld met belangstellenden, vooral uit de kringen van de beoefe naren der cabaretkunst was de belang stelling buitengewoon groot. De wet houder voor de Kunstzaken, de heer Th. M. Ketelaar bevond zich onder meer onder de talryke aanwezigen van den plechtigen herdenkingsdienst. Een strijk je van den Ned. Toonkunstenaarsbond onder leiding van den heer J. v. (L Horst kapelmeester van Mille Colonnes, opende de herdenking met ..Azes' Tod" van Grieg. Daarna voerden achtereenvolgens het woord, de heeren Dirk Witte. D. Kouwenacr. als voorzitter van de ver eeniging .De Amsterdamsche Pers", Henri Marchant, kapelmeester van Mille Collonnes, waar het echtpaar Pisuisse het laatst is opgetreden. Louis Davids. H. Ter Steeg, namens dc redactie van het Algemeen Handelsblad. Otto ZcegeTS S. Cohen, namens Indische vrienden en Max Tak. In zijn ontroerende herdenkingsrede liet Dirk Witte uitkomen, dat th3ns langzaam het besef tot ons doordringt, wat van ons is heengegaan. Pisuisse was de man van het kleine lied. van de groo te kunst, van het groote gebaar. Ook was hy de man die met liefde gaf wat hy kon en waar en wanneer hy maar kon. Honderden hebben op hem ge steund. Laten wy hopen aldus Dirk Witte dat. Pisuisse in de eeuwigheid de rust zal genieten die hy tot nu toe niet heeft gehad en waarnaar hU steeds heeft gehaakt. Hierna sprak de heer D. Kouwenaar, voorzitter van de vereeniging ,.de Am sterdamsche pers", die by den plechtigen herdenkingsdienst de volgende rede hield: Arme kerel. Wy zyn gekomen om af scheid van je te nemen, wy je oude makkers van ce pers. de Amsterdamsche pers en den Nederlandschen journalis tenkring. Hoe betrekkelijk kort is het geleden, dat lk tegenover Je stond op het tooneel van het Centraal Theater om Je namens de Amsterdamsche pers. waar van je nog secretaris bent geweest, ge luk te wenschen met je 12 1/2-jarlg ju- bilé als kunstenaar. Je stond toen in het glanspunt van Je roem aks zanger van het levenslied, je werd als overstelpt met hulde. Niemand minder dan me vrouw Mann verzekerde toen dat Jou kunst recht had op een groote K en toch hoe biy was ze, hoe ontroerd over het simpele feit. dat wy Je niet verge ten hadden, wy je gezellen uit de eerste periode uit Je leven toen je nog zoo heer lijk zong, zoo'n zieltje zonder zorg, zoo goddelijk dwaas en zoo volkomen geluk kig waart,Toen Je nog geen idee had van de ingewikkeldheid van dit leven en van de verwikkelingen waarin een mensch komen kan door eigen en an- derer schuld. En nu sta lk tegenover je als spreker met bloemen, maar JU rust op de doodenbaar. wy hadden Je niet vergeten, cn wy zullen !e niet vergeten. Wy zullen aan js bil'ven denken als een goed kameraad, een vrcolijken makker en een collega van bUzondere talenten. Rust zacht. Henri Marchand, herdacht Pisuisse als kunstenaar die Zaterdagmiddag om 6 uur op het tooneel stond als Hollands welvaren en 2 uur later behoorde hU niet meer tot de levenden. Pisuisse was voor ons Jongeren, als spreker, een groot voorganger cn tevens een baanbreker. Louis Davids dacht aan de woorden „Llbre fiére travallle". Als een lichtende toorts in ons leven zal Pisuisse voor alle chansonniers blijven bestaan. Vrij en trots heeft Pisuisse gewerkt tct het allerlaatste oogenblik, De heer Ter- steeg van het Aivemeen Handelsblad ze'de. dat het lang geleden is. dr.t Pi suisse den journal is ticken b-»nd met v"t Algemeen Handelsblad heeft verbrol: Pisuisse. kunstenaar, reword gn. !s er' ter ste;ds journalist reb'cven. Z"n - nalï't'.eke intuïtie dec.! hem dadelijk be vatten. het lied. hetwelk hU had tc zin gen De bloemen, die spr. aan de baar legde zijn de stille getuigen van de smart der collega's van het Handelsblad.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1