HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1 DEC. 1027 HERINGA&WUTHRÏCH DATUMSTUKJES PHILIPS' 5 RADIO-TOESTELLEN (Adv. Ing. Mcd.) Otto Zeegers nam daarna het woord als auteur van door Pisuisse vertolkte lie deren. Achter alles, wat hty ons te ge nieten gaf. voelde men den waarachti- gen mensch. Hij heeft niet gepronkt met andermans veeren, nooit zullen wU hem vergeten, zeide spr. De heer-C. F. Cohen dacht aan den dag toen Pisuisse en Blokzijl in Inriië kwamen Daar heeft Pisuisse door zijn kunst de banden tus- schen Indië en Nederland nauwer aan gehaald. Na dagen van harden arbeid gaf hij ons uren van .heerlijke verpoo- zlng. Dankbaar was spr. voor de kunst, die Pisuisse in Indië heeft gebracht. Spr. was er van overtuigd, dat duizen den Nederlanders in de koloniën met diepe weemoed in het hart in gedachten hier aanwezig zullen zijn. Max Tak, de rU der sprekers sluitende, memoreerde, dat ln dezelfde zaal. waar Pers en Pu bliek voor het eerst dc kunst van Pi suisse hebben aanvaard, thans afscheid van hem genomen wordt. Pisuisse was oen trouw en oprecht kameraad, van wien hij opk namens het Theater Tuschinsky met diepe ontroering af scheid neemt. Een zoon van Pisuisse zeide daarop: Ik ben te zeer ontroerd, om te kunnen antwoorden. Ik dank u allen, collega's, en verdere vrienden van mijn vader voor de gesproken woorden. Daarop zette het orkest het ..Abscheids- lied" van Beethoven in. Zichtbaar wa ren talrijke aanwezigen aangedaan door deze ontroerende muziek. Na afloop van dc plechtigheid in de kleine zaal van het Concertgebouw stelde de stoet zich buiten op, waar duizenden menschen zich aar. weerszijden van den weg ge schaard hadden. Voorop liepen de hee- ren Louis Davids, Max Tak, en Mr. Kokosky. daarop volgde een rouwauto, waarin de eikenhouten kist met het om hulsel van Jean Louis Pisuisse was neer gelegd. Als slippendragers fungeerden dé heeren Clinge Doorenbos, Henk Stuurop, Constant van Kerckhoven en Max van Gelder. De rouwauto waarin zich het omhulsel van mevr. Pisuisse bevond, werd begeleid door den heer en mevr. Kollin, en den heer en mevr. Edmond Visser. De stoet werd geopend door een open auto met een schat van bloemen. Onder de tonen van Beethoven's treur muziek werden de kisten met de om hulsels van den heer en mevr. Pisuisse uitgedragen. Aan den ingang van het Concertgebouw was de muziek van den Ned. Toonkunstenaarsbond opgesteld. Allen ontblootten toen de stoet zich in beweging stelde eerbiedig het hoofd. Voorop liepen ook nog de leden van het gezelschap Pisuisse. De familiele den en vrienden schreden achter de lijk- nuto voort tot aan den Admiraal de Ruyterweg bij de De Clercqstraat. waar degenen, die de overledenen naar hun laatste rustplaats begeleidden in de daar gereedstaande auto's stegen om zich naar Den Haag te begeven, waar de teraardebestelling plaats had. DE TERAARDEBESTELLING VAN HET ECHTPAAR PISUISSE. Zooals men bemerkt zal hebben zijn eenlge woorden weggevallen van het onderschrift onder de eerste foto van de fotopagina. Dit onderschrift moet luiden: Vóór de uilvaart van Pisuisse en zijn vrouw. De Chapelle Andente in het Concertgebouw te Amsterdam waar de lijken vanmorgen opgebaard waren. 25 JAAR BIJ HET GEVANGENISWEZEN. HET JUBILé VAN DEN HEER D. B. SILIAKUS. Heden was het. 25 jaar geleden, dat de heer D. B. Siliakus directeur \yin het Huls van Bewaring alhier, Sn dienst trad bil het gevangeniswezen Het personeel en vele andere belang stellenden hadden zich hedenmorgen in de met groen en palmen versierde re gentenkamer verzameld. Om half 10 werd de jubilaris met zijn echtgenoote en familieleden door den oudsten be waarder binnengeleid. De hoofdbewaar der, de heer P. J. Olieslagers bood den Jubilaris namens het personeel een fau teuil aan, daarbij den welgemeenden en hartelijken dank van het personeel uit sprekende voor de welwillende en hu mane wijze, waarmede de directeur steeds zijn personeel behandelt. Daarna sprak do bewaarder de heer W. v. Gelderen den Jubilaris toe en ver zekerde. dat het personeel hoopt, dat het dezen directeur nog lang mag be houden. Vervolgens werd het woord gevoerd door Ds. P. W. Foeken. mede namens den rabbi en den kapelaan. Hy bracht den jubilaris dank dat zij onder zijn zeer fe waardeeren hulp mochten werken tot welzijn ven vele gevallenen. De heer v/ p. J. Ovenneer sprak na- ir.er.s der. reclasseerlngsraad van Haar- l°m en deed uitkomen hoe de heer Si liakus een krachtige hulp en raad voor de rcclasseerders was, daar van den di recteur dikwijls het Initiatief uitging om te trachten gedetineerden te helpen. De heer E. Levert sprak als burger van Hrarlem en achtte het een groote oer een burger als Siliakus met zijn echtgenoote onder Haarlem's burgers te tellen. De directeur deed zijn werk niet zoo •zeer als ambtenaar, zeide spreker, maar ris een, die warm medcgevoelt met an deren. De lieer Siliakus dankte, zeer onder den indruk van dit oogenblik, allen die aan deze huldiging hadden medege werkt. STEENKOT EN OP^TOT.EV Woensdag -aren v. d. B. en v. d. F.. b*lden wonende alhier, aan het Goede- renstation voot een firma bezig met het lossen van eer. waggon kolen. Veertien zakken zetten zij evenwel apart en ver kochten die te eigen bate. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. De kolen zijn opgespoord. Haarlem, 1 December Het Idéé Marsman. Bij een Telegraaf-enquéte over het werk van den veelbesproken Spellings- raaci heeft de dicht ».- Marsman voorge steld om dit college te doen bestaan uit, een kind van acht jaar en een ouden man van tachtig. Het kind voelt de spelling intuïtief zoo juist aan, terwijl de oude man gesterkt zal worden door zijn machtige levenservaring. Ik vind het een frisch idéé, althans wat het kind betreft. Ook is acht plus tachtig, gedeeld door twee, net vier enveertig. zoodat de resultante van deze samenwerking gelijk zou moeten zyn aan de opinie van een man van mid delbaren leeftijd., op het hoogtepunt van zijn werkkracht en zijn carrière. Maar dc vraag is of het dat werkelijk zal wezen. De eerste moeilijkheid lijkt mij de keuze van het meest geschikte kind. Het moet niet vroegrijp en evenmin achter lijk wezen. Het moet een hooge mate van intelligentie bezitten, zonder in dit opzicht abnormaal te zijn. Het moet 1 leergierig zijn maar toch niet tekort schieten in zijn liefde voor kinderlijke spelen. Het moet ijver bezitten, vooral in het schrijven, maar een heel natuur lijk joggle wezen, dat veel liever tegen een bal schopt. Het moet diepen eer bied jegens den ouderdom koesteren, maar niet zóóveel dat het meent dat een opa van tachtig alles beter weet. Het moet hem als gelijkgerechtigd lid van de commissie beschouwen Er zijn nog enkele andere proble men ten aanzien van de keuze van het kind. Dc tweede moeilijkheid ligt in de keuze van den tachtigjarige. Hij moet niet kindsch zijn. maar evenmin ver jongd door dr. Voronoff. Hij moet zich het gansche verleden herinneren maar er niet in leven. Het Heden moet zijn sfeer en het Toekomst-heil der moei- zaam-spellende bevolking van Neder land zijn streven zyn. Hij moet het kind-van-achl au sérieux nemen en ge- looven in deszelfs wonderbaarlijke in tuïtie voor practische spelling en woord plastiek. Als het kind teekenen van ver veling begint te geven moet hij het kun nen amuseeren Het zal gewenscht zijn dat hij b.v. eenig begrip van doelver- dedigen heeft, als het knaapje met een tennisbal wil gaan goalschieten, en dat hij iets voelt voor klimpartijen over schuttingen, knikkeren en spelen met opwindbare en electrische treinen en auto's. Er is meer. De derde moeilijkheid schuiltin de or ganisatie van de vergaderingen van het tweetal, en de vierde in het ongeloof van de Nederlandsche natie, die zich geen resultaten van Spellingraden laat opdringen, hoe ze ook samengesteld zijn. Een spelling-stelsel wijzig je niet in eens, door geheele invoering van een nieuw systeem, dat voor het gevoel en den loglschen gedachtengang van dui zenden menschen onaanvaardbaar is, maar door evolutie. Er komen langza merhand veranderingen de verande ringen die de practijk vereischt en die geen verzet van beteekenis meer ont moeten. Intusschen geloof ik dat die Spelling- raad heelemaal geen kwaad kan, en ook wel nut heeft. Iedere actie, ook een die slechts bij trage evolutie slagen kan, heeft haar gangmakers noodig. Maar als het denkbeeld van den dichter Mars man verwezenlijkt mocht worden, het geen ik niet verwacht, zou ik willen ad- viseeren om de commissie uit te breiden tot drie leden: namelijk door er een 44-jarigen voorzitter op het toppunt van zijn werkkracht en carrière aan toe te voegen. Als de opa van tachtig is ingedut en het kind buiten voetbalt kan h(j dan op zijn gemak de spelling even vaststellen En we zullen er met belangstelling van kennis nemen en haar niet aanvaarden. R. P. NED. HERV. GEMEENTE. VERKIEZING VAN GEMACHTIGDEN Dinsdag had bij de Ned. Herv. Ge meente alhier de jaarlijksohe verkie zing plaats van gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem Er werden minder stemmen uitge bracht dan het vorig jaar, maar de ver houding van het stemmenaantal uitge bracht op de candidaten der vereeniging van Evenredige Vertegenwoordiging en op die van de kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis" bleef dezelfde: 2 3. He' hoogst aantal stemmen, uitge bracht - .3 eerstgenoemde candidaten was 991 en op laatst genoemden.1466. Zoo dat de candidaten van „Evangelie en Belijdenis" gekozen zün. Het zijn de volgende: W. Alphenaar. S. Berman. J. F. Boeg- born. A. E. de Boer. T. v. d Bocgaard. mr. C. Br iet. dr. G. M. Buizer. T. Derre- paaJ. W. Eggink, H. Franken Jr.. H. Fredriks, B. Gabriël, Joh. de Graaf, alien aftredend: mevr. HartmanCra mer: freule H. L. Hoeufft; J. B. Hulshof Gzn.. mevr. C. D. D. de Josselln de JongWendelaar; mevr. II. Knotten belt; W. L. Koelewijn, aftredend: mej. J. B. Lasschuit; S. Piso atr.; G. Pol: D. J.Poptie, aftr.; J. Roggeveen: K. Roosjen, aftr.; J. Santlng: D. Scholten; C. Schuhman aftr.. H. J. Schuhman aftr. Mej. E. M. Serné. R. Slot aftr.: N. C Wefers Bettink aftr A. de WUs VERKEERSONGELUKKEN Te Heemstede. Woensdagmiddag kwam dr. T. wonen de te Heemstede met zijn auto de Ber- kenlaan uit rüden, hil hoorde niet tijdig het bellen der tram met het gevolg, dat de auto op den hoek Berkenlaan—Bin nenweg door de tram werd aangereden. De auto werd aan de voorzijde belang rijk beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. JUBILEUM J. D. RUTGERS VAN DER LOEFF. ERKENNING VAN VERDIENSTEN SCHITTERENDE HULDIGING Hoezeer dc heer J. D. Rutgers van der Loeff die heden den dag herdacht dat hij 25 jaar geleden in dienst der gemeente kwam. zich mag verheugen in de aigcmcene sympathie, niet alleen van het college van B. en W. cn van de Commissie van Toezicht op de Open bare Leeszaal. maar van de geheele burgerij, is heden op overtuigende wijze aan den dag gekomen. Dat was nu eens meer dan een sinipele officieele doch koude huldiging, maar daar sprak groote warmte uit, diep ge veelde waardeering voor den arbeid van den heer Rutgers van der Loef* als directeur der Stadsbibliotheek en Lees- .zagl. Dat was zeker het mooie van deze huldiging. Reeds vroeg begon het. Tegen tien uur werd de jubilaris ontvangen door het personeel verbonden aan de Bibliotheek en Leeszaal. De heer F. W. Benraadt sprak zijn chef in zeer waar- deerende bewoordingen toe. Spr. zeide dat het personeel gaarne aan de huldi ging had deel genomen. Hij herinnerde er aan hoe de stadsbibliotheek onder leiding van den jubilaris was gegroeid en geworden tot een centrum van weten schap. Voorts memoreerde spr.. dat de heer Rutgers van de Loeff immer op een zeer aangename manier met het personeel verbonden aan bibliotheek en leeszaal had omgegaan. Spr. complimenteerde den heer Rut gers van der Loeff met zijn jubileum en ook mevrouw Rutgers van der Loeff. Spr. drukte den wensch uit dat het den heer Rutgers van der Loeff moge gege ven zyn nog jaren met dezelfde opge wektheid en lust als tot heden aan het hoofd van bibliotheek en leeszaal te mogen staan. Tenslotte bood spr. uit naam van al len aan beide instellingen verbonden aan den jubilaris aan een tastbaar be- wUs van aller hoogachting bestaande uit een album met de namen van deel neemsters en deelnemers aan het hul- deblyk cn waarin tevens zyn opgeno men eenige teekeningen van de plaats waar de heer Rutgers van der Loeff zoo vele jaren heeft gewerkt. De jubilaris loonde zich aangenaam verrast door deze huldiging. Met een korte toespraak dankte de jubilaris voor de huldiging, daarbij memoreerende de aangename samenwerking met het per son'"' en de goede -hulp door het perso neel aan biblitheek en leeszaal bewezen. Officicde huldiging. Na de huldiging van het personeel volgde een van het college van B. en W., dat in zyn geheel in een der zalen van de "bibliotheek kwam om den heer Rut gers van der Loeff te complimenteeren. De Burgemeester, de heer C. Maar schalk, zeide dat, hoewel het aanvanke- ïyk in de bedoeling van den jubilaris had gelegen dat aan het jubileum geen bekendheid zou worden gegeven, B. en W. toch hadden gemeend den heer Rut-, gers van der Loeff te moeten geluk- wenschen. Voorts deed spr. opmerken, dat gebleken was, dat met de benoe ming van den heer Rutgers van der Loeff een gelukkige keuze was gedaan. De bibliotheek en leeszaal wordt nu met de bestel n den lande in één adem ge noemd. De heer Rutgers van der Loeff heeft op beide een persoonlijken stempel ge drukt. Veel werkkracht gaf hy ze. Na mens het gemeentebestuur bood spr. ten slotte den jubilaris met hartelijke woorden van gelukwensch aan een zil veren presenteerdblad met naam van den jubilaris en datum van het jubileum De heer Rutgers van der Loeff dank te voor het aangeboden huldeblijk en zeide te hopen steeds zyn beste krach ten aan bibliotheek en leeszaal te kun nen blyven geven. Namens de Commissie van Toezicht op de Openbare Leeszaal, sprak Mr. A. Bruch die in het licht stelde dat de jubilaris van de openbare leeszaal een bloeiend cultureel centrum had ge maakt. Vele jaren moge nog uw werk aan de leeszaal voortzetten, besloot spr. Ten slotte bood spr. een bronzen inkt koker aan. In zyn dankwoord zeide de jubilaris dat indien hy iets goeds tot stand had kunnen brengen, dit mede te danken is aan de goede eigenschappen van het personeel en aan de medewerking van de commissie van toezicht ondervonden. Namens de burgerij. Daarna volgde de huldiging namens de commissie uit de burgerij. Verschei dene woonden deze bij. Wij mekten op de commissieleden, hoofden van takken van dier.st, den heer Gerhard, lid van Ged. Staten en vele anderen. Het college van B. en W. en de leden van de Comimssie van Toezicht op de Openbare Leeszaal woonden ook deze plechtigheid by. Na een inleidend woord van Prof. Dr. G. C. van Walsum gedacht mej. G. de Leeuw in een geestige toespraak de verdienste van den jubilaris. Prof. Van Walsum die eveneens de beteekenis van den jubilaris schetste, zeide. dat de vrienden en de bezoekers van dc Lees zaal gemeend hadden den heer Rutgers van der Loeff te moeten aanbieden en bewys van waardeering. Ze hadden gemeend daartoe te moe ten kiezen een oorkonde in HJst. DaarbU is gevoegd een album met de namen van deelnemers. De oorkonde is geteekend door den heer G. A. Lultingh beval de wapens van Haarlem, 's Heerenberg, Leiden en het familiewapen van de familie Rut gers van der Loeff. Ze luidt: In den Jare 1927 op den eersten dag van Wintermaand hebben ondergetee- ker.den aan Johan Diederik Rutgers van der Loeff namens hen. die van de Stads- Bizliothcek cn Leeszaal tc Haarlem ge bruik maken dank betuigd en hulde ge bracht voor de wijze, waarop hy als Di recteur dezer Instellingen zUn plicht heeft opgevat en volbracht, toen hy ten jare cn dage voornoemd herdacht, dat hij een kwart eeuw in dienst der ge meente Haarlem werkzaam was. Tot een lange heugenis aan dit feit moge strekken deze oorkonde. Volgens de namen handteekeningen van de leden der commissie. De commissie samengesteld uit: A. G. de Leeuw «Geertruida Carelscn), H. van Leeuwen, A. W. Michels, Mr. A. S. Miedema. Dr. J. F. M. Cterck. J. L. Ta- dema.-Jo-v Vandervelden. Dr. G. C. van Wal se m en Dr. J. Weener.. De heer Rutgers van der Loeff dankte voor de huldiging waarmede de plech tigheid was geëindigd. Velen complimen teerden nog den jubilaris. HET JUBILEUM VAN ONZEN OUDSTEN DIRECTEUR. (Zie ook 1ste Pagina.) In den namiddag werd door den heer J. de Haan namens de courantenbezor gers een monumentale ganglamp aange boden. Spreker wenschte den directeur toe. dat deze met dezelfde opgewektheid en in volkomen gezondheid in staat zou mogen zyn over 10 jaar zijn gouden ju bileum te vieren. Hy eindigde met den wensch dat de lamp haar licht zou mc^en verspreiden over een steeds toenemend aantal abon- nés van Haarlem's Dagblad. De heer Peereboom beantwoordde den spreker. Sprak van het groote belang van een goed corps bezorgers. Hy zal dezen dag nooit vergeten cn is zeer erkenteiyk voor de groote belangstelling. AANBESTEDING OPENBARE WERKEN. Naar aanleiding van de aanbesteding van trottoirtegels dd. 15 November jj. is door Openbare Werken de levering opgedragen aan: Louis Germ. Dordrecht 22.000 stuks trottoirtegels a f 1.26 per M2; N.V. de Meteoor de Steeg 22.000 stuks trottoirtegels a f 115 1 5 per 1000 stuks. N.V. Uuen asttegelfabriek „Hollandia" Krimpen a d Vssel, 22.000 stuks trottoir tegels a f 116 per 1000 stuks. 25 JAAR BESTELLER. De heeren H. Spier en M. N. Heeze- mans herdachten heden, dat zy 25 jaar geleden als brievenbesteller in dienst traden van dc posteryen. De jubilarissen werden door den di recteur gelukgewenscht. Verder werden zij ook door hun collega's en vrienden gecomplimenteerd. waarbij stoffelijke blijken van belangstelling werden aan geboden. PERSONALIA De volgende gediplomeerden van de afdeeling Werktuigbouwkunde van de Middelbare Technische School zyn ge plaatst: als teekenaar-constructeur bij de Werf Conrad te Haarlem de heer Chr. Hulsebosch, alhier; al" 2c machi nist op een der suikerfabrieker^van de H.V.A. op Java dc heer A. M. N. Ko ning, alhier. HINDERWET. B. en W. hebben hun beslissing op het verzoek van de American Petroleum Company, gevestigd te 's-Gravenhage om vergunning tot uitbreiding van de petroleum- en benzine-opslaginrichting op haar terrein aan den Spaarndammer- weg no. 21 te Haarlem, (kadastraal be kend gemeente Schoten sectie B -os. 5335 en 6438), verdaagd. GEMEENTE-AMBTENAREN Men schrytc ons: De afdeeling Haarlem van de Alge- meene Vereeniging van Gèmeente-amb- tenaren lileld Dinsdagavond een leden vergadering in Hotel „Excelsior". Deze vergadering was ook voor niet-leden toegankelijk. 60 a 70 personen waren aanwezig. De voorzitter de heer E. W. Goedhart hield een uitvoerige rede over zyn uittreding uit het Nationaal Ver bond van Gemeente-ambtenaren en de behartiging van ambtenaarsbelangen. Uitvoerig stond hij by verschillende pun ten stil en betoogde aan de hand van stukken dat de verhoudingen bij het Na tionaal Verbond niet zijn zooals zy be- hooren te zyn. Hij wees er op. dat niet de aanbieding van het voorzitterschap der voormalige afdeeling Schoten de eigenlyke oorzaak is. dat thans tegen hem wordt opgetreden. De oorzaken lig gen dieper Uitvoerig stond hy stil by de kwestie van de personeelsformatie, waarbij hij aantoonde, dat het Nationaal Verbond in de commissie van overleg was gezwaaid. Spreker achtte een per soneelsformatie funest voor de ambtena ren. Van de gelegenheid tot debat werd door verschillende personen gebruik ge maakt, o.a. door een paar bestuursleden van de afdeeling Haarlem van het Na tionaal Verbond. Ten slotte deelde de heer Goedhart mede, dat hij niet zal verschijnen in de vergadering van Vry- dag a.s. omdat het Nationaal Verbond rechter in eigen zaak wil zyn en de meest elementaire begrippen eener on partijdige rechtspraak worden verwaar loosd. TELEGRAMMEN LORD CUSHUNDUN VINDT DE RUSSISCHE VOORSTELLEN TE RADICAAL. LONDEN, 1 December (V.D. draad loos). ln een interview met een bij- zonderen correspondent van Reuter te Genève heeft de leider der Britsche delegatie Lord Cushundun. verklaard, dat de gisteren gehouden zitting van de Ontwapeningscommissie slechts een voorbereidend karakter droeg. Naar zyn meening zou het onjuist zyn, indien de byeenkomst van de commissie de Rus sische voorstellen te bespreken, daar het ontwapealngsvraagstuk nog niet ver ge noeg gevorderd is om een bespreking van dergeiykc radicale voorstellen toe te laten. Lord Cushundun zag geen enkele re den, waarom do bespreking der Commis sie niet tegen het einde van deze week zouden kunnen afloopen. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 December, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst te De Bildt. Hoogste stand 778.1 m.M. tc Karlstad Laagste stand 740.4 m.M, te Isafjord. Verwachting tot den avond van 2 De cember: Zwakke tot matigen Oostelijken wind, nevelig of betrokken tot half be wolkt. waarschijnlijk droog weer, tempe ratuur om het vriespunt, met lichte vorst des nachts in het Oosten. CAREL VAN HUIZEN, Opticien, lvlcinc Houtstraat 13 THERMOMETERSTAND 1 December Hoogste gisterenF. 43 Laagste hedennachtF. 36 Hoogste heden 12 uur F. 37 BAROMETERSTAND TE HAARLEM Donderdagmiddag 1 uur 770 m M Er is heel weinig verandering in de Barometer. Stand van gistermiddag 770 m.M. BURGERLIJKE STAND 1 December Ondertrouwd: 30 Nov.: M. J. Boes mans en M. A. Koelemeyer, A, J. Hart man en J. Benlnk, A. W. Rietbergen en C. Honing. Getrouwd: 30 Nov.: D. Prinsen en D. v. 't Slot, A. J. v. Duyn en A. Blom, W, H. Diederich en E. E. M. K. Bebensee, A. v. Diemen en H. v. 't Hof, A. v. Noor- duyn en J. C. Ackermann. Bevallen: 28 Nov.: H. W. Tigchelaar IJzerman, d., A. G. v. SaaseKoomen, z., C. M. GleliamPijnaker, d.. W. J. M. Duineveld—Baten. z.. 29 Nov.: W. Beert- huizenPardon, d., 30 Nov.: A. M. Hil. bersBart, d., M. M. A. Landzaat Jobse, d., Overleden: 29 Nov.: P. H. Wels, 80 j., M. v. Heemskerkstraat, M. P. E. Hey- danus—v. WaalwUk, 83 j., Koudenhorn, J. Buysman, 17. j., Gasthuisvest, M. H. Héystek—Siakhorst, '59 j.7 Oranjestraat 30 Nov.: C: M de Vogel—Jukes, 46 j. Spaarnwouderstraat. DE ZAAK DER HON- GAARSCHE OBLIGATIES. TWEE ADVOCATEN MEDEPLICHTIG? PARIJS, 1 December V.D. draadloos. Naar de bladen uit Weenen melden, zou den twee te Parys wonende advocaten een Franschman en een Duitschcr ten gevolge van de vervalsching der Hon- gaarsche obligaties gecompromitteerd zyn. Het was hun taak er voor te zor gen, dat de helpers van Blumënsteln hun verplichtingen nauwgezet zouden nakomen. De aanhouding van beide ad vocaten zou spoedig te verwachten zijn. Het honorarium, dat de Duitsche advo caat schijnt te hebben ontvangen be draagt 60.000-francs. In de safe van Blumenstein te Weenen is door de po litie beslag gelegd op juweelen en cou pons ter A-aarde van 500.000 francs. Gisterenmiddag is door de Parysche po litie gehoord een vroegere vriendin van Tovbini. die belangwekkende bijzonder heden over het particuliere leven en de bezigheden van Tovbini zou hebben me degedeeld. Meer arrestaties worden ver wacht. DE SOVJETS OVER DEN WERELD OORLOG. GENèVE, 1 December (V. D. draad loos). De sovjetdelegatie publiceert een memorandum, waarin zy haar standpunt uiteenzet over de oorzaken van den we reldoorlog en over het vTeeselijke ver lies aan menschenlevens en goederen. De delegatie veroordeeld in het byzon- der het imperialistisch streven van de groote mogendheden en de ongeschikt heid van het Pacifisme van de liberalen, dat tijdens den laatsten oorlog volkomen gefaald heeft. CHOLERA. CALCUTTA 30 Nov. (Reuter). In geheel Bengalen met uitzondering van Calcutta is een cholera-epidemie uitgebroken. In de week welke 19 No vember eindigde, werden 3703 gevallen geregistreerd waarvan 2139 met doorte- lijken afloop. Als de epidemie het ge wone verloop volgt vreest men dat het aantal gevallen ln December nog de helft meer zal bedragen. DE OVERSTROOMINGEN' IN ALGIERS Hoe groot de schade is. MARSEILLE i December V.D draad loos. In een interview heeft de oud gouverneur van Algiers Vilolette mede gedeeld. dat de overstroomingen in Al giers een oppervlakte beslaan van onge veer 2500 K M.2, Alle huizen in dit ge bied zijn verwoest. De schade wordt op 600-000 milliocn gesclxat. en het aantal slachtoffers bedraagt ongeveer 2500. waarvan 250 Europeanen zyn. Op vele plaatsen dry ven dc lijken op het water HEVIGE BRAND TE DIEMEN. HUIS UITGEBRAND Amsterdam. 1 Dec. V.D, draadloos. In den afgeloopen nacht heeft in de ge meente Diemen nabij Amsterdam een hevige brand gewoed Te ruim drie uur brak brand uit in een kamer achter den kruidenierswinkel van den heer Van der Hooge aan den Hartveldschenweg 21. Dc brand ontstond vérmoedéiyk. door dat vonken gespat zijn uit de eenigszins defecte kachel, die doorbrandde Het vuur gTeep snel om zich heen. Een auto mobilist, die juist passeerde, ontdekte den brand eti waarschuwde de bewoners, die in allerijl heb brandende huis moes ten verlaten. Ook de bewoners van de beide bovenverdiepingen moesten hun woning verlaten ln het nachtelyk uur, daar het vuur snel om zich heen greep. Op het gelui van de brandklok was spoedig de wywillige brandweer met drie stralen op de Vechtleiding in actie. Het blusschingswerk werd bijgewoond door den burgemeester van Diemen en een groot aantal toeschouwers. Om vier uur kwam assistentie van de Amsterdamsche brandweer. Het vuur bleef beperkt tot het eene gebouw, dat in een groot blok huizen staat. De benedenverdiepingen en de beide bovenverdiepingen zyn zoo goed als geheel uitgebrand. De heer v. d. Hooge en de bewoners van de tweede verdieping zyr. tegen brandschade verze kerd. De bewoner van de eerste verdie ping niet. LADY BEAVERBROOK. LONDEN. 1 Dec. (Reuter). Lady Beaverbrook. de vrouw van den beken den couranten-eigenaar is hedenmorgen overleden. DE RAMP IN ALGIERS. MARSEILLE 1 Dec. (B.T.A.) De vroegere gouverneur van Algiers Violette legt er den nadruk op, dat de omvang der ramp welke Algiers trof. zoo groot is dat men de schade door de over strooming aangericht, veilig mag be- grooten op zeshonderd millioen francs. Het aantal slachtoffers onder Euro peanen bedraagt zeker 250 terwyi dat der inboorlingen zeker 2000, misschien zelfs 2500 bedraagt. HAARLEMMERMEER. JUBILé. Op 5 Jan. a.s. hoopt de heer W. W. VaJlentgoed, hoofd van de openbare la gere school no. 3 te Vyfhuizen den dag te berdenken, waarop hij 25 jaar gele den als zoodanig in functie trad. Den jubilaris, die op 1 November 1928 veertig jaren bij het onderwijs werk zaam zal zijn, zal het op 5 Januari voor zeker niet aan blyken van belangstel ling ontbreken. Amsterdamsche Beurs Dpgegeven door de Nat Bankvereeniging DONDERDAG 1 DEC. 1927 Staatsleeningen 6% Ned. 1923 5% Ned. 1919 Scheepvaart Oode Vaart Scheep*. Unie... Holl. Lloyd Paketvaart Oude Boot Nierelt.,, Rotterd. Lloyd.. Stoom*. Ned Marine Comm.... Marine Pref industrieën Ned. Kunstzijde. Mckubee Holl. Kunstzijde. Oude Philips Gew. Jurgens.... Cenlr. Suiker.... lud.Ond.Buiteul. Anaconda copper Stee! Comm Bank Kol. Bank Indische Bank... Cert. Hand. Mij. Petroleum Peudawa Gec. HoIL Petr. Kon. Petroleum. Geld Cultuur Mij. H.V.A Jara Cultuur CulL VorstenL. Dito Actions Kaliredjo Poerworedjo Tabak Deli Mij Scnembah Deli Batavia Oostkust. Rubber Amst. Rubber... Lampong Sum... Wai Sumatra Vico Silan Sumatra... Deli Bat. Rubber Serbadjadi Intcrcont. Rubb. Amerika Southern Rails.. Wabasb 1C0U 101H 81 95V* 43 VS 22VS 98 VS 13CVS 178 193 5VS 34M 376 117 H 144 49J 249VS 116 102 VS 145"/» 270 176M 173V* 17 352 JS 803 432 179 163 120 126 467 486 550 252VS 319-320V4 230 232 333 205 165 325 21«'s 139 65 376 117JX 144VS 493K 251 272 176 173 353H 803 434 179 162 467Va 486,4 553 252 206 '56 217.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2