FLITSEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1 DEC. 1927 DE CRISIS IN RUSLAND. Trotsky contra Stalin. DE MACHT DER OPPOSITIE. Hot royement van Trotsky leidde tot een crisis In Rusland. Een crisis maken door zoowel de Stalinsen als de opposi tie en het is voorloopig riiet met ze kerheid te zoggen, tot welke gevolgen deze daad van Stalin z:.l leiden. Stalir. zelf begreep dat een royement van Trotsky cn Zinowjew de regeerende partij voor een moeilijk op te lossen cri sis zal plaatsen en daarom stelde hij dezen maatregel lot het laatste oogen blik uit. Zelfs op het allerlaatste oogen- blik hield hij nog een zijdeurtje open en sneed hij zich den weg tot een com promis niet geheel af. Zijn agenten, die met de leiders der oppositie onderhande lingen voerden, boden Trotsky es. aan neembare voorwaarden aan. De opposi- tie-leiders zouden hooge staatsbetrek kingen en belangrijke functies in de par tij krijgen, zij zouden tot gezant in de belangrijkste landen benoemd worden; tenslotte werd hen zelfs een zekere vrij heid van het woord gegarandeerd, Trotsky wees echter al deze voorstellen van de hand, hetgeen Stalin noopte Trotsky cn Zinowjew te royeer en. Waar om heeft Trotsky deze voorstellen af geweken? Wy kunnen alleen gissen naar de redenen van de afwijzende houding van Trotsky, die zoo sterk verschilt van ?Un tactiek bij vorige dergelijke gelegen- liedeo, omdat beide partijen er voorloo pig de voorkeur aan geven hun kaarten niet te toonen en hun bedoelingen ge heim te houden. Een van de oorzaken, die de houding van Trotsky verklaren. Is liet wantrouwen in de beloften van Sta lin. Trotsky heeft ingezien, dat er geen vergelijk tusschen hem en Stalin moge lijk Is, dat de tegenstellingen zoo toe gespitst zijn, dat een compromis slechts van korten duur zou zün en den tegen stander in dc gelegenheid zou stellen een nieuwen slag voor te bereiden. Bo vendien heeft Stalin reeds herhaaldelijk aangetoond, zich nlet^fce houden aan zijn beloften en deze in te trekken, zoodra hy het voor zich voordeelig acht. Trots, ky heeft redenen gehad aan te nemen, dat het voorstel van Stalin slechts een valstrik was. Het is ook waarschijnlijk, dat Trotsky ingezien heeft, dat hoe langer hij de breuk met Stalin uitstelt, hoe zwakker zUn positie zal zijn. Wat zal Stalin nu ondernemen? Ons dunkt, niets. De geruchten over het ver- moorden van Trotsky zijn natuurlijk vol-' komen ongegrond en behooren tot de talrijke canards, die uit Riga geregeld verspreid worden. Ook de verbanning van Trotsky bomt ons voorloopig onwaar schijniyk voor. Stalin laat Trotsky na tuurlijk goed bewaken, zoodat de leider der oppositie niets kan ondernemen, zonder dat de G. P. OE. het zou weten. Deze liouding zal Stalin bewaren tot de bijeenkomst van het congres. Heimelijk hoopt Stalin, dat Trotsky niet stil zal zitten, dat hij intusschen iets zal dopn, waardoor het congres tegen hem zal ver bolgen worden, Stalin is een tegenstan der van overijlde maatregelen en ver mijdt, zoolang als het maar eenigszins mogelijk is een openlijken strijd onder leden van de leiding der regeerende par tij. Slechts in het uiterste geval gaat hij over tot daden, maar dan laat hij dat werk anderen doen, terwijl hy zeif steeds op den achtergrond blijft. Ook het royement werd officieel niet door Stalin afgekondigd, maar docr de party Lukt het Stalin zijn tegenstander tol het verrichten van vijandige daden te verlokken, die als verraad tegen de Sovjet-Unie zullen kunnen uitgelegd worden, dan zal het congres (natuurlijk op aanstichting van Stalin) Trotsky moeten straffen. Trotsky weet dat na tuurlijk zeer goed. HU kent zün tegen stander door en door en weet, waarop cLc rekent. Beide party en loerc-n nu op elkaar, overdenken in stilte dc zetten. Het royement van Trotsky en Zinow jew. de twee grootste leiders ven de par ty, heeft op de gewone arbeiders een sterken Indruk gemaakt. Men denke zich in den toestand in: op den verjaar dag van de bolsjewistische revolutie werden de schepper en leider van het Roode Leger, de naaste helper van Lo ttin, by het voorbereiden cn uitvoeren van den staatsgreep (Trotsky) en de persooniyke vriend en jarenlange ver trouwensman van Lenin, zün stedehou der te Petersburg en het vroegere hoofd van de Derde Internationale (Zinow jew) uit de party gestooten, die zy heb ben helpen grcot maken, wier overwin ning zij hebben voorbereid, wier actie zli hebben geleid! De plaats van de vroegere vrienden en medewerkers van den verafgoden leider nemen nu onbe kende grootheden in. die onder Lenin nooit eenige belangrüke functie hebben vervuld. Dat brengt verwarring onder de arbeiders-communisten. De zelfmoord van Joffe, een jarer.langen vriend van Trotsky, versterkte natuurlijk de verwar ring. Op vele fabrieken wordt de daad van Stalin als een bewust sturen naar een burgeroorlog gequalificeerd. hetgeen verontwaardiging wekt. Dat de oppositie van deze stemming gebruik maakt, ligt voor de hand. Volgens bolsjewistische gewoonte doinzen de agenten van de oppositie niet terug vcor verdraaiing van de feiten, voor verdachtmakingen zelfs waar die geheel ongegrond zijn De oppositie gaat door met het versprei den van in het geheim gedrukte vlug schriften. waarin Stalin openlijk aange vallen wordt en van ..bonaparttstische" bedoalingen beschuldigd. De Stalintsen van hun kant kunnen natuurlijk niet stil zitten. Het eenige wat zij echter hebben bedacht, is felle antisemitische propaganda te voeren en dc geheele oppositie a!s het werk van Joden voor te stellen (de leiders van de oppositie: Trotsky, Zinowjew, Kamenew, Radek e. a. zijn Joden en heeten alle maal in werkelijkheid anders). Deze antisemitische propaganda heeft zulke vormen aangenomen. dat een der Stalintsen, Jaroslawsky, in de JPrawda" een artikel plaatste, waarin hy op het gevaar wees, dat deze propaganda op levert. Nu nemen de Stalintsen een draai en brengen een nieuwe beschuldiging te gen Trotsky ca te beide: het heet, dat de oppositie een militairen staatsgreep zou hebben voorbereid, die slechts door de waakzaamheid van de G.P.OE. ver ijdeld werd. De vraag rijst nu: wat zal de oppositie verder doen? Zich beperken tot een af wachten. lot een loopgravenoorlog kan de oppositie natuurlyk niet. Kan zij ech ter iets anders doen? Het Is aan geen twijfel onderhevig, dat de oppositie door het grootste gedeelte van het Russiche volk gesteund wordt. Het volk deelt natuurlyk de orthodox- communistische opvattingen van Trotsky c.s. niet, maar men is algemeen ln Rus land overtuigd, dat na eventueele om wenteling de oppositie toch niet in staat zal zün zonder steun van de partijloo- zon te regeeren. Alle ontevredenen steun den daarom, zooveel als zü konden het werk der oppositie. Nu moet de oppositie echter handelen, strijden want zonder strijd, gewapenden strijd, zal Stalin zijn macht niet prijsgeven. Zal de partijloo- ze massa echter voor de zaak der op positie, die star-communistisch is, willen vechten? Zal de oppositie de niet-com- nmnlsösche massa zoo veel bezieling kunnen inboezemen, dat zü bereid zal zün haar leven te wagen? Op deze vraag moet ontkennend geantwoord worden. Het is dan ook onwaarschünlük dat Trotsky c.s. in staat zouden zijn daad werkelijk verzet tegen Stalin te plegen, hem werkelijk te bedre'gen. De eenige macht, die de crisis zon der veel moeite zou kunnen oplossen en Stalin ten val brengen is het leger. Eenige jaren geleden was de stemming in het leger zoo, dat Trotsky zonder veel moeite een militairen staatsgreep kon uitvoeren en de geheele bende van Sta lin kon laten arresteeren. Toen durfde Trotsky een dergelijke daad echter niet aan (Trotsky is in het algemeen niet' die doortastende man. waarvoor men hem in het Westen houdt). Nu is de toestand echter anders. Wel rapportee ren de agenten van de G.P.OE. dat het ook ondc-r de soldaten gist, maar zoo lang Stalin op de trouw van de specia le troepen van de G.P.OE, (de bolsjewis tische gendarmerie) en van zün „wilde divisie" (Kaukasische praetorianen van den dictator) kan "rekenen is het gevaar voor hem gering. De leiders van het leger zullen onder de tegenwoordige om standigheden en ter wille van de star- communlstische oppositie niet ingrijpen. Het is zelfs waarsehynlijk. dat zij. ook Indien de botsing werkelijk tot een ge- wapenden strijd zal leiden, zich neutraal zullen houden. Stalin zal dus de oppositie kunnen verbannen of opsluiten, zonder dat hem onmiddellyk gevaar zou dreigen. Maar na de verplettering van deze oppositie zal spoedig een nieuwe oppositie, meer rechts georiënteerd, ontstaan. Die oppo sitie zal leuzen afkondigen, welke een samenwerking met de overige partijen mogelük zullen maken, welke de partij- loozen niet alleen tot applaudissementen maar ook tot offervaardigheid zullen brengen. En dan zal de strijd opnieuw ontbranden en tot de ineenstorting van de macht van Stalin cn van het geheele sovjet-regime leiden. Wanneer dit zal gebeuren weten wü niet. Alles hangt van de omstandigheden af. Dr. B. RAPTSCHINSKY. NAGELATEN BETREK KINGEN VAN POLITIEPERSONEEL. Een groote groep van Haagsche nota belen heeft het plan opgevat een van "t Sant-steunfonds op te richten. Het doel van het fonds zal zijn steun te ver- leenen aan weduwen en weezen van po litieambtenaren, die in en door den dienst zyn gevallen. Prins Hendrik heeft zich bereid verklaard te zjjner tijd het beschermheerschap van het fonds te aanvaarden.. SCHOOL IN DE AMSTERDAMSCHE BUURT? Verschenen is het praeadvies van B, cn W. op het schryven van de leden van den Raad de heeren Scholl en Ger- ritsz waarin werd voorgesteld B. en W. uit te noodigen plannen te doen ont werpen om te komen tot stichting van een schoolgebouw in het Oosten der gemeente (Amsteröamsche buurt). B en W. geven een overzicht van de voortschrijding van den woningbouw in dat kwartier en de in de naaste toekomst te verwachten toeneming van het aan tal leerplichtige kinderen. Ze deelen mede welke complexen wo ningen gebouwd zün en bewoond in het Amsterdamsche en in het Slachthuis- kwartier. Voorts hoedanig de bevolking der scholen nrs. 11, 12, 15, 16, 29. 31. 32 en 33 was per 1 November 1927. Vol gens het laatste staatje bedroeg die be volking totaal 1208. Naar aanleiding van die gegevens concludeeren B. en W.. dat thans nog niet met zekerheid is te zeggen dat aan een nieuwe school in de naaste toekomst behoefte zal zün. Immers, zeggen zü. er is nog een be hoorlijke marge in alle klassen. Alleen dan zou er van een dreigend tekort aan plaatsruimte sprake kunnen zijn, wanneer men de scholen 11 en 12 wilde uitschakelen. Daarvoor is echter geen steekhoudend motief aan te voeren. De gebouwen voldoen aan re delijke eischen, voor bezwaren, aan standsvoorcordeelen verbonden, kan kwalijk uit den weg gegaan worden. De bewering, dat de afstanden te groot zouden zün, is al evenmin houdbaar. Het bovenstaande neemt echter niet weg, dat bü de aanstaande bevolking van de in aanbouw zijnde complexen dermate vraag naar openbaar onderwijs zal kunnen ontstaan, dat de thans aan wezige open plaatsen grootendeels wor den bezet. Zekerheid hieromtrent bestaat echter nog niet. Reeds nu definitief tot den bouw eener nieuwe school te besluiten, komt ons dan ook niet geraden voor. Men dient de ontwikkeling der buurt af te wachten en o.m. de resultaten van de nieuwe aangifte als maatstaf te ne men. Ware er geen ruime marge, zoo zou het wellicht onvoorzichtig genoemd kun nen worden, reeds niet oogenblikkelyk tot verderen aanbouw over te gaan. Nu do schoolruimte zeer zeker vol doende is om een meerdere aanvrage, die het gevolg zal zün van de bewo ning der in uitvoering zijnde complexen aanvankelyk op te vangen, kan deze aangelegenheid zonder bezwaar later beslist worden. Ten einde echter te voorkomen, dat met voorbereidende maatregelen te veel tyd verloren zou gaan, indien blijkens de aangifte voor den cursus 1928 uit breiding der schoolruimte op niet al te langen termün noodzakelijk zou zün. stellen B. en W. den Raad voor hen tot die maatregelen te machtigen. Evenals ingevolge een destijdsche toe zegging het vraagstuk van de stichting eener nieuwe school in het Zuid-Ooste- lyk deel der stad, na de aangifte ook dit jaar opzettelijk onder de oogen is gezien en bü den Raad in bespreking gebracht, zoo kan h.i. deze aangelegen heid omstreeks Juni 1928 wederom na der overwogen worden. Blijkt dan de noodzakelijkheid, zoo is een spoedige uitvoering verzekerd. Den Raad wordt voorgesteld: L B. en W. te machtigen tot het tref fen van de noodige voorbereidende maatregelen, welke aan de uitvoering van schoolbouw, in het Oosten der ge meente behooren vooraf te gaan; en n. Genoemd College uit te noodigen, den Raad ter zake nader te praeadvie- seeren aoodra de resultaten der inscnrlj- vlng van nieuwe leerlingen in dit kwar tier. voor den cursus 1928—1929. be kend zijn. ADVISEURS DIE NOOIT GEREDEN HEBBEN? DE MINISTER WEET ER NIETS VAN. Minister van der Vegte heeft thans geantwoord op de vragen van het Twee de Kamerlid Braat, betreffende de be noeming en de ry vaardigheid van dc adviseurs vcor de afgifte van ryvaardlg- heidsbewüzen, bedoeld by de Motor- en RÜwfelwet, en betreffende de hun toe komende geldelijke vergoeding. Het is den minister niet bekend en na informatie is hem ook niet gebleken dat zich onder de adviseurs van het centraal bureau voor de afgifte van rlj- vaardigheidsbewyzen personen zouden bevinden, die zelf nooit met een auto hebben gereden. Dat geval is nog in onderzoek. Als adviseurs zyn door de tot de af gifte van rUvaardigheiüsbewijzen ge- VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1066 HUISELIJKE HUMOR Vader merkt op dat hü vandaag op kantoor een goede mop heeft gehoord en of hij die zal ver tellen het is de geschiedenis van een man die een groote bootreis ging maken en op den derden dag wacht even terwijl moeder aan Jan vraagt of hü even boven wil kijken, welke deur daar zoo slaat als Jan terug is gaat vader voort: op den derden dag ging deze man naar den kapitein moeder verzoekt om stilte, zc dacht dat ze de telefoon in de eet kamer hoorde toen ging die man naar den kapiteinkrijgt het verzoek om even te wachten tot Mientje uit de keuken terug is als Mientje terug komt vat vader den draad weer op, dat de reizi- g ger tegen den kapitein zei: 8 Kapitein waarop moeder hem in de rede valt met de vraag of iemand haar haakpen heeft gezien, ze had 'm zoo net nog in haar hand waarna vader zyn courant maar weer neemt en gaat ritten lezen. (Nadruk verboden). machtigde vereenigingen aangesteld per sonen, van wie zü op goede gronden konden aannemen, dat dezen door eigen ervaring met het besturen van motor- rütuigen vertrouwd zijn. Een onderzoek naar hun rijvaardigheid in dien zin dat het afleggen van een rijproef zou worden verlangd, is niet ingesteld, reeds daarom niet, omdat dan weder afzon derlijk deskundigen zouden moeten zijn aangewezen voor het afnemen van die proef. EEN NAKLANK UIT DEN OORLOG. HAD DE „TUBANTIA" DUITSCH GOUD BIJ ZICH? De Maasbode schrijft: Zeven KM. buiten Ostende, bijna in richt van de mailbooten, welke tusschen Dover en deze Belgische haven heen en weer varen, zijn Pransche duikers de schatten van. een gezonken schip aan het onderzoeken. Zy hebben reeds een hoeveelheid ge heimzinnige zwarte stof aan wal ge bracht. Het eenige wat hiervan gezegd kan worden, is, dat ze te Ostende ge analyseerd wordt. Op het oogenblik is het niet nto- gelijk om verdere gegevens of eenige inlichtingen over het doel van het ber gingswerk, dat al twee jaar oen den gang is. te verkrygen, maar als de ge ruchten juist zijn, werpen zü een nieuw licht op een gebeurtenis uit den oor logstijd, die een oogenblik dreigde Neder land mede in den strijd te betrekken. Oj 16 Maart 1916, aldus de „Daily News", waaraan wij dit bericht ontlee- nen, werd de „Tubantia", een schip van 14.000 ton, het mooiste van den Kon. Hollandsehen Lloyd, en dat op weg was van Amsterdam naar Buenos Ayres, getorpedeerd en het zonk by het licht schip Noord-Hinder. De kwestie was een raadsel en naar het scheen niet minder voor de Duit- sche admiraliteit dan voor de Engelsche. Met het oog op een vlammend protest van Nederland, begon Berlijn te ver klaren, dat het zinken van de Tubantia, het werk van een Engelsche onderzee boot was; tenslotte toen op het wrak stukken van een Duitsche torpedo wa ren gevonden nam het aan. dat het projectiel afkomstig was van een Duit sche U-boot, maar dat tien dagen te voren op een Êngelsch oorlogsschip was afgevuurd. Naar verluidt zou het thans in gang zünde bergingswerk moeten bewijzen dat de Duitschers inderdaad een schip dat een groot bedrag aan Duitsch goud bestemd voor hun ambassade in Washington, meevoerde, hebben tot zin ken gebracht. Dat de Tubantia dit goud vervoerde, werd aan het licht gebracht door de berichten van Fransche geheime agen ten, die tijdens den oorlog in Neder land dienst deden. Hun mededeeüng komt hierop neer. dat het goud ver borgen was in Hollandsche kazen. Naar deze verborgen specie zoeken de duikers temidden van het dryfzand van de Noordzee. Als de analyse te Ostende aantoont, dat de stof, welke aan wal werd gebracht, eens Hollandsche kaas was, zullen zy vermoedelijk wel den ken, dat zij het doel van hun onderzoek naderen. VERLOFSREGELING A.S. FEESTDAGEN. Een binnenkort te verwachten leger order zal de volgende verlofsregeling ter gelegenheid van de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag bevatten. Den mi litairen, aan wie ter gelegenheid van de Kerstdagen en ran den Nieuwjaars dag verlof wordt verleend, kan worden vergund te vertrekken na 12 uur mid dag op den dag, die aan den eersten verlofdag voorafgaat en terug te keeren per eerste reisgelegenheid op den dag. volgende op den laatsten verlofdag. Aan het verlofspersoneel cat, tenge volge van den grooten afstand van dc woonplaats van him gezin, hun ouders of naaste familieleden, nimmer of na genoeg nimmer gebruik maakt van be- wegingsvrübeid op Zon- en feestdagen, kan, voor zoover het niet gestraft is, en de dienstbelangen, naar het oordeel van den korpscomrnandant zulks toelaten, verlof worden verleend van 25 Decem ber 1927 (vertrek op 24 December op zoodanig uur, dat de haardstede uiter lijk 11 uur namiddag kan worden be reikt) tot en met 1 Januari 1928 (terug keer per eerste gelegenheid op 2 Jan.) Het aantal werkdagen, in dit verlof be grepen, moet voor zooveel mogelijk in mindering worden gebracht, van het aantal werkdagen algemeen verlof, waarop overeenkomstig L. O. 1927 nr. 173, aanspraak bestaat. WEDER EEN INKTWERPER? Op 23 dezer heeft een ongeveer 50- jarige man een dame in de De Clercq- straat te Amsterdam met een zwarte vloeistof bespoten, waardoor haar man tel aan de rugzijde en haar kousen werden beschadigd. Een 16-jarig meisje aldaar heeft aan gifte gedaan, dat zü, gaande van de Jan Evertsenstraat naar de Kinker straat met een zwarte vloeistof, vermoe delijk inkt is bespoten, waardoor liaar mantel werd beschadigd. Ook in de van Baerlestraat Is een dame vermoedelijk met inkt geworpen op haar lichtgrijs mantelpak en kousen en een 19-jarig meisje heeft kennis ge geven, dat zij in de Leidschestraat tot de ontdekking kwam, dat haar mantel aan de rugzijde met inkt was ba- vlekt BURGERLIJK ARM- BESTUUR. VERSLAG OVER 1928. Aan het verslag over 1926 van het Burgerlyk Armbestuur ontleenen wy: In dat jaar werden als huiszittende armen gedurende het geheele jaar 164 gezinnen ondersteund en 206 eenloo- pende personen, en 1162 gezinnen en 449 eenloopende personen gedurende een gedeelte van het jaar. Het totaal der ondersteunden bedroeg in 1926 6183, namelijk 1536 mannen, 1519 vrouwen en 3133 kinderen. Over 1926 was dit aantal 6356. Uitgereikt werden in geld f 301.929, aan brandstoffen f 2571, aan kleeding f 2099, aan beddegoed f 732, aan ziekenbedeeling f 14268, aan kraambeaeeling f 644. In het Stads Armen- en Ziekenhuis waren op 31 December 1926 63 perso nen opgenomen, namelyk 40 man nen en 23 vrouwen. Er werden 95 per sonen verpleegd. De uitgaven van het lluis bedroegen f 49089. 36 personen werden in gezinnen ver pleegd. De kosten daarvan waren f 10162 De totale rekening van het Armbe stuur liep op f 453.684, waaronder als subsidie van de gemeente f 436.706. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cents per regel. Het meest gesorteerd in Schooitasschen en Schooletui's is 15 Fa. ANTON DE R00IJ Anegang 14 Telefoon 11983 FEUILLETON Het Huis met den Pij! Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 7t» HOOFDSTUK XXIV. Ann Upcott vertelt. Den volgenden morgen belde Har.and Rl vroeg Maison Grenelle op en maakte een afspraak voor 's middags. Jlm bracht dus den ochtend door met mon sieur Bex, die vrceselük onder den in druk was van het verhaal dat hem ge daan werd. „Gevangenen hebben tegenwoordig ook hun rechten", zei hü- ..Zü kunnen eischen dat hun verdediger er bü is als zü door den rechter ondervraagd wor den. Ik ga dadelük naar den commis saris toe" en met opgeheven hoofd c .i zün horst vooruit haastte hü zich om de belangen van zün cliënte te gaan verdedigen. Maar er viel niet veel te doen. De arme cliënte van monsieur Bex was voor het oogenblik onbereikbaar. Ze $>">u de eerste paar dagen nog niet voor tien rechter verschijnen. Eerst was Fran- cine Rollnrd aan de beurt. De verdedi ging zou alle mcgelüke faciliteiten ge nieten en men zou monsieur Eex zeker een onderhoud met Eetty Harlowe toe staan, als zy dat wenschte, vóór ze voor den rechter moest verschijnen. Toen monsieur Bex weer ln zün kan toor op het Dolefc-plein kwam liep Jim Frobisher daar rusteloos heen en weer Jim keek vol belangstelling op, maar monsieur Bex kon hem niet tToosten. „Het bevalt mü niets!" riep hü uit. „Ik ben niet tevreden. Ze zijn allemaal erg beleefd, ja Maar ze ondervragen eerst de kamenier. En dat ziet er slecht uit, zeg ik u" en hij tikte op de tafel. „Daar rit Hanand achter. HU kent zün zaakjes. De bedienden. Die kunnen ze wel aan liet praten krijgen en die Fran- clne Rollard Hü schudde het hoofd. „Ik zal den besten Franschen advocaat laten komen". Jim Het hem alleen en ging weer naar Maison Grenelle terug. Het bleek duide- Hjk dat er nog niets van deze nieuwe en VTeeselUke dingen in de „Affaire Wa- berski" was uitgelekt. Er werd niet over gefluisterd op straat, en er stonden geen menschen bü het hek van Maison Gre nelle. Volgens de nlgenicene opinie was van de „Affaire Waberski" het nieuwtje al lang af. Jlm stuurde een boodschap naar Ann Upcott's kamer, dat hü rijn bagage naar het hotel op het Darcyplein liet brengen en het huis aan haar over liet en haar verzocht daar te blijven. Zelfs op dat oogenblik speelde er een glimlachje om Ann's mond toen ze het verlegen briefje las. „Het is heel correct van hem", zou monsieur Bcx zeggen" peinsde ze, „en meneer Hanand sou er bepaald verrukt over zün". Jim kwam 's middags terug en weer. terwUl ze daar zaten in de schaduw van de boomen. terwül de zon op het gras scheen en de bijen om de rozen heen zoemden, vertelde Ann Upcott een ver haal van duisternis en verschrikking, maar nu a3n een kleiner gehoor. Ha nand voegde er hier en daar nog wat aan toe. ,Jk zou er nooit over gedacht hebben om naar het bal van madame le Vay te gaan", begon ze „als ik dien anonie- men brief niet gekregen had" en Ha nand luisterde vol belangstelling. De anonieme brief was gekomen ter wül zü. Betty en Jim Frobisher aan tafel zaten. Hy was dus midden op den dag gepost en heel spoedig nadat Ann den eersten keer van haar ondervindingen had ritten vertellen in den tuin. Toon Ann de enveloppe openmaakte verwacht te ze eigenlük een rekening en ze was verbaasd en een beetje verschrikt toer. ze de onderteekentog zag. .De Plaag". Zc ergerde zich aan den inhoud, maar haar angst was verminderd. „De Plaag" verzocht haar om op het bal te komen. Er stonden, nauwkeurige instructies in, dat ze de balzaal om half elf moest ver laten, langs een bepaalde gang naar een anderen vleugel loopen en zich ver stoppen achter de gordünen van een kleine bibliotheek. Als ze heel stil bleef staan zou ze een poosje later de waar heid over den dood van mevrouw Har lowe kunnen afluisteren. Ze mocht voor al met niemand over haar plan spre ken. Jk vertelde het toen aan niemand", ging Ann voort. ,Jk dacht dat de brief een misplaatste grap was, volkomen in overeenstemming met het karakter van De Plaag. Ik deed den brief weer in de enveloppe maar ik kon het niet uit mijn hoofd zetten. Als het toch eens waar was en ik ging niet! Waarom zou De Plaag my die geen cent bezat, in den val willen laten loopen? En steeds groeir de de hoop, al redeneerde ik ook nog zoo bü mij zelf dat ik er niets van ver wachten kon. Na het eten nam Ann den brief mee naar haar zitkamer en geloofde het en was woedend op zichzelf omdat ze het geloofde, en geloofde het weer. Ze had dien middag een gevoel gehad of de handboeien al byna om haar polsen za ten. Ze mocht geen enkele gelegenheid, hoe vreemd ook, laten voorbijgaan om zichzelf te bevrijden van dien vreese- lüken argwaan. Ann besloot om er eens met Betty over te praten en liep naar de schatka mer. Het licht was er wel op, maar de kamer was leeg. Het was half tien. Ann besloot op Betty's terugkomst te wach ten en werd weer getroffen door den la gen stand van de klok op de kast. Ze ging er vcor staan en keek er naax. Ze nam haar eigen horloge in haar hand met een soort van vaag idee dat dat haar kon helpen. En dat was ook zeer waarschy'nlijk wel gebeurd. Als zy de wijzerplaat voor den spiegel achter de klok had gehouden, zou de waarheid wel tot haar doorgedrongen zün. Maar ze had er geen tyd voor. Want plotseling trok een geluid in de kamer achter haar haar aandacht. Ze keerde zich onmiddellyk om. De kamer was leeg. Toch was ongetwyfeld uit die kamer het zachte geluid geko men. En er was maar één plek waar het geweest kon zyn. Er had zich iemand verstopt ln den mooien draagstoel met de glanzende grüze paneelen en de smalle gouden randjes. Ann was niet op haar gemak, maar niet bepaald bang. Haar eerste gedachte was om op de bel te drukken by den haard ze kon dat doen zonder dat zc vanuit den draag stoel gezien kon worden en wachten tot Gaston kwam. Er waren genoeg schatten in die kamer om honderd die ven te lokken. Maar plotseling veran derde ze van gedachte. Ze liep rustig naar den stoel toe, aan den achter kant en ging toen opeens vlak voor de glazen deur staan. Met een kreet van verbazing spreng ze achteruit. De deuren waren open en Betty Harlowe zat tegen de kussens ge leund. Ze zat heel stil, zoo stil als een beeld, zelfs nadat Anna voor den stoel was komen staan; maar ze sliep niet. Haar groote oogen keken Ann vanuit den stoel strak aan. op een manier die Ann angstig maakte. „Ik heb je bezig gezien", zei Betty heel langzaam: en als er ooit nog een kans was geweest dat ze haar wraak plannen niet ten uitvoer zou brengen, dan was die kans nu verkeken. Toen ze uit de geheime gang kwam had ze Ann hier met haar horloge zien spelen voor den spiegel, ongetwyfeld zoekend naar een verklaring van den twüfel die haar kwelde en o, zoo dicht bü de oplos sing! Ann hoorde haar eigen doodvon nis in de woorden: „Ik heb Je bezig ge zien", En hoewel ze <3e bedreiging, die die woorden inhielden, niet begreep, was er toch iets in de langzame, nadrukke- lüke manier waarop Betty sprak, dat haar bang maakte. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6