Het magazijn van de Fa. H. J. LAMP HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. is Zondag 4 Dec. a.s. NIET geopend DONDERDAG 1 DEC 1927 DERDE BLAD In de Oude Raadszaal. Twee uur geheim en twee uur Verwulft. Voorstellen-verwarring. De homogeniteit van B. en W. Succes voor wethouder Reinalda en den heer Wolzak. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN i W CENTS PER REGEL Barteljorisstraat 18 M „The rest was silence"... en het begon ttet de rest. Geheime zitting van half twee tot kwart voor vieren. En dan nog wel in de oude Raadszaal, die eindelijk weer eens gebruikt werd en die nog al tijd veel knusser is dan het Prinsenhof Zij wordt zelfs steeds knusser, en een nieuwe vooruitgang Ln dit opzicht was merkbaar, vanwege de jongste vermeer dering in het vroede gezin (met een voorspoedige vierling) Welk een toepas selijke omgeving om erin over uitbrei dingsplannen te praten! De geachte af gevaardigde van Moskou hield het evenwel niet lang uit, en een uur vóór "t einde der geheimzinnigheden was hij al gevlucht ln de gang met de kanunniken- bank en de glas-in-lood-ramen, en be woog er zich ongedwongen tusschen de drie borstbeelden van Nederland's ko ningen. Toen eindelijk de deuren geopend werden bleek de Raad, in zeer onge wone opstelling geformeerd, met de hee- ren Gerritsz en Joosten ei. ergens ach teraf onder de schouw, en de CJL en V.3. met Anti-Stemdwaag op een frontry, bijzonder stil en rustig. Wij dachten eerst dat het door de stijlvolle entourage kwam, maar later begon het gebruikelijke stemmengeroes tydens vele redevoeringen. Vermoedelijk lag de oorzaak van die tüdelyke zwygzaam- heim in den krassen overgang van ge heime naar openbare zitting. Die moet dan ook niet mis zijn geweest, want in de oude zaal wordt de afstand tusschen Raad en Pers, die ten Prinsenhove nog eenige meters bedraagt, geheel opgehe ven. wy zitten er net tusschen alsof wij ook Raadsleden zijn en toen mijn buurman, de heer Loerakker, plotseling het woord vroeg, schrok ik er bepaald van, en dacht een oogenblik dat een collega-journalist de perken van den humor te buiten ging. Gelukkig was dat niet het geval. Maar er zyn wel eens momenten waarop je aan de perstafel popelt om eens even het woord te voe ren. Het mag natuuriyk niet en sinds een luisteraar op de publieke tribune, vragend om thee en koekjes, er veer tien dagen voor heeft gekregen, durf je zelfs niet meer te popelen. Al zouden wij, eenmaal het woord voerend, natuur lijk over heel andere dingen spreken. Namelyk de agenda. Vooral ten opzich te van moties van orde, strekkend tot sluiting der discussies, sluimeren op de perstribune vele talenten. By de ingekomen stukken deelde de wethouder van financiën mede, dat de koopers-in-spe van Spaar en Hout geen lust hadden om een servituut van bebouwing voor onbepaalden tyd te aan vaarden, maar wel voor vijftig jaar. De heer Joosten opperde het bezwaar dat de grond by het verstr'""n van het ser vituut zeer in waarde zou stygen en dus voor de gemeente moeilijk verkrijg- baar worden, hetgeen mr. Slingenberg erkende, maar geen bezwaar vond. De gemeente is immers niet verplicht oni Spaar en Hout terug te koopen, en wie weet er iets te voorspellen van grond waarde over een halve eeuw? Het vry loome debatje liep er op uit dat de koopers hun zin krijgen met een tot 'n halve eeuw gelimiteerd servituut. Hun prijs-limitatie hebben zO ook niet willen opgeven, en de verkoop van Spaar en Hout is nu vrywel een feit. Moge het zijn nieuwen eigenaars meer voldoening schenken dan aan de beide gemeenten die er achtereenvolgens mee in haar maag hebben gezeten, en die beide dankbaar zullen zyn als zy er definitief mee hebben afgerekend. Het voorstel van B. en "W. werd met 21—10 stemmen aangenomen. De burgemeester hield zijn groote hamer-revue van de agenda ditmaal met veel succes. Alleen de vermaarde kwestie van Verwulft en Paardensteeg, het probleem van den Vroom en Drees- mann-bouw dat aan de gemeente f 55.000 zou moeten kosten, bleef over. Met wat klein grut. De rest ging zins. Het Verwulft-debat werd Ingeleid door den heer Roodenburg, die de 55 mille (minstens, want er zat een geraam de som in) ongemotiveerd achtte en gelijk wou oversteken met de firma. Hy diende een motie in waarin B. en W. werd opgedragen om de onderhande lingen te heropenen op de basis van grondruil met gesloten beurzen, en be toogde dat het bezit van de Paarden steeg groote waarde heeft voor Vroom en Dreesmann, temeer omdat de ten Zuiden van de steeg gelegen gronden door de aaneensluiting met de Noorde- ïyke in waarde zullen stijgen, waardoor z.i. voldoende compensatie aan de firma is gegeven .en w geen reden bestaat om haar een schadeloosstelling in geld uit te keeren. De heer Joosten sloot zich aan by de financleele bezwaren des heeren Roodenburg en haalde er de funeste historie bij van het Utrechtsche post kantoor. dat aanleiding heeft gegeven tot eindelooze procedure en jarenlange stadontsiering met betrekking tot een alleenstaand perceel dat men niet in handen kon krUgen. Dergelijke ellende achtte spr. mogelijk met het perceel aan de Gierstraat-zyde. Dr. Adrian vindt het Verwulft breed genoeg voor het verkeer als men er maar de boomen afneemt, en de trottoirs, cn zoo mogelijk ook de tram. Deze zoo mogelijkheid verwekte eenige hilariteit, waarna by de voortzetting van het debat bleek, dat de S.D.A.P. pro en contra ver deeld was. Dit lokte een hsele serie sprekers uit dien hoek uit. en de CJi. voerden man voor man het wóórd, of schoon zy 't onderling wèl eens waren. Alleen had de heer Johan Visser weer een apart voorstel en wou van de Paar densteeg persé een overdekte passage maken, waarby de achter hem zittende R. K hem telkens interrumpeerden. Zelf is hy vanouds Interniptar maar heeft er op lateren leeftyd genoeg van gekregen, zoodat hem dit zeer Irriteer de, en hy boos werd en zei: „Jullie hebben belang by het voorstel". Dit zonderlinge en onverwachte „persoon lijke feit" werd spoedig onder tafel ge werkt; de heer Visser had het lang niet zoo kwaad bedoeld als het klonk. Hetgeen hem meer overkomt. Het debat was al vry ver ingezakt toen de wethouder van Openbare Wer ken aan het woord kwam, en in eenigs- zins-professoralen styi begcm met een geleerd betoog over „de Jurisprudentie in zake besluiten betreffende de publiek rechtelijke rooiiyn". Na deze ontstellen de inleiding pour épater le bourgeois, die haar effect niet miste de Raad werd er beduusd van bleek de heer Reinalda goed op dreef en verdedigde zyn voorstel zeer krachtig en zakelijk, uiteenzettend dat het uiterste standpunt van grondruil met gesloten beurzen by de onderhandelingen niet houdbaar was gebleken, betoogend dat er scha devergoeding betaald moet wor den als de gemeente de rooi lijn verlegt, waarschuwend tegen de onberekenbare kosten van een arbi- strale uitspraak en zeer behendigiyk schermend met het Verkeersrapport. Volgens het Verkeersrapport zal er een dubbele tramlijn van het Verwulft over de Oude Gracht moeten worden door getrokken, met ruimte voor snelverkeer en voor langzame verkeersmiddelen aan weerszijden. Volgens het Verkeersrap port wordt dit een hoofdverbinding van het Westen met het Oosten van de stad. Verbreeding van het Verwulft is noodzakelijk; als er een enkel punt in het centrum ls waar ontoelaatbare toe standen heerschen ls het dit. Het Ver keersrapport figureerde in de wethou- derlijke rede als een Wet, met een hoofdletter, en het mocht den heer Visser niet baten dat hy eraan herin nerde dat de Dobbelsteenen wel waren afgebroken ofschoon in het Verkeers rapport op him behoud was gerekend. De geelgrauwe, kubistische schim van de kommlezenhuisjes van Suys, aldus nog eens te ontydiger ure opgeroepen, werd met oneerbiedig gelach ontvan gen. Een poging van den voorzitter om na de rede van den wethouder te gaan stemmen mislukte. De tweede Instantie begon en bleek, bij uitzondering, boeiender dan de eerste. Na een her haald betoog van den heer Roodenburg over de waardevermeerdering van aan grenzende gronden en een merkwaar dige becyfering van den heer Joosten, die berekende dat de extra vlerkante meters grond, die de gemeente by den ruil zou ontvangen, haar f 2833 per M. zouden kosten, kwam er een zeer on verwachte wending. De wethouder van Financiën verklaarde zich plotseling voor het voorstel-Roodenburg tot heropening van onderhandelingen. Hij bleek- tegen het betalen van de schade vergoeding. Dit bezorgde hem onmid dellijk een aanval van mr. Gerritsz, die verklaarde dat ledereen dacht dat het college van B. en W. in deze zaak ho mogeen was, hetgeen de voorzitter be vestigde! De burgemeester moest even wel op deze bevestiging terugkomen toen mr. Slingenberg zeide dat zyn memorie hem blijkbaar parten speelde en dat hy de wethouder van Fi nanciën in het college verklaard had dat hij voelde voor het voorstel-Rooden burg. Hy behield zich ten allen tyde het recht voor om ln financiëele aangelegen heden een afwykend standpunt in te nemen. Dit was een zonderlinge passus in het debat. De financiëele zyde van het voor stel toch was wel van zóo groot belang dat, als de wethouder van Financiën niet instemde met zyn collega's, er alle aanleiding bestaan had om daarvan in de stukken melding te maken, eventueel met een minderheids-advies Nog won derlijker scheen het dat de burgemeester zich omtrent de homogeniteit van het college vergissen kon. terwyl B. en W. nog 's morgens vergaderd hadden en ongetwyfeld dit hoofdpunt van de agen da besproken. Erg fel was het verzet van mr. Slingenberg in het college dus biyk- baar niet geweest. Intusschen inspireerden de woorden van den wethouder den heer v. d. Kamp tot een voorstel om de onderhandelin gen te heropenen en B. en W. daarby geheel vry te laten, welk voorstel door den heer Roodenburg werd overgeno men. Deze liet daarby zyn oorspronke lijke motie (onderhandelen op de basis van grondruil met gesloten beurzen) los, waarop deze opnieuw werd Ingediend door den heer GroenendaaL Verder was er nog het voorstel-Visser, inzake de overdekte Paarden-Passage, en het leek dus nogal een lieve verwarring. De R.-K. leden Loerakker en Oastricum protes teerden tegen nieuwe onderhandelingen die h.i. niet reëel en niet coulant zou den wezen, hun fractieleider de heer Van Liemt vroeg wethouder Slingenberg of hy daarvan nu heusch nog Iets ver wachtte. en de heer Roodenburg zei dat de Raad wel naar huls kon gaan als hy nooit tot nieuwe onderhandelingen mocht besluiten. In dez-m ingewikkelden toestand kwam wethouder Reinalda in tweede instantie aan het woord en gaf een zeer handige opsomming van de verschillende stand punten ten beste. Er waren er vier. met de Paarden-Passage des heeren Visser als nr. 4 A. Nr. 1: voorstel-Groenendaal (ex-voorstel Roodenburg), nr. 2: voor stel v. d. Kamp-Roodenburg, nr. 3 voor stel van wethouder Reinalda zelf. waar by door onderhandelen bereikt moest worden dat de kesten voor de gemeente j op 55000 werden gelimiteerd, en er dus geen ramings-onzekerheid meer in zat, nr. 4: het oorspronkeiyke voorstel van B. en W., dus met de ramlngs-on- zekerheid. Nummer vier, dat eigenlijk niet meer bestona, althans door nr. drie werd uit geschakeld, althans zweelde, werd door den wethouder behencüglyk gehanteerd. Ter fine van vergelyking, als ik het zoo mag uitdrukken. De heer Wolzak kreeg de toezegging van hem los dat hy op 55 mille zou li- mi teeren, en, als dit niet by de firma mocht siagen, met de zaak by den Raac terugkomen. Daarop werd het voorstel-v. d. Kamp ingetrokken, het voorstel-Groenendaal verworpen met 2612 stemmen, het voorstel-Visser Idem met 362 stemmen en het voorstel van B. en W„ met de limitatie-toezegging, met 308 stemmen aangenomen. De heeren Reinalda en Wolzak kon den beiden op succes bogen. Overigens het moge ietwat vreemd zyn dat een apostel van de publiciteit zoo.ets schrij ven moet kreeg ik den indruk dat de Raad wat minder vervaarlyke openhar tigheid omtrent zakeiyke onderhandelin gen zou kunnen toonen. De kansen van de gemeente zouden daarby winnen. Als deze zaak ook reeds ln de geheime zit ting mocht zyn besproken begryp ik te minder dat er in de openbare nog zoo veel werd gezegd dat in de gesloten deu ren-categorie scheen thuis te hooren. Het restende kleine grut werd in eer. kwartier afgehandeld, by de rondvraag vroeg niemand het woord en wy eindig den plotseling, tamelyk paf van het prompte, nadat een half uur tevoren nog de mogeiykheid van een avondzit ting was geopperd, R. P. ONZE GEZANT TE BRUSSEL ONGESTELD. OPERATIE NOODIG. De correspondent van De Maasbode seinde van Woensdag: De Nederlandsche gezant te Brussel. Jhr. Dr van Vredenburch ls gisteren plotseling ongesteld geworden. Drie ge- neesheeren, die ZHxc. onderzochten constateerden een acute blindedarmont steking. Daarom werd tot operatief in- grypen besloten. De operatie had nog gisteren plaats. Naar wy heden verne men heeft Jhr. van Vredenburch een goeden nacht doorgebracht en hebben de geneesheeren zich tevreden verklaard over den algemeenen toestand van den patiënt. HEFFING VAN „LOSSE PRECARIO'S". AANVULLING GEMEENTE WET NOODIG? De heer Van den Bergh, lid der Twee de Kamer, heeft den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het arrest van den Hoogen Raad van 2 November 1927, waardoor ls ko men vast te staan, dat de gemeenten voortaan geen retributie meer zullen kunnen heffen voor de zoogenaamde „losse precario's"? Is het den minister bekend dat dit voor verscheidene gemeenten een zeer belangrijke derving van inkomsten be- teekent, welke voor de grootste ge meenten zelfs verscheidene tonnen gouds bedraagt? Acht de minister het niet noodzake- ïyk door aanvulling van de Gemeente wet het heffen van deze retributie weer mogeiyk te maken? HET BOLSJEWISME IN NEDERLANDSCH-INDIë. EEN MEENING VAN SIR PARCIVAL PHILIPS. LONDEN. 30 Nov. (VJD.) Sir Percival Phillips heeft voor de ..Daily Mail" ge durende eenige maanden gereisd door Java, de Straits Settlements, Burma en Indië om ter plaatse een onderzoek ln te stellen naar de intensieve campagne der bolsjewisten, welke geleid wordt door Moskou, vooral op Java en Sumatra, den toegang tot het Oosten. Java en Sumatra onder bolsjewistisch regiem te brengen, schryft Srr Perch's] Phillips, zou een machtigen Indruk ma ken op den zoo zeer ontvankelyken Oos- teiyken geest. Nog meer dan dat zou het de heerschers te Moskou een belangry- ke strategische basis geven voor hun nieuwe campagne tegen het Britschc Ryk. Malaya en de Straits Settlements zyn de volgende ingang. Ceylon en Indië ko men in hun onmiddellyk bereik om het Sovjet regiem op deze eilanden te vesti gen Rusland volgt een zeker program, dat door allen, die dit willen, kan wor den waargenomen. Zij tracht haar doel te bereiken langs drie wegen, zegt Sir Percival Phillips, namelyk door Noder- land, Mecca en China. Moskou streeft er naar zich meester te maken van de politieke arbeidersorganisaties door het inbrengen van kleine groepen communis tische agitators. In verband met de jong ste gebeurtenissen ln China kiest Mos kou thans meer den directen weg over Nederland en Nederlandsch Indië. HET DRAMA OP HET REMBRANDTPLEIN. BEGRAFENIS T. KUIPER Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam is Woensdag teraardebesteld het stoffeiyk overschot van Tjakko Kui per. Veel publiek woonde de plechtigheid bU. Er werd gesproken door een vriend en een zwager van den overledene. Ty dens hun toespraken schreiden vele vrouwen onder het publiek. De bejaarde moeder van Tjakko Kuiper woonde de plechtigheid by. HET INITIATIEF-VOOR- STEL-ALBARDA. ADHAESIE VAN DEN OUDERRAAD. In een adres aan de Tweede Kamer verklaart de Nederlandsche Ouderraad by het Openbaar Lager Onderwys ten volle in te stemmen met het voorstel door de Kamerleden Albarda, Gerhard en Van Zadelhoff ingediend en strek kende tot wederinvoering van de leerver plichting voor het zevende leerjaar met ingang van 30 Januari 1928. Op aanne ming van dit voorstel wordt krachtig aangedrongen. VERLOTING DIAKONESSENHUTS. Men verzoekt ons te melden, dat by de ter gelegenheid van den bazar in het Diakonessenhuls gehouden verlo ting de Zceuwsche pop is gevallen op no. 80, de Shawl op nr. 6 en de werk- tasch op nr. 90. De bontmantel is nog niet verloot, daar de Kon. goedkeuring hiervoor nog niet gekomen is. NIEUWE EMIGRATIE VEREENIG ING HET VREEMDE GEVAL TE BEMMELEN. VERGIFTIGING TOCH DE OORZAAK. Veearts F. Q. schrijft in de .J* K." dat betreffende het vreemde geval te Bemmelen, waar op één stal binnen en kele dagen acht paarden plotseling stierven, dat hier wel degelijk aan ver giftiging (botulismus) moet worden ge dacht. Het staat vrijwel vast, dat het scha delijk agens hier zyn geliefkoosde ver blijfplaats zoekt in muffe, schimmelige haver en hooi, (geen schimmelvergifti ging) rotte bietekoppen, slecht drink water; en speciaal in cadavers van rat ten, en katten kan voorkomen. Deze ziekte heeft zich reeds enkele malen hier ln ons land o.a. Zeeland voorgedaan, is echter meer bekend in Amerika en Zuid-Afrlka (prof. Teller) zgn. Forage poisoning. Wanneer men nu weet, dat het in- cubatietydperk (tyd die er verloopt tusschen opname van smetstof cn uit breken der ziekte-vcrschynselen) pl.m. 12 dagen bedraagt, mag het niemand verwonderen, dat na het uitbreken der ziekte by eersten patiënt niettegen staande alle mogeiyke denkbare bronnen van besmetting worden stopgezet meerdere dieren reeds kunnen besmet zyn, en gezien t snelle verloop der ziekte, men alsnog niet te veel heil van een behandeling der zieke dieren mag verwachten. Het verloop der ziekte zelf is zeer snel, zonder voorafgaande kenteekenen o.a. dieren hebber, goeden eetlust, geen koorts (zeer typisch in deze) noch vóór noch tydens de ziekte; terwyl men de dieren eenige uren nadien vrywel ver lamd terneer vindt liggen om binnen 12 uur te sterven. Door professor Dr, Wester, hoogleeraar asm de Ryksuni- verslteit (faculteit VeeartsenUkunde) die patiënten mede heeft onderzocht, wordt het onderzoek verder nog voortgezet. HET PENSIOENTJE. Aan de Maasbode ontleenen wy de volgende schets van een vrouwtje, dat te Rotterdam haar pensioen zou gaan ha- len. Ze huist op een achterkamertje, het vischvrouwtje van byna zeventig, dat de'r levenlang geploeterd heeft en nu. na den dood van d'or man voor een goed deel moet leven van het karige pensioentje. Dat pensioentje is d'er uitkomst en d'er verdriet, ze heeft er houvast aan en toch, als de kachel weer moet worden gestookt en alles duurder wordt is het maar armoe, want het geld wordt pos na maanden uitbetaald, de bakker, de kruidenier en de kolenman wachten niet op hun centen. ,3oter by de vLsch", «eggen die en, ka Je ze ongeiyk geve?" Toch ls het pensioentje ook dan een uitkomst, 't is immers gewaarborgd. Buurvrouw van twee hoog voor, schiet d'er een papiertje van 25 op voor en de baas van 't winkeltje beneden wil wel poffen. Doch ook hun geduld ls ge trek- keiyk, daarom was op de pensioenakte tenslotte nog geld geleend. Verleden kwam de groote dag. het pensioengeld 260 heele guldens zou worden uitbetaald. Maar de betaalmeester heeft t kan toor ver van het huis van het oude wijfje, vlug ter been ls ze niet meer, daarom zal buurman, (die d'er ook heeft verschoten) wel met haar mee gaan. 's Morgens vroeg al staat de weduwe met d'er Zondagse he zwarte mantel en 1 ka pothoed je klaar om de belangrijke reis te beginnen, buurman heeft z'n streepiesbroek aangedaan, de tram brengt ze naar 't kantoor, waar, na een moeizame handteekening, de zil vervloot eindelijk binnenkomt, tweehon derd zestig gulden! Om tien uur zyn ze alweer op straat, de zoon en de dochter van buurman hy is al een paar weken zonder werft komen ze afhalen met de hoop, dat er nu wel wat op over zal schieten. Die hoop is niet IJdel, bulten is het koud cn mistig, in 't cafétje snort de kachel, buurman weet, dat 't er „effe fijn" is, en, ofschoon 't oudje heeft ge zegd dat ze nog geen „neutje" lust, om dat 't nog te vroeg is, zit het gezelschap al heel gauw om een tafeltje, achter 't horretjes raam. Een uurtje later zyn d'er al meer kleintjes pils, citroentjes en schilletjes genoten, dan voor de zuinig heid deugdeiyk is, het vrouwtje heeft, helaas, den smaak te pakken, ze vergeet 't achterkamertje, de schuld aan de buurvrouw van twee hoog vóór en trac- teert, traoteert, totdat het voor de oogen van de feestelingen èn buiten is gaan schemeren en buurman, met wankelen steun tracht op te merken, dat 't al vier uur ls. Alle bezoekers van t cafétje hebben vriendschappelijk en met geestdrift de rondjes verschalkt die de gulle weduwe telkens weer aanbood. Als ze eindelijk wil betalen, valt de rekening niet mee, de kroegjesbaas rekent het voor. 1 is zoowa: honderd gulden. Eeriyk is eerlijk zegt buurman, „wa jegehad heb. mot betaald worre". Trouwens het valt de weduwe niet eens zoo heel moeilijk, cn, met nog even 160 gulden in haar beurs, stapt zo mot buurman, diens zoon en dochter en twee vriendelijke vreemde zeelui ln een auto. die hen naar huis brengt Den volgenden morgen ls liet ontwa ken heel pijnlijk, vooral als de werke lijkheid doordringt. Maar er is nog grooter tegenvaller. Ze mist twee brief jes van 25, het kapitaal is geslonken tot ruim 100 grilden, dat geld moet gestolen zyn in den auto! Daarom gaat ze naar de pclisic, ver telt met een huilstem haar droef avontuur en terwUl de mannen der wet al zware verdenking gaan koesteren u-gen de zeelui, die immers meereden in den auto wordt het geheugen der weduwe plotseling wakker, want na weet ze 't buurvrouw van twee hooc en de man uit 't winkeltje beneden heb ben d5er. toen ze uit den auto kwam om geld gevraagd en eeriyk heeft ze ieder een bankje van 25 terugbetaald. Dus de zaak is ln orde, zegt de hond-» haver der wet. Het visch vrouwtje vraagt beleefd eto« kuus. Ja, de zaak is ln orde._ Maar, hoe zal ze nu nog kunnen lo ven totdat de betaalmeester haar wee* waoht? Arm pensioentje, arm, oud wyfje! Horatlus had geen gelUk met zljnf .JDulce est desipere in loco", (het H aangenaam by gelegenheid eens uitbun dig te zyn). WERKLOOSHEID. E£N ACTIE VOOR WERKVERSCHAFFING De vertegenwoordlgeers van het N. A. S. en het N. S. V. kwamen bijeen ter bespreking van de te voeren gemeen schappelijke actie voor de belangen der werkloozen. Na eenige algemeene beschouwingen nopens den omvang en het karakter van de werkloosheid werd besloten, ln de eerste en voornaamste plaats de aandacht te concentreeren op de pro ductieve werkverschaffing. Een onder zoek ral worden Ingesteld wat op dit ge bied ln Ryk, provincie en gemeente ge daan kan worden, waarbij de loo- nen in overleg met de vakvereenigingen vastgesteld dienen te worden. In overleg met de te vormen plaatse lijke comités zal de financieele steun - verleening aan werkloozen nagegaan worden. Uitvoerige besprekingen wei-den gevoerd over de binnenlandsche emi gratie en de daarby te stellen eischen en voorwaarden. Principieel werd de emigratie aanvaard terwijl nog nader op de te stellen voorwaarden terugge komen zal worden. Besloten werd binnenkort een go- meenschappeiyk orgaan uit te geven „De Werkloosheid" genaamd. Het ligt verder in de bedoeling, dat ln alle plaatsen waar N.A.S. en N.S.V. plaatselijke centrales of organisaties hebben, deze te zamen een plaatsciyke commissie zullen vormen, waarin dan enige werklcoze leden opgenomen die- te worden. PERSONALIA. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan den weleerwaarden pater A. J. Noordermeer O.F.M. als kapelaan te Haarlem (H. An- tonlus) en heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem (H. Antonius) den weleer waarden pater 8. F. A. J. van f Berfcoi O.F.M. Voor het examen M.O. Staatshuis houdkunde ls geslaagd de heer P. H Li- berg te Haarlem. MGR. A. J. CALLTER. De Maasbode meldt: Naar wy vernemen Is Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier hedenmorgen uit Den Haag weder naar Haarlem teruggekeerd. KOSTEN VAN WERKLOOZEN7.ORG De heer Knottenbelt, lid der Tweede Kamer, heeft den minister van Binnen landsche Zaken gevraagd of de minis ter bereid Is aan de Tweede Kime- de noodige gegevens te verstrekken ter be. oordeeüng hoeveel thans Jaariyks door het Rijk en de gemeenten tezamen wordt uitgegeven aan de maatregelen, die zü treffen in het belang van de werkloozen. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN J. K.. overtreding der Invaliditeitswet 16 maal 0.50 subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. A. W. A. het schadelijk gedierte opsporen op grond bij een an der ln gebruik, zonder voorzien te zyn van een schrifteiyk bewys van den ge bruiker 1 12 subs. 12 dagen hechtenis. C. W. R. overtreding van het Motor- en nijwielreglemcnt 8 subs. 2 dagen hech tenis. W. J. J. B. overtreding van het Broodbesluit 2 maal 30 subs. 5 dagen hechtenis voor elke boete. M. A J. het een paard noodeloos op pUniykc wyze arbeid doen verrichten 10 subs 2 da gen hechtenis. Ch. M. het met een vier wielig veo- du:-, mede bulten nood zaak op liet iü tor-te' rijden 8 vibs. 2 dagen hechtenis. M. M. overtred'n* 2 dagen hechtenis. M. M. overtreding der algemeene politieverordening van Haarlem 10 subs. 2 dagen hechtenis. J. O. overtreding der Ongevallenwet 8 subs. 1 dag hechtenis. J. H. S. over treding der Leerplichtwet f 2 subs. 1 dag hechtenis. H. v W. V. het loopen op verboden grond 10 subs. 10 dagen hechtenis. R.Ch. B. het te Haarlem zon der vergunning van Burgemeester en Wethouders met een voertuig bulten noodzaak rijden op een voetstraAt 1 subs. 1 dag hechtenis. M. B. overtreding der Leerplichtwet 3 subs. 1 dag hech tenis. O. K. het tc Velsen met veters op den openbaren weg langs de huizon venten f 2 subs. 1 dag hechtenis. P. V. het als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig op dtn openbaren weg daarmede zijden zonder dat aan hem dergelijk motorrijtuig was afgegeven 3 subs. 1 dag hechtenis. J. de K. het zich met strikken ln het veld bevinden bul ten openbare wegen of voetpaden, het vonnis d.d. 14 September 1927 na ver zet bekrachtigd. DE GASPROCF.DURE VAN VAALS. TERUGGAAF STEEK PENNINGEN GEWEIGERD. Naar de Tel. verneemt hebben de drie vanwege het gemeentebestuur van Vaals door mr. Nöthorn aangeschreven firma's geantwoord, niet van zins te zyn, de door hen aan den vorigen directeur uit betaalde steekoenningen, retourcommis sie en opzetgelden, in de gemeentekas te storten- Naar men zich zal herinneren, betreft 't hier een actie tegen Gautzsóh' Industrie My. voor Electriciteit en Gas. de Dordtsche Meterfabriek en Wilson. Eerstgenoemde leverancier zal thans in rechten worden aangesproken. IJSBOND HOT,LAND's NOORDER KWARTIER. Woensdagavond vergaderde ln Hotel ..De Leeuwerik" de afd. Haarlem en Omstreken van den IJsbond Holland's Noorderkwartier, ender leiding van ha ren voorzitter. Mr. J. D. van der Plaats De voorzitter heette in zijn openings woord den algemeenen voorzitter en den algemeenen secretaris, de heeren Minne- ma en P. C. Akkerman, welkom. Uit het verslag van den secretaris, Mr Vaillant, bleek, dat geen accoord met de Holl. Handelsbank ls getroffen, want er is faillissement gevolgd. Er zal slechts 20 pCt. worden uitbetaald. Evenwel was niet alles by de Hall. Handelsbank uit gezet. er ls ook een saldo by de Nuts- Spaarbank, zoodat de vereeniglng niet tot werkloosheid ls gedoemd. De afge- loopen winter was helaas teleurstellend De vergadering van den Bond werd dit Jaar te Haarlem gehouden. Door de gemeente Haarlem werd ln het afgeloopen jaar eenzelfde subsidiere geling toegestaan als voorheen. Aange zien dit een percentage van het uitbe taalde arbeidsloon bedraagt werd we gens de bovengeschetste omstandighe den (geen Ijs!) geen geld ontvangen. Er zijn 77 leden. Besloten werd* weer dezelfde subsidie regeling te verzoeken Het verslag van den penningmeester, den heer Baart de la Faille, werd goed gekeurd. De begrooting werd vastgesteld. By acclamatie werden de aftredende estuursleden Mr. Vaillant en Dr. A. A. S. Sluyterman herkozen. By de rondvraag sprak de heer Min- nema geruststellende woorden ln ver band met het verminderen van het le denaantal. Dit komt altijd voor wanneer er eenige winters geen ys is geweest. Zoodra er ys komt, komen de leden ook weer. Niets meer aan de orde zynde werd de -ergadering gesloten. Dezer dagen zyn te Amsterdam be sprekingen gehouden om te komen tot stichting van een Gereformeerde Emi gratie Vereeniging. De besprekingen hadden tot resultaat dat opgericht staat te worden een Gereformeerde emigratie vereeniging. die voorlichting en leiding wil geven aan emigranten naar Canada in godsdienstig en economisch opzicht. Aan een commissie bestaande uit de heeren Prof. Dr. A. A. van Schelven te Haarlem; Chr. v. d. Heuvel te Haarlem mermeer; J. Douwes te Amsterdam; A. Warnaar te Sassenheim en T. Cnossen te Rotterdam werd opgedragen concept- statuten te ontwerpen HAARLEM'S TOONEEL. In aansluiting op ons bericht, dat de Rederijkerskamer Helmers voor Haar lem's Tooneel op 16 December as zal opvoeren het tooneelspel Peggy mijn Kind" kunnen wy mededeelen, dat ln dit stuk oa, zullen optreden de dames Mevr. Jo Melms (mevrouw Chichester), mej. Doet Keuning (Ellis), mevrouw Pieters (Peggy), mevr. M. Bart (Mary) en de heeren A. Bakker (Jarvis), C. J. Pieters (Alaric), E. v. d Maesen (Chris tian Brent) en M. A. Kars (Jerry). Do entre-actes zullen worden gevuld door het Van Eden's strijkje. Na afloop ls er bal. Voorts kunnen wy mededeelen, dat door den werkenden kring van Haar lem's Tooneel onder leiding van den nieuwen regisseur Johan Kaart Jr. in studie is genomen het bekende tooneel spel „Gekocht en Betaald". DE SPAARZAME. HOE ZIJN GELD VÊRDWEEN. Uit Rotterdam wordt aar. de Tel. ge meld: De tabaksbewerker H. P. P. had de laatste jaren zeer zuinig geleefd en bewaarde het overgespaarde geld in twee yzeren geldkistjes, die hy had ge borgen in een kist, staande op een zol derkamertje van zyn kosthuis in de Zuidpolderstraat. Zondagmorgen had hy nog ln de kist, welke met een hang slot gesloten was. de yzeren kistjes zien staan, maar toen hy Maandagavond opnieuw ln de kist keek, bleken de geld kistjes verdwenen. In liet ééne was f 20CO aan bankpapier geborgen, terwij! zich in het andere 1 40 aan zilvergeld bevond. De dief heeft zich vermoedelijk door de dakgoot toegang verschaft tot het zolderkamertje en daarna een plank van de kist weggebroken, waarna hy de ekSdstjcs gemakkelijk kon bereiken.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9