BOVRIL GEVEN EN ONTVANGEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 8 DEC. 1927 OVER DRIE AARDIGE MANTELS. NAMIDDAG-TO'LET. „LIJN" Er at „mouvement" en vlotheid in het hierboven afgebeelde toilet, twee dingen, die verkregen werden door ronde inzet- stukken en wijdte, die weder in plooien wordt bijeengenomen naar het midden van den voorkant ofwel naar den zijkant van den rok. Het is een toonbeeld van élégance, dat vooral voor namiddagthee of visites en eventueel voor niet al te officieele diners kan worden gebruikt. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42- 44. 46, 48 onder opgave van No. 101 aan het bureau van dit blad. Kosten 55 cents. JAPONNEN MET OVERSLAG, RAADPLEEG UW SPIEGEL j „SPIEGELTJE, SPIEGELTJE AAN DEN WAND kent u het geheim van een rechte scheiding in uw haar? Begint steeds bij het voorhoofd naar de kruin toe niet omgekeerd. Een der eerste dingen, die een kap per als jongste bediende geleerd heeft, is. dat het oog de kam beter in deze richting kan volgen en dlrigeeren. dan in de omgekeerde. Heb moge slechts een luttel punt van overweging schijnen, doch de keurigst geknipte en gegolfde shingle verliest zijn effect, als de schei ding niet recht is. dragen met een ceintuurtje van leder in een contrasteerende kleur. Voor gewone dagelijksche dracht is het buitengewoon geschikt. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42. 44. 46. 48 onder opgave van no. 103 tegen den prijs van 55 cents aan het bureau van dit blad. TERPENTIJNBADEN. Als 'n volgende maal uw voeten pijn doen van het vele staan, van lang achtereen winkelen of veel dansen, is het aanbevelenswaardig ze te baden in warm water, waarin een paar drup pels terpentijn. Droeg ze daarna stevig af. wrijf de zijkanten in met wat klapperolie en poeder ze daarna met een beetje borax poeder. Ge zult zien, dat dit proces u terstond verliohting brengt. „Schoonheid ligt in de oogen van de opmerkster", d.w.z. de vrouw, die het oog houdt op haar lichaamsverzorging, heeft, hoe wel misschien met minder schoonheid bedeeld dan hare zus teren, veel voor op haar, die zich veronachtzamen. Een weir.igje aandacht aan onderdee- len besteed, kan een geweldig groot en gunstig verschil uitmaken. Er is een tijd geweest, dat de wenk brauwen gedund werden, doch, zooals zoovele abnormaliteiten, is deze mode voorbijgegaan. Toch is het nog steeds gebruikelijk, om grove werkbrauwen een beetje bij te werken door middel van het uittrekken van verkeerd groeiende haartjes. Deze operatie is minder pijn lijk dan men zou denken. Men moet de haartjes echter eerst afsponsen met heet water en dan inwrijven met cold cream. Men moet er echter aan den ken steeds te rekken in de richting tegenovergesteld aan die, waarin het haar greeit. RECEPT. Kip met rijstrand! Daarvoor nemen we 2 jonge kippen, foelie, peterselie, worteltje, zout, 1 lepel kerry. 4 ons rijst en 3/4 liter citroensaus. De kippen wor den in stukken gesneden, gewasschen en in ruim kokend water rnet zout en de. in een neteldoeksch lapje gebonden, kruiden gaar gekookt, wat ongeveer een uur a 5 kwartier duurt De rijst wordt op de gewone manier gaar gekookt en, als men wil, als ze half gaar is, met de kerry vermengd. Daarna de rijst in een goed koud omgespoelden rijstrand druk ken. De schotel heeft men vooraf ver warmd en hier stort men nu den rijst rand onmiddellijk op. De stukken kip worden er in gelegd, die men daarna bedekt met citroensaus (van kippenbouil Ion gemaakt). Dat zal me een smulpartij worden, als het op tafel komt! Er zijn natuurlijk altijd zuinige vrouw tjes laat deze regelen niet onder de oogen van uw heer gemaal of papa ko men, anders- zou hij misschien geiooven, dat er ook vrouwtjes zijn,, die niet zui nig zijn ik herhaal dus, er zijn altijd zuinige vrouwtjes, die de eerste maan den van het koude seizoen nog even met een wintermantel van het vorig seizoen Icopen. om eerst de kat uit den boom te kijken, voordat ze tot de keuze van een nieuwen wintermantel overgaan. Aan hen ls dezen keer dit praatje en 't plaatje gewijd, terwijl ook zij. die wèl reeds hun keus deden, of wel, die een ouderen mantel willen moderniseeren, er zeker nog met genoegen naar zullen kijken. Wat de drie mantels op de tee- kening dan in de eerste plaats kenmerkt, ls de groote eenvoud van snit. En verder de nieuwste wijze van bontgarneering. waarover wij vroeger al eens iets schre ven. Bekijken we de modellen van links naar rechts, dan krijgen we eerst een mantel van velours de laine, met een aardige coupe: groote shawlkraag en Draperie aan één zijde is de nieuwe winternoot voor avondtoiletten, zooals op bovenstaande teekening ten duidelijkste Uitkomt. Deze draperie van den rechterschou der afhangend wordt onder den ceintuur door gedragen en valt ln ruime plooien tot beneden den rand van het toilet, by- pa halfweg het been. Heel wat hoort men zoo over het feit dat geven plezieriger is dan ont vangen. Hoeveel menschen hebben al niet lachend beweerd, dat ze toch in hun leven heel wat meer menschen ontmoet hadden die hun hand ophiel den dan die hem naar een ander uit staken al waren zij het zelf. Anderen weer zeggen vroolijk, dat zij het geven, als dat dan zooiets prachtigs is. -liever aan anderen overlaten dat is toch menschlievend, nietwaar. Niettegenstaande al deze quasi-cyni- sche gedachten, weet tenslotte bijna ieder in zijn hart wel, dat het niet over dreven is om het geven prettiger te noemen. Zie maar eens rond in een winkel van kinderspeelgoed, met hoe veel zichtbaar genoegen koopen vaders, moeders, broers en zusjes, ooms en tantes speelgoed voor het kleine grut van de familie. Wie dat niet ziet. heeft nog nooit met aandacht om zich heen gekeken. En meestal komt voor dat ge- gevene wanneer we geven en ont vangen tegenover elkaar mogen stel len weinig of niets terug van den an manchetten van bont, echt otterbont, dan wel bont van een otter, die voor hij het tijdelijke met het eeuwige verwis selde als haas of dakhaas bekend stond; zulks naar gelang van de dikte van uwe beurs. Voor dezen mantel is 3 meter stof van 1.40 M. breed noodig. Nummer twee is een mantel van groene drapella met een breede strook ..murmel" bont (of hoe men poes voer dit, geval wil doopen) die de kraag vormt en van veren langs den revers tot beneden toe doorloopt. Hiervoor heeft men aan 2.50 M. stof van 1.40 M. breed genoeg. En nummer drie is een aardige eenvoudige mantel, krui selings gesloten, met drie knoopen. Als stof wordt een of andere warme grijze,, wollen stof aanbevolen, waarbij dan een shawlkraag en manchetten van grijs astrakan behooren. Bovendien heeft deze mantel een paar practisclie steek- zaklcen. Drie meter stof van 1.40 M breed zal hiervoor wel toereikend zijn. Wel, kunt u nu uw keus doen? MADELEINE. Ongetwijfeld zal dit genre avondtoilet ten grooten opgang maken, daar de dra perie de slankheid en élégance op over tuigende wijze doet uitkomen. Knippatronen van dit zeer chique toi let zijn te verkrijgen onder opgave van no. 102 ln de maten 42. 44. 4<i. 48 &an het bureau van dit blad. Prijs 75 cents. deren kant. Dan ls dus alleen de vreugde van het geven al zoo'n genot, dat er niets tegenover behoeft te staan. Haar het is niet alleen de kwestie van het geven zelf, het is ook de ma nier waarop gegeven wordt, die mee telt. Van ganscher harte geven, dat is eigenlijk groote kunst. Sommige men schen geven op een dergelijke manier, dat het een straf is om van hen een ge schenk te moeten ontvangen. Degene die het in ontvangst mag, of liever moet nemen, heeft het gevoel alsof het een groote gunst is, dat dit zoo ge béurt. met zuchten en zinnen als: je mag het wel waardeeren, het heeft me moeite genoeg gekost om het te krijgen, of het is duur genoeg, wordt het ten slotte overhandigd, en de ontvanger verwenscht het onzalig oogenblik, waar op het plan tot geven ln het brein van den ander is opgekomen Dat zijn wel de slechtste gevers, die er bestaan, maar er zijn er heel wat meer dan men oppervlakkig denken zou. Dan is het nog veel beter om met iemand te ma ken te hebben die rondweg weigert een „VRIENDIN". Ze copieert mijn nieuw dessoutje, Ze copieert mijn laatsten hoed; Ze gebruikt mijn nieuwste stopwoord O! ik haat 'r om wat ze doetl Zing Tc een nieuwen schlager zij óók; Z' imiteert mijn poedermerk, Mijn parfum en zeg 'k er wat van, Antwoordt ze: „Neen, dat is sterk! Dat gebruik ik nu al jaren....!" Ja. ik ben er zeker van. Dat ze zelfs mijn bruidstoiletje Zal copieeren, als ze kan. Ze zal trouwen op denzelfden Dag als ik, als 't even gaat En ze neemt een huis naast 't mijne, Niet slechts in dezelfde straat! Kiest dezelfde kleur gordijnen 't Is een pracht vooruitzicht! Dooh Mijn man is niet te copieeren! Zóó is er maar eentje toch! C. ERBERUS. BORAX TEGEN VETTIG HEID. Als uw haar erg vettig is, doe dan een beetje ammonia of borax bij uw s^iampoo-cplossing. Deze stoffen ver stijven de kleine oliekliertjes.. Boven dien heeft borax de eigenschap om vuil en vetdeeltjes los te maken en tevens hot water te verzachten. EEN DOOSJE LUCIFERS. Er moge gas in de buis zijn, doch het geeft licht, noch warmte, als er niet een lucifer is. om het aan te steken. Het vlammetje der lucifer is klein en nietig en verdwijnt spoedig, doch het kan het gas ontsteken, waarbij wij kun nen zien en lezen. Dat doosje lucifers bevat mogelijkheden voor gemak en ge zellige avonden; het behoort tot die greote greep van kleine dingen, die zoo dikwijls tot groote dingen leiden. Kleine vlammetjes kunnen leiden tot groote branden. Soms heeft het kleine, flikkerende vlammetje der kwaadsprekerij reputaties vernietigd, die lange jaren vereischt hadden om opgebouwd te worden. Of een paar vurige, onnadenkend uit gesproken woorden hebben de vriend schap vernietigd tusschen hen. d:e vroeger als broers met elkander om gingen. Ziet ge ooit de brandende lucifer van kwade woorden wegwerpen trap uit die vlam, vóór zij grooter wordt! Er zijn echter ook kleine lichtjes ge weest, die grooter geworden zijn, steeds grooter, totdat zij velen verlichtten. Evenals een lucifertje de vlam van het gaslicht ontsteekt, zoo heeft ock een te rechtertijd gesproken woord soms velen verlicht, die „in duisternis zaten". Het moge zijn, dat ge van uzelven denkt, dat ge slechts zóó weinig doen kimt, dat het de moeite niet waard is, het te pro- bseren, doch hetzelfde zou het kleine lucifertje kunnen denken gesteld, dat het hersens had en dat ontsteekt toch zelfs de grootste lichten. In het lucifersdoosje liggen kleine machten, kleine vlammen die leiden kun nen tot nut en voordeel of tot ver nietigingmogelijkheden tot goed en tot kwaad! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regeL De Rechterhand der Huisvrouw BOVRIL is de rechterhand van de huisvrouw. Bijnaalle vlcesch- en groenten- schotel» worden vee kiachtigcren smakelijker door de toevoeging van een beetje BOVRIL. bevat al de kracht van het vleesch. Punlff Tmnori.ur. E-03t»rmann Co') Eentg Importeur. HnIlde| My Amsterdam. ander een cadeau te vereeren: de vrij wel onmogelijk gemaakte dankbaarheid kan dan tenminste ook achterwege blijven. Zeker niet minder onaangenaam is echter een al te groote goedgeefschheld en een al te groote jovialiteit. Hier wordt het geschenk niet met een zuur gezicht aangeboden, neen. het wordt letterlijk opgedrongen. Omstandige ver halen over het uitzoeken, het koopen, het naar huis vervoeren en het heer lijke van het geven overweldigen de on gelukkige die het geschenk moet ont vangen, en die bij een dergelijke woor denstroom zich geen houding weet te geven. Is de vermoeiende verdwenen, dan geeft dat een gevoel van opluchting, maar ook van wroeging: ben ik nu wel dankbaar genoeg geweest tegenover al die overstelpende hartelijkheid? Zulke menschen komen ertoe, anderen wat op te dringen, waarvoor zij in het geheel niets voelen, zooals de al te liefdadige juffrouw, die een herstellende zieke voor een raam zag zitten en haar den volgenden dag. hoewel zij haar totaal niet kende, een pannetje soep ging brengen, 't Zal zeker wel goed bedoeld zijn geweest, maar de herstellende, wie het aanging, was er allesbehalve van ge Het overslag-model heeft zich plotse ling weder een wijden kring van belang stellenden verzekerd en het .hierboven afgebeelde voorbeeld ervan is ongetwij feld gelukkig ontworpen. Deze japon kan gemaakt worden van een eenvoudige tamelijk zware stof in de verschillende (effen) modekleuren en ge- POLIJSTDOEKJES VOOR DE NAGELS. Een nieuwigheidje, dat het leven voor een vrouw, die den geheelen dag druk bezig is, vereenvoudigt, is ons komen toewaaien in den vorm van een polyst- doekje voor onze nagels. Het doekje is vervaardigd volgens hetzelfde principe als de met polijststof geprepareerde zil ver-poetsdoeken. Nadat men de handen goed gewas schen en flink afgedroogd heeft (voch tige nagels nemen nooit een behoorlijke polijstglans aan) wrijft men de nagels met zoo'n lapje en binnen eenige oogenblikken wordt men voor de mceite beloond met een mooie glans. In de win kels waar deze polijstdoekjes te krijgen zijn, heeft men ze waarschijnlijk voor radig in 't rose en wit, zoodat dames, die met handen van gekleurden glans, ook witte polijstdoekjes kunnen bekomen. diend en noemde het bemoeiziek. Geef uw geschenken, waar ge weet, dat ze op hun plaats zijn, geef ze met een hartelijk woord of met een enkele zin erover in een brief vol hartelijkheid en niet zooals een jonge vrouw, die haar vriendin een cadeau stuurde en in den begeleidenden brief niets dan verwijten deed, dat de andere haar de boeken, die zij zelf vergeten had, maat niet toestuurde! Maar niet minder belangrijk is het. hoe wij de geschenken weten te ontvan gen. Kent u de menschen. die eeuwig en altijd een teleurgesteld gezicht trekken, wanneer zij hun cadeau te aanschou wen krijgen, of die by een aardige ver rassing van tevoren al een domper erop zetten. Het zou wel zeer toevallig zijn, wan neer wij de geschenken, die wy van an deren ontvangen, steeds mooi en geluk kig geslaagd zouden vinden. Maar dan moeten wy bedenken, dat het cadeau toch zeker met de noodige moeite is uit gezocht. en dat dit op zichzelf al dank baarheid waard is. Smaken verschillen nu eenmaal, en men doet degene die de verrassing bedacht heeft, geen grooter genoegen, dan hartelijk te bedanken. Huichelachtig zou dat dan zijn? Och kom, wanneer men met zulke kleinig heden de menschen een genoegen kan bereiden, in plaats van ze willens en wetens onaangenaam te zijn, is er van huichelen geen kwestie. Tenslotte ligt er aan dit geven en ontvangen een diepere gedachte ten grondslag, namelijk of het uit het ha" komt. En dat is geen kwestie van aard of aanleg, al speelt dit er wel een kleine rol in, maar van wegcyferen van het eigen ik, daarop komt het aan. MENU Geperst vleesch. Slemp. Dit schynt een wonderlyke combinatie maar in dezen tyd van avondvisite is het heel geschikt óm een boterham voor 's avonds mee aan te kleeden, terwyi de slemp voor zichzelf spreekt. Voor het vleesch is noodig: 1 pond dunne kalfslappen, 1 pond dunne varkenslappen, 112 pond half kalfs-, half varkensgehakt, 75 gram brood, zout, peper, nootmuskaat-, 1 el, desgewenscht 1 fleschje truffels. 1,2 d.L. madera, 712 d.L. bouillon, peterselie, ui, 11/2 d.L. azijn, 12 blaadjes gelatine. „Lijn" in een hoekje is even belangrijk als lyn in een toilet. Het hierboven af gebeelde modelletje is aan de voorzijde opgeslagen en hoewel erg eenvoudig, is het buitengewoon chic Iets heel nieuws is l\et hiernaast afge beelde modelletje van tweed-vüt met langs- en dwarsbanden bestikt. Bruin, beige, groen en marine-blauw zyn de geschiktste kleuren. GRIJS HAAR. Wil men voorkomen, dat men vroeg; grys wordt en tevens geen last hebben, van roos, dan moet men zoowel 's mor gens als 's avonds het haar met een tamelijk harden borstel behandelen. Slap geworden borstels kan men weer spoedig stevig maken door ze te leggen, in lauw water, waarin men een snuifje aluin heeft gedaan. Misschien was dit aan eenige myner lezeressen nog niet bekend. Ook tanden- en nagelborstels, welke him eerste jeugd achter den rug hebben, kunnen op die wyzs behandeld worden, zoodat ze weer een tijdje mee gaan. WENKBRAUWEN. Snyd het vet van het vleesch af, wasch en zout de lappen. Maak het ge hakt aan met ^et geweekte brood, zout, peper, nootmuskaat, het gesnipperde uitje, en desgewenscht de truffels met madera. In een warme puddingvorm legt men laag om laag de lapjes en het gehakt, iedere opening met gehakt op vullend. Kook de bouillon zachtjes met de kruideryen, zeef ze, los er de ge weekte gelatine in op en voeg den azyn by. Giet deze gelei over het vleesch Leg een zwaar voorwerp op den vorm en kook de pudding twee uur lang in een waterbad. Laat ze dan bekoelen, neem het zware voorwerp dan weg en schep het vet eraf als de pudding heelemaal koud is. Stort dan de pudding en- snyd het vleesch in plakken. Voor slemp is noodig: 1 L. melk., 60 gr. suiker. 1.2 d.L. stefke thee, wat saf fraan. pypkancel, 1 eetlepel sago. Kook de melk en bindï ze met aange mengde sago. Voeg dan de suiker toe. en de thee waarin de saffraan en de pöP« kaneel van '.c veren zijn afgetrokken. E. E. P. DE NIEUWE WINTERNOOT: DRAPERIE AAN EEN ZIJDE.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12