TWEEDE KAMER. Keelpijn? STALIN EN DE OPPOSITIE. FORMAMINT HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG S DEC. 1927 Hoe Joffe tusschen beiden stond. DE BOERENSTAND EN HET LENINISTISCHE BEGINSEL. (Bijzondere correspondentie.) :Tet zou een oogenblüt kunnen schij nen, alsof de zelfmoord van Joffe aan den verbitterden strijd tusschen Stalin er de oppositie een einde zou maken. In den partijstrijd van den laatsten tijd bleef Joffe hulpeloos staan in het mid den van de beide kampen, hij wilde met de meerderheid niet breken en kon Trotzki toch niet ontrouw worden en £30 komt het. dat zijn dood wel is uit gelegd als het zinnebeeld van de twee dracht, die zich van 't bolsjewisme heeft meester gemaakt. Het heeft ook niet ontbroken aan schuchtere stemmen, die ..bij gccde leiding" het opnieuw toetre de n van de geroyeerde oppositieleiders de partij bepleitten en dus lag het denkbeeld voor ae hand, dat achter de coulissen reeds aan de overbrugging van ae tegenstellingen wordt gewerkt, welke Trotzki en Zinowjew den uittocht uit het Kreml zou moeten besparen. Indien dergelijke mogelijkheden aan wezig zyn geweest, dan zijn zij van beide zijn bruusk afgesneden. Stalin en Boecharin hebben met groote duide lijkheid verklaard, dat er voor andere r .rtyen in sovjet-Rusland wel plaats maar alleen in zyn talrijke gevange- ssen en de zuiveringsactie, die er naar -reeft, het partijcongres zoo mogelijk vrij van oppositieleden te houden, duurt voort. Aan de anderen kant zijn op Instigatie van Radek, tot dusver rector van de Costersche universiteit te Moskou, de Chineescho studenten, ecnige honderd tallen, met wapperende vaandels de straat op getrokken, om voor de oppo sitie te getuigen en Stalin heeft ze in allerijl naar hun vaderland moeten looaen. By de byzetting van Joffe even wel, die door de oppositloneele garde demonstratief werd uitgebaat voor een manifestatie In grooten stijl ten gunste van de Leninistisohe traditie, heeft Trotzki duidelijk op het „verraad" van de meerderheid gezinspeeld en zyn con troverse met Stalin bevestigd. Nu het bericht is gekomen, dat de beide oppo sitieleiders verdwenen zouden zyn, ligt het voor de hand, dat zy in Petersburg de hun welgezinde „Noordelyke ge meente" onderdak hebben gevonden en van daaruit wellicht het land zullen verontrusten. Reeds sedert eenigen tyd heeft Trotzki deze tactiek van Lenin uit den zomer van 1927, toen de toe komstige dictator zioh voor Kerenski moest verbergen en de revolutie tegen de voorloopige regeering uit een schuil hoek leidde, aanbevolen. Niettemin mag .men, al is Stalins positie vermoedelijk lang niet zoo stevig als zy schynt, de voorspelling wagen, dat Trotzki's navol ging tot mislukking is gedoemd. Er is in de Russische bladen den laatsten tijd zeer dikwijls sprake ge weest van de „derde macht", wier ver schijning door de agitatie van Trotzki opnieuw mogelijk is geworden. Boecharin heeft erkend, dat mensjewiki en so ciaal-re volutionr.airen geenszins dood waren, dat zij zich hier en daar weer deden gelden, dat een gedeelte van de proletarische en de boerenjeugd door hun denkbeelden is besmet en dat zy tegenwoordig met Trotzki sympathi seerden om het bolsjewistische apparaat eerst goed in de war te brengen. Of dit overdreven is of niet. dat dergelijke meöedeelingen de zucht tot zelfbehoud van de regeerende meerderheid verster ken en haar tot gezamenlijke afweer van de oppositie nopen is begrypelijk. Maar Trotzki's eigenlijke zwakheid, zyn taotisohe fout berust toch voorna melijk op zyn onjuiste houding ten op zichte van het boerenvraagstuk. Lenin kon zegevieren, omdat hy. zy het ook slechts voor korten tijd. de boeren voor de revolutie van het proletariaat won. Trotzki baat zijn geheele orthodoxe Leninistische programma mets, omdat het op geheel andere omstandigheden stuit, niet op een wanhopige, naar land hunkerende boerenbevolking, maar op een boerenstand, die bezig is tot nieuwe welvaart te komen. Trotzki wil de re volutie zonder of tegen de boeren ver wezenlijken. en hier komt het gezonde instinct van de bolsjewistische meerder heid tegenop,, niet alleen omdat z'j er genoeg van heeft en voor nieuwe orde verstoring terugschrikt, maar ook om dat zij heeft ingezien, dat een politiek die tegen de boeren is gericht, waan zinnig is. Het manifest, dat de oppositie eenige weken geleden heeft verspreid, en dat een antwoord is op de stellin gen. die door de meerderheid voor het aanstaande partijcongres zyn opgesteld, laat aan dezen waanzin geen twyfel. In het brandpunt van den strijd staat de „sferednjak", de boer van middelbare kracht. Trotzki en Zinowjew willen hem naar den kant van het plattelandspro- letariaafc trekken, uit vrees, dat hy zich anders tot grootboer zou kunnen ont wikkelen Z'y bevelen de vorming aan van congressen en conferenties van het plattelandsproletariaat en die eischen de bestrydlng van de groot-landbouwers tot iederen prys, wyi op het oogenbLik reeds meer dan drie vierden van den verpachten grond in handen zouden zyn van de 16% ryke boeren, zy richten zich tegen den „zigzagkoers" van Boe charin. die overtuigd is geworden van de dwaling van zyn leer, dat de „kulak" wel „vredig het socialisme zou binnen- groeien", maar niet den moed heeft, zyn fout te erkennen, en in den grond der zaak thans nog het gevaar van den groot-landbouwer eenerzyds, van de toe nemende prolctariseering van het plat teland anderzUds, onderschat. Wanneer men de stellingen van de meerderheid in oogenschouw neemt, dan ls men allereerst verwonderd, waarom zooveel rumoer gemaakt wordt over de in wezen zeer geringe veranderingen. De meerderheid toch geeft thar.s toe. dat haar compromispolitiek ten op zichte van de groot-landbouwers twee jaar geleden niet anders dan door den nood was gedicteerd, dat thans echter weer een scherpere controle op dezen rijken boerenstand zou kunnen worden uitgeoefend en de belastingen verhoogd. Zy erkent vender. dat zy de brandende problemen van de werkloosheid, den par ticulieren handel en de discongruentie tusschen de prijzen van landbouwpro ducten en industrieele artikelen niet tot oplossing heeft gebracht. Maar zy is immers, zegt zy. geen „kulakkenre- zeering" en zy zoekt ixqzpers samenwer king met de middelbare bceren om het plattelandskapitalisme te belemmeren. Maar er bestaat tusschen meerderheid en oppositie toch een divergentie. De antithesen van de oppositie drukken duidelijk uit, dat haar de opkomst van het platteland, zyn economische verster king, een doorn in het oog is. Trotzki en Zinowjew willen, om het arbeiders proletariaat te beschermen, de platte- landsarmoede tot een permanent ver schijnsel stempelen, zich tegen de ver sterking van het inöividueeie bedrijf ver zetten, de ontwikkeling met geweld terugbuigen, terwyl Stalin en Boecharin er zich by willen aanpassen een nieuwe vernietiging van den boerenrijkdom uit vrees voer nieuwe conflicten tusschen stad en land willen vermijden. En hier wordt de zwakheid van de oppositie dui delijk. Zij kan wel den vinger op de wond leggen en critiseeren, zy kan op gevaren attent maken, maar zU weet geen positieve overtuigende maatregelen tegen hot boerengevaar, dat iedereen ziet, voor te stellen. Juist het nieuwe manifest bewijst, dat ock de oppositie hulpeloos staat tegenover de voortdu rende ontwikkeling van het platteland, dat zy met recepten komt, die reeds lang beproefd, maar ondeugdelijk gebleven zyn, die bovendien ec'ntar in den geest van het communisme verwezenlijkte in stellingen, gelijk b.v. dc coöperaties, niet anders dan in gevaar brengen. Stellig heeft de oppositie gelijk, wanneer zij de meerderheid verwijt, dat zy haar beste denkbeelden overneemt en dat zy tevens beginselloos, nu eens kapitalis tische, dan eeens socialistische politiek voert; maar aanpassing is gebeden voor liet Russische communisme en zoo is het weer alleen de zucht tot zelfbe houd van de arbeidersklasse, wanneer zy haar regecrlng, sanctie geeft voor dit door dc oppositie gehoonde staats- kapitalisme, dat althans een deel van de communistische instellingen be waart. terwijl de illusiepolitieik van Trotzki het land in beweging zou kun nen brengen en alles op het spel zet ten. Een ander punt van het manifest be treft het monopolie van den buitenland- schen handel; hier ziet de these van Trotzki een eigenlijk verraad van de meerderheid aan de fund amen teel e ge dachte van den communistischen staat. Wel verwyt de eene groep de andere af wijking van het monopolie en verraad, maar zonder twyfel is de opvatting van Stalin van den vorm, waarin het mono polie moet worden gehandhaafd, rek baarder dan die van de oppositie; zy gelijkt nu en dan slechts de verdedi ging van een wat ver doorgedreven stelsel van beschermende rechten, ter wij! Trotzki hardnekkig aan het prin cipe vasthoud' Men is dikwijls van meening, dat de oppositie het buiten land grootere voordeelen zou kunnen bieden, omdat zy hechter contact met het buitehlandsche kapitaal eisebt, maar dat is een dwaling. Deze industriali seer ingspolitiek" zal toch Rusland weer van buitenlandschen goederen import en de arbeidersklasse tevens van het kapi talisme onafhankelijk maken en de dic ta! uurgedachte, die onder Trotzki en Zinowjew weer alle economische vryheid zou verstikken, zou het buiUmlandsche kapitaal geheel moeten afschrikken. De oppositie, die in den strUd met Stalln „rechts" schynt georiënteerd, zou in het bezit van de macht, veelmeer „links" staan, anders had zij haar reden van bestaan verloren. Omdat de meerderheid dat voelt aankomen, houdt zy. ondanks zyn onsympathieke eigenschappen aan Stalin vast. Stalin kon niet vernuftiger doen dan de sympathie van de „derde macht", die nu voor Trotzki is, zien te winnen door practische politiek te gaan voeren. De eerste teekenen daarvan zal men waarschijniyk waarnemen ter ont wapeningsconferentie te Genève. W. J. (Nadruk verboden). CORRUPTIE IN HET GASBEDRIJF. AANNEMEN VAN EEN „NIEUWJAARSFOOI" De gemeenteraad var. Gouda heeft den bedrijfsleider van de gemeentelijke gasfabriek in rang verlaagd tot opzich ter, daar gebleken is, dat deze ambte naar van leveranciers bedragen in ont vangst genomen heeft tot een totaal van ongeveer f 4000. Deze bedragen werden echter niet aangenomen in den vorm van een provisie op de geleverde mate rialen doch. zooals de ambtenaar het uitdrukte, in den vorm var. een fooi met Nieuwjaar De bedrijfsleider had geen directen invloed op de leverantie, doch had wel tot taak het geleverde te beoor. deelen. Ook wees hij de gasmeter aan, die hersteld moesten worden. B. cn W hadden over deze ongeoorloofde handeling een rapport uitgebracht, waarin zij vaststellen, dat de bedrijfs leider de gemeente niet financieel be nadeeld heeft. Een bepaalde overeen komst niet de leveranciers tot onge oorloofde practyken bestond volgens het rapport niet. Evenmin waren de laakbare handelingen van deu bedrijfs- lider aan de directie der gasfabriek be kend. Hun houding ten opzichte van leve ranciers zullen B. en W, nader bepalen DE MOORD OP KAPITEIN QUECK. WAT TEN LASTE WORDT GELEGD Zooals men weet, zal het Hoog Mili tair Gerechtshof in Den Haag op 12 December de zaak behandelen tegen majoor dr. G., die verdacht wordt van den moord op kapitein Queck. By dagvaarding is dr. G. ten laste ge legd: dat hy op of omstreeks 10 April 192? te 's-Oravenhage, opzettelijk met voor bedachten rade, ter uitvoering van zyn in kalm beraad opgevat voornemen en van zyn in kalm beraad gevormd plan om Maria Scrvaz Robert Queck van het leven te berooven, dezen achtereenvol gens een voor genoemden Queck doode- lijke hoeveelheid van het vergif scopo lamine. althans van een voor dezen doodeiyk vergif en een voor dezen doo- delyke hoeveelheid cyaankali, alchans voor een voor dezen doodelyke hoeveel heid van een ander vergif dan het laatst bedoelde, heeft toegediend, tengevolge van de werking van welk beide toege diende hoeveelheden van voormelde ver giften of van een daarvan voornoemde Queck nog dienzelfden dag ls over leden; dat hü .althans op tijd en plaats ver meld opzetteiyk aan de gezondheid van voornoemden Queck zeer ernstig nadeel heeft toegebracht en zulks mc-t voorbe dachten rade door hem, ter uitvoering van zyn in kalm beraad opgevat voor nemen en van zyn kalm beraad gevormd plan om Queck in een toestand van zins- verbystering te brengen, een hoeveelheid vergif, welke, naar hy wist, dien toe stand by Queck moest of kon veroorza ken, toe te dienen, welk feit den dood van voornoemden Queck heeft tengevol ge gehad, nadat door beklaagde beoogde toestand van zinsverbijstering tengevol ge van de uitwerking van het toegedien de vergif by Queck inderdaad was inge treden; dat het in ieder geval aan zyn grove schuld is te wijten geweest, dat voor noemde Queck op 10 April 1927 alhier ls overleden, hebbende hy als toen. aldaar hoogst roekeloos, hoogst onnadenkend en hoogst onvoorzichtig aan dezen, hem door toediening van vergif in een toe stand van zins verbystering, verdooving of versuffing willende brengen, een zoodanige hoeveelheid scopolamine, al thans vergif, toegediend, dat Queck ten gevolge daarvan op tyd cn plaats voor meld, is overleden: hebbende hy by het begaan van deze strafbare feiten gebruik gemaakt van ge legenheid of middelen, hem door zijn ambt van dlrigeerend officier van ge zondheid der derde klasse geschonken. In deze zaak zijn door den advocaat- fiscaal de volgende getulgen-deskundi- gen gedagvaard: de heeren P. J. Blom arts en officier van gezondheid der ]ste klasse in Den Haag, ar. L. van Italüo, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden, dr U. G. Bijlsma, pharmacoloog aan het Centraal Laboratorium voor dc volksgezondheid te Utrecht. A. H Schirm directeur van de gemeente-apotheek in Den Haag en prof. dr. D. H. Wester apo theker in Den Haag. ARR.-RECHTBANK. Een aanrijding. Verleden week diende de zaak van de aanrUdlng. die op 2 November 1926 plaats had op de Amsterdamsche Vaart bij den spoorwegovergang naar de Haarlemmermeer. De verdachte in deze zaak. de chauf feur G. M. B., was niet verschenen. Hem was ten laste gelegd niet voldoende met de door hem bestuurde auto naar rechts te zyn uitgeweken, waardoor een botsing zou zUn veroorzaakt met de auto, waar in de heer P. D. Schmidt en mevrouw Schmidt waren gezeten. De heer en mevrouw Schmidt hadden tengevolge van de botsing verschillende verwon dingen opgelcopen cn ceulge weken in het Gasthuis moeten verblijven. Heden deed de rechtbank in deze zaak uitspraak. De rechtbank gelastte in deze zaak een nader onderzoek. RECLAME OP RIJ BEWIJZEN. NIET ONGEOORLOOFD GEACHT. Op vragen van het Lid der Tweede Kamer, den heer Knottenbelt, heeft de minister van Financiën geantwoord, dat hy het niet ongeoorloofd aoht dat op de rijbewijzen reclame wordt aange bracht. De minister herinnert er aan dat ook vroeger uitgegeven rijbewijzen van een reclame waren voorzien. Op andere vragen van genoemd Ka merlid heeft de minister geantwoord: Voor het aanleggen van volstrekte beperkingen in het gebruik van objec ten van het Rijk voor reclamedoelein den bestaat, bijzondere gevallen daarge laten. geen reden. De zorg voor deze aangelegenheid ls gecentraliseerd by het departement van financiën Dat depar tement pleegt nauw overleg met dc be trokken RUksdicnsten cn waakt by voortduring tegen het aanbrengen van reclames, welke door vorm of inhoud aanstoot zouden kunnen seven. NED VER. VAN POSTZEGELVER ZAMELAARS. Dc postzegelverzamelaars, leden van de afdeeling Haarlem van bovenge noemde vcreeniging. hielden hun alge- meer.e vergadering in het Kegelgebou- De byeeukomst was druk bezocht. Van de punten der agenda vermelden we: de bestuursverkiezing. Volgens het regle ment "traden alle bestuursleden af. rü. de heeren A. v. Dam. vrorzitter, J. M. v. Olst. secretaris. Ed. A. van Bilderbeek. penningmeester, E. J. Martens en H. N. Tetterode, commissarissen. De heeren van Dam en Van Olst stelden zich niet meer herkiesbaar: de heeren Van Bildcrbeek, Martens en Tetterode werden herkozen en namen hun herbenoeming aan. Als voorzitter werd gekozen de heer P. A. Leujrsn. als secretaris de heer C. H. Blar.sert, die eveneens hun benoeming aannamen. Bltfkens de verslagen van secretaris en penningmeester verheugt de afdec- V? zich in een bloei end ?n toestand. DE QUAESTIE WEISS— SOLKESZ. De N. R. Ct. schrüft in haar num mer van hedenochtend: Naar wö vernemen, heeft gistermiddag na afloop van de raadsvergadering te Amsterdam het seniorenconvent verga derd over de bekende kwestie van ae instelling van een raadscommissie tot onderzoek van de verkiezlngspraktyken van het neutrale blok aller middenstan ders. In die vergadering is door de par tyen van het zoogenaamde burgerblok meegedeeld, dat <*e instelling van zulk een raadscommissie alleen willen meewerken, wanneer van scciaal-demo- cratische zUde in een openbare raadsver gadering wordt herroepen de van die zyde in den raad geuite beschuldiging, dat dc partijen van het zoogenaamde burgerblck er belang by hadden, dat een raadscommissie van onderzoek niet werd ingesteld, omdat dit blok en het daardoor gevormde college van B. en W. op de lecen van het neutrale blok aller middenstanders en on den heer Solkesz steunt. ZUn wij goed ingelicht, dan is by dit beding uitdrukkelijk bepaald, dat de vorm waarin die herroeping zal plaats hebben, dc betrokken fracties van het zoogenaamde burger'.yk blok geheel moet bevredigen. BULLETIN DE L'ALLIANCE FRAN5AISE. Het Bulletin de l'Alliance Fran- Caise van doze maand geeft een chrc- nique dramatique van M. Albert Eraile Sorel en een bulletin bibliograph'.que van M. Etienne Guilhou. Voorts wordt voor deze maand de komst aangekondigd van M. Hugues La- pa iro, die in verschillende steden van ons land ook te Haarlem spreken zal over: „La Jeunesse frangalse dans lc Quartier Latin'. F. behandelt „Les Amis du vieux Co- lotnbiei'", welk gezelschap in ons land verschillende voorstellingen komt geven. Op 9 December komt het te Haarlem met „V Elusion". HET SCHOUWTOONEEL. Door de N.V. Het Schouwtooncel. Adr van oer Horst en Jan Musch. is in stu die genomen ,-Blackie". vier hoofdstuk ken uit het leven van een misdadiger dcor M. J. Brusse er. Jaap v d. Poll. schrijvers van „Boefje". NED. IIERV. KERK Men seint ons uit Den Haag: De Offficicr van Justitie bU de Haag- sche Rechtbank nam heden conclusie in de bekende zaak over dc predikantstrak- tementen by de Ned. Herv. Kerk. waar bij de Ned. Her,-. Gemeente te Oudsdorp van de Ned. Herv. Kerk terug vorderde de door haar betaalde en door de Alge- meene Synode vastgestelde bydrage voor het Predikantenfonds. De conclusie strekte tot ontzegging van de ingestelde vordering. De uitspraak werd bepaald op 1 Maart a.s. ZIEKE BLOEMBOLLEN. Een bloembol!ehhandelahr te Voor hout heeft voor den kantonrechter te Leiden terecht gestaan voor het feit. dat hU hyacinthcnbollen. die voor 80 pet waren aangetast door het geelziek ten verkoop in voorraad heeft gehad. De ambtenaar van het O.M. vrceg een geldboete van f 200 subs. 50 dagen hechtenis met verbeurdverklaring ei last tot vernieling van de in beslag ge nomen bollen. De verdediger mr. De Clercq uit Lei den, voerde aan dat niet vast stond dat verd. de bollen in voorraad had met het deel die te verkoopen. Verdedi ger pleitte vrijspraak subs, een lichte straf. De kantonrcchter-plv mr. Nord Thomson deed oruniddeliyk uitspraak en veroordeelde verd. tot een geldboete van f 50 subs. 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring en last tot vernieling van de in beslag genomen bollen. OFMERKINGEN UIT DE BURGERIJ Wy ontvingen een klacht betreffer.de het niet verstrekken van brandstoffen door den Gemeentelyken Dienst der Werkloosheidsbestrydlng aan twee per sonen die ongeveer 20 weken werkloos zUn. Wy brachten deze klacht over aan den Directeur van genoemden dienst, die or.s als zUn meening tu kennen gaf dat wie in dergeiyke gevallen reden tot klachten meent te hebben, zich moet wenden tot den penningmeester van zUn organisatie. De zaak komt dan vanzelf langs organi- satorlschen weg bij den Werkloosheids- dienst. TRAMVERKEER STOPGEZET. SJANGHAI, s December (Reuter». Tengevolge van het schieten door posters dat gisteren plaats had. waarbij een Chinecsche tramconducteur gedood werd. is het overige trampersoneel, dat tot dusver een beperkten dienst onder hield. hedenmorgen niet aan het rijden durven gaan. Het tramverkeer in de buitenlaccschc concessie ligt daardoor geheel stil. OPTREDEN VAN LéON DAUDET. Op uitnoodiging van een comité be staande uit de heeren Mr. L S. G. de Hartog. Dr. J. van der Hoeven. Leon- hard. Mr. L. J. Korthals Altes. Huib Lunc, Mr. A. D. van Rcgteren Altena, Mr. J. A. van Sonsbeek, E. den Tex, Mr. Jan den Tex. Mr. G L. de Vries Fcyens zal de heer Léon Daudet op 20 Decem ber e.k. des nam. 8.30 in het Koloniaal Instituut te Amsterdam een lezing hou den over: „I« Declin du parlementaris me". VOETBAL. ONS RACING NIEUWS. Eenige Jaren is „Ons Racing Nieuws", het officieel orgaan van de Racing Club Haarlem, n'.et meer verschenen. Thans is de uitgave weer hervat, rij het ook in kleiner formaat. De voorzitter van R.C.H., de heer H. Scheen, -ahryft een voorwoord, getiteld: „Een trouw vriend terug!". Verder staan er bUdragen in van de heeren W E. van den Eyr.de, Wim van Donseiaar en W. van Leeuwen. 7 December. De begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen. Tariefsverlaging. De vierde bestelling. Perso neelsvraagstukken, Dat alle afgevaardigden, die vanmid dag het woord hebben gevoerd de volksvertegenwoordigers Krijger. van Braambeek, Oud. L. de Visser. Bierema, MeJ. Was terman. Zijlstra. Ebels. Bak ker en v. d. Wamden allerminst on tevreden waren over de 'o?drijfsuitfcom- sten van het Staatsbedrijf der Poste ryen, spreekt vanzelf, 't Gaat het be dryf goed, er wordt winst gemaakt. De heer Van Braambeek vond hierin reden, om den minister er op te wU- zea, dat zyn ramingen veel te laag zijn. dc ramingen, wat de bearyfsuit- bomsten betreft. Was het Postbedrijf een particulier bedrijf, dan zou een zeer hoog winstpercentage kunnen genoteerd worden constateerde de heer Ebels. Echter het geldt hier een Staats bedrijf. En dit kan en moet. betoogde de heer v. Braambeek, ondersteund later door den heer Ebeis. met minder winst volstaan, wanneer de economische be langen des lands daardoor worden ge diend. Met minder winst voorlcopig. Want dc tariefsverlagingen zoo werd door vrij wel ieder betoogd sou vanzelf de winsten weer doen oploopen. Tariefsverlaging! 't Was alles wat de klok sloeg. Tariefsverlaging voor de locale bestel lingen het heeft 's ministers aan dacht reeds. Vandaar dat de Kamer de aandrang op andere punten heeft gericht. Tariefsverlaging voor drukwerken! De heeren Kryger en Bierema zagen daar in oen belangrijk middel tot opvoering van het Nederlandsche economische le ven. En van het geestelijk leven, door een gemakkelijker verspreiding van tijd schrift en dagblad. Tariefsverlaging van de telefoon! Im mers aan de telefoon is de toekomst. Het biykt uit de groote winsten, die de telefoon maakt. Voor de telegraaf zelde de heer van Braambeek moeten nieuwe onwikkellngsw-egen wor den geopend, om ook van haar nog wat te maken. De heer Krijger wees r.og op de concurrent ie, die hei buitenland de Ne derlandsche drufckeryrn aandoet, door verlaagde tarieven te vragen voor het verzenden van drukwerken over de gren zen. Mevr. Bakker—Nort diende gisteren een motie in, om de vierde postbestel ling in Groningen niet te doen uitval len. onze lezers weten 't en wel waar de uit middelpuntige ligging van deze plaats de vierde bestelling voor den handel ncodig deed zyn. Meerdere leden ondersohreven den in houd dezer motie maar zagen haar als veel te beperkt. Vooral de heeren Bierema, v. d. Waerden en Bakker dron gen aan op een veralgecneening van den inhoud der motie. Imaners zoo werd betoogd dat de vierde post bestelling in Amsterdam. Rotterdam m den Hr.ag zal worden afgeschaft, ls niet in te denken, mear er bestaat wel ge vaar voor afschaffing in de steden als Leiden, Haarlem, den Bosch. Leeuwar den en Groningen. Een zoodanige af schaffing benadeelt handel en verkeer en schaadt het geestelijk leven werd volkomen Juist den minister voorge houden dcor de ovengenoemde lieeren. De heer v d. Waerden waarschuwde Mevr. BakkerNort reeds in de eerste termijn, dat wanneer zy haar metic niet zou veralganeenen. hy den minis ter een andere motie sou voorhouden, die het voorleggen van de kwestie der 4de bestelling aan den Postrnad. zou vragen. In tusschen van geen der beide moties is iets gekomen. De heeren Oud. de Visser. Bakker en zyistra spraken over het personeel. De heer Oud lette bovenal cp dc onrust, die de voortgaande reorganisatie in het bedryf bU het personeel had veroor zaakt en op een z.i. te groot aantal be ambten op arbeidscontract werkzaam by den Girodienst. Dc heer de Visser wensebte en hU vroeg het by motie een beduidende veranderde salaris regeling, vooral voor het lager personeel van de postcrUen. Een onderwerp, dat gisteren ook door den heer Drop was aangestipt, was de doorvoering van den achturendag voor het Postbedrijf De a.r. en de c.h. spreker bepleitten meer Zondagsrust voor het personeel de eerste, de heer zyistra vroeg thans reeds maatregelen voor den eersten Januari 1928, die op Zondag valt. De eerste spreker bij de Poatbegrooting was de heer Weitkanip geweest. HU be toogde hetzelfde als de beide laatste woordvoerders by de algemcene beschou wingen gisteren, de heeren Ebeis en Bakker. Gedrieën toch wezen zy op de noodzakelijkheid van meer tclefoonmo- gelljkheden ten platïelande De minister, zijn antwoord met medc- deelingen op dl" pun" aanvangende, gaf oorloopig weinig uitzicht aan ce plattelanders. Wanneer het geheel van de verlaging der telefoontarieven aan de orde komt. zal ook het tarief voor de plattelands telefoon onder het oog worden gezien. Maar op 't moment wilde de minister de plattelanders, die Inter communaal telcfoneeren niet goedkooper uit doen zyn. dan de stedelingen, die ook intercommunaal telefonoeren. Wanneer de telefoontarieven aan de orde zijn? Da', zal nog we! een poosje aanloopen. Want de minister verzocht de leiding van het Postbedrijf eenig ver trouwen te schenken: ontwikkelt het bedrijf zich verder goed. dan zullen ongctwyfeld binnen enkele Jaren ook de telefoontarieven worden verlaagd. Voorloopt? is de minister '<*z!g met an dere tariefsverlagingen. Op 1 Februari hoopt hij zoowel verlagingen Ir. de ta rieven voor het locale verkeer aan te brengen (tot dc oude prijzen) als ver lagingen In de tarieven der drukwerken me: ongeveer 25%. Goede vooruitzichten! Meer vertelde de minister niet, om der. goeden gang van het bedrijf niet te storen. Er staat dus blijkbaar nog meer op de lijst. We worden bepaeld benieuwd! Tot rentevergoeding aan de inleggers by den Postcheque- en Girodienst is de minister nog altijd niet geneigd. Ach. Kamerleden, klaagt toch niet over de onrust der reorganisatie riep dc bewindsman uit want er moet not; meer gereorganiseerd worden, wil het bedryf zoo economisch mogelijk verder loepen. Tav. de loon- en salariskwesties even goed als t.a.v. den arbeldstyd. merkte de minister op. dat deze kwesties niet incidenteel kunnen opgelost worden by de Post waar loor. en arbeldstyd voor alle staatsbedrijven gelijkelijk gelden moeten. De Telegraaf die kan de minister nog niet mivsen: de Telegraaf moet zeer verbreid zyn .al was 't alleen maar cm de gelukstelegrammen". De heer Van Braambeek zetclc. dat ar.dere wegen voor de Telegraaf moesten gebaand worden. ..Heel mooi" zei minister v. d. Vegte „maar weet de heer Braambeek reeds een nieuwe baan?" De heer Van Braambeek antwoordde niet Wat den Zondagsdienst betreft deelde de minister mede: een afschaffing van den Zondagschen pcstaegelverfcoop ls la overweging. En nu dc Groningsche aangelegen heid! De vierde bestelling. Het bleek spoedig, da: verschillende afgevaardigden rirh vergist hadden. Er zyn niet heel veel plaatsen met vier bestellingen: alleen Groningen had er nog vier. met de groote stedsn. Am sterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht. En nu werd er een proef geno men. met Groningen om ook daar de vierde bestelling af te schaffen. De m.- nister had doen becUfercn. dat wanneer de laatste bestelling om 7 uur plaats had 89% der poststukken daarin zouden wor den opgenomen, die anders 's avonds bezorgd worden en dit in verband met den loop der treinen uit Holland. Hy wees er voorts op. dat by vier bestel lingen. de tassehen van de poetbodes te licht zijn. Het geldt een proef zeide de minister. Wordt de motie-Bakker—Nort aanvaard ja of neen. dat geeft niets, ik zal den ernst, waarmede de proef wordt geno men. niet daarvan afhankelijk maken. Mevr. Bakker—Nort heeft hierop haar motie ingetrokken, zy moet nog evn wachten. De motie L. de Visser viel met 48—14 stemmen. De Poatbegrooting is aanvaard. Bij de artikelen sprak niemand. Daarna zette de Kamer zich aan Waterstaat. De begrooting der provinciale en plaatselijke belangen! By den aanvang der discussies waren alreeds 21 sprekers ingeschreven. Dat belooft wal Der traditie getrouw vermelden we alleen wat meer algemeen belang heeft of voor Haarlem en omstreken de aan dacht onzer lezers verdient. VUf ppre-kers gisteren nog. We ver melden dat de heer Ebels op spoedlgen uitvoer van het Amsterdam—RUn-kanaal heeft aangedrongen en de heeren Welt- kamp. v. d. Heuvel en v. d. Sluis voor de afwatering van OverUrsel zijn op gekomen. Morgen voortgang van de litanie der bruggen, wegen, vaarten, vlieten, sluizen, dyken, polders De Justitie-begrooting werd vannacht te kwart voor 3 aangenomen. Mot den voorzitter waren nog 4 Kamerleden aan wezig. Dat een nachtbehandeling niet deugdelijk kan zUn, spreekt vanzelf, maar 't moet den president worden toe gegeven. willen de begrootlngen gereed zyn voor Kerstmis, dan moet er wat voortgemaakt worden. INTIMUS. HAARLEMMERMEER. AANBESTEDING. By de door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer gehouden openbare aanbesteding van het maken van een onderbouw voor- en het vervoeren, re- pareeren en plaatsen van een rybrug over de Hoofdvaart te Abbenes alhier, werd ingeschreven door: Johs. Garas te Oude-Weterlng voor 5980. Oebrs. Lultng te Woubruvge voor J 6315. Firma Witries en Hconlng te R^k al hier voor 6460. Het werk werd aan den laagsten In- schryver gegund. INGEZONDEN MEDEDEFLINGEN a 60 Cents per regel. Neem dan nog vandaag eenige Formaminltabltuen. Daarmede geneeet gc Uw keelpijn apoedig. Geef Formainint ook aan Uw huiagenooten, dan voorkomt ge besmetting. De keelontsmettende tabletten In alle Apoth. en Drog. k per flescli

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 7