DATUMSTUKJES Onze Groentjes 45e Jaargang No. 13642 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 9 December 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per waek f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 13-57^. Franco per post door Nederland 3-87V». Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haariem en Omstreken f0.57H: franco per oost f 0.65 ADVERTENTIEN: van 1 tot 5 regels 11.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. B| abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents i contant, buiten bet nrrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredaotie 16064, Redactie 10600 •n Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantooi voor Santpoort, Velsen. Velsen-Noord, IJmulden, IJmulden-Ooat, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerk weg 2, Velsen, Telefoon 621 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ter bespoediging en voor het gemak van belanghebbenden ver zoeken wfj voor de verschillende afdeelingen van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere me- dedeelingen of vragen voor de Redactie: 10600; Voor den Hoofdredacteur: 15054; Voor advertenties, abonnemen ten en bezorging: 10724 en 14825; Voor aangelegenheden van de directie: 13082. AGENDA. VRIJDAG 9 DECEMBER. Stadsschouwburg La Compagnie du vieux Colombier „L'Hlusion". 8 uur. Gereformeerde Kerk, Kloppersingel. 2de Orgelbespeling door den heer George Robert met medewerking van een Ge mengd Koor onder leiding van den heer D. Hogenbirk Sr., 8 uur. Doopsgezinde Kerk, Groote Houtstraat Lezing met lichtbeelden. Dr. K. P. C. A. Gramberg, ever: „Het Medische Werk op het Doopsgezinde Zendingsterrein". 8 uur. Rembrandt Theater: doorloopende bioscoop en variété-voorstelling 's av. van 7 tot 9 uur en van 9.15 tot 11.15 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern. Dancing. Cabaret Jazz band. ZATERDAG 10 DECEMBER. Stadsschouwburg: Hedda Gabler. 8 uur. Schouwburg Jansweg. Jaarfeest Ned. Reisver. Opvoering van .De Schande", door „Jacob van Lennep". 8 uur. Cinema Palace. Groote Houtstraat. Bioscoopvoorstelling 2% en 8 uur. Luxor Theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 2'j en 8 uur. Rembrandt Theater, Groote Markt. Matinée des middags twee uur, en ver der doorloopende bioscoop- en variété voorstelling, 's van 7 tot 9 uur, en van 9.15 tot 11.15 uur. Scala Theater, Kleine Houtstraat. Bioscoopvoorstelling 214 en 8 uur. Cabaret Modern: Dancing, Cabaret Jazzband, Gebouw Bloemhof. Bal van 8 tot 2 uur. 10 uur Feestelijke Intocht van St. Nicolaas. KENNEMER PROFESSOREN-KRANS. In Haarlem en naaste omgeving wo nende hoogleeraren en oud-hoogleeraren houden sedert eenigen tijd als gezelschap met bovengenoemden naam naar de in universiteitssteden bestaande gewoonte, maandelijks hun gezellige bijeenkomsten. Vertegenwoordigd zijn Amsterdam (Ge meentelijke Universiteit, Vrije Universi teit. Rijks-Academie van Beeldende Kun sten), Leiden en Utrecht. Alle facul teiten zyn aanwezig: theologie, genees kunde, wis- en natuurkunde, letteren, rechtswetenschap, handelsfaculteit, in- dologische faculteit. De bijeenkomsten zijn ingesteld op initiatief van prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga te Santpoort. Dfe krans telt niet minder dan veertien leden. STUCADOORSSTAKING GEëINDIGD. ARBITRAIRE BESLISSING VAN HET GESCHIL. Hedenmorgen is, naar wij uit het Politierapport vernemen de stuca- doorsstaking bij de firma F. van Dam geëindigd. Van de zijde der R.-K. Stucadoors- vereeniging (onderafdeeling der R.-K. Middenstandsvereeniging) vernamen wij, dat volgens de bepalingen van de tusschen werkgevers en werknemers in het stukadoorsbedrijf vastgestelde col lectieve arbeids-overeenkomst deze sta king ongerechtvaardigd was, omdat een dergelijk geschil volgens deze bepalin gen arbitrair moet worden opgelost. Het bestuur van de werkgeversorganisatie had zich dus tot het Rechtskundig bureau van de Rü. Middenstandsver eeniging gewend, met het gevolg, dat aan de stakers gela:: werd. de staking op te heffen en Vrijdagmorgen weer aan het werk te gaan. Dit is dan ook ge schied. Het geschil zal arbitrair worden opgelost. K:t aantal stakers bedroeg niet 60, zooals abusievelijk in ons vorige num mer werd gemeld, maar 27, aldus werd ons van dezelfde zijde medegedeeld. Haarlem, 9 December 'n Surprise. Dit is een rubriek waarin onderwer pen van zeer afwisselenden aard en be langrijkheid behandeld worden. En zoo belandt de schrijver, vlak na twee zeer ernstige beschouwingen onder de titels ,.Na Pisuisse's Dood" en ..Anti-Critiek" by een vriendelijk niemendalletje „un petit rien" zou de Franschman zeggen. Het is de historie van een welgeslaagde St. Nicolaas-surprise. Een van mijn kennissen, afdeel in gs- chef in een industriëele onderneming, ontving op 5 December een groote doos marsepein. Het pakket was aan hem en zijn vrouw geadresseerd en werd te zij nen huize bezorgd, maar niets duidde den afzender aan. Ofschoon anonieme zendingen bij dit schoone feest wel meer voorkomen, kon de gelukkige begiftigde deze niet als een vanzelfsprekend feit aanvaarden. Hij noch zijn vrouw konden zich voorstellen wie hun anoniem een groote doos mar sepein zou zenden. En aangezien mijn kennis een zeer voorzichtig en ook een zeer eerlijk man is zei hij: „Laten wij maar eens even afwachten of we er wat van hooren. Het zal misscnien verkeerd bezorgd zijn". Aldus geschiedde. Twee dagen lang keek de familie slechts, al watertandend, naar het zoete geschenk. Intusschen ontkenden alle vrienden dat zij er iets van wisten, en niemand deed navraag. Weshalve in den avond van de tweeden dag vader het sein gaf, en het gezin toehapte. Nauwelijks was dit geschied of er werd opgebeld. .,U spreekt met mevrouw X", zei een vriendelijke stem. ..Hebt u mis schien een groote doos marsepein ont vangen? Ja? Oh, nu dan, die was voor mij bestemd. U hebt de doos zeker nog niet aangebroken „Ja ziet udat hebben wij wel een klein stukje.-.. wij dachten natuur lijkdat „Eet de rest dan ook maar op, 't kan mij niet schelen!" snauwde plots dc vriendelijke mevrouw X, cn smeet (blijk baar) de hoorn op den haak. Mijn kennis was zeer ontsteld, en pijnlijk getroffen. HU is, zooals ik zc-i, een zeer voorzichtig en tevens een zeer eerlijk man. Hij vreesde bovendien dat-ie hier last mee zou kunnen krijgen, en belde de politie op. De hoofdinspecteur van den justitiëelen dienst, in eigen persoon, stelde hem gerust. Gezien het adres, in aanmerking nemend de op merking „Eet de rest dan ook maar op"enzoovoorts. Er was geen gevaar bij. Waarop mijn kennis mü het geval kwam vertellen, omdat het misschien wel aardig voor de krant was. Heele- maal gerustgesteld voegde hij eraan toe: .Kijkt u eens, ik wou 't u niet zeggen vóór de politie had verklaard dat ik er geen kwaad mee kon. Maar nu kan ik 't gerust oververtellen Dat bleek maar betrekkelijk waar.. Want dienzelfden middag ontmoette ik een ander departementshoofd van de zelfde onderneming. Er lag een breede glimlach op zijn gelaat. En hij zei: ,,lk heb van hem gehoord dat-ie 't aan u verteld heeft, en dat u er iets over schrijven zou. Vanavond hadden wij hem de ware toedracht wille nvertellen, maar nu wordt het nog mooier. Wij zullen zwijgen. Veel beter dat-ie 't morgen in de krant leest". „Wat is de ware toedracht dan?" Hij grinnikte, en begon in welluidende altstem: „Hebt u misschien een groote doos marsepein ontvangen?".... .Dus mevrouw X?".... ,Dat was ik". Het lijkt mij aardig voor het slacht offer om dit vanavond in de krant te lezen. Het tweede deel van deze surprise- in-ètappes wordt aldus aan hem onthuld. Maar het merkwaardigste is dat nog steeds niemand het eerste deel kan op helderen. Want de zender van de doos is nog steeds anoniem. Niemand weet wie 't is. Ik hoop dat ook hij dit leest, en geniete van de uitgebreide gevolgen. Het aardigste zou wel wezen als het pakje tenslotte toch aan een verkeerd adres was bezorgd De namen der betrokkenen heb ik na tuurlijk verzwegen, maar zoowel die van den begiftigde als het pseudoniem van de opbellende dame behooren van de meest- voorkomende. Hetgeen de mogelijkheden en onzekerheden plezierig bevordert. Het hoeft nog lang niet uit te wezen. R. P. DE SCHILDERSSTAKING. Op de Donderdag gehouden vergade ring van de bij de staking in de Slacht huisstraat betrokken schildersgezellen is besloten de staking onveranderd voort te zetten. Het Hoofdbestuur van den Nederl. Schildersgezellenbond had de leiding van deze vergadering. Na de vergadering had een conferen tie plaats met een aannemer van het bouwwerk. Deze verklaarde dat de aan nemer van het schilderwerk financieel tot voortzetting niet staat was. Hij wenscht evenwel de consequentie daar van niet roor zün rekening te nemen. ADONIS. Hier is, lieve lezeressen, Nu de ideale man, Uiterlijk dan, wil ik zeggen. Kijk hem maar eens grondig an; Naar Amerika ansche meening, Is hij 't filmster-ideaal. Mooier nog dan Valentino, En die andren allemaal: Een ding is alleen maar jammer. Hij 's niet echt, ontworpen maar Met een droomerige visie. Door een knappen teekenaar: Deze heeft de mooiste trekken, Van vijf filmsterren geleend, En die in een enkel facie, Tot Adoniskop vereend; Charlie Chaplin gaf zijn voorhoofd, Douglas Fairbanks gaf zijn kin, Ronald Coleman's denkre oogen. Kregen er him plaatsje in: Met den neus van Buster Keafcon, En den mond van Barrymore, Stelt de ideale filmster, Zich volledig aan u voor; Welk 'n treffende Adonis, Wat 'n bakvlschideaal, Daarnaast is mijn eigen schoonheid, Zelfs nog leelijk en banaal: Als ik het oprecht mag zeggen. Vind ik hem wat al te schoon. Al te lief en te aanvallig, Voor een nuchter manspersoon: Ik ben blij, dat ik zoo'n prachfcman. Bij mijn kennissen niet ken. Maar het is natuurlijk mooglijk, Dat ik bevooroordeeld ben, Doch het feit blijft, hjj bestaat slechts, In het droomend schildersbrein. En tenslotte is zoo'n man toch. Ookte mooi, om waar te zijn. P. GASUS. HET ONDERWIJS TE BLOEMENDAAL. VOORSTEL TOT VERBOU WING VAN EEN SCHOOL. B. en W. van Bloemendaal schrijven aan den raad dier gemeente o.a. het volgende- Bi: de toelating van leerlingen tot de le klasse van school A school voor uitgebreid lager onderwijs, aansluitende op het 6e leerjaar der scholen voor gewoon lager onderwijs zijn tenge volge van plaatsgebrek moeilijkheden te vreezen. Neemt men in aanmerking, dat de hoofden van andere lagere scholen ten gevolge van het plaatsgebrek de ouders niet kunnen adviseeren om plaatsing op school A te vragen, dan ligt ihet voor de hand, dat hier ten spoedigste een oplossing moet worden verkregen. De eenig mogelijke is het inrichten van een tweede le klasse aan de school voor uitgebreid lager onderwijs, waar voor het bijbouwen van althans een lo kaal noodzakelijk is. Naar het ons wil voorkomen, zal het evenwel wenschelijk zijn twee lokalen te ontwerpen, waar van dan een voor het bovenomschreven doel kan worden bestemd en het andere wanneer de behoefte zich daaraan doet gevoelen voor een klasse voor voorbereidend onderwijs. Het gebouw, bij welks oprichting reeds met de mogelijkheid van uitbreiding re kening is gehouden, leent zich daarvoor uitstekend. Aan den Noordelijken vleugel kunnen zonder het minste bezwaar twee boven elkander gelegen lokalen worden gebouwd. De kosten van een zoodanige verbou wing worden met inbegrip van centrale verwarming, meubileermg en stoffeering geraamd op f 18.(Jëö. In verband met het bovenstaande verzoeken wy u (aldus eindigen 3. en W.) ons voor een en ander wel een crediet van f 18 000 te willen toestaan en ons te machtigen te zijner tijd hei noodlge te verrichten voor de benoeming van een onderwijzer. ONZE FEESTAVOND Wanneer ik zelf een verslagje schrijf over den feestavond, dien ik Donder dagavond mocht aanbieden aan al onze vaste medewerkers in de onder neming. redactie, administratie, tech nisch personeel en courantbezorgers, dan doe ik dat om twee redenen, die aanstonds zullen blijken. Laat ik voor- af zeggen, dat de Schouwburg aan den Jansweg genoegelijk ingenomen was net omstreeks 250 personen, 65 van redactie. administratie en technisch personeel. 60 courantombrengers. allen met hunne dames. No. 1 van het programma stond er niet op en was dus een verrassing. Op het doek verschenen een serie licht beelden van het ontstaan en de ont wikkeling Van onze onderneming, waarbij de heer J. B. Schuil een van die goed geschreven verzen van P. Gas us voordroeg, die onze lezers zoo goed kennen en waarvan zij lederen dag genieten. Deze kracht in Haarlem's Dagblad, die zich altijd op den achtergrond houdt, hoewel de courant veel aan hem te danken heeft op journalistiek en directoriaal gebied, had zich daarvoor als altoos veel moeite gegeven en daar ben ik hem hartelijk dankbaar voor. Dit eens in het openbaar te kunnen zeggen is een van de redenen, waarom ik het schrijven van dit verslagje niet aan een ander overliet. De tweede reden bestaat hierin, dat ik langzamerhand met zooveel lofs verle gen raak de jubilaris is er zich ter dege van bewust, dat hij fouten en tekortkomingen heeft en wanneer daar van een tijd lang niet gerept vordt, na melijk zoolang zijn jubileum duurt, wordt het hem af en toe wat bang om 't hart. Maar hij Is P. Gasus daarom niet minder dankbaar en vond het na tuurlijk prettig, dat de toeschouwers en toehoorders applaudisseerden bij menige afbeelding en menig portret. Ten slotte kregen alle aanwezigen vers en afbeeldingen iz een keurig boekje vereenigd, ter herinnering mee. Hierna werd de film van ons bedrijf vertoond, die gedeeltelijk reeds bekend is, maar thans op de hoogte van den tijd gebracht met al de laatste verbe teringen en aardige bijvoegingen. Ver volgens kwam men tot de verschillende vertooningen van het programma, sa mengesteld door den heer Benno. die ik slechts kort vernielden zal. Van de twee voordragers, een dame en een heer, komt zeker de eerepalm toe aan de dame, Mevrouw Seemer, die haar mannelyken collega ver over trof, ook wat de keuze der nummers betrof. Koddig was de imitator de Wilde optredende bij een bioscopisch uitstapje van Amerikanen in Amster dam en schitterend, in den rechten zin van het woord, een lichtnummer van la Marena. Een artist trad eerst als jongleur en daarna als goochelaar op, ter zyde gestaan door zijn dwazen knecht: dit tweetal bracht veel tot de vroo- Hjkheid bij. Het was bijkans middernacht, toen wy scheidden. De gastheer dankt zUn gasten voor hunne aanwezigheid en de opgewektheid, die zij meebrachten. J C. P. GELDIEENING VAN BLOEMENDAAL. 200.000.—. B. en W. van Bloemendaal hebben het volgende voorstel ingediend: De Raad der gemeente Bloemendaal: Overwegende, dat zich vrijwel in den loop van elk dienstjaar gebrek aan kasgeld doet gevoelen, doordat de mid delen by de begrooting aangewezen, niet in voldoende mate toevloeien om de ver- eischte betalingen te doen: dat B. en W. te allen tyde in de ge legenheid dienen te zyn om in een even tueel gebrek aan kasgeld te voorzien; Gelet- op de artikelen 136 en 194a der Gemeentewet Besluit: le machtiging te verleenen aan B. en W. om ter voorziening in het in den loop van het jaar 1928 te verwachten gebrek aan kasgeld een tijdelijke geld- leeriing aan te gaan van ten hoogste Tweehonderd duizend gulden (f200.000) tegen een rente van niet meer dan 1'' boven het promesse-disconto van de No- derlandsche Bank: 2e. te bepalen, dat de krachtens deze machtiging op te nemen gelden afgelost zullen worden vóór of op 31 December van genoemd jaar: en 3e. aan te wijzen voor de voldoening der rente en aflossing dezer leening alle gewone inkomsten der gemeente. HEEMSTEDE. DE NIEUWE BRUG. Door het gemeentebestuur van Heem stede is aan Gebr. van den Putten, aannemers aldaar, opgedragen het ma ken van een vaste brug over de Craye- nestervaart, nabij het Spaarne, \oor 1 21-990. De firma wae op één m de laag ate taffcferijver. voor Zaterdag 10 December kunnen worden ingezonden tot Vrijdagavond 9 uur Bureau van Haarlem's Dagblad Groote Houtstraat 93. Uitsluitend a contant 25 ets. 1-4 regels DE GEMEENTE- BEGROOT ING. ONS ONAFHANKELIJK STANDPUNT. De Nieuwe Haarlemsohe Courant schrijft in een commentaar op het af- deeJingsonderzoek van de gemeentebe- grooting: By de besprekingen bleek er in een enkele afdeeling een pessimistische stemming te heerschen ten nzien van de finaneieele positie der gemeente. De ze bestond natuurlik bij de oppositie groepen. nl. de S.DJLP. en de Vrij heidsbond. ten aanzien van de handha ving van het belastingpercentage voor de inkomstenbelasting op 1 1 2. Wie het orgaan der oppositie, Haarlems Dag blad, gelezen heeft, zal reeds vermoed hebben dat die kwestie by het afdee- lingsonderzoek ter sprake zou komen". Tegen deze opzettelijk* onjuiste voor stelling van feiten protesteeren wy ten scherpste. Haarlem's Dagblad is ten al len tyde strikt neutraal gebleven op het gebied van godsdienst cn partypoiitiek, en zal dat steeds biyven. Wy zijn vol komen onafhankelijk van alle politieke partyen, en er is geen sprake van dat ooit door eenige party invloed op onze houding zou kunnen worden uitge oefend. De actie die in ons blad is ge voerd, eerst tegen de finaneieele rege ling van de annexatie (die door den ge meenteraad met algemeene stemmen werd aangenomen), deama tegen de ontijdige verlaging van de opcenten op het Personeel (u-aartegen de S.D.A.P heeft gestemd) en nu (mede als logisch gevolg van het vorige) tegen de wijze waarop de gemeentebegrooting is opge maakt. gaat geheel uit van schryver de zes, en van niemand anders. Door geen enkele politieke party is ook zelfs maar getracht om daarop eenigen Invloed uit te oefenen. Het zou trouwens niets ba ten. Wij beschouwen deze zaak als een belang der gansche bevolking, in al haar 'iagen en geestesrichtingen, en daarvoor komen wy op. Welke politieke partyen er voor en tegen deze begroo ting zyn gaat ons niet aan. By voor zoowel als tegenstanders bestaan trou wens party-bezwaren en party-overwe gingen die wy nimmer hebben doen gelden, wy staan op ons eigen stand punt. De belacheiykheid van den term „or gaan der oppositie" zal ieder temeer op vallen omdat in hetzelfde stukje deze oppositie wordt aangeduid als bestaande uit de S. D. A. P. en Vryheidsbond twee groepen die in de politiek zeer ver van elkaar staan, en waarvan wel nooit iemand zou kunnen aannemen dat zy een gemeenschappeiyk orgaan hadden. Voor redacties van partybladen van alle richtingen is het veelal moeiiyk om zich in te denken in de positie van een blad. dat totaal buiten de partyen staat. Dat blijkt by deze gelegenheid weer eens. Met genoegen maken wy er ge bruik van om dit antwoord te geven. Mogen de Nieuwe Haarlemsche Cou rant (en eventueel andere partybladen) er althans van leeren dat het niet helpt om de zaken scheef voor te stellen. Onze actie heeft zich gericht en zal z:ch blUven richten tegen de wyze waarop door den wethouder van Financiën deze begrooting is samengesteld. Dat de wethouder toevallig vrijzinnig- democraat is doet er voor ons niets toe. Het zou evenmin voor ons verschil ma ken als hy R.K. was. zooals de Nieuwe Haarlemsohe Courant, of SJD.A.P.'er, of Vryheidsbonder of iets anders. Wij zyn van meening dat de moeilijke fi naneieele positie van het vergroote Haarlem volkomen in het licht gesteld moet worden en onder oogen gezien, en dat begroot dient te worden zonder ge flatteerde ramingen, zonder fantastische sluitpost, zonder overmatige belasting van de bedrijven. Wij hebben voorts de uiterste zuinigheid aanbevolen en vooral en bij herhalmg erop aangedrongen: „Leg ae positie volkomen aan den Raad open, zoodat deze precies weet waaraan hij toe is en daardoor de krachtigste medewerking za! verleenen om bel as- tlngverhocging te voorkomen". Dit beschouwen wij als een gezonde redeneering. in het belang van de gan sche bevolking van Haarlem, en wy zul len die blijven voeren, van ons eigen standpunt, volkomen vrij van alle party- politiek. a. P. ALGEMEENE VEREENI- GING VAN GEMEENTE. AMBTENAREN. Personeelsformatie. DE HEER GOEDHART ER TEGEN. De afdeeling Haarlem van de Algé- meene Verecniging van Gemeente-amb tenaren hield Donderdagavond een le denvergadering. Van de gelegenheid tot introductie was dcor een vyftiental per sonen gebruik gemaakt. Alvorens het vraagstuk der personeelsformatie in te leiden, legde de heer Goedhart de vol gende verklaring af. In verband met het besluit om hem als lid van het Nat'fi naal Verbond van Gemeente-ambtena ren te royeeren. Verklaring van den heer Goedhart- In verband niet de berichten, welke in de laatste dagen in de pers zyn ver schenen stel lk er prys op. voor ik be gin met het onderwerp: de personer1*- formatle te bespreken, een verklaring r.f te leggen. De geheele actie, welke tegen my is ondernomen, is een persoonlUke wraak neming van de zUde van het bestuur der afdeeling Haarlem en van het Dage- lUksch Bestuur van het Nationaal Ver bond. Hetgeen zich thans heeft afge speeld. kan niet anders, dan het ontbin dingsproces, dat de laatst® jaren in het Nationaal Verbond bezig la zich te voltrekken, verhaasten. Het instituut van bezoldigde bestuurders, hoe nuttig cn noodzakelijk overigens, is by het Natio naal Verbond een kanker geworden, die alles ondermynt. Het is te noief om te veronderstellen, dat uitsluitend de af scheiding van de afdeeling Schoten met den aankleve van dien. de oorzaak zou zyn, dat tegen mU wordt opgetreden. Het is slechts een aanleiding geweest. In de berichten staat bovendien een onjuistheid natuuriyk onbewust! nl. dat lk onderhandelingen met de af gescheiden afdeeling zou hebben aan geknoopt. Het Initiatief daartoe is uitge gaan van die afdeeling die destijds door my is opgericht, krachtens een op de ledenvergadering genomen besluit. Ook de afdeeling Heemstede stond aan do zyde van Schoten en het bewijs daarvan is. dat de leden van de afdeeling Heem stede. die in Haarlemschen dienst over gingen (op een enkele uitzondering na. tengevolge van een familierelatie) niet naar de afdeeling Haarlem van het Na tionaal Verbond zUn overgegaan, doch zich by den C. N. A. B. en de Alg. Chr. Ambtenaarsvereenigtag aansloten. De belangen der geannexeerde amb tenaren zyn door 't Na;. Verbond ver waarloosd ondanks alle beweringen van het tegendeel. Overigens kan lk my gemakkelijk in de omstandigheden schikken. De ver houdingen by het Nationaal Verbond waren zoo. dat vroeg of laat een botsing moest komen. Men meent my met de meest unfaire middelen te moeten bc- strUdcn; het zy zoo. Ik gevoel geen lust om alle vuile zaakjes op te halen maar toch moet ik my één geval naar voren brengen, om de mentaliteit van de lei ders van het Verbond to typeeren. Men heeft uitgemaakt dat ik onwaardig ben lid te zUn van het Nationaal Verbond, maar lk acht toch den tijd niet ver meer, dat tal van leden het Nationaal Verbond onwaardig vinden. Tydens den bekenden stryd over de fusie tusschen N. V, V. en A. N. V. kreeg de heer Koolman een rapport in handen, waarby het particuliere leven van een aantal bestuurders van den Centralen Bond van personeel by de Posteryen en Tele grafie op de schandaligste wijze werd uiteengerafeld. Dit rapport moest die nen om de voorstander.! der fusie on mogelijk te maken. De belde bezoldigde bestuurders BerghuUs en Koolman van het Verbond hebben op het Bondsbu- reau te Utrecht 100 exemplaren laten afdrukken ter verspreiding. Slechts 15 exemplaren zijn verspreid door bilze:-.- dere omstandigheden, maar toch ty peert dit feit de mentaliteit en het teint yin. dat het doel de mlddeien heiligt In de vergadering op 25 November JL heb ik met stukken aangetoond, dat: 1. de bondsvoorzitter, de heer Van Geclcn. niet leidt, maar geleid wordt; 2. dat in het algemeen de belangen d r ambtenaren niet naar behooren worden behartigd; «a. dal <to handelingen vaj

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1