HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN STADSNIEUWS. FLITSEN FEUILLETON VERMIST VRI 'DAG 16 DEC. 1927 DERDE BLAD No. 3715 HOE KON DE SOVJET-REPUBLIEK TIEN JAAR BESTAAN? DE FOUT DER BEVRIJDERS ZUCHT NAAR GELD VERDIENEN HOE DE KLEINE BOER GEPAAID WERD DE KRACHT VAN BEDREIGING AFGEDWONGEN VERBETERINGEN WAAROM HET TIENJARIG BESTAAN EEN ERKENNING VAN MISLUKKING IS. Er Is dit Jaar nog al ophef gemaakt van het tienjarig bestaan van het régime in Rusland. Het Sovjet-bewind leeft bij re clame en propaganda, zoodat het niet te verwonderen is. dat zijn kopstukken de gelegenheid aangrepen voor een be toog, als zou het communisme er wel gevestigd zijn en het vertrouwen genie ten van de groote meerderheid der be volking. Het overige Europa, van dien kant aan veel schetterens gewend, is daarmee zeker niet tot het communisme bekeerd; wel hebben velen zich de vraag gesteld, hoe een zoo verwerpelijk sys teem tien jaar lang heeft kennen be staan en vooreerst niet schijnt te zullen verdwijnen. Het antwoord daarop te geven schijnt niet moeilijk. De eerste reden is. dat de andere Europeesche mogendheden, be vreesd voor het overslaan van het com munistisch bederf, den nieuwen Russi sche heerschers in de kaart hebben ge speeld door legers onder Kol tsJak. De- nlkin, Wrangel op hen af te zenden. Deze witte legers waren niet zoo blank van deugd of zij hebben menigmaal de menschen die zij kwamen verlossen, schrikkelijk gehinderd en gekweld, zoo dat die vaak niet meer wisten of wit of rood vriend of vijand was. Bovendien lieten de Sovjetheerschers niet na, te wijzen op de buiterüandsche afkomst van deze troepen, althans van het geld waarmee zij betaald werden en zoo lie pen de Russen, meenende dat het hei lige Rusland gevaar liep, samen tegen de witte legers, die als vreemde over weldigers werden voorgesteld. Europa •peelde met deze poging hoog spel. Overwon het niet. dan moest de Sovjet- Invloed er door versterkt worden en zoo is het ook uitgekomen. De les van meer dan een eeuw geleden, de les van 1812, dat men Rusland niet veroveren, kan, is herhaald. Had men het land aan zich zelf overgelaten, dan zou misschien de uitslag heel anders geweest zijn en de anti-communistische strooming hebben overwonnen; nu schroefden, huns on danks. de mogendheden der Entente de positie der Sovjets in Rusland vast. Het avontuur mMukte dus. De mo gendheden hadden quitte of double ge spééld en werd double, ten gunste van de tegenpartij. Zij voegden daar een tweede fout aan toe. Inplaats van de Russische heerschers aan hun eigen hulpmiddelen over te laten, zochten zij htm vriendschap, althans hun medewer king, terwille van handel en nijverheid. Toch 2jou er alle reden zijn geweest om hen aan hun lot over te laten. Met ©en openhartigheid, die met brutaliteit xrfet te sterk betiteld is, kondigden de Sovjets hun voornemen aan, om ds fceele wereld te russificeeren tegen over zulk een bedreiging zou een systeem van isolatie verweer volkomen passend zijn geweest. De Rus, die een primitief wezen is, zou dat ook begrepen hebben. Wat hem in verbazing moest brengen was, om te zden dat Europa om strijd gunstige overeenkomsten met zijn heerschers trachtte aan te gaan; wat kon hij daaruit anders afleiden, dan de groote invloed en de macht van zijn regeering! Zeker, het moet niet gemak kelijk zijn geweest een gebied als Rus land voor de producten van handel en nijverheid te verliezen (onderling wan trouwen heeft hier veel kwaad gedaan) maar men maakte de positie van de Russische overheerschers er sterker mee. Hoe moeten dezen gegrinnikt hebben, toen de Europeesche industrieel en koop man zich opnieuw aanmeldden om za ken te doen, terwijl de Russische ver tegenwoordigers in de hoofdsteden van Europa stookten wat zij konden in het belang van een wereldrevolutie. Op t laatste stuurde de eene Staat den kuipen- den Rus als vertegenwoordiger terug en deed de andere huiszoeking in Rus sische bureaux, maar de betrekkingen afbreken deed men niet. Den grooten klant wilde men in leder geval behou den. Moest daaruit een eenvoudige man in Rusland niet afleiden, dat zijn be stuurders knapper waren, don die an deren? Een derde reden is zonder twUfel ge weest, dat de nieuwe heerschers den ar men Russischen boer in 't gevlei kwa men en zich meer om zijn welvaren be kommerden dan om het heil van den ar- arbeider in de nijverheid. Rusland bezit nog maar weinig industrie en die is natuurlijk gevestigd in en bü de groote steden. Het was dus veel gemakkelijker, het oog te houden op de nijverheid en uitbarstingen van ontevredenheid onder de industrieele arbeiders tegen te gaan, dan oproeren te dempen op het onme telijke terrein van den Russischen land bouw. Wel heerschte ook daar geen te vredenheid, maar er was dan toch iets voor den kleinen landbouwer gedaan, al was het maar dat de groote landeige naars waren verdreven, die hun pach ters in een afhankelijkheid hielden, die van lijfeigenschap zoover niet verwij derd was. De groote kans bleef, dat de platte landsbevolking zich tegen het nieuwe regiem verzetten zou wegens haar ge brek aan eerbied voor den godsdiens', maar hier bleef Ruslands onmetelijkheid een gunstig element voor de veiligheid van de Sovjets. In deze dun bevolkte uitgestrektheden is het organiseeren van een grooten opstand zoo goed als on mogelijk, al ware het alleen omdat de schaarsche spoorlijnen geregeld contact belemmeren. De heerschers zorgden er wel voor, te doen gevoelen, dat het roo- de leger klaar stond opstanden onmid dellijk te dempen. Waarschijnlijk is dit leger van veel geringer waarde, dan zij het doen voorkomen, maar de een voudige Russische boer is niet in staat, dat critisch te beoordeelen en hij ver diept zich er ook niet in. Hij ls van opvoeding en karakter immers geen Europeaan, maar een Aziaat en juist dit enorme verschil verklaart veel wat ons Europeanen onbegrijpelijk is. De Rus heeft een droomerige natuur. Hij is fata list. Nltschewo, het doet er niet toe of wat kan ik er aan doen, ligt hem in den mond bestorven. Niet gauw komt hij in verzet en nog veel moeilijker zou het zijn, hem tot volharding in zijn oppo sitie te bewegen. De vreemdelingen, die in Moskou over het land heerschen (ve len hunner zijn immers geen geboren Russen maar Duitschers of Polen) we ten dat zeer goed en hebben, voor het geval er toch eens een krachtig verzet zou ontstaan, de G. P. U. ingesteld, die afschuwelijke geheime politie, welke te gen spionnage, vrees aanjaging en koel- bloedigen moord zonder voorafgaand be hoorlijk proces, niet opziet. De afgrijselijke Felix Dsjerzjinskl heeft haar georganiseerd en na zijn dood is het vinden van een opvolger niet moeilijk geweest. Hoeveel duizen den onschuldigen ln de kerkers en kel ders van de G. P. U. verdwenen zUn is zelfs bij benadering niet te zeggen, maar de echo van al dat lijden is tot de buitenwereld doorgedrongen. Een pas hierover verschenen boek geeft daarover zoo ontzaglijk veel bijzonderheden, met namen en data er by, dat wij die toch ver en veilig zijn, het nauwelijks kunnen lezen. Het bloed stroomt van de blad zijden. Niemand kan er honderd blad zijden achter elkaar van ondergaan. Zoo sterk is de indruk van al deze on verholen gruwelen, dat wie dit ver schrikkelijke boek uit de hand legt. on willekeurig naar zijn vingers kijkt of die er bloedsporen van hebben over gehouden. Aziatisch-wreedaardig zijn de straf- methoden, die vaak worden toegepast op onschuldige lieden, welke zich in geen enkel opzicht hebben verzet tegen de wetten en voorschriften van het Rus sisch bestuur. Het doet er niet toe. De bedoeling van de G. P. U. is niet, het kwaad te straffen, maar alleen om de menschen angst aan te jagen. Dat ge lukt volkomen. De echo's van Moskou dringen ver genoeg door over heel Rus land. Vergroot en aangedikt door het oververtellen, doen deze ijselijke verha len den moesjik rillen in zijn eenzame woning. Buiten en behalve dit alles bestaat er nog een pers, die in de hand is van de machthebbers. Evenmin als in den tijd der keizers kan onder de Sovjets een onafhankelijke cot bestaan. Alle bladen zingen hetz. lied, tot ver heerlijking van het regime. De kleinste verbetering wordt breed uitgemeten. Voor den eenvoudigen lezer moet het zijn. alsof de regeerders voortdurend op nieuwe en goede dingen gespannen zijn ec inderdaad zijn nu en dan misstanden die totaal onhoudbaar waren, weggeno men. Niets is evenwel moeilijker, dan een toestand volledig overzien, wanneer men er vlak voorstaat, het is er mee als met een tooneeldecor. dat het publiek in de zaal goed onderscheiden kan. ter wijl de spelers op de planken niets kun nen zien dan wat vegen en vlekken. Europa, dat in den schouwburg de ver tooning gadeslaat, weet wat het daarvan denken moet. In vergelijking met Euro peesche toestanden verkeert Rusland nog altyd in diepe ellende. Is een revo lutie. die de machthebbers verjaagt, waarschijnlijk? Velen die het land goed kennen, achten dat niet denkbaar, vooral niet omdat de bevolking voor een deugdelijk democratisch beheer nog lang niet rijp is. De Tartarenmethoden onder de keizers zijn eenvoudig voort gezet onder de Sovjets. De naam. niet de geest is veranderd. Waarschijnlijk is de eenige verbetering die in de naaste toekomst te wachten is, deze dat Rus land, nu Europa zich niet bij het land aanpast, genoodzaakt zal zijn door de kracht der dingen, zich allengs meer en meer bij Europa aan te passen, totdat r van den communistisch en staat niets meer dan de naam overgebleven zal zUn. Maar ook dan r.og zal het land achter aan komen bij de democratische posi tie, waarin de meeste Europeesche lan den verkeeren. Hiermee ls, geloof ik. het raadsel op gelost hoe de Sovjets zich nu tien Jaar hebben kunnen handhaven. De feesten ter gelegenheid van dat jubilé zUn niets dan reclame en propa ganda. De toestand doet denken aan de beruchte trucs van den gunsteling van Catharina TI. Potemkin, die op een reis van zijn gebiedster langs het stroomge bied van de Wolga. haar fraaie dorpen en goedgekleede dorpelingen vertoonde. De dorpen waren van carton en de kloe ren kwamen van den costumier. Dit is geen sprookje, maar een ver haal van werkelijkheid. Zoo is het nu nog. Maar wat in vroegere eeuwen ge heim kon blijven, wordt in onzen tijd van openbaarheid overal bekend ge maakt. De viering van het 10-jarig be staan der Sovjet-republiek is meteen erkenning van onmacht cn mislukking: de wereldrevolutie die zij hoopte is weg gebleven. Integendeel; men heeft de klauwen van den wolf onder de schaaps vacht wel herkend. J. C. P. DE PERSONEELSFORMATIE. Beleid der vertegenwoordigers In het G. O. goedgekeurd. Dinsdagavond vergaderde de afdee- ling Haarlem van het Nationaal Ver bond van Gemeente-ambtenaren naar aanleiding van het verhandelde in de vergadering van het Georganiseerd Over leg voor ambtenaarszaken van 25 No vember. Groote belangstelling bestond voor deze vergadering, omdat de houding van de vertegenwoordigers in het G- O. bU hen, die den loop der besprekingen in het G. O. niet kenden, eenige bevreem ding had gewekt en daaraan door an dere organisaties een onjuiste voorstel ling werd gegeven. Na eenige mededeelingen van huis- houdelijken aard verkreeg de heer Kooi man. lid van het hoofdbestuur, het woord ter behandeling van het agenda punt voor deze vergadering. Alvorens daartoe over te gaan wenschte spreker eenige insinuaties te weerleggen welke van zekere richting in de plaatselijke pers waren gelanceerd. Een volledjge weerlegging en juiste uiteenzetting daar van zal spoedig door hem worden gepu bliceerd. Aan de hand van nauwkeurige aan- teekeningen gaf de heer Koolman ver volgens een uitvoerig verslag van het gesprokene. Al is het gestelde doel niet ten volle bereikt kunnen worden, spraker consta teerde dat het gewenschte correctief na mens B. en W. is toegezegd, alleen dient nog de vorm te worden gevonden waar in dat kan geschieden. Spreker is geen voorstander van personeelsformatie, doch als die formatie er toch moet ko men en over de ambtenaren geoordeeld moet worden, dan wil spreker dat deze organisatie daarbij ls om voor de belan gen der leden te kunnen waken. Als voorbeeld hoe funest een formatie voor de ambtenaren kan zijn werd het Amsterdamse he voorbeeld aangehaald. Juist met dat voorbeeld voor oogen en om te voorkomen, dat zooiets in Haur- VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1079 MOEILIJK BESLUIT Als je te laat bemerkt, dat de afspraak met je vrouw van „bij het boekenstalletje op het perron" niet geheel afdoende is, omdat er aan elke zijde van het lange perron een is en moet je nu hier op haar blijven wachten of naar het andere op verkenning uitgaan. (Nadruk verboden). lem gaat geschieden heeft het Nationaal Verbond vóór medewerking aan de for matie gestemd. De vertegenwoordigers in het Overleg hebben met een gerust geweten hun stem uitgebracht in de overtuiging daarmede de belangen der ambtenaren te hebben gediend. Duidelijk en klaar is door den heer Kooiman dit onderwerp uiteengezet, aan de vergadering overlatende hare goed- keurirgaan de uitgebrachte stem al dan niet te geren. Naar aanleiding dezer uit eenzetting werden door eenige leden op merkingen gemaakt en vragen gesteld. Met genoegen constateerde een der leden dat van de felle critlek omtrent de invoering eener personeelsformatie door de Algemeene Ned. Ambtenaars- vereeniging geuit, op de juiste plaats, dus ln het Georganiseerd Overleg, niets is gebleken. Verder wenschte dat lid een nadere motiveering waarom de ver tegenwoordigers in het G. O. zich niet aan de opdracht der ledenvergadering hebben gehouden. Een ander lid vreesde, dat de formatie een kapstok zal wor den. waaraan de belangen voorloopig opgehangen zullen worden. Verder werd opgemerkt dat met taaie volharding is vastgehouden aan de wenschen der ver gadering, doch dat tenslotte tactisch is gehandeld door te aanvaarden, wat te bereiken was. De vertegenwoordigers ln het Overleg, de heeren Van der Haar en Kluit, wenschten een uitspraak der ver gadering. omtrent de door hen gevolgde gedragslijn. Uit de vergadering werd aangedrongen dit samen te voegen met de goedkeuring van het stemmen vóór of tegen de medewerking aan de perso neelsformatie. Aldus in stemming ge bracht werd de houding der vertegen woordigers in het G. O., door deze zeer druk bezochte vergadering, met slechts vijf stemmen tegen, goedgekeurd. Bjj de rondvraag sprak de heer Lek- kerkerk, lid van het hoofdbestuur, er zijn afkeuring over uit, dat door een gewezen lid. vertrouwelijke particuliere correspondentie, aan openbaarheid prijs is gegeven en hij daardoor wederom het in hem gestelde vertrouwen heeft be schaamd. Lang heeft spreker in dien persoon vertrouwen gesteld, doch hU is daarin wel zeer bedrogen uitgekomen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter hierop met een opwekkend woord deze zeer geanimeerde vergade ring. WERKTIJD SCHEEPSBOUW. Volgens mededecling van den direc teur-generaal van den Arbeid is de werktijd in den scheepsbouw tot 1 Juli 1928 gehandhaafd op 50 uur per week De arbeiders hadden verlangd dat de werktijd boe 48 uur per week zou worden teruggebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. DE BUITENSCHOOL. Bijzonderheden over de plannen. BEZWAREN VAN B EN W VAN BLOEMENDAAL. Het bestuur der Vereeniging ,4e Haar- lemsche Buitenschool" heeft zich met een adres tot den raad van Blocmendaal gewend. Daarin lezen wij: Sinds Jaren reeds bestaat er voor Haarlem en omgeving dringend behoef te aan een gelegenheid, om zwakken, door tuberculose bedreigden, soms reed licht aangetaste kinderen van den leer plichtigen leeftijd onderwijs te doen geven in "n omgeving, die wel verre van hen te schaden of te verzwakken, hun krachten en weerstandsvermogen bij brengt en hen geschikt maakt voor het leven later in de gewone maatschappij. Bloemendaal's grond moet voor de zwakke kinderen van geheel Kennemer- land redding brengen. Nu is het tot nu toe niet mogen ge lukken, om voor de buitensohool een terrein te vinden dat aan alle elschen voldoet. Dit duurde voort, totdat de familie van der Vliet en mejuffrouw van Wickevoort Crommelin aan de Haar- lemsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose voor haar lighallen het ter rein aan den Berkweg achter het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort ten geschenke gaven. Al spoedig bleek, dat de volwassenen daar in de laagte konden verblijven, de de kinderen in de lighal op het hojge duin. maar daarnevens nog gelegenheid over was voor een buitenschool cn wel in een zoo ideale omgeving a!s men zich slechts denken kan. De Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose bleek bereid het terrein tegen een lage huur voor dat doel aan de buitenschool- vereenlging af te staan. En nu leek deze kwestie, behoudens goedkeuring van den Haarlemse hen gemeenteraad, tot als aller genoegen op gelost! wy zouden ruimte genoeg heb ben, om ln een klein gedeelte van den opeet drie zeer eenvoudige schoollokalen (voor ongeveer 33 kinderen elk), elk met -"én wand geheel open naar het Zuid-Ocsten, naast elkaar te bo '.wen, cn daaraan grenzend, haaks er op. een grooter gebouw, meer als herstellings oord gedacht, het internaat voor een aantal kinderen en de noodige lighallen ln de buurt, terwijl verder op het ter rein ideale duinpannen aanwezig waren voor het onderwijs in de open lucht. Maar bij de uitwerking kwamen ook moeilijkheden naar voren. Volgens Je Wet op het Lager Onderwijs zou nie mand anders dan de gemeente Blocmen daal zoodra aan de gewone voorwaar den was voldaan, de eigenlijke school (circa f 18.000, inrichting f 2500) moe ten betalen al bleef dan ook het veel belangrijker en kostbaarder gedeelte „herstellingsoord met internaat" (circa INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cent» per regel. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans als kwartaal* abonnc opgeven, ontvangea het Handelsblad tot 1 Jan. gratis- Abonnement ƒ1.90 p. maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Am» sterdam verhocgd met 20 ct. per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 TELEFOON 10209 f 82.000) over. om op andere wijze, door de gemeente Haarlem of door particu lieren of door beide, elk voor een deel, bekostigd te worden, terwijl de exploi tatiekosten in de toekomst toch ponds pondsgewijze naar het aantal gezonde kinderen door de verschillende samen werkende en samen profiteerende ge meenten zouden worden gedragen. Hierin schuilt dan toch ook waarlijk niets onbillijks! Maar bij de voorlooplge onderhande lingen met vertegenwoordigers van B. en W. van Blocmendaal kwamen an dere bezwaren op den voorgrond. Er zou, zoo meende men. voor een ge bouw daar ter plaatse aan den Bergweg, naast en op hetzelfde terrein van de lighallen. nooit bouwvergunning door de gemeente Blocmendaal gegeven kunnen worden, omdat dan ln de toekomst de gemeente Blocmendaal verplicht zou kunnen worden, om den weg daarlangs den Bergweg, te verbrccdcn en te ver harden. Maar nooit zullen de belanghebben den er ln de toekomst over denken, laat staan r.aar streven, dien Bergweg ver breed en verhard te krijgen. Integen deel: het ls voor het provtr.claal ge sticht zoowel als voor de lighallen uit den aard der zaak een levensbelang, dat deze weg blijgt tooals hij nu is. een land weg. niet open voor het groote. leren- makende en stof opwerpende verkeer. Wanneer het noodig mocht zijn. wil het oestuur der Haarlomsche tubercu- lose-vereeniging zich daartoe wel con tractueel verbinden. Resumeerer.de vraagt het bestuur aan den gemeenteraad van Blcemcn- daal Sn principe uit te maken, of er in de gegeven o:nstar.dighcden wel vol doende aanleiding kan en mag bestaan om in de toekomst aan de vereeniging de voor haar plannen noodige bouw vergunning te weigeren en daarmede „Ia mort sons phrase" uit te spreken over een stichting, waaraan dc geheel© streek in hat belang van de zwakke jeugd zoo dringend behoefte heeft cn waarvan de totstandkoming dan weer jarenlang op zich zal moeten laten wachten. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. Vertaald door JAO. VAN EMDEN. 5) O, dus u bent de dochter van me neer Forberg, zcide de man. terwijl hij nog eens ccn buiging maakte Wilt u zoo vriendelijk zijn. mij bij uw vader aan te dienen? Vader is nog niet thuis, antwoordd. het jonge meisje en de ander, die haar met zijn half toegeknepen oogen zeer scherp opnam, was niet in staat ook maar de minste onrust of onzekerheid bij haar waar te nemen. O. cis' :,:jt mij; ik moet hem over een a zaak spreken. Kan ik h; - hem wachten? Als bet u niet te lang duurt; rede. komt gc.voor.l'jk eerst tegen 7 uur thuis antwoordde Juliane weifelend: het voor uitzicht, dezen man eenige uren hier te hebben, en hem bezig te moeten houden, trok haar niet bijzonder aan. Hij haalde een dik zuiveren horloge te voorschijn. En nu is het pas half vijf. zei hij. dat is nog een heele tijd. Neemt u 't mij niet kwalijk, ging hij voort, en hij zette zich op de bank waarvan ze juist opgestaan was, ik ben den heelen weg van Berlijn te voet gekomen en erg vermoeid Staat u mij toe dat ik hier een beetje uitrust? Mijn naam is Weigel. Christiaan Weigel. Juliane had weliswaar van haar vader dien naam nog nooit gehoord en zij kon zich ook absoluut niet voorstellen, wat deze man met hen te maken kon heb ben. Ze had een onberedeneerd voorge voel. dat hij de brenger van een Jobs tijding was. Toch vroeg zy beleefd: Wilt u niet binnenkomen? Och, het is hier zoo 'n heerlijk zitje, de lucht is zoo frisch en het gezicht op het groen zoo mooi. veel prettiger dan in de stad. U weet heelemaal niet. hoe ge lukkig u bent. Toch wel. antwoordde Juliane. ik heb immers lang genoeg in de stad gewoond, om dat te kunnen beoordeelen Woont u dan nog niet lang hier? Pas twee jaar. Heeft uw vader het huis'gekocht or heeft hij het laten bouwen? Hij heeft den grond gekocht en het huis laten bouwen, antwoordde Ju liane, die naast de ban-,. was blijven staan. Ze was verwonderd over 's mans nieuwsgierigheid. Maar de linden zijn toch onder. Zeker, die stonden hier al en de vruchtboomen in den tuin ook; het ter rein ls een deel van een uitgestrekter) tuin. die verkaveld ls. Ze gaf die Inlichtingen zoo uitvoerig en bereidwillig, omdat het vermoeden bij haar opkwam, dat die neneer Weigel misschien een van de nog beschikbare kavelingen wilde koopen en daarom haar vader wilde spreken; ze was echter te beleefd om hem daarnaar te vragen. De vreemde was minder terughoudend; hij trachtte te weten te komen, wat dc grond en de bouw gekost hadden sprak daarna over hun levensstandaard, infor meerde of zij het huis alleen bewoonden, of ze een dienstbode hielden, wat haar. haar broers en haar moeders bezigheden waren, zoodat het 't jonge meisje ein delijk te bont werd en ze vroeg: Als u niet mee naar binnen wilt komen, zal ik mijn moeder of broer vragen hier bul ten bij u te komen. Ze draaide zich om. maar nu stond Weigel op, versperde haar den weg cn zei: Blijft u hier. Juffrouw, zonder mijn toestemming mag u geen stap doen. Juliane keek hem met groote. ver schrikte oogen aan; zij vreesde dat ze met een krankzinnige te doen had. Wat. denkt u wel, wat heeft dat te be- teekenen? Dat zult u gauw genoeg hooren. hernam hij. Gaat u mü voor in huls. Geïntimideerd gehoorzaamde Julsane. maar nauwelijks had zij een voet over den drempel gezet, of ze riep luid haar moeder en haar broer. Mevrouw Forberg kwam uit de keuken, zij had een lang bïauwgestreept schort voor en een keu kenmes in de hand; bijna tegelijkertijd kwam Gustaaf Forberg haastig door de achterdeur aanloopen. Wat is er? Wat scheelt er aan? vroegen beide. Ik weet het niet. maar deze heer doet zoo vreemd; hij zegt, hij wil vader spreken Dat wil ik ook. brengt u mij dade lijk bij hem! viel Weigel haar ln de rede en opende zonder complimenten de aan de rechterzijde aan de gang gelegen deur; hy had al van de straat af gezien, dat zich hier dc woonkamer van de fa milie moest bevinden. Dit optreden wekte de verontwaardi ging van Gustaaf Forberg Wie bent u. mynheer? Met welk recht dringt u op zulk een onbehoorlijke manier de woning ren een vreedzame familie binnen? vroeg hij. Zonder zich door deze woorden te la ten weerhouden, trad de vreemde over den drempel van het kleine voorkamer tje, waarin alleen maar een paar kasten stonden en vandaar door een openstaan de deur in een eenvoudig, maar gezellig ingerichte grootere kamer, die zoowel huis- als eetkamer scheen te zijn; in het midden stond een tafel, keurig gedekt voor vier personen. Met één sr.ellcn blik nam Weigel alles in dc kamer op. Hem ontging noch de piano rechts, noch het ouderwetsch bureau links van de belde ramen, waartusschcn zich een van d:c nu uit de mode geraakte spiegels bevond die vroeger den üeftigen naam ..tru- meaux" droegen. Hy zag. dat de rieten stoelen de bruin bekleede canapé en d- gemakkciyke stoel by den kachel in e-n veel lateren tijd. misschien by het be trekken van de nieuwe woning aange schaft waren. Weigel wendde zich tot Gustaaf For berg, die hem met zijn moeder en zus ter gevolgd was en zei: Wie bent u. meneer? Gustaaf Porbergs gezicht werd don kerrood. zUn neusvleugels trilden, zijn lichtgrijze, heldere, anders zachte cn vriendelUkc oogen schenen donker te worden en zUn diepe, welluidende stem kreeg een hceschen klank, toen hU met moeilyk onderdrukte drift antwoordde. Ik ben de zoon des huizes. Dr phll Forberg. aanstaand leeraar Weigel maakte een buiging, waarvan de Ironische bedoeling niet te ontken nen viel. En ik ben de commissaris van politie Weigel, zei hy. terwUl hy langzaam zUn Jas losknoopte en der. jongen man zijn penning toonde. Mevrouw Forberg. een klein, teer vrouwtje met een stil. wat gerimpeld, moederlijk gezicht en mooi grys haar slaakte een kreet van schrik en zonk op den dichtst bijstaanden stoel neer. alsof haar voeten haar niet meer konden dra gen. Kaar zoon en dochter vlogen op haar toe. Ze wees op den commissaris van po litie evi fluisterde: De pol-'.ic ln ons huls wat heeft dat te betcekenen? Weigel had het gebeurde met een eigenaardig glimlachje om dc smalle lip pen waargenomen; daarop ging hy naar het openstaande raam. floot zachtjes en sloot het vlug. Nu was het Juliane die het hoofd trotsch oprichtte en vroeg: Wilt u ons niet e.ndelljk dulddilk maken, wat dit optreden botcc-kcnt, Commissaris? Moet ik u dat werkelijk nog zeg gen? was de tegenvraag. Broer en zuster schudden radeloos het hoofd. Mevrouw Forberg zuchtte diep. Uw moeder weet zich minder goed te behcerschcn dan u. zei dc commis saris, terwyi hy op dc geheel gebroken vrouw toetrad; niet waar rr< vr v Forberg. u wret wel. wmafem ik hier ben en waar uw man is. Waar zou vader anders zUn dan op het kantcor van Graupiur Zonen? vroeg Gustaaf Forberg; U weet toch waarschijnlijk wel. dat hU daar eerste banklooper ls? Dat weet ik zeker, meneer, maar ik weet ook dat hij vanochtend om l i uur vandaar weggegaan is. om geld en aan deden ter waarde van bijna 30C000 Mark te halen en niet op kantoor tenitweko- men ls, fWcrdt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9