.THERMOGENE HAARLEM'S DAGBLAD SNEEUW- EN IJSPRET. FLITSEN RHEUMATIEK FEUILLETON VERMIST MAANDAG 19 DEC. 1927 TWEEDE BLAD !Een mooie dag van vermaak in Haarlem en Omstreken. (Zieook de foto-pagina.) Dank zy de aanhoudende vorst en de bijna absolute windstilte hebben heel veel personen, ook in Haarlem en Om streken Zaterdagmiddag en Zondag met volle teugen kunnen genieten van het sneeuw- en ijsvermaak. Het niet doorgaan van de voetbal-, korfbal- en hockeywedstrijden zal waarlijk niet door velen betreurd zijn. Hoeveel meer perso nen zijn nu niet zelf in de gezonde be weging geweest, inplaats dat zij anders op de tribunes en langs de lijntjes last van de koude hadden! OP DE BANEN AAN DE KLE VERLAAN. Zaterdagmorgen al vroegtijdig had den we de voor velen heugelijke tijding op onze nieuwsborden geschreven, dar de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan voor liefhebbers van schaatsenrijden nog dienzelfden middag te één uur zouden worden opengesteld. Aan het bestuur komt hier voor wel een bijzonder woord van lof toe, want doordat het nog maar pas een paar dagen gevroren had, vie len er heel wat werkzaamheden te rege len. Alleen al het gereedmaken van de nieuwe toegangskaarten vereischte veel werk, want eerst Zaterdagmorgen wa ren ze gestempeld van de belasting ambtenaren teruggekomen. Toen we Za terdagmiddag te één uur in de be stuurskamer aan de Kleverlaan een kijk je kwamen nemen, waren daar de be stuursleden Bijvoet en Eldering en de eere-voorzitter, overste Van Wagten- donk, druk bezig met het ordenen van den berg dames- en heerenkaarten, die op een groote tafel lagen uitgespreid. En herhaaldelijk werden de heeren in hun werk gestoord door telefoonbelle tjes van personen, die wenschten te weten, of nu werkelijk de banen wel opengesteld zouden worden. En met steeds dezelfde opgewektheid ant woordde de heer Van Wagtendonk; „ja, hoor, het staat vandaag in de kranten en vanmorgen stond het in de Groote Houtstraat al op de nieuwsborden!" Sommigen vroegen meteen, of de ba nen ook Zaterdagavond zouden worden opengesteld, maar die moesten worden teleurgesteld. „Wees u nou liever dank baar", antwoordde de eere-voorzitter, „dat u vanmiddag al terecht kan! Laten we hopen dat 't nog wat blijft vriezen, dan kunnen we wel verder zien!" Te één uur Zaterdagmiddag stond bij de ingangen aan de Kleverlaan al een groote rij liefhebbers geduldig op hun beurt te wachten, om de kaarten in ontvangst te nemen; het ging geluk kig alles vlug in zijn werk. Twee contro leurs reikten de kaarten uit en eenmaal op het terrein aangekomen waren de smalle, gladde ijzers heel spoedig onder gebonden en zwierden allen de één wat eleganter dan de ander over de schitterende ijsvlakte. En zoowaar kwam daar ook al een groot draaiorgel aan. Alles werkte dus wel mee om de prettige stemming er in te houden: mooi ijs, zonneschijn, geen Wind en muziek! En hoewel het bestuur slechts heel weinig tijd van voorbereiding had, was ook in het clubgebouw alles tot in de puntjes in orde. Dit constateerden we op een rondgang door de lokaden, waar bij de heer Van Wagtendonk ons attent maakte op de verbeteringen, die hier en daar waren aangebracht.De groote con versatiezaal is weer met een vleugel uit gebreid. De kachel brandde lekker en het buffet was reeds welvoorzien van spijs en drank. De toegang tot de ves tiaire is breeder geworden. Ook ls er een tourniquet aangebracht ter voor koming van gedrang. Niet minder dan duizend personen kunnen nu in de ves tiaire hun kleeding in bewaring geven en ook is er een ruime gelegenheid ge maakt om schaatsen op te bergen, als men ze liever niet mee naar huis wil dragen. De leden van de IJsclub kunnen over de activiteit van hun bestuur tevreden zijn. De trams reden met de traditioneele vlaggetjes, waar altijd zoo verlangend naar uitgekeken wordt, en met veel extTa-diensten, tusschen het Station en Bloemend aal. De stevige vorst van de laatste nachten had een prachtbaan ge schapen, één gladde ijsvlakte, zonder wakken. Die kwamen pas later, toen er druk gereden werd. Aan de Oostzijde ontstond toen een gat in het ijs. waar boven een flinke plas water stond. Me nigeen die met een vaartje deze hinder nis wou nemen, heeft kennis gemaakt met het gat en het zich daarin bevin dende water, van een temperatuur, die niet van de aangenaamste is. Hij of zij heeft den plas later zorgvudig geme den. Er ontstonden nog meer wakken hier en daar, en daardoor nog meer tuimelingen ook. Wy zagen zelfs jonge lui, die er met een beetje leedvermaak bij bleven staan kijken, maar die over- moedigen zullen wel gestraft zijn. Ver raderlijke scheurtjes waren er langza merhand genoeg, maar toch hield het ijs zich over het algemeen best. Tot ieders genoegen bleef het flink vriezen. De ijsbaan bood het fleurige gezicht, dat haar ieder jaar zoo aardig maakt. Donkere overjassen en stijve hoeden hangen aan den kapstok. De roode en witte truien van de meisjes, die bonte pullovers van haar cavalliers wemelden er door elkaar. Dames, van wie wy durven veronder stellen, dat zij haar eerste jeugd ge passeerd zijn, sierde de bonte muts, en heeren, die vijf en twintig jaar geleden op 't ijs aan de dames het hof maakten, hadden de korte broek nog eens opge zocht. Op minder glad terrein zouden ze het voor geen geld van de wereld ge daan hebben. Voor muziek zorgde een „pierement", dat sommige dans-enthousiasten zelfs tot een charleston op schaatsen verlokte. De dansvloer was inderdaad spiegelglad, en groot genoeg. Gelegenheid om galant te zijn bood hij ook in overvloed. Het zwakke geslacht heeft altijd graag een steuntje bij het rijden, of als het op het punt staat te vallen. Er waren weer verschillende banen, buiten en binnen, rondom het hockey veld, waar druk „bandy" gespeeld werd. Op de Delft werd ook gereden en er waren vele Zondagsche wandelaars, die het ijs overstaken, om aan den kant van de IJsbaan naar het rijden te kij ken. In het paviljoen het ververschlngs- tentje, was het doorloopend vol, en er werden goede zaken gedaan. Vóór en in het tentje is altijd het groote rendez vous. Wie elkaar som in geen Jaren ge zien hebben spreken elkaar plotseling weer. Het was er warm en gezellig. Over kou had trouwens niemand te klagen, dank zij het totaal ontbreken van den guren wind, die wel eens vinnig over het groote terrein kan blazen. Jammer, dat het om half vijf al don ker is. Het bestuur liet de lampen niet opsteken, omdat de baan Zaterdag en Zondag om half zes gesloten werd, en 's avonds niet open was. In 't donker hebben enkelen pas een afscheidings lijntje opgemerkt, toen zij aan den an deren kant van het ijs terecht gekomen waren. Bij dergelijke kleine ongelukjes is 't gebleven, en de aanwezige Onge- vallendienstleden behoefden geen dienst te doen. Laat het ijs nog maar een week blij ven. dan kunnen we volgenden Zaterdag en Zondag weer genieten als wij nu ge daan hebben. God Thialf, vergeet niet, dat Je ons verleden jaar oversloeg 1 TE HEEMSTEDE Vooral toen Zondag in de morgen uren bekend werd, dat de ysvereeni- glng „Volharding" in de middaguren haar banen zou openen, trokken honder den er op uit om van den eersten ijs- Zondag te profiteeren. Op de V-n Merlenlaan en langs de Vrijhe,/,rdreef heerschte reeds vroeg een prettige stemming. In den middag was het zeer druk. Tusschen de Molen- en de Van Merlenbrug opende de ijsver- eeniging „Volharding" wederom haar baan. Ook hier was het gezellig druk. Zeldzaam mooi was het ijs tusschen de Van Merlenbrug en de Ringvaart. Het was een lust, dit heerlijke schouwspel gade te slaan waarvoor van den Van Merlenbrug volop gelegenheid was. Waar ijs was,_ waren liefhebbers. In het Bronsteepark en op den Vijver en op de Crayenestervaart was het druk. Ernstige ongelukken hadden niet plaats. De politie had uitgebreide maatrege len genomen, doch behoefde gelukkig geen dienst te doen. TE O VERVEEN Het was te voorzien, dat t heerlijk beschut gelegen Brouwershoekje Zater dagmiddag druk bezoek zou krijgen van schaatsenrijders. Om ongelukken te voorkomen (de schrik van t vorige jaar zat er blijkbaar nog in) en om het ijs te sparen, werd de Kolk echter al spoedig door de politie ontruimd. Trouwens, zij die er op waren, had den zich maar eigenmachtig toegang verschaft, aangezien de afrastering nog niet was weggenomen. Enfin, thans ontging de Kolk het lot van de Brou wersvaart, die al spoedig in een groot aantal onregelmatige veelhoeken was verdeeld. Ook gisteren. Zondag is ce Kolk nog afgesloten gebleven. Daarom werd maar gebruik gemaakt van slootjes. Als de heer Vrijland nu zoo vriendelijk is, de Kolk open te stellen en de hoofden van scholen zijn niet al te karig met een vrijen middag (wie weet hoe spoe dig de ijspret al weer gedaan is), dan zal de jeugd dit jaar nog eens kunnen genieten op de ouderwetsche manier. TE VELSEN Er is in Velsen gisteren niet weinig geprofiteerd van de gelegenheid tot schaatsenrijden. De ijsbanen in den pol der en nabij Velserbeek mochten zich in buitengewoon druk bezoek verheu gen. In het dorp was de drukte enorm, want hier waren ook vele kijkers, die, gelokt door het prachtige winterweer gekomen waren om het gezellige gezwier op de baan gade te slaan. De baan in het dorp was des avonds fraai verlicht. Ook toen is er weer druk gereden. TE HAARLEMMERMEER. Zaterdag werd op de Hoofdvaart en Kruisvaart en verschillende tochten en slooten in Haarlemmermeer reeds druk schaatsengereden. Tengevolge van de werking der watermachines was het ys nog onbetrouwbaar, zoodat de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht moest worden genomen. Een der schaatsen rijders, de heer I., zakte er door, doch kon gelukkig intijds uit z'n levensge vaarlijke positie worden gered. Als de vorst nog blijft aanhouden, zal over twee a drie dagen van het ijs in Haarlemmermeer over 't algemeen wel zonder gevaar voor ongelukken ge bruik gemaakt kunnen worden. Toch zal het altijd raadzaam blijven om steeds goed toe te zien naar de hier en daar zich bevindende wakken, die al licht niet overal met stroo of takkebos- sen zullen afgezet zijn. Als het Us vol doende betrouwbaar is. zullen we na der een en ander over de verbindingen met omliggende plaatsen mededeelen. De ijsclub in Hoofddorp, Nieuwven- nep. Vijfhuizen, Lijnden en andere plaatsen in Haarlemmermeer zijn druk in de weer om voor te houden wedstrij den de nooaige maatregelen te treffen. TE HTLLEGOM De banen van de IJsclub, gelegen aan de Vosselaan te Hillegom, zijn open. Zaterdag werd er reeds gereden, en Zon. dag was het er zeer druk. Een baan ligt rechts en de ander links van het gedeelte dat afgezet was. Daar bleek het ijs, boven een sloot, niet sterk genoeg te zijn. De tent met banken voor het aanbinden der schaatsen en om "uit te rusten bewees goede dienstee. Zondag middag waren de banen niet geveegd, het bestuur oordeelde het niet noodig. Dinsdag is de toegang voor ieder vrij en Woensdag wordt er een wedstrijd om geld uitgeschreven. De slooten in de polders zijn door sneeuw en door lang varen met schuiten bijna niet te berij den. TE ZANDVOORT De groote snceuwvrcugd te Bloe» mendaal schijnt zich van lieverlede te verplaatsen naar Zandvoort. In ons nummer van Zaterdag schreven we reeds, dat de lange helling, die toegang geeft naar het strand, met water was overgoten, waardoor niet een sneeuw», maar een schitterende ijsbaan verkregen was. En hierop is, hoofdzakelijk door Zandvoortsche in» gezetenen, naar hartelust gesleed. Eerst later op den middag kwamen ook liefhebbers van elders opdagen, de meeste per auto. zoodat het Zon* dagmiddag buitengewoon druk op den Strandweg was. Wel ging het hier heel anders, dan op het Kopje te Bloemcndaal. Daar ziet men hoofdzakelijk bestuurbare sleeën, maar te Zandvoort was het veel primitiever. Velen hadden blijk* baar inderhaast van een houten kist* je een slee gemaakt, door er een paar stukken ijzer onder te bevestigen. Maar het ging heel goed en dat was toch de hoofdzaak. Aan beide kanten van de baan stond een groot aantal toeschouwers, VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1081 TIJDBEPALING OP REIS herinnert je dat je het in je vest hebt laten zitten en vindt dit na Je andere kleeren van den haak te hebben gestooten haalt het horloge te voorschijn, I daarbij je kleine geld uit een an der zakje links en rechts strooien- verzamelt Je geld weer. waarop je horloge ergens tusschen de dekens verdwijnt Je vindt het na eenig gezoek terug en tracht te ontdekken hoe Je het licht moet aansteken je slaagt hierin tenslotte ook en komt tot de conclusie dat het pas half twee is vraagt jc al schokkende af. of Je veel gelukkiger bent met je ken- nis van het uur. (Nadruk verboden). die niet moede werden, om naar den fleurigen aanblik, dien het vermaak bood, te kijken. De leeftijd der deel» nemers was wel zeer verschillend. We zagen kleine peuters van een paar turven hoog. maar ook vrij bejaarde vrouwen en mannen, die zich telkens met veel moed in pijlsnelle vaart naar beneden lieten suizen. Doordat het hier een vrij rechte baan is, kwamen voor zoover ons bekend is ernstige ongelukken niet voor. Natuurlijk was er bij het eind» punt wel eens een vrij gecompliceerde val» en duikpartij, maar die liep goed af. Zandvoort kan het ook in den win» ter druk krijgen. BLOEMBOLLENCULTUUR Belemmering invoer van Ned. bloembollen. Heden is alhier gehouden de 158e al- gemeene vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Deze vergadering is vooral van belang omdat een beslissing moet genomen worden omtrent de vraag of al dan niet aan de Regeering zal worden verzocht maatregelen te nemen ten einde zich te kunnen verweren tegen landen die aan den invoer van Nederlandsche bloem bollen belemmeringen in den weg leg gen. Openingsrede. De voorzitter, de heer E. H. Krelage, bracht in de openingsrede ter sprake het verkeersvraagstuk. Spr. zeide dat eenige weken geleden op vergaderingen van belangstellenden in Den Haag gehouden plannen zijn ontvouwd voor een autoweg voor snel verkeer door de ontwerpers gedacht als loopende van Amsterdam naar Rotter dam maar door de vergadering in groo- ter verband gewenscht geacht. De mo tiveering van het plan was deze dat het Rijkswegennet ondanks de daarin reeds aangebrachte en of nog aan te brengen verbeteringen nooit in staat zal zijn te voldoen aan het steeds toenemende snelle en rechtstreeksche verkeer tus schen de hoofdplaatsen. Men denkt zich daarvoor ln de toe komst een opzettelijk voor het doel aan te leggen weg. liefst op een viaduct, om te voorkomen, dat langs den weg ge bouwd wordt en er dus nieuwe bebouw de kommen ontstaan, die men Juist wil ontgaan. Men denkt zich zulk een weg op een breedte van 10 Meter met een laag muurtje ln het midden. Aan weers zijden van het muurtje is dan plaats voor drie rijen auto's in elke richting, waarvan het langzame verkeer aan den buitenkant toch altijd nog wel aan een verplichte minimum snelheid van 80 KM. zal moeten voordoen. De verhoog de weg heeft op talrijke punten oprit ten, die uitkomen op de bestaande we gen, zoodat men van alle kanten op den weg voor snelverkeer kan komen. De bedoelde vergadering bracht den voorgestelden weg AmsterdamRotter dam onmiddellijk in verband met de in Duitschland hangende planen voor een dergelijke verbinding van Hamburg over Frankfort aan den Main naar Basel, welke weer via Zwitserland zou aan sluiten bij den Italiaanschen autoweg van de meren naar Milaan. Men achtte een verbinding van den weg Amsterdam Rotterdam met het Oosten des lands noodzakelijk, om zoo den weg Hamburg- Basel te bereiken. Anderzijds werd aan gedrongen op voortzetting van den weg Amsterdam—Rotterdam naar Hoek van Holland. Het ls voorlooplg een vrij phan- tastisch toekomstplan. Alles hangt, dunkt mij. af van de totstandkoming van den weg Hamburg—Basel. Blijkt deze een maal werkelijkheid te zijn geworden of te zullen worden, dan zal Nederland ze ker niet achter kunnen blijven en zich zoo spoedig mogelijk van een goede ver binding met dien nieuwen hoofdver keersweg moeten verzekeren, en tevens voor doortrekking van den autoweg naar Hoek van Holland moeten zorgen. Het ls aldus spr. ik behpef het wel niet te zeggen een zeer duur plan, en er zal nog heel wat water door het Spaarne vloeien aleer er eenige kx ns is op verwezenlijking. Blijkt echter de ont wikkeling van de groote verkeersrouten voor snel verkeer ln Europa in deze richting te gaan. dan zouden wij inder daad staan voor een radikale omwente ling in de verkeerstoestanden, evenals bij de eerste invoering der spoorwegen. Ook destijds heeft men daar zeer scep tisch tegenover gestaan en ontbrak van overheidswege de noodlge medewerking, en het is zeer wel mogelijk dat wat de wegen voor snel verkeer betreft, de ge schiedenis zich zal blijken te herhalen. Ik heb gemeend uwe aandacht op dit vraagstuk te mogen vestigen, omdat ik in de totstandkoming van dergelijke groote verkeerswegen een belang zie voor ons bloembollenvak. Niet alleen zal men per vrachtauto de voor overzeesche landen bestemde zendingen op deze wijze rechtstreeks met groote snelheid van de schuren naar de booten kunnen vervoeren, maar ze eveneens aan afnemers op het vasteland tan Europa op dezelfde wijze kunnen doen toeko men. Dat hierin een voordeel van be tee kenis en zelfs onbegrensde toekomst mogelijkheden gelegen zijn. ligt voor do hand Ik meen daarom, dat wij de ver dere ontwikkeling van dit vraagstuk met opmerkzaamheid moeten gadeslaan. Na daarna het oprichten van de coö peratieve blocmbollcnvelllng te Anna; Paulowna te hebben gememoreerd en naar aanleiding daarvan de opmerking te hebben gemaakt dat het de vraag zal zijn of de uitbreiding van het aantal veilingen niet leiden zal en moet tot meerdere concentratie, stelde spr. nog ln het licht hoe de ervaring leert elk jaar opnieuw hoe nuttig de uitgaven worden besteed voor de ziektebestrijding en de onpersoonlijke reclame. Spr. stipte daarbij aan hoe de bestrijding van het Hyacinthen ziek gunstige resultaten heeft opgeleverd en hoe sedert verleden Jaar een afneming van het kwaad la vast te stellen, hetgeen in de eerste plaats van belang is voor de Hyacinthen cultuur maar niet minder voor het ge- heele vak. Laat men toch nimmer utt het oog verliezen, aldus besloot spr., dat alle voorwendsels voor het sluiten van gren zen voor onze producten op grond van plantenziekten voorkomen moeten wor den: dat ieder naar zijn krachten be hoort mede te werken tot het verzekeren van de verzending van uitsluitend zui vere gezonde waar. en dat geen cnkeld opoffering te groot mag worden geacht om dit resultaat te bereiken. Gelukkig is dit besef thans, na een paar jaar van praktische werkzaamheid, vrijwel algemeen onder de vaklieden doorgedrongen. Helaas moet lk nog da opmerking „vrijwel" maken. Er zijn In derdaad altijd nog enkelen, die zich aan hunne verplichting om aan het 2 cente per-Roefonds te betalen, onttrekken, dia dus liever parasiteeren op anderen, door wel te profiteeren, maar zonder daaraan bU te dragen. De ln den be ginne gevolgde taktiek om tegenover de onwillige betalers niet ln volle gestreng heid op te treden, was zeker te verdedi gen. maar zij kan thans niet meer ge volgd worden. Zij schept onbillijkheid tegenover hen. die geregeld aan hun verplichtingen voldoen en het toepassen van royement bij alle vcreenigingen waartoe de overtreder behoort, kan thang bij wanbetaling niet langer uitblijven. Laat ons hopen, dat het zoover nletl behoeft te komen en dat ieder ten slotte uit volle overtuiging en uit eigen aandrift zal willen medewerken tot het gemeenschappelijk doel en zal beerijj>en dat hij hierdoor niet alleen handelt tn zijn welbegrepen eigenbelang, maar te vens blijk geeft van dien gezonden ge meenschapszin. zonder welken ons vale niet zou kunnen bestaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. DOOZEN VAN 75 EN 45 CENT Eischt HOLLANDSCHE Verpakking Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. Vertaald door JAC. VAN EMDEN. 7) Er bleef nu nog slechts de bovenver dieping over, welke uit den zolder en een paar kamers bestond. Een van de voor kamers diende met een daaraan gren zend klein kamertje den zoon tot zit- en slaapkamer en werd bereidwillig ge opend. Er restte nu nog een voorkamer, die tegenover die van den zoon aan de an dere zij van het huis lag. Zij was ge sloten. Opent u deze deur! gebood de com missaris. Hei spijt mij. dat kan ik niet daar heb ik den sleutel niet van. antwoord de Gustaaf Forberg. Het wantrouwen van den commissaris, dat gedurende de huiszoeking vermin derd was, kwam w er terug. Waar is die dan? vroeg hij kortaf. De kamer is verhuurd, zooals ik u dl gezegd heb, zsi Juliane. De bewoner heeft den sleutel meegenomen. Hy heeft overdag zijn bezigheden in de stad en komt eerst 's avonds terug. Hoe is zijn naam? Assessor Mühlfeld, een vriend van mij verklaarde Gustaaf. Bezit die meneer eigen meubels? Ja. Maar u laat toch zeker zijn kamer schoonhouden? wendde de commissaris zich tot mevrouw Forberg, die zachtjes v.eende. Ja, het dienstmeisje zorgt daarvoor. Dan is het toch vreemd dat hij den sleutel niet achterlaat. Hy gaat pas tegen 11 uur weg en dan is dat al lang klaar, gaf Juliane ten antwoord en de commissaris moest zich daarmede tevreden stellen, want hU was niet bevoegd, ln de gesloten kamer van iemand, die absoluut niet onder ver denking stond, binnen te dringen. Hij greep echter de gelegenheid aan, nog eens in de keuken te gaan en het daar aanwezige meisje naar den huurder te vragen: hare antwoorden kwamen pre cies overeen met die van de familie. Zonder iets verder gekomen te zijn Keerde de commissaris naar Berlijn te rug: hij droeg een beambte op. ter be waking van het huis in Friedenau te blijven, maar hy verwachtte daar niet veel van. Dadelijk na het vertrek van den com missaris verliet ook de jonge Forberg het huis en spoorde naar Berlijn; het had de kinderen de grootste moeite en overredingskracht gekost om hun moe der van haar voornemen af te brengen mee naar de stad te gaan. Eerst toen haar zoon haar onder het oog bracht dat zij hem bij de stappen, die hy te doen had. meer in den weg zou loopen dan nuttig zyn, stemde ze er in toe om thuis te blUven. Zoek Mühlfeld op, hy zal je wel helpen, riep Juliane, en een verraderlijk blosje verscheen by deze woorden op haar doodsbleek gezicht. IV. Op de kantoren van Graupner Zonen steeg met ieder uur, dat ver streek, zonder dat er van Forberg en de met hem verdwenen groote som iets vernomen werd, de onrust en opwinding. Het had al zes uur geslagen, tyd om te sluiten, maar noch de chefs noch de be dienden dachler er aan om naar huis te gaan. Van de beide eersten stond éér. voortdurend aan de telefoon en sprak met het hoofdbureau van politie en de ambtenaren, die met de opsporing van den vermiste belast waren, maar die steeds ten antwoord gaven, dat ook niet het geringste spoor te vinden was. De zeer begrijpelijke spanning waarin het personeel van de zaak verkeerde, weer hield hen weg te gaan en het ging on der de bedienden zoo levendig toe, als het gedurende het 60-jarlge bestaan van de firma tydens de aanwezigheid v n de patroons wel niet vaak het geval zou zyn geweest Er hadden zich twee part yen gevormd; de kleinste, met den kassier en een van de oudere boekhouders aan het hoofd, zwoer op Forbergs eerlijkheid en be weerde. dat hem een ongeluk overkomen moest zyn; de grootste, waartoe bijna alle Jongere bedienden behoorden, sprak steeds luider en met overtuiging uit dat de banklooper met het groote bedrag er van door was! Met een fyncn reus had men al ontdekt, dat de heeren Graupner dezelfde meening toegedaan waren. Merkwaardig genoeg speelde in deze groep de banklooper Schmidt een rol. die hem krachtens zUn ondergeschikte betrekking In het geheel niet toekwam. Van hem echter hoopte men het eerst iets naders te kunnen hooren. daar hij voortdurend onderweg was tusschen de straat en het privé-kantoor van de hee ren. Ook nu weer zag hij zich. terugge keerd van een boodschap, door nieuws gierige vragers omringd. Niets heeren. totaal niets, ant woordde hy. HU is als van den aard bodem verdwenen. Zoo juist is commis saris Weigel ook teruggekomen, die in Friedenau huiszoeking gedaan heeft. En? vroegen ze in spanning. Schmidt lachte spottend. Hy had zich de moeite kunnen sparen. Ze zullen het zoo neerleggen, dat hy het vinden kan! Maar Schmidt, geloof je dan, dat de vrouw en kinderen van Forberg ook van de zaak af weten? vroeg men hem. Hoe kan ih* iets gelooven of niet gelooven? antwoordde de banklooper. Hoe kan iemand van ons bcoordee- len wat zoo'n geleerde heer en zoo'n verbazend beschaafde juffrouw geoor loofd of niet geoorloofd vinden? Nu, Je zou t 'h zoo zeggen, dat zul ke beschaafde menschen niet medeplich tig zouden willen zUn aan een misdaad, zeide Gottschalk, die tusschen de par tyen instond. Wel. wel. meneer Gottschalk. wendde Schmidt zich tot den Jonger man, de gevangenissen worden niet alleen voor de onbeschaafde menschen gebouwd en hoogmoed komt voor den val. dat zeg ik maar. ZUn de kinderen van Forberg dan zoo trotsch? vroeg een ander. Eenvoudis bespottelijk trotsch. Ge wone menschen. zooals hun ouders zelf toch ook zyn. vindt de zoen niet de moeite waard om te groeten en juffrouw Juliane denkt zeker, dat er nog eens een prins komt om met haar te trouwen. Juffrouw von Kirchdorf in Chariotten- burg moet zich vereerd voelen, dat zU met haar wil omgaan. Maar Schmidt, nu overdryf Je, klonk het lachend van verschillende kanten. Volstrekt niet: wat weten Jullie er van? Wie van julii. is in Friedenau by de familie Forberg geweest? Wlen stuurt tnencer Graupner naar zUn vader la Charlottenburg? Ik weet heel goed, wat ik gezien heb. Maar Schmidt, als het ls zooals JU zegt., zou het toch waanzin van Forberg zUn om zyn positie en die van zyn kin deren te vernietigen door er met het geld vandoor te gaan. Alles goed en wel. als dat goeie leventje en die grootdoenerij niet zoo veel geld kostten. Letten Jullie maar eens op. wat er nog allemaal voor den dag kemt. De oude zag geen uitkomst nicer. Uit wanhoop is hy ook aan den drank geraakt; dat kunt u ook getui gen. meneer Gottschalk. Deze kon dat niet tegenspreken. Een paar keer had het hem toegeschenen, dat Forberg niet geheel nuchter was, maar hU kon het niet gelooven, dat de oud.- trouwe banklooper zulk een schur kenstreek zou hebben begaan. De dis cussie duurde nog voort toen GustaaJ Forberg het kantoor binnen kwam. {Wordt vervolgdjj

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5