Jemina EENIGE LEKKERE KOSTJES. BOVHIL Feestelijk eten. Recepten. Ditmaal willen wij enkele recepten be spreken die misschien voor de Kerstda gen en voor Oudejaarsavond nog wel te pas zullen komen. Want al gaan we niet van de vooropgezette meening uit om op die dagen smulpartijen aan te rich ten. waarmee dan onze feestviering zou zijn afgeloopen, toch willen enkele fijne recepten nog wel eens een dankbaar ont haal vinder., omdat menigeen op die da gen logés heeft, of anders gasten te eten krijgt. En dan wil men toch wel weer eens iets anders dan de gewone, bekende kostjes, en zeker wel in deze dager., nu er met bet koude weer heel wat typische wlnterkost als hutspot met klapstuk, boerenkool met rookworst, erwtensoep, snijbeonen met witte boo- nen, en dergelijke op tafel zullen zijn gebracht. Al is eten dan ook een onder deel van ons bestaan, het onbelangrijk ste is het. zeker niet. en het behoort tot een der kleine genoegens iu een men- sehenleven. om con gced toebereid, sma kelijk maak van fijneren kost zoo nu en dan eens te kunnen verorberen. Allereerst komen we dan met een re cept van vleeschpudding, dat uitstekend dienst kan doen als lunchgerecht. De volgende ingrediënten zijn er voor noo- dig: 300 gr. resten van vleesch. 2 eieren. Peper. Nootmuskaat. Zout. 1 klein gesnipperd uitje. 1/2 eetlepel gehakte peterselie. 30 gr. oud brood, zonder korst Ongeveer 1/2 d.L. jus met water. Het vleesch wordt fijngehakt of ge malen, met de eidooiers vermengd, ver der eveneens met het in de jus geweekte brood, peper. zout. nootmuskaat, peter selie. ui. en tenslotte wordt het stijfge klopte eiwit er voorzichtig doorgeschept- Een warm? nuddingvemi wordt met bo te* besmeerd, met paneermeel bestrooi! en hier wordt het vleeschmengsel in gedaan, waarna het deksel goed wordt gesloten. De pudding wordt nu op de bekende wijze gedurende anderhalf uur In waterbad gekookt, zoo warm mogelijk opgedaan en gepresenteerd met een war me kerrysaus. Een haas bereiden zooals de Jagers die zelf het liefst eten: dat zal wel de beste manier zijn. Hieronder volgt dan het recept ervan. De haas wordt gewasschen, met zout en peper ingewreven en in veel boter en de volgende kruiden gebraden: een gesnipperd uitje, een worteltje, peter selie, laurierblad, kokskruiden, tym, Spaansche peper, selderie, peperkorrels. Dit broden moet twee a drie uur duren, totdat men namelijk bemerkt dat bij voorbeeld de pcoten los aan de romp zitten. Is de ,ius voldoende bruin, dar wordt ze afgemaakt met. wat water en een scheut roeden wijn. Tenslotte wordt deze saus nog aangemengd met het bleed van de haas, dat met wat water opgeklopt is. Wie haar gasten een ha zengerecht wil voorzetten, km er op rekenen, det er van dit wild heel wat minder gegeten zal wovdrr dan b'lvorbetid van konijn. Het üvwCh veel machtiger, en wan neer men een flinke haas heeft, die voorafgegaan wordt door soep of door een andere schotel, dan kunnen zeven a acht personen er met succes op ge- tracteerd worden. Niet minder smakelijk intusschen dan bovenstaand recept, is het volgende, dat een bereiding van biefstuk is. Een biefstuk van een kilogram wordt op de gewone wijze geklopt en gewas schen en gedurende twee uur gemari neerd in een marinade vp.n 4 eetlepels tomatenpuree, een eetlepel azijn, twee eetlepels slaolie, een gehakt uitje, een halve eetlepel gehakte peterselie en een paar fijngehakte Spaansche roode pe pertjes. Als het noodig is, moet de bief stuk zoo nu en dan eens gekeerd wor den. Na het verlcopen van die twee uur wordt het vleesch met peper en zout in gewreven, op de gewone wijze in boter gebakken, waarna de gezeefde marina de toegevoegd wordt en de jus iets wordt nagebonden. De saus moet roodbruin van kleur zien- Bij dit vleesch wordt pommes frites gegeven. Daartoe worden aardappelen in nel te reepjes gesneden, gedurende een uur in water met zout gelegd, zorg vuldig met eer. sshco-en dozk afgo- d.oogd cü de reepjes daarna iu dam pend heet frituurvet mooi lichtbruin en gaar gebakken. Na het bakken moet het aanhangende vet op een grauw papier uitlekken. Op een verwarmden vleesch- schotel wordt de biefstuk middenop gelegcl, de saus er overheen gegoten en de schotel verder met de pommes frites gegarneerd. Als nagerecht geven wij hier het re cept van een schuimpüdding. een echt luchtig nagerecht dat toch heerlijk warm is, voer na een meer uitgebreid menu. Er voor noodig is: 175 gr. boter. 175 gr. bloem. 1/2 L. melk. Geraspte schil van 1/2 citroen. 8 eieren. 130 gr. suiker. Ongeveer 12 bitterkoekjes. De beter en bloem worden gesmolten de melk toegevoegd en dit zoolarg ge roerd totdat het als een bal van de pan loslaat. Dan worden de geraspte schil, de suiker en de eidooiers met iets zout er doorheen gewerkt cr.der flink klop pen. Het eiwit wordt styfgeslagen, met cru lepel-je suiker vermengd en vcor- bij dc massa s^ oegd. De wanne puddingvorm wordt met boter besmeerd en met paneermeel bestrooid, het meng sel wordt er laag om laag met de bit terkoekjes ingeschept, de vorm goed ge sleten en de pudding gedurende ander half uur in waterbad gc-kockt. Bij deze pudding behoort een rijnwijn- schuimoaus. waarvan hieronder nog het recept volgt: 4 eieren. 1 citroen. 1 ons suiker. 1 d.L. water. 2 1/2 d.L. rijnwijn. Twee eidooiers en twee inc'e eieren worden geklopt met de suiker; de ge raspte scViil van een citroen en het sap er van, de rijnwijn, en het V2tsr worden er dan bijgevoerd, waarna deze saus in waterbad zoolang gek'ont meet wov'cn, totdat de e'even ae s-n's b*nd°n. Het parnet'e wordt den v?n het vuur »e- nomen. waarna men rog een!«e mun ten doorklopt om schiften te voorkomen. Nu worden de beF'e eiwitten stijfge klopt, mrt wat suiker vermengd en de savs cr vco-zichty doorgeschept. E. Z. J.-P, HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 22 DEC 1927 I SCHRIJF MIJ DIKWJLS. EEN ONOPGELOSTE STRIJDVRAAG. „Geeft gij de voorkeur aan slanke vrouwen boven corpulente?" luidde de vraag, die een der Parijsche bladen aan zijn lezers stelde. Deze vraag was het gevolg van de toenemende stemming tegen de steeds voortschrijdende ontvr'tinzsknren in de moderne vrouwenwereld. In Parijs be gint men eindelijk de kreet te hoor en naar de „fausse maigre" als overgang naar compactere vormen der vrouwen figuur. Onder de duizenden antwoorden, die het blad kreeg, waren er verschillende die een nadere beschouwing verdienen. ..Ik vraag niet", zeide heel dinlomatisch een bekend tenor. ..of een vrouw slank !s of dik. voor mij treeft den doorslag de vraag of zij lief is en mii weet te boeien". De partner van Misthmiett de danseur Leslie Earl zegt. dat cornu- lente vrouwen voor het behoorlijk dan sen van den Charleston niet geschikt zijn. De schrijver Bobnrdi zegt. dat hii als Corsikaan. denzelfden smaak heeft als de Arabieren en ronde vormen bij een jeugdig ealaat bijzonder hoog schat Verscheidene bekende cnbaret- artisten zijn dezelfde me en in g toege daan. Manryeefc merkt od. dat hij zich niet graag aan hoekige vormen stoot. De bekende bokser Carnentier. die. zoo als men weet. den laatsten tijd ook in revues ontreed t. antwoordde van een nsychologisch standpunt: ..Slechts dan kan men een vrouw liefhebben, wan neer men haar zoowel geesfe!ijk als nhysiek beheerscht". Dit laatste moee. gezien de kracht van den beroemden ringvechter niet al te moeilijk ziln. het eerste is nooit zoo erg gemakkelijk! Een automobiel-enthousiast zou graag de vrouw zijner keuze aangepast zien aan de afmetingen van zijn 100- naards toerwagen; maar als hij in zijn kleinen st2ds-two-seatcr door de stra ten rijdt zon hij het weer aardig vin- dinen als hij een garconne type naast zich had. Een bekend teekenaar ls natuurlijk heftig geporteerd voor „lijn", daar men voorlcopig het publiek nog geen cor- Dulente vrouwen in kranten illustraties kan voorstellen. Tristan Bernard beveelt de magere vrouw dringend aan. haar vormen door kunstmiddelen cenigszins zwaarder te maken. De vraag blnft dus onopgelost. De vrouwen, die zichzelf reeds kastijden, zullen voortgaan met haar honger- kuur en haar overdadige sportbeoefe ning. In leder geval echter verdient dez° randvraag onze opmerkzaamheid, daar er toch een zeker verlangen naar vaarwelzegven der slanke lijn moet wor den geconstateerd. RECEPT. Krijgt u eters met de feestdagen en zint u nu op een fijn soepje vooraf? Of wilt u de huisgenooten t.racteeren? Neem dan eens toinatcnconsommé, waar voor noodig is (voor 4 personen)1 1/2 Liter water, zout. 1 1/2 pond mager kalfspoulet. 2 eetlepels fcomatenpurée, 1/2 ons fijne vermicelli. 1 ei en 1 thee lepeltje maggi's aroma. Het vleesch moet met het koude water opgezet worden, met zout. Drie uur zachtjes laten koken, daarna de vleoistof zeven, er de toma- tenpurée doorroeren en de vermicelli ruim een kwartier laten meekoken. Tot dat ze gaar is. Het ei wordt in de soep terrine geklopt met - de aroma, waarna de soep er in gedaan kan worden en op tafel gebracht. INGEZONDEN MFDEDEELINGEN a GO Cents per regel. de kracht van het vleesch maakt een kerel van heml e™* Importeur, glïi.f DE HALSLIJN WORDT HOOGER. De halslijn is van groot belang op het oogenblik. Het nieuwste is de scarf kraag, zooals op bovenstaand japonnetje, dat in prime-kleurige stof uitgevoerd wordt, is aangebracht. De rok :s met een overslag draperie geknipt, hetgeen aan het geheel een chic en vlot aanzien geeft. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 109. Prijs 0.75. GOUDBRUIN MET BONT. Een keurige mantel van goudbruin velours, afgezet met geschoren lam of astrakan, is hierboven afgebeeld. Een breede ceintuur om het middel is de juiste afwerking voor dit zeer vlotte model. Knippatronen z\jn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 110. Prys 0.75. IN TWEE KLEUREN. Een veeren pen is een heel aardig ge schenk, als men ze zelf beschildert. Gekleurde veeren pennen kan men in bijna eiken boekwinkel koopen voor 30 of 40 ets. en voor het beschilderen er van kan men gewone waterverf gebrui ken. De penhouder, welke wy hierbij af beelden, had een aardige kleur geel en werd met een andere tint geel en oranje beschilderd. In dit geval werd er geen bepaald patroon op aangebracht, doch de verf werd er met losse streken hier en daar op gepenseeld. Men moet het geschilderde een beetje schaduwen met chromaat geel en een tikje bruin en als het (binnen een paar minuten) droog is, moet men het omlij nen met zilver-inkt of zilververguldsel. Voor het omlijnen moet men een fijn penseeltje gebruiken, voor het schilderen mag het een wat grover penseel zijn. schaal komt hun schoonheid tot zijn recht door de talrijke meeldraden (die andrs niet te zien zijn, daar de bloe men eenigszins hangen) die de sierlijk heid der bloemen zeer verhoogen. Als snijbloemen in vazen is het noodzake lijk de bloemstelen over vrijwel de ge- heele lengte op te splitsen bij het in het water zetten en het water vaak te ver- versohen. daar anders de bloemen slap gaan hangen en verwelken. Neemt men deza voorzorgen in acht. dan kan men er geruimen tijd genoegen van hebben, want de bloemen duren vtü lang. Alle Kerstrozen behouden in den Winter hun bladstengels en bladeren, die tegen dien tijd zeer stijf en leder achtig geworden zijn daardoor ook eeni- ge beschutting geven aan de opkomende bloemstengels. Een soort, die in ons land hier en daar, hetzij verwilderd, hetzij oorspron kelijk wild voorkomt, is de Helleborus viridus met groene bloemen, welke klem- van bloemen in het plantenrijk niet zoo algemeen is.. Erg in het oog vallend is de bloem van het Nieskruid en Wrangwortel, niet, maar de tijd van het jaar waarin zij bloeit, de maand Januari, vergoedt veel. Helleborus foetidus, het stinkende nieskruid, inheemsch in de ons omrin gende landen, heeft eveneens groene bloemen, die rood gerand zijn. De bloe men zijn klein en de plant heeft als sier plant voor onze tuinen niet die groote waarde, die de andere soorten hebben. De kerstrozen, die we omstreeks Kerstmis overal in onze bloemwinkels zien prijken, zijn de gewone Kerstrozen Helleborus niger, afkomstig uit midden- of zuid-Europa. Deze worden vroegtijdig opgepot en eind November, begin De cember warm gezet, om ze tegen Kerst mis in bloei te kunnen hebben. In onze tuinen bloeit deze soort pas in Februari, Maart. Neg meerdere soorten zijn be kend, maar het is heel moeilijk deze zuiv:::- in den handel te bekomen. Voor den gewonen Luinliefhebber is dit niet zoo erg, hij kan de planten bekomen !n de kiemen van het zuiverste en meest smettelooze wit dcor alle nuances heen tot het donkerste purperrood toe, in bloei van November tot April en bie dend een schat van bloemen, dubbel welkom in de meest donkere tijden van het jaar. KERSTROZEN. Wanneer in de natuur alles dood en dor schijnt, wanneer een nachtvorst de laatste bladen van boomen en hees'ers heeft doen vallen is het üe Kerstroos, welke met zijn witte bloemen herinnert, dat de natuur niet stilstaat en dood is doch steeds met zijn werk voortgaat. De Kerstroos, welke haar naam ont leent aan den tijd van bloeien, is wel de eenige plant welke ons omstreeks dezen tijd in de vrije natuur met zijn bloemen verrast. V/as het wel anders mogelijk, dan dat deze plant in de oudheid in hoog aanzien stond en voor velerlei kwalen toepassing vond? Als geneesmiddel werd zy ook vaak gebruikt. Juist nu in deze dagen voor Ker.'t- mis zullen er velen zijn, die gaarne eens iets naders omtrent deze plant willen vernemen en zich wellicht ook eens een kerstroos voor den tuin willen aanschaffen. Daarom trof ons een be schouwing van den heer Kleber, waar deze schrijft: Het geslacht Helleborus, behoorende tot de familie der Ranuncu- lacaeën, telt verschillende soorten, die de bcsch- en bergachtig? streken van Emopa en Azië bewonen. Het zijn hon gerige planten, die een zwaren en voed zame bodem van nood? hebben voor haar gedijen. Met dit feit moeten wii in onze tuinen rekening houden. Een schrale, zonnige en droge zandgrond is absoluut ongeschikt voor haar; beter is een schaduwrijke, flink, met bladaarde doorwerkten grond, die wil men elk jaar een rijke bloei van planten verwachten, ook goed voedzaam gehouden moet wor den. Mijn Kerstrozen staan aan de noordzijde van een schutting, waar ze zoo goed als nooit zon krijgen, terwijl de grond tot op flinke diepte uit goed verteerde bladaarde bestaat, ver mengd met oude koemest. Een beetje klei door den grond ineengewerkt, wat vooral goed is voor het vasthouden van het vocht, is uitstekend. Ze zijn dan ook heel dankbaar voor deze goede zorgen en verblijden mij elk jaar met een schat van blcemen. De kerstrozen eenmaal geplant, hou den er niet van gestoord te worden; met late ze dus een zestal jaren of meer rustig staan voor het noodig wordt ze eens op te nemen en te scheuren. De beste tijd om dit te doen is de maand September; ook is dit de aangewezen maand om r.icuwe kerstrozen te plan ten. Er gaat ecliter wel twee jaar mee heen voor de planten zich volledig her steld hebban en in staat zijn een rijke bloemenpracht te kunnen geven. Ook als snijbloemen hebben de kerst rozen groote waarde. Vooral in de drijf- Een buitengewoon aardig modelletje is afgebeeld onder no. 107, dat gedacht is ln herfstblad-bruin en geel beige. De combinatie van twee kleuren ls voor dergelijke costuumpjes zeer en vogue. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave Tan No. 107, Prijs f 0.75 Ook van het tweede modelletje zijn in dezelfde maten en tegen denzelfden prys knippatronen verkrijgbaar. Hier voor moet no. 108 aangevraagd worden. Het is een leuk sportief costuumpje, waarbij het eenigszins overblousende lijfje op een aparten heupband gezet is. De kleuren, voor dit jurkje gedacht, zijn lei-blauw en bleekgroen. pull-over zit van fluweel. Deze is weer versierd met steekjes en een ceintuurtje. Voor den casaquc is 1.25 M. stof van 70 cM. breed noodig, voor het rokje 1 M. van 1.40 M. breed. Dan hebben we nog twee meisjes, een zus van drie en één van acht. Het kleintje heeft een blauw jurkje, waarvan het rokje heelemaal in het rond geplisseerd is. Bovendien is dit rokje in punten aan het lijfje gezet, wat heel aaroig staat. Het lijfje is heelemaal recht. 1.35 M. stof van 1 M. breed is hiervoor genoeg. En de laatste groote zus heeft net zoo'n jurk, alleen met dit verschil, dat zU lange mouwtjes heeft, met. een str'kje aan den pols dichtge maakt. Ook heeft zy een ceintuurtje, van dezeFde stof. dat gewoon vastge- striki, wordt We hebben er 2.50 M. stof van 1 M. breed voor noodig. En natuur lijk een handig moedertje, die al dat moois voor haar „span" maakt. MADELEINE. Dat Is een aardig werk! We gaan de kinderen in het paaschbest steken, al is het bijna Kerstmis. We hebben nu lange avonden en dus meer tyd dan anders. Vandaar dat we dien kleinen broekeman links op de teekening voor zy» Zondag- sche dracht in een broekje van beige 6erge gestoken hebben, met een lange blouse van rood fluweel, dat we zelf ge garneerd hebben met schuine rijen beige wollen steekjes. Verder een beige cein tuurtje en de kleine baas is zoo trotsch als een pauw. Voor het fluweelen hesje is 1 2 Meter stof van 90 c M. breed noo dig voor een „man" van drie jaar. Voor het korte broekje 40 cM. van 1.40 breed. Zijn groote zus, die hem met klein-moe- dertje-manieren bij zich roept, heeft een keurig jakje aan, waarvan de rok van kasha naturel is. geplooid van voren; de blouse is van crêpe in dezelfde kleur als de rok, terwijl daar overheen een Beste jurken voor beste kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10