BEPALINGEN VOOR SUBSIDIE AAN DE H.O.V. Gesprongen handen LUXE DOOS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 22 DEC. 1927 JaarUjksche subsidie van f 30.375. HOEVEEL UITVOERINGEN MOETEN WORDEN GEGEVEN. Tor voldoening aan dc uitaoodiging van den Raad door aanneming van de motie mr. Gerritsz in de vergadering van den Raad van 20 Juni leggen B. en "W. den Raad voor de bepalingen onder welke subsidie zal kunnen worden ver- s'rckt aan de Haarlemscke Orkestver- cenlglng, welke bepalingen moeten wor den opgenomen in een met machtiging van den Raad door hen te sluiten over eenkomst met dat Orkest. De bepalin gen zijn behoudens eenige kleine afwij kingen gelijk aar. het door de Orkest- vereer.iging aan 3. en W. Ingezonden ontwerp. In verband met een door de Com missie van Toezicht voorgestelde wijzi ging deelen B. en W. nog mede dat zij voornemens zijn ten aanzien van de con certen bedoeld in art. 2 alinea 2 (con certen in de gemeentelijke concertzaal tegen betaling van 15 cent voor het programma ten bate der H.O.V.) gebruik te maken van hunne bevoegdheid inge volge art. 14 der Verordening op de heffing van een belasting op vermake lijkheden en dus daarvoor kwytschel- <i;ng van belasting te verleenen. Volgens het vocrstel van B. en W. zou den zij gemachtigd worden met de II. O. V. de volgende overeenkomst aan te gaan Artikel 1. De Haarlemsche Orkestver- eunlglng, hierna genoemd de H.O.V.. verbindt zich tot wederopzeggens een volledig orkest van minstens veertig musici te doen dirigeeren en voor eigen it kcnilifj te exploiter.ren. Het Orkest moet bij de in de volgende artikelen bedoelde uitvoeringen voltal lig beschlabaar zijn, met inachtneming vim de gebruikelijke verloven. Art. 2. De H.O.V. geeft tusschen 1 Mei en 15 September van ieder Jaar 30 openbare uitvoeringen en wel op de 10 Zondagen, volgende oo den lsten Mei. des middags van 2.304 uur in da: Hout, des Donderdagsavonds van 8.15— 10 uur gedurende Mei en Juni in de Gemeentelijke Concertzaal en des Don- derdagsavoncis van 8.1510 uur gedu rende Juli en Augustus in den Hout. Op de 10 Zondagen, voorafgaande aan den 14dcn September zal bovendien de H. O. V. door van harentwege daartoe aan gezochte cn betaalde harmontegczel- schappen. van voldoende gehalte ter be- oordèeling en onder goedkeuring van Burgomeestoar en Wethouders, openbare uitvoeringen ioen gev n in den Hout en wel des middags van 2 1.24 uur, ten zij de II. O. V. er de voorkeur aan geeft lia.ir orkest te doen spelen. De concerten in de Gemeentelijke Concertzaal, vermeld in hot vorige lid, zijn voor ieder toegankelijk tegen be ta lm:: van 15 cent voor het programma ten bate der H.O.V. De uitvoeringen, die wegens ongunstig weder door het. anieentebestuur worden afgc-lcst, tellen bij die rekening mede. Art. 3. Gedurende de maanden Ja nuari. Februari. Maart, October, Novem ber en December zal de H.O.V. boven dien twee volksconcerten per maand ge ven, waarvan minstens één per maand op Zondagmiddag van 2.30—4 uur, by voorkeur m üc Gemeentelijke Concert zaal. Als toegangsprijs voor elk dier con- certcn kan door de H. O. V. een in over leg met Burgemeester en Wethouders nader vast te leggen, bedrag worden ge heven. Dit bedrag is voor die concerten niet booger dan vijftig cent. Artikel 4. Gedurende de bovengenoem de. alsmede in de overige maanden des jaars moet het orkest bovendien beschik baar zijn bij buitengewone gelegenheden voor ten hoogste 15 uitvoeringen op dag. uur en plaats door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen. Art. 5. De gemeente stelt voor de 'n art.kei 2 bedoelde concerten de H.O.V. vrij van het betalen van zaalhuur. liet programma der uit te voeren mu ziekstukken zal tijdig vanwege de H. O. V. worden bekend gemaakt. Artikel 6. De H.O.V. Is niet be voegd. tenzij met voorafgaande schrif telijke vergunning van Burgemeester en Wethouders, zich tegenover derden te verbinden op de verjaardagen van H. M. de Koningin, van Prinses Juliana en van de Koningin Moeder, op den 2den Pinksterdag en den Hemelvaarts dag. Overigens zal voor de uitvoeringen, bedoeld in de vorige artikelen, geen tijd cn plaatsgekozen worden, die de H.O.V beletten zouden reeds vroeger aangegane verbintenissen tot het geven van uit voeringen met het orkest na te komen. Zij geeft daarvan zoo spoedig moge lijk kennis aan Burgemeester en Wet houders en is bevoegd verschikking In reeds overeengekomen dagen en uren aan te vragen, wanneer zij daardoor ge legenheid zoude erlangen elders eene uitvoering te geven. Artikel 7. Dit de gemeentekas wordt aan de H. O. V. tot wederopzeggens een jaarlijkse he subsidie van f 30.375 (dertig duizend drie honderd vijf en zeventig gulden) toegekend. Van de in de eerste alinea van dit ar tikel bedeelde som wordt vóór den lóden van elke maand aan de II O.V. uitbetaald een bedrag van f 2.531.25 dwee duizend vijfhonderd een en der tig gulden vijf en twintig cent). De H.O.V. is verplicht jaarlijks uit te keeren aan E. J. Fucks, weduwe van C. P. W. Krlens een bedrag van f 750, (ze ven honderd vijftig gulden), in maande- lijksche termijnen van f 62.50. Deze ver plichting geldt, behoudens vroegere be ëindiging dezer overeenkomst, tot aan het tijdstip van het overlijden van E. J, Fucks. weduwe van C. P. W. Kriens Op dat tijdstip wordt het bovengenoemd bedrag van de jaarlijksche subsidie ver minderd met f 375 en alzoo vastgesteld op f 30.000. De H.O.V. is gehouden, om jaarlijks vóór 1 Maart aan den Gemeenteraad uitvoerig rekening en verantwoording te doen van alle ontvangsten en uitga ven van het orkest over het afgeioopen vereenigingsjaar. Artikel 8. Burgemeester en Wethou ders stellen dagelijks, behalve op Zonda gen, gedurende een in mondeling over leg te bepalen tijd. een lokaal, dat ver licht en verwarmd kan worden, ter be schikking van de H.O.V., voor het hou den van de noodige oefeningen van het orkest. De H.O.V. betaalt de kosten der ver lichting en verwarming. Indien bedoeld lokaal op enkele dagen des jaars voor de oefening van het orkest niet beschik baar is, geven Burgemeester en Wethou ders zoo mogelijk de H.O.V. tijdelijk dc beschikking over een ander daarvoor bruikbaar lokaal. Art. 9. De H. O. V. onderwerpt zich aan het toezicht eener door den Ge meenteraad te benoemen commissie van 5 leden, van welke Burgemeester en Wethouders den voorzitter uit hun mid den aanwijzen en de vier overige leden, onder wie twee leden van den Gemeen - teraad, door den Raad worden be noemd op aanbeveling van Burgemees ter en Wethouders. Deze commissie dient Burgemeester en Wethouders van ad vies omtrent alle op de H.O.V. rustende uit deze overeenkomst voortvloeiende, verplichtingen. Bij verschil van opvatting omtrent de beteekenis van eenige bepaling dezer overeenkomst, onderwerpt de H.O.V. zich aan de beslissing van Burgemeester en Wethouders. Deze overeenkomst wordt aangegaan van jaar tot jaar met dien verstande dat wanneer zij door geene der beide con- traoteerende partijen vóór 1 Juli van eenig jaar is opgezegd, zij wordt be schouwd voor het volgende burgerlijk jaar te zijn verlengd. Artikel 11. De kosten op deze over eenkomst vallende, komen ten laste van de H. O. V. JOY MAC ARDEN. In „Caecllia" een portret met een levensschets van Joy Mc Arden. Er •wordt aan herinnerd dat jaren geleden to Haarlem een jonge dame woonde, Jo IJzerman geheeten, die veel van zingen hield. Hoewel liet plan was haar voor het ónderwijs te laten opleiden, gaven haar ouders later zich gewonnen en gewerd haar een opleiding als zange res. Veel en lang heeft ze (aldus Caecil'ai gestudeerd bij mevrouw De Haan Mn- r.ifsrges, van wie de kunstenares steeds rog met de grootste genegenheid spreekt, bij Hey, den echtgenoot van Blrgltt Engel en ten leste bij een Itallaansohen meester die thans nog Ir. Den Haag gevestigd Is. den lieer Ta- manti. De jonge kunstenares, die zich een schuilnaam gekozen had (van Jo IJzerman was natuurlijk heel gemak kelijk „Joy" gemaakt), debuteerde te Kopenhagen en trok daarna de wijde wereld In. Zij trad als gast op in dc Opera te Parijs, gaf voorstellingen (ah Mimi cn Micacla) in het Casir.o te Biarritz cn te Monte Carlo en zou zich wellicht de opera-carrière gekozen heb ben wanneer zij niet in het huwelijk getreden was met Dr. Demnrquettc te Parijs. Daar woont nu enze landge- noote, die echter veel op reis ls, aan gezien haar practijk als concertzangeres zich voortdurend uitbreidt, sedert man nen als Gabriël Pierné en Maurice Ravel haar voor de vertolking van hun werken gezocht hebben. Pierné was verrukt na haar medewerking aan eer uitvoering van zijn .i-a*Crolsade des Enfanis" en Ravel koos haar voor d' eerste uitvoering van zijn „Chanson te Parijs. Met Siegfried Blanuw maakte z< verleden jaar een reis door den Elzs' waar in alle steden met klimmend suc ces concerten geeeven werden: op hi oogenblik vertoeft onze landgenoot- •v:>: te Straatsburg waar zij in Requiem cr. de groot e Mis var H.v.vk- aer zingen moet. Een succes dezer da gen te Berlijn behaald, ls aanleiding geworden tot engagementen in ander? Duitsclie steden, o.a. Frankfurt, waar mevrouw Mac Arden binnenkort aan een uitvoering van „Les Béatitudes" moet medewerken. In ons land hebben de twee laatste Jaren verschillende Toonkunstafdeelin- gen de kunstenares gevraagd; jammer genoeg kwam in het jaar 1926 een keel ongesteldheid, die tot een kleine ope ratie leidde, de zangeres in al haar plannen dwarsboom en; al de engage menten moesten afgezegd worden, ver mits de doctoren een volkomen rust kuur van ses maanden noodig achtten Gelukkig is de vacantle, grootendcels :n het Zuiden van Frankrijk doorge bracht, heilzaam geweest; In April van dit Jaar kon de zangeres haar taak weer hervatten. Van haar muzikaliteit en groote In telligentie kunnen wij een denkbee'. geven; in zes weken tiids leerde rif de tl tel party van 'Willem Land ré', mysteriespel „Beatrys". misschien wel de moeilijkste partij die een operazan geres op zich kan nemen. Bij de uit voeringen van dat werk In October J.l. te Utrecht en te Rotterdam heeft mevrouw Mac Arden nieuwen roem geoogst. Ook met het Concertgebouw orkest onder leiding van Willem Men gelberg is zij verleden Jaar opgetreden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ccnln per regel. ruwe huid schrale lippen MUZIEK. UITVOERING VAN KLn&rt f'JZlEK IN DE WILHELMENAKERK. Haarlemseh Gereformeerd gemengd koor „Door Zar.g Vriendschap", en een kinderkoor als ondcrafdeeling gaven rr.et welwillende Uewerkir.g van mevrouw J. de Koeyer—Weyland sopraan on den heer H. Pijlman, orgel, een uitvoering die ik, gezien cle kwaliteit der muziek en verklanking daarvan, als een muzikale samenkomst opvat en als zoodanig dan ock beoordeel; temeer daar alle uitvoerenden, behalve de or ganist H. Pijlman, vermoedelijk dilet tanten zijn. De heer H. Pijlman speelde Kerstmuziek, die uit muzikaal oogpunt vervelend was. Hij toonde een goede techniek te bezitten en wist kunstige re gistraties samen ie stellen. Het kinder koor zong vele liederen o.a. „Uit hoogen Hemel kwam ter neer" van M. Luther. In alle liederen werden hemelse he be grippen bezongen, maar het koor kon zuiverheid en remhe-.d niet sugg ireeren, daar de stemmen steeds te laag into neerden. Het gemengd koor kwam het meest voordeelig voor den dag met „Doxologie" van D. Bortniansky, waar in qua stemming zuivere momenten voorkwamen. Over het algemeen kon den beide koren aan klank, uitspraak en goeden samenzang' winnen. Van den dirigent-componist F. Pijlman stonden eenige liedjes op het programma. De bovengenoemde zangeres 1 reeft een aar dige stem die in alle opzichter geculti veerd kan worden. Het beste rong zij: „Het lied der Engelen" van Ph. Loots Ket bezingen van den Kersttijd, voor geloovigen innig poëtisch maar ook voor r.'.enschen met meer legendarische op vatting hoop opdringend, zou veel warmte en liefde kunnen opwekken. Lag het aan mij, dat dit dezen avond niet het geval was, het mij koud lie'.? Ik geloof wel dat het publiek (de kerk was vol) genoot van de murisk, misschien ook wel van de „Kcst-Cantate" van F. Pijl man, uit welk werk evenals uit de liede ren goede muziekkennis en vooral de besludc-eving der Nod;landsche koor- literatuur blijkt. De componist-dirigent zong met warme stem eemge sol! Hier na werd op gebruikelijke wijze geslo ten PIET MöKRINGER. DE KERSTBOOM BIJ „VOLKSZANG". BU „Volkszang" was Woensdagavond voor den zooveelsten keer weer iets bij zonders. En als daar iets bijzonders is, d?n :s het in 99 van de 1C0 gevallen ock rltjjd wat aardigs en wat goeds. Zoo prijkte Woensdagavond in de groote zaal van het gebouw .Het Blauwe Kruis" een groote Kerstboom, keurig versierd en met Lil van elec- trische lampjes. Ook had de enthousiaste leilder, de heer Sixmo, voor een mooi en afwis selend programma zorg gedragen, wat hli evenwel niet had kunnen doen als hij niet de welwillende medewerking van verschillende personen had verkre gen. Daar was dan in de eerste pkwjfe natuurlijk weer de heer B. J. G. Vink. de bekwame pianist, die al menig lied, zoowel van alle aanwezigen als van so listen, bil „Volkszang" zoo hoogst ver dienstelijk en bescheiden begeleid heeft. Verder kon men genieten van fraai vioolspel van mevrouw Lor en teVan Voilenhoven; van beschaafden en wel- luidenden zang van een dameskwartet onder leiding van de bekende zangeres mej. Betty Dijkstra, die zich ditmaal helaas niet zelf hooren liet. Dit kwartet werd door mej. C. Teves op de piano begeleid. Mej C. Storck bracht eveneens eenige liederen ten gehoore, die zeer muzikaal gezongen werden. Een schare kleine meisjes, lid van de vereeniging .Be Driehoekmoisjes" te Overveen. verleenden eveneens vocale medewerking en tenslotte vertoonden zes dames eenige keurige rythmische dansen, onder leiding van den heer v. d. Water. Het spreekt natuurlijk van zelf. dat alle medewerkenden een dankbaar ap plaus ontvingen. Maar ook de In grooter. getale opge komen zanglustigen hebben zich danig geweerd. Daar zorgde trouwens de heer Sixma, de geboren zangleider, wel voor. Hoe frisch klonk het lied „Jan Hin- nerk" en hoe krachtig het laatste lied van den zingenden bard. Ook ontvingen de zooveelstc bez kers een geschenk uit den Kerstboom. Het was weer een uitnemend geslaag de avond. De heer Sixma dankte alle medewerkenden voor de genotvolle uren. aan de bezoekers van „Volkszang" bereid. Met een krachtig propagandis tisch woord sloot hij den avor.d. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: P. v. d. Plasse, Atjehstraat 14, notitieboekje (De Hond); H. J. Pieters. BllderdUkstraat 18. broche; K. Seggellnk, Scheepmakersdijk 39. bad laken met kussens; B. van Dantzig. van Oorschotstraat 27, autoband; A L. van Lohuizen. Vrouwehekstraat 43, duim stok; P. Moerman. Leldschevaart 26 rd.. kinderhandschoentje: Watzema, Teyler- straat 37, koralen halsketting; v. Zome ren. Brouwersstraat 37. grijze dames- handschoen; J. de Vogel, Vooruitgang- straat 14, zwartbruin hondje; F. v. d. Plasse, Atjehstraat 14, grijze dames- handschoen; Kennel Fauna, Parklaan' zwarte hond. gebracht door Massee, Rozenstraat 1. grijze kat. gebracht door Nieuwenhoven, Parklaan 76; Klok, Ga- renkokerskade 54, lorgnet in etui; P. F. van Deursen, Colensostraat 44 rood, lorg net in etui; A. J. Spoor, Brouwersstraat 86, heerenportemonnale met Inhoud; H. Opbroek. Van Marumstraat 39 a, dames portemonnaie mat Inhoud; Simons, Schagchelstraat 25, portemonnaie met inhoud; Bureau van Politie, Smedestr., handbeschermer rijwiel; Pelsers. 2de Zuidpolderstraat 56, ring: W. Lichten berg. Didprikstr. 9. damcstaschje met inhoud; F. MolbaCh. de Clercqstraat zeildoeken tas chic: E. Baas. Duven- vc rrdestraat 77 ;:w i|.kaart (dames); J. H. Korter Emostraat 39. zadcldckje. DE POST EN DE KERSTDAGEN. REGELING VAN DEN DIENST. De directeur van het postkantoor te Haarlem deelde ons mede, dat op den 2en Kerstdag, 26 December as., de ocl: tendbriefpos tb estell in g en de ochtend pakke{.postbestelling geheel op dezelf de wijze zullen worden uitgevoerd als op een werkdag. Op dien dag is er dan ook geen gelegenheid tot het kosteloos afhalen van niet-aangeteekende corres pondentie. Overigens is op genoemden dag de postdienst geregeld als op Zondag, be houdens dat gedurende de openstelling van het kantoor gelegenheid bestaat tot het aanbieden van aangeteekende stuk ken» VERKEERSONGELUKKEN EEN CHAUFFEUR VOOR EEN MOEI LIJKE KEUS. Te Haarlem. "Woensdagmiddag reed de dame 'R. W K uit Bloemendaal per rijwiel komen de uit de Zijlstraat naar de ZiJlbrug. Een tram komende van het station hed juist gestopt aan de halte. er. zette zich in beweging. Achter de tram reed eer. auto, die het meisje niet opmerkte. Zij reed door. maar remde cp het laatste oogenblik krachtig, waardoor zij uit gleed, en kwam te vallen. Haar linker knie werd gekneusd. Een lid van den Ongevallendienst heeft haar verbonden, en daarop is zij i>er auto naar huis ge gaan. Woensdag had op den hoek Ridder straatJansstraat een aanrijding plaats tusschen een driewiellg transportrijwiel en een auto. De auto reed zeer snel. Het transportrijwiel viel onderste boven en de berijder van L. viel er onder, en kreeg eenig letsel. Het rijwiel werd be schadigd. Tegen den autobestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. Te Haarlemmermeer. Woenscag peed op den Vijfhuizerweg te Haarlemmermeer een wielrijder ge heel links van den weg. Bij het naderen van een auto. bestuurd door een amb tenaar van den keuringsdienst te Haar lem, wilde de man op het laatste nip pertje nog gauw den weg dwars over stek en. De autobe: tuurder, het gevaar ziende, verkeerde in een moeilijk parket omdat hy te kiezen had tusschen door te rijden, maar dan zou een aanrijding onvermijdelijk geweest zijn en de fiets rijder zijn onvoorzichtigheid duur heb ben moeten bskoopen. of de auto maar tegen een boom ie laten botsen. Hij koos dan ook het laatste, zoodat de auto, die door krachtig te remmen gelukkig geen grooten gang meer had. terecht kwam tegen een langs den weg staanden boom. die zoover voorover boog. dat de schok nog eenigszins gebroken werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De wielrijder erkende volmon dig door zijn onvoorzichtigheid schuldig te zyn aan het ongeval, doch niet in staat te wezen om lets van de kosten van de schade aan het motorrijtuig te ver góeden. ALG. VEREENIGING VAN GEM. AMBTENAREN. De afd.eeling Haarlem van de Alge- meene Vereenlgïng van gemeente-amb tenaren hield Woensdagavond ln hotel .Excelsior" een ledenvergadering onder leiding van haren voorzitter, den heer E. W. Goedhart. Na voorlezing van de Ingekomen en verzonden stukken bracht de voorzitter verslag uit van dc vergaderingen deT commissie van overleg op 25 Nov. Jl. Het vraagstuk der personeelsformatie bleek de belangstelling van de geheele verga dering te hebben. De voorzitter deelde mede. dat door toeneming van het le dental het aantal bestuurdersleden met 2 moet worden uitgebreid aangezien der tegenwoordige bestuursleden tijdelijk zitting hebben genomen, stelden deze hun mandaat t -r beschikking, zoodat tot verkiezing 4 bestuursleden moet worden overgedaan. Bij de daarna gehouden bestuursver kiezing werden achtereenvolgens tot be stuursleden benoemd de heeren T. van Bamevelrt (openb. werken), L. A. van Doorn (secertaris), A. DuitemeUer (G, E. B.) en M. de Jong (Waterleiding). Na schorsing der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de functies zoo verdeeld zijn, dat de heer de Jong als 2e voorzitter zal optreden, de heer van Doorn als secretaris, de heer v. Barne- veld als 2e secretaris en de heer Duite- meijer als penningmeester. Tot leden der propagandacommissie werden benoemd de heeren Berkemeijer, de Jong, Duite- meyer en Dekker. Daarna werden benoemd de vertegen woordigers voor 1928 in de commissie van overleg. Benoemd werden de hee ren M. de Jong en K. Tysterman, tot hunne plaatsvervangers de heeren L. A. van Doom en F. A. Berkemeyer. Ook de vertegenwoordigers in de dienst commissies werden benoemd. Het bestuur kreet opdracht de Instel ling van bepaalde fondsen te overwegen. Bjj de rondvraeg ontspon zich een dis cussie over de houding van het gemeen tebestuur ter sake van de bestrijding van mogelijke corruptieve handelingen door leden van het gemeente-personeel. Algemeen vond men de houding van B er. W. niet Juist, en schadelijk voor den goeden naam van het personeel. Het bestuur kreeg opdracht het ter zake noodige te verrichten. Verder werd het betuur verzocht- by B. en W. aan te dringen op de instel ling van een dienstcommissie voor het waterleidingbedrijf. Staande de vergade ring gaf zich iemand als lid der orga nisatie aan. De geanimeerde vergadering werd te ongeveer 11 uur gesloten. HARTVERLAMMING. Woensdagmiddag te half twee reed de 53-jarige P. K., wonende te Beverwijk met een handwagen met turf op de Raaks. De man zakte plotseling in elkaar en overleed. HU werd binnenge dragen in perceel zy.vest 23. waar een oorzaak constateerde. EEN EEUW JOURNALISTIEK. JUBILEUMNUMMER ALGE MEEN HANDELSBLAD. Ter gelegenheid van het 100-Jarig bestaan van het Algemeen Handelsblad dat in de eerste dagen van het volgend jaar herdacht wordt, is een zeldzaam fraai en heel uitvoerig Jubileumnum mer verschenen. Dit nummer geeft tal van historlsöhe bijzonderheden aan gaande de stichting, de verdere wor ding en den groei van het Algemeen Handelsblad. De directeur van het blad Ir. A. Hel dring schrijft een woord ter inleiding. De Hoofdredacteur Mr. J. Kalff Jr., leverde een bijdrage: Honderd jaar Hoofdredacteur. Dit artikel ls verlucht et portretten van de onderscheidene Hoofdredacteuren. Voorts vinden wij een artikel: Van „Waarenbericht" tct een groot dagblad van den heer E. W. de Jong. Daarna volgen artikelen van onderscheidene redacteuren en medewerkers van bet blad met kiekjes van hen. Ook zijn oprenomen afbeeldingen van reeds overleden medewerkers en voorts verschillende gezichten op oud- Amsterdam. Nog wordt in een artikel verhaald hoe het Handelsblad tot stand komt. Het geheel vormt een belangwek kend nummer. Goed gezien van den directeur was het in hc-t jubileumnummer de eigen medewerkers van het blad aan het woord te laten. NIEUWJAARSDRUKTE. Heden Donderdag zullen vanwege het hoofdbestuur der P. T. eenige korte mededeelingon en wenken worden uitge zonden betreffend? die verzending van correspondentie in het bijzonder met het oog op de Nieuwjaarsdrukfce. Deze uitzending zal geschieden uit de studio van het hoofdbestuur aan de Kortenaerkade en wel vla Hilversum, d avonds ttl.m. 9 uur. tijdens de pauze van het Concertgebouworkest en via Huizen om pl.m. 9.15 uur. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Woensdagmiddag had de algemeene vergadering eer vereen icing „Welda digheid naar Vermogen" plaats. Aan het op öezp vergadering uitgebrachte jaarverslag is bet volgende ontleend: Bij het beertn van het boekjaar wa ren CZ gezinnen in behandeling. Deze gezinnen bestaan uit 18 ma men. 62 vrouwen, en 138 kinderen, tel?.al 218 leden. Van deze 65 gezinnen ontvingen er 28 tevens onderstand van diaconieën- Onder de gesteun den waren 35 perso nen boven den leeftyd van 60 jaar, 23 weduwen met 55 inwonende kinderen, 7 verlaten vrouwen met 21 Inwonende kinderen, 5 gescheiden vrouwen met 10 inwonende kinderen, 9 ongehuwden en 4 weduwnaars. Ten opzichte van de nieuwe armen wordt medegedeeld, dat van hen het aantal ondersteunde gezinnen bedraagt 22. Voor deze speciale ondersteuning is in het afgeioopen jaar uitgegeven een bedrag van f 1542.75. Het totaal der losse giften was f 1135.24. Geholpen daarvan werden 33 gezinnen, waarvan 28 gezinnen gedu rende het geheele jaar. Vermeld wordt verder, dat weder eenige schenkingen werden ontvangen. De Koningin-Moeder gaf een gift van f 100, Z.D.H. de Bisschop van Haarlem een van f 520. De overleden voorzitter der vereeniging, de heer C. L. W. van IJsondijk, heeft aan de vereeniging een legaat van f 2500 vermaakt. Als leden van het bestuur werden, nadat de verslagen waren uitgebracht herkozen mevrouw S. M. E. Tolienaar— Oldenboom, mevrouw W. C. Haiisma Muiierbaronesse van Sytzema, mej. L, p. a. Ott, Mt. p. E. Barbas. Mr. H. J. D. D. Enschedé, de heer H. Mey- boom, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, de heeren M. a. Jaeobson, en J. C. Dirks en Jhr. J. van Reigersberg Vers!' vs. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN S. S. overtreding van het Motor- en Rijwielreglement, f 5 subs. 1 dag hechtenis. L. J. S. vrijspraak. A. C. O. overtreding van het Motor- en Rij wielreglement f 2 subs. 1 dag hechte nis en ontslag i an rechtsvervolging. K. M. het als bestuurder van een mo torrijtuig op vier v/ieler. daarmede rij den over een rijweg met zoodanige snelheid en op zoodanige wijze dat de vrijheid en de veiligheid van het ver keer op dien weg werd belemmerd en in gevaar gebracht, terwijl dat motor rijtuig eene verblindende verlichting voerde 100 subs 10 dagen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid motorrytuigen te besturen gedurende den tijd van zes maanden. P. H. M. P. overtreding van de polderverordenicg f 3 subs. 1 dag hechtenis. A. K. het te Haarlem als vervangster in haar tappery gelegenheid geven tot het aan- hcoren van radiomuzlek zonder ver gunning van Burgemeester en Wethou ders 3 subs. 1 dag hechtenis. F. van E. het als bestuurder van een motor rijtuig daarmede gaande naar links de te maken bocht te klein beschreven, vrijspraak. A. S. overtreding van het Broodbcsluit 1925 S. 478 15 subs. 3 dagen hechtenis. N. K. het opkooper zijnde geen doorloopend register als bedoeld in art. 437 Sr. houden 5 subs. 1 dag hechtenis. H. Th. v. d. M. het niet zorgen, dat een viertal groote zware balken behoorlijk des avonds op den openbaren weg zy'n verlicht 1 subs. 1 dag hechtenis. C. W. O. over treding der alg. pol. verordening van Heemstede f 10 subs. 2 dagen hechte nis. P. R. overtreding der Motor- en RUwielwet 8 subs. 2 dagen hechte nis. C. M. S. cn J. H. S. vrijspraak. J. M. overtreding der Leerplichtwet ƒ4 subs. 4 dagen hechtenis. S. G. het 's avonds met een onverlicht rijwiel rij den I 2 subs. 1 dag hechtenis. T. G. idem 2 subs. 1 dag hechtenis. W. G. tie L. het te Heemstede met negotie langs dc huizen venten 2 subs, i deg hechtenis. INGEZONDEN MFDEDEELINGEN n 60 C«ntj per regel- KERSTMIS-CADEAU V. ROSSETS TABAK Inhoud: Milo en Poorters Toeback f 1.70 en f 1.20 PER DOOS DE LEZING VAN PROF. GORTER. GEEN VETO VAN DEN MINISTER. De Tel. schrijft ln zijn nummer van hedenochtend De heer L.'Heijennans, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Amsterdam, deelt ons, in ver band met ons bericht over he*, niet door gaan van prof. Gorters lezing over het vaccine-vraagstuk, mede, dat hy prof. Gorter blijkbaar verkeerd heeft verstaan en dat niet de minister bezwaar tegen diens lezing heeft gemaakt, doch dat de Wetenschappelijke Studiecommissie be sloten had. dat haar leden geen voor drachten of publicaties over het betref fende onderwerp zouden geven. Ook van prof. Gorter rechtstreeks ontvingen wij een dergelijke verklaring. Zelfs nu het verzet gekomen blijkt te zijn van de zijde der Wetenschappelijke Studiecommissie, kvv.nen wy er geen bewondering voor koesteren. KERSTFEEST De Christeiykc jeugd-mondorgelclub „Looft den Heer" zal len Kerstdag des avonds in de kerk der Broedergemeente een openbaar Kerstfeest vieren, voor elk toegankelijk, in 't bU'zonder voor ouden en jongen die thuis geen Kerst feest kunnen vieren. E: zijn twee ver lichte kerstboomen Bovendien wordt gezorgd voor lichtbeelden, muziek en zang. EXAMENS. Van hst Onderwijs Instituut mevr. öe Jong N. de Munnik slaagden vcor de examens Ver v. Leer. in Steno en typen voor Eng. Steno „Groote" 100 lettergr. en Ned, Steno „Groote" 130 lettergr. de dames Jo Byker en Annie Picard. UITGAAN. VER. ROTTERDAMSCH-HOFSTAD- TOONEEL Zaterdag 24 dezer geeft dit gezelschap in den schouwburg aan den Jansweg een opvoering van Het Pclitieraadsel?, een spannend detective3tuk in vier bedrijven door Edgar Wallace, waarvan dien avond de 73c opvoering wordt gegeven. Overal heeft liet grooten by val gevonden. OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ VERLICHTING KLOK JULIANAKERK Een lezer schrUft ons; Het is mij meermalen opgevallen dat de toren der Julianakerk in het Scho- ;::k war tier zoo by uitstek geschikt zou n om de daarin aanwezige klok des avonds te verlichten, zulks in verband met de plaats waar die kerk staat, nl. in een druk centrum. "Wanneer tot die verlichting werd over gegaan, zou in een reeds lang gevoelde behoefte worden voorzien, daar wel en kele verlichte klokken aanwezig zijn, o.a. één aan het oude Raadhuis en éen aan een sigarenwinkel aan den Rijks straatweg, doch die zijn slechts zicht baar wanneer men er langs gaat. Wanneer nu tot die verlichting werd overgegaan zouden daarvan behalve de bewoners van het Schoterkwartier, ook de bewoners van de Patrimonii imbuurt kunnen profiteeren. Zou het Kerkbestuur hiervoor mfe- sohien maatregelen kunnen nemen? BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP 2DE KLAS HAARLEM Dinsdagavond zijn de wedstrijden in de finale om bovengemelden titel be gonnen. De opening geschiedde door den consul van den Nederlandschen Biljartbond, den heer D. Foeljaeger, die namens deze organisatie een kort woord van waardeering tot den Haar- lemschen Bond sprak voor de inrichting van dit tournool. Op het eerste biljart ontmoetten de twee D. E. S.-leden. Lubbers en Over weg elkaar. De stryd ging langen tijd gelijk op, tot aan het eind een slotserie van 26 caramboles de zege voor Lubbers bracht; Lubbers 150 cadre in 36 beur ten, Overweg 134. Op het andere biljart was Boviman (Olympic) zijn partner. Schippers (Haarlem-Noord) dadelijk voor en wist de overhand tot het eind te behouden. De uitslag was: Boviman 150 Schippers 121 in 33 beurten. Vervolgens kwam de kampioen. Mie nis (D. E. S.) tegen zijn clubgenoot Tab- bers in het strijdperk. Laatstgenoemde wist den aanvankeiyken achterstand in te loopen en den kampioen een neder laag toe te brengen in een zeer span nende party. De stand was; Tabbers 150, Mienis 142 in 33 beurten. Schippers en Overweg streden op het tweede biljart een vinnigen stryd, waar- bU Schippers ten slotte in de meerder heid was met eveneens 150 en 142 in 40 beurten. In de party Tabbers—Boviman haal de eerstgenoemde wederom een -aan vankeiyken ach.Iers'.and prachtig op en won zyn tweede partij met 150 114 in 33 beurten. Ten slotte speelden nog Timmer (Olympia) en v d Berg (Vrienden kring). Hier bleek de eerste verreweg Sn de meerderheid te zijn. terwyi rijn partner niet op dreef kon raken. KeC kwam met 150 om 93 in "3 beurten ln het voórdeel van Timmer.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 14