HERINGA &WUTHRICH HET GEMEENTE-PERSONEEL EN HET KOOPEN TEGEN GEREDUCEERDEN PRIJS. GEMEENTERAAD W^RBERICHT THERMOMETERSTAND JURGERLiJKE STAND TELEGRAMMEN Amsterdamsche Beurs HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 22 DEC. 1927 P H I L I P S' RADIO-TOESTELLEN (Adv. Ing. Mcd.) DE MOLEN VAN DEN ZUIDERPOLDER. KANS OP BEHOUD. In ons nummer van Woensdag namen vU een afbeelding op van den molen aan de Amsterdamsche Vaart, die dient voor de bemaling van den Zuiderpolder Plannen zUn nu in bespreking voor motorische bemaling van den polder. Naar wij vernemen zal het bestuur der Vereeniging „De Hollandsche Mo len" zich tot het bestuur van den Zui derpolder wenden om te pogen den mo len te behouden. Omtrent de vergadering van stem gerechtigde ingelanden van den Zui derpolder. die hedenmorgen in Hotel „De Leeuwerik" alhier gehouden werd, vernamen wij het volgende. Ten opzichte van den molen voor de bemaling van den polder, werden twee voorstellen behandeld. De meerderheid der vergadering was Jn beginsel voor het voorstel, den mo len te behouden en er een hulpmotor ln te plaatsen, die dan gebruikt kan wor den air» er geen wind is. Ook was er nog een voorstel strekken de om naast den molen een clectrisch gemaal te plaatsen. Een bepaald besluit werd nog niet genomen, Eerst zal nog overleg worden gepleegd met een Provincialen Water staat en ook zal het advies worden ge vraagd van de Vereeniging „De Hol landsche Moler.". Over ongeveer twee maanden komen de stemgerechtigde ingelanden dan weer b(jeen om een besluit te nemen. De vergadering besloot ook nog in het vervolg strafbaar te stellen het werpen van vuilnis en afval In slooten en wateringen. Met algemeene stemmen v.erd het voorstel van het bestuur aangenomen om de afkoopsom van de polderlnsten te brengen van f 300 op 500, DAMMEN. .OM HET CLUBKAMPIOENSCHAP DER NOORDELIJKE HOOFD KLASSE. De wedstrijden om het Clubkampioen- schap der geheeld Noordelijke Hoofd klasse tusschen de Amsterdamsche Damvereeniglng „Gezellig Samenzijn" I (kampioen afdeeling A) en de „Haar lemsche Damclub" I (kampioen van afdeeling B) zijn vastgesteld op: Maandag 2 Januari a.s. 7 uur n.m. te Haarlem: Haarlemsche Damclub I— Gezeilig Samenzijn I en Maandag 9 Januari a.s. 7 uur n.m. te AmsterdamGezellig Samenzijn I— ïïaariëmsche Damclub I. De winnaar van van deze beide wed strijden z&f'uitkomen in den Nat ionalen wedstrijd cm het Clubkampioenschap van Nederland. ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR KERSTMIS-TENTOON STELLING. Zooals onze lezers weten, wordt in het groole Veilingsgebouw der' Coöp. Haar lemsche Groenten- en Bloembollenvei ling aan den KI. Houtweg een Kerstmis tentoonstelling van bloeiende bolgewas- ren gehouden, die georganiseerd is door de afdeelingen Haarlem. Heemstede. Overveen. Bloemendaal. Noord-Haarlem. Velsen, Bennebroek en Vogelenzang var. de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur. We hebben er vanmorgen alvast even een kijkje genomen, al konden we wel begrijpen, dat er van de eigenlijke ten toonstelling nog niet veel te zien zou zijn. Dit kwam dan ook uit. In de groote r.anl heerschte nog de wanorde, die aan elke groote expositie vooraf pleegt te gaan Aan de kanten stond het palmen-, varen-, sparren- en ander groen, dat aanstonds voor versiering der verschil lende inzendingen dienst moet doen. De zaal was reeds in onderscheidene vakken verdeeld, zoodat we wel een in druk kregen, hoe de tentoonstelling er uit zal zien als alle inzendingen onge veer twaalf gereed zullen zijn. Eén deelnemer was al heelemaal klaar, namelijk de N.V. Bloembollenkweekerij en -Handel v.h. Gebrs. N. en J. Roozen te Heemstede. Deze inzending is door Van Empelen's Bloemenmagazijn keurig gearrangeerd. Op een ondergrond van turfmolm en tusschen frisch groen prijk ten daar 'n mooi gezicht midden in den winter veelkleurige hyacinthen en tulpen, o.a van de hyacinthen de en kele witte „L'Lnnocence" en „Arentinc Arendse"; enkele blauwe „Fürst Bis marck", „Grand Lilas „Adm. Couv- tert". „Schotel". „Dr, Lïebcr": enkele rooae ..Gen. Pelissier", „Gen. Garibal di", „Nimrod", „Gertrude". ..Lady Der by". enz. Van de tulpen o.a. .Attraction", Glory of Lisse". „Flamcoleur", „Duc dc Berlin", „Vermïll Brillant" enz. De firma Tubergen komt met een groote gemengde groep astllbc spirea's, hyacinthen, Aaronskelken en verdere kieine bolgewassen. De heer Koper, te Bennebroek eta leert Kerst-sterren. Een aardige afwisseling brengt mej Willy Muller, uit Bloemendaal. met bloemstukken waarbij natuurlijk ook bolgewassen. De N.V. Eldering en Zn., Overveen heeft een fraaie inzending narcissen. De firma P. Bjjvoet en Co.. Overveen, exposeert voornamelijk de enkele roode hyacinth „Jan Bos": de firma W. van Lierop en Zn., te Bennebroek, laat de nieuwe witte hyacinth „Prinses Astrid" bewonderen De heer B. Heemskerk, te Bennebroek. etaleert hyacinthen en de Hollandsche Cultuur-Maatschappij te Vogelenzang komt ook met onderscheidene bolgewas sen. Natuurlijk zijn er ook andere dingen te bezichtigen: in een „gezellig hoekje" heeft de N V. Woninginrichting Joh. Ne- derkoorn verschillende practische en fraaie meubelen te pronk gezet. Uit het atelier Florigaza alhier worden mooi met bolgewassen beschilderde doe ken en kussens verwacht en de firma de wed. J. Zwaanswijk, alhiét', vertoont tuin-, serre- en bloemtafels. Vrijdagmiddag twee uur wordt de ten toonstelling door den heer E. H. Krelage met een rede geopend. Wat het personeel daarvan zegt. V.'U hebben medegedeeld, dat B. en W. van Haarlem .'.an het gemeenteper- soneel een brief r.ezonden hebben met het verbod om inkoopen te doen tegen gereduceerden prijs bil leveranciers die leveringen aan de gemeente doen. In ons nummer van Maandag plaat sten wij een interview met den heer P. J. M van Tetering, secretaris van de Middenstandscentralc over deze quaestle Thans hadden wij een onderhoud met den heer B. Kluit, secretaris van de afdeeling Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren, die het. volgende verklaarde: De beschouwing in Haarlem's Dag blad omtrent de levering aan Over heidspersoneel tegen reductie geeft aan leiding tot eenige belangrijke opmerkin gen welke m.i. niet achterwege mogen blijven. Voor het Nationaal Verbond van Gemeente Ambtenaren werd door mij in Maart van dit Jaar de door U ge publiceerde circulaire aan bekende Haarlemsche firma's gezonden. Het doel daarvan was om al die winkeliers welke daarvoor in aanmerking wenschten te komen op een adreslijst te plaatsen, op dat onze leden kunnen zien. welke win keliers korting toestaan en bovendien opdat de winkeliers kunnen nagaan of zU werkelijk met een lid onzer organi satie te doen hebben of niet. Van eenige pressie ln welken vorm ook is nimmer sprake geweest! Reeds sedert jaren werd door winkeliers eigener be weging aan onze leden korting aange boden, welke natuurlijk dwr ons werd aanvaard. Ik vestig er ook nadrukke lijk de aandacht op, dat nimmer een bepaald percentage werd gevraagd, dat moet de winkelier voor zich zeil' uitma ken, voor hem is het Immers reclame en hü meet welen wat hem dat mag kosten! Zeer ten onrehete wordt nu door de heer van Tetering de door de winkeliers toegestane korting als Retour-Commis sie aangemerkt. Meent hij nu werkelijk, dat de belangen der gemeente in het gedraag komen indien onze cchtgenoo- tcii, voorzien van dc reducttekaart in koopen gaan doen als b.v. huishoudelijke artikelen, kleedingstukkcn. schoeisel, heerenmcdeartikelen, zelfs luxe voor werpen en daarop een korting ontvan gen? Ste'. wat zeer zeker het geval niet zal zijn. dat -Burgemeester en Wethouders ons zouden verbieden van deze korting- aanbieding gebruik te maken, dan staat ons de weg open door middel van het lidmaatschap der Ned. Vereeniging vau Huisvrouwen hetzelfde korting percenta ce ;e ontvangen- Waarom mogen nu ambunareu £oor migdsl van hun orga,- nisaüe geen korting ontvangen, terwijl dat wel mogelijk is voor zoovele anderea als b.v. de pl.ni. 7000 leden der coöpera ties. peusoneel van groote bedrijven, onderwijzers, enz. Door deze korting welke wij alleen als reclame-middel zien. worden de in koopen bij Haarlemsche winkeliers ge houden. Zou nu de Middenstands Cen trale het zoo toejuichen als het voor beeld werd gevolgd van het Spoorweg personeel met hun Coöperatie „Voor Allen der H.IJ.S.M." of de ambtenaren zich aansloten bij de bestaande coöpe raties f Door ons worden collectief brandstoffen ingekocht voor dezen winter niet minder dan 6359 HL. voor ruim f 11.000. Hiervoor worden uit sluitend Haarlemsche Kandelaren ult- genoodigd! Dat zullen wij blijven doen al dan niet met goedvinden van de Middenstands Centrale! Ziet dit instituut het toestaan van korting aan bepaalde categorieën als een kwaad, dan moet zij dat in eigen kring trachten te bestrijden maar dat niet schuiven op de schouders van de gemeente-ambtenaren. Men is daar wel reeds mee doende, maar zeer veel win keliers voelen er niets voor, ook niet r.a de daarvoor door de Middenstands- Centrale gevoerde actie, integendeel, na de uitgave van de adreslijst kwamen zooveel nieuwe ongevraagde aanbiedin gen in, aat spoedig een vervolglijst moet worden uitgegeven. In ieder geval heeft deze onschuldige reclame met retour-commissics niet uitstaande! WIJ gaven dit stuk ter inzage aan den heer Van Tetering die het volgende op merkte: ]e. Het stuk was niet van de Midden standscentrale uitgegaan, alleen was haar mcening gevraagd: 2e. De uitdrukking „beperkte r e- tourcommissies" sloeg enkel op provinciaal personeel, waarvan een winkelier zei: „als ik de korting niet toesta, dan loont mün leverantie aan de provincie gevaar". In dat geval is het een bedekte retourcommissie 3e. Bij het gcmeentepersor.ecl kan hetzelfde gevaar ontstaan. Daarom is het systeem gevaarlijk; 4e. De Middenstandscentrale is tegcr. elke kortingverleening aan leden indivï- deel van organisaties, ook aan de Ver- een'glng van Huisvrouwen. Bij een col lectieve aankoop In massa zon het na tuurlijk wat anders worden, doch dan is de distributie bij het oewuur der orga nisatic: 5c. Wanneer cr Middenstanders zUn die met het systeem dweepen. d3n zijn ïi.i blind voor eigen belangen en geva ren, Straks komt cr iemand die ju pCt korting geeft en dan valt de man die 25 pCt. geeft, weer uit de gratie. 6e. Het is onbillijk dat een klant voor iets 1 betalen moet terwijl een ander voor hetzelfde artikel 75 cents be taalt omdat hij gemeente-ambtenaar ls. Dc winkelier kan dan beter zijn prijzen verlagen voor allen; gelijke monniken gelijke kappen. HEEL WAT OP ZIJN KERFSTOK. FIETSENDIEFSTALLEN EN GROS. Voor dc Haarlemsche Rechtbank stond heden een jonge man. C. van B. uit Scheveningen, terecht. Niettegen staande hij nog geen 30 jaar is. heeft hij al heel wa: vonnissen achter den rug. Daaronder waren gevangenisstraf fen van twee jaar wegens verduistering. Toen rij dit jaar weer vrij man was, heeft hij heel wat gedaan wr,t niet dooi den wetgever wordt toegelaten. Hij heeft nu rekeningen te vereffenen met de rechtbanken te Haarlem, den Haag en Rotterdam. Eenige vonnissen heeft hij al weer te pakken, maar nog ver schillende zaken zijn tegen hem in on derzoek. Nu kwam hij voor onze rechtbank. Hem waren twee rijwielverduisteringen te Wijk aan Zee ten laste gelegd. Hij had bij den handelaar B. een heeren en een damesfiets gehuurd, zoogenaamd om met zijn meisje een tochtje te ma ken. Maar pas had hij die fietsen in 't bezit ol hij heeft ze aan een fabrieks arbeider te Velsen.. die in zijn avond uren voor fietsenreparateur speelt, ver kocht. Op één dag had hij aan dien man zelfs vier gestolen fietsen verkocht. Geen wonder dat die kcoper, die nu als ge tuige gehoord werd, van den president der rechtbank een geduchte waarschu wing kreeg voortaan niet meer zulke zaken te doen, anders zou hij ook in de gevangenis komen wegens heling. President tot beklaagde: Waarom heb je die serie misdrijven gepleegd. Verdachte: Ik had geen werk eo moest toch eten. 5 President: Maar als alle menschen die geen werk hadden eiken dag vier fiet sen gingen stelen Het Openbaar Ministerie eischte te gen beklaagde 0 maanden gevangenis straf, mededeelend, dat hu alleen de.i laatsten tijd in dit arrondissement 6 fiesen gestolen heeft. Ik vraag zoo zei de officier - - weinig, maar ik houd rekening met het feit, dat beklaagde nog vele vonnissen te goed heeft. PANORAMAGEBOUW AMSTERDAM. TE DOOR GEMEENTE GEKOCHT. Naar het Kbld. mededeelt zal de ge rechtelijke verkooping van het Panora ma-gebouw te Amsterdam op heden be paald. niet doorgaan. De oorzaak daarvan is, dat de gemeen te het gebouw heeft gekocht en uiter aard doordoor de N.V. „Het Panorama" ook aan zijne verplichtingen tegenover den heer Weideveld heeft voldaan. Omtrent de bestemming die aan hit gebouw cn den grond zal worden gege ven. is nog niets bepaald. ALG. NED. GEHEEL- ONTHOUDERSBOND. DERTIGJARIG BESTAAN. De Algemeene Nederlandsche Geheel onthouder.bond (Angob) viert op Maan dag 26 December a s. (Tweeden Kerst dag) zijn dertigjarig bestaan. Van half twaalf tot half één zal het hoofdbestuur dan receptie houden ln den foyer van den Stadsschouwburg en daar na zal te twee uur het Bondsfeest in den Stadsschouwburg beginnen. Op dit feest zal de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer A. Martinus. een herdenkingsrede uitspreken en verder wordt medewerking verleend door het Dameszangclubje „Het Klaverblad", een trio voor piano, viool en cello: voorts tooneelspcl en beeldengroepen onder lei ding van den heer C. E. van Eykem. CONCERT. Donderdag 29 December geeft de Ha.rlemsche Politie-muziekveveeniging een concert met medewerking van het dubbel-mannenkwartet Inter Nos. di recteur Nico Hoogerwerf, in het Ge meentelijk Concertgebouw. ZANGCONCOURS. ..Inter Nos" houdt, in verband met haar tienjarig bestaan, omstreeks Sep tember of October 1928, een interna tionaal zangconcours. BLOEMENDAAL. Heden kwam .'e gemeenteraad bijeen onder voorzitterschap van den Burge meester Jhr. Bas Backer. Afwezig is de heer Laan. Na de opening der zitting is aan de orde de behandeling der GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1928. Dc lieer Scli ula opent de algemeene beschouwingen. Spr. is van mcening dat de verkiezingen voor den Raad geen be vredigenden loop hadden, omdat de uit slag van dien aard was. dat B. en W. in den raad geen meerderheid hebben. Van verschillende zijden meet het col lege trachten steun te vinden. Een en ander meent spr. te moeien betreuren. Komende op de Bcgrooting betoogt spr. dat die naar zijn inzien vry sterk gedrukt wordt. Hij zet uiteen dat in de gemeente zich kapitaalkrachtigen gaan vestigen wat op de gemeentefinanciën van invloed is en da; de gemeente van Haarlem nog geiden r.aar aanleiding van de annexatie kan vorderen. Naar aanleiding van een cn ander concludeert spr. da: de gemeente genoeg kapitaal heeft om verschillende zaken te kunnen aanpakken. Spr. noemt den bouw van arbeiders woningen. die noodig is. daarnaast dient aandacht aan de schoolruimte te worden gewijd; noodig is. schoolbouw tc Over veen, Herziening elscht verder de toe stand van de politie, noodig is een an dere huisvesting. De dienst van open bare werken dient mede een ander ge bouw te hebben. Dc toestand van het Raadhuis is van dien aard dat er noo dig een verandering moet komen. Echter ais een gevolg van de grond- politiek die gemaakt heeft dat de ge meente bijna geen grond heeft, gaat het niet gemakkelijk de noodigc terreinen te vinden. Het zal aan de gemeente nu geld gaan kosten. Maar spr. meent dat de gemeente genoeg kapitaalkrachtig is om te maken de noodige terreinen in handen te krijgen. Spr. bepleit opnieuw onderhandelingen te gaan voeren met de Erven Van der Vliet over den aan koop van de gronden langs en bij den Zeeweg. Op die manier kan ieder na tuurschoon worden behouden. De ge meente kan dan bepalen dat bepaalde stukken grond niet mogen worden be bouwd. Spreker houdt een pleidooi om in samenwerking met de gemeente Zand- voort en eventueel met oen vereeniging van kampeerders te maken dat er aan het Bloemer.daalsche strand een geordende toestand komt. Samenwerking ook met de gemeente Haarlem over on derscheiden aangelegenheden wil spr. Hij hoopt dat de gemeente cok aan de vereeniging „De Buitenschool" de noo dige medewerking zal verleenen. Voorts vraagt hij hoe het staat met de over wegen aan de Kleverlaan. Volgens hom is noodig een reorganisatie van het ge organiseerd overleg, waardoor er één commissie van georganiseerd overleg zal komen. Dit wor.": ter overweging aan bevolen. Komende op de gemeentebedrijven brengt spr. hulde aan de directeuren. In deze gemeente is van corruptie niets ge bleken. Spr. vraagt nog af er nu niet een gasprijsvevlaging kan komen voor de klein-gasverbruikcrs. De heer Lu den zegt dat de raad ze ker veel onderscheidene der desiderata van den heer Schulz zal onderschrijven. Aan ai deze zaken die de heer Schulz in zyn rede op noemde wordt gewerkt, aldus spr., maar de moeilijkheid is, om te komen tot een oplossing. De heer Nuyens wil een reorgani satie van het georganiseerd overleg. De heer C a s s e zet uiteen dat de gemeente nu wel aandacht schenkt aan sportaangelegenheden, maar dat er nog steeds goede speelterreinen ontbreken. Spr. wenscht dat ook by eenig prijs verschil de leveranties in de gemeente blijven. Indien er een goede midden stand in de gemeente is, dan is dat Ln het belang van de gemeente. Nog wenscht spr. dat de gemeente aan zal dringen 'y het Provinciaal Elec- trieiteitsbedrijf op een verlaging van do tarieven voor electrischen stroom. De Voorzitter antwoordt dat met de gemaakte opmerkingen rekening zal worden gehouden. Spr. kan nu niet in alles treden, wellicht kan er by de arti kelen op .worden teruggekomen. Wat nu in den raad is opgemerkt komt in de notulen te staan en daarna wordt er rekening mede gehouden. De heer Van Nederhasselt zegt dat de financieele toestand wel niet slecht is. maar dat noodig is een voor zichtig financieel beleid. Voor den raad- huisbouw is spr., maar er dient te wor den overwogen waar nu een nieuw raad huis moet komen. Van een ongeorden- den toestand aan' het Blomendaalsche stand bemerkte spr., die daar öikwyis komt. niets. Inzake toestanden aan de Kleverlaan wordt r.og onderhandeld. Ten aanzien van het georganiseerd overleg is spr. voor het behouden van de kleine commissies. Gaarne zullen B. en W. eens aandringen op een verlaging van de electriciteitstarieven. De heer Hogenbirk is van mee ning dat by prUsverschil niet alle leve ranties altyd aan gemeentenaren kun nen geschieden. De middenstand kar» wel worden geholpen door meer aanbeste ding van werken te houden instede van ze in eigen beheer te doen geschieden. In de replieken dient de heer Schulz een motie in om te besluiten met de Erven van der Vliet onderhan delingen aan te knoopen om te komen tot aankoop van de gronden langs den Zeeweg. De heer Van Nederhasselt acht de zaak die in de motie is aangeroerd van te veel belang om nu maar inci denteel in dezen een beslissing te ne men. Gcwenscht is dat de leden van den raad eerst hun fracties kunnen raadpleger, en dat dan de motie een vol genden keer aan de orde zal komen. De heer Prinsenberg sluit zich daarby aan. Spr. zou mede van B. en W. een prae-advies op de metie wen- schen. De heer Krcmer wtl in de motie :pneir.cn ..zulks ook met het oog op be houd van natuurschoon", 't geen de heer Schulz overneemt. De heer Schulz meent dat dc mo tie nu kan worden behandeld. De raad gaat daarmede accoord. De motie wordt aangenomen met 84 stemmen en 1 stem blanco. Tegenstemden de leden Verdegaal, Prinsenberg, Dorhout Mees en Van Ne- derhasselt. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Begonnen wordt met de behandeling van de Hoofdstukken der Bc- gTOoting. Telkens brengt de voorzitter een blad- zyde van de Bcgrooting aan de orde in stede van telkens een post. Besloten wordt op te nemen een post pro memorie voor de van Haarlem nog te ontvangen schadeloosstelling in ver band met de grensregeling alsmede van de door Haarlem verschuldigde rente van deze schadeloosstellingen. Bloemendaal had ruim acht ton ge vraagd. Haarlem wil ruim vier ton gc- ven. Ged. Staten moeten beslissen. jPc zitting duurt voort). naar waarnemingen verwacht in den morgen van 22 December, waargenomen door het Kon. Ned. Met. Ins:, te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.7 m.M. te Weenen Laagste barometerstand 722.2 m.M. te Valencia. Verwachting: Stormachtige tot krachtigen Zuidelijken tot Zuid-Wes'.c- lijken wind. Betrokken tot zwaar be wolkt met regenbuien. Aanhoudende zware dooi. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Donderdagmiddag 1 uur 740 m.M. Nog steeds is de barometer snel da lende. Stand van gistermiddag 756 m.M CAREL VAN HUIZEN, Opticien, Kleine Houtstraat 13 22 December Hoogste gisterenF. 21 Laagste hedennachtF. 37 Hoogste heden 10 uur F 30 HAARLEM. 22 December Ondertrouwd: 21 Dec. M. Rusman en W.van Noorloos. A. J. Kruijff cn C. H. Roosloot, E. J. Walraven en E. M. Kuij- pers, G. Jonkhof en K. Becker, A. C. ten Broeke en M. v. Maris; M. H. van Woerkom en M. F. Wehmeüer, H. van Everdingen en A. C. Putman. Getrouwd: 21 Dec. H. Broekhuis en E. v. d. Heuvel, T. Wals en M. Kerk hof, J. Hendriks en M. M. Stumpel, J. J. M. Beerenhout, en J. K. M. Kieze- brink; J. Dekker en S. W. Tegelaar, I. Legerman en R. Dasberg; J. W. Schou ten en H. A. B. van Meurs. R. H. Prent en C. H. Hoed. Beval'"" 19 Dec. E. K. AsmaNeuf- fer z. 20 G. M. Bastiaenen—Huijboom, z., B. B. BisschopWillemse, d. 21. C. M. J. de JonghKanne, d. J. G. Bui- tin"—Vogelzang z. v A. M. Roemers— v. Rooden d. Overleden: 20 Tec. S. dc Gier—Café, 50 j.. Oranjeboomstr. 19 A. M. T. van Raaij—Sedel, 57 j.. Zuid-Schalkwijk, 20, G. J. Beus, 82 j„ Harmenjansweg. C. E Verkerk—Weesman, 74 j„ Brouwers aar!. HET DRAMA TE ROERMOND. TWINTIG JAAR GEVANGENISSTRAF. ROERMOND. 22 Dec. Hedenmor gen om 10 uur velde de Rechtbank al hier vonnis in de zaak tegen G. Müllen- bruch, tegen wien het O.M. op 13 De cember wegens doodslag op z(jn vrouw en brandstichting, levenslang geëischt had. De uitspraak luidde twintig jaar ge vangenisstraf. MOTORLOGGER IN' NOOD HOEK VAN HOLLAND. 22 Deo Hedenmorgen vroeg werden bewesten den Waterweg noodseinen gehoord. De stoomreddingsboot en sloepbooten zijn uitgevaren. Volgens een nader telegram uit Hoek van Holland zijn de noodseinen afkom stig van een motorlogger, die achter de Zuiderpiet gestrand is. Nader wordt geseind: Gestrand is de vrachtlogger K W Hu. gelader. met visch, op weg van Plymouth naar Sche- venlngen. TERSCHELLING GEÏSOLEERD. TERSCHELLING. 22 Dec. De stoombootdienst tusschen Terschelling en het vasteland is gestaakt. De zee is bedek; met clrijfijs en er hang; zware mist. Morgen zal, indien de nevel optrekt, nieuw getracht worden de ver binding te herstellen. VLIELAND GEÏSOLEERD. VLIELAND. 22 Dcc Door Us en mist is Vlieland sinds Dinsdag zonder postverbinding. EEN' NACHT IN HET IJS. URK. 22 Dec. Gistermorgen te half acht vertrok de postboot, kapitein W. Kroon, met een dertigtal passagiers uit Kampen cm te trachten doov of om het üs heen. Urk te bereiken. Het was een buitengewoon moeilijke reis, want het schip kv»m meermalen zoo danig in het ijs bekneld da', de spanten bogen. Omstreeks 1 uur in den middag, was de postboot tot op ongeveer 5 kilometer van den wal van Urk genaderd. Hier was het ys zóó dik en vast, dat men niet verder kon. De passagiers verlie ten de postboot en begaven zich te voet over het ys naar he: eiland. De goederen en de post werden met een ysvlet naar het eiland gebracht. Ongeveer 5 uur in den middag aan vaardde ae postboot den terugtocht naar Kampen. De wind was intusschen Zuid-West geworden, waardoor list Us uit de kem der Zuiderzee meer en meer in den Nagel op en in elkaar schoof. De postboot geraakte in het ys be kneld en heeft den geheelen nacht vastgezeten. Hedenmorgen is het ge luk: de postboot uit het ijs los te wer ken en zal getracht worden Kampen tc bereiken. - DE GEZONKEN DUIKBOOT. WEER TERUG GEVONDEN. PROVINCETOWN. 22 Dec. (Reuter). Men heeft eindeiyk het wrak der S 4 teruggevodden. Er zal worden gepoogd een opening in de romp te boren en een buis te bevestigen teneinde lucht in de ruimte te brengen. HOEK VAN HOLLAND. 22 Decem ber V.D.) draadloos. Gestrand is de vrachtlogger K.W. 140. geladen met visch op weg van Plymouth naar Sche- veningen. TERSCHELLING NOG GEÏSOLEERD. TERSCHELLING. 22 Dec. (V-D.) draadloos. De stoombootdienst tus schen Terschelling en het vasteland is gestaakt. De zee is bedekt met dryf- ijs en er hangt een zware mist. Mor gen zal, indien de nevel optrekt opnieuw getracht worden de verbinding te her stellen. 400 SLACHTOFFERS VAN DE GLADHEID IN PARIJS. PARIJS. 22 Dec. (V.D.) draadloos Door de ongevallen die gisteren ten gevolge van den plotseling ingevallen dooi hebben plaats gehad zijn twee personen gedood en 400 gewond. DUIDELIJK GESPREK MET BATAVIA BATAVIA. 22 Dec. (Reuter). De rede van den vertegenwoordiger van Anets, die gisteravond op de korte golf van den Haag werd uitgezonden werd schit terend ontvangen. De consuls-generaal en de voornaamste uitgevers die by el kaar waren gekomen om naar de rede te luisteren waren een en al opgetogen heid. Gedurende de geheele uitzending die negentig minuten duurde kon dui- üelyk van wcortl tot woord worden ver staan, hetzy dc eer.e of de andere taal werd gebezigd, alsof de spreker zich ln een aangrenzend vertrek bevond. Toen tot slot het Volkslied werd gespeeld, verhieven allen tich van hun zetel. Opgegeven door de Nat Bankvereenigïng WOENSDAG 21 DEC. 1927 1.30 uur 1 45 uur Staatsleeningen 6% Ned. 1923 100V. 5 Ned. 1919 lOCVi. Scheepvaart Oude Vaart 79 Scheepv. Unie... 198 Hol!. Lloyd 43 b. Paketraart 225 225 Oude Boot 95 b. 95 Nieveit 1284 Rotterd. Lloyd.. 180!* Stoomr. Ned 1954 Marine Comm.... 54 Marine Pref 42 Industrieën Ned. Kunstzijde. 4084-409): 408-410 Mxkubec 126H 1254 Hol). Kunstzijde. 148!-* 14S 524 521 Gew. Jnrgens.... 228 225, 230, 225 Ccnlr. Suiker.... 104 Ind. Ond.Buitenl. Anacondacopper 116 >484 Bank Kol. Bank 2714 2714 Indische Bank... 172 Cert. Hand. Mij. 1744 174b. Petroleum Peudawa 16 Gec. Holt. Pelr. Kon. Petroleum. 3544 3544 Geld - 5% Cultuur Mij. H.V.A 817 815-817 445 CnlL Vorstenl... 1801. 1801. Dito Actions-... 1651. Kaliredjo 1165* Poerworedjo 1274 1281. Tabak Deli Mij 474 4744 Senemhib 5144 5044-505 Deli Batavia 569 569 Oostkust. 264 264 Rubber Amst. Rubber... 3214 321 322 Lainpong Sum... 230 Wai Sumatra 333 Vico.. 204 Silsu Sumatra... 159 Deli Bat. Rubber 255 Scrbadjadi 225 inlercont. Rubb. 204 204 204 Amerika Southern Rails.. 143 66 STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 22 Dcc. 1*27. 3c Klasse 4c Lijst. Hoogc prijzen: 8093 1000 J 19300 200. w 15056 2022S 100. Prijzen van f 4S^~ 272 572 7SS S95 11-56 1109 IA--' 1797 2275 5219 3354 5520 4770 5122 5197 5921 61 IS 6153 6791 6894 7144 7345 7893 8138 8829 8545 8909 9] ,'3 9364 963] ,uuu iujfiu 112:7 112:7 11278 11378 11456 ',V^ ,6® l-'<>(!8 '2792 12878 12956 13056 13107 .•2C2 13210 13290 13703 13779 13972 14354 14746 i«»<i 'iilf l^s ,5IS7 15523 16079 16091 16093 1633) 1641,1 1 "0/ 1/05" 1708.3 17230 17311 I7317J \o-r-a !ó£i 1S03' W3: 15944 li>949 1903Ji 19162 19.,9 1963 19968 20318 20531 20631 .06 3c Klasse 3a Lust: Verbetering: l?Mx moet zijn 9213 vervalt. 3c Klasse 2e Lijst: 7283 m.r 1165 1487 395S 40S8 6357 6755 S315 S400 9660 10320

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2