UIT DE NATUUR KERSTGESCHENKEN STADSNIEUWS FLITSEN Een wereldmerk FEUILLETON VERMIST HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 DEC. 1927 STADSUITBREIDING EN NATUURSCHOON. In Haarlem's Dagblad van 10 Dec. kwam een artikel voor van den corres pondent van Velsen onder den titel „Vel- sen ln de toekomst, bebouwing en na tuurschoon". De schrijver komt op grond van een berekening van den waarsch ij nl ijken groei van de bevolking tot de conolusie dat de gemeente, waartoe ook IJmuiden en Santpoort behooren, in 30 jaar van 35000 tot 110.000 zielen zou toenemen. De schrijver merkt op dat de bebou wing tot. nu toe in hoofdzaak plaats had op de zandgronden (de term „dilu viale" gronden is hier minder juist, diluvium is er niet in onze streek) en wijst daarvoor eenige weinig aanvecht bare oorzaken aan. De schrijver zegt dat de gedeelten van de gemeente, die het mooist zijn, het meest gebruikt worden voor be bouwing en dat het lokmiddel voor nieuwe ingezetenen, mooie natuur, op die wijze juist verloren gaat en dat er in de gemeente uitgestrekt polder land ligt, dat als bouwterrein gebruikt kan worden. Hij beveelt het stichten van een tuindorp in de oostelijk gelegen polders aan ln de aandacht van de autoriteiten. Ik heb aan dit vraagstuk een ar tikel willen wijden in de eerste plaats omdat ik de bedoeling van den schrijver volkomen juist en logisch vind, in de tweede plaats omdat dit voor onze ge< heele streek geldit, voor de geheele duin. streek van Hoek van Holland tot Gas- tricum en mogelijk nog verder. Hoewel in iets mindere mate dan in Velsen, breidt overal de bebouwing zich uit en vooral op de mooiste stukken natuur langs den duinrand. De be bouwing van het NaaJdenveld is daar van het frappantste voorbeeld. He»t heeft geen zin hier critiek uit te oefenen op de grondeigenaars die tot dergelijke bebouwingen overgaan. Ze maken gebruik van de vrijheid die de wet hen laat of van concessie's die hun soms reeds lang geleden verleend zijn door gemeentebesturen, die lage belasting een nuttiger zaak vinden voor een gemeente dan behoud van natuur schoon. Ik zou niet gaarne beweren dat in het geheel geen dulngronden voor be bouwing meer ln aanmerking komen. Ik denk aan de uit een oogpunt van natuurschoon weinig waardevolle ter reinen bussohen de tram- en spoorbaan van HaarlemZandvoort. Doch ook daar zouden weer kleinere gedeelten als het Kostverlorenpark in Zand-voort en de dennenbosschen bij Kraantjelek als wandelterrein van locale beteekenls onbebouwd moeten blijven. De duinen, waarin waterleidingen lig gen zijn al door hun bestemming als prise d'eau voor bebouwing uitgesloten. Ten Noorden van den Zeeweg ligt een groot complex duinen, slechts aan een viertal eigenaren behoorend en zich uit strekkend tot aan Velsen—IJmuiden. Dergelijke duinen, met die van water leidingen, moeten vooral niet bebouwd worden al zullen gedeelten ervan genist met dennen-beplant kunnen worden voor klimaatverbetering. De woeste gronden kunnen op die wijze, zonder schade v-oor het natuurschoon, aan vele handen werk geven en de opbrengst is over eenige tien-tallen van jaren niet onbeduidend. Te midden van het duinibosch zullen, echter ook groote stukken moeten blij ven waarin hot echte wilde duinkarak ter behouden blijft. Voor bebouwing blijven dus over de geestgronden langs de duinstreek nu in hoofdzaak in gebruik als bollenland en do wellanden, zooais die liggen ten Oosten van den Rijksstraatweg Velsen— Haarlem en Haarlemden Haag. De bollenvelden hebben het nadeel dat ze thans door een zeer winstgevende cultuur in gebruik genomen zya, de weiden lig gen meestal laag en moeten met zand opgehoogd worden. Deze tw.ee nadeelen, die op den prfjs van de te bouwen woningen geen al te grooten invloed zullen uitoefenen, gezien de hooge rgondprijzen waarop nu reeds gebouwd wordt, wegen ruimschoots op tegen het voordeel van het behoud van een aantrekkelijkheid die dreigt ver loren te gaan, wanneer de duinrand, het mooiste gedeelte van het Westen van ons land, overal bebouwd wordt. Waar deze nog ongerept is. by Domburg, op Schouwen, op Voorne, bij Kijkduin, Was senaar. Vogelenzang, Ken-nemerland en bil Schoorl, vormt deze een grocte at tractie voor toeristen en woningzoeken den. Door de anarchie die er heerschte bij de uitbreiding van do bebouwing heeft men reeds onherstelbare fouten begaan. Men heeft gemeend van de schoonheid van een mooi stuk natuur te kunnen genieten duor er zijn huis i n te zetten in plaats van terzijde en in vrije uren er heen te gaan. Het is een kunstmatig* natuurschoon dat er is in de villaparken langs den duinrand, een natuurschoon dat we evengoed of nog beter met boo- men en andere gewassen kunnen ma ken op terreinen die tot-nu-toe van ieder natuurschoon verstoken waren. We hebben dus in de villaparken iets verloren en daarvoor iets gekregen van lager orde. De nachtegalen en de wilde bloemen zijn weg. Exotische heesters nemen de plaats in van de vogelkers en kardinaalshoedje, vogels huizen alleen daar waar de eige naar wat nestkastjes hangt of wat wild struweel laat staan. Hiermede is onze streek onnoodig armer geworden, onherstelbaar en voor jaren. De nieuwe tuindorpen kunnen door tuinarchitecten als Springer en van Nes, om maar enkelen te noemen, voorzien worden van dezelfde mooie doorkijken, bosschages, ja zelfs wat hoog en laag als we nu in onze villaparken hebben, maar het duurt een tiental jaren om dat we niet van bestaande boomgroe pen kunnen profiteered Wanneer de gemeentebesturen hun concurrentie met lage belastingen laten varen en het provinciaal bestuur steu nen in haar streven in deze richting kan door gewestelijke samenwerking veel nog ten goede keeren. Niet alleen door de vermeerdering van de bevolking, ook door de toenemende liefde tot de natuur en den toenemen- den zin voor „freiluftleben", zooals onze oostelijke buren het zoo kernachtig noe men, zal de vrije natuur in de toekomst voor onze dichtbevolkte streek een fac tor zijn van meer beschaving en ge zondheid. Zeker, ons Hollandsche pu bliek is daartoe nog onvoldoende opge voed, de schillen en doozen zijn nog slechts de onschuldigste bewijzen van gebrek aan eerbied voor de natuur. Maar we kunen vertrouwen stellen in de vele vereenigingen en lichamen, die dit opvoedingswerk ter hand genomen hebben, bordjes met „Verboden toegang" en prikkeldraad vermogen dit kwaad niet bij de wortel aan te tasten. In 's-Gravenhage wordt de publieke opinie inzake Natuurbescherming geleid en de autoriteiten worden voorgelicht door een Haagschen Bond voor Na tuurbescherming, waarin ook een ge delegeerde zitting heeft van het ge meentebestuur. In onze stad neeft de af deeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging nogal eens met verzoeken -gewerkt, helaas in hoofdzaak in de gemeente Bloemendaal. Door haar kwam ook een commissie tot stand van belangstel lenden in het behoud van het Naalden- veid, doch deze is klaarblijkelijk nog perplex van Tiet gebrek aan succes, dat ze had. Mogelijk is het nuttig nu een comité (of federatie) te vormen (zooals in den Haag reeds bestaat) waarvan de goed willende autoriteiten steun en adviezen ontvangen en dat de noodklok luidt als er gevaar dreigt. De afdseling Haarlem cn omstreken van de Ned. Natuurhisto rische Vereeniging doet reeds stappen voor het stichten van een dergelijk lichaam en ik schrijf ook namens haar wanneer ik hier tot daadwerkelijken en moreelen steun oproep van alle ver eenigingen en gemeentebesturen van onze streek. C. SIPKES. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. KERSTMIS- TENTOONSTELLING. BLOEIENDE BOL- EN KNOL GEWASSEN. In ons vorig nummer hebben we al uitvoerige mededeelingen gepubliceerd over de Kerstmis-tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen, die in het groote Veilingsgebouw der Coöp Haarlemsche Groenten- en Bloembollen veiling aan den KI, Houtweg georgani seerd is door de afdeelingen Haarlem, Heemstede, Overveen, Bloemendaal, Schoten (Haarlem-Noord), Velsen, Ben- nebroek en Vogelenzang van de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Er is Donderdag zeer hard gewerkt om alles in gereedheid te brengen en dat is, zooals we vanmorgen zagen, uitstekend gelukt. De zaal zag er in één woord keu rig uit. 1-Iet groote middenstuk wordt geheel in beslag genomen door de firma Gebrs Nijssen te Santpoort. Zeer overzichtelijk en smaakvol prijken hier tusschen groen de fraaiste tulpen en hyacinthen, die men zich bedenken kan. Zeer de aandacht zullen trekken de spirea's van de firma Van Tubergen, te Haarlem. De heer Hoog vestigde er on ze aandacht op, welk een beteekenls het heeft, dat deze fraaie bloemen midden in den winter in bloei tentoongesteld kunnen worden. De eigenlijke bloeiijd is eigenlijk Augustus, maar de groei is door een speciale behandeling zóó lang tegen gehouden, dat ze nu, dus in het eind van December, door de bezoekers bewonderd kunnen worden. Bijzonder fraai is nog de inzending van Henny Müller uit Bloemendaal. Niet alleen fraai, maar ook zeldzaam. O.a. staat hier een vaas met zoogenaam de „Kaapsche Vogelmelk", genaamd Chincherinchee. De bloemen hiervan zijp in Zuid-Afrika in knop verzonden. Daar na bleven ze drie a vier weken onderweg. De knoppen werden in Europa in water gezet, waardoor zij zich geheel tot vollen bloei konden ontplooien. Een prachtige, zeldzame bloem. Ook is in deze inzending te bewonderen een aardige combinatie van Judaspenningen met roode Poinset- tia (Kerststerren) Ook de Haarlemsche Kunststeenfabriek v.h. De Hooge Berg ontbreekt hier niet. Die heeft als tuinverslering een prachti ge groote steenen vaas ingestuurd, die met mooie bloemen en groen gevuld is, DE OPENING. Hedenmiddag is de tentoonstelling in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden geopend. De voorzitter der afdeeling Haarlem van de Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur, de heer J. M, C. H o o g, sprak een welkomstrede uit. „Ik acht het", zei hij, „een zeer groot voorrecht, u her welkom te kunnen heeten en u straks te mogen voorgaan naar het lo kaal, waar de afdeeling Haarlem van genoemde vereeniging in samenwerking met de zuster-afdeelingen Heemstede, Bennebroek, Vogelenzang, •Overveen, Bloemendaal, Haarlem-Noord en Velsen haar- Kerstmistentoonstelling van bloeien de bol- en knolgewassen gearrangeerd heeft cn thans voor de vierde maal in de geschiedenis onzer vereeniging. Met te meer voldoening houden de genoem de afdeelingen deze tentoonstelling, om dat het voor ieder duidelijk is, dat nü, op een tijdstip waarop alle plantenleven vrijwel stil staat, het zeer moeilijk is, voldoende verzamelingen byeen te kun nen brengen om daarmede een eenigs- zins toonbaar geheel te vormen. Dat reeds thans de producten onzer hoofd cultures, de hyacinthen en tulpen, in volgroeide en fraaie exemplaren van goeden vorm en kleur getoond kunnen worden, is een gevolg der eerst sedert een betrekkelijk kort aantal jaren ge volgde kunstmatige kweekwijze. in vak termen het „preparéeren" genoemd. Het zou te ver voeren, u alle finesses hier omtrent mede te deelen; finesses, die voor de vakgenooten zoo goed als geen geheimen meer omvatten en waarvoor de aanwezigen onder u. die als belang stellenden zoo welwillend geweest zijn om hier te komen, waarschijnlijk slechts matig belang zouden hebben. Toch is het niet ondienstig, u er op te wijzen, dat de kunst van het prepareeren onzer hyacinthen een groote stuwkracht is geweest om den export der hyacinthen te bevorderen, daar in alle noordelijke landen geweldig groote hoeveelheden bloeiende bolgewassen voor het Kerst feest verwerkt worden. Onder de vak genooten, die door hun scherpzinnigheid en volhardenden ijver dit prepareeren hebben uitgevonden en geperfectioneerd, mogen hier vooral de namen genoemd worden van wijlen A. Meiman, te Heem stede en N. Dames te Lisse, alsmede van A. Smit en B. H. van Zijl, dien ik tot mijn genoegen onder de aanwezigen heb VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1085 DE POTLOOD-LEENER hij zegt dat hij even voor je zal I produceert een oude enveioppe en uitteekenen hoe je het huis kunt zoekt naar een potlood vinden kan dit niet vinden en leent het uwe geeft een nadere verklaring van 1 geeft u de enveioppe en steekt het de niet al te duidelijke schets I potlood in zijn zak bedenkt dat hij er zijn telefoon nummer nog bij zal zetten, mag hij nog even dat potlood hebben? dacht stellig dat hij het terugge geven had vindt het in zijn zak en kijkt aandachtig of het heusch wel het uwe is schrijft hot telefoonnummer op merkt op dat je het gemakkelijk zult vinden en steekt het potlood dat je nooit meer zult terugzien, in zijn zak. (Nadruk verboden). opgemerkt. Wat tulpen betreft, waar van het voorheen eveneens vrijwel tot de onmogelijkheden behoorde om die reeds in goeden bloei te hebben, zijn er thans, twee systemen, die nog om den voorrang strijden, welke op den duur het best en meest economisch zullen werken om de tulpenbollen voor vroeg- forceeren geschikt te maliën. Het eene systeem door Prof, Blaauw van het La boratorium voor Plantenphysiologisch onderzoek te Wageningen bedacht, be staat in het kort hierin, dat de tulpen bollen, na op den gewonen tijd te zijn gerooid, gedurende enkele weken aan een temperatuur van 70 a 75 gr. Fahr. worden blootgesteld, waarna die tem peratuur tot 50 gr. Fahr, verlaagd wordt, een temperatuur waarin ze verblijven ook nadat de bollen geplant zijn, tot aan het moment dat ze in de serres, in een warmte van pion. 70 a 75 gr. Fahr. in bloei worden getrokken. De tweede me thode, door de hier aanwezige vakge nooten A. en P. Nijssen uit Santpoort in toepassing gebracht en waarop door hen patent is genomen, bestaat in het aan brengen eener buisleiding in den grond op de plaatsen waar de tulpen op het vrije veld zijn uitgeplant. Ongeveer te gen den tijd dat de bloemen der tul pen zijn uitgebloeid, wordt warm water in de buisleiding gevoerd, welke dus den omringenden bodem verwarmt. Het ge volg is. dat de tulpenbollen beter en sneller afrijpen, dan wanneer dit niet geschiedt en dat ze zich later ook veel sneller, dan .anders het geval zou zijn, in bloei laten trekken. Den inwoners van Haarlem zal het misschien belang inboezemen al zal het hun niet ge heel onbekend zijn dat de tulpen- en hyacinthen-cultures hier nu reeds onaf gebroken gedurende ruim drie eeuwen gedreven wordt en ook de plaats, waar wy ons thans bevinden, de grond ge weest is, waar de floristen (zooals de bloembollenkweekers in het begin der 17e eeuw genoemd werden) lnm tuinen hadden en hun kostbare producten teel den. Van hoe groot belang toen reeds die cultures waren, is mij juist dezer da gen nog weer eens gebleken, toen mij een catalogus uit 1637 in handen kwam, uitstekend met aquarellen van tulpen en andere bloemen op ware grootte ver sierd, waarin de namen en prijzen ge noteerd zijn van een tulpenveilmg in het begin van 1637 gehouden en waarop een kleine hoeveelheid der toen meest beroemde tulpen, als de „Vice roy", „Gouda", „Admiraal van Enkhuizen" enz. het enorme bedrag van 93.000 op bracht, een som die volgens de huidige geldswaarde zeker op ongeveer vier ton te schatten is. Daar toen, zooals bekend is, de waar de der tulpen voóral gezocht en bepaald werd door de wijze waarop de bloem op meer of minder verfijnde wijze gestreept en gevlamd was, hecht de tegenwoprdige smaak meer waarde aan spreker.de, één- kleurige tinten. Dames en lieeren, ik vrees reeds te lang van uw geduld te hebben gevergd, maar het zij mij nog vergund, te dezer plaatse een warm woord van dank te spreken tot het bestuur der Coöp. Haarl. Groenten- en Bloembollenveiling, dat geheel belangeloos dit fraaie ge bouw ter onzer beschikking stelde; ver der tot de jury-leden, die bereid waren hun tijd beschikbaar te stellen om het ingezondene te beoordeelen; tot" de in zenders, die moeite noch kosten spaar den om hun bloemen hier op deze ten toonstelling te brengen; tot den heer Dinn, tuinarchitect uit Den Haag, die voor het arrangement der zaal zorgde en niet het minst ook tot u allen, die zoo welwillend geweest zijn om hier te ko men". Daarna, verzocht spreker den heer Krelage, voorzitter onzer vereeniging. het openingswoord voor deze tentoon stelling te willen uitspreken. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag, 28 De cember 1927, des namiddags ten 1.30 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure in de Statenzaal (Prin senhof) Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift mej. A. Brinkman om eervol ontslag onderwijzeres School no. 24. 2. Balans enz. 1926 Woningvereeniging „Eigen Woning" 3. Begrootingen 1928 Woningbouwver- eenigingen. 4. Afwijking art. 10 Bouwverordening voormalige gemeente Schoten (bouw loods Ceramstraat). 5. Instructiebacterioloog-seroloog-pa- thclocg-anatoom. 6. Voldoening vereischten openbaren weg enz. grond naby Kruistochtstraat. 7. Wijziging loonregeling werklieden. 8. Uitgifte grond in erfpacht Zonne bloemstraat. 9. Verkoop grond: a. Van Nesstraat (J. G. Klein), b. Burgemeester Sandbergstraat (J. A. Jonker.) c. Byzantiumstraat (C. Hart). d. Noorder Tuindorplaan (Tj.de Hoop) e. Engelszstraat (D. A. Appelboom). f. Kleverlaan (G. v. d. Boogaard). 10. Verstrekking gelden onder ver band van 2e hypotheek op 203 percee- len aan de Maasstraat en omgeving. 11. Verhooging crediet verbouw bij zondere school Jansstraat en aan schaffing schoolmeubelen bijzondere school Cruquiusstraat. z 12. Benoeming: a. Lid Commissie voor de lichame lijke opvoeding. b. bacterioloog-eeroloog-patholoog- anatoom. c. leeraar Nederlandsch en Geschiede nis Gymnasium. d. hoofden van scholen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. als het Kohier Welt-Orgel moet ook U bevredigen. Duizende gebruikers genielen dagelijks van zijn zeldzaam mooien toon. Vert. voor Haarlem W. AL HENAAR ürgelmagazijn Kruisweg 49 Ook huurkoopsysteem. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Maandag 2en Kerstdag geeft het ge zelschap onder directie van Cor Ruys en Louis de Bree in den Schouwburg Jansweg een opvoering van Max Halbe's meesterwerk „De Stroom", tooneelspel in 3 bedrijven. De hoofdrollen worden vervuld door Tilly Lus en de heeren Frits en Adolf Bouwmeester. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang te 3.30 uur. - Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.40 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur ter Synagoge. Maandag: Middag- en Avonddienst te 3.30 uur ter Synagoge. Avonddiensten op de overige werkda gen te 7.45 uur. Talmoed Tor ah: Van Dinsdagavond af: 's avonds te 7.15 uur. De diensten op Sabbath, Zondagmor gen en Maandagmiddag, vinden ter Sy nagoge plaats, L. Begynestr 11. Alle overige diensten, alsmede Tal moed Torah, worden verricht in het Gemeentegebouw, L. Wijngaardstraat 14. HET RIJKSPERSONEEL. VERLOF OP DE FEESTDAGEN. Het dagelijksch bestuur van de cen trale van vereenigingen van personeel in 's Ryks dienst heeft bericht ont vangen, dat zijn verzoek door de re geering is ingewilligd. De ambtenaren die voor familiebezoek met Kerstmis en Nieuwjaar buiten hun standplaats vertoeven, mogen de terugreis dus per eerste gelegenheid op Dinsdag 27 dezer en Maandag 2 Januari aanvaarden. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. Vertaald door JAC. VAN EMDEN. 11) Och beste jongen, zuchte Giiblev ik heb het mezelf al honderd maal ver weten, dat ik de onschuldige aanleiding daartoe ben geweest. Jc weet, of mLs- schlen weet je het ook niet, dat ik zelf een kersenlikeur brouw, die bij ons beroemd was; het recept was het eigendem van de apotheek. Daarvan heb ik je vader nu en dan glaasje aangeboden. Het smaakte hem en ten slotte was hij er zóó aan gewoon ge raakt, dat hij bijna eiken dag kwam om een glaasje'te drinken. En u liet toe, dat hij zich be dronk, zei For berg verwijtend. Ik heb je toch gezegd, dat daartoe niet veel noodig was, antwoordde Gübler. Zoodra ik dat. merkte, heb ik mij er wel voor gewacht hem meer ie geven, dan hij kon verdragen. Maar hij had den smaak eenmaal beet en er is in Berlijn op meer plaatsen drank te krijgen dan bij Gabler Je begrijpt mij. Gustaaf boog het hoofd; wat hij ge hoord had klopte helaas maar al te goed met hetgeen Kummer hem had gezegd. Heeft vader vandaag, toen hy bij u was, ook gedronken? vroeg hij na een poos. Eén glaasje, dat kan hem geen kwaad hebben gedaan, luidde het ant woord. Maar w!e weet, misschien heeft hij bij de Nationale Bank nog langer moeten waten en is hij toen uit baloorig- heïd in een tapperij terecht geko men U zult toch niet willen beweren, dat hij zich daar zoo erg heeft bedron ken, dat hij al lang terug had moeten zyn. Of men heeft hem het geld ont stolen en dan vervolgt hij nu misschien den dief, ofGustaaf aarzelde even en vervolgde: Of hij heeft uit wanhoop de hand aan zich zelf geslagen. Hij kan ook op de vlucht gegaan ziin. omdat hij noch zijn patroons, noch zUn huisgencoten onder de oogen durft komen, zei Glibler zachtjes. De eene veronderstelling Is al even vreeselijk en even onwaarschijn lijk als de andere, zei Gustaaf somber. Geen van beide strookt met het ka rakter van mijn vader; voor mij is er maar één mogelijkheid: dat mijn va der een ongeluk is overkomen. Als ik in jouw plaats was zou ik in alle tapperijen en kroegen in de buurt niet gekomen zijn. Ga maar mee, ik weet den weg. Meneer Gabler, is het niet te veel moeite Hoe kun je dat denken; ik ben toch een oude vriend van jc vader! En wat zou Aurelia zeggen, als ik je niet helpen zou? Je kunt geheel over me beschikken. We zullen dadelijk gaan. maar je moet eerst wat eten, anders hou je het niet vol Hij drong For berg wat brood en ham op en liet hem een glas wijn drinken. Toen Gustaaf klaar was ver- troickcn ze samen. De apotheker sloot de deur achter zich. Het huls van Gabler was een van de zeldzame ééngezinswoningen in de oude stad van Berlijn. Het bestond uit twee verdiepingen en er was voldoende ruim te voor twee gezinnen in. maar de apotheker had er de voorkeur aan ge geven. der. toestand zoo te laten als de vorige eigenaar, een zonderlinge cude vrijer, van wien hij liet had geërfd, had achtergelaten. Deze had alleen in het huis>gewoond. Ieder jaar entving Cczo zonderling, die ook Gabler heette, bezoek van zijn achterneef, den apotheker Traugott Gabler uit Balden- burg en juist tijdens .zulk een bezoek werd hij op een ochtend dood te bed gevonden door een beroerte getrof fen. Traugott Gabler. geleidde zijn oud oom naar diens laatste rustplaats en aanvaardde de erfenis, aangezien, -er geen andere familieleden waren, die er aanspraak op konden maken. Of de na latenschap groot of klein was geweest, daarover liepen de meeningen uiteen, maar in elk geval moest ze zeer vol doende zijn. want Gabler die naar men zeide, in Baldenburg in alles behalve schitterende omstandigheden verkeerd had, kon in Berlijn stil gaan leven Met zijn eigen huisraad en dat van zijr oudoom richtte hij zich ouderwetsch en eenvoudig in; alleen voor zijn dochter Aurelia en zijn zoon Otto, die de schil dersacademie bezocht, kocht hij nieuwe meubelen. Het had Otto Gabler echter niet lang ln de schaduw der eerwaardige St. Ni- colaaskerk bevallen; hij was naar het westen der stad verhuisd en liet zich in het huis van zijn vader niet al te vaak zien. Ook Aurelia zou ook veel liever ln een andere wijk hebben gewoond en hield zich met haar buren, die er nog de patriarchale gewoonte op na hielden voor huisdeur tc zitten cn buurpraatjes te houden, in het geheel niet op. Voor dergelijke conversatie was ze waarlijk niet van Baldenburg naar Berlijn ver huisd. Ze was er heelemaal niet over te spréken dat haar vader het oude krot dat hij geërfd had, niet voor een zacht prijsje had verkocht en zelf in een be tere buur.t was gaan wonen. Wat ze ook door lieve woordjes van hem gedaan kon krijgen, in dit opzicht bleef hij onver biddelijk. Dat hij zijn familielid en jeugdvriend, den banklooper Forberg, opzocht en veel met hem omging, was evenmin naar den zin van zijntrotsche dochter. Toen 'ze echter kennis maakte me' Juliane ver anderde zij in dat opzicht wel van mee ning en nog meer, toen Gustaaf For berg. die een half jaar in Halle gestu deerd bad, in Berlijn Terugkwam om daar examen te doen en zijn proefjaar op een gymnasium te voltooien. De jonge Forberg had een diepen indruk gemaakt op het hartstochelijke meisje en het scheen alsoof zij hem ook wel beviel want hy verzette zich niet tegen de pogingen van GÖ-blei om hem in buis te halen. Gabler nam een min of meer schertsend vaderiyken toon tegenover hem aan, die veel deed vermoeden en toch tot niets bond. Ook nu sprak hy op deelnemen - den. vertrouweiyken toon tegen hem. Met een bewonderenswaardig geduld sleepte hy hem naar alle mogelyke drankgelegenheden tusschen de Span- dauerstrasse en de Spittelmarkt. Overal kregen ze hetzelfde antwoord. Men had dien dag niemand, die aan het door Gustaaf beschreven signalement beantwoordde, gezien, en kon zich ook niet herinneren, dat hij vroeger tot de bezoekers nad behoord. En toch moet hy een stamkroeg hebben die ons onbekend is. hield Gabler vol je kunt er op rekenen, dat ik die zal weten te vinden. Ik zal niet rus ten voor ik weet waar myn arme vriend gebleven is. We zullen en moeten hem vinden, dood of levend. Dood! zuchtte Gustaaf; als hy nog in leven was. zou hij bij ons terug gekomen zyn. Ze stonden nu voor een restaurant op de Spittelmarkt en het schynsel van de lantaarn voor dit huis viel juist op Gustaafs gezicht. Forberg! hoorde hij plotseling roe pen. Mühlfeld! antwoordde hij. Hii stond tegenover een slanken iongen man, on geveer even oud als hy. Eindelijk h?b ik je dan toch ge vonden! zei de ass°*sor. Zocht je me? Ben je iets omtrent vader te weten gekomen? vroeg For berg haastig. .(Wordt vervolgd-i

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10