PUROL er op! HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 DEC. 1927 LETTEREN EN KUNST. MUZIEK. LEDENCONCERT DER H. O. V. Het leek een vraagstuk, de Anacreon- Ouverture van Cherubini te geven, één week nadat Van Anrooy er een Bach- ccr.-ert mee had geopend, een waagstuk althans tegenover de weinigen die de f-oncerten van beide instellingen bezoe ken. Doch ook dezen zullen den indruk meegenomen hebben van een. behoudens e n paar minder gelukkige momenten in c?n aanvang, frissche en flinke vertol - k.ng van het werk. waarin de componist op zoo curieuse wijze met antiek mate riaal gegoocheld heeft. Voornamelijk de strijkers, en daarvan in 't bijzonder de eerste violisten mogen om hun spel ge prezen worden; de onderlinge stemming d:r blazers kan neg beter worden, even als de gelijkheid hunner inzetten. Bij de „H mcll Suite" van Bach stond „eerste uitvoering" vermeld; dit heeft natuurlijk alleen betrekking op de con certen der H. O. V., want zoowel op een concert der Bachvereeniging als op een uitvoering van leerlingen der muziek school van de M. t. b. d. T. onder lei ding van Jos. de Cierck is deze Suite nog niet lang geleden ten gehoore gebracht. Dg vertolking door het strijkorkest der H. O. V. had veel goeds; de sonoriteit kan neg winnen ook die van de fluit- solo. I-Iet tempo der Sarabande scheen mij iets te vlug genomen. Een noviteit was ,.le Festin de l'Araig- née". fragments symphomques uit de balletmuziek van Albert Kousscl. kleur rijke muziek uit de modern-Pransche schoei, waarbij we gaarne een themati sche analyse :n het programma hadden gezien; bij ontbreken daarvan was het realiseeren van 's componisten bedoelin gen door den hoorder niet steeds ge makkelijk, momenten ais „Danse de l'Ephémère" en „Funérailles de l'Ephé- jnère", die gemakkelijk te onderscheiden zijn, natuurlijk uitgezonderd. Soliste op dit concert was Meta Hei del. Zij is als zangeres in hoofdzaak ge vormd door Willem Mengelberg, en vaak op concerten onder diens leiding opge treden. Zij zong de bekende aria uit Glucks „Orfeo": „Che faró senza Euri- dice", zong zuiver, zong goed, zij het ook dat haar altstem beperkten omvang ver ried; doch zij miste de gave om ons te verwarmen en deed ons de petnficatie van Euridice als een heel natuurlijk ge volg van het aanlicoren der in de opera voorafgegane aria's voorkomen. Iets minder kil was haar voordracht in Pranck's „Nocturne" en Duparc's „La vague et la Cloche", beide bekende werk jes. waarin Ed. van Beinum voor een goed aansluiten der orkestpartij zorg droeg. Toch kon Meta Reidel ook hier niet meer dan een gevoel van achting voor haar zangkunst afdwingen. Het concert was zeer slecht bezocht, waarom? is mij niet duidelijk. KAR.EL DE JONG. KERSTCONCERT, Schofen's gemengd koor, dirigent Jac. Zwaan, zal Maandagmiddag een Kerst concert geven in de Julianakerk. Het kinderkoor zal o.a. uitvoeren de Kerst cantate van Jac. Zwaan met medewer king van een sopraan- en een alt-zan geres. Verder vermeldt het programma nog een nummer voor sopraan, 2 fluiten en orgel. Als solisten weTken mede mej. Maria de Petit, sopraan, Heemstede, mej. Rie Tuyl Schuitemaker, alt, HQlegom, de heeren H. J. van Kempen en J. Marten fluit, en de heer Jac. Zwaan. orgel Het geheel belooft een mid dr.- vol kunstgenot. EVANGELISATIE Het Chr. Gemengd koor ..Eben Hae- eer"( der S tads -Evangelisatie onder di rectie van den heer J. Snoeks. zal len Kerstdag met het zingen van Kerstlie deren in de Haarlemsche Strafgevan genis de godsdienstoefening opluisteren. 2en Kerstdag gaat het koor naar Lei den en daar drie samenkomsten houden met. medewerking van het orkestje „Vriendenkring". UITGAAN. N.V. VER. ROTTERDAMSCH- HOrSTAD-TOONEEL. Dinsdag 27 dezer geeft dit gezélschap in den Stadsschouwburg een eerste vertooning van: „Op zicht" (On Approval) een nieuw Engelsch blijspel van Frederick Lcnsaale. den schrij ver van ..Mrs. Cheyney's Verdwijning", dat voor dit gezelschap een groot suc ces is geworden. Cor van der Lugt Melsert vervult de hoofdrol en zorgt voor de regie. In de andere rollen: Fie Carelsen, Rie Gilhuys en Anton Roemer. Deze vertooning Is algemeen zeer gewaardeerd. Frits Lapidotn schreef in de Nieuwe Courant: Er is verrukkelijk gespeeld.... Cor van der Lugt Melsert kon tegen 't eind niet meer opkomen of het pu bliek schaterde het al uit.Allerpret tigst spel kregen we van Fle Carelsen als Maria, de feeks, die getemd moet ■worden en zeer gracieus was Rie Gil huys als Helen Hayle. Geen blijspel kan met meer recht een „vuurwerk" worden genoemd dan dit. VOORDRACHTAVOND F. PRIMO De voordrachtavond te geven door den heer F. Primo, die wegens onge steldheid van den voordrager was uit gesteld, wordt thans gehouden op Dins dag 27 December in den Schouwburg Jansweg. Op vertoon van diploma zal 50 pet. reductie worden gegeven aan de leder, van Kunst aan het Volk. Kon Lieder tafel Zang en Vriendschap en Alg. Ned. Verbond, Er zal worden voorgedragen uit het werk van Fred, van Eeden. Verwev, Loü. van Devssel, C Eeckels. Hcnr. Roland Heist. Guido Gezelle, P. van Lar.gen- donck. Adama van Schcltema en J. W. F Wcrumeus Buning. I ANNA PAWLOWA EN HAAR BALLET. Anna Pawlowa weet de beteekenis van .J'art de préparaticn". Wij zagen het verleden jaar te Amsterdam in de Poppenfee. waarin de komst der ster voortreffelijk was voorbereid, wij zagen het ook gisteren op den tweeden dans avond. dien zij te Haarlem heeft ge geven. Eerst een ballet, dat pittig en geestig gedanst, ons herinnerde aan enze kin derjaren. Een van die ouderwetsche bal letten. zooals ze in den UJd van Stumpff te Amsterdam veel werden uit gevoerd. maar die wij althans in Holland ganschelijk zijn ontwend! Hoe velen onder de jongere generatie zouden ooit zoo'n ballet hebben gezien? Een kleurrijk geheel, frissche costuums en oude balletdans. voortreffelijk uitge voerd. vooral door de „prima-donna'-, Hilda Butsova. Het gaf wel geen schoon heidsemotie, maar het was prettig om naar te zien. Doch dit alles was enkel nog maar voorbereiding, want eerst in „Schnee- flocken" zou Anna Pawlowa optreden. Het Is waarlijk als een warreling van sneeuwvlokken, wat wfj nu zien, een prachtig geheel, één gedanste feëerie. De spanning stügtnu moet zij ko men. De sneeuwvlokken stuiven uit een, dan zweeft zij naar binnen en on middellijk heeft zij aller aandacht. Want niet waar? dit is toch ineens iets anders. Het publiek voelt dat dadelijk. Die Zauberflöte en het begin van Schneeflocken gaf dans van balletteuses, uitnemend, van voortref felijke techniek, gracieus, vlug, licht, pittig, geestig, vol charme, maar met Anna Pawlowa verschijnt op eens zooals Isidora Duncan haar heeft ge noemd het genie van den dans! Men denkt aan een vogel, een vlin der! Het is alles zoo frêle, zoo teer, zoo vederlicht, dat dit dansen los van de aarde schijnt. En die verrukkelijke gratie! Wie spreekt er nog van ouder - wetsch of modern bij het dansen van Anna Pawlowa? Haar dansen is één en al poëzie; het is de pure danskunst, die men ondergaat als een wonder. „Anna Pawlowa is de essence van vrouwelijke charme en aanblddelelijke elegance!" schreef ik in een vorige kri tiek. Misschien viel dat nog het meest op in het slotnummer, de Gavotte, toen haar dansen niet zoo immaterieel was als in Le Cygne en Schneeflocken. Welk een volmaakte eenheid, welk een voornaamheid in alles! Hoe prachtig is dat bewegen van haar slanke armen, met welk een gratie draagt zij in haar rechterhand het kleed, met welk een aristocratische bevalligheid voert zij al de passen uit, van welk een weergaloozen smaak getuigt haar toilet, dat de slanke lijn van haar frêle lichaam zoo zeld zaam mooi doet uitkomen. Na wat ik in mijn vorige kritieken over Anna Paw lowa en haar danskunst schreef, kan ik nu kort zijn. Ook nu bracht zij het pu bliek in vervoering. Na iederen dans uitbarstingen van geestdrift, zooals wij maar heel zelden in onzen schouwburg meemaken. Na den „Stervenden Zwaan" duurde het eenigen tijd, voordat het applaus losbrak. Met dit gedanst poeem had Anna Pawlowa de zaal der mate ontroerd, dat men blijkbaar hui verig was de stilte te verbreken! Dit was de mooiste hulde, welke men de groote danseres gisteravond bracht. Als geheel was het een zeer mooi programma, dat Anna Pawlowa ons gisteren bracht. Schneeflocken hadden wij te danken aan Carel van Hees. die er speciaal om had gevraagd Wij kun nen hem er niet anders dan erkente lijk voor zijn! Schneeflocken een ballet van exquisen smaak schonk de gelegenheid aan Laurens Novikoff den danser met het heroische lichaam zijn enorme techniek te toonen. Nieuw voor ons was de danseres Nina Kirsanova, die het publiek met haar Spaanschen dans dermate enthousias meerde. dat zij een toegift moest ge ven. Tusschen deze gesublimeerde danskunst van het Russische ballet waren' de twee met Zuidelijk tempera ment gedanste Spaansohe volksdansen ongetwijfeld een aangename afwisseling. Zij waren ook van een krachtig rhytme en fraai van beweging bizonder mooi bijvoorbeeld de manier, waarop Kirsa nova telkens haar kleed omgooide maar met de Spaansche dansen van La Argentina was het toch niet te vergelijken. Naast de Zuidelijke natuur van La Argentina lijkt, wat deze Russin bood. namaak. Wanneer La Argentina werkelijk zooals ik vernam in Februari te Haarlem mocht ko men, dan raad ik allen, die gisteren hun enthousiasme na Kirsanova met begrijpelijke bravo's uitten, dien dansavond niet te verzuimen. Ik voor spel na de ondervinding van gisteren, dat de Spaansche danseres hier allen in lichte laaie zal zetten. J. B. SCHUIL. JAN TOOROP. EEN BOEK VAN ZIJN HAND. Men meldt aan De Maasbode: In den loop van het a.s. voorjaar zal bij ..De Gemeenschap". Uitgevers te Utrecht, een werk verschijnen van de hand van Jan Toorop. waarin deze het eerste gedeelte van zijn aanteekeningen en dagboeknotities verzamelde. Het werk zal worden geïllustreerd met schetsen en krabbels ter verduidelijking van het ge schrevene. Ongetwijfeld zal dit boek een nieuw licht werpen op de werkwijze en den ontwikkelingsgang van den meester, evenals op zijn kunstarbeid in verband met sociale en religieuze toestanden en oersoonlijkjjeden. hier en in 't buiten land. Aan C. Nypels drukker te Maastricht zal de typographische verzorging van dit boek, dat in een beperkte luxe en ln een populaire editie het licht zal zien. zijn toevertrouwd. KERSTNUMMERS. Wij ontvingen het Kerstnummer 1927 van Onze Tuinen, een uitgave der Graphiscbe Kunst-inrichting. S. Bak ker Jzp. te Amsterdam en Koog-Zaan dijk. Het goedverzorgde nummer wordt ge opend met win tergezicht naar een ori- gineele foto voor Onze Tuinen. Ver schillende opgenomen bijdragen zijn rijkelijk geïllustreerd. Onder meer vin den wy in dit nummer een artikel over rotspartijtjes en terrastuintjes, een over de beste vruchtboomen voor den lief hebber en een over rozentuinen. AvlcuKura geeft ook een Kerstnum mer. Onder meer is er in opgenomen een bijdrage over de Zilverlaken Hol- landsche Hoenders, dat met vele af beeldingen is verlucht. Andere bijdra gen hebben betrekking op de eenden- fokkerij en de konijnenteelt, In de ru briek „Voor de Jeugd" is een Kerst verhaal opgenomen. Bij het nummer is gevoegd een kleurplaat van Zilverlaken Hollandsche hoenders. Een derde Kerstnummer dat valt aan te kopdigen Is dat van Bloemsierkunst. vakblad voor den bloemist winkelier. Voorts onder anderen ln dit nummer een praatje over Kersbrozen en een vervolgartikel: Hoe leert men bloem schikken? NIEUWE UITGAVEN. De N.V. Uitgevers Maatschappij ..Editio" te Hillegom, zond ons „Kerst boek voor Jong Holland". Dit Kerst boek ziet er weder keurig uit. De eerste pagina geeft een afbeelding van Een der Wijzen uit het Oosten bij het Kindeke Jezus naar een schilderij van Hans Membling. Daarbij is gevoegd een verhaal van de geboorte van Christus. Daarna volgen verschillende Kerst verhalen. een Kerstlied, en eenige ver zen. Alle verhalen zijn geïllustreerd. Ook ditmaal is van het Kerstboek weder veel werk gemaakt. De inhoud is zeer afwisselend. Voor uitdeeling leent dit Kerstboek zich uitnemend. KALENDERS. Ter aankondiging ontvingen wij: De Kalender 1928 der Nederlandsche Al- penvereeniging. onder redactie van j Jenny Visser—Hooft en Ph. C. Visser. De bladen van dezen kalender geven weder kiekjes van het mooie dat in de bergen is te zien. Uitgeefster is Nijgh esn Van Ditmar's Uitgeversmaatschappij te Rotterdam. By den uitgever J. Philip Kruseman te Den Haag is verschenen Daan Hoekse:na's Kalender voor de Jeugd. Daan Hoeksema teekende voor deeen kalender een fraai schild. Sinds eenige jaren kwam deze kalender uit en ze was bij de kinderen zeer in trek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- cn snijwonden, ontvellingen en allerlei huidvcrwondingen Het verzacht en geneest STADSNIEUWS. HET IJS EN DE SCHEEPVAART Zooals onze lezers weten is de vaart van Haarlem naar Amsterdam niet ge stremd geweest. Alleen voor enkele klei nere booten was het ijs te sterk. Het N. B. Spaarne was Donderdag avond voor het grootste gedeelte vrij van y's. Ook het Z. B. Spaarne werd Donderdagmorgen opengebroken door een stoomvaartuig maar de doorvaart langs de Haarlemmermeer kon nog niet plaats hebben, zoodat de vaart op Rot terdam-nog via Amsterdam, Utrecht en Vreeswijk moet geschieden PERSONALIA. Tot dirigent van het gemengd koor van den Nederl. Protestantenbond (afd. Haarlem-Noord) is benoemd de heer Frans P. Kuijt, organist der Noorder- kerk te Haarlem. KERSTWAKE EN KERSTCANTATE IN DE WAALSCHE KERK. De „Kerstwake". die Zaterdagavond in de Waalscbe Kerk wordt gehouden, belooft Iets zeer bijzonders te worden. De organist der kerk. de heer W. H. Biele heeft een muziekstuk gecompo neerd. waarin het geheele Kerstverhaal verwerkt is, in den vorm van een can tate. Dit zal des avonds door een ge mengd koor van twintig dames en hee ren uitgevoerd worden. Als solisten tre den dan op mevrouw L. EinschedéVos, sopraan, die reeds meermalen bij lithur- gische diensten in de Waalse he kerk haar medewerking verleende. Verder de heeren Otto, bariton en Jan Hensen, te nor. Deze laatste is de zanger van Zang en Vriendschap, over wien wij dezer da gen uitvoerig schreven. In de Waalschc kerk zal de heer Hensen als concert- zanger debuteeren. Tenslotte wei-ken nog mede mevrouw Briët, alt, en de heer W. H. Biele, orgel. Ook het gesproken woord heeft de componist recht laten weden-aren. Het is voor het eerst, dat in Neder land een dergelijke uitvoering aan den vooravond van Kerstmis gegeven wordt. Het initiatief van Ds. F. Ch. Krafft, die het aandurft in zoo'n kleine gemeente met bescheiden middelen een groote uitvoering te geven, verdient wel zeer groote belangstelling. CENTRALE BOND V \N TRANSPORT ARBEIDERS. In de Centrale werd Dinsdagavond door de afdeellng Haarlem van den Centralen bond van transportarbeiders een druk bezochte ledenvergadering ge houden onder voorzitterschap van den heer Wallenburg. De heer A. Mars gaf in vogelvlucht een overzicht van de verrichtingen der afdeellng inzake de gevoerde acties, welke alle met een gunstig resultaat werden bekroond. Sinds den inzet der extra propaganda heeft de afdeeüng 68 nieuwe leden in geschreven. doch verwacht mag worden dat- vóór de eerste week van Februari het aantal dat nog mankeert aan de 100 nieuwe leden zal zijn aangebracht. De vergadering benoemde een com missie die In de eerste week van Fe bruari een feestavond zal organiseeren ter gelegenheid V3n het 10-jarig be staan van den bond. sinds ce fusie. Bij het punt bestuursverkiezing werd door den voorzitter medegedeeld, dat dit punt op de agenda stond omdat den secretaris-penningmeester, den heer A Mars een andere functie was aan geboden en hij dientengevolge voor de afdeellng Haarlem had bedankt. De groote en stevige aandrang van ver schillende zijde op hem uitgeoefend, alsook het overleg met het hoofdbestuur en het afdeelingsbestuur hebben er evenwel toe geleid, dat hij voor de be noeming elders bedankt heeft en zich weder beschikbaar heeft gesteld om voor de organisatie cn in het bijzonder voor de afdeeling weriazaam te blijven Deze woorden werden met luid applaus door de vergadering beantwoord; door ver schillende sprekers werd hun blijdschap over dit besluit kenbaar gemaakt. De heer Mars dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en sprak den wensch uit dat allen willen medewerken cm het ledental nog sterker op te voe ren. Aan het slot der vergadering werd door verschillende leden de vraag ge steld hoe het staat met de werkver schaffing en uitkeering van het Burg. Armbestuur. Hierop werd geantwoord, dat van het te werk stellen van ge schoolde grondwerkers geen sprake is. daar het dan geen werkverschaffing zou zijn en zeer terecht een ernstig protest hiertegen van andere arbeiders zou opgaan. Terzake uitkeering B. A. wordt door het bestuur nog steeds getracht voor allen de contributie voor de werkloosheidsverzekering boven de werkloozen-uitkeering te verkrijgen. NIEUWE ZAAK VAN ALBERT HEIJN. Het pand in de Anegang. waarin een der Haarlemsche winkels van Albert Heyn gevestigd was. werd langzamer hand te klein, en die gelegenheid is aan gegrepen om den winkel naar de Groote Houtstraat over te brengen. In die straat dicht bij het Verwulft is Donderdagmid dag de nieuwe zaak geopend. Die ziet er prachtig uit. Kraakhelder, want alles is betegeld, en de toonbanken hebben mar meren bladen, zooals in alle winkels van deze firma. Het houtwerk van deu ren en kozijnen is frisch geschilderd, en hier en daar blinken aan de wanden sp'egels. In de achterwand van den winkel is een glas-In-lood bovenlicht en voor de keurige ruime etalages is ook veel glas-in-lood gebruikt. Aan de win kelinstallatie ontbreken natuurlijk de electrische koffiemolen, noch de snelwe gers en vleeschsnijmachines. Wat ieder huismoeder wenscht is, dat alle onve: pakte levensmiddelen stofvrij bewaard worden. Bij Albert Heijn wordt in den winkel alles achter glas bewaard, wat caarvoor in aanmerking komt. De zaak verkoopt bijna uitsluitend eigen artikelen, uit de fabrieken en magazij nen te Zaandam. Die worden opgeslagen in een pakhuis achter den winkel. De nieuwe winkel ziet er zoo smakelijk uit. dat reeds voor de opening een groot aan'al koopers van zijn belangstelling deed blijken, en poogde binnen te gaan JUBILEUM G. VAN VOORTHUYSEN Donderdag vierde de heer G. van Voorthuysen zijn 25-jarig jubilé in dienst der Noord- en Zuld-Hollandsche Tramwegmaatschappij. De heer Van Voorthuysen. die vroe ger te Zandvcort woonde waar hij lid van den Raad was, en thans te Heem stede woont, werd per auto met zijn vrouw en zoon naar het kantoor der" Maatschappij gebracht, waar een fees telijke stemming heerschte. Het eerst werd de jubilaris gehuldigd door den directeur Ir. W. J. Burgersdtjk, die een waardeerende toespraak hield waaraan de Chef van Exploitatie, Mr. D, A. E Immink eenige woorden toevoegde. Als stoffelijk blijk van hulde overhandigde de directie den heer Van Voort huysen een enveloppe met inhoud. De ambtenaren schonken den heer Van Voorthuysen, die thans hoofdcom mies is. een gouden horloge en vereer den mevrouw Van Voorthuysen een mand bloemen. Ook het werkplaatsper - soneel schonk een bloemenmand. Ver schillende ambtenaren hielden toespra ken. De verdere dag werd door den heer Van Voorthuysen in den hulse- lijken kring doorgebracht. TOCH MUZIEK. In verband met den dienst zal door het Poiitiemuzickkorps op 1 Januari geen serenade gebracht worden aan den heer H van Bruggen, ter gelegenheid van zijn 25-Jarig jubileum by de politie. Nu is evenwel door eenige leden van hot orkest der H. O. V. ook in de Zuidpol derstraat wonende, besloten hem toch een serenade te brengen, maar daa bin nenshuis. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 CENTS PER REGEL. VOOR KERSTMIS nog even naar ALBERT HEIJN voor een GRATIS KERSTMISCAKE bij aankoop van f 2.50 boodschappen, suiker en j roomboter uitges.oten, doch waaronder minstens een half pond koffie ALBERT HEIJN HOFLEVERANCIER Groote Houtstr. 59, Tel. 12645 Ger. Cronjéstraat 14 I R. 643 30 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CENTS PER REGEL. XZih j> cv*ry <3 ctim Oven iijd vooï>i CaïaveMt Maakt Uw keu« uit onderstaande merken: FINE FLEUR (Damessigaret), in luxe doozen van 50 stuks. 3 ets. SPECIALS, In gedecoreerde doo zen van 100 en 50 stuks. 2l/t ets. FAVORITES. In gedecoreerde doozen van 50 stuks. 2 ets. PRIME (stroomondstuk), in ge decoreerde doozen v. 50 stuks. 2 ets. 'SS. VERKEERSONGELUKKEN Te Overvcen. Donderdagmorgen half tien had op de Julianalaan een aanrijding plaats tus schen een luxe auto. be tuurd door den heer H. uit Heemstede en een vracht auto met aanhangwagen bestuurd door den heer S. uit 's-Gravenhage. De luxe auto kwam van de richting Overveen. de vrachtauto uit de richting Haarlem. Deze laatste wilde de Oranjelaan in rij den. maar kwam met de luxe auto in botsing, waardoor deze zoodanig be schadigd werd. dat de auto door de fir ma Beekman naar de garage te Bloe- mendaal werd gesleept. Belde bestuur ders verklaarden signalen te hebben ge geven. BUREAU VOOR MEDISCHE SPORT KEURING. Woensdagavond hield het Haarlemsch Bureau voor Medische Sportkeuring een vrij goed bezochte vergadering in Lion d'Or. De voorzitter. Dr. M. Mauritz. zette ln zijn openingswoord uiteen, dat de doel einden van het bureau zijn: lo. vast te stellen, of een bepaald per soon sport mag beoefenen: 2o. te volgen diegenen, die in trai ning zijn: 3o waarnemingen te doen bij gevor derden direct na de prestatie; 4o. op den duur den invloed van dc sport op het lichaam na te gaan. De voorzitter wees er nadrukkelijk op. dat het bureau alleen adviezen geeft De redenen, d;e tot een afwijzend advies leiden. worden niet meegedeeld. De grootst mogelijke samenwerking met den huisdokter is daarom noodzakelijk. De Rogenten van het St. Elisabeths gasthuis geven voor de keuring de be schikking over een lokaliteit. Een 30- tal medici (waarvan 1/3 specialist) stel den zich voor de keuring beschikbaar. Hoewel deze geen honorarium genieten, zijn er aan de Inrichting, enz. van het bureau kosten verbonden. Om deze re den. en ook om de moreele belangstel ling in het keuringswerk te peilen, moet elke toetredende vcreenlglng 5 bij dragen. De leden van een toegetreden vereeni- ging kunnen zich voor 1 laten in schrijven (de leden beneden 17 Jaar voor 0.50). waarvoor zij recht ver krijgen op twee malen medisch onder zoek. Do leden van niet toegetreden ver- eenigingen betalen dubbel tarief. Donderdagavond vergaderden de me dici van het bureau ter vaststelling van de te volgen gedragswijze. KERST7VÏUZTEK. Naar wij vernemen zal het muziekkorps van het Leger des Hells op len Kerst dag des middags om 12 uur. op verzoek van het bestuur der Noorderkerk, we derom eenige kerstliederen ten gehoore brengen van den toren dier kerk af. GOUDEN ECHTPAAR Het echtpaar Hunting. Lange Poel- laan 11 hoopt 16 Januari zijn gouden huwelijksfeest te vieren. 2 Januari 's avonds van 8 tot 9 uur zal de muziekvereenlglng Utile Dulc: onder leiding van Dir. Huijboom den oudjes een serenade brengen VOOR DE WERKLOOZEN. Donderdagmiddag werd aan de werk- kxxte leden der bij den Haarl. Bestuur ders Bond aangesloten organ'sat'.es een bioscoopvoorstelling aangeboden door de directie var. de Cincma-Palace. Door een bestuurslid werd een woord van dank gebracht aan de directie, de mu sici en de anderen die door hun mede werking aan de werkloozen deze ont spanning wisten te verstrekken Tijdens dc pauze wist de heer Jac Kolderie de aanwezigen op aangename wijze bezig te houden met zijn voor drachten. BEVERWIJK. „KENNEMERLAND". De R -K. Coöp. TtilndersvereenigLug „Kennemerland" hield Donderdagmid dag een vergadering. De voorzitter vroeg namens het be stuur machtiging tot het s'.uiten van een nieuwe eerste hypotheek, noodig ge worden omdat de oude hypotheek, thans nog groot 24.000. welke was afgeslo ten voor den tyd van 10 Jaar. moest worden vernieuwd. Daar de andere ge bouwen der vcreenlglng nog steeds niet met hypotheek belast zUn. doch waren betaald uit een loopende rekeningcou- rent met dc Land- en Tuinbouwbank. meende het bestuur dat het beter was, nu een hypotheek te sluiten bij de N.V. Hypotheekbank voor Nederland te Am sterdam. groot 50.000 tegen een rente van 5 1/4 pet. Na eenige discussie kreeg het bestuur volmacht to handelen. Mededeeling werd gedaan van dc op brengst van aardbeien en groenten in de laatste drie Jaren. In 1925 was dit: aardbeien !>55 965.26 en groenten 517.543.29 totaal een be drag van f 1.473.511.55. In 1926 f\ 390.636.25—473.787.16. To taal 8G4.423.40. In 1927: 531.123.89, 525 378 46. To taal 1.056.502.45. Hoewel 1927 dus geen bijzonder goed jaar is geweest voor de aardbeien, heb ben dc groenten een behoorlijken prijs opgebracht. De bloembonenvcMng. voor enkele Ja ren ingesteld door .Kennemerland" en ..Vrije Veiling", blijkt ln een groote be hoefte tc voorzien, daar in het nu af- ge'copen seizoen, het dubbele kwantum is vervelld don in 1926. IJMUIDEN VISCH AANVOEREN. Gedurende de weck van 15 tot 22 De cember zijn te IJmulden aan den rijks- vischafslag aangekomen de navolgende visschersvaartuigen100 Hollandsche en 9 Duitsche sioomtreilers, 4 Engc'.sche en 1 Hollandsche stoomharlngiogBer, 2 treilloggere en 157 kustvlsschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche sioomtreilers van 382 tot 5253. Duitsche stoom trei Iers van f 1154 tot 3493. Engelsche stoomharlngloggers van 856 tot 2642. Hollandsche stoomharlngloggers van 1450. Treilloggere van 841 tot 982. Terwijl de kustvisschers te zamen 11.426 besomden. De aanvoer bestond uit 1400.315 K.G. trellviseh, 838 kisten verse he haring en 11.131 manden sardyn. De totaalopbrcngst bedroeg 346.710. HAARLEMMERMEER. DE MACHINES WERKEN. Donderdagmiddag la voor het Polder huis te Hoofddorp de-witte vlag uitge stoken met de woorden .Machines wer ken". Ter voorkoming van ongelukken wordt een ieder ernstig aangeraden zich niet meer op het in slechte conditie verkeerende Us ln Haarlemmermeer te begeven. GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp ge houden Graanbeurx was de aanvoer als volgt: Tarwe (rcode) f 11 a f 1230: Tarwe (nieuwe) f 10 50 a f 13.*0; Rogg r 10.50 a f 1130; Ocrst (Chevalier) f 12 a f 12 75; Winterpret f 11 a f 12 H f 11 a f 12; Witte Duiveboonen f 13 a f 16; Paardcboonen f 12 a f 12.75; Brui ne boor.cn f 24 a f 30; Groene erwten f 21 a f 26; Schokkers f 30 a f 34; Vale erwten f 26 a f CO; KarwiJ f 33 a f 39: Geel mosterd f ID a f 23; Blauv,-maan zaad f 38 a 40. Koolzaad f 21 a f 22; Kanariezf 11.50 a f 12. Aller rei' 100 Kilogram.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 15