j BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS Pijn in rug en lendenen Kloosterbalsem HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 DEC. 1927 DERDE BLAD OVER VREDE, BEWAPENING EN ARBITRAGE. Een rede van koning George. WELKE ZIJN DE GOEDE VOORTEEKENEN? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Onze gedachten dwalen naar andere belangrijke symptomen, af, als wij lezen van een rede van den koning van Engeland, die bij de verdaging van het parlement onder anderen gezegd heeft, dat hij met groote sympathie en vol doening den gestadig toenemenden in vloed van den Volkenbond heeft gade geslagen evenals de steeds grootere rol ■welke de Bond speelt -bij het oplossen van internationale vraagstukken en het handhaven van den vrede. De jongste bijeenkomst van den Bonds raad kenmerkte een nieuw stadium van dit proces. De regeering zal haar politiek op loyale samenwerking met den Vol kenbond blijven baseeren. Ja, met weemoed dwalen orvze ge dachten van dit Engelsch optimisme en .schuilevinkje spelen" af naar an dere inderdaad geweldige gebeurtenis sen. Die der bewapening. Der Ameri- kaansohe bewapening vooral. Toch is het nuttiger om optimist te blijven, vertrouwen te stellen in den Volkenbond eenerzijds en in de publie ke opinie anderzijds, welke laatste ge steund in een anti-oorlogsstem ming alle bewapening ten spijt door vele zeer belangrijke verschijn selen van den laats ten tijd. Is na het conflict FrankrijkItalië, dat oorzaak vond in het verdrag Frankrijk—Voego- Slavic en de maritieme aanvullende overeenkomst van Tirana tusschen Albanië en Italië, niet de plotselinge ommekeer gekomen? Heeft de geduchte maar zeer söhrandere Mussolini zich niet van een royalen, vredelievenden kant doen kennen? Heeft hij -niet door goede tegemoetkomingen en vriendschapsbe tuigingen de stemming tusschen de beide naties zóó weten te verbeteren, dat men in Frankrijk zelfs dorst den ken aan een verbond met Italië? Is er niet sprake van een Fransch- Amerikaansch arbitrage-verdrag, waar van men zelfs openlyk het begrip eeuwigdurend (hoe rekbaar of liever hoe inkrimpbaar dit ook is) heeft durven verbinden? Al mochten de be sprekingen van dezen aard ook op niets uitloopenhet verschijnsel blijft be staan. en bewijst de neiging tot sa men-arbeiden. tot verduurzaming van den vrede, en als zoodanig is deze nei ging voor de psychologie van dezen tijd, (die toch als 't er op aan komt den doorslag moet geven) van het grootste belang. En al heeft de Volkenbondsraad slechts de basis mogen leggen voor de verdere onderhandelingen die werke lijk vrede moeten brengen, tusschen Polen en Litauen, den officieelen vre destoestand heeft de Raad onbetwist baar bewerkstelligd Optimisme is om tal van reden en ▼oorloopig meer gewettigd dan pessi misme. dat der goede zaak slechts schade berokkenen kan. F. A. Het Volkenbondspaleis. Basis gevonden. De door de vergadering van den Vol kenbond in September jl. benoemde commissie van vijf leden, om een keuze te doen uit de bouwplannen voor een nieuw Volkenbondspaleis, heeft heden hare werkzaamheden beëindigd. De com missie heeft besloten den Raad van den Volkenbond het ontwerp van de Zwit- sersche architecten Flegenheimer en Nenot als basis voor den bouw van een nieuw Volkenbondspaleis aan te bevelen. Deze beide Zwitsersche architecten zullen evenwel in samenwerking met den Franschen architect Lefevre, den Hon- gaarschen architect Fago en de Italiaan- sche architecten Broggi. Vaccaro en Franzi een nieuw ontwerp moeten uit werken. dat dan aan den Volkenbond ter goedkeuring zal worden voorgelegd. De definitieve goedkeuring van het bouwplan ligt bij den Raad van den Vol kenbond, doch zijn beslissing wordt na die van de commissie slechts als een formeele beschouwd. De toestand in China. Naar uit Shanghai gemeld wordt, heeft de Regeering te Nanking een commissie ingesteld voor het bestuur van de Rus sische eigendommen in Zuid-China. In Sutschau heeft een conferentie plaats gevonden met de generaals van Nanking, in welke Maarschalk Chang Kal Shek een inleiding hield over de militaire operaties. De conferentie be sloot. uiterlijk de volgende week een nieuw offensief tegen de Noordelijke troepen te openen. Dc toestand in Kanton is weer ernstiger geworden. Volgens officieusc berichten, bevinden de Communistische troepen zich op 86 K.M. afstand van Kanton. De Russische communisten. Het communistisch congres heef: in de statuten van de partij enkele wijzi gingen aangebracht. O.a. is bepaald, dat de partijdagen voortaan om dc twee jaar zullen wor den gehouden. De gelegenheid tot ge- dachtenwisseling over dc politiek in de partij wordt dus beperkt. In een motie omtrent de communisti sche internationale wordt de nadruk ge legd op de bevordering van revoluties in de koloniën der verschillende lauden. Tegen de opp>osltie is een presidium van 21 leden' ingesteld, dat de loopende zaken afdoet, evenals het „part ijcollege der controlecommissie", dat zich heeft bezig te houden met alle afwijkingen van de richtsnoeren der partij. Voorts is bepaald, dat partijleden, die weigeren alle door de controlecommissie tot hen gerichte vragen te beantwoorden, onmiddellijk zullen worden geroyeerd Ook wordt bepaald, in welke gevallen binnen de partij discussie is toegestaan. In een motie over de uitvoering van het vijfjarig economisch program be vindt zich de volgende belangrijke pas sage Inzake dë be trekkingen met het buitenland „Er mag niet. worden uitgegaan van het denkbeeld der oppositie, dat de ont wikkeling in die richting zoo ver mo gelijk moet worden voortgezet, want het voeren van zulk een politiek zou ten slotte het opgeven van het monopolie van den buitenlandschen handel bette kenen, mitsgaders de eoonoinische en militaire capitulatie voor de internatio nale bourgeoisie" Evenzoo moet het nauwer maken der betrekkingen met het buitenland, het welk een aanzienlijke vermindering van het tempo der economische ontwikkeling in het algemeen en van het temp» ran den socialistischen opbouw in het bij zonder zou beteekenen, worden verme den. De betrekkingen met het buiten land moeten dus slechts in zooverre worden aangemoedigd, als zij door be vordering van den buitenlandschen han del. buitenlandsche credieten en conces sies, buitenlandsche technische voorlich ting, enz., de onafhankelijkheid van den kapitalistischen arbeid alsmede de ver breeding der socialistische basis in de hand werken. Alleen binnen deze gren zen kan worden gesproken van „zoo uit gebreid mogelijke betrekkingen" met het buitenland. Verder verlangt de motie onder alle omstandigheden het tot stand brengen van een actieve handelsbalans, welke met het oog op de scherper wordende betrekkingen met het buitenland een ab solute noodzakelijkheid is voor het ver krijgen van valutareserves. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Blijf daar toch niet mee loopen. Akker's Kloosterbahem ral Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen. U snel behaaglijke ver lichting. kalmte en rust bezorgen. i,,Ceen goud zoo goed' KORT EN BONDIG. Naar dc corresp»ndent van het „Berl. Tagebl." te Düsseldorf van groot- industrieele zijde verneemt, zullen de Üzer-industrieelen in het Ruhrgebied zich schikken in de bindendverklaring van de arbitrale uitspraak en de beslis sing van den arbiter op loyale wijze uit voeren. In het proces wegens de Roemeensche studentenonlusten in Grosswardein werd een student tot 6 maanden en een twee de student tot een maand kerkerstraf veroordeeld. Het proces tegen de overige beklaagden wordt nog voortgezet. De ..Gazette del Popoio" meldt dat de verloving van prins Humbert, van Piemont, kroonprins van Italië, met prinses Marie-Jos^ van België, binnen kort officieel zal worden bekend ge maakt. Draadloos wordt uit Washington ge meld dat 't departement van marine een contract heeft geplaatst voor twin tig amphibie-vliegtuigen. die bij de Loening Aeronautic Corporation te New York zullen worden gebouwd De totale kosten zullen 503.003 dollars bedragen. EEN MOTIE VAN AFKEURING. Steenkool en Staal. (Van onzen correspondent). Londen, December. Het is altijd aardig om op .groote" dagen in het Lagerhuis te zijn, bij de opening van de zitting als de koninklijke boodschap in de Lords moet worden ontvangen en al het oude ceremonieel dat de diepere be teekenis heeft telken male opnieuw den nadruk te leggen op de rechten der volksvertegenwoordiging weder wordt in acht genomen, op den dag der millioenenrede door den „Kanselier van de Schatkist" uitgespro ken, bU zoogenaamde ..full dress '-debai- ten over belangrijke politieke of econo mische vraagstukken, als al de kopstuk ken der verschillende partijen achter eenvolgens het woord voeren, en niet minder wanneer de oppositie het noo- dig of wenscheljjk acht de aandacht der bevolking te vestigen op verzuimen of onregelmatigheden der regeering door liet indienen van een motie van afkeu ring of van wantrouwen. Op zulke dagen is het „Huis" altijd stampvol, zoowel in de zaal als op de galerijen, dc regeeringsbank is geheel bezet met al de bekende leden van het Kabinet evenals de voorbank der oppo sitie, die er alleen van gescheiden is door de tafel, waarop de twee houten doozen staan, de zoogenaamde acten- doozen. die evenwel niet voor dat doel worden gebruikt maar als lessenaars voor de belangrijkste sprekers. En als na den vragentijd het eerste uur der vergadering de lange Ram say MacDonald opstaat om zijn beschul digingen aan den Premier en diens re geering te richten, zooals toen de motie •.■an afkeuring der arbeiderspartij aan de orde was. dan zijn aller oogen op hem gericht en buigt men zich over de leuning der galerij om toch geen woord te verliezen van wat hij zegt. Ziet hem zooals hij hoog staat boven de regeeringsbank vlak tegenover hem. vanwaar Baldwin, onbewogen met de armen over elkaar geslagen, naar hem opkijkt, geperst als hij zit tusschen tal van andere ministers De leider der op positie, over wiens gewondheid zulke on rustbarende berichten dc ronde deden, toont geen zwakte of gebrek aan helder heid en welsprekendheid. Ik heb hem zelden beter op dreef gezien in zyn ver ontwaardiging over de regeering die niets deed om den nood in de mijndis- tricten te lenigen en over den Premier, die bij de vorige gelegenheid toen een zelfde motie was ingediend zich niet verwaardigde den leider der oppositie persoonlijk te beantwoorden. Naar men weet was dat door de ar beiderspartij als een persoonlijke belee- diging tegen haar leider opgevat en hac zü geweigerd den Minister van Handel Sir Philip Cunliffe-Lister aan te hooren. zoodat de vergadering eindigde in tu mult en van het heele debat over den toestand der mijnindustrie niets kwam. Het was dus meer te betreuren dan te verwonderen, dat juist aan dat on gelukkige mislukken ook onlangs weer heel wat tijd werd verspild, want dat zijn ten slotte bijzaken en de toestand der mijnwerkers ls werkelijk ernstig ge noeg om de volle aandacht van het Par lement en een omstandige beschouwing ■te wettigen. Ramsay MacDonald begon onmiddel lijk met den Premier verantwoordelijk te stellen voor de wanordelijkheden van eenige weken geleden, iets wat van de banken der regeeringspartij met luid gelach werd ontvangen. Dit warmde hem bljjkbaaT op en hij slingerde met verwijtende gebaren van zijn lange ar men heftige beschuldigingen naar den hem onbewogen aansta renden Baldwin. Nimmer te voren (beide strijders had den kennelijk L.er ijverig ce officieele verslagen van vroegere motie-debatten bestudeerd) zeide hij, had een Premier zulk een beleediglng aan de oppositie aangedaan van niet zelf te antwoorden op een persoonlijke beschuldiging, met eenige uitzondering van Sir Robert Peel in de kwestie-Lyttelton, toen deze zoo in het nauw was gedreven en zoo verbouwereerd, dat hij zijn notities ten slotte in xijn hand verfrommelde en zich tot zijn collega van Handel naast hem richtende zelöe: .Antwoord jij maar. want ik zie geen kans het zelf te doen". Dat was een alleraardigste zet en zoo onverwacht en toepasselijk op wat eeni ge weken te voren gebeurd was. dat het heele Huis gierde van het lachen en MacDonald van zijn aanhangers een applausje kreeg. De spreker ging voort met het aandeel van den Premier in de onderhandelin gen tusschen de mijneigenaars en de mijnwerkers scherp te hekelen en hem zijn belofte, dat de mijnwerkers „fair play" zouden krijgen voor de voeten te werpen. Een oogenblik in zijn rede leek het of we een herhaling van de scènes der vórige maal zouden krijgen, toen hij met minachting zeide dat de Premier in zijn plaats een ander (den minister van Handel) had laten antwoorden, iemand die niets hoegenaamd van de mijnposi- tie afwist(Oh! van de ministers- banken en luid geroep om dat in te trekken!) iemand, die zich vroeger nim mer in eenig debat over de mijnen had gemengd, dat rij tot zijn eer gezegd. „Wordt niet beleedigend". viel het conserbatieve lid Dixey in. „Houd je mond, jij met een brein als een spons!" riep het oude arbelderslid Wil Thome hem toe onder gelach. De voorzitter deed of hy dit niet hoor de en MacDonald ging voort. Als strijdrede was zijn aanval niet te verbeteren maar meer dan een afbreken en hekelen van de regeering en haar houding tegenover oppositie en mijnin dustrie was hij niet. Toen Baldwin opstond onder luid ap plaus van de regeeringsbanken en iro nisch gejuich van de oppositie, waar voor hij alleen een smadelijk: „Wat een manieren!" overhad, begon hij met het pleit dat de Premier eiken dag zooveel werk had te doen. dat de leiding van het Huis die ook bij hem berustte eigen lijk te veel van rijn tijd en krachten vergde. Dit was de grondtoon van zijn verontschuldiging ten opzichte van de vermeende beleediging die hfj de oppo sitie zou hebben aangedaan. Is dit juist. In de lobby is er later druk over geredekaveld en een lid ran het Lagerhuis, dat ik er over sprak zei de zonder aarzelen, dat het onzin was. In het laatste half jaar voor den oor log had Asquith niet alleen de verant woordelijkheid voor de begrooting. de Pa riemen tswet, het ontwerp op de ziek teverzekering en het Home Rulc-ont- werp en daarenboven nog dc verant woordelijkheid voor de houding van Groot-Brittanje in de internationale verwikkelingen die een steeds dreigen der vorm aannamen- En by al die beslommeringen nam hy toch trouw zUn plichten tegenover de volksvertegenwoordiging in acht en zat middag aan middag en avond aan avond in het Lagerhuis op rijn plaats en nam geregeld deel aan de debatten. Hot zou wellicht beter rijn geweest als Baldwin ronduit gezegd had .dat hy eenvoudig zjjn mond had gehouden omdat hy niets te vertellen had. Ik ben er van overtuigd dat als de Premier met zyn eenvoudige rondborstige manier die erkentenis wn zyn onmacht had gegeven Inplaate van het lamlendige exouus aan te voeren, dat Lister zoo uitstekend alle beschuldigin gen omtrent de rr.Ur. industrie in détnite kon behandelen, da: hy de geschiktste man was om dit te doen. hU zijn tegen standers door rijn ecrlUkheid zou hebben ontwapend en zijn aanhangers een dienst zou hebben bewezen. Hij sprak een kwartier over dc zaak in het algemeen, vermaande dc oppositie geen kabaal te maken omdat dit bij de volgende verkiezingen kwaad zou doen aan de party, en gaf daarna het woord aan den Jongen minister van Handel, die het Huis tracteerde op een verhan deling van een uur, zoo vervelend cn slecht voorgedragen, dat de vergader zaal gaandeweg leegliep. Zullen de myr.werkers baat vinden bij de bespreking? Later, wy er ons peen illusies over maken. Er ls achter de schermen een soort samenzwering aan den gang tusschen de mijneigenaars en de groot-industrieeier der ijzer- rn staalfabrieken. De mUnen werken met verlies omdat nu dc productie omhoog is gegaan door de langere werkuren der mijnwerkers bij gebrek aan voldoende vraag de steenkoolprijzen zijn gedaald. De staalfabrieken lijden onder de con currentie van het buitenland da: jaar lijks vier millioen ton staal invoert Welnu, zegt Sir William Davidson van den mUneigenaarsbond. als ge buiten- landsch staal belast zal de staai-indus trie in Engeland weer gaan bloeien en ons van ons surplus aan kolen afhelpen Gevolg: duur staal voor Engeland en een nieuwe druk op de bevolking. In- plaats dus ran een hernieuwing en mo derniseering ran beide industrieën om concurrentie van buitenaf op gezonde wyze het hoofd te kunnen bieden, pro tectie voor ijzer en staal en dus een on rechtstreekse he subsidie aan de eveneens op verouderde wyze bewerkte kolmmy- nen. Het Britsche publiek zal er wel weer voor moeten bloeden. X Y X. DE MOORD OP MARION PARKER. De politie schijnt nu vrijwel zekerheid te hebben, wie de moordenaar van Ma rion Parker, te Los Angeles, is. De politie heeft nl. vingerafdrukken genomen op een rad van de auto, waar in het lijk van het Jonge meisje naar haar vader terug werd gebracht. De vingerafdrukken correspondeerden met die van den 17-jarigen Edward Hlck- mann, een vroegere employé op de bank van Parker, den vader van het meisje. Haar onderwijzer heeft In een portret van den jongen dengeen herkend, die Marion van school is komen halen. De politie neemt aan. dat Hickmann zich op Marlon's vader heeft willen wre ken. Hickmann werd zes maanden gele den op de bank ontslagen en gearres teerd wegens valschheld in geschrifte Hy kwam niet in de gevangenis, daar hy moest zorgen voor zyn moeder. Hick mann moet het nu aan Parker geweten hebben, dat hy met den rechter in aan raking kwam. Men is naar Hickmann gaan zoeken, toen bleek, dat hij van zyn kamer was weggevlucht- Zijn moeder in Kansas City zei. dat htf gedurende eenige weken niet thuis was geweest. De politie is hem nu op hot spoor, na dat een garagehouder vertelde, dat hit 5 bussen benzine verkocht had aan een man. die aan Hickmann's signalement beantwoordde. De auto. waarin „Fox" het UJk van het meisje naar haar vader terugbracht. behoorde aan een dokter, die vlak by Hickmann woonde in Kansas City en was in November gestolen. Onbevestigde geruchten, dat men den moordenaar te pakken had. maakten het publiek razend. Terwyi de menschen nog voor het bureau stonden, werd een ver dachte daar binnen gebracht. De man bleek later niets met de zaak uitstaan de te hebben, maar men had hem bij na gelyncht. rrv .nwïMWWM !'|||J||||j iii Auto-ongeluk. Een auto, die door de Oostenrijksche barones Henriëtte Pflügel werd be stuurd en waarin haar moeder, prinses Daria Karageorgewitsj en de kamenier van deze gezeten waren, raakte op de Qua! des Eaux Vives te Genève op de door de vorst gladde straat aan het slingeren en reed in volle vaart tegen den steenen wal langs den boulevard De carrosserie en de wielen werden van het chassis afgerukt, de prinses kwam tegen een boom terecht en kreeg levensgevaarlijke verwondingen. De barones en de kamenier werden even eens zwaargewond. Hoeveel menschen wonen er in Indi'é? De volgende cUfers zijn ontleend aan het pas verschenen Statistisch Jaarover zicht van Nederlandsch-Indlë, jaargang 1926. Daaruit blUkt o.a. dat het aantal be woners van Java en Madoera op 31 De cember 1926 bedroeg 36.901-643. dat is bUna een half millioen meer dan op 31 December 1925 toen de bevolking van deze twee eilanden 36 403-833 bedroeg. Tegenover eind 1920 is de bevolking ge stegen met by na twee millioen men schen. Binnen de tien jaar zal de be volking van Java dus de veertig mil lioen overschryden. De toename komt zoo goed als geheel op rekening van de Inlandsche bevol king. Het aantal Europeanen is zelfs in den loop van 1926 vrij sterk teruggeloo- pen Op 31 December 1925 woonden er op Java en Madoera 176.806 Europea nen, op 31 December 1926 slechts 169 201 een teruggang dus van 7605 of byna 1 procent. Het sterk teruggeloopen is het aantal Europeesche vrouwen, dat bedroeg eind December 1925 83.6S8 en een j3ar later nog slechts 78-746. een vermindering dus van meer dan vijf pro cent, Nemen we alleen het aantal vol wassen vrouwen, dan wordt relatief de teruggang van het vropwelijk element nog sterker. Deze beliep zelfs bijna acht procent van 50-644 tot 46.661 Pet aantal Europeesche mannen liep in 1926 terug van 61-056 tot 58-421. Het mannen-overschot (uitsluitend volwas-1 senen) steeg dus bij het Europeesche deel onzer samenleving van pQus minus 10.400 tot ruim 12-200. Waren er dus in 1925 op iedere duizend vrouwen nog slechts 1220 mannen, in 1926 is het aan tal zelfs gestegen tot 1270. In 1920 beliep het aantal Europeanen 135-2SS. Tegenover dat jaar valt dus een stijging der Europeesche bevolking op Java en Madoera waar te nemen van 34 000. De toename van het aantal vreemde Oosterlingen blykt uit de volgende cij fers: Er woonden op Java en Madoera einde 1920 412.407 vreemde Oosterlingen en eind December 1926 494 877, een toe name dus van ruim S2.000 in zes jaren of 20 procent, In dep loop van 1926 is het aantal vreemde Oosterlingen met 16-000 toegenomen. Het aantal Inlanders op Java en Ma doera steeg van 34-433 476 in 1920 tot 35.745.089 in 1926 en 36-234-565 in 1926- Het aantal mannen beloopt aan het ein de van 1926 17.755-902 en dat der vrou wen 19.47S-663. Hier valt dus een zeer belangrijk vrouwenoverschot te consta teer en. Er zijn dus op elke duizend man nen in de Inlandsche 1040 vrouwen. Te genover 1920 ls dc verhouding voor dc vrouwen iets verbeterd, toen waren er 1041 vrouwen tegenover iedere duizend mannen. De gezamenlijke Buitengewesten had den in 1920 een bevolking van 14-366-663. Eind 1925 was deze bevolking gestegen tot 14.610.0-45- een toename dus van nog geen kwart millioen in vyf jaren tijds. Deze geringe toename wordt nog merk waardiger. wanneer men rekening houdt met de groote toename van de econo mische be teekenis der buitengewesten, althans met verschillende gedeelten daar van. Het aantal Europeanen in de Buiten gewesten beliep eind 1920 34-420. t.w. 14329 vrouwen en 20.0° 1 mannen. Eind 1925 waren deze aantallen gedaald tot resp. 33-128. 14-100 en 19-02S. Het aantal Europeanen op Sumatra, dat is 1920 10.546 bedroeg, liep terug tot 17.718 in 1925. Op iedere 2000 inwoners op Java vindt men 9 Eropcanen, op Sumatra op iedere 2000 inwoners 6 Europeanen. De totale bevolking van Borneo beliep in 1920 ruim 1.626-000 menschen, in 1925 was dit aantal gestegen tot 1-758.00. een toename dus van 132.000. Het aantal Europeanen liep terug van 3564 tot 2211- Meer dan de helft van de totale bevol kingstoename der Buitengewesten komt blijkens deze cijfers voor rekening van Borneo. Dc totale bevolking van NederlandsYi- Indic, die in 1920 49-350.834 person \n beliep, werd eind 1925 aangegeven als 51.013.878, t.w. 209.934 Europeanen, 955.283 vreemde Oosterlingen en 49-848-061 Inlanders. Een scheepsbrand. Op de sleepboot Galland, welke te Hamburg op de werf lag, brak op een nog niet opgehelderde wijze een zware brand uit. Een arbeider, die zich in het ruim bevond, kon niet meer worden ge red, Vermoord? Dc Dult&cbe gouvernante Miari Wir- nek, die sedert een half jaar by den be kenden chocolade-fabrikant Slühmer te Budapest in huis was. is onder verdach te omstandigheden dood gevonden. Het iyk is naar het medisch instituut van de politie voor een onderzoek overgebracht. Amerikaansche kazerne als Fransche meisjes school. De beroemde kazerne van Trenton in New Jersey, die aan den Ameri- kaanscher. onafhankelijkheidsoorlog herinnert, zal door de goede zorgen van een Amerikaan, die met het Amerikaan sche Legioen onlangs Frankryk bezocht overgebracht worden (d.wjz. gesloopt en weer opgebouwd) naar Verdun om er alsjongemeisjesschool dienst te doen. De gemeenteraad van Verdun, die Juist een nieuwe school had willen bouwen, heeft het aar.bod in dank aan vaard. Moderne menschenmarkt In het jaar 1922 lieten de Vereenigde Staten een statistisch jaarboek verschij nen, waarin het nationale vermogen werd geregistreerd en getaxeerd. Men kwam tot dc geweldige som van 321 milliard dollar, een nationaal vermo gen in concrete waarden, dat vermoe delijk geen enkel ander land ter wereld heeft. Deze som wordt nu door de „Me tropolitan Life Insurance Company"' te laag geacht, zy wil met een nieuwe be rekening het bewijs leveren, dat het ge tal van 321 milliard dollar voor het werkeiyke nationale vermogen by lange na niet voldoende is. want behalve de concrete waarden bezitten de V. S. een nog veel grooter vermogen: de bevol king zelf, d.w.z. de tot dollars herleide werkwaarde van de mannelyke en vrou welijke bevolking. Alleen deze waarde, die zij ook in nationaal-economlsch op zicht boven alle andere stelt, schat zy op 2000 milliard dollar. In een land, waar al het aardsche cn spiritueele met klinkende geldwaarde wordt genieten, waar de scheikundige den gemiddelden mensch met de waarde van de in hem aanwezige zuren en zou ten op 98 cents schat en de natuur kundige hom gelijkstelt met de k!k- vorscli, waaraan hy de wetten van de natuuriyke electricitoit kan bestudee- ren, heeft men ook het recht, het werk vermogen van den mensch in nuchtere ryen getallen te groepeeren. Het kan derhalve nauwelijks nog verbazing wekken, dat zelfs het Amerikaansche pacifisme geen beroep meer doet <>P het hart van den mensch maar op het ver stand van den businessman om aan de oorlogsgedachte voor goed een eind te maken. Hij zegt: het op de Europee sche slagvelden gedurende den wereld oorlog vergoten en verloren bloed van de Amerikaansche soldaten heeft voor Amerika veel meer materieele schade aangericht, dan de schulden van de En tente aan Amerika uitmaken. Amerika heeft bijgevolg aan den oorlog niet ver diend. Kot is derhalve niet loonend, nog meer oorlogen te voeren. Het is niet oninteressant, dezen ge- dachtengang te volgen, die de waardo van den mensch op grond van zijn ar beidsvermogen in het materieele poogt te herleiden en daarmee de statistiek van het nationale vermogen te rccon- strueeren met vermydlng van de tot dusver gemaakte fouten. De statisti sche studie van de „Metropolitan Life Insurance Company" beweert, dat het kind van zyn geboorte tot zyn acht tiende levensjaar de ouders gemiddeld 7.238 dollar kost. Maar biykens geloof waardige gegevens vertegenwoordigt een achttienjarige, beschouwd als vermo gen-wekkende machine 20.000 dollars, dus een grootere waarde, dan de ouders met andere belegging van het geld mid den kunnen verdienen. De gemiddelde verdienste per Jaar van een achttienja rige bedraagt 1000 dollar. Op 22-jarigcn leeftijd ls de jaarlijksche opbrengst van deze „machine" gestegen tot 1500 en op 25-Jarigen leeftijd tot 2000 dollars. Een gemiddelde, gezonde man bereikt bUgevolg een kapitaalwaarde van 25000 dollars. En hy neemt nog, overeenkom stig zyn stijgend inkomen aan waarde toe tot zUn 42ste levensjaar. Van dat oogenblik af treedt een langzame daling in. Op 50-jarigen leeftijd heeft do man nog slechts een waarde van 17.500 dol lars, op 60-Jarlgcn leeftyd ls hU gedaald tot 8500 dollars. En tien Jaren later, wanneer het kapitaal is „geamorti seerd", wordt hy eenvoudig „afgeschre ven". Dc waarde van de vrouw wordt ge schat op de helft van die van den man. Doch wanneer rij getrouwd ls. d.w.z. „In bedrijf" wordt gebracht, om den staat nieuwe burgers, nieuwe arbeidswaarden te geven, dan stygt haar waarde tot pCt. van die van den man. Nu was er nog maar een eenvoudige berekening noodlg. om den gemiddelden leeftyd van de mannelijke bevolking vast te stellen. De kapitaalwaarde van dezen mensch van gemiddelden leeftyd werd vermenigvuldigd met he« aantal van de mannelijke bevolking en zoo ontstend de som van 1.144 milliard dollars, als arbeidskapitaalwaarde van de manne lyke bevolking der staten.. Wanneer men nog op dezelfde wyze de arbeids waarde van dc vrouwen berekent en dan dc beide getallen optelt, ontstaat het nieuwe nationale vermogen van ongeveer 2000 milliard dollars, dat Sn het geheel niet zoo imaginair te als- het op het eerste gezicht «chynt. De Amerikanen, wier commercieel reken talent wU, Europeanen niet mogen on derschatten. zullen er wel een reden voor hebben, het raenschenmateriaal zoo hoog te taxecren en bet by het nationale vermogen te caiculeeren. Dit nationale vermogen staat niet alleen In verband mé» de toeneming van de be volking. maar ook met dc hygiëne. Zoo steeg de gemiddelde leeftyd in dc af- geloopen kwarteeuw Sn Amerika met 9 jaar. Vertegenwoordigde in 1901 een zuigeling nog een waardo van 7553 dollar, door de vermindering van de kindersterfte steeg zyn kauitoalwaarde tot 9333 dollar. Mag deze berekening van de „Metro politan" den toets van onze Europee sche moraal niet kunnen doorstaan, zy moet toch hooger worden aangeslagen dan menig ander Amcrlkaansch gees tesproduct. ZIJ bewyst. dat Amerika de prestaties van zyn burgers weet te waardeeren, al is het dan maar ia theorie. Een nieuwe misdaad in Mexico. Te Los Angeles zijn telegrammen ont vangen volgens welke dc heer L. F. Harber. een mUningenicur uit Los Angeles, die in Mexico werkzaam te. Zondag door bandieten gevangen te ge nomen die een losgeld van 1000 dollars etechen. De koude in Hongarije. In tegenstelling met het omslaan van het weer in West-Europa duurt de hevige koude in Hongarije nog steeds voort. Te Boedapest wees de thermometer vanochtend nog 24 graden Celsius on der nul aan en zelfs op den middag nog 15 graden onder nul. De hulpdienst moest in niet minder dan 87 gevallen ingrijpen om aan per sonen, die tengevolge van uitglijden armen of bcenen hadden gebroken ge neeskundige hulp te ycrieencn.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9