BUITENLANDSCH OVERZICHT IJSVERMAAK HIER IN FRIESLAND. DE NIEUWJAARSWENSCHEN IN BERLIJN EN PARIJS. DOUMERGUE EN DE VREDE. GEMENGD NIEUWS. SCHEEPSBERICHTEN RADIO-PROGRAMMA. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 2 JAN. 1928 Jourc, 30 Dec. 1927. Wanneer men spreekt over ijsvermaak Ir. Friesland gebruikt men een' woord, dat zeer zeker een slechte voorstelling geeft van de emoties welke de gemiddel de Fries ondervindt, die zich op schaat sen voortbeweegt. Schaatsenrijden Is voor den Fries een onafwendbaar nood zakelijke, Ja heilige plicht. En deze plicht vervult hU met de stoere wils kracht, zoo eigen aan zijn oer Ger- maansche ziel Dit plichtsbesef is dui delijk op zUn gelaat te lezen, wanneer hij zich op de gladde ijzers voortbe weegt. De gelaatsuitdrukking is beurte il.droefgeestig en dan weer woedend al naar hij voorthobbelt over sneeuwijs of dat hij een venijnige schuif geeft met linker of rechter been. Zijn door gaans reeds druipende snor hangt bij deze gelegenheid verticaal naar bene den en krijgt bij eiken slag een knauw Bij het rijden bedient h!J zich van een 'aal die hU Friesch noemt, die het midden houdt tusschen alle mogelijke talen van de wereld. Hij toont dan ook den grootst moge- lijken ijver in "t bezinnen van nieuwe Friesche woorden, Zijn kornuiten op het ijs hceten liertsohe pieke, hait, mem, oom Piet en tante Aklce. De opmerking over de taal is illustreerend voor de eigenschappen van dit volk. Andere talen ontstaan, een Fries maakt zijn eigen taal en daarbij gaat hij regelrecht op zijn doel af. Dit recht op het doel af gaan blijkt ook uit de wijze waarop hij rijdt. Altijd rechtuit, rechtaan of hy bulten uit of op de baan rijdt. Met een verwoed gezicht trapt hij eerst zijn rech terbeen weg, balanceert dan een adem- scliokkcnxle tijd op zijn linker dito, Voor ooievaars, die hier helaas in den winter niet zijn, zou het om jaloersch te wor den zijn. Op 't oogenblik. dat zijn even wicht verloren dreigt te gaan. floept hU zijn linkerbeen achteruit cn balanceert een eind voort op het rechter. Dit doet hij mot diepen ernst vele malen achter elkaar. Bij deze manipulaties is het van 't grootst mogelijke belang niet binnen de 10 Meter afstand achter hem te rij den. want zonder pardon hakt hij alle bccncn tot op het bot open. Op de bo venomschreven manier tracht hij in der. kortst mogelijken tijd een zoo groot mo gelijken afstand af te leggen. Ziet hU iemand voor zich uit rijden dan is dat onmiddellijk een prooi. Deze ongelukkige moet gepasseerd worden cn daartce wor den alle krachten bijeengegaard. De achtervolgde vindt het echter verre be neden zijn waardigheid zich te laten slaan en zet ook van zijn kant de sok ken erin. Hot meest kenmerkende op de kanalen hier is dan ook dat men de rnenschen in zoo groot mogelijke vaart, zonder rechts of links te kijken, voort ziet snellen. Lang voordat snelheids maniakken in auto's of op motorfietsen onze wegen onveilig maakten, was de snelhcidskoorts in Friesland bekend. Zij woedt hier met een felheid zooals elders nog nimmer werd waargenomen. Gratie van houding wordt hier geheel door ver dreven. Bij eiken slag slaan de armen als pompstokken. Het geheele lichaam is licht voorover gebogen, de knieën binnenwaarts tegen elkaar gedrukt. De armen hangen losjes naar beneden. Het geheel doet denken aan een gorilla, wel ke impressie echter verdwijnt wanneer men de gelaatsuitdrukking aanschouwt. Toch dunkt mij, dat zelfs de meest ver stokte anti-Darwinist hier aan zijn leer stellingen moet gaan twijfelen. Maar laten wij terugkeeren tot de be schouwing van den schaatsenrijdenden Fries an und für sich. Rijdt hij op een ijsbaan dan is de wijze waarop hij rijdt precies dezelfde als op een vaart. Ook bij het baantje rijden is liet hem bitte re ernst. Komt hij op de ijsbaan, dan is het voor hem een plicht zoo snel mo gelijk en zoo veel mogelijk rondjes te rij den. Dat bij elkeen, zoowel jong als oud. Zijn een honderd of tweehonderd baantjes op deze wijze afgelegd, dan kijkt hij op zijn horloge, schudt somber zijn hoofd als de gebruikte tijd te lang is geweest cn verdwijnt dan naar huis om den volgenden dag te probeeren, om het voorgeschreven aantal ronden af te leggen in een tijd die nog een minuut korter is. Kringetjesrijders worden op de Frie sche banen geweerd, daar zij een ernstig beletsel vormen voor het ontwikkelen van de grootst mogelijke snelheid. Van tijd tot tijd. als het ijs goed is. niet meer dan driemaal per dag, worden hier snelheidswedstrijden gehouden voor beroepsrijders, die zeer de moeite van het aanzien waard zijn, vooral wan neer de rijders niet vooraf onder elkaar afgesproken hebben, wie de prijzen zul len winnen. Het tenu bij deze wedstrij den is willekeurig. De voorkeur hebben in het algemeen onderbroek en hemd, zoowel voor de hardrijderij van vrou wen als van mannen. Elk gehucht spant zich zooveel moge lijk in om toch vooral het allereerste te zijn bij het geven van zoo'n hardloo- perïj op schaatsen, 't woord loopery ontschiet mij onwillekeurig. Bij zoo'n wedstrijd wordt niet gereden maar hard- geloopen. In het dorp wordt in den loop van den dag de wedstrijd rondgetrom- meld. De trommelslager is een man van groot gewicht en wordt bij feestelijke ge legenheden gehuldigd. In de bekende Jouster courant verscheen deze week de advertentie: ..Hartelijk Dank aan de ijsvereeniging „De Jeugd" voor het bewijs van be langstelling en het vereeren van een zoo practisch cadeau bij zijn 30-jarig jubilé als aftrommer bij de ijswedstrij- den. Jan M." Ik kan de lezers van Haarlem's Dagblad bepaald aanraden dit plichtsbe- trachtend rijden eens te gaan zien. E. A. KREIKEN. De wensch van het Duitsche volk. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. BU de officieele overbrenging van gelukwenschcn in Parijs en Berlijn zijn eenige politieke quaesties ter sprake ge komen, die feitelijk het eenige nieuws vormen dat den eersten Nieuwjaars dag ons heeft opgeleverd. Doumerguc ontving de gelukwenschen van het corps diplomatique; de pau selijke nuntius Mgr. Maglione, wijdde zijn wensch aan het vredesvraagstuk, waarbij de republiek nauw betrokken is, en waarvoor zij zeer veel kan doen. Natuurlijk is op dergelijke recepties de optimistische hellwensch geboden. Toch is deze niet geheel van waarde ont bloot ditmaal. Doumergue heeft terecht gezinspeeld op idealen van internatio nale Justitie cn arbitrage die voor een deel zij het voor een zeer klein deel vervuld werden. De nleuwjaarswenschen die in Parijs gewisseld werden zijn g>hikkig ten deele een uitvloeisel van die vredesneiging die reeds vruchten heeft afgeworpen waardoor het jaar 1927 zich. ondanks aUe ontmoedigende en desilusionnee- rende vcrschnijselen ondersoheidt. I nBerlijn viel het zwaartepunt van don offlclcclen wensch der rijksregee- ring op. den hartewensch van het heele Duitsche volkde bevrij ding van het Duitsch gebied. Marx uitte zUn vreugde ten overstaan van Hindenburg o mdc lichtpunten in het Jaar 1927 en vergat niet er bij te zeggen dat Duitschlund nog steeds wacht op vervulling van zijn harte wensch. Hindenburg antwoordde: „Slechts op vrijen bodem en tusschen vrije volken kunnen de gedachte van verzoening cn vrede volkomen tot hun recht komen." Een verrassing voor den eersten dag van het Jaar 1920 die laten wij dat hopen wellicht haar cachet voor gord op dit jaar zal drukken brengt ons het telegram waarin bevestigd wordt, dat he onderhandelingen over de ver nieuwing en uitbreiding van "t Fransch- Amerlkaansoh arbltrago verdrag 'n gunstige hoop hebben. De V. S. hebben zich nogmaals be reid verklaard om to onderhandelen over de onwcttigvcrklarir.g van den oorlog, mits andere mogendheden even eens die bedoeling kostcven, F. A. 't Vlaamsch nationalisme. De katholieke Bvusselsche. Fransche bladen als la Libre Belgique en de Ving- tième Siècle publiceeren een document een onderrichtingen bevattend door kar dinaal van Roey. gegeven aan de be stuurders der bisschoppelijke colleges van het aartsbisdom Mechclen inzake de houding, welke zij hebben aan te nemen ten opzichte van het Vlaamsche natio nalisme, aldus de N. R. Ct. Mgr. van Roey spoort de collegebestuurders aan. mede te werken tot verspreiding onder de katholieke Vlamasche jeugd van de liefde tot het staatkundige vaderland België en uitbreiding over Vlaanderen van de actie der Association Catholique des Jeunesses Bc'ges, welke totdusver bijna uitsluitend tot het Waalsche land beperkt bleef. Opdat de jongelieden dit ideaal beter zouden lecren begrijpen, zullen ieder jaar in de katholieke inrichtingen van middelbaar onderwijs zes lessen aan de aldus begTepen katholieke actie worden gewijd: deze lessen mogen r.aar keuze in het Fransch of Nederlandsch worden gegeven. De aartsbisschop waarschuwt verder tegen wat hij een werkelijk gevaar noemt voor het Vlaamsche land. namelijk het Vlaamsche nationalisme. Dit heeft, zegt hij. jammer genoeg nog invloed op een deel der jntellectueelc Jeugd, al blijkt deze invloed geleidelijk af te nemen. Zijn politiek programma is een utopie en het springt in het oog. dat noch het land, noch het buitenland zich tot verwezen lijking ervan zullen leenen. Mgr. van Raey verklaart dit program ma in zijn geheel niet te willen behan delen. maar zich te willen bepalen tot het aanhalen van twee aphorismen. wel ke men steeds in de ooren der Jeugd laat klinken: deze ahporismen zijn: ..alles, wat men voor Vlaanderen doet. is in het belang van het geloof" en „Cod schiep ons Vlamingen, wij kunnen onzen aard niet verloochenen"; zij zijn beide theo logisch onvercenigbaar. Het slot van de onderrichting is, dat de leeraars hunne leerlingen tegen deze verkeerde opvattingen moeten waar schuwen en aldus dienen bij te dragen tot zuivering der atmosfeer zonder daar om de Vlaamsche taal en de genegen heid voor de Vlaamsche cultuur in het gedrang te brengen; aldus zullen zU positief werk leveren als opvoeders en hunne leerlingen in hunne verzuchtin gen leiding geven door het wekken van liefde tot, het vaderland cn bovenal door het richten van hun Jeugdig enthousias me naar het sublieme katholiek ideaal, waaraan al het andere dient onderschikt te zijn. HEVIGE BRAND TE IJMUIDEN. Vier gezinnen dakloos. DE BRANDWEER FAALDE. In den nacht van de jaarswisseling heeft te IJmuiden een hevige brand ge woed, tengevolge waarvan vier gezinnen dakloos werden. Drie zagen al hun have en goed in de vlammen opgaan. De brand onstond in het perceel Frogerstraat 20, in het benedenhuis waarvan drie zusters en één broer. Win ters genaamd, een winkel in huishoude lijke artikelen drijven. Boven het win kelhuis bevinden zich naast elkaar twee bovenwoningen, respectievelijk bewoond door W. Post en het gezin W. Wol vers. Het was omstreeks kwart voor vijf in den morgen van Nieuwjaarsdag, dat brand werd ontdekt in bovengenoem- den winkel. Het vuur nam direct zulk een omvang aan, dat de bewoners van den winkel en van de daarboven lig gende woningen zich ternauwernood konden redden. Toen het gezin Wolvers waarbij twee jonge kinderen van on geveer 4 en 2 jaar. zich half gekleed naar beneden spoedde, brandde de trap reeds. Twee zusters Winters begaven zich in nachtgewaad, waarover zij in de haast een mantel hadden aangetrokken, naar het politiebureau op het Wiilems- plein, waar zij, geheel ontdaan van de schrik, kennis gaven van den brand. Het was toen precies vijf uur. De politie begaf zich onmiddellijk met de beide op het bureau aanwezige slangenwagens naar het terrein van den brand. Tevens gaf men bericht aan den „brandmelder" en werd het waterleidingbedrijf opge beld teneinde den machinist te verzoe ken den druk op de waterleiding te verhoogen. Hierop kreeg de politie ech ter ten antwoord, dat dit niet mocht geschieden zonder toestemming van den directeur. Daarop belde men direct den directeur op. die echter niet huis was. Via het bureau Engelmunduswc heeft men toen den directeur kunnen bereiken, die on middellijk de noodige maatregelen deed nemen en zich zelf naar het terrein van den brand begaf. De politie begon onmiddellijk het vuur te bestrijden, eerst met één. later met twee slangen op de waterleiding. Door den gerir.gen druk kon men echter niet veel uitrichten; de waterstraal bereikte nauwelijks het plafond van het bran dende perceel. De afstand waarover het water geleid moest worden verminderde nog belangrijk de capaciteit der water leiding. Wel bevond zich vlak voor het brandende perceel een brandkraan, doch deze kon men door de geweldige hitte niet bereiken, zoodat m ende standpijp moest aansluiten op een andere kraan, die zich op ongeveer 125 M. van den brand bevond. Inmiddels nam het vuur in hevigheid toe, zoodat ook de bewoners der belen dende perceelen hun woningen gingen ontruimen. Toen de brandweer met eenige slan genwagens axriveerd. was hst geheele perceel één vuurzee. Het duurde ge- ruimen tijd, voordat de slangen van de brandweer waren aangekoppeld. Men kon namelijk nergens een „putje" vin den. waarin zich de afsluiter of brand kraan bevindt. Wel wordt de plaats van deze putjes op de muren der perceelen. in de nabijheid waarvan zich deze put jes bevinden, door een plaatje aange duid. doch deze plaatjes zijn zoo on duidelijk en klaarblijkelijk niet gere gistreerd, dat men er geruimen tijd naar heeft .moeten zoeken. Toen men eindelijk de juiste plaats had gevonden hetgeen bovendien, doordat geen be hoorlijk verlichtingsmateriaal aanwezig was. zeer moeilijk was, moest eerst de boel ontdooid worden. Bij het aanslui ten van de standpijp bleek tot over maat van ramp. dat, de kraag van de bajonetsluiting van deze standpijp defec: was. Toen eindelijk de brandweer zoo ver was. dat zij met het blusschingswerk kon beginnen, viel er voor haar niet veel meer te doen, dan de belendende per ceelen te trachten te behouden. Dit gelukte slechts ten deele want het vuur was reeds overgeslagen naar het perceel links van den winkel, waarvan het be nedenhuis wordt bewoond door de familie Blok, het bovenhuis door de familie Sluiters. De heer D. F. G. Schilling, wethouder, die nabij den brand woont en spoedig op de plaats des onheils aanwezig was. en die den toestand met het oog op de dichte bebouwing en vooral omdat ach ter het brandende perceel een manden- makerij en een pakhuis met brandbaren inhoud zijn gelegen, zeer ernstig achtte, wilde de motorspuit uit Velsen requiree- ren. doch geen der beide posten was telefonisch te bereiken. Een poging om een boot van Bureau Wijsmuller te doen assisteeren, faalde eveneens, omdat geen boot beschikbaar was. Doch ook al zou dit wel het geval zijn geweest, dan had deze hulp vermoedelijk niets gebaat, wegens gebrek aan slangen. Met vier slangen op de waterleiding moest men zich behelpen. Nadat het geheele perceel en het bovenhuis van liet ter linkerzijde gelegen woonhuis waren uitgebrand, werd de brandweer het vuur meester. De hitte was zoo hevig, dat van de aan de overzijde van de slechts 8 M. breede straat gelegen woningen alle ruiten sprongen. Ook hier had men reeds allen huisraad naar buiten ge haald. Het perceel ter rechterzijde van den winkel, bewoond door de familie Scholder. bekwam veel waterschade, evenals dc benedenwoning ter linker zijde. Naar wij nog vernemen was de familie Winters laag verzekerd. De oude heer Post, wiens geheele bezit verloren ging, was niet verzekerd. Om half acht kon de brandweer ge deeltelijk inrukken. De politie zorgde, onder leiding van den commissaris en een inspecteur, voor een behoorlijke afzetting. Ook by dezen brand is gebleken, dat het met de brandweer te IJmuiden zeer slechts is gesteld. Organisatie en mate riaal waren absoluut onvoldoende. In dien de brandweer tijdig had kunnen in grijpen. had dc band waarschijnlijk tot het, winkelhuis beperkt kunnen wQr- dcn. KORT EN BONDIG. Gemeld wordt, dat vijf personen zijn gedood en velen gewond by een ketel ontploffing op het s.s. Tolken tusschen Saavedra cn Port Carahue. Het schip is gezonken. Een te Schaerbeek gevestigd Waalsch wisselagent, Etienne Falize, is spoorloos verdwenen met achterlating van een deficiet van meer dan een millioen francs. Door de groote üsvorming van de af- geloopen dagen is de binnenscheepvaart op den Oder geheel stilgelegd. De vaar geul in de haven van Swinemünde wordt door een ysbreker open gehouden. De Boeskoera-rivier, aldus wordt uit Casablanca gemeld, blyft wassen en ten gevolge van de hevige regens hebben er overstroomingen plaats. Tal van gebou wen en opslagplaatsen der douane drei gen te verzakken. De goederen heeft men tüdig inweiligheid kunnen brengen. Een groot aantal arbeiders tracht het water te keeren en een uitweg naar zee tot stand te brengen. Automobilist dood geschoten. Op de grens der departementen Seine- et-Mame en Seine-et-Oise is een ernstig geval van bandletis-me gepleegd. Een handelaar uit Esbly keerde met zyn vrouw en zyn dochtertje per auto uit Parijs terug toen op een punt. waar de weg door een bosch leidde, deze versperd was door takken en stukken hout. Hy moest stoppen, waarop een man te voorschyn kwam, die onder be dreiging met een revolver zyn geld vroeg. De handelaar stapte uit en wierp zyn portefeuille, waarin zich 170 francs bevond, op den grond, aldus het Hbld. T jen de aanrander zich bukte om de portefeuille op te rapen, loste de auto mobilist een schot in zyn richting, ech ter zonder hem te raken. De misdadiger beantwoordde het -vuur onmiddellyk en wondde den automobilist doodelyk. Daar op nam hy de vlucht. Hoewel begrijpe- Hjkerwyze zeer ontsteld, kon zUn vrouw de auto naar Esbly terugbrengen. Het ïyk werd naar een naburig station ver voerd. De gendarmerie organiseerde on middellijk een klopjacht in de omgeving. Kinderroof? Het parket var, Namen houdt zich, naar de Belgische bladen melden, thans yverig bezig met het onderzoek van een zonderlinge gescheidenis van kinderroof, door Zigeuners ie Namen gepleegd in Augustus 1914, kort voor de Duitsche overrompeling. Een 4-jarig kind zou toen door een bende zigeuners meegevoerd zyn. Thans is die jongen 18 jaar oud. Tot voor eeni- gen tyd is hij bij de Zigeuners gebleven. Hij beweert te heeten Victor Laurent, geboren te Namen den 1 Juli 1909, zoori van Jozef Laurent en Marie Lebrun, die te Namen een winkeltje hielden, doch hy weet niet meer in welke straat. Op 9-jarigen leeftyd leerde men hem acrobatie en was hy verplicht in cir cussen op te treden. Hy speelde aldus te Nismes en te Nancy. In deze laatste stad vernam hy wie hy was. De Zigeu nerhoofdman liad hem zijn identiteits papieren getoond. Laurent zou toen zyn loon geëischt hebben. De Zigeunerhoofdman trok zyn dolk en wilde hem te lijf. doch de vrouw van den hoofdman beschermde hem. Den 22 December 's avonds brak het cir cus te Nancy op, De wagen, waarin hij huisde, bleef achter. Hij verkocht den wagen voor S0OJ fr. en met dit geld kwam hij naar Namen. Onmiddellyk werden in den burgeriy- ken stand van Namen nasporingen ge daan, doch men vond er geen spoor van een Victor Laurent, geboren den 1 Juli 1909. Daar de zonderlinge held van dit avontuur geenerlei identiteitspapieren bezat, werd hy voorlooplg ter beschik king van het parket gehouden. Het onderzoek duurt voort. Ontvoering van kinderen Te Boedapest baart een geval van kinderontvoering onder byzondere om standigheden groot opzien. De voormalige Bulgaarsche consul-ge neraal te Weenen. Litsjew. die met zyn vrouw in proces ligt over een echtschei ding. heeft Vrijdagmorgen zyn beide kinderen, die hem in zyn hotel kwa men bezoeken, ontvoerd De vertrou wensman der moeder achtervolgde Lits jew per auto. maai' deze kon de beide kinderen in het Bulgaarsche legatiege bouw brengen. Dit wordt thans door de politie bewaakt, om een verdere ont voering te verhinderen. Mevr. Litsjew heeft zich thans telegrafisch tot den ko ning ran Bulgarije om hulp gewend, en tegelijkertijd den Bulgaarschen minis ter van bultenlandsche zaken verzocht, den Bulgaarschen gezant te Boedapest ter verantwoording te roepen wegens on rechtmatige inmenging in particuliere aangelegenheden. Men wacht met spanning op den af loop van dit echtelUk drama. Alhena, 30 December van Las Palmas Buenos Ayres naar Rotterdam. Aludra 31 December van Rotterdam naar Montevideo. Beemsterdyk p. 30 December Lizard n Rotterdam. Deli 30 December te Hamburg v. Bremen. Indraposra 30 December 21 uur v. Southampton Rotterdam n. Java. Koningin der Nederlanden 21 Decem ber te Amsterdam v. Batavia. Modjokerto 31 December v.m. te Schie dam v. Hamburg. Rietfontein 31 December te Amster dam v. Hamburg. Slamat 31 December 12 uur te Bata via v. Rotterdam. Sommelsdyk 31 Dec. te Hamburg v. Rotterdam. Westerdijk 31 Dec. te Rotterdam van Newyork. Amsterdam 29 Dec. te TaJcahuano v. Amsterdam. Ball p. 30 December Perim Amsterdam naar Java Bandoeng p. 31 December Gibraltar Rotterdam naar Java. Beemsterdyk 31 December n.m. te Rotterdam v. Boston Bennekom 29 Dec. te Mollendo van Amsterdam vertrok n. Arica. BlommersdJjk 27 Dec. v. Sabang naar Java. Ceres 31 December van Hamburg naar Amsterdam. Cottica 1 Dec. te Havre verwacht Paramaribo naar Amsterdam. Drechtdyk 29 Dec. van Cristobal Rot terdam n. Pacafickust. Deli 31 Dec. van Hamburg n. Rot terdam, Edam 31 Dec. 17 uur v. Antwerpen Rotterdam naar New Orleans. Gemma 29 Dec. van Manilla Japan n. Rotterdam, Giekerk 30 Dec. te Zanzibar v. Dar-es- Salaam. Indrapoera p. 31 December Ouessant Rotterdam naar Java. Jason 29 Dec. te Guayaquil v. Am sterdam. Klipfontein 30 Dec. van Aast Londen naar Port Natal. Koudekerk 31 v.m. v. Bombay Rot terdam naar Kurrachee. Meerkerk 31 Dec. te Antwerpen Britsch Indië naar Rotterdam. Melampus 31 Dec. te Port Said. Am sterdam naar Makassar. Nias 29 December v. Beira. Nickerie 30 December van Madeira, Amsterdam naar Paramaribo. Noorderdyk 28 December v. Champe- rico naar Rotterdam. Oberon 3 Dec, te Havre verwacht, Puerto Plate n. Amsterdam, Orion 30 Dec. te Petit Gosye v. Puerto Barrios. Parana 31 December, 13 uur v. Ham burg naar Rotterdam Poeldyk p. 31 Dec. 17 uur 10 m. Eea- chy Head, Z.-Amerika naar Rotterdam. Prins der Nederlanden 30 December v Saban. Batavia naar Amsterdam. Radnorshire 29 December van San Francisco. Pacifickust naar Rotterdam. Rondo 30 December v. Belawan. Deli naar Batavia. Ryndam 31 December v.m. v. New York n. Rotterdam. Rijnland 4D ec. v. W. Afrika te Am sterdam verwacht. Simaloer 30 December ran Fadang n. Amsterdam. Simon Bolivar 1 December te Ply mouth verwacht. Barbados naar Amster dam. Sitoebondo 31 December van Bremen naar Rotterdam. Springfontein 31 December n.m. v. Rotterdam n. Bremen. Van Rensselaer 31 December van Hamburg naar Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel- DINSDAG 3 JANUARI. HILVERSUM 1060 RL 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunchmuziek door het AN- RO-trio. 34 Kniples door mevr. de Leeuwv. Rees. 5.306.— Lezing door Edm. Klinkum: De geschiedenis, het ontstaan en de ontwikkeling der parapluie. 67.15 Dinermuziek door het ANJt.O- Trio. 7.157.45 Engelsche conversatieles. 7.45 Politieber. 8.10—8.50 Lezing door Dr. P. H. Rit- ter: Over succesboeken der laatste ja ren (N.O.V.) 8.50 Concert door het A.N.R.O.-orkest o-l.v. Nico Treep. Mej. M. O. Barendregt, alt. Egb. Veen a.d. vleugel. 10.00 Pcrsber. 10.3012.— De nieuwste gramafoon- platen (N.O.V.) HUIZEN, 1840 M. (na 6 uur 1950 M.) 12,301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het trio „Winkels", 5.306.30 Dinermuziek KH.O. 7.308.— Cursus Kerklatijn door Leo Speet, Alkmaar. 8.K.R.O. Concert met medew. van mej. H. Sala, sopraan. K.R.O.-orkest oJ.v. M. v. d. Ende. Spr. W. J. Koldewey: De leek en de Architectuur. Muzik. lei der: Jules Moes. DAVENTRY 1600 M. cn LONDEN 361 M, 11,20 Daventrykwartet en C. Windetfs band en soli sopraan, bariton, fluit 3.20 3.20 Daventry-kwartet en solis ten (sopraan, piano, duo). 4.20 Orkestconcert. 5.20 Causerie. Boekenpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramafoon-causerie. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Gramafoonmuziek. 7.20 Mr. Tompkins: The art. of water divining. 7.35 Beethovens liederen, Baritonzang. 7.45 Causerie. 8.05 Haydn Wood Programma. Orkest en M. Thomas, sopraan, R. Palmer, bariton. 9.10 Voorlezing van gedichten van Shelley. 9.20 Weerber. nieuws. 9.35 Sr. Witt: How to enjoy Museums. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Variété. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.— Concert. 12.502.10 Orkestconoert 4.054.55 Orkestconcert. 8.5011.20 Uitvoering v. cL werken ral cantates van de Prix de Rome 1927, Or kest en solisten. LANGENBERG 469 M. 12,251.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.35 -Lichte muziek. Wcrag-orkest. Fritzsche fluitsolo. 9.40 Sluiten. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M, 11,207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Klassieke Spook-avond. Orkest en' Th. Scheidl, bariton. 9.50 Sluiten. HAMBURG 395 M. 3.35 Duitsche kamermuziek. 5.30 Orkestconcert. 7.30 „Nachtasyl" van Maxim Gorki. 9.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Orgelconcert. 9 05 Orkestconcert tot 10.36. VOOR DE KINDEREN. Er wordt dus zwaar gepiekerd in de woning van Ormoesz! Zie Sultan Abdallah el Ibrahim maar eens. Rimpels doorgroeven zijn ccrbicd- waardig aanschijn. Eu Sulcika zelfs is aan het nadenken geslagen, wat zc anders alleen doet als /e een nieuwe japon moet kiezen. Eindelijk verheft Ormoesz zich van zijn zetel. Zijn schrander gelaat is een en al zonneschijn- Ik heh een plan bedacht, zegt hij, dat Soliman hen Trouweloos ten verderve zal voeren- Suleika, gij haalt de oude luit, die in mijn kleedkamer staat. Die hebben wc ncodig.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10