THERMOGENE HAARLEM'S DAGBLAD DE GEMEENTE-BEGROOTING. FLITSEN FEUILLETON VERMIST HOEST MAANDAG 2 JAN. 1928 TWEEDE BLAD Het afdeelingsverslag en het antwoord van B.enW. B. EN W VERLAGEN VERSCHILLENDE POSTEN VAN DE BEGROOTING, WAARDOOR DE POST EVENREDIGE BELAS- TING MET f 65.000 KAN WORDEN VERMINDERD. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1092 NIEUWJAARSPLANNEN Je gaat aan je schrijftafel zitten op den eersten werkdag van het nieuwe jaar en kijkt naar je nieuwen kalender je besluit dat 1«2S een jaar tal zijn van hard werken, 50 weken lang en twee weken vacantie je slaat de blaadjes van je kalen der om en tiet dat Pn?chert op 3 en 9 April valt als Je den Zaterdag na Goeden I Vrydag ook vrij neemt, kun je wel een gezellig tochtje maken Koninginnedag is een Vrijdag dat komt ook mooi uit als Je den Zaterdag erbij neemt dan kun Je Donderdag laat ln den middag al weg en Maandagoch- tend terug Hemelvaartsdag Ls Donderdag, dat komt minder goed uit, dan zou je Vrijdag en Zaterdag moeten ne men als het nou in dien tijd niet al te druk is gaat het misschien toch nog wel je beseft dat 192S nog niet zoo gek behoeft te worden en brengt den morgen door met plannen maken. Verschenen is het afdeelingsverslag van den gemeenteraad en de memorie van antwoord van B. en W. over de ge meen tebegrooting. Het ls een boekje van.... 86 pagina's. Wij ontleenen er aan wat de ALGEMEENE BESCHOUWINGEN betreft het volgende: B. en W. te optimistisch over den financieelen toestand? Door verschillende leden werd teleur stelling uitgesproken over de voorgeleg de ontwerp-begrooting en kon het opti misme van B. en W„ uitgedrukt in 't bij de begrooting gevoegde raadsstuk, niet worden gedeeld. Diverse ontvangsten achtte men te hoog en verscheidene uit gaven te laag geraamd, waardoor een geflatteerd beeld wordt verkregen. Om bij een evenredig belas tingpercentage van 1 1/2 een be drag van 4 (7.500 te ontvangen, is een belastbaar inkomen van 62.000.000 noodig, welk bedrag zelfs bij benadering niet kan worden bereikt. Uit het ge annexeerde deel van Heemstede valt slechts ongeveer 10.000.000 te verwach ten. Het bedrag ad 62.000.000 is min stens met 6 a 7 millioen opgeschroefd. Men schatte bü een heffingspercentage van 1 1/2 de werkelijke opbrengst onge veer 100.000 lager dan geraamd. De winsten uit het electriciteits- en gasbe drijf zijn veel te hoog. Zelfs op het wa terleidingbedrijf wordt nog een winst geraamd, terwijl de prijs van het water te hoog is. Er valt bij deze begrooting een „bevreesde toon" te beluisteren; ze is weifelachtig opgezet. Er is een op zet om niet naar buiten den slechten toestand te doen blijken, hetwelk vol gens de hier aan het woord zijnde leden niet. de goede weg is. Aldus doende zal een latere belastingverhooging een thans te ontstaan tekort moeten dekken. De inkomsten behoorden daarom te wor den gebracht op het niveau, waarop ay moeten staan. Een dezer leden be hield zich dan ook zijn stem ten opzich te van deze begrooting voor. Verschillende leden waren van mee ning. dat uit deze begrooting niet blijkt, dat men zich gereed maakt voor de be langrijke taak, welke Groot-Haarlem heeft te verrichten. Voor een in ver vulling gaan van den wensch van den Burgemeester, uitgesproken na de tot standkoming der Annextiewet, dat deze sou lelden tot meer geluk en welvaart voor allen, biedt deze begrooting geen" uitzicht. Het geheel maakt den indruk, dat men niet anders doet dan de zaken sleepende te houden. Het resultaat is eenerzijds, dat de gemeente thans bezig is de door vroe ger beleid gemaakte reserves op te te ren met als gevolg verzwakking der fi- nancleele positie in de toekomst, ander zijds dat voorzieningen, die noodig wa ren, óf geheel werden nagelaten óf tel kens werden uitgesteld. In dit verband werd gewezen op belangrijke vraagstuk ken als autobuslijnen, werkverruiming, stichting van een buitenschool enz., welke niet tot een oplossing kwamen. De samenstelling van 't college van B- en W. Gevraagd werd of het gebrek aan lijn, dat uit deze ontwerp-begrooting blijkt, niet het gevolg is van de samenstelling van het College van Burgemeester en Wethouders. Klopt die samenstelling wel met den uitslag der verkiezingen? Dit College toch is door twee verschil lende meerderheden uit den Raad ge kozen, waaróoo- van homogeniteit in de toekomst geen sprake zal kunnen zijn. Daardoor moet èn de voorbereiding èn de uitvoering van verschillende zaken lijden als gevolg van de tegenovergestel de stroomingen in het College. Door enkele and-re leden werd daar tegenover opgemerkt, dat bij de huidige samenstelling van den Raad een homo geen College is uitgesloten. De uit spraak der kiezers was een democrati sche. Het College van Burgemeester en Wethouders klopt volgens deze leden met dien democratischen uitslag en is het beste College dat mogelijk is. Wat betreft het gevoerde financieele beleid wenschte men met nadruk vast Naar het Dultsch van P. ARNEFELDT, Vertaald door JAC. VAN EMDEN. 18) De levendige belangstelling van den jongen voor kunst en kunstgeschiedenis had hem de bijzondere gunst van den Gehelmrat deen winnen, terwijl oom Eduard het absoluut niet zetten kon. dat de banklooper zijn zoon had laten studeeren en zijn dochter naar een hoos ere burgerschool had gestuurd. HU vond bovendien den omgang van zijn nichtje met de dochter en den zcon van een danklooper ten eenen male ongepast. En ofschoon de oude heer zich van de opmerkingen van zijn zoon wei nig aantrok. Forberg zelf. die blijkbaar iets van het standpunt van den jon geren patroon gehoord had. scheen er aanleiding in te vinden om onder al lerlei voorwendsels de bezoeken van zijn kinderen aan het landgoed in Ohar- lottenburg zooveel mogelijk achterwege te doen blijven. Destijds hebben wc al opgehouden te stellen dat het geheele College van Burgemeester en Wethouders daarvoor verantwoordelijk Is, en achtte men het onjuist daarover alleen den Wethouder van Financiën aan te spreken. De salarissen van het ge meen te-personeeL Een gedeelte van den Raad stond dan ook minder afwijzend tegenover deze ontwerp-begrooting. Wel zijn de finan ciën der gemeente niet rooskleurig en is de rekening over 1926 een teleurstel ling. terwijl er vroeger een overschot, thans een tekort op de raming der be lasting was, doch de post achterstallige inkomsten ad 100.000 is een voordeel. Burgemeester en Wethouders hadden de begrooting kunnen flatteeren door op de salarissen van het personeel te korten. Burgemeester en Wethouders mag echter een woord van hulde niet worden onthouden, dat zulks niet is gebeurd. AnderzUds mogen die salarissen niet te hoog worden opge voerd; in dit verband werd de verhoo ging van het salaris van enkele direc teuren betreurd. Andere leden spraken de hoop uit, dat Burgemeester en Wethouders door be zuiniging er in zouden slagen de moge lijkheid te scheppen een gelük belastlng- percentr.ge te handhaven. Is de annexatie tegen gevallen? Sommige leden achtten in verband met de annexatie een bespreking der begrooting thans niet goed mogelijk, wijl eerst het volgende Jaar het terrein is te overzien. De vraag werd ook ge steld of de annexatie in financieel op zicht der gemeente wel eefc gebracht, datgene wat er van werd verwacht. De belastingheffing. Ten aanzien van de belastlngpolitiek bleken er twee stroom lngen te bestaan. Verschillende leden wezen op het be zwaar dat de gemeentelijke inkomsten belasting teveel is vastgekoppeld aan de rijksinkomstenbelasting en achtten het beter over te gaan tot een eigen gemeen telijke progressieve heffing met zeer ge ringe lasten voor de lagere inkomens. Een ander deel van den Raad achtte een evenredige gemeentelijke inkom stenbelasting bij een percentage van VA wel degelijk te motiveeren; boven 1 1/2 pet. komen echter de minder-gesitueer- den in het gedrang. BU een progressie ve heffing bestaat de kans, dat men de grootc vermogens de stad uit Jaagt, ter wijl juist moet worden getracht ze bin nen de gemeente te trekken en te hou den. Onder die omstandigheden werd bezuiniging beter geacht dan doorvoering van allerlei belangrijke maatregelen. Andere leden konden zich eveneens vereenigen met een percentage van VA en achtten in dat geval een progressieve belasting niet wenschelijk, doch merk ten op dat bij een eventueele belasting verhooging h. L zal moeten worden re kening gehouden met een kinderaftrek van 300 per kind, alsmede met een lioogeren aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud. De rijkssubsidie van het M.O. Een lid betreurde het, dat Burgemees ter en Wethouders niet bereid zijn ge weest het hoofd te buigen voor het RUk, teneinde subsidie te verkrijgen voor het M.O. Een ander lid verwachtte, dat Burgemeester en Wethouders dili gent zullen blUven om alsnog de be doelde subsidie van het Rijk te verkrij gen en Wees er tevens op dat waar het openbaar M. O. een paar ton kost, ook het bijzonder M. O. behoort te worden tegemoet gekomen. Voorts werd er op gewezen, dat de Stadsschouwburg moet trachten haar tekort te dekken, terwijl er teleurstelling werd uitgesproken over het feit, dat de Incassodienst een tekort heeft. De havenplannen. Het voornemen van Burgemeester en Wethouders om met het oog op de ha venplannen een gemengde commissie te benoemen, werd door een gedeelte van den Raad ten zeerste toegejuicht. kinderen te zijn, zei Selma in zichzelf, toen 7.U met haar herinneringen zoo ver gekomen was. De Forbergs waren toen al met den geesel „stanüsvooroor- deel" uit het paradijs verdreven! Er was een scheiding van langeren duur ontstaan, toen Selma op een kostschool in Zwitserland geweest was. Den eersten Zondag na haar thuis komst had haar grootvader den jongen Dr. Forberg en zUn zuster aan tafel genoodigd en nog eenmaal scheen het alsof de onschuldige, gelukkige verhou ding uit hun kinderjaren herleefd was. Gustaaf Forberg noemde Selma welis waar ..Freule" en zij sprak hem met "..Mijnheer" aan, maar ze babbelden toch met elkaar als van ouds, plaag den elkaar en zochten al hun lievelings plekjes op om duizend herinneringen op te halen. Maar bij elk bezoek da: Gustaaf in Chariot ten burg bracht, werd zijn houding stijver en terughoudender: de •bezoeken werden steeds zeldzamer en hielden eindelijk heelemaal op. Ook Juliane kwam nog slechts zelden en verontschuldigde zichzelf en haar broer met drukke bezigheden. Ze zou mis schien eveneens weggebleven zUn, als Seïmr» zich niet zoo sterk aan haar ge hecht had. dat ze haar niet losliet. Het voornaamste onderwerp van ge sprek tusschen haar en Selma was al tijd Gustaaf Forberg. Juliane hield vee! van haar begaafden broer, zij was Benige leden wilden liever een anderen weg bewandelen om tot een goed plan te komen. Aangedrongen werd door enkele leden op verlaging der haven, en kaalgelden. Eenige leden drongen aan op afschaf fing der Zakelijke Belastin? op het Be drijf. Aan DE BEANTWOORDING DOOR B. EN W. ontleenen wU: Het college ran B. cn W. is homogeen. De benoeming der wethouders in Sep tember 1927 is zoo schrijven B. en W. buiten ons college als zoodanig om gegaan; voor deze benoeming ls alleen de Raad verantwoordeiyk; w\j meenen dan ook ons van beschouwingen hierom trent te moeten onthouden. Alleen voor zoover de vraag gesteld ls, of ons col lege voldoende homogeniteit vertoont, moge worden opgemerkt, dat er bij de huidige samenstelling van den Raad geen college denkbaar is. dat meerdere waarborgen van homogeniteit zou kun nen bieden. De opmerking, dat deze begrooting vroeger had moeten worden ingediend, kunnen B. en W. niet aapvaarden. Bij de indiening der begrooting waren er nog tal van onzekerheden. Deze onzekerheid was oorzaak. zoo schrijven B. en W. dat wü voorzich tigheidshalve diverse uitgaven wat ruim hebben opgezet; hiervan was het gevolg, dat de sluitpost betrekkelijk hoog ge steld is. B. en W. stellen eenige wijzigingen voor. Het is ons aangenaam zoo vervolgen B. en W. reeds thans nu de finan cieele uitkomst van zes maanden (1 Mei tot November 1927) van de gemeente na de annexatie eenigermate bekend is. den raad eenige voorstellen te kunnen doen, waardoor enkele uitgaven zullen kunnen worden verlaagd en enkele in komsten kunnen worden verhoogd. De sluitpost der begrooting de op brengst der evenredige heffing kan dientengevolge worden teruggebracht van 625.000 tot 560.000 Reeds uit het bovenstaande moge wor den geconcludeerd, dat wij zoo mer ken B. en W. op geenszins de mee ning deelen van hen. die zeggen dat in deze begrooting de uitgaven te laag en de inkomsten te hocg zouden zijn ge raamd. Het kohier. Dat het kohier der gemeentelijke in komstenbelasting door ons op ƒ62.000.000 zou worden geschat, moet zoo consta- teeren B. en W. op een misverstand berusten; hadden de leden, hier aan het woord, het raadsstukje No. 396 nauw keurig gelezen, dan zouden zij daarin juist hei tegendeel hebben gelezen; de hoegrootheid van het kohier kan ook nu nog niet met zekerheid worden vast gesteld; in hoofdzaak hierom niet. om dat pas omstreeks 8 December bij het gemeentebestuur het Koninklijk besluit is ingekomen, waarbij de belastincveror- nlngen (in de Raadsvergadering d.d. 27 April 1927, reeds vastgesteld) werden goedgekeurd; en op deze goedkeuring moesten de ambtenaren der Rijksbelas tingen wachten alvorens zij met het op maken der kohieren van de toegevoegde deelen der gemeente een aanvang kon den maken. Wel staat reeds thans vast. dat de raming van 59 a 55 millioen door ons in de Raadsvergadering van 13 Juli 1927. gegeven, ntet te hoog was. Waarom B. en W, den financieelen toestand niet onbevredigend achten. Dat deze ontwerp-begrooting en de daarbij tot uiting komende financieele toestand onzer gemeente bij een aantal leden teleurstelling heeft gewekt, ver wondert ons. Bij de beoordecling van dezen financieelen toestand dient men toch twee omstandigheden in het oog te vatten. In de eerste plaats, dat hoofd stuk I (de vroegere diensten) van de begrooting 1928 aanvangt met een batig saldo van 218.801, terwijl hoofdstuk I van de begrooting 1927 aanving met een saldo van 488.191. Hieruit volgt dat de begrooting 1928 voor een bedrag van 488.191 218.801 - 269.390. minder steunt op vroegere dienstjaren dan met de begrooting 1927 het geval was, en dus bijna uitsluitend op ..eigen I trotsch op hem en sprak graag over hem maar toch probeerde ze dikwijls het ge sprek op iets anders te brengen. Waar om voedsel te geven aan een neiging, die zonder uitzicht was en blijven moest zelfs als zc door Gustaaf beantwoord zou worden. Juliane had zich dan ook verlicht gevoeld, toen ze meende te ont dekken. dat haar broer verliefd was op de mooie Aurelia Gabler. Die was haar wel niet bijzonder sympathiek, maar hier was ten minste hoop op vervulling van zijn wenschcn daar niets dar. strijd zpnder kans op succes, niets dan ver driet en bittere telurstelling. Juliane had het zelfs gewenscht ge vonden zich over Gustaafs neiging voor Aurelia een woord te laten ontvallen, maar evenmin als Selma zich bewust was van den eigenlijken aard van haar gevoel voor Gustaaf Forberg, begreep re dat haar antipathie tegen het meis je. dat se niet eens kende, jaloez.e was. Nu opeens was het als een openbaring over haar gekomen. De schrik over het ongeluk, dat haar jeugdkameraden over komen was. de verontwaardiging over het liefdelooze gedrag van haar oom. Cc angst en zorg voor hun lot badder licht gebracht in de onbest trede duister nis harer gevoelens, al had ze nog in dt waan verkeerd, dat dit aües slechts een uitvloeisel was van haar medelijden met het onverdiende lot van haar oude vrienden. beenen" staat. In de tweede plaats, dat in de ontwerp-begrooting 1928 voor het eerst tot uiting komt de verlaging der opcenten op de personeele belasting, zijnde ongeveer 300.000. Neemt men deze twee factoren in aanmerking, dan meenen wü gerechtigd te zUn geweest, de omstandigheid dat niettemin geen verhooging var. het belastingpercentage in uitzicht behoeft te worden gesteld „niet onbevredigend" te noemen. De crisisleeningen loopen spoedig ten einde: voor 1928 is deswege nog het volle bedrag aan aflossing ad 332.950 uitgetrokken; in 1929 zal dit cüfer zUn gedaald tot 120.100 om in dat jaar voor goed te eindigen. Indien de voorgestelde verlaging van de hoofdsom der R ij ks ink o mstenbel as - tlng wet wordt, zal gebruik gemaakt moeten worden van de in het wetsont werp vermelde bevoegdheid, om het aan tal opcenten te verhoogen. Voor de werkverruiming behoeft op den gewonen dienst niets te worden uit getrokken; de gelden die uw Raad reeds heeft- gevoteerd, worden op den kapitaal dienst verantwoord, els zijnde uitgaven, ten doel hebbende om bouwterreinen tot rijpheid te brengen. De bedrijven-politiek. De bedrijvenpolitiek, die in onze ge meente wordt gevoerd, is uiterst solide. Er is zoo zeggen en W. en wordt ruimschoots afgeschreven en zelfs wordt zooals by het Openbaar Slachthuis is geschied, voor komende vernieuwingen bü voorbaat een fonds gevormd, terwi.il bü Gas- en Electriclteitsbedrijven voor dergelüke doeleinden reserves aanwezig zün. Dat de bedrüven te zwaar belast zou den ?Un. is een door niets gestaafde be wering. die door hare algemeenheid zich kwalyk voor bestrüding leent-. De tarieven van alle bedrijven kunnen den toets eener mits redeü'ke cri- tiek doorstaan. Indien men met name het tarief van het duinwater met 0.36 per M3. als te hoog qualificeert. vergeet r.ien hierbij te vermelden, dat in Haar- lerf anders dan in vele gemeenten geen meterhuur wordt gevorderd. Ook de bedrüfswinsten zün niet bo venmatig; niet in verhouding tot voor heen. indien men rekening houdt met de vermeerdering van het 7.ieler.-aantB.: der gemeente; evenmin in verhouding lot andere gemeenten, waarmede Haar lem in dezen te vergelijken ls. Aan het ziekbed van mevrouw For berg waren haar dc schellen van de oogen gevallen. Een onweerstaanbare machtige aandrift van teedere liefde voor deze vrouw was plotseling in haar hart omhocg geklommen: ze liad voor haar willen nederknielen en haar den lieven heiligen naam geven, dien haar lippen nog nooit uitgesproken hadden, den naam „moeder", waarmee de man. dien zc liefhad, haar noemde. Ja, nu wist ze het. ze had hem lief. hem altijd lief gehad: ze hisld van hem. innig en hopeloos. Hopeloos, niet omdat zÜ de kleindochter van den rijken ban kier en hü de zoon van diens bankloo per was, niet omdat smaad en schande hem nu ten deel gevallen waren dat alles zou zij getrotseerd hebben en van haar grootvader goedschiks of kwaad schiks de vervulling van haar harte - wensch verkregen hebben maar om dat hij niet van haar hield, omdat zijn hart een ander behoorde. We zijn geen kinderen meer freule von Kirchdorf! Welk een trotsehe af wijzing had in die woorden gelegen! Maar met deze gedachte rijpte eer heldhaftig besluit ln haar ziel. HU is ongelukkig, dacht z«j h'J zal rog heel wat smaad en verdriet te dragen krü- gen. Al zou de heele wereld hem ook afvallen, ik zal hem trouw blijven. Ate ik werkelijk van hem houd. zal ik kun nen geven zonder iets terus tc on:van- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. Door do Koude worden uw Handen ruw en gesprengen. Gezicht en Lippen pijnlijk schraal.PUROL verzacht en geneest spocdig.Doozen 30.60. 90 et- Tuben 80 cl Bij Apoth. en Drogisten De commissie voor de haven plannen. Het doet B. en W. leed. dat het voor nemen om eene gemengde Commissie ln te stellen ten einde de wenschelükheid. de technische uitvoerbaarheid en de fi nancieele mogelükheld van de haven plannen te onderzoeken, geen onverdeel de Instemming heeft ontvangen. Niette min blü'ven B. cn W. van meening. dat het raadzaam is. dat het gemeentebe stuur zich ln dezen van den aanvang af verstaat met vertegenwoordigers uit han del en Industrie. Het nu reeds maken van een plan door den dienst van Open bare Werken zou prejudicieeren ten aan zien van de vraag der wenschelükheid. B. en W. gevoelen geen vrüheid om thans voor te stellen de Zakelijke Be lasting op het Bedrijf af te schaffen, noch ook om de havengelden te verla gen. Ten aanzien van de Rükssubsidies voor het Hooger en Middelbaar Onderwüs meenen B. en W. te mogen verwijzen naar hun standpunt, venpeld in Raads stuk No. 184 (1927) cn ln Raadsstuk No. 436 (1927). Wanneer Rijkssubsidie te verkrijgen is onder aannemelüke voorwaarden, zullen zÜ niet aarzelen voorstellen tot aanvaar ding te doen. Het vraagstuk der personeelsformatie maakt op het oogenbllk een punt van behandeling uit in het georganiseerd overleg. Mocht bü de voorbereiding der perso neelsformatie blijken, dat van enkele groepen dc salarisgrenzen dienen te worden veranderd of dat enkele „plooien" dienen te worden gladgestreken, dan zal ongetwijfeld ook daaromtrent den Raad een voorstel bereiken. Een voorstel tot invoering van de 45-urige werkweek is van B. en W. niet te verwachten. In een volgend nummer komen wy nog op de opmerkingen over de ver schillende posten terug. gen! Het vroolü'ke, droomerigc jon^e meisje W3s opeens een helder-denkcnde. ern stige vrouw geworden en de Gehelmrat vermoedde weinig welk een innerlijk verschil er was tusschen zün aanvallige kleindochter die eenige uren tevoren was weggegaan en de dlep-voeiende jon ge vrouw, die nu voor het oude huis uit het rijtuig stapte. HOOFDSTUK VTTT. Hoe komt het toch. Aurelia, dat Dr. Forberg hier tegenwoordig in het geheel niet meer komt? Hü was vroeger toch een dagelUksche gast. vroeg Otto Gëbler op zün studentlkooze manier en strekte daarbü zün ledematen behaaglük in den ouden leunstoel. Je bent zelf een veel te zeldzame gast bü ons. dan dat JU zcu kunnen bc- oordcelen. wie hier vaak of niet vaak komt. antwoordde Aurelia scherp, met het kennelijk doel, een rechtstreeksch antwoord te vermUden. Maar Juist om dat haar broer dit merkte, liet hU het onderwerp niet rusten. Ais ik hier vroeger maar den voet over den drempel zette. moest Ik oppas sen. niet over hem te Vallen en sedert JU weer thuis bent. heb ik hem niet weer ontmoet HU zal er wel zUn reden -nor heb ben. waarom hij wegblijft, antwoordde (Nadruk verboden). SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Het 14-Jarig zoontje van den land bouwer Th. Moons, wonende in de buurtschap Stedn te Haastrecht is op een sloot achter de ouderlijke woning door het Us gezakt en verdronken. De 70-jarige van Ekster te Zuld- Scharwoude ging met zijn kleinzoontj- een sledetochtje op het Us maken. HU reed daarbU ln een wak. De oude man is verdronken; het Jongetjo ls gered. VELSEN HET IJS IN HET NOORDZEEKANAAL. Het Noordzeek anaal ls over z'n ge heele breedte vol Us. Reeds is een Us- breker uit Amsterdam bezig geweest om een vaargeul te maken. De stoom panten hebber, veel last van de ijs massa. Geregeld liggen twee of drie sleepbooten klaar, om den overtocht voor de punten mogelijk te maken. Vooral de groote pont ondervindt veel last van de zich opeenhoopcnde Us- massa, zoodat des nachts de kleine pont in dienst wordt gesteld. Het blnnentoeleldingskanaal vóór de nieuwe sluis Ls één Usvlakte. Hier werd Zondag reeds druk schaatsgercden. BU aanhoudende vorst zal het scheepvaart verkeer en ook het pontverkeer onge- twUfeld grootere moeilijkheden krij gen v Vermist Britsch vliegtuig gevonden. Het Britsche passagiersvliegtuig, dat sinds 29 December vermist werd en zich ongeveer 300 KM. ten W. van Bagdad moest bevinden, is door een militair vliegtuig ontdekt. Gebrek aan brandstof had het tot dalen gedwongen. Dc draadloozc Inrichting van het vliegtuig bleek volkomen ln orde te zUn. Dc berichten werden niet ontvangen, omdat er zeer veel berichten op dezelfde golflengte van andere zijde waren uitge zonden. Toer» men het vliegtuig bereikte, vond men het omringd door Arabieren, die zich -eer vrier.deiyk toonden. Hun hou dlrg tegenover de eenige vrouw cn de andere r^agiers was zeer eerbiedig. Men hoont, dat deze houding goed be loond zal worden om dezen geest ln de toekomst aan te moedigen. Aurelia en nam het boek weer op. waar ln zij bij het vensier had zitten lezen. Motieven rijn goedkoop, meende Otto. ik zou toch wel eens willen we ten, wat hij eigenlijk heeft. K?b Jr hem een blauwtje laten loopen of heeft hU zich bedacht? Het boek viel op den grond, Aurelia sprong op en riep: Laat me nu eens elndelük met rust met je eeuwig gevraagd. Wat hebben we nog te maken met den zoon van een dief? Otto keek haar verwonderd aan. Houd Jij den ouden Forberg dan voor een dief? Voor wat anders? Voor het slachtoffer van een mis daad. die nog aan het licht zal komen: dat ls uw meening toch ook, nietwaar, vader? Aldus op den man af gevraagd vie! Gdbler. die met zün krant aan het an dere venster zat, plotseling uit met een voor hem zoo ongewone heftigheid:- Hou toch eens eindelijk op met die ellendige geschiedenis! Ik wil er niets meer van hoeren. Hoeveel maal moet ik dat nu nog zeegen? Nu keek Otto zijn vader aan mei. oogen, wijd van verbazing. (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. TEGEN Dooien van 75 en 45 cent Eischt Hollandsche Verpakking

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9