VOORDE AGENDA 45e Jaargang No. 13662 Verschijnt clagefijlcs, Behalve op Zon- en Feesïdageil Dinsdag 3 Januari 1923 ABONNEMENTEN per week f 0.27)4, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem III ADVERTF NTIENVan 1 tot 5 regels 11.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bij en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd isfkom der gemeente) f 3.57)4. Franco per post door Nederland I abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentifcn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents 3.87)4. Afzonderlijke nummers 10.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f 0.57)4, franco per post f 0.65 III per plaatsing, elke regel meer 15 Cents 5 contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 03, Post-GIro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers! Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Volsen Velsen-Noord, IJmuiden, IJmuiden-Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. Drlebui zerkerk w eg 2, Velsen. Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DE GEMEENTEBEGROOTING. Afdeelingsverslag en M. v. A. EEN ONGUNSTIGE SITUATIE. De vervaarlijke uitvoerigheid van het tn druk verschenen Afdeelingsverslag in zake de Gemeentebegrooting, met de Memorie van Antwoord van B. en W. in totaal 86 pagina's druks leidt er niet toe om de situatie voor het publiek duidelijker te maken. Afdelingsversla gen hebben op aiohzelf voor den lezer slechts zeer betrekkelijke waarde. Hij vindt er een zekere hoeveelheid critiek in, maar weet niet uit welken hoek de wind waait. De anonymiteit werkt rem mend op zyn gevolgtrekkingen. Als hy leest dat een lid opmerkte dat hij zijn stem over deze begrootinig moet voor behouden, weet hij niet of het de leider van een groote fractie Is in welk ge val de zaak zeer belangrijke gevolgen zou kunnen hebben of iemand die een fractie op zichzelf is. misschien wel de heer Oversteegen, van den Anti- Stemdwang. Dit werkt eenigszins ontmoedigend, en velen zullen de lezing van het uittrek sel in de krant hebben beëindigd met de gedachte: „Nu ja, die critiek hebben wij grootendeels al weken geleden van de krant gehoord. Maar hoe staat de meerderheid van den Raad er nu tegen over?" Interessanter is in zeker opzicht de Memorie van Antwoord van B. en W., maar daarbij evenals bij het afdeelings verslag krijgt men den indruk, dat lang niet alles gezegd is, dat vele troeven van weerszijden pas bü de openbare behan deling van de begrooting (die op 11 de zer meet aanvangen) zullen worden uit gespeeld. Toch kan men uit deze stukken wel eenige algemeene conclusies trekken, en de eerste is, dat er uit de afdeelih- gen veel meer algemeene bezwaren te gen de financieel© politiek van B. en W. zyn gekomen dan in vorige jaren. De ernstige critiek die in dit blad bij de verschijning der begrooting tot uiting is gekomen wordt zeer merkbaar door een groot deel van den Raad onderschre ven. „Verschillende leden" spraken hun teleurstelling over de concept-begrooting uit en konden het optimisme van B. en W. over den financieelen toestand niet deelen. Wij evenmin. Wij noemden het in November „officieel optimisme" en zagen den stand van zaken, van de verschijning van de teleurstellende ge meenterekening over 1926 af, veel ern stiger in dan B. en W. het blijkens hun woorden deden. Dan is de veel te hoog opgedreven sluitpost van de begrooting aan scherpe critiek onderworpen. Op hetzelfde punt hebben wij in de eerste plaats de aan dacht gevestigd, en er ons zeer over verbaasd. Uit den Raad zijn dezelfde berekeningen naar voren gekomen. Om bij een belastingpercentage van 1 1/2 een bedrag van f 937.500 te ontvangen zou een belastbaar inkomen van 62 mil- lioen benoodigd zijn. Dit is met min stens 6 7 millioen opgesehoefd. De winsten uit de electriciteits- en gasbe drijven zijn veel te hoog geraamd; de bedrijven zijn k zwaar belast. Er is een opzet om niet naar buiten den slechten toestand te doen blijken, hetwelk vol gens de hier aan het woord zijnde leden niet de goede weg is...~ Dit is een punt. dat wij steeds van het hoogste belang hebben geacht. Wij gelooven dat het een verkeerde tactiek is om de zaken gunstiger voor te stellen dan zij zijn, en dat deze taktiek bij de huidige begrooting is gevolgd. Naar onze meening is het financieele beheer „des Pudels Kern", de kern van het gan- sche gemeentebeleid, en behoort een gemeenteraad bij het vaststellen van nieuwe plannen het uitvoeren van nieuwe werken, daarmee steeds reke ning te houden. Daartoe is het noodza kelijk dat de meerderheid van den Raad den financieelen toestand door en door kent. en naar onze meening is dat in de laatste jaren niet het geval geweest. Nu heeft men een verminkt annexatieplan doorgevoerd, dat er toe leidt dat de ge meente Haarlem in moeilijker finan cieele positie is gekomen. Wij hebben, er zij aan herinnerd, bij herhaling tegen de financieele gevolgen van de annexa tie gewaarschuwd van het moment af dat er een extra-schadeloosstelling van maximaal twee millioen aan ver bonden werd. Het heeft toen niet gehol pen men had te lang getwist en ge redekaveld over die annexatie en wilde haar blijkbaar, toen de kans op een re sultaat zich eindelijk voordeed, tot iederen prijs bereiken. Nu is in de af- decllngen dc vraag gesteld: „of de an nexatie in financieel opzicht de ge meente wel dat heeft gebracht, wat er van werd verwacht". Wij vreezen dat het antwoord zou moeten zijn: „Ja. dat gene wat Haarlem's Dagblad ervan heeft verwacht." Als de ergste fout blijven wU de ver mindering van de opcenten op het Personeel, die drie ton per jaar kost. be schouwen. Dat besluit, vlak r.a dc an nexatie genomen en m werking getre den on 1 Januari 10*1. brengt dc be- groo'.ing uit haar evenwicht. Zonder dat besluit had men een vrij gunstige begrooting kunnen maken. En het is alleen genomen terwille van een twijfel achtige goede beurt bij de bezitters van grootere inkomens, wier belastingtotaal er. percentsgewijs berekend, slechts een zeer geringe vermindering door onder gaat. Terwijl de kleine man er weinig of niet van profiteert en intusschen be zwaard blijft met hooge tarieven voor gas. electriciteit en water. De oorspron- kelyk-aangenomen verlaging van de electriciteitstarieven is opgeofferd. Wü zijn ervan overtuigd dat bij deze zeer belangrijke besluiten de meerder heid van den Raad den financiëelen toestand niet heeft doorzien. Het is, en niet alleen in onze gemeente, gewoonte geworden om het financiëele beleid in de practijk teveel over te laten aan den betrokken wethouder. Er is een tijd ge weest waarin de Raad bij de schatkist op wacht stond en B en W. controleer de Er is een tijd gevolgd waarin de om gekeerde toestand intrad. Wethouders van Financiën zijn daardoor natuurlij kerwijze geneigd geworden om hun po sitie en wetenschap.... laat ons zeggen: te monopoliseeren. En als men nu een man van erkende bekwaamheden op deze post heeft, zooals wij (en iedereen) steeds erkend hebben dat mr. Slingen- berg is, wordt het voor den Raad steeds aannemelijker om aan hem de zaak maar over te laten. Temeer als hij ook nog een welsprekend redenaar en knap debater is. Het is zoo gegaan in de meeste groote gemeenten van ons land. Maar een wethouder van Financiën, al is hij nog zoo bekwaam, maakt op zijn tijd fouten, zooals ieder mensch dat doet. Bovendien staat hij in de verwarde politieke verhoudingen van den na-oor - logschen tijd in een zeer moeilijke posi tie. Ei* is geen enkele wethouder van Financiën meer in de groote gemeenten die nog een meerderheid van zijn eigen partij in den Raad heeft. De mee6ten behooren tot kleine minderheids-fracties, en het gevolg is dat zij voortdurend moe ten geven en nemen, rekening houden met diverse politieke stroomingen, met party-motieven van verschillenden aard. Hun wethouderschap is niet het zwaar ste wat de hoeveelheid werk betreft, maar wel wat de moeilijkheden aangaat, de vele impasses waarin de gemeente- financiën kunnen raken. Verkiezings campagnes doen dan nog wel eens extra invloed gelden. Uit dit Haarlemscbe afdeelingsverslag kan men duidelijk lezen dat de Raad niet alleen gecriüseerd heeft, maar dat vele leden beseffen dat de toestand van de gemeentefinanciën ernstig is, en de zaak dieper bestudeerd hebben dan in vorige jaren placht te geschieden. Un homme averti en vaut deux, aegt een Fransch spreekwoord. De gemeentereke ning over 1926 is een waarschuwing ge weest, de vooruitzichten voor die over '27 zün allesbehalve vroolijk. En ten slotte is de invloed van de mededee- lingen omtrent financiëele crises in an dere gemeenten, zooals b.v. Utrecht en Arnhem, niet uitgebleven. Alleen zyn die geleidelijker in hun moeilijkheden geraakt. Haarlem is er, door zijn dure annexatie en de ontijdige verlaging van de opcenten op het Personeel, als 't ware met een eindspurt plotseling in geploft. Men be gr ij pe ons standpunt goed: wij beschouwen dit niet als een uitsluitend Haarlemsche quaestie. maar als een ver schijnsel in alle groote gemeenten. De vormen zijn alleen verschillend. De kern van het 'vraagstuk zit in de practische verhouding tusschen B. en W. en den Raad betreffende het algomeene finan ciëele beleid De Raad zal in dat alge meene beleid een werkzamer rol moe ten vervullen, om zijn gansche taak be ter te kunnen verrichten Wij gelooven dat te dezen opzichte hei moment ran de kentering gekomen is. In hun Memorie van Antwoord trach ten B. en W natuurlijk hun optimisme te rechtvaardigen. Zij verwonderen zich ten eerste over het verwijt ran „.weifel achtigheid" en ..een bevreesdtoon" dat hun in de afdeelingen gemaakt is. Wy ook. Weifelachtigheid en een bevreesde toon zijn niet de kenmerkende eigenschappen van den wethouder van Financiën. Dan verdedigen B. en W. zich omtrent den mert:-A nr.rd'.gen passus in hun oor- spronkeh. ke nota bij de or.' v. ro-begroo- t:ng, waarin zy de medewerking van den Raad inroepen om verder te kun nen bezuinigen. In de atdeelingen is daarover verbazing geuit; wij hebben indertijd al gevraagd waartoe een be- grootir.g dier.de als B en W. om verdere bezuigingen vroegen aonder ze zelf aan te brengen He: College antwoordt nu ..dat dit toch kwalijk verwondering kan wekken, immers de vaststelling en wij ziging van lederen begreotingspost ver- eischt 's Raads medewerking; het noo- dige Initiatief hiertoe zal van ons col lege uitgaan". Dit antwoord Is ons niet duidelijk, want waarom is het r.oodige initiatief, dat bij dc::* slcgrr."'" oen voor deel ran fnMi» heelt berekend, niet eerder van B. en W. uitgegaan? Van deze partieels her-begroot:nc zr. twee derden van het voordeel in een post voor verrekening van rente over gelden, ver strekt voor den bouw ran arbeiderswo ningen. Eerst was die inkomsten-post pro memorie uitgetrokken, nu op 40-0OR B. en W. zeggen dat dit veilig Waarom kon het twee maanden geleden nog niet veilig? Er zyn verder een aantal kleine bezuinigingen op di verse hoofdstukken aangebracht, zonder dat de Raad tot dusver de hem ge vraagde steun heeft kunnen verleenen, en de gewraakte sluitpost is met 65 mille verminderd. Wij moeten bekennen dat deze procedure ons nog steeds ver wondert. Het volledig overzicht van het behaalde voordeel vindt u in een apart stukje op deze pagina. Ten aanzien van de bedryven verde digen B. en W. de tarieven en zeggen dat de bedryven niet te zwaar belast zijn. Ter vergelijking geven zij een staat van de cijfers in andere groote gemeen ten. Wij hebben er het bezwaar tegen dat die gemeenten er over 't algemeen niet veel beter aan toe zijn dan Haar lem. en dat sommige in nog veel som berder financiëele omstandigheden ver- keeren. Als een gunstig voorbeeld kan men ze niet aanmerken. De „optimisten" omtrent deze begroo ting hebben zich in de afdeelingen wel heel lauw uitgelaten, zooals blijkt uit het volgende gedeelte uit het verslag: „Een gedeelte van den Raad stond dan ook minder afwijzend tegenover deze ontwerp-begrooting. Wel zijn de financiën der gemeente niet rooskleurig en is de rekening over 1926 een teleurstelling, terwijl er vroeger een overschot, thans een tekort op de raming der belasting was, doch de post achterstallige in komsten ad f 100.000 is een voordeel. Burgemeester en Wethouders had den de begrooting kunnen flatteeren door bijv. 10% op de salarissen van het personeel te korten. Burge meester en Wethouders mag echter een woord van hulde niet worden onthouden, dat zulks niet is ge beurd. Anderzijds mogen die sala rissen niet te hoog worden opge voerd; in dit verband werd de ver hooging van het salaris van enkele directeuren betreurd. In het alge meen blijken de uitgaven met on geveer 1/3 verhoogd, hetgeen men in verhand met de annexatie een jutsten maatstaf achtte. De hier aan het woord zijnde leden waren dan ook van meening, dat de be grooting onder zekere reserve kon worden aanvaard en alleen om zeer belangrijke reden zou mogen worden verworpen". Dit zou men nu inderdaad een weifel achtige toon kunnen noemen. Als wij al blij moeten wezen dat er niet tien procent op de salarissen van het perso neel Is gekort, dan vraag ik toch nog eens: ..Hos heeft men drie ton belasting per jaar kunnen cadeau geven met zulk een zwakke financieële positie?" En wanneer zal men belasting moeten gaan verhoogen om salarisvermindering van het personeel te voorkomen? Het ziet er niet vroolijk uit. De eerste voorwaarde is dat de Raad haar finan cieële taak in vollen omvang op de schouders neemt, en de financieele mo gelijkheden tot uitgangspunt van haar gansche beleid maakt. R. P. HET TEKORT VAN SCHOTEN EN SPAARNDAM ONSOLIDE? Op de begrooting ïs een uitgaafpost van f 50.000 gebracht als 1 10 van het vermoedelijke tekort van de geannexeer de gemeenten Schoten en Spaarndam. In de 2de afdceüng Is daarover ge zegd: „De regeling van de hier bedoelde bedragen over 10 jaar te verdeelen werd zeer onsolide geacht." B. en W. antwoorden alleen: „Wij kunnen deze meening niet dee len." Korte repliek over een quaestie die een half millioen gulden betreft. CHR. NAT. WERKMANS BOND EEN 30-JARIG JUBILEUM. Dc Haarlemsche afdeeling van den Ohristelijk-nationalen Werkmansbond zet het nieuwe jaar met een feestmaand in. want den 25sten Januari zal het der tig Jaren gclcd-r. z/n. dat de af dee! in 3 werd opgericht. Al z(Jn het niet altijd jaren van voorspoed gewe-est, toch kan het tegenwoordige bestuur naar ons blijkt, uit het maandblad van de afdee ling tevreden zijn over het verrichte werk. Door de versch-l'.rnde onderafdcc- llr.gen. het zieker.-, weduwen- en begra fenisfonds werd vaak In tilte w-it goeds gedaan en de 170 woningen aar. de Leid- sche vaart en in Haarlem-Noord, die bU de woningbouwvereeniging in exploi tatie zijn, maken, dat ook c» het gebied van volkshuisvesting gewaardeerd werk gedaan kan worden. Fen bijeenkomst wordt op 25 Janim: gehouden in d O v aar d. C J. van Paassen en Ds C J. van Leeu wen zullen spreken. Zaterdag 28 Januari houdt het bestuur receptie. DE SLUITPOST DER BEGROOTING. HOE DE 65.000 GEVONDEN ZIJN. In ons vorig nummer hebber, wij reeds medegedeeld, dat B. en W. in hun me morie van antwoord op het afdeelings verslag hebben medegedeeld: „Het is ons aangenaam reeds thans, „nu de financieele uitkomst van 6 „maanden (1 MeiNovember 1927) van „de gemeente na de annexatie eeniger- „mate bekend is. den raad eenige voor stellen te kunnen doen waardoor en- „kele uitgaven zullen kunnen worden „verlaagd en enkele inkomsten kunnen „worden verhoogd. „De sluitpost der begrooting (evenre dige belastinghefling) kan dientenge volge worden teruggebracht van „f 625.000 op f 560.000." Alzoo een gunstig verschil van f 65000 Onder de verhoogde inkomsten is een post van f 45.000 voor verrtkening van rente over gelden verstrekt voor den bouw van arbeiderswoningen. Op de ontwerp-begrooting was die post eerst pro memorie uitgetrokken. Nu schrijven B. en W. in hun ant woord op het afdeelingsverslag: „Deze post kan in plaats van p. m. veilig op f 45.000 worden gesteld. Thans heeft de gemeente aan diverse woning- bouwvereenigingen een bedrag van f 994.854 tijdelijk voorgeschoten. Aan vankelijk waren wij van plan reeds in 1927 deze leeningen om te zetten in een vaste leening onder garantie der gemeente. Vandaar dat wij dezen post voorloopig „pro memorie" hadden uitge trokken. Intusschen zal deze omzetting nog eenigèn tijd vorderen en inmiddels nieuwe voorschotten worden verstrekt. Over 1926 was op dezen post ruim f 83.000 ontvangen en verantwoord." Voorts is het tekort op de gemeente- reiniging met f 4050 verminderd, om dat minder uitgaven in 1928 noodig zijn in verband met het later in dienst stellen van nieuw materiaal De post bezoldiging tijdelijk personeel bü het onderwijs is met f 5000 verlaagd. Het onderhoud van enkele onderwijs gebouwen buiten aanneming is met f 1.340 verminderd. Op de begrooting van den dienst voor lichamelijke opvoeding is f 1600 bezui nigd. Verder betreffen de verminderingen van uitgaven en verhoogingen van in komsten kleine bedragen. Voor den Keuringsdienst is het te kort dat op f 10.500 geraamd was ver hoogd tot f 15.500. EEN ONTEIGENINGS- PROCES. OM EEN BOOM EN EEN HEK. In óc Zijlstraat staat voor het perceel No. 27, bewoond door den heer Mr. H. J. D. D. Enschedé, een hek en een boom. Verwijdering daarvan zou gewenscht zijn in verband met het verkeer. Het vrij gekomen terrein zou dan geheel bij het trottoir getrokken kunnen worden. Het gemeente best uur heeft zooals wij indertyd reeds mededeelden met den eigenaar onderhandeld maar die is er tegen dat hek en boom verwijderd worden, otndat hij meent dat het af breuk zou doen aan het aanzien ran zijn perceel. Nu is in een afdcciir.g van den raad de vraag gedaan hoe hei staat met de door B. en W. gedane poging tot oprui ming van den boom en het hek in dc Zijlstraat. B. en W. antwoorden: De door ons ge dane pogingen hebben geen bevredigend resultaat gehad. Het doel zal langs den weg i an onteigening moeten worden be reikt. Binnen korten tijd kan hiervoor een voorstel worden verwacht. GAS, ELECTRICITEIT EN WATER. GEEN PRIJSVERLAGING In dc Ie en 2e afdeeling van den raad zijn verschillende opmerkingen gemaakt over de prijzen van gas, electriciteit en water. Gevraagd werd of de pry* van het vastrechttarief v or gas er electriciteit niet ka:: worden verlaagd. Dit tarief werd te hoog geacht. Verder werd gevraagd o: poedig in voering van het nachtstroomtarief kan worden verwacht. Ook werd aangedron gen op een vereenvoudiging van het winkel en hu^Mudtar'cf. zoodat d:t controleerbaar wordt voor verbruikers. Opgemerkt werd. dat de prijs van het water belangri'k verlaagd kan worden als aan dit bedrijf minder zware lasten worden opgelegd voor retributie en te tv*g bereksade rente. B. en W. antwoorden, dat zij ernstig bezwaar hebber, tegen verlaging van de 'z\ ei en. Zj on 1 en ren rdcr. dat h*t tarief voor het TCtet te hoog zou zy.n. Bedacht moe» worden, dat de meterhuur in den waterprijs is inbegrepen. HET ZESDE GEBOD. iDe Yereenigde Staten zijn bereid, met Frankrijk tc onderhandelen over een verdrag tot onwcttigverklaring van dco oorlog») Onwettig*k beken, toen ik *t las. dat ik lachte. De oorlog onwettig sublieme gedachte. Je vraagt je toch wel even af, als jc 't leest: Maar is dan dat moorden ooit wettig geweest? En wat blijft er over van al die bctoogen. Wanneer pas de weneld tot strijd is bewogen? Toen noemde geen enkle regccring het slecht. Elk streed slechts gedwongen den strijd voor zijn recht. En als j' in jc recht bent, kan niemand je letten. En doen ze dat toch.nou. dan falen jc wetten. Men heeft toch vier jaar, althans zoo heb 'k gehoord. Uit louter verheven principes gemoord. Men vocht (uien bezwoer dat in allcrhatid talen) Voor veiligheid, vrijheid en zulk* idealen. Ja zelfs voor den vrede streed elke partij. Al kon ik daar nooit in mijn dctnhcid goed bij. En nu wil men oorlog onwettig verklaren? Och, kan men ons verder dien onzin niet sparen, Dc strijd, dien jc zelf voert, dat heb 'k wel geleerd. Is wettig en goed. die van d'ander verkeerd. En zouden wij nu maar die phrasen niet laten? Dc wereld heeft lang reeds genoeg van dat praten. Dat uitloopt op weer zoo'n verdrag van dc soort, Waar niemand zich. als 't in zijn kraam past, aan stoort, Houd op met verdragen en met conferenties. En toon maar geen vredesapostel-pretenties. Wij weten nu wel, dat een oorlog ontstaat Uit afgunst en hebzucht, gewakkerd tc< haat. Wij weten nu wel, wat een vodje papier is. Hoe nobel dat diplomatieke gemier is, Men regelt geen „vrede op aarde" door wetten. Die nietige inenschjcs op schrift kunnen zetten. De wetten, die 't menschdom de rust moeten ge* - Zijn hoogcrc wetten dan worden geschreven. En die prevageere men in ieder land: De menschelijkheid en het nuchter verstand! P. GASUS. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. EEN STATISTIEK VOOR HAARLEMMERMEER. In 1927 kwamen in Haarlemmermeer voor 73 gevallen van roodvonk, waar van één met doodelijken afloop; één typhusgeval, een diphtheritlsgeval en één geval van kinderverlamming. DE STADSSCHOUWBURG. LAGERE ENTREE-PRIJZEN? In de afdeelingen verklaarde een raadslid, dat hij pogingen wil zien aan gewend om het tekort op den Stads schouwburg te doen verminderen. Hij is van meening. dat entréeprijzen laget kunnen worden gesteld. De volkzvoor stellingen worden thans bijgewoond door personen, die ook wel de gewone voor stellingen zouden bezoeken, wanneer de entréeprijzen hiervoor lager werden ge steld. Andere leden sloten zich hierbij aan. B. en W. antwoorden: Dc entréeprijzen voor den Stads schouwburg zijn niet hooger, dan voor soortgelijke ondernemingen elder?. Er bestaat by de Commissie van Beheer twijfel, of tarief-verlaging een dusdanl- gen toevloed van schouwburg-bezoekers zal uitlokken, dat daardoor de vermin derde ontvangst per persoon niet alleen zal worden ingehaald maar omgezet in hooger totaal-opbrengst. B. en W. zijn intusschen bereid ter zake nader overleg te plegen met be doelde Commissie, meer in het bijzon der met betrekking tor de volksvoorstel lingen. DE NIEUWE BRUGGEN. DE HOUTBRUG NIET IN 1928. Toen de bU de begrooting behoorende kapltaaldtenst gepubliceerd werd. heb ben wy daaraan reeds ontleend, dat er voor 1928 wel gelden beschikbaar ge steld werden voor de nieuwe Jans- en Mancgebrug. maar niet voor de nieuwe Houtbrug. In de afdeelingen zyn daarover in lichtingen gevraagd. B. cn W. deeltn mede, dat in verband met de Olympiade de Groote Houtbrug nog niet kan wor den vernieuwd. Het nadeel daan-an is gelukkig verminderd door het afbreken van de Kommiezcnhuisjes. DE HONDENBELASTING. B. EN W. TEGEN VER HOOGING. In de afdeelingen van den raad l* ge vraagd of nlei meer baten gehaald kun nen worden ui: de hondenbelasting. Twee leden wilden maatregelen ge nomen zien om het los laten loopen van honden tegen te gaan. B. op W. antwoorden dat zU tegen ver hooging dezer belasting zyn. omdat die hier ter stede al zeer hoop iv Op dc •*.eede vraag B. en 'V in het geheel geen bescheid. Blijkbaar zyn zy er dus tegen om de honden aan kettingen tc leggen. •er wij zen wij naar de tweede pagina van ad btad. HET IJS. TE HAAIILEM. Maandagavond deed het zoo wat van alles tege'.yk vriezen, dooien, sneeu wen en regenen. Het gevolg was. dat de straten vooral ln de buitenwOken zeer glad werden. Van ongelukken door uit- glydcn hebben wc evenwel niet verno men. Dc banen van de IJsclub voor Haar lem en Omstreken aan de Kleverlaan waren ook Maandagavond opengesteld. Velen maakten weer van de gelegenheid gebruik om renigen tüd de bekende rondjes te rUden. Maar toen het tegen negen uur begon te sneeuw-regenen. was voor velen de pret er af. Jassen en hoe den werden geheel stijf van den be vroren regen. Teleurgesteld bond men de schaatsen maar weer af. Ook hedenmorgen wist men aanvan kelijk nog niet. waar men aan toe was. Dp wind was Zuid-Oost en het sneeuwde nog een weinig. Later op den ochtend word het echter toch duldclUk. dat de dooi is Ingetreden. Toch ziln de banen aan de Kleverlaan vanmorgen weer geopend. Te elf uur vanmorgen kon het bestuur ons nog niet meöedeelen. of de banen ook van avond open zullen zijn. Vermoedelijk niet. Voor hen, die geen lid van de IJsclub zyn, is nu dubbel oppassen de bood schap. want de sneeuw, die ln den af- ge'.oopen nacht gevallen is. heeft de gevaarlijke plekken ln het ys bedekt. Men wage zich dus niet op het ijs. waar geen banen geveegd zyn. IJSBOND HOLLAND'S NOORDERKWARTIER. Het bestuur van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier afdeeling Haarlem cn Omstreken, verstrekte ons hedenmorgen de volgende mededeellngen: ..Groote voorzichtigheid overal aanbe volen. Kaag: gcvaarlUk. Zulder Bulten Spaarne wordt door on» geveegd van de houtopslagplaataen der Firma Feitenburg af Laatste berichten voor het raam van den heer Baart. Gr. Houtstraat 7". TF. HALFWEG. De uitslag van de Maandagmiddag te Halfweg gehouden nationale hardrijderij is als volgt: 1 Klaasecn. Sloten. 2 W Grauwclman. 3 L. Bode. Amsterdam. 4 Oorthuis. Spaarndam. TE 1IILLEGOM. Op de bonen van de IJsclub te Hille- gom zyn Maandagmiddag Kinderwed- stryden gehouden zooals ryden achter sleden tonnetjes cp sleden duwen. en dergelijke. Er was veel belangstelling voor. Het plan is heden Dinsdagavond de banen te verlichten. De uitslag der wedstrijden was als volgt: Blckjes rapen door meisjes Maart Ie v*»n d- Merel, ie pri.'t een werkmand' Maü 'tje van d-r Meer 3e pr. een a-n.- band. Tonnetje sleden door Jongens :.'jco

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1