Het hoogterecord van Hawthorne Gray 13000 meter boven de aardein kobalt blauwe ruimte De derde poging met den dood bekocht Raoitcln Grav de monstreert de oude methode om het zand te storten. De door Grav oniworoen batlastzakken zijn heel wat makkelijker te bedienen. 't Critieke punt tusschen 12- en 15000 meter Grav aan zijn radiotoestel waarmee hij in de ontzaggelijke eenzaamheid den tijd dooade. 55° C. onder nul Kapitein Hawthorne C. Gray is bij zijn laatste poging, om het door hem gevestigde wereld- hoogterecord nog te verbeteren, ge sneuveld In November 1927, Zijn ballon stortte van een hoogte yan 13900 Meter naar beneden..... De geheele wereld Is geschokt gewor den door dit bericht. Hawthorne C. Gray heeft met gren- zenlooze onverschrokkenheid (men mag hier niet direct van roekeloosheid spreken omdat hij alle wetenschappelijke en technische middelen die een ballon vaarder ten dienst staan had uitgebuit) het luchtruim in ruimsten zin be varen. ïn de onderstaande regelen is Haw thorne C. Gray zelf aan het woord over zijn voorlaatste poging, waarbij hij het wereld hoogterecord op zijn naam ves tigde; U vraagt mij, wat een mensch onder vindt als hij 13000 Meter hoog is, hoo- ger dan ooit een mensch geklommen 2e, zóó hoog dat de lucht te dun Is om te laten leven, zóó hoog dat de ther mometer bijna 60 gr. C. onder nul aan wijst. Wel, daar zal ik u van vertellen.. ....Een ballon van 22640 kubieke me ters voerde mij van Scottfield, Belle ville (Hlinois) naar een hoogte van 12945 Meter. Maar toen ik dat punt bereikt had begon de ballon met zulk een snel heid te zakken dat ik genoodzaakt was haar te verlaten. Ik sprong met mijn Valscherm in den afgrond om langzaam te kunnen landen. Op mijn reis naar boven met de bal lon heb ik de volgende ervaringen op gedaan. Op 12800 Meter ik moest mij daar in het leven honden met behulp van gecomprimeerde zuurstof hoorde Ik uit mijn loudspeaker de muziek van een Jazz-band in St. Louis. De muziek kwam prachtig over. Zonder de minste storingen. En zij was het eenige wat mij nog met de aarde verbond, die diep, zeer diep onder mij lag. In den afgrond juist boven de wolkenbanken op 3900 Meter hoogte, lagen mijn twee wach ters, twee begeleidingsballons, één met een filmoperateur aan boord, en de an dere met den dokter van het vliegveld als passagier in de mand. Onder die bal lons hulden nevel en wolken de aarde in een sluier. Doch af en toe spleet de dekmantel open en dan mocht ik mijlen diep, een heerlijk uitzicht op de verre aarde genieten, waarop ik zelfs den loop van Mississippi en Missouri over een 1 enormen afstand volgen kon. Boven mij straalde de wolkerdooze blauwe hemel als een diepe kobaltblauwe stolp.... De stofdeeltjes die een dikken luchtlaag rondom de aarde, bezwangeren had ik ook onder mij gelaten. De zon deed ze echter wit glinsteren in de bevende tril lende lucht daar beneden. Op 12000 Meter hoogte had ik de laat ste hoeveelheid van 1232 K.G. zandbal- last weggeworpen. Ik zou dus daarna niet meer stijgen, als ik geen bijzondere maatregelen trof. Ik was er op voorbe reid. Ik had bijzondere valschermen la ten vervaardigen, die verschillende stuk ken van mijn uitrusting zouden dragen. Eén er van was met een zuurstofcyllnder verbonden die de op vaart naar boven reeds leeggebruikt was. Ik wierp de 11 K.G. zwaren stalen flesch overboord. Door de dunne lucht, en door het in ademen der zuurstof eenigszihs ver zwakt scheen het mij toe alsof de flesch niet 11 maar 70 K.G. woog. De bevrijding van dit gewicht was vol doende om de ballon nog een paar hon derd meter naar de hoogte te voeren, waardoor ik het laatste wereldrecord brak. Op deze hoogte dit wist ik bevatte de ballon, hoewel hij nog rond en strak was, nog maar een achtste deel van het gas waarmee ik vertrokken was van den aardbodem. In lichtere lucht lagen werd het gas namelijk door den veranderden druk door het ventiel uitge perst. Daardoor sprong de ballon niet. Zoolang ik hoog was kon deze toestand geen gevaar opleveren, doch bij t dalen moest de ballon schrikbarend snel krimpen. Met minder dan.... 2800 ku bieke meters zou ik den aardbodem bereikenHet werd tijd om te dalen. Een rukje aan het ventielsnoer was vol doende. De ballon zakte.... en begon te vallen. Steeds sneller, zoover het sta- toscoop mij duidelijk maakte. Om den val te breken begon ik met het over boord werken van de valschermen waar in zware voorwerpen bevestigd waren. Die valschermen moesten 50 M. per se conde vallen. Even snel als de door vliegers gebruikte groote schermen. De ballon echter viel zoo vlug dat alle voorwerpen die ik over boord gooide met de schermen, naar de hoogte schenen te vliegen. Het was een raar gezicht! Vooral toen ik de stalen zuurstof cylin ders aan de valschermenboven mijn hoofd zag verdwijnen. Daar gingen weer 2 zuurstofapparaten over boord. Toen mijn accumulatorenbatterij, mijn radiobatterijen, de luidspreker, en ein delijk de houten stellage die gediend had om de zandballast te dragen. Inder daad: dit brak den val eenigszins, maar toch lang niet voldoende! Om technische redenen' kreeg mijn vallende ballon gelukkig niet dien plat ten vorm, die aan een valscherm doet denken. Dat zou de ondergang betee- kend hebben. Op 2400 Meter hoogte ont dekte ik op het aardoppervlak een boom naast een meertje ik kon ge makkelijk uitrekenen, dat ik snelheid van den val en windrichting in aanmer king nemende juist in dat meertje terecht zou bomen. De ballon viel nog met een snelheid van 550 meter per minuut, hetgeen twee maal zooveel is als de valsnelheid van een parachute. Zoo zag ik mij genood zaakt om mijn ballon te verlaten. Terwijl ik mij aan den rand van de korf vastklemde, hield ik het snoer van het ventiel in de hand trok er flink aan en bond het vast, zoodat de ballon als zij den bodem zou bereiken zich zou af platten. Toen sprong ik en werd af waarts gedreven. De ballon waarin de filmoperateur had plaats genomen, was dicht by my. De man van de camera filmde het slot van m!;.i tocht. Toen de ballon var. mijn gewicht be vrijd was, 109 K.G. 83 van mezelf en cc rest van mijn vliegeruitrusting, steeg ztJ lichtelijk, dreef af, cn streek 16 KM. verder op de aarde neer. Ik landde on geveer 175 KM. van mijn startplaats. Voor mijn start had ik voor alle voor werpen die ik van valschermen had voorzien brieven geschreven voor de vinders, met Instructies en het verzoek mij zoo nauwkeurig mogelijk in te lich ten over de plaats waar, en den tijd waarop de valschermen waren neerge komen. Myn vrienden hadden zich, om myn vertrouwen In de eerlijkheid van de menschen kostelijk vermaakt. Maar mijn vertrouwen werd niet beschaamd. Binnen weinige dagen na mijn vlucht ontving ik 5 van de 7 voorwerpen die ik overboord had gegooid, terug, voorzien van de noodigc aanteckeningon der vin ders. Een dergeiyke als de hierboven be schreven tocht had ik in dezelfde maand reeds gemaakt. Ik was toen zeer ver moeid door het leegstorten van 15 K.G. zware zandzakken en het verkeerde systeem waarmee dit moest geschieden. 45 minuten heb ik op een hoogte van 8200 meter gedreven zooals de baro graph registreerde zonder dat ik daar iets van bemerkt heb. Na drie kwartier dus kwam ik pas langzaam weer bij en kon ik my dermate herstellen dat Ik tenminste in staat was aan het snoer van het ventiel te trekken, om zoodoen de den terugtocht te kunnen beginnen. Door deze les was ik gewaarschuwd geworden, en aan het denken geraakt. Jfc ontwierp een ander soort br.llastzek langwerpg, van zeildoek, die buiten aan de korf konden gehangen worden, en geopend konden worden door het trek ken aan een touw. Ook het zuurstof apparaat werd ver beterd, door de toevoeging van een hol len, met asbest ge isoleerden cylinder Daar werd een electrisch element als warmtebron bevestigd, hetwelk met een 2-voltsaccumala torenbat terij in verbin ding stond. Het verwarmingsapparaat bracht de er door heen'geleide zuurstof „op temperatuur" zoodat het ademen gemakkelijker kon geschieden. Myn ge compliceerde zuurstofhelm toont veel overeenkomst met de gasmaskers die in den oorlog worden gebruikt. Van bin nen is de helm echter geheel anders. De zuurstofbuizen monden uit in vlakke metalen spitse buisjes die geleid zyn langs den glazen voorkant van de helm; zoodoende verhindert de stroom van ver warmde zuurstof dat het raam van de helm.... met een yslaag wordt be dekt. (Hierbij zij terloops aangeteekend dat mijn instrumenten als laagste tem peratuur 55 gr. C. onder nul hebben aan gewezen) Kapitein Hawthorne C. Gray gaat dan verder. Hij vertelt van zijn plannen voor derde record pogingdie hem helaas het leven hebben gekostDen vol genden keer zal ik mUn zware uitrusting afwerpen als de ballon niet meer steigen wil. Den laatsten keer deed ik dit on derweg by het dalen. Dan hoop ik de 13000 meter te kunnen overschryden. Men heeft al veel gesproken over het veroveren van een hoogte van meer dan 15 Kilometer. Doch volgens de laatste wetenschappelijke onderzoekingen zal de mensch deze hoogte nooit kunnen be reiken. Tenminste zeker niet met de beste uitrusting die men tot nu toe ge bruikt heeft. Doktoren hebben met be hulp van proefnemingen op ademhallngs gebied kunnen vaststellen. dat ergen- tusschen 12005 en 15000 meter een punt ligt, waar de luchtdruk zóó gering ls. dat de spieren van het menscheiyk lichaam niet meer voldoende kunnen presteeren, om dc longen aan het werk te houden. Hy kan de zuurstof niet meer ultstoo- ten die hU inademt, en moet sterven. Ik meen dat ik my tijdens mijn hooge vlucht volkomen normaal heb gevoeld. Dit is echter geen bewijs. Ik heb men schen by proefnemingen gadegeslagen die volkomen faalden cn naderhand be weerden. dat zU zich volkomen goed hadden gevoeld en hun opdracht uitste kend hadden uitgevoerd.... Hoe ik mU kleed by myn recordvluch ten? In de eerste plaats draag ik zwaar wollen ondergoed, bovendien twee wol len hemden een Sweater, en een wtn- terpak. Dan weer twee lagen zware wo! tenslotte mijn vliegpak. Van leder aan den buitenkant, rendierkalfsvel aan den binnenkant. Mijn laarzen zUn ruim en opgestopt wederom met wol. Dit zijn kapitein Hawthorne C. Gray": laatste mededeelingen over zyn uitzon derlijken arbeid, die den dood tot gevolg heeft gehad. By de twee foto's ln den linkerboven hoek, het volgende: Zooals men ziet Is kapitein Hawthorne C. Oray gekleed in het hierboven beschreven vllegerpak dat 27 K.G. weegt. Dc helm staat in verbin ding met dc zuurvtofcylindcrs. Op de tweede foto is de uitrusting af gebeeld die kapitein GTay mee naar boven nam. Radiotoestel, accumulatoren, batteryen enzoovoorts. Als men de foto's op deze pagina's cer.s goed aanziet, dan komt men tot de conclusie. ondanks de tragriek van Gray's dood dat dc rofnanttek dezer eeuw toch wel een zeer vreemde is! Het is de romantiek van monsterachtige snelheid, duizelingwekkende hoogte, schier dolzinnige heldenmoed. Het is de romantiek die zich kleedt niet in 't roestige harnas van onze meterhooge voorvaderen die schedels kliefden en be laagde maagden uit drakenklauwen red den maar in wol en leer en wo! en leer en nog eens wol. Met een helm op het hoofd, die een gasmasker ls, met een slurf als van een olifant om gecom primeerde zuurstof tot zich te nemen. De moderne held ls niet gewapend met het zwaard, mar met barograaf, stos- coop, radio, valscherm, electrische energie. Hy werpt zich niet als wijlen Jan van Schaffelaar van een toren van luttele meters hoogte.... op de pieken van den vijand.... maar hU stort zich voorover in den afgrond tn welks diepte, 10.000 meter verder de aarde wentelt.... Hy stort, als een steen naar beueden tot het valscherm zich ontvouwt en den vermetelen mensch redt.... ofwel het weigert den dienst. En de mo derne heldvalt te pletter. Dit de romantiek dezer eeuw. (Nadruk verboden). Ter vergelijking: Het hoogste gebouw, de hoogste berg, en de balion- en vltegiu g_ records. Dat van den Franschman is, zoo. als onze lezers weten, tnmiadeis nietig verklaard omdat hij werkte met een van te voren gestelde barograaf, waarop hc( hoogterecordvóór dc Hart reeds ge registreerd was Z-Hc/j voor dc start van dc vtaeM waarbfj Gray gedurende 45 mi natel op 8C00 Meter hoogte bewusteloos was. Op 2440 Meter hoogte. Hawthorne C. Gray staat op het punt om de ballon die te snel vatt te verlaten.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13