APROPOS DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD VOETBALNIEUWS. Het zilveren feest van „Bloemendaal". De receptie. De driekleur met oranjewimpel wap pert van den gevel van hotel Vreeburg te Bloemendaal en statige planten sie ren den ingang. In de groote zaal, die een bloemen tuin gelijkt, het bestuur achter de gr cone tafel met van opgewektheid stralende gezichten: de heeren C, J, Cassee, commissaris), J Beyk, (secre taris, Adr. Cassee (voorzitter). M, Jansen (penningmeester) en C. A. Bak ker (commissaris). Geen wonder dat de gezichten mon ter zijn. vijf en twintig jaren is een lieele tijd in het ongewisse bestaan van een club en enkelen van het bestuur hebben haar geheele geschiedenis mee gemaakt, zijn met de club opgegroeid De vele vrienden van de B. V. C, zijn Zaterdagmiddag gekomen van heinde en ver en .vullen de zaal en zijn als goede sportmenschen in gezel - ligen kout vereenigd. De feestcommissie heeft het druk. Ze leidt de afgevaardigden van de verschillende vereenigingen groep voor grcap naar de bestuurstafel, telkens een bloemenhulde meetorsend. Aan de bestuurstafel is menig harte lijk woord gesproken. Voorzitter A. Cassee, was in zijn antwoorden buitengewoon op dreef en toonde, dat hij de geschiedenis van de club goed in zijn hoofd heeft. Hij weet de bijzonderhtden van eiken wedstrijd. En dit wonderbaar-lijk geheu gen maakte de receptie tot een groot succes. Hier volgt de lange lijst van lren, die kwamen complimenteeren V.V.A. Amsterdam; V. V, Schoten; Afdeeling Bloemendaal Volksweerbaar heid; BI. Gymn. Ver,; Zeeburgia, Am sterdam: H. F. C. „Haarlem", Korfbal Ver. „Sport Vereent"; Redactie Sport kroniek. Voetb. Vereeniging I.V.O. Haarlem; Stormvogels IJmuiden; Scheidsrechberscommissie van den Haarl. Voetbal Bond: Vereeniging van Haarlenrsche Scheidsrechters; 'Ver. Koninginnedag; Ver. voor Jeugdwerk; de Commissaris van Politie te Bloe mendaal, de heer Hiemstra; Velox, Utrecht; Voetb. Ver. E.H.S. Haarlem; Bloemendaal Commando; Zeemeeu wen, Zandvoort; Haarl. Voetbalbond; Redactie Stads-Editïe O.H.Cr;.; Re- dectie Haarlem's Dagblad; Wilhelmina Vooruit, Amsterdam; Bond van 2de en 3de klassers; R.C.H.; D.W.S. Amster dam; BI. Hockeyclub; EX).O. Haarlem; V.V.H.; Haarl. Cricketbond; V. V. Zand voort. Verder vele vrienden. Namens het ge meentebestuur kwam wethouder E. W. A. van Nederhasselt complimenteeren. De burgemeester Jhr. A. Bas Backer was verhinderd. De heer Van Neder hasselt sprak de hoop uit, dat B.V.C. nog vele jaren een sieraad moge zijn voor de sport in het algemeen en voor de gemeente Bloemendaal in het bij zonder. De heer Cassee was dankbaar voor de medewerking van het Gemeentebestuur omdat de club zich nu heeft kunnen uitbreiden door de beschikbaarstelling van een tweede terrein. Natuurlijk ontbrak de in Bloemen daal bekende 80-jarige „Oome Toon" niet op de receptie. De heer Van Maarcn offreerde het bestuur een foto in lijst uit lang ver vlogen dagen. Behalve bloemen ontving „Bloemen daal" medailles of plaques van Velox Bloemendaal Commando, Haarl. Voet balbond en E.D.O. Webhouder Laan, die ongesteld is, stuurde een waardeerenden brief en een bloemstuk. Talrijke telegrammen en brieven, ook uit plaatsen ver over de landgrenzen, getuigden van de al- .gemeene sympathie voor de jubilee- rende vereeniging. Een aardig moment was het, toen de heer Hin, voorzitter van „Haarlem" spontaan een beker aanbood, om te ver spelen onder juniores of adspiranten. Het avondfeest. Te acht uur begon de feestvoorstel- ïïng in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond. Geen plaatsje was onbezet toen de heer Jansen, voorzitter der feestcommissie, opende. Speciaal heette hij welkom den heer Van Neder hasselt. als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, de vertegenwoordigers der verschillende bonden, in het bijzon der den heer De Haan van den Ned. Voetbalbond. Nu was lachen het parool. Want de „Optimisten", onder leiding .van Adolf Bouwmeester wisten de stemming er goed in te houden. Louis Non-et en Stella Seemer zon gen hun liedjes, Stoecken's Jazzband gaf opgewekte muziek. Het stukje „Eindelijk vrij", naar H. Heyermans, had veel succes. In de pauze voerde de heer De Haan namens den Ned. Voetbalbond het woord. Hy bood „Bloemendaal" een archiefkastje als geschenk aan. De heer Jansen riep het bestuur op het podium en bood elk der leden een foto van het bestuur als herinnering aan. Na de pauze liedjes van Stella Seemer en een klucht „Mijnheer Pompstok", die geweldig insloeg. En toen kwamen de beenen van den vloer tot het uur van scheiden aan brak. DIOC. R.-K. HAARL. VOETBALBOND. I B: Geel Wit 1—D. E. M. (0—4) D. E. M. is al direct in den aanval; bij tusschenpoozen weet zij voor rust den stand tot 3—0 op te voeren. Na rust spant D. E. M. zich niet bijster in. zoodat het spel meer verdeeld is. Na 20 minuten scoort D. E. M. Einde 40 voor D. E. M. 4 E: T. Y. B. B. Ill—R.-K. V. Z. II 4—2 T. Y. B. B. tevens kampioen. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND 3DE KLAS GROOT-BILJART Vrijdagavond zijn ln de „Sociëteit Vereeniging" de laatste drie partijen der voorwedstrijden om bovenge noemd kampioenschap gespeeld. De eerste ging tusschen H. J. Metz (B. V. „H. B. C.") en W. Kobus (B. V. „Vriendenkring"). Kobus is er da delijk goed in .en speelt een schitte rende partij, terwijl Metz niet op dreef kan raken, waardoor deze meer en meer ten achter raakt. In de 23ste beurt scoort Kobus een mooi gespeelde serie van 57, wat op groot- biljart een heele prestatie is. In 25 beurten heeft hij de 200 caramboles bijeen, alzoo spelende met een gemid delde van 8, terwijl zijn partner op 81 blijft staan. De volgende ontmoeting is die tus schen W. H. Verheyde (B. V. „Vrien denkring") en W. Kobus, zijn clubge noot. Dit werd een zeer spannende en behoorlijke partij. Ten slotte kreeg Kobus de overhand en won in 39, ter wijl .Verheyde er in dien tijd 176 had. Eindelijk bonden De Foeljaeger en Metz den stryd aan. Aanvanke lijk had Metz de leiding; doch al spoedig nam de Haarlemsche kampioen die over, om die niet meer af tc staan, doch integendeel zijn voorsprong Foeljaeger. voortdurend te vergrooten. In de 19de beurt wist hij een serie van 44 te pro- duceeren, waardoor zijn winst feitelijk verzekerd was. Het einde kwam met 200 om 106 in 29 beurten voor de Foel jaeger. Hiermede zijn deze voorwedstrijden geëindigd. De eindstand luidt: 1. D. A. de Foeljaeger 2. W. Kobus 3. H. J. Metz 4. W. H. Verheyde gew. put. bit. h.s. gem. winstp. lot. 3 600 115 44 5.21 3 8.21 2 587 99 57 5-92 2 7.92 1 387 96 25 4.03 1 5.03 0 514 133 27 3.86 0 3.86 De Foeljaeger en Kobus hebben een mooie kans om in de finale geplaatst te worden, die op 20, 21 en 22 Jan. te Amsterdam gespeeld wordt. HOCKEY Eerste klasse. T. O. G. O.—M. H. C. (0—2) Na een zeer matig gespeelden wed strijd, heeft M. H. C. tenslotte gewon nen. Had T.O.G.O. over een scliotvaar- dïge voorhoede beschikt, dan had de uitslag wel eens heel anders kunnen zijn- Het begint, goed voor de roodhemden. Ze zijn overwegend sterker, doch hebben met veel pech te kampen en de score blijft dan ook blank. Langzamerhr-'' verslappen de rood hemden en de partijen zijn nu even sterk, terwijl het spel zich hoofdeake- lijk tot het middenveld bepaalt. Uit een voorzet van rechts scoort Modlich en met rust is de stand dus 1—0 voor M. H. C. Ook na de rust is het spel saai en weinig interessant. Door inloopcn maakt Wentholt met één hand op fraaie wy'ze nog een doelpunt. 02. Tweede klasse. H. O. C. 3Bloemendaal 2 (0-4) Ondanks veel invallers heeft Bloe mendaal een mooie zege behaald en maakt nu een fraaie kans op het kam pioenschap. Na een paar gevaarlijke H. O. C. aanvallen, raakt Bloemendaal in gespeeld hetgeen Laan in een 2-tal goals weet uit te drukken. Uit een corner maakt Hagenaar nog een doelpunt, dat echter geannuleerd wordt. Rust 02. Na rust is Bloemendaal overwegend sterker, waarvan een 2-tal goals het re sultaat is. Tenslotte tracht H. O. C. nog op te halen, doch zonder resultaat. Einde 04. M. H. C. 2—T. O. G. O. 2 (3—3) M. H. C. telt 4 invallers en T.OG.O. is dan in het begin ook overwegend ster ker. hetgeen in een doelpunt wordt uit gedrukt. Met een schitterend schot in den hoek maakt Mulder voor de thuisclub gelijk. 11. Nu zijn de blauwgeblokten weer aan de beurt, en als de rust komt heeft T.O.G.O. de leiding genomen. Na de rust zijn de partijen aan elkaar gewaagd. Ten slotte maakt v. Kempen na ongeveer 15 minuten spelen voor de roodhemden gelijk. 2—2. Van de bully af een goede MFC.- aanval. Mulder geeft tijdig over aan den vrystaanden Okhuizen en M. II. C. heeft de leiding. 3—2. Tenslotte scoorde T.O.G.O. 6 minuten voor het einde verdiend den gelijkma ker. Einde 33. KORFBAL Overzicht. Een weinig goed begin, de meeste velden moesten afgekeurd worden, zoo wel te Amsterdam als in Haarlem. Alleen Advendo I ontmoette D.V.D. II te Amsterdam en wist een flinke C4 overwinning te behalen. Feestavond van „Haarlem". A.s. Zaterdag geeft de H. K. C. Haar lem in het Gem. Concertgebouw haar jaarlijkschen feestavond. Het bestuur heeft gezorgd voor een heel goed pro gramma en zich verzekerd van een uit stekend strijkje, r.ocdat ook het tweede gedeelte van den avond goed slagen zal. SCHERMEN Het Dames-tournooi te Brussel. Uit Brussel wordt aan De Crt. gemeld: Het Internationaal dames-schermtour- nooi alhier is geëindigd. Rita Bal (België won met 54 van gravin Hamilton (Zweden)men. Admiraal (Holland) miss Pearce (Eng.) 54; mej. De Boer (Holland)De. Gripenstedt (Zweden) 51. miss Danieli (Eng.)—mej. De Swarte (België) 5—2; mad. Prost (Frank rijk)—mej. Addams (België) 5—3; bar ragepartij mej. Addams—Miss Danieli, 5—2. Eindklassement: 1. mej. Addams, 8 overwinningen. 2 miss Danieli, 8 over winningen. 3 mad. Prost, 6 overwinnin gen; 4 mej. De Boer 5; miss Pearce 5; De Gripenstedt 5. mad. De Swarte 4. me vrouw Admiraal 3; Rita Bal 1 en gravin Hamilton 0 overwinningen. De Olympische Winterspelen. Op het oogenbllk heerscht te St. Mo- ritz. het heeriijke Zwitsersche winter- oord dagelijks toenemende bedrijvigheid in verband met de voorbereiding van de Olympische Winterspelen. Men ver wacht er een. zelfs voor deze populaire plaats ongeprecedenteerden toevloed van vreemdelingen uit alle deelen der wereld, gekomen om te zien, hoe de uit verkorenen aller naties op het gebied van schaatsenrijden, sleeën en skiioo- pen elkaar zullen bestrijden in de heerlijke gezonde berglucht. De ijsbaan is reeds geheel klaar, de springschans eveneens en op beide wordt reeds druk geoefend door matadors, die zich de weelde kunnen veroorlooven. reeds meer dan een maand tevoren ter plaatse te zyn. De fameuse Cresta Run wordt in gereedheid gebracht, de bobsleigh baan komt deze week klaar. De eigenlijke Winterspelen beginnen op 13 Februari met de 500 en 5000 meter hardrijden op schaatsen en het kunst- rijden. Daags daarop volgen de 1500 en 10.000 meter en meer kunstrijden, welk laatste ook daarna nog twee dagen in beslag neemt. De Cresta Run is op 15 Februari voor races in gebruik, de bob sleigh baan op 15 en 16 Februari. Daar. tusschen en daarna komen de skiwed- stryden en het opwindende ijshockey ter completeering van een zeer drukke sportweek, die op 19 Februari besluit. Als een soort hors d'oeuvre, om den eetlust op te wekken, worden de Spelen voorafgegaan door paardenrennen op de sneeuw (5. 9 en 12 Februari) zoowel flat-racing als met hindernissen en draverijen, waarvoor ook internat to nale deelneming is verkregen. Rugby-belangstelling Onze overzichtschrijver heeft in ons vorig nummer terecht geconstateerd, dafc ook in 1927 in ons land de ware be langstelling voor rugby nog niet is ge komen. In deze afzijdigheid begint ons toch zoo sportieve landje langzamer hand een unieke plaats in te nemen, want nu ook in Duitschland het rugby spel hoe langer hoe meer opneemt, rolt en buitelt de ovale bal bijwijze van spreken overal om ons heen, zonder dat wij hem willen aanraken. Maar in deze buitenlandsche belangstelling voor de rugbysport staat Amerika toch altijd weer een eind voor de anderen. Wij heb ben reeds eerder gelegenheid gehad om uit te leggen, dat Amerikaansch rugby een zeer apart spel is dat vrijwel alleen den naam met het oudere Euro- peesche (Engelscne) spel gemeen heeft. Daar in de Staten is het een levensge vaarlijk vermaak en elk jaar pleegt te sluiten met een aoodenlyst, die soms tot boven de twintig is gekomen. Het aantal jverwondingen, soms van ernstig en blij vend verminkenden aard is. naar men begrijpen zal, zeer belangrijk. Het is een spel. dat, op die wijze gespeeld, in ons land niet lar.g stand zou houden, zonder interventic van overheidswege. Maar de Amerikanen genieten er van, hetgeen moge blijken uit de enorme belangstelling van de zijde van het publiek. Een jaar geleden werd de jaarlijksclie wedstrijd tusschen het le ger en de vloot tc Chicago bezocht door 110.000 menschen en dit was een record. Het is dezer dagen verbeterd, weer te Chicago. Toen de club Notre Dame de Universiteit van Californië in die woe lige stad partij gaf, was er geen enkele plaats in het machtige Soldiers Field Stadion (waar Dempsey en Tunney de laatste maal boksten) onbezet en dat beteekent, dat er 117.000 menschen te genwoordig waren. Wat dit financieel beteekende. moge met een enkel woord worden duidelijk gemaakt. Eik der clubs incasseerde een recette van 375.000 gulden, terwijl het stadion een aardig douceurtje van 125.000 gulden opstreek, waarvan 25.000 guldqn onkosten moesten worden be streder.. Dé plaatsen kostten bij deze gelegenheid van 712 tot 1712 gulden. Hierbij vergeleken is. financieel en massaal gesproken .een vol stadion tc Amsterdam voor don N. V. B. niet veel meer dan het roeren met een stokje in een cooL Een sportief jubileum Een buitengewoon fraai sportlef ju bileum zal op 12 Februari a.s. in Frankrijk worden herdacht met de plechtigheid, die het zeer zeker er- dient. Op dien dag zal het namelijk pre cies 20 jaar geleden zijn. dat de ver maarde Fransche avlnteur Henri Far- man op een tweedekker Gabriel Voisln, den Deutsch de la Meurthe-Archdeacon prijs van 50.000 francs won. door te Is- sy-les Moulineaux een vlucht van 1000 Meter te maken zonder tusschcnlati ding en door terug te komen op de plaats van vertrek. Dat was een Indrukwekkende gebeur tenis en de weinigen, die toen reeds ge noeg vertrouwen in het. „zwaardcr-dan- de-lucht" probleem hadden, om de aan gekondigde poging bU te wonen, waren diep onder den indruk van dit histori sche feit. Welk 'n weg is sindsdien afgelegd. Welk een verbeteringen van dit record. Welk 'r. offers zijn er sindsdien geval len, welk 'n moed is er in de lucht ge demonstreerd. Welk 'u vooruitgang. Twintig simpele jaren! Lange afstands- loopen. De lange afstandsrage heeft de we reld leelljk te pakken. Transatlantische en HoHand-Indië-vluchtcn, zesdaagsche wielerwedstrijden. Kanaal-zwemmen, et maalrecords in autos en dan de athle- tiek. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de klassieke Olympische Marathon afstand van ruim 42 K M. het ne plus ultra van uithoudingsvermogen leek. Er is toen nog weieens een zesdaagsche hardloopwedstrijd geweest voor koppels, maar daarvoor haalden wij de schouders op. In de laatste paar jaar zijn er echter andere dingen vertoond, die de 42 K.M. van den Marathon bijna tot een kip- peneindje rcduceeron. Niet alleen heeft de Zuid-Afrikaansche afstandslooper Arthur Newton te Durban 100 mijl hardgeloopen (juist dezer dagen zal hij het nog eens in Engeland doen) maar een zekere Hart, een veteraan, heeft te Londen zes dagen hardgeloopen te gen een paard en gewonnen en wij heb ben reeds tweemaal den monsterwed- strijd Straatsburg—Parijs (503 K.M.) in het snelwandelen gehad. Dat Amerika dezen jeugdigen over moed van het oude. decadente Europa niet onder zich zou kunnen laten, was te verwachten. En ziet, dc lieer Pyle. roemrucht om zijn tennis „circus" (Lenglen, Férel. Richards. Snodgrass. Mary Browne) heeft een hardloop wed strijd aangekondigd op liet parcours Los Angeles—New York. Vijfduizend kilometer, niet meer, maar vooral niet minder. In Maart zal to Los Angeles het startschot worden gelost en vele dagen en nachten later zal de winnaar, na over tal van besneeuwde bergruggen te zijn geklommen en door lieele zand- woestenfjen te hebben gezwoegd, te New York aankomen, Of niet natuurlijk. Voor vriendelijke oude dames, die dit mochten lezen, zU er haastig aan toege voegd. dat deze tocht door de deelne mers niet zonder af en toe onderweg wat uit te blazen, behoeft te worden volbracht. Pyle rinkelt weer met zijn dollars en er zullen wel cenige ongelukkigcn by liet hooren van dit geluid toesnellen. Maar wij zouden het nu aardig vin den, als hy zelf eens meeliep Franscfie tennis speelsters. Sinds het overlUden (uitsluitend in amateuristischen zin gesproken) van de tenniskoningin Suzanne Lenglen tobt men in Frankrijk over het gemis aan speelsters van internationale kracht. Nu de Fransche spelers de wereklsup- prematie hebben veroverd, is juist het spel der names in internationaal gezel schap op he'. tweede plan gekomen. En da; steekt de Franschen. daarom ne men zij ..la Lenglen' haar besluit van een jaar geleden dubbel kwalijk. Een beslui:, het zy terloops gezegd, waarvan zij. te Iaat. berouw heeft. Dit gebrek aan speelsters van den eersten rang Is deze dagen pijnlijk ge bleken op het KersUournamvnt van de Sporting Club de France. Bil die gele genheid werd het damcsenkelspel ge wonnen door Madame Bordes, deselfde, die reeds voor den oorlog, als nog -onge trouwde Mile, de Broquedis een speel ster van reputatie was. En haar Jouge- re tegenstandsters bleken ook thans ln cc verste verte niet tegen haar opge wassen. Het sa* n°B wel duren, voor Frankrijk een twee Suzanne ontdekt of een Helen Wills, een Helen Jacobs, eer. d'Alvarez, een Bettv NuthaU, een Kea Bouman. een Cilly Aussem. Olympische Gymnastiek. Wanneer straks de sterkste ntMeten van een dikke 40 landen in sportleven strijd tc Amsterdam samenkomen, zullen daar ook de turners zijn. En de vraag rijstwat zullen onze Nederlamlschc tur ners Legen deze machtige internationale invasie prestceren. zoowel ln het per soonlijk turnen als in dc wedstrijden voor landsgroepen van 12 turners. Naar de ervaring van vroegere Olym piades geoordeeldJÉmoct een objectieve voorspelling luiden: wU moeten ons geen illusie maken van een der drie hoogste prijzen, maar wij zullen ongetwijfeld een behoorlijk figuur maken, laat ons zeg gen tusschen de tiende en vijftiende plaats. De sterkste turners zijn waarschijnlijk nog steeds de Italianen. Weliswaar won nen zij niet op den laatsten grooten in ternationalen wedstrijd, in 1926 te Lyon georganiseerd door dc Internationale Gymnastiek Federatie, maar dit had een afdoende reden, zij waren niet on der de deelnemers. De Tsjechen (dc mannen van dc vermaarde Sokols) won nen. voor Joego Slaviü en Frankrijk. Maar dc Olympische Spelen, die be schouwd worden als het wereldknm- psc nscliap op gymnastisch gebied, ge- vei: een statistiek, die de Italianen ook voor 1928 favoriet moeten maken. Te Stockholm in 1912 wonnen zij met een overmacht, die verpletterend genoemd mag worden, voor Hongarije en Groot- Brittannië. Te Antwerpen, in 1920. werd deze Italiaansche superioriteit bevestigd. België en Frankrijk bezetten dc tweede en derde plaats en te Parijs ln 192-1 wisten zij voor de derde maal te win nen. dit keer voor Frankrijk cn Zwit serland. Het laat zich aanzien dat ook dit Jaar de volgelingen van Mussolini weer tie cereplaats zullen bezetten, maar om de volgende prUzen zal ongetwUfeld zwaar worden gestreden. De beste kansen schijnen te zijn weggelegd voor Tsjecho Slowakije. Zwitserland, Frankrijk. Joego Slavië, Duitschland en Hongarije. Duitschland (met zijn 7 milllocn tur ners) en Hongarije zUn liier wel laat genoemd, maar hun kansen lijken ook niet bijster groot, omdat zij de routine der moderne internationale wedstrijden missen. Hongarije ts eerst eenigc weken geleden weer tot dc Internationale Fe deratie toegetreden en Duitschland is op den huldigen dag nog niet aangesloten. Maar lioe ook de uitslag worde, er zal ongetwijfeld mooie en fel bestreden sport te zien worden gegeven en wanneer Ne derland een betere plaats mocht ver overen. dan wij hierboven verwachten. 1 zal dit een blijde verrassing beteckencu. Een Italiaansche Internationale voetbalwedstrijd op een besneeuwd veld- De Italianen slaan Zwitserland. Italië toont zich opnieuw een der sterkste continent tale amateurplocgen. Dc wedstrijden om den Internationalen beker. Een inter; nationale competitie voor clubclftallcn wenschelük. Het nut van internationale clubwedstryden. Proefnemingen van de Belgische Elftal Commissie. Vijf debutanten in bet Belgisch XI. De Belgische Kroonprins en de voetbalsport. De eerste internationale voetbalwed strijd in 192S werd reeds op 1 Januari te Genua gespeeld. De Zwitsers waren hier bij de tegenstanders van de Italianen, De wedstrijd vond onder voor de Italianen zeer eigenaardige omstandigheden plaats. Het terrein was n,l, bedekt met sneeuw, iets wat in Itahc tol de groote zeldzaam heden behoort. Daarbij kwam nog dat het zeer koud was, iets dat bij Italiaan sclie voetbalwedstrijden ook al niet dik wijls voorkomt, Het merkwaardige was evenwel, dat de Zwitsers, die toch wel aan sneeuw en ys gewend zijn, zich niet zoo gemakkelijk aan de terreinsomslan- digheden wisten aan te passen als de Italianen, die weliswaar ook niet hun gewone kracht konden ontwikkelen, doch die tenminste een behoorlijk spel gaven. Dat de wedstrijd slechts door lov. o toe schouwers werd bijgewoond, meet- ook voor een groot deel aan de koude wor den toegeschreven. De ongunstige ter reinsomstandigheden zullen wel de oor zaak zijn geweest, dat het verschil in doelpunten ditmaal zeer gering was, zcodat Italië zich met een kleinere over winning meest tevreden stellen dan men algemeen had verwacht. Hun gosde aan- vatsspel heeft ln dezen wedstrijd den doorslag gegeven. De Italiaansche voor waarts waren bijzender snel. ze wisten bovendien in de lastigste omstandighe den meester over den bal te blijven, wat ten slotte den doorslag gaf. Spanning was er overigens genoeg, daar ook de Zwitsers meermalen zeer gevaerlijk wa ren. Het buitengewoon gosde spel van Itallaanschen achterspeler Calligaris, ongetwijfeld een der beste backs van het continent, was echter in vele gevallen een onoverkomelijke hinderpaal voor dc gasten. Over het algemeen was de ach terhoede der Zwitsers niets minder dan die der Italianen, Ramseyer was in grootschen vorm. ook de spil Weiier II droeg veel by tot het succes van lrt Zwitsersch elftal, een 3—2 nederlaag in Italië kan men zeker wel als een succes beschouwen. Na het zwakke spel van do Zwitsers in het afgeloopen jaar, komt deze herleving wel eenigszins als een ver rassing- Men kan er uit leeren, dat de Zwitsers door hun doortastend en geest driftig spel. ook in Amsterdam, evenals in 1924 te Parijs, een rol zullen spelen. Voorloopig blijf ik echter de Italianen nog als een der sterkste amateur-elftal len van het vasteland beschouwen. In Genua nam Italië reeds na 10 mi nuten de leiding. Toen er een half uur gespeeld was. maakte een der twee Abegglen's gelijk. Na de hervatting zorg de Libonattis. die ook liet eerst? doel punt gemaakt had. voor een tweede punt, waarop de andere Abegglen wee- gelijk maakte. Hierna r amen evenwel Italianen krachtig de overhand. Mag- nossi schoot een derrie doelpunt en zoo wonnen de Italianen met 3—2. De wed strijd werd geleid door den Engelschen scheidsrechter Rous, ook in ons land welbekend. De ontmoeting was er een voor de competitie om den Internationalen Be ker. waarvoor thans 5 wedstrijden zijn gespeeld, zoodat men een vierde van liet programma heef; afgewerkt. Vermoede lijk zal het dus nog wel twee seizoenen duren voordat men alle wedstrijden heeft gespeeld, wat de strijd minder zui ver maakt-. Niet alleen dat de elftallen in een paar seizoenen geheel kunnen veranderen, doch ook in de spelregels kunnen in den loop van dien tijd ingrij pende wijzigingen gebracht worden. Ver moedelijk zal deze competitie dan ook meer als een goed middel om zich van een geregeld internationaal programma te verzekeren, beschouwd kunnen wor den. dan als een stryd om het een of andere kampioenschap, wat men er toch eigenlijk mee lieeft bedoeld. Overigens is de belangstelling voor internationale wedstrijden op zich zelf reeds groot ge noeg. Deze behoeft niet kunstmatig ver hoogd te worden door er competitie wedstrijden van te maken. Aan de competitie om den Internatio nalen beker wordt door 5 landen deel genomen. Wat die landen tot dusver in die competitie verricht hebben ,kan blij ken uit het hieronder volgende staatje. Tsjecho Slowakije 2 110 4—2 3 Italië 3 111 5—5 3 Hongarije 1 1 0 0 53 2 Oostenrijk 3 1 0 2 4—7 2 Zwitserland 10 0 1 2—3 0 Dat er aan een goed georganiseerde internationale competitie voor clubelf tallen meer behoefte bestaat dan aan een voor vertegenwoordigende ploegen wordt in den laatsten tijd meer cn meer duidelijk. Eenigc jaren geleden was er zco omstreeks Nieuwjaar steeds een druk internationaal verkeer. Vccral in de Zuidelijke landen werden dan belang rijke internationale clubwedstrijden ge speeld. wedstryden. die men niet steeds als een pretje beschouwde, doch waar bij men zich beyverde om zoo goed mogelijk te spelen. Die wedstryden zyn van onberekenbaar nut geweest voor het spel in die Zuidelijke landen. In Spanje heeft men b.v. het goede van de z-g. „Weensche stijl" overgenomen, zen der in de fouten van h:; Weensche spel teveel samenspel en te weinig schot te vervallen. Het aantal internationale clubwed stryden wordt echter in de laatste ja ren steeds kleiner, wat te wijten is aan de omstandigheid, dat de clubs het zich liever zoo gemakkelijk mogelijk maken en wel gasten willen ontvangen doch geen retourwedstrijden willen spe len. De bezoekende clubs vragen daar door steeds grooter wordende vergoedin gen. Aan het eind van 1927 hebben verschillende Zwitsersche clubs b.v. on derhandelingen met buitenlandsche elf tallen gevoerd doch men vroeg vergoe dingen van 3 a 4000 gulden voor een enkelen wedstrijd. Treft men goed weer. dan ,J? dat wel te betalen doch dc ri sico van slecht weer. is zóó groot, dat de clubs cp dergelijke aanbiedingen niet meer kunnen ingaan. Had men een ge regelde competitie tusschen de leidende clubs uit verschillende landen, dan zou men door het spelen van uit- cn thuis wedstrijd en 't risico belangrUk kunnen verminderen. Bovendien zouden derge lijke competltieweastryden ook bü min der goed weer wel belangstelling trek ken. De competitie om den Midden-Euro- peesc'nen beker, georganiseerd op initia tief van Hugo Meisl. is een goedbedoel de poging in die richting. De 'liceren hebben daarbU onderling we! een beetje ruzie gekregen waarvan zelfs een boy cott van de Oostcnryksche voetbalsport der Tsjecho Slowakije het gevolg is, doch dat komt doordat men by deze wedstryden wel een beetje teveel aan politiek lieeft gedacht. Men bedenke voorts, da; alle begin moeiiyk is. Het is jammer, dat we in Nederland nu eenmaal opgescheept'zitten met een competitiesystecm. dat de sterke elftal len tot het midden van der. zomer in beslag neemt. Had men een hoofdcom petitie dan zou er zeker tUd ger.oeg beschikbaar zijn vcor een competitie met sterke Belgische en Duitsche elf tallen. Dergelijke wedstrijden zouden ken doch ook van groote betec'.cenis voor de ontwikkeling van het spel kun nen zijn. Vermoedelijk zou men in België voor 'n dergelijke competitie wel wat voelen, daar men daar gaarne elke gelegenheid tot verbetering van het spel benut. De resultaten der door de Belgen in het afgeloopen jaar gespeelde internationale wedstrijden zijn niet fraai, met kracht wordt dan ook gewerkt om daarin ver betering te brengen. Voor den morgen te spelen wedstrUd tegen Oostenrijk in Brussel lieeft men een beroep gedaan op Jonge krachten. Indien er ter elfder ure geen verandering meer in de ploeg komt, dan zal België morgen in het veld gaan met een ploeg, waarin niet minder dan vijf debutanten n.l. van den Berghe. Coenegracht, Heyse en de beide Lendcnt's. Het is zeker een merk waardigheid. dat een vleugel van een internationaal elftal gevormd wordt door twee spelers, die den zelfden naam dragen, die ook voor dezelfde club spe len er. die toch geen familie van elkaar zyn. Men heeft het blijkbaar niet aan gedurfd ook voor de beide achterspelers. Dr. Swartebroccks cn Timmermans, jonge krachten te nemen, niettegen staande men de overtuiging heeft, dat men wel jonge spelers heeft, die dit tweetal overtreffen. Om echter met een geheel uit debutanten samengestelde ploeg tegen OostenrUk in het veld te komen zou wel een wat al tc groot waag stuk zijn. In België neemt men geen byzondere maatregelen ter voorbereiding van het elftal voor de O'.ymipschc voetbalwed strijden. Dc internationale wedstryden rullen vrywel de cenige voorbereiding zUn. men kan derhalve begrUpen. dat men met meer dan gewone belangstel ling het resultaat van de proefnemingen van de Belgische elftalcommissie te gemoet ziet. Groot verwachtingen heeft men var. R. Ledent. die zich in den laat sten tyd tot een buitengewoon pro ducts aanvaller heeft ontwikkeld. Hij beschikt over een goed schot cn maakt dan ook in de competitie voor dc Luüc- sche Standart heel wat doelpunten. Eigenaardig is het voorts, dat waar vroeger het vertegenwoordigend elftal der Belgen hoofdzakelijk werd samen gesteld uit spelers van Brussel en Antwerpen. In dit elftal slechts drie spelers uit deze sleden een plaats heb ben gevonden, de rest zyn provinciale spelers. Ook in België schynt het spel van de groote steden door dat van de provincie te worden overtroffen, een verschijnsel, dat men ook ln vele andere landen waarneemt- Alleen in Oosten rUk blijft het spel Sn de hoofdstad nog op voor de provincie onbereikbare hoogte. In een Belgisch sportblad las ik dezer dagen iets, dat waarschUniyk niet van algemeene bekendheid is. Do voorzitter en de secretaris van den Konlniyken Belgischen V. B. overhandigden dezer dagen aan de Belgische Koningin een cheque ten gedrage van 80.000 frs. welk bedrag door den bond vor liefdadig heid bijoen gebracht was. In ht-t onder houd, dat beide heeren met de Koningin hadden, bleek dat de Koningin met tal van byzonderheden van het Belgische voetbal op dc hoogte was. ze vertelde daarbij ook. dat een harer zoons zc'.l een goed voetballer geweest was en thans nog met groote belangstelling het spel volgt. De Koningin doelde hierbij op Kroon prins Leopold, die destyds back ge speeld heeft voor dc bekende Leopold Club in Brussel. Ook <ie Engclsche kroonprins heeft we! eens wat aan voetbal gedaan, hij voelt zich echter veel meer aangetrok ken tot de paardensport, zoodat ver moedelijk de toekomstige Koning der Belgen wel de eenige kroonprins zal zijn. die met succes voetbal gespeeld heeft. C. J. GROOTIIOFF. Bilthoven, 7 Januari 1928.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11