SPOORWEGONGELUK TE ZANDVOORT LOCOMOTIEF VAN EEN PERSONENTREIN KON NIET TOT STAAN GEBRACHT WORDEN. GROOTE VERWOESTINGEN OP HET PERRON EN IN HET KANTOOR VAN DEN STATIONSCHEF DE MACHINIST AAN ZIJN WONDEN IN HET ZIEKENHUIS OVERLEDEN. OOK EEN ZANDVOORTSCHE VROUW GEDOOD. VERDER NOG VERSCHILLENDE LICHT GEWONDEN De eerste berichten. Zaterdagnamiddag te half zes is op het station te Zandvoort een ernstig spoor wegongeluk gebeurd dat helaas aan twee menschen het leven heeft gekost terwijl schillende gewonden naar het gast huis zijn gebracht. Hoe het precies in zijn werk is gegaan is nog niet te zeg gen. omdat het officieele onderzoek nog niet afgeloopen is. Een feit is het. dat de personentrein, die te 17.11 'van Haarlem naar Zandvoort vertrok, in het Zandvoortsche station niet op de nor male wijze tot stilstand gebracht kon worden, maar met een vaart van 25 of 30 K.M. een stootblok vernielde en tenslotte in het kantoor van den sta tionschef terecht kwam, waar de zware locomotief tot staan is gebracht. Dit gebeurde om even voor half zes. Een kwartiertje later stond de sobere mededeeling van dit noodlottige feit al op ons nieuwsbord. Toen was onze foto graaf, de heer Hezemans, al met zijn „Buick" in aantocht om met onze ver slaggevers naar het Zandvoortsche sta tion te trekken. In motregen en mist ging het naar Zandvoort. Onze fotograaf, die wel een snel, maar ook een voorzichtig rijder is, moest op de Zandvoortsche laan wel dubbel op passen, omdat het zeer donker op den weg was en er niettegenstaande de nieuwe bepalingen van de Motor- en Rywielwet nog steeds 's avonds ve hikels over den weg sukkelen, die van achteren (en ook wel van voren) óf niet óf zeer onvoldoende verlicht zijn. Daar bij schijnen vele bestuurders ervan nog steeds niet te begrijpen, dat het in hun eigen belang en dat van anderen drin gend noodig is om altijd aan den rech terkant van den weg te rijden. Die moe ten eerst door aanhoudend claxongeluid tot hun plicht worden geroepen Van den omvang van het ongeluk was ons nog niet veel bekend. In ieder geval bereidden we ons maar op het ergste voor, want reeds tusschen Aerdenhout en Bentveld ontmoetten we kort achter elkaar de twee bekende ziekenauto's van den heer Mathot, waarmee gewonden naar Haarlem vervoerd worden. Hulde yoor deze zeer spoedige hulp! Op het Zand voortsche station. Toen we op het ruime Stationsplein te Zandvoort arriveerden, zag het daar zwart van de menschen. Het dorp was uitgeloopen. 't Was als bij een storm als een schip nabij de kust in nood verkeert. De politie had, onder leiding van den Commissaris, den heer Lovink, uitsteken de ordemaatregelen genomen. Wie niet op het station te maken had, werd aan den ingang geweerd. De vertegenwoordigers der pers wer den evenwel, zoowel door de politie als door de spoorwegautoriteiten, allerhof felijkst bejegend. Dat hebben we waar lijk wel anders bijgewoond bij de spoor wegongelukken aan de Vink en onder Rijswijk. Ons werd op het Zandvoort sche station niet de minste moeilijkheid in den weg gelegd. Overal mochten we cms vrij bewegen. Aan de autoriteiten da ai-voor hulde. De chaos in Het kantoor van den chef. De op hol geslagen locomotief Het perron bood vlak bij het stations gebouw een aUerzonderlingsten aanblik De zware locomotief No. 1504 stond voor een flink gedeelte midden in het kantoor van den stationschef, waar alles totaal vernield was. Van de tafels en stoelen was niets meer te zien. Alleen de klok aan den wand was gespaard; die tikte rustig voort alsof er niets ge beurd was Natuurlijk schoot het ons in de ge dachten; „als hier de chef eens gezeten had!" Hij zou ongetwijfeld vermorzeld Zijn! De chef, de heer J. W. H. de Winden, was evenwel reeds zes weken wegens ongesteldheid afwezig. Juist op dezen Maandag zou hij zijn werk weer her vatten. Op hef hevig geraas, dat de botsing veroorzaakte was hij evenwel uit zijn woning, aan den voorkant van het sta tionsgebouw gelegen, naar het perron gesneld. De waarnemend chef, de heer P. H. Bossers. was op het oogenblik van de botsing juist boven op het bordes van bet stationsgebouw. Deze deelde ons ptede, dat hij, staande op het bordes, Hoe ver de locomotief doorreed. het ongeluk zag aankomen, want zoo vertelde hij ons ,,de trein kwam niet zooals gewoonlijk met een kalm gangetje van vijf K.M., maar met een vaart van minstens 25 of 30 K.M. het station binnenrijden. En er kon door den machinist, H. de Beer uit Haarlem, blijkbaar niets gedaan worden om de vaart van zijn locomotief te verminde ren. Hij gaf onophoudelijk noodsignalen met de stoomfluit, zoodat ik begreep dat er een ernstig ongeluk stond te gebeu ren. En dat kwam dan ook! Het don derend geweld reed de locomotief eerst met haar schoorsteen tegen de ijzeren overkapping van het station, dat aan de zen kant geheel verbogen en gebroken werd, evenals de schoorsteen van de lo comotief. Toen botste deze tegen het stootblok aan, sloeg dit uit elkaar en schoof gedeelten ervan met zich mee. Nog was haar vaart niet getemperd! Met een ontzettenden slag reed de lo comotief den muur van het kantoor van den stationschef kapot en drong het kantoor binnen. Op hetzelfde oogenblik zag ik een groote vuurkolom uit de lo comotief naar boven stijgen en de ont snappende stoom maakte een ontzettend lawaai Toen zag ik de passagiers uit den trein springen en angstig naar den uitgang hollen. Een oogenblik was er een paniek onder de reizigers. Oogen- blikkelijk heb ik toen telefonisch de hulp van de politie en van den genees kundigen dienst ingeroepen en telefo neerde ook naar Haarlem om hulp". De slachtoffers. „En hoe is het met de slachtoffers?" vroegen we. „Ja, dat is erg", zoo antwoordde de heer Bossers. „De machinist H. de Beer uit Haarlem, werd bewusteloos naast de machine op den grond gevonden; hij was cr blijkbaar afgesprongen en daarbij op zijn hoofd terecht gekomen. Hij heeft tenminste een hersenschudding gekre gen. De leerling-machinist P. Bakker, ook een Haarlemmer, was meer ontsteld en geschrokken dan dat hij gewond was. In den trein zat de spoorwegwerker Keur met zijn vrouw. Die zijn het slachtoffer van vakkennis geworden. Als man van het spoor hoor de Keur. wonende Potgieterstraat te Zandvoort. dadelijk de noodsignalen van den machinist. Hü sprong uit den wag gon. evenals zijn vrouw. Keur zelf kreeg alleen letsel, maar zijn vrouw is aan het eind van den trein dood op het perron gevonden". Tot zoover de mededeelingen van den heer Bossers. De ruïne. We namen daarop. terwijl onze fotO' graaf links en rechts kieken maakte en telkens het station in een helblauwen gloed van magnesiumlicht zette, de si tuatie eens op. Het draaibare voorstel van de locomotief was met de twee wie len geheel verdwenen. Die moesten er gens anders onder de machine liggen. De tender was achterover gezakt, De lo comotief stond tot aan de koperen statie- dom in het kantoor van den chef. In het kantoor was het natuurlijk een on beschrijfelijke chaos. De zware wielen van de locomotief waren diep in den grond gegroefd zoodat ook aan het per ron groote schade is toegebracht. Aan den trein was niets beschadigd. Alleen de goederenwagen en het eerste perso nenrijtuig. bestaande uit eerste- en tweede klasse coupés waren gedérail leerd. Onder de machine lagen nog de gloeiende kolen. Wie had die uit den vuurhaard ge haald? BUna op hetzelfde oogenblik kregen we het antwoord. De Commissaris van Politie trad op ons toe. „Wilt u", vroeg hy, „een woord van lof in uw verslag toezwaaien aan een eenvoudigen Zanö- voortschen jongen Hoogendijk genaamd? Terwijl de leerling-machinist natuurlijk heelemaal overstuur op het perron heen en weer liep en naar zijn maat zocht, dien hij blijkbaar dood waande, snelde Hoogendijk naar de locomotief en ging dapper, met gevaar voor zijn eigen leven, de brandende kolen uit den vuurhaard halen. Daarmee heeft hij ongetwijfeld verder onheil voorkomen; in ieder ge val kon toen de ketel niet meer sprin gen. Een flinke jongen, nietwaar!" Trouwens, Zandvoort bezit, zooals be kend, neg meer ferme kerels. De leden van de Zandvoortsche Reddingsbrigade onder leiding van Dr. Willems en de Zandvoortsche Brandweer onder aan voering van den opperbrandmeester Van den Bos hebben de leden van het Roode Kruis en andere eerste-hulpmen- schen kranig meegeholpen, o.a. bij het verbinden en vervoeren van gewonden. Ook de geneesheeren Tiggelaar, Gerke en Niekerk verleenden hun hulp. In den Ongevallenwagen der Spoor wegen, waarmee de Roode Kruisman nen naar Zandvoort reden, zaten ook eenige geneesheeren van elders, name lijk Dr. A. A. G. Land en Dr. J. Ph. Joosten Hattink uit Haarlem en Dr. Haasdorf, tijdelijk te IJmuiden geves tigd. Dr. Joosten Hattink ging op verzoek Zaterdagavond naar de woning van de zoo wreed getroffen familie Keur, om dat ook het dochtertje dringend hulp noodig had. Zü was loopende naar huis gegaan, maar gaf daar teekenen van een lichte hersenschudding; zij ging braken en raakte daarna bewusteloos. Ook de zoon van den heer Keur had wonden" aan zijn knie gekregen. Wie gewond werden. Elders is reeds medegedeeld, dat de machinist H de Beer, Zondagmiddag in het St. Elisabeth's gasthuis te Haar lem overleden is zonder tot bewust zijn te zijn gekomen. Het Zandvoortsche slachtoffer is juf frouw Elisabeth Kuiper, echtgenoote van Arie Keur. oud 41 jaar. wonende Pot gieterstraat 72, te Zandvoort. Zij had een ernstige schedelbasisfrac- tuur gekregen. Van Dr. Willems vernamen we de na men der slachtoffers en den aard van hun verwondingen. Die zyn als volgt: Arie Keur, wonende Potgieterstraat te Zandvoort, hoofdwonde. Boelen, wonende Stationsplein 13 te Zandvoort, rechterschouder-fractuur en geblesseerde linkerknie. G. Koster, te Beverwijk, gebroken knieschijf. De heer Koster ging zyn grootmoeder, de weduwe Bos, Koning straat te Zandvoort, opzoeken. Mevrouw C. M. SchwantjeVerheus wonende Burgemeester Engelbertstraat 23 te Zandvoort. kneuzingen en ver wondingen aan drie vingers van de linkerhand. Mevrouw Neyts. Zeestraat 34 te Zand voort. ontvellingen in het gelaat. Bos, postambtenaar te Zandvoort, ontvellingen. E. Keur, Pakveldstraat te Zandvoort, gekneusd dybeen. Dochtertje van Keur, Potgieterstraat te Zandvoort, zenuwoverspanning. P. Bakker, leerling-machinist, wonende Meidoornplein te Haarlem, zenuwover spanning. Loodsteen. Zeestraat 45 te Zandvoort, wonde aan de knie. Deze laatste kreeg die verwonding, omdat ook hy uit den nog rydenden trein sprong Hy is er dus wel buite .- gewoon goed afgekomen. De belangstelling. De tijding van dit ongeluk verspreidde zich aLs een loopend vuurtje door het dorp. Zooals we reeds opmerkten was een groot gedeelte van Zandvoort's Inge zetenen op het Stationsplein verzameld. Heel spoedig waren de Burgemeester, de heer H. van Alphen. de Commissa ris van Politie, de heer Lovink, met de beide inspecteurs en het raadslid Forrer aanwezig, evenals de heer H J. Klein, oud-wethouder van voormalig Schoten,. De situatie op het Zandvoortsche station. De meesten onzer lezers zullen met de situatie op het station te Zandvoort wel bekend zyn. Het is een zoogenaamd kop-statlon. De sporen loopen dood. De treinen die aan komen, moeten weer van het zelfde spoor vertrekken. Daarom ryden de lo comotieven dan langs een hulpspoor om. Aan beide kanten van het perron ry den treinen. De sporen die doodloopen, worden van het perron dat voor het eigeniyke stationsgebouw ligt gescheiden door zware stootblokken. Herhaaldeiyk Is het perron tusschen de stootblokken en het stationsgebouw vol reizigers. Vooral in de drukke zomermaanden. Als toen eenzelfde ongeluk gebeurd zou zyn Er zyn verschillende kopstatdons in ons land, waar de situatie ongeveer ge lijk is aan den Zandvoortschen toe stand, Van ongelukken doordat treinen niet kunnen stoppen is evenwel zeer zel den iets gehoord. Het ongeluk dat nu plaats had heeft evenwel aangetoond, dat dit gevaar onder de oogen gezien moet worden, omdat de stootblokken niet in staat zyn om een trein waarvan de remmen niet in orde zyn, op te van gen en tot staan te brengen. De trein, waarmee het ongeluk ge beurde, vertrekt te 5.11 (17.11) uit Haarlem. Dit is een stoomtrein, die aan sluiting geeft op den electrischen trein Amsterdam—Rotterdam die 4.45 (16-45) uit Amsterdam vertrekt. Meestal zitten iii dien trein de Zandvoorters, die in Amsterdam werken, maar omdat het Zaterdag was waren de meesten reeds vroeger naar huis gekomen. Vandaar dat het aantal reizigers hoogstens 60 a 70 bedroeg. Op andere dagen is dit eeni ge honderden. De kamer van den chef. In de kamer van den stationschef, waarin de locomotief reed, is het een geweldige ruïne geworden. De locomo tief staat tot ver over het midden. Zy heeft het stootblok voor zich uitgescho ven. Dit raakt byna den achterwand. Ook de glazen voorwand is losgerukt en staat nu achterin. Stoelen, tafel en verder meubilair is in stukken geslagen. Direct na het ongeluk stond de kamer vol damp. zoodat het onmogelyk was. uit den chaos de brancard en de ver- bandkist te halen, zoodat men alleen de verbandkist uit den trein ter beschik king had. Hoe juffrouw Keur om het leven kwam. De heer E. Keur, wegwerker aan de spoorwegen, wonende Pakveldstraat te Zandvoort. zat met de familie Keur. waarvan de vrouw het leven verloor, in dezelfde coupé Hy deelde ons mede. dat daar acht personen zaten, waaronder Keur en zyn vrouw met twee kinderen, een Jongen van 13 en een dochtertje van 11 jaar. De trein reed z'n gewonen gang. ongeveer 25 a 30 K M. Even voor- by het seinhuis gaf de machinist het noodsignaal. E Keur vroeg aan z'n col lega, die by de deur zat. of hy kijken wilde, wat er was. Deze deed het en riep: „Er gebeurt een ongeluk. Bet, spring". De trein verminderde geen vaart. By het perron sprong eerst Keur. toen de jongen, daarna het meisje en als laatste de vrouw. Verteller zelf bleef zitten, tot de schok kwam en sprong toen ook. na dat hy een oude dame en een heer had laten voorgaan. HU kwam te vallen, doordat hy over een vrouw, die op het perron lag, moest springen en kneusde zyn heup vry ernstig. Toch wist hy zün collega Keur en diens vrouw nog te be reiken De vrouw was al dood, den man legde hy wat beter. Ook haalde hy een dame, die over het perron en de rails hing nog naar boven. Toen waren zyn krachten uitgeput en moest hy naar huis gebracht worden, waar Dr Tiche laar hem verbond. De 13-jarige Jongen bleef by z'n vader, maakte van zyn Jas nog een rol en legde hem die onder het hoofd. Het dochtertje van Keur was na he* ongeval erg over stuur, maar bleek toch met gewond te zyn. Keur was Zondagmorgen a-eer in zooverre hersteld, dat hU den burge meester kon ontvangen en spreken. Het onderzoek. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp is Zaterdagavond onmiddellijk begonnen, Reeds schreven wy dat do commissaris van politie en de burge meester op het station waren. Eenige Inspecteurs en agenten hielpen bU het afnemen van de verhooren van ver schillende spoorwegmannen en oogge tuigen Dienzelfden avond kwam ook nog de substituut-officier van Justitie Mr. W. M. Paardekooper Overman om zich van de omstandigheden waaronder het ongeluk heeft plaats gehad, op do hoogte te stellen. Ook waren er verschil lende spoorwegautoriteiten die met de Justitie den toestand van de locomotief opnamen. Het bleek dat niet alle rem men aangezet waren. Daaruit mag evenwel niet afgeleid worden, dat door den machinist niet alles gedaan is om den trein tot stilstand te brengen. Im mers is het mogelijk dat remmen die aangezet waren door den vreesciyken schok weer losgeschoten zijn. in elk ge val moet wel waarschyniyk zyn, dat do Westinghouserem niet goed gewerkt heeft. Opmerkeiyk is evenwel, dat bij het voorbUryden van het station Over- veen nog geremd is, zoodat het defect aan de rem dan ontstaan moet zyn tusschen Ovorveen en Zandvoort. De looomotief en de tender werden Zaterdagavond door de Justitie „in bo- slag genomen". Dat wil zeggen, voor- looplg mocht niets gedaan worden om ae ruïne op te ruimen. Alleen werd ver lof gegeven om de twee ontspoorde wa gens weer in het spoor te brengen, zoo dat verder het treinverkeer weer on gehinderd kon plaats hebben De leerling-machinist P Bakker was door het ongeluk zoo overstuur, dat hU Zaterdagavond nog niet in staat was om een aaneengeschakeld verhaal van het gebeurde te geven. Ook Zondag was hy den zenuwschok nog niet te boven. Het onderzoek heeft al uitgewezen, dat. dc machinist niet van zijn machine gesprongen is, Tot het laatst is hy op zUn post gebleven. De Justitie heeft het ongeval weer eenlgszins gereconstrueerd cn toen is komen vast te staan dat de machinist, toen de locomotief tegen het stootblok botste, van dc machine gesla gen is. Ook de machinist overleden. Toen we Zondagmiddag vier uur even telefonisch aan het Sint Elisabeth'* Gasthuis naar den toestand van den machinist, den heer H. de Beer, infor meerden, vernamen we de droeve tüding dat hü juist een uur te voren aau de gevolgen was overleden. Ook deze mededeeling schreven we dadeiyk op ons nieuwsbord. waar zy door de vele voorbijgangers met deernis go- lezen werd. De overleden machinist H. de Beer, wonende Staringstraat 0 te Haarlem, was 48 Jaar oud. Hy laat een vrouw en twee kinderen achter. De 20-jarige zoon is in Den Haag op kantoor, het 12-Jarig» dochtertje gaat nog op school. Van het St. Elisabethsgasthuls zal bet ïyk overgebracht worden naar Den Haag. waar Woensdag de begrafenis plaats vindt. Het ïyk van juffrouw Keur Is naar Een huldigings commissie. Eenige ingezetenen van Zandvoort trachten een comité te vormen, met het doel Hoogendijk en Visser een stoffelijk biyk van hun dankbaarheid te geven. Ook hoopt men. dat de directie der spoorwegen zich niet onbetuigd zal lo ten. pe verwoestingen in bet stationsgebouw,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5