VOOR DE LUISTERVINKEN RADIO-PROGRAMMA NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 14 JAN. 1928 Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! Een goedkoopc conus-type luid spreker welke zelf vervaardigd kan worden. Vele radio-enthousiasten zijn den heer Jay Hollander dank verschuldigd voor de constructieve gegevzns dezer co nische luidspreker, zonder dat het noo- dig is hiervoor groote onkosten te ma ken. Waar het me niet onbelangrijk voorkomt omtrent deze gegevens iets meer te vertellen aan de luistervinken van Haarlem's Dagblad, neem ik hier onder, op hetgeen hij in Radio News vermeldde. Sedert het op de markt verschijnen van het conische luidspreker type met papieren trilplaat, neemt deze een eer ste plaats in onder dergelijke apparaten en heeft bewezen de beste geluidsweer gever te zijn. Doch de prijs der handels typen is vrij hoog inderdaad hoog genoeg, om ze bijna buiten het bereik van den bur german te stollen. Eenigen tijd lang heeft de schrijver het vraagstuk onder de oogen gezien om voldoende midde len bij elkaar te krijgen om een dezer eenheden te koopen en toen hij eindelijk ontdekt had, dat zulks bijna onmoge lijk was, besloot hU er een te bouwen, daar dat de cenlge manier leek om zijn doel te bereiken. Voor ontvanger ge- Ixruikte hij een detector met weerstand gekoppelde versterker. Toen hij een hoeveelheid radlo-be- noodlgdheden had gekocht, ging hij eens naar zijn werkbank. terwijl hij droomde van de conische luidspreker, toen hij door een denkbeeld werd ge troffen. In zijn bezit was een lafnpekap, een kandelaar, een hoeveelheid oud teeken papier cn een ontvanger. De lampekap deed hem het idee aan den hand. Men bevestig® eerst een stuk zwaar geelkoper plaat cn snijde een strook van 2 1,2 c..M. breed en ongeveer 92 c.M. lang. deze afmeting ls voor een kegel van ongeveer 30 cM. in doorsnee, hetgeen een goede maat is. Voor een volmaakte weergave zal een kleinere afmeting geen goede resultaten geven. Hzt spreekt van zelf. dat. Indien een absoluut zuivere weergave wordt verlangt; de kegel min stens 2.40 M. in doorsnee zou moeten zijn. Hiervan is natuurlijk geen sprake cn voor de kleinere maten, moeten wij afhangen van de vorming van harmo nische golven voor de weergeving dei- zeer lage tonen. Nadat de strook geel koper gesne den Ls, wordt deze tot een zoo volkomen imogel Ijken cirkel gerold. De uiteinden worden verbonden door er een klein stukje onder te soldeeren. De steun stukken worden dan gemaakt voor de klankeenheid. Deze bestaan uit drie of vier zware metaaldraden aan de onderzijde van den ring gesoldeerd en ingebracht ln de richting van het mid delpunt.. waar ze weer op een tweede koperen ring worden gesoldeerd, veel gelijkend op de eerste, uitgezonderd dat de doorsnede van dien aard is. dat die goed past om het kastje van den te gebruiken eenheid. BU dezen tweeden ring behoeven de einden niet tegen elkaar gesoldeerd te worden, doch er kan een veer om het achtereinde bevestigd worden en met en stelschrocf uitgerust ter regeling der spanning van de trilplaat. De schrijver beproefde dit denkbeeld op zij» eerste luidspreker, doch bevond, dat het voor een goede werking onnoodig was. Dan wordt de kogel gemaakt. Als de doorsnee van 30 c-M. er aan wordt be vestigd. moet de straal van den kegel 20.G c.M. zijn. Dit geeft de voltooide ke gel een diepte van ongeveer 10 c.M. liet welk volt'locnde is voor de practijk. Nadat dc cirkel Ls gesneden, wordt er nog oen cirkel ge teekend met een straal, die 2 1/2 c.M. minder is; dit, geeft het punt aan, waarop het papier ge vouwen moet worden over den koperen ring. Zie afbeelding. Op deze stippellijn mete men een af stand uit over een snaar van 18 c.M. Dit geeft de punten aan. waarop het. papier moet gesneden worden om den kogel te vormen. Er worden lijnen door deze punten getrokken naar het mid delpunt en dan wordt het papier er langs afgesneden. Om het papier aan den koperen ring te bevestigen, worden er kleine V's in den rand gesneden, ongeveer elke dertig graden rondom den omtrek vanuit den rand van het papier naar den stippel len. hetgeen 2 12 c.M. dichter bij het middelpunt is. Een groot aantal zeer kleine V's zullen betere resultaten ge ven dan een klein aantal groote. De schrijver gebruikte een prima kwaliteit photoplakpasta om het papier op den koperen ring te plakken en hot voldeed uitstekend. Schellak ls ovenwei beter. Dan volgt de installatie van de verbindingsstang tusschen den kegel en de te gebruiken eenheid. Een stuk ronde Uzerstaaf voldoet uit stekend als er geen stuk koperslaaf be schikbaar Ls. De bevestiging er van aan de trilplaat ls zeer eenvoudig. Men zorge voor een goede stevige verbin ding. doch de oppervlakte, gebruikt voor de verbinding moet tevens zoo klein mogelijk zijn. Men zorge dus dat het gebruikte soldeer zoo weinig moge lijk van de trilplaatruimte bedekt. De bevestiging aan den kegel is niet zoo eenvoudig. Schrijver gebruikte 2 kleine geelkoperen kegels van 5 c.M. doorsnee, één aan den buitenkant van het punt van den papieren kegel en de andere aan den binnenkant. Daarna werd de verbindingssteaf met een goed van draad voorzien uiteinde door moe ren aan deze kegels bevestigd. Zfj die niet veel tijd willen verspillen inet het maken van het andere paar kegels en de draadstaaf, kunnen den bus-staaf en een beetje goed verspreide zegellak ge bruiken. Het uiteinde van de staaf kan gebogen worden om plat te liggen aan den buitenkant van den kegel, daarna vastmaken dor pl.m, 5 cJd. van de op pervlakte van den kegel ln gesmolten zegellak te dompelen. Een beetje oefe ning maakt dat de bouwer den kegel in dc lak zwaait zoodat het er zeer vak kundig uitziet. De afwerking geschiedt door een paar druppels was aan den binnenkant van de punt van den kegel te doen, waar de draad er door heen komt. Nu wat de eenheid betreft. De tweede koperen ring werd gemaakt om mooi om den buitenkant van de kast te passen. De ontvanger schuift hierin en de tril plaat met de uitbreiding wordt bevestigd. Men denke er om, dat als de verbin dingen met den kegel en de trilplaat niet met geheel zuivere hoeken worden gemaakt, hieruit veel storingen kunnen ontstaan. De muziek zal gelijken op het geluid van een lier, als de hoeken niet recht zijn. Als de tweede phase van den versterker wat heesch is, zal de kegel in het geheel niet helpen in de helderheid van de geluldsweergeving. De kans be staat dat de trilplaat zichzelf steeds zal terugstooten tegen de poolstukken der magneten die een mooi metaalachtig jengelend geluld geven. Dit wordt ver beterd door het aanbrengen van een paar dunne reepjes koper geplaatst tus schen den rand der trilplaat en zijn lager rondom de ontvangkast. Het dunste metaalplaatje behoort hiervoor gebruikt te worden. Men snijde 2 of 3 cirkels ervan, net genoeg om aan den rand van de kast te passen, waar de trilplaat rust. Een paar proeven zul len het Juiste aantal, dat gebruikt moet worden aangeven. Men houde de tril plaat zoo dicht mogelijk bij de poolstuk ken. Wat de afwerking betreft, hiervoor koope men wat decoratief lint. dat ge woonlijk gebruikt wordt voor de eigen gemaakte lampekappen. Een stuk daar van bedekt den rand van den koperen cirkel, waar het papier op den kegel is geplakt. Dit verhoogt het aanzien van het geheel enorm. Is het geheel gereed, dan zal men zien, dat men niet alleen een sierlijken, doch ook een zeer goeden luidspreker in zijn bezit heeft gekregen Bij de vervaardiging hiervan wensch ik u veel succes. HET KöRTING PLAATSTROOM- APPARAAT. Door de zeer groote welwillendheid van de firma Körting en Mathlesen te Amsterdam werd ik in de gelegenheid gesteld kennis te maken met een door haar in den handel gebracht plaat- stroomapparaat. Evenals in de bijgevoegde brochure wordt vermeld, wijkt dit plaatstroom- apparaat van de andere ln den handel zijnde af door lo. de vaste annodespan- ningen; 2o. doordat practisch geen spannlngs- verval voorkomt; 30. doordat men naast de 4 anodespan ningen welke vastgesteld zijn op resp. 45. 100 150 en 200 Volt. ook de neg. roosterspanningen direct van het net kan betrekken; 40. doordat de condensatoren na uit schakelen van het lichtnet direct auto matisch worden ontladen. Het geheel is zoo gemaakt, dat uit en Inschakeling van v chillende span ningen geheel zonder gevaar voor den betreffenden persoon kunnen worden volbracht. Bij de serie proeven welke lk hiermede deed. bleek mij dat ik met een apparaat te doen had hetwelk van een dusdanige superioriteit was, als nog niet ln den handel zijnde. Niet alleen, dat van brommen absoluut geen sprake ls. maar de volmaakte wer king en het zuivere instellen der neg rooster-spanning der versterkerlampen in het ontvangapparaat, maken de ont vangst tot een ongekende zuiverheid. Ik kan dan ook besluiten met een geluk- wensch aan de firma Körting en Ma thlesen. welke zulk een apparaat heb ben toegevoegd aan de radiotechniek, teneinde de ontvangst op het hoogst mo gelijke peil te brengen. Haarlem, 13 Januari 1928. JOHN. D. AUKES. ANTWOORD aan den heer J. J. B. te Haarlem. I. Dc redactie van Haarlem's Dagblad geeft één dezer dagen een werkteekenlng uit voor 4 lampstoestel met ingebouw de lampen. Het zal u dan wel geworden. II. Hiervoor is noodlg een l draads antenne van 412 M. lengte. VRAAG betreffende afgestemde Im pedantie. 1. Is het door u beschreven schema geschikt voor korte en lange golf ont vangst zonder spoelen te verwisselen. 2. Indien voor lange golf verlengspoe- len moeten worden aangebracht welk aantal windingen. (Eventueel honigraat spoelen?). 3. Kunnen in dit toestel met succes A 141 lampen toegepast worden. 4. Is met een A 141 lamp nog een trap laag frequent transformatie versterking mogelijk achter dit schema zonder ver vorming. 5. Is de aftakking op de detectorspoel (fig. II) vast of moet deze verplaatsbaar zijn. 6. Moet aan de aansluiting c van den potentio-meter nog neg. roos terspanning aangelegd worden of komt deze direct aan aarde. 7. Welke diameter heeft draad no. 28. 8. Indien dit toestel niet aan het door mfj gevraagde beantwoordt zoudt u mij dan een tamelijk selectief schema willen opgeven van een 2-lampstoestel met A 141 lampen voor korte- en lange golf- ontvangst met ingebouwde spoelen, al of niet met gebruikmaking van een spe ciale schakeling voor de dubbel rooster- lamp, plaatspanning mag niet hooger zijn dan 20 a 30 voet. ANTWOORD: la. Neen, vervorming kan niet optreden door de lamp, doch wel door de transformator, waarbij de lamip de noodige neg. roosterspanning moet hebben. lb. Een toestel met afgestemde enpe- dantie is zeer zeker en zelfs speciaal voor lange en korte golf-ontv. ngst. 2. kunt ln serie honigraat spoelen bezigen, staande in 2 telefoonbussen. De waarde moet u even uit probeeren. 3. Ja, u kunt hiervoor A 141 lampen gebruiken. 4 A 141 is voor laag freq. versterking niet geschikt, gebruikt u liever hiervoor B 105. 5 aftakking van detector is vast. pl.m. 45 V. in uw geval 25 V. 6 Neg. rcc:terspanning niet aan po tentiometer, direct aan 't roosterbatterij. 7. Draad no. 28 is 0.3 dubbel katoen geworden. 8. Toestel -eer geschikt voor u. vooral wegens zeer groote selectiviteit. Wensch u veel succes met proefnemingen. ANTWOORD aan den heer H. J. B. te Haarlem. De redactie van Haarlem's Dagblad geeft een dezer dagen een schema voor 4 lamps ontvanger met In gebouwde lampen uit. Wacht u zoolang dan zal het u geworden. ANTWOORD aan Mevr. D. H. P. B. te Haarlem. Hierbij 't gevraagde sche ma. 't Is een zeer gevoelig en selectief één lamps ontvangtoestel met indue,tig- ve koppeling tusschen antenne, rooster en anodekring. ANTWOORD aan den heer R. te Haarlem. De redactie van Haarlem's Dagblad geeft een dezer dagen een werkteekening uit voor een 4 lamps ontvanger met ingebouwde lampen. Wacht u nog even, dan zal het u ge worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. ACCUMULATOREN Laad- en reparatie-inrichting voor elk fabrikaat. H N. FISCHER BAKENESSERGRACHT 9 HAARLEM TELEF. 140=»7 ZONDAG 15 JANUARI HILVERSUM 1060 M. 10.30 V.P.R.O. Uitzend, u. h. Geb. der Vrfjz. Godsdienstigen te Soest. Spr. Ds. M. C v. Wyhe. Mej. C. de Bussy, zan geres. 12.30—1.30 N.O.V. Luchmuziek o.l.v. Is. Trytel. 1.30—2.30 N.O.V. Concert. Meta v. TielSchmidt, alt. Huib. v. d. Burg, altviool. J. R. Gravelotte, pianobegel. 2.304.30 Orkestconcert N.O.V. Ope rettemuziek oJ.v. Willy Llblszowskl. 5.007.00 Concert door het omroep orkest. Mia v. d. Eynde, sopraan. 8.00 Persber. 8.10 Symphonieconcert door het Utrechtsch Stedelijk Orkest o.l.v. Evert Cornells. Stephan Bergmann. plano. I. d. pauze houdt Anna van Gogh—Kaul- bach een causerie over haar werk „De groote Vijand". HUIZEN, 1840 M. (na 8 uur 1950 M.) 8.30—9.30 N.C.R.V. Morgenwijding, o.l.v. Ds. G. Laarman, Geref. Pred. te Hilversum. Het Chr. Radio-koor o.l.v. J. H. Smit Duvzentkunst te Hilversum. 10.30 K.RO. Uitzending v. d. Kerk dienst in dc Parochiekerk ..H. Gerardus Majelle", te Amsterdam. Het koor der kerk zingt de Missa ..1ste Confessor" van Pierluigi Giovanni da Palestrlna, voor 4st. koor (2 jongens en 2 mannen stemmen), a capella, o.l.v. Jac. Duyves. kapelaan der St. Gerarduskerk. Het Gregoriaansch wordt begeleid door den organist Alph, Bossaers. Preek van J. P. v. Houten, kapelaan der kerk: Opdat ze allen één zijn, gelijk Gij. Vader. In Mij en Ik in U (Joannes 17 v. 21). Na het Offertorium zingt het mannenkoor het 4st. ..Ave Verum" van Ludovico Viadana (1564—1627). Na het H. Mis offer wordt gezongen het vijfst. (2 jon gens en 3 mannenstemmen) „Laudate „Domlnum". v. P. G. Palestrina. Als slot wordt op het orgel gespeeld ..Pre lude. Fugue. Variation", op 18 van C. Franck. De wisselende Gregoriaansche zangen bezingen vooral liet Koning schap van Jezus, Gods Zoon, in zijn wonderwerken. 12.301.30 K.R.O. Limchmuzick door het Trio Winkels. P. Lustenhouwer, ilano. H. Scholl, viool. O. Hendriks, cello. 1.302.15 Godsdienstonderricht voor ouderen door Prof. D. Bont. 2.304.00 K.R.O. Concert o.l.v. F. v. Diepenbeek in Artis te Amsterdam door de Amsterdamsche Orkestvereeni- &ing. 4.00—5.00 K.R.O. Ziekenuurtje met medewerking van Pastoor L. Will en- borg. Muziek en zang. Prof J. v. d. Wiel van het Semenarle Hageveld -te Heemstede. 5.00 N.C.R.V. Dienst in de Geref. Kerk te Hoogeveen. Voorganger Ds. W Faber. 7.308.00 KR.O. Bijbel-exegese door Prof. Dr. R. Jansen O. P. van de Kei zer Karei-Universiteit tfi Nijmegen. 8.00 K.R.O. Concert. Het K.R.O.-or- kest o.l.v. Martin v. d. Ende. Mevr. v. d. Ende. Mevr. B. Jonckers. sopraan. Joh. Iseke, bas. Spr. Pastoor L. J. Boog- mans: Het Altaar. 10.30 Epiloog van het koor o.l.v. den heer Pickers. Daarna persber. DAVENTRY 1600 M. en LONDEN 361 M 3.50 Concert. Orkest en L. Megane, alt. F. Russell, tenor. 5.40 Vertellingen u. h. Oude Testa ment. 5.506.20 Kinderkerkdienst. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefd. oproep. 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert. Casana Octet. M. Foster, sopraan. E. Marshall, bariton. 10.15 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.20 Morgenwijding. Koorzang en preek. I.052.10 Orkestconcert. 4.055.50 Concert. Homonyme Jazz. 8.35 Circus. 9.05—11.20 Dansmuziek. LANGENBERG 469 M. 8.209.20 Morgenwijding. II.0011.30 Declamaties. 12.201.50 Het Wiener Trio, (piano, viool, cello). '2.50—3.20 Beethoven's pianosonaten. 3.505.20 Orkestconcert. 5.206.00 Gedichtenvoorlezing. 6.457.10 Dansles. 7.20 „Was sich Hebt, das neckt slch", revue. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. K5NIG SWUSTERHAUSEN, 1250 M. 8.20 Morgenwijding. 10.50 Orkestconcert. 4.505.20 Orkestconcert. 7.50 Vroolijke avond. Herta Felden en Ludw. Manfr. Lommei. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 8.35 Morgenwijding, 10.50 Morgenconcert. 12.25 Orkestconcert. 1.35 Orkestconcert. 5.00 Orkestconcert. 7.20 Vroolijke Deutsche Kleinstadt- bilder. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 3.20 Populair Symphonie-concert. 8.3510.35 Orkestconcert. y^OUfs/^.99, tSicocis /iet f/zeuwsfe in Radio. -.y \/aMuf/d/ffe //frsfp///rfgcfr(^r^,car6orrjd (Adv. Ing. Med.) MAANDAG 16 JANUARI 12. Politie ber. 12.352.00 Lunchmuziek. J. Helden, viool. M. v. t Woud, ceUo. G. Verhey, plano. 4.405.55 Kinderuurtje door mevr. Ant. v. Dijk. 6.007.15 Dinermuziek door het Om roep,trio. 7.157.45 Engelsche les voor be ginners. 7.45 Polifcieber. 8.10 Uitzending v. h. Fecstconcert door het Haagsche strijkkwartet. Sam Swaap, le viool. Ar. Poth, 2e viool. Jean Devert, alt. Ch. v. Isterdael, cello. In de Kon. Schouwburg te 's Graven hage, naar aanl. v. h. 10-jarig bestaan van het kwartet. Entr. acte muziek door het Omroep-orkest. Na afloop van het concert concert door het Omroep- orkes o.l.v. Nivo Treep. Persber. 10.15 Concer door 't Omroep-orkest. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. RADIO-MOORS, KONINGSTRAAT 27 TELEFOON 14609, HAARLEM 3 VAKKUNDIG ADRES HUIZEN, 1840 M. (na 7.30 1950 M.) 12.30—1.45 N.C.R.V. Orgelbespeling. N. v. Beelen-organist v. d. Oude kerk in Katwijk a. Zee. 6.157.00 N.C.R.V. Causerie van Ds. Jac. v. Nes te Den Haag: Joodsche feesten. 7.00—7.30 N.C.R.V. Lessen. 7.308.00 Causerie van den omroeper. 8.00 N.CR.V. Concert. Spr. H. M. Bielke: Hoog spel met Suriname. Het Hilvers Mandoline ensemble „Ans et Labor". Z. Koelewijn, bariton. M. Tap- king, pianobegel. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Daventry-kwartet en solisten (tenor, sopraan). I.202.20 Orgelconcert. Ph. Wade, bariton. 2.50 Lezing. 3.20 Concert. *3.25 Vertelling. 3.40 Concert. 3.50 Vocaal concert (sopranr. t l ton) 4.20 Orkestconcert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderurn tje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Radlober. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing. 7.35 Preludes van Chopin (plano). 7.45 Fransche les. 8.05 Militair concert. Orkest en F. Phiüps, bariton. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Act. causerie. 9.50 Nieuwsber. 9.55—11.20 Variété. 10.05 De ceremonie van de sleutels door het le batt. Goldstream Guards. II.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.055.00 Liter, en muzik. matinee. 8.5011.20 Fragmenten van „Wer- ther", opera v. Massenet. LANGENBERG, 469 AL 12.251.50 Orkestconcert. 3.504.20 Wielerwedstrijden. 5.206.20 Kamermuziek (fluit, cem balo). 7.35 Lichte muziek. Werag-orkest. 9.35—10.35 Carnevalszitting. 10.35—11.20 Orkestconcert. Iseglio- kapeL KöNIG SWU STERHAU SEN,1259. M. 11.207.05 Lezingen cn lessen. 7.30 „Gustav Adolf", voor koor, soli en orkest met orgel, Bruch. 9.50—11.50 Jazzsymphonie-orkest. HAMBURG 395 M. 5.15 Orkestconcert. 6.20 Orkestcoi^cert. 7.20 Noorsche avond. 8.30 Vroolijke liederen. Kf: Rick— Jaenicke met pianobegel. 11.20 Sluiten. BRUSSEL, 509 RL 5.20 Concert door het radiotrio. 8.3510.35 Orkestconcert. HEEMSTEDE. VERGADERING R.K. VROUWEN BOND. Donderdagavond hield de afdeeling Heemstede van den R.K. Vrouwenbond een drukbezochte ledenvergadering. Na de opening deelde de presidente mevr. Droog, mede, dat de ZeerEerw. heer Pastoor IJzermans, wegens hooge ouderdom en om gezondheidsredenen als geestelijk adviseur heeft moeten bedanken en dat door Z.D.H. den bis schop van Haarlem in diens plaats benoemd is de WelEerw. heer kapelaan Heskes. Aangespoord werd deel te nemen aan den moedercursus waarvoor men zich alsnog aan kan melden bij mej. A. Pe- perkorn, Kerklaan 115. Nadat het zangkoor ..St.-Agnes" on der leiding van mej. Wille eenige kerst liederen ten gehoore had gebracht, kreeg kapelaan Heskes het woord om een rede te houden over „Een goudmijn ontdekt" waaronder hij de retraite verstond. VELSEN. DE RIOT,KERING VAN DEN KONINGSWEG. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede. dat door een com missie uit den Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland haar bindend advies is vastgesteld inzake het geschil met A. A. van Kaam, aannemer van het rioleeren van bovengenoem- den weg en van den Schulpweg en van daarmede in verband staande werken. Volgens dit advies moet de gemeen te aan van Kaam betalen als saldo van den onderhoudstermijn f 1157.40 en we gens eerder werk en schadevergoeding f 8629,89, totaal f 9850.29 met rente ad 6 pet per jaar. Voor'dit werk werd een crediet toe gestaan van f 55679; hiervan is uitge geven f 37774.55, zoodat nog resteert f 17904.45. De aan van Kaam toekomende gel den kunnen dus nog uit genoemd crediet worden betaald. EEN GESCHENK AAN DE GEMEENTE Door 'de N.V. Scheepsexploitatie-Maat- schappü „de Marezaten" te IJmuiden is aan de gemeente als geschenk aange boden een bas-reüef in brons van den heer H. ver Loren van Themaat, vroe ger Burgemeester dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, dit geschenk onder dankbetuiging te aanvaarden. WEER EEN NIEUWE PACHTER OP „VELSERBEEK" Aangezien de tegenwoordige pachter van het Hotel „Velserbeek" niet bereid was de zaak opnieuw te huren, stellen B. en W. den Raad voor, hen te mach tigen, het hotel-pension met theeschen- kerij te verpachten aan den insohrijver die hun het meest geschikt voorkomt. HAARLEMMERMEER OPSTALRECHTEN HAARLEMMER MEERPOLDER Onze correspondent te Haarlem mermeer schrijft ons: Het besluit van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder om de opstal rechten te verhoogen, heeft al heel wat voeten in de aarde gehad en de actie, die door de geconstitueerde vereeniging van opstalrechthouders met mede werking van den rechtskundigen advi seur Mr. Hagemeier uit Haarlem op touw werd gezet om tegen de onbillijk heid van de voorgestelde verhooging krachtig te protesteeren, is wellicht niet geheel zonder gunstig resultaat ge bleven. Het bestuur van de vereeniging van opstalrechthouders heeft na een plaats gehad hebbend onderhoud met den Dijkgraaf van den Haarlemmermeer polder een rapport samengesteld, waar uit niet zoo zeer in het algemeen, dan wel in het bijzonder ten opzichte van iederen opstalhouder blijken zou de on billijke werking van het voorgestelde verhoogde recht. Bij iederen opstalhouder apart werd een enquête ingesteld en inlichtingen ingewonnen, waaruit de gegevens voor het resultaat van het onderzoek kon den worden geput. Er zijn verscheidene opstalhouders, die in de inkomstenbelasting niet zyn aangeslagen en toch een niet onbelang rijk bedrag aan verhoogd opstal recht moeten opbrengen (in sommige gevallen wel meer dan f 100) terwyi er onder hen ook wel zijn, die bovendien niet zijn aangeslagen in de personeele belas ting en ondanks dit feit volgens het nieuwe opstaltarief deze verhoogde las ten toch zouden moeten dragen. Door de vereenigde opstalrechthou- ders wordt er dan ook sterk naar ver langd, dat het polderbestuur thans aanleiding zal kunnen vinden zün ter zake genomen besluit aan een herzie ning te onderwerpen. Door hen wordt de eindbeslissing in deze met belang stelling tegemoet gezien. VOGELENZANG. 25-JARIG JUBILEUM. Den heer A. Bellis, nachtwaker en gemeentewerkman van Bloemendaal, herdenkt op 22 Januari as. zyn 25- jarig ambtsjubileum als zoodanig te Vo- genzang. Bellis is nog iemand die het eerst aan zijn plichten denkt, zoodat contröle op hem nooit behoeft te worden uitgeoefend. By ziekte of 1 rlof van den agent Lokerse vervangt liy dezen tot groote tevredenheid van zyn supe rieuren. Ook bij zün collega's is hij zeer gezien-Het zal hem op dien dag dus niet aan bewiizen van belangstelling ont breken VOOR DE KINDEREN. Diender Hassan cl Hazcnoor strijkt zijn gc« duchtc knevels recht overeind cn stapt op het groepje muizen at, dat nog altijd druk zit te smoezen Den naderenden agent merken zij niet op. Die gaat stil achter dc luisteraars staan en luistert mee. Hij heeft groot gelijk gehad: dc zaak is niet in orde.... Hier dat biljet, buldert Hassan el Hazen» oor plotseling. In naam des Sultans neem ik het in beslag. Het groepje muizen verstijft van schrik cn geeft het papier zonder tegenstrib belen aan den barschesi agent. Die eaat dade lijk lezenen zijn oegen worden groot van louter ontzetting....

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 20