BUITENLANDSCH OVERZICHT H, D. VERTELLINGEN GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 17 JAN. 1928 COOLIDGE OP HET PAN-AMERIKAANSCH CONGRES. Democratie en vrijheid. ZELFOVERSCHATTING? Caillaux over Poincaré. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Uit do zeer uitvoerige rede van Coo lidge op het Pan-Amerlkaan.seh con gres willen wij hier slechts datgene be spreken en herhalen wat ons eenlg be lang behoort in te boezemen. De basis van de speech was een zuiver gestelde en goed gevonden formule: Alle Ameri kaansche Staten zijn door een eeuwigen band vereenigd. daar zij de gemeen schappelijke erfenis bezitten die Colum bus aan de menschhold heeft vermaakt. Columbus' reis voor de nakomelingschap zou alle waarde verliezen als de Ameri kanen niet in dien geest van eenheid en gemeenschappelijkheid te zamen de er fenis aanvaardden. Het zwaartepunt in de rede ligt daar na op de passage omtrent democratie. Coolidge noemt zonder schromen de heiligste taak de vestiging en uitbrei ding der democratie en van zelfbestuur. Alle republieken staan op voet van vol komen gelijkheid, de kleinste heeft het zelfde gezag als do grootste, geweld wordt vermeden. Amerika heeft het re cord op zün naam van republieken die op vreedzame wijze geschillen oplosten. Dit zUn enkele der meest kenschet sende passages alt Coolidge's rede. die een lofdicht op Amerika was met blinde negatie voor alle paradox die in dat lof dicht opgesloten ligt. Met blinde negatie voor alle moeilijkheden die op corruptie duidden, en wapengeweld verrieden. Doch het kon wel niet anders. De tac tiek van overdonderen door schallend optimisme heeft bovendien een zeer eigenaardig nut. zy schept op een.Con gres als dit de vruchtbare sfeer van broederlijkheid, die ondanks zijn onzui verheid. voor de practijk steeds de nut tigste blijkt op het punt van het berei ken van practische resultaten, die waar zooveel verschillende belangen bijeen zijn, toch immers altijd uit een soort van ojTgeschroefde zelfoverschatting geboren moeten worden. Voor een gedetailleerd verslag verwij zen wij naar hieronder. F. A. Coolidge's rede op 't Pan-Amerikaansch Congres. Op het Pan-Amerikoansche Congres hield Coolidge een rede waarover Reuter ons onder anderen seint: Coolidge verklaarde, dat in den geest van Columbus alle Amerikaansche ""Stateh door eeuwigen band van een heid zün verbonden, een gemeenschap pelijke erfenis, aan hen alleen ver maakt. Indien zij niet te zamen de be lofte nakomen, welke zijn reis voor de menschheid inhield, zou deze voor al toos nutteloos zijn. Dit is de lotsbe stemming, tot welker nastreving Pan- Amerlka is uitverkoren. Wanneer wij terugzien aldus Coolidge op het geen gedurende vier eeuwen is verricht, kunnen wU verklaren, dat het westelijk half rond niet in den dienst heeft ge faald. welke het voorbestemd was om de mcnschhetd te bewijzen. Coolidge wees op den rijkdom van den bodem der Amerikaansche landen, op den bloei van kunsten en weten schappen en de voordeelen van een goed onderwijs, en zeido dat de geest van vrijheid algemeen ls. Een vredelie vende gezindheid overheerscht bij de verschillende naties, en ..het besluit om geschillen onder ons zelf niet door het :t toevlucht nemen tot geweld maar door 't ln toepassing brengen van de beginse len van rechtvaardigheid en billijkheid, ls een onzer grootste karaktertrekken". De souvereinlteit der kleine naties wordt geëerbiedigd. Met het doel aan deze beginselen krachtiger waarborgen te geven en de zegen er van uit te brel- den. Is deze conferentie bijeen geroe pen. Onze heiligste taak. aldus de president was en is de vestiging en de uitbreiding van don geest van democra tie. Ongetwijfeld zullen wij eenlge ma len verkeerd van wal steken en teleur stellende reacties ondervinden, doch wU vertrouwen in het uiteindelijk gezond verstand der volken. Wy zyn sterk ge hecht aan het beginsel dat zy beter ge schikt zyn om zichzelf te besturen dan iemand anders. Wy eischen geen 011- middcliyke volmaaktheid, doch wy ver wachten gestadigen vooruitgang. Het is beter voor de volken hun fouten zelf te maken, dan dat anderen ze voor hen maken. Naast onze gehechtheid aan een poli tiek van het zelfbestuur staat onze ge hechtheid aan de vredespolitiek. Toen de republieken van het westelijk half rond haar onafhankeiykhcld verwier ven, was zy gedwongen er voor te ves tigen. Doch toen eenmaal haar rechten gewaarborgd w;.ren. waren zy vrywel allen geiykeiyk verlangend de rechten der anderen te eerbiedigen. Zij zyn nooit onder den waan van militaire grootheid geraakt. Nergens ln de repu blieken zijn groote militaire instellingen gehandhaafd met het doel andere na ties omver te loopen of ondergeschikt te maken. Wanneer deze opvatting overheerscht. is liet niet moeilijk praktische midde len te vinden om geschillen op te los sen. De staatkunde der Zuid-Ameri kaansche republieken heeft een byzon- dere vaardigheid en geschiktheid op dit gebied getoond. De bestudeering van haar verdragen zal eenlge van de schoonste voorbeelden van wederzyd- sche overeenkomsten voor de beper king der bewapening en de vermyding van de gewapende conflicten toonen. Alle hier vertegenwoordigde republie ken. zoo vervolgde Coolidge. slaan op voet van volkomen gelijkheid. De klein ste en de zwakste spreekt hier met het zelfde gezag als de grootste en de krachtigste. Ge gaat voort een nieuwen toon te doen hooren in internationale vergaderingen door een forum te schep pen, waarop niet over de zelfzuchtige belangen van enkelen, doch over het algemeen welzijn van allen zal worden beraadslaagd, wy moeten niet slechts onze kracht, maar ook onze zwakheid beschouwen; wy moeten niet alleen aan onze voortreffelijkheid denken, maar ook aan onze tekortkomingen, en open kaart spelen. Vóór alles moeten wy worden geleid door geduld, verdraag zaamheid en mildheid, en onze zus ter- na ties niet slechts beoordeelen naar hetgeen zy hebben verricht, maar ook naar hetgeen zy naar streven. Het byeenkomen dezer conferentie, welke wordt gehouden ter beraadslaging over zuiver Ajmerïkaansohe maatregelen sluit geen antagonisme ten opzichte van eenlg ander deel der wereld in. Zy be duidt. dat de onafhankelijke republieken van het westelijk halfrond, bezield door dezelfde idealen en dezelfde zegeningen van vryheid en vrede genietend, zich. er van bewust zyn. dat er vele aange legenheden van gemeenschappelijk be lang zyn, welke het best kunnen wor den onderzocht en geregeld door het vriendschappelijk contact en onderhan delingen, noodig voor een gemeenschap pelijke actie. Sprekende over het groote werk der lnter-Amerikaansohe toenadering, be toogde Coolidge, dat een groote verant woordelijkheid by de pers in alle lan den berust. Coolidge sprak over het verkeer te water, te land en door de luoht tus- sohen de verschillende Amerikaansche republieken, en hy roemde den belang rijken vooruitgang op dit gebied. Hij deelde mede. dat hy het Congres de machtiging zou vragen om technische adviseurs te zenden naar de landen, die er om vragen, gelijk de Ver. Staten mi litaire en maritieme adviseurs zonden, om behulpzaam te zyn by den aanleg van wegen. Voorts wees hij op de be langrijkheid der luchtvaartdiensten, en zeide, dat het Congres voorstellen tot financieelen steun van luchtiynen over weegt Na over de toenemende handelsbe trekkingen tusschen de Amerikaansche landen te hebben gesproken, en er op te hebben gewezen, dat de landen elkaar op landbouw- en industrieel gefoied aanvullen, verklaarde Coolidge dat er in de politieke betrekkingen eveneens groote vorderingen zyn gemaakt. De Amerikaansche republieken hebben de wereld het schoone voorbeeld gegeven hoe internationale geschillen kunnen worden opgelost, zonder tot geweld zyn toevlucht te nemen. Indien de thans ge opende conferentie iets beieekent, dsn betcekent zy dat alle Amerikaansche volken stelliger en vollediger onder de heerschappy der Wet brengt. De stich ters onzer republieken aldus de pre sident streefden niet naar voordeel van hen zelf. De geest van onbaatzuch tigheid, welke onze vroegere conferenties heeft beheerscht, heeft de Amerikaan sche families van naties de eerste plaats in de beoordeeling der wereld ver schaft. Ten slotte wees Coolidge nogmaals op het gemis van elk streven naar over- heersehing bij de verschillende landen en de volstrekte eerbiediging van de de rechten van alle naties. Juist door de strikte eerbiediging dezer wet ten is internationale samenwerking mo gelijk. Qlt legt allen een verantwoorde- lUkheid op, waaraan niemand zich wenscht te onttrekken. Het licht, dat Columbus volgde, faalde niet, de moed, die hem voortstuwde, leeft nog. zy zyn de erfenis van het volk van Bolivar en Washington. Het ontslag van minister Gessier. Men meldt uit Berlyn aan de N.R.Ct.: Een Berlynsch blad verzekert dat het officieel e verzoek van dr. Gessier om ontslag uit zijn ambt van minister van rijksweerbaarheid ook thans nog niet in het zicht van president Hindenburg is. Dr. Gessler's besluit is echter onherroe pelijk, want een nieuwe poging van den rijkspresident om hem te bewegen in functie te biyven is vruchteloos gebleven De offlcieele gedachtenwisseling ovei de benoeming van een opvolger, die in verbond met den óósten verjaardag van rykskanselier Marx was gestaakt, zal worden hervat. Hierby zal biyken dat het centrum ernstige bezwaren blijft opperen tegen de benoeming van een lid van dc Duitsche volksparty tot minister van ryksweerbaarheid, welk bezwaar de Duitsch nationalen deelen. Wegens de conferentie met de bondsstaten, die he den begint, zal de beslissing wel tot het midden van deze week worden uitge steld. In de eerste plaats zal uitgemaakt moeten worden of voor de belangrijke portefeuille van verdediging nog een nieuwe minister zal worden benoemd dan wel of een der leden van het te genwoordige kabinet met het beheer zal worden belast. Enkele bladen zyn van meening dat in dit geval naast dr. Cur- Lius ook dr. Stresemann in aanmerking komt. Rede van Caillaux In een rede heeft Caillaux erkend, dat Poincaré opmerkeUjke financleele resul taten heeft bereikt, die echter slechts de voorbereiding zijn van het financieel herstel. Er moet een wetteiyke stabilisatie plaats hebben en by de bepaling der nieuwe waarde van den gouden franc moeten de nieuwe donetaire omstandig heden zich volkomen aanpassen aan de economische en financieele mogeiykhe- den des lands, waarby een voldoende marge moet worden gelaten voor win sten voor landbouw en industrie, opdat het stelsel geen gevaar loopt op de wer- keiykheid schipbreuk te lyden. Caillaux zette voorts uiteen, dat de in- tergeallieerde schulden in werkeiykheid geliquideerd zyn; zy worden vertegen woordigd door de schatkistbons welke de staten, die schuldeischers zijn. in om loop zouden kunnen brengen. Het gaat er dus niet meer om de schulden te re gelen maar een vermindering van het totaal te verkrijgen en daarom moet FrankrUk zich met zyn schuldeischers verstaan. 4Vervolgens verklaarde Caillaux zich beslist tegen een heffing van het kapi taal. Daartegenover beval hU een stelsel aan, waarbij extra-bijdrage zou wor den gevraagd van de inkomsten uit ver mogens als tegenstelling van de inkom sten uit arbeid. Amstelveen'* hypermodern kappers-salon. Op Zaterdagmiddag speelt er ter opluistering en aangename afwisseling oen Jazzbair d. „The Jolly Boys" in actie. KORT EN BONDIG. De bekende deskundige op het gebied der electriciteit professor Roto heeft naar aanleiding van de terechtstelling van mevrouw Snyder en Gray verklaard: „Ik aarzel niet te verklaren, dat de electrische stoel de onmenschelijkste te rechtstelling is. die het menschelyk ver stand heeft kunnen uitdenken. De dood moet een lange marteling zyn". Toen de officier van justitie te Bres- lau een langdurige tuchthuisstraf tegen een zekeren ebner, beschuldigd van inbraak, had geëischt. schreeuwde deze plotseling: „ik ben onschuldigd en wil niet in een tuchthuis". Meteen haalde hij een scheermes voor den dag en trachtte zich den ^ïals af te snyden. Een veldwachter wist de uitvoering van het plan te verhinderen, maar niettemin heeft Webner zich zwaar verwond. Hy moest bewusteloos worden weggedragen. In de Fransche staatswapenfabriek te St. Etienne heeft een felle brand ge woed tengevolge waarvan een gedeelte van het complex in de asch gelegd werd. De schade, inclusief het verbrande ma teriaal. bedraagt twee mlllioen francs. Ex-kroonprins Carol is voornemens een boek uit te geven als antwoord op de door de regeering gepubliceerde do cumenten inzake de oorzaken van zyn abdicatie. Prins Carol zal in dit boek uit voerig zyn z.g. liefdesgeschiedenissen behandelen. In Californië werden gisteren twee aardschokken waargenomen. De schok ken. die krachtig waren, duurden eenige seconden. Er zyn geen berichten ontvan gen omtrent schade. Inspecteur D. B. Dien avond arriveerde per diligence van Greenfield de heer Johnny Dickens, inspecteur van het departe ment financiën, afdeeling directe be lastingen, der Vereenigide Staten van Noord-Amerika, met het uitgesproken doel om de boys van Grainsbourough die zich cow-boys noemden, of schoon ze meer met gesmokkelde whis key aan met koeien omgingen: er aan te herinneren dat de staat van bur- ger-der-groote-republiek niet alleen eer en gemak, maar ook verplichtingen geeft. Het houten dorp was als uitge- storven.Wat paardengehinnik en hoeve- gestamp was het eenige geluid. Licht scheen er nergens. Of toch ja! Er was een vaag schynsel aan het einde der huizenry die Grainsbourough vormde. Johnny Dickens richtte zich naar dit baken. Hy ontdekte een gebouw dat zelfs zonder zün geschrift: Grains bourough-bar, hem dadelyk zijne be stemming van kroeg zou hebben verra den. Naar de atmosfeer te oordeelen, vormde Grainsbourough eene uitzonde ring in de artikelen der drankwet! Vóór de bar stonden vele gezadelde paarden. Met de scherpzinnigheid die Dickens aan zyn positie verschuldigd was. nam hy aan dat de eigenaars der dieren binnen waren.... En na zich in zyn volle lengte te hebben opgericht, begon hy de houten treden die van den weg voerden naar de veranda welke de bar omgaf, te beklimmen. Maar nauwelyks had hy de verhoo ging bereikt, of hem stolde het bloed in zyn aderen. Want er klonk een af schuwelijk gerochel en een hand greep zyn rechterbeen. Vol afkeer zag Johnny omlaag. In de vage schemering die over de klapdeuren der bar naar buiten druilde, ontdekte hy de gestalte van een liggenden man. De Inspecteur dacht aan een dronkaard en wilde door gaan, maar de gestalte maakte een flauw gebaar van smeeking en een ster vende stem kreet: „Help!" Op het zelfde moment drong het tot Johnny door dat daar een stervende zich wentelde aan zijne voeten. Hy boog zich en kon het gelaat van den man iiiii Minister Janson en het geval Hutt. Naar aanleiding van het verlof dat de heer Hutt van den minister ran Justitie gekregen heeft om eenige dagen by de sponde van zyn zieke vrouw door te brengen, schrytt het ..Laatste Nieuws": Deze maatregel strekt ln elk geval ter eere van den heer Janson. Minister van Justitie, want. hoezeer het verschynen van een blad ais „La Belgique" ook dient veroordeeld, toch bewaart de menschlievendheid haar rechten en is het nu eenmaal een feit. dat. by na tien Jaar verloopen zyn, sedert de Vrede on derteekend werd. Overigens verneemt men voortdurend dat allerlei veroordeelden van gemeen recht in vryheid worden gesteld, hoe zwaar hun verantwoordciykheid ook was voor de daden, waarvoor zy veroor deeld werden. Dat was nog onlangs het geval met een Antwerpsche financier, betrokken in de zaak van het „Crédit Foncier d'Anvers". die zich steesd door een franskiljonisme van laag allooi on derscheiden^ ad. Wanneer echter veroordeelden als Hult cn bedoelde financier in vryheid worden gesteld, dan ryst ln breede krin gen ook de vraag op. waarom er na by- na tien Jaar vrede nog Vlaamsche poli tieke veroordeelden in de Belgische ge vangenissen verbiyven. Dc huidige minister van Justitie, de heer Janson. zal er voldoende breede cn mcnscheiyke opvattingen op nahou den om in te zien, dat zoo iets tegen de borst stuit". De plannen van Tsjang Kai Sjek. Naar de Times verneemt is Tsjang Kai Sjek te Nanking aangekomen. Hij verklaarde aan journalisten, dat hU den nieuwen veldtocht tegen liet Noor den persooniyk za! leiden. De kwestie van een overeenkomst met dc mogend heden met betrekking tot dc verleden voorjaar plaats gehad hebbende inci denten zal in de eerstvolgende bijeen komst van den Kwomintang een onder werp van bespreking uitmaken. De her vatting der betrekkingen met Sovjet- Rusland is eerst na staking der economi sche propaganda mogelijk. Naar vorder gemeld wordt, ls Tsjang Kai Sjek voor nemens naar Kanton te vertrekken om aldaar te trachten met. den rechtervleu gel van den Kwomintang overeenstem ming te bereiken. De Club van Dertienen. De bekende Club van Dertienen tot bestryding van het bygeloof is Vrijdag 13 Januari op het 13de uur van den dag in een Londensch hotel voor zyn jaar- ïykschen maaltyd bijeengekomen. De dertien leden van de Club ontvingen hun gasten onder een ladder en er was zorg gedragen dat op allerlei manieren het bygeloof getart werd. Er was een vleer muis aanwezig, een omgekeerd hoefüzer. er hingen gebroken spiegels aan den mand en messen lagen kruiselings over elkaar op tafel. Twee fraai opgetuigde ezels werden voorts de eetzaal binnenge leid. omdat hot op Sardinië als een slecht toeken wordt beschouwd als men twee ezels ziet. De maaltyd was iets uit gelezens. Onder de gerechten waren zuiglanvsvleesch dat mat een vliegtuig naar Engeland gebracht was. verschc asperges en versche doperwtjes, byna te kostbaar om te eten, verzekert een ver slaggever. Het feest werd opgeluisterd met lied jes. Oa. zong de 75-jarige Charles Co- burn met de heldere muzikale stem van een veertiger ..Two lovely black Eyes" in zeven verschillende talen (N.R.O.). (ID)ld.) Niet ontploft. In het magazyn van een vertegen woordiger van een Engelschc firma werd een vry groote voorraad niet-ontplofte bommen ontdekt, die op de slagvelden waren byeengezameld cn die aan den staat moesten worden afgedragen. De man, by wien de voorraad gevonden werd. beweerde te goeder trouw te zyn. Het aan den staat berokkende nadeel moet aanzienlyk zUn; men spreekt van 80 millioen. De zaak heeft betrekking op de gebieden van Valenciennes. Atrecht. Kamcryk en Lomme by RUssel. Typhus. Volgens een telegram uit Agadir wor den drastische maatregelen genomen om de typhus-epidemie te bestryden. die thans in Marokko heersch. Taroedant is besmet verklaard en de post mag eerst na een speciale behandeling de stad ver laten. In MarrakesJ en Agadir. waar zich ook gevallen van typhus hebben voorge daan. worden alle zwervers in verzekerde bewaring gesteld, omdat zy in de eerste plaats gevaar voor besmetting opleveren (TeL) Haar kind gered. Een moeder te Kennincton, in het Zuidoosten van Londen, heeft een voor beeld van tegenwoordigheid van gee. i gegeven, waaraan te danken was dat haar kind in het leven bleef. Toen zy eenige oogenblikken de kamer uit ge weest was. vond zy haar jongetje var. twee on een half den verstikkingsdood nabij. Het kind had blykbaar iets inge slikt. zy greep het kind, sprong in een taxi die juist aankwam en liet zich vlie gensvlug naar het St. Thomas-zieken huis brengen. Toen zy daar aankwam, was het kind byna dood en werd het ylings naar de operatie-tafel gebracht. Een chirurg ver- riohtte onmiddellyk tracheotomie (een snede in de luchtpUp) en zoo kon op het nippertje zuurstof toegang krygen tot de longen van het kind. Daarna werd een tweede operatie verricht om het vreem de voorwerp, dat een okkernoot bleek te zyn, uit het keelgat te verwyderen. Er was toen ongeveer een half uur verstreken sedert het kind de noot had Ingeslikt cn de dokters en studenten in het ziekenhuis beschouwden de redding van het leven van het kind als een der merkwaardigste gebeurtenissen in de ge schiedenis van het ziekenhuis, N.R.Ct. Een inbreker buikspreker. In de villa der Parüsche romanciers, de gebroeders Leblond te Théoule by Cannes, werd dezer dagen tydens de afwezigheid der bewoners ingebroken. Een buurman zag den volgenden avond licht in de villa branden en vermoe dend dat de misdadigers naar de plaats huns misdryfs waren teruggekeerd, maakte hy alarm in het dorp: de veld wachters stelden zich aan het hoofd van een brigade vrywilligers; de gendarme rie werd gewaarschuwd cn ook werd hulp gevraagd aan de brandweer van Cannes. En cr begon een beleg in op tima forma. In de villa speelden zich intusschen merkwaardige dingen af. Allerlei stem men gaven elkaar antwoord en de luite nant der gendarmerie concludeerde er uit dat hy zich in tegenwoordigheid vsn een bende van tenminste een tiental in brekers bevond. Tegen middernacht wer den er twee schoten gelost en verscheen er een mart op het balkon. Geef je over! riep de menigte. De man antwoordde dat hy dat graag zou doen, maar dat zijn kameraden hem dit onder bedreiging met den dood ver boden. De officier der gendarmerie kon digde daarop aan. dat de deuren zouden v. orden ingetrapt. Wy zullen jullie tot den laatsten man dooden! werd achtereenvolgens door verschillende stemmen geantwoord Het beleg duurde tot den morgen. Bij het aanbreken van den dag verscheen er weer een inbreker aan het raajp der eer ste verdieping die zonder iets te zeggen zich twee kegels door het hoofd Joeg, of liever langs het hoofd, want het bleek later slechts een scitampschot te zyn. Hij slaakte vreeselyke kreten en men hoorde hem roepen: ..Help, ik heb nrtjn revolver weggegooid!" Onder duizend voorzorgen drongen de gendarmes de villa binnen, zy vonden den inbreker in hinderlaag achter een slaapkamcrkast. met een bebloed gezicht. Hij loste nog twee revolverschoten in de lucht, doch werd aangehouden en vast gebonden. Hy was alleen in de villa, maar als buikspreker was hy er in ge slaagd by de gendarmes den indruk te wekken dat hy medeplichtigen had. Verkeersongevallen te Parijs. Uit een dezer dagen gepubliceerde sta tistiek over het aantal verkeersongeval len te Parys en ln de banlieue geduren de 1927 blijkt, dat het totaal aantal on gevallen 4209 heeft bedragen, waarvan met doodelyken afloop 459 of meer dan één per dag. Verreweg het grootste aan tal ongevallen betrof automobielen, n.l. 3184 waarvan 345 met doodelyken af loop. Daarop volgende de trams (358 waarvan 55 met doodelijken afloop: de rijwielen 'onderscheidenlyk 21S en 15); dc motorfietsen 8168 en 9>; de bespan nen voertuigen (163 en 19) en en dc autobussen (118 en 16) (Hbld Hotelrat. Te Cannes heeft een hotelrat 's nachts na een gevaarlyke klauterparty kans gezien uit een. kamer op de tweede ver dieping van een hotel waarvan de bewoners de runen hadden opengelaten voor 110.000 francs Juweelen te stelen. Langs denzelfden weg teruggaande, ver loor hy een reel van zyn buit. waar door men heeft kunnen nagaan hoe hy binnengekomen is. De bestolenen zyn volgens „L'Oeuvre" ryke bewoners van Java. nu vaagjes onderschelden. Hy was bleek en het licht zijner oogen brak aL Zün mummelende mond klaagde moeilijk: „Moord....! Bill... Daventry... ge daan....! Wraak..." Dan verslapte het lichaam dat voor die enkele woorden zijn laatste krach ten had ingespannen Het viel terug en lag roerloos. De man was dood Dickens rees op. Zonder te denken aan de gruwelen die de wanden der bar misschien omsloten, liep hy naar bin nen met geen ander doel dan om hulp te halen. In het helle licht ontdekte hü een luidruohtigen kring die het buffet be legerde en bij zyn verschyning open week. Een enorme baardige kerel trad hem in den weg. Hij maakte een hand beweging en iets glinsterde in zijn vuist. Johnny had de impressie dat zijn hoed van zyn hoofd werd gerukt, hy zag om. want hy begreep niet wie er zoo plots achter hem stond en zyn hoed roofde.... Maar er stond niemand en zyn hoed hing meters verder op met een zwaren dolk aan den houten wand geprikt.... De baardige lalde: „Ik, Bill Daventry, zeg—.: wie hier binnen komt, groet met ontbloot hoofd!..." Een gejoel ging op en klappertan dende herinnerde zich Johnny dat de doode man op de veranda een zekeren Bill Daventry zyn moordenaar had ge noemd.... Bill riep: „Hallo. Stef, ik geloof dat mynheer een rondje geeft....!" Stef bleek de vette waard te zyn, want die kwam uit het buffet, liep op Johnny toe, duwde hem met dreigend gelaat een revolver onder zyn neus en nam handig zyn portefeuille uit zijn borst zak. Na den inhoud te hebben gecon troleerd. zeide hy nadrukklijk: .Mynheer geeft twee rondjes!" Weer ging een gejoel op en een mi nuut later overwon Dickens zyn walging en dronk van een glas zeer slechte whiskey, terwyl een zestal dolken drei gend op hem waren gericht. Bill Daventry vroeg: „Wat kom je hier doen, vreemde ling?" „Ik kwamstamelde Jdhnny: „Ik kwam.... zeggen... dat er iemand... dood- buiten ligt „Dat weet ik!" antwoordde Bill. „Rs heb met hem gevochten!" „Je hebt hem vermoord!" „Neen! ik heb hem niet vermoord! Ik heb met her- gevochten!... Alleen: wie met my vecht, gaat altijd dood...!", „Je hadt geen reden om het hem te vechten I" „Had ik wèl!.... Hy wou mij klaar maken dat de staat het recht heeft be lasting van mij te eischen!" „Belasting??" gilde Dickens. „Ja!" bromde Bill en met gloeienden argwaan ging hy voort: „Maar wat heb jU hier te doen?!" „Eh... niets! Ik kwam alleen maar even vragen hoe ik van avond nog naar Greenfield komen kan „Ga meê!" Dickens volgde en stapte eerbiedig over het lUk dat op de veranda lag. De anderen letten er niet op. Eén die over den doode struikelde, siste een vloek. Tien minuten later had Johnny Grainbourough verlaten en Bill Daven try riep naar het ïyk: „Hallo. Fred, word wakker! Hy is weg! Je hebt het uitstekend gedaan! En drink op onze kosten, want als jy ons niet had gewaarschuwd dat die vent kwam. waren wy veel duurder uit geweest.....!!" JOH. VAN DEN HOEK. (Nadruk verboden.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel- Voorkomt GRIEP en andere besmettelijke ziekten- fn olie A pot hen Drog. Ik Ip. flesclk.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10