HAARLEM'S DAGBLAD FLITSEN VERMIST WOENSDAG 18 JAN. 1928DERDE BLAD VAN OUDE TIJDEN. JHR. SALVADOR, MUGGENZIFTER OF VERDEDIGER VAN ONRECHT? Een woelig raadslid. De gestolen panden. - De huurcontracten van 1804. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1106 STANDEN Het lage nummer. Zoo rustig leefden de Haarlemmers in het midden der vorige eeuw, zoo gemoe delijk ging het toe in hun stadje, en het stadhuis was een geheimzinnig huis. Ruim twintig deftige lieden, door ruim negenhonderd gegoede burgers gekozen, vormden den Raad. Niemand bekom merde zich om zijn vergaderingen, zelfs geen verslaggever; Je zag er dan ook geen vrije, zelfs geen gereserveerde tri bune. Aan luisteraars had een patrici sche" Raad geen behoefte. Zoo qualifi- ceerde Kees de mopperaar het Stads bestuur. En vele ontevredenen mopper den mee. Als tolk dezer ontevredenen trad jonkheer Salvador op. Een „woelziek, eerzuchtig, lastig voorwerp", zeider. zijn vijanden. Neen. antwoordden zijn vrienden, een volksman, die zijn belan gen aan 't algemeen welzijn opoffert, en zij noemden zijn naam met dien van Ol- denbarnevelt en van de gebroeders de Wit, helden, die „hun vrijheid cn leven opofferden voor de zaak des volks". Van zijn vrijheid is de heer Salvador inder daad een poosje beroofd geweest. Opge wonden menschen spraken van de „Ne- öerlandsche Bastieije", waarmee ze be doelden de gevangenis bij het Leidsche plein te Amsterdam, waar de ionker een maand lang geleefd had van „brood, gort, ratjetoe en water". Ik geef toe, dat dit een eenvoudig menu was, maar ont ken, dat liet vonnis door de Rechtbank gewezen, iets had van een „lettre de cachet". Immers aan de uitspraak was een langdurige behandeling der zaak voorafgegaan, maar zoo'n gezegelde brief maakte minder omslag. En ofschoon zijn medestrijders in hem een martelaar za gen. is deze Haarlemsche volkstribuun tcch niet onschuldig veroordeeld. De lezer heeft reeds bemerkt, dat. de rust waarvan ik sprak, verstoord is, en ik waag de veronderstelling, dat hij wenscht te weten, hoe dat is toegegaan en wie die rustverstoorder, die beroerder in Haarlem eigenlijk was. De zetter, die u de vorige maal mijn woorden voor zette. hield het ervoor, dat de heer Sal vador „griffier" bij de dragonders was geweest; de waarheid is. dat hij bij deze ruiters als „officier" heeft gediend. Reeds als kind wilde hij krijgsman wor den, maar zijn ouders gingen aanvanke lijk op dit verlangen niet in. Zij zonden hem naar Leiden, waar hij in het voor jaar van 1831 als student in de rechten werd ingeschreven. 'Het volgende jaar stonden ze hem toe dienst te nemen als vrijwilliger tegen de Belgen. Hij trok wel niet uit, maai- had nu toch den voet in den stijgbeugel. In 1839 zat hij te paard: in dit jaar zag hij zich. na een met goed gevolg afgelegd examen, bevorderd tot officier bij de lichte dra gonders. Vijf jaar later kwam hij te Haarlem in garnizoen, maar reeds in 1848 verliet hij den militairen dienst. Een cabaal- tje, een poging om hem zedelijk dood te verklaren die groote opschudding maak te, ga ik met stilzwijgen voorbij. Ze deerde den man niet. ontnam hem al lerminst de achting zijner medeburgers. Integendeel, in September 1831 vaardig den ze hem af naar den gemeenteraad, in Februari 1853 brachten de kiezers hem in de Provinciale Staten. Met goed vertrouwen. Immers deze afgevaardigde had zich door zijn geschriften doen kennen als een oprecht vaderlander, die zich beijverde ..om zijne landgenooten. zonder onderscheid van rang of stand, te stellen in het daadwerkelijk genot FEUILLETON NaarhetDuitsch van F. ARNEFELDT. Vertaald door JAC. VAN EMDEN. 31) Op ultnoodiging van den Ge helm rat kwamen er den volgenden dag eenigen van de beste kunstkenners op de villa in Charlottenburg en onderzochten den vermeenden Rembrandt nauwkeurig, De twijfel aan de echtheid was bijna alge meen. Enkelen echter hielden het schil derij voor het werk van een leerling van den grooten Hollander, terwijl anderen aan een copic dachten. Met de meening van Dt. Forberg, dat men met een heel gewone vervalsching te doen had. konden de heeren zich aanvankelijk niet vereenigen. Dr. Forberg verdedigde zijn meening echter met een bewonderenswaardige kennis van zaken en met groote scherp zinnigheid en slaagde er ten slotte in. büna al zijn tegenstanders te overtui gen. Op verzoek van een der grootste autoriteiten op kunsthistorisch gebied schroef hij voor een onder dier.s redac tie ."taand, z*vr gezien tijdschrift voor van de staatkundige en godsdienstige vrijheden en rechten, aan hen verze kerd en toegekend in de grondwet van 1S4S". Alweer, zóó meenden zijn geestver wanten. Zijn tegenstanders daarentegen vonden, dat hij een muggenzifter was. Zeker is. dat hij dc puntjes op de i zette. Nauwelijks in den Raad, zendt hij een adres een van zijn vele adressen aan Gedeputeerde Staten betreffende „de laatste gemeente-verkiezingen". Met dit adres begint de oud-cavallerie-offi cier den strijd, dien hij tenslotte ver liezen zou. Hij klaagt over „illegaliteiten in het proces-verbaal voorkomende Wie die onwettigheden nauwkeurig bekijkt, herinnert zich. dat er menschen zijn, die spijkers op laag water zoeken. Is een dicht gevouwen blad wit papier, door een kiezei- in de bus geworpen, een stem briefje? Ook dan, indien het ongeze geld en niet ingevuld is? Zeker, meende Salvador, al is zoo'n stembriefje ongel dig, het is en blijft een stembriefje. Stel lig niet oordeelde het stembureau, zoo'n briefje leggen wij ter zijde, het telt niet mee. Men begrijpt goed, dat ik op deze kwestie niet verder inga. Het medege deelde is voldoende om u te doen gevoe len, dat hier meer dreigde. Uw voorgevoel bedriegt u ditmaal niet. In 1852 wordt in de stadsbank van lee ning een tekort van 3146 panden ont dekt, vertegenwoordigende een waarde van ruim 41.000. Kier viel voor den strijdlustigen jonker, die „als het ware zelfs in den slaap onder de wapenen bleef", iets te doen. Hij betoogde, dat de diefstal niet zou gepleegd zijn, indien de commissarissen der bank hun plicht betracht en behoorlijk toezicht gehouden hadden. Daarom drong hü erop aan, dat zij en niet de burgerij de schade, die uit den diefstal voortvloeide, zouden dragen. Over deze zaak is heel wat te doen geweest, meer dan ik zeggen kan. On getwijfeld waren zoowel het gemeente bestuur als heeren commissarissen na latig geweest in het vervullen van hun plicht. De destüds gezaghebbende rechtsgeleerden Goudsmit. Metman en Donker Curtius, zeggen in hun advies, op verzoek van den Raad uitgebracht, dat de commissarissen geen inventari satie hadden doen houden en verzuimd hadden de verplichte jaarlijksche tel ling te doen; en dat het Dageljjksch Be stuur sedert de invoering der gemeente wet de bank nic-t had bezocht. Hierdoor was een wettelijk voorschrift veron achtzaamd. Maar zij missen hier liet on misbaar verband tusschen oorzaak en gevolg: het bewijs ontbreekt, dat door de nakoming van het voorschrift de schade zou zijn voorkomen. Mitsdien zijn zij van oordeel „dat er geene termen zijn om door en namens de Stad Haarlem, hetzij tegen de Commissarissen der Bank van Leening, hetzij tegen het dagelijksch bestuur, een eisch in regten in te stel len tot vergoeding van het nadeel". Salvador had zijn doel gemist, maar zich vele vijanden gemaakt. De zaak der „Haarlemsche Contracten van 1804" stelde hen in de gelegenheid van hun vijandschap blijk te geven. In 1804 had de stad verscheidene perceelen verhuurd, met de bepaling, dat de huurders, tegen betaling van een kleine som, eigenaars zouden kunnen worden. Destijds hadden die perceelen weinig waarde, nu, in 1S54 waren ze belangrijk in prijs geste gen. Daarin vond een huurder aanlei ding te verzoeken het door hem gehuur de perceel te mogen koopen voor een. overeenkomstig de bepaling van 1804, zeer lagen prijs. Het bleek intusschen. dat de bedoelde contracten niet meer geldig waren, zoo dat de heer Salvador voorstelde ze in het openbaar te verkoopen, welk voor stel werd aangenomen. Nadat dit besluit genomen was, wend den zich een tweetal gegadigden tot den Raad met het verzoek een der perceelen onderhands te mogen koopen Hun ver zoekschriften werden gesteld in handen van een financieele commissie om te dienen van advies. Zij bracht een rap- port uit, waarin zij voorstelde belde ver zoeken af te wijzen. Om mijn lezers niet te lang met deze onverkwikkelijke zaak bezig te houden, vermeld ik slechts, dat een der re- questranten kort daarop een tweede ver zoekschrift indiende, waarop dezelfde commissie een tweede rapport uit bracht. nu ten gunste van den ver zoeker. Om den schijn van inconsequen tie te vermijden, zou de rapporteur, te vens wethouder, het eerste rapport heb ben vernietigd en daarvoor in de plaats gesteld hebben een ander, waarop de datum en de nummers van het vernie tigde waren gesteld. De heer Salvador ging naar den Offi cier van Justitie, en de zaak werd ge- beeldende kunsten een artikel, getiteld: „Valsche Rembrandts". Dit artikel baar de een groot opzien en gaf aanleiding tot levendige discussies. De polemiek be perkte zich niet tot de kringen der kunsthistorici, ook niet tot de vakpers, maar de gehcele dagbladpers nam er aan deel. Elk beschaafd mensch en wie er voor wilde doorgaan interes seerde zich voor het geval en weken lang vormde het het onderwerp van ge sprek. Dr. Forberg was met één slag een bekend man geworden. In Londen, in St Petersburg en in verschillende steden van Duitschland. werd hem een onderzoek naar daar aan wezige Rembrandts opgedragen. Na betrekkelijk korten tijd stond het toen vast. dat er een groot aantal val sche Rembrandts op de door hem ont dekte wijze waren gefabriceerd en in den handel gebracht. De meeste hadden hun weg naar Amerika gevonden en het bleek dat tn Engeland al deze ver- valrohingen den vervaardiger kolossale sommen had opgebracht, als hij die ten minste niet met een groot aantal mede plichtigen moest öeelen. Drie maanden na de ontdekking var. de valsche schilderij in de collectie var. Gehcimrat Graupner, was de zaak bii hen, die er niet rechtstreeks bij betrok ken waren in het vergeetboek geraakt. In de BerlUnsche kunstwereld daaren tegen werden allerlei geruchten ge bracht voor de rechtbank Beroering open brieven, ingezonden stukken! Maar de justitie kon geen boos opziet ontdek ken, zoodat rechtsingang tegen de aan geklaagden niet werd verleend. Opnieuw was Salvador teleurgesteld. En nu trad de genoemde rapporteur. Jhr. L. J. Quarles van Ufford, als aan klager op. Deze beschuldigde zijn mede- raadslld. op grond van berichten in de krant, van laster en lasterlijke aan brenging. Weer stormde het. hoogop woei het stof. Maar toen de wind was gaan liggen, zat Jonkheer Mozes Salva dor achter slot en grendel, en had hij voor vijf Jaren zün burgerrechten ver loren. Hij was raadslid af. Daarom was het zijn vijanden te doen, insinueerden zijn aanhangers. En bij zün ontslag uit de gevangenis brachten ze hem een ovatie. Ze huldigden den volksman en zetten hem de martelaarskroon op. H. E. KNAPPERT. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. VIJFDE CONCERT DER HAARL. BACHVEREENIGING. „Een echt ouderwetsch degelijk con cert" zou men geneigd zün te zeggen, als men over 't hoofd zag, dat een werk als Strauss* „Don Quixote" vóór nog geen kwart eeuw geleden als het summum van modernen cacophonischen onzin werd beschouwd en bespot. Dat nu reeds heele gedeelten .klassiek" klinken be- wüst hoe snel tegenwoordig de kunst uitingen en daarmee gedeeltelijk onze kunstopvattingen zich wijzigen. Wat er van stabiel zal blüven is natuurlijk bü de overmaat van cacophonie-minnende genieën waaronder we in dezen tüd gebukt gaan, nog niet te zeggen. In elk geval is de cacophonie bü Strauss nooit doel. maar middel tot uit drukking van leelijke of met elkaar strijdige invloeden, en daarbü vaak het resultaat van een oontrapunctiek, op zich zelve verwonderlijk kunstig en geniaal, die 's werelds conflicten met uiterste niets ontziende consequentie op muzikaal gebied overbrengt. De voor beelden daarvan zün in de partituren van „Till Eulenspiegel", „Also sprach Zarathustra", „Don Quixote". „Ein Hel- denleben" enz. in verbazing- en eerbied wekkende hoeveelheid aanwezig: doch zü liggen niet alle voor het grijpen: er moet vaak gedolven worden om deze schatten aan het licht te brengen. Hoe in „Till Eulenspiegel" de noten a-f-b-c-cis-f, in „Don Quixote" a-bes-f-d f, of wel a-b-fis-d-fis, gebruikt zün in ontelbare omwerkingen en tegenstellin gen kan slechts een studie der partitu ren leeren. Bü de verklanking blüft een deel daarvan den hoorder verbor gen, en het is zeker een nadeel dat Strauss aan het opneming?- en differen tiatie vermogen van den doorsnee hoorder te groote eischen gesteld heeft. Overigens is Strauss eigenlijk geen revolutionnair. Zün leidmotieven vond hü bü Wagner, bü Berlioz (de „idee fixe" uit de „Symphonie fantastique" b.v.) zelfs bü Weber voorbereid, maar geen van deze heeft de karakteristiek In de motieven zelve en in de onuitput telijke variatie of metamorphose daar van zóó weten fce treffen cn weten door te voeren als Richard Strauss. In dit opzicht is „Don Quixote" een even schit terend voorbeeld als het vaker uit gevoerde „Till Eulenspiegel's lustige Streiche" en we mogen Van Anrooy dankbaar zün dat hij dit hier in vele Jaren niet uitgevoerde werk weer eens op het programma plaatste. Dankbaar ook aan Charles van Isterdael en Jean Devert voor de voortreffelijke vertol king van de solo-violoncel- en solo-alt partijen, waarvan vooral de eerste de hoogste technische en muzikale eischen stelt. Er was gisteravond nog veel meer reden tot bewondering en dankbaarheid. Na een uitnemende, klankvolle uitvoe ring der schitterende .JEuryanthe"- Ouverture kregen we een weergave van Brahms' vioolconcert, die in de annalen van Bach nauwelijks zün weerga zal vinden. Georg Kulenkampff, de jonge violist, die zich hier verleden jaar met Beethoven's concert introduceerde en wiens spel toen nog tot verdeelde mee ningen aanleiding gaf, droeg het con cert van Brahms voor. zóó volmaakt In stijl en technische beheersching. robust en teeder, geestdriftig en gereserveerd, naar den aard, als we hier nog niet heb ben gehoord Voorzeker zou het hem fluisterd. Men wees elkaar op het herme tisch gesloten atelier van Moritz Heu- felder en op de ruimere middelen, waar over deze blijkbaar beschikte zonder dat iemand begreep, uit welke bronnen deze kwamen. Men sprak ook van zün geest drift voor Rembrandt en van de opval lende tegenstelling die er bestond tus schen zün afgod en dc schilderüen, die hjj zelf maakte! Uit al deze feiten trok men eigenaardige conclusies, zonder daarvoor echter eenig bewijs te kunnen aanvoeren. Maar zün kunstbroeders me den hem nog meer dan vroeger. Alleen Otto Gabler, die het ongeluk had. dat zün drie Scandinavische schil derüen door de jury der groote BerlUn- sche tentoonstelling waren afgewezen, had zich nog nauwer bü hem aange sloten. Eiker, avond kwam in de wo ning van Heufelder een gezelschap bü- een. uit steeds twüfeiachtiger elemen ten samengesteld, dat het grootste deel van den nacht doorbracht aan de speel tafel. waar aanzienlüke sommen werden verloren en gewonnen. Otto's bezoeken aan het huls van zün vader werden steeds zeldzamer; hü vond het daar nog onbehaaglijker dan vroe ger. Aurelia verkeerde in een toestand van voortdurende, halfwaanzlnnige op winding. want al haar pogingen om Gustaaf Forberg weer voor zich te vin nen waren mislukt. Hoe bekender en be roemder Dr. Forberg werd. des te zic- zonder de intelligente medewerking van Van Anrooy en zün orkest niet mogelijk geweest zün zich zóó te geven zonder de eenheid in gevaar te brengen, maar juist die medewerking schiep een geheel van zeldzame volkomenheid, althans in de eerste twee gedeelten. En ik ma6 dit verslag niet besluiten Bonder een extra woord'van hulde aan Jaap Stotün. den grooten hobo-kunstenaar, die de solo in het Adagio tot een stuk van wonderbare, kuische poëzie maakte. Een avond van groote en mooie in drukken zonder tal! KAREL DE JONG. „VOX HUMANA", SANTPOORT. Deze gemengde zangvereeniging gaf een concert voor hare donateurs en kunstlievende leden in het gebouw „Zomerlust". De groote belangstelling voor deze bloeiende vereeniging werd gedemon streerd met een propvolle zaal! De in den laatsten zomer op het concours te Zandvoora behaalde medailles wer den hedenavond door den voorzitter aan het vaandel bevestigd. Dat het on der de muzikale leiding van den heer Joh. Brands „excelsior" moge gaan! Een üdele hoop zal dit wel niet blijken daar de heer Brands zich een zeer ver dienstel ük koorleider toont. Wat meestal niet het geval is met dergel Uke koren er werd over 't algemeen goed zuiver gezongen. Ook de solisten die hunne medewerking verleenden, spaar den ons gehoor voor onzuiverheid. Mej. Betty Dijkstra uit Haarlem zong zeer zuiver, met groote trefzekerheid, terwijl deze factor in het cellospel van den heer Wim van Greuningen uit 's-Gra- venhage ook onberispelijk was. Het koor zong o.a. met muzikale voor dracht „Den Uil", van A. Diepenbrock. een der zeer weinige Nederlancteche componisten die werkelijk eerbied af dwingen. Het overige, geheel Neder- landsche programma van koor en zan geres beteekende muzikaal weinig. Het heel goed gezongen „De Gypten" van F. J. Roeske maakt hierop een gunsti ge uitzondering. Als een knap stukje werk releveer ik de uitstekende uitvoering van het laatste couplet van Diepenbrock's ,Den Uil". Als de klank iets meer sonoor en de inzetten nog iets geiijkcr waren zou de voordracht van sommige liederen werkelijk „af" wezen. Mej. Betty Dijk stra stelde haar vooral na de pauze mooi geluid in dienst ran eenige lied jes, o.a. van R. Hol en Verhulst. Zoeti ge liedjes van Koolman en B. Zweers verzekerden haar groot succes. Met haar guitige, muzikale vertolking van „Maartje van Schalkwijk" van R. Hol, werd zü door enthousiast applaus tot een herhaling van dit lied gedwongen. Ondanks net uit overbekende werken bestaande programma, was ech ter het optreden van den cellist Wim kelüker werd haar verlangen naar hem; vooral toen ze meer door instinct dan door waarneming, de eigenlüke reden van zün afwijzende houding begreep. Hü hield van een andere cn die an dere was Selma von Kirchdorf. Dit vervulde haar met oen aan waan zin grenzende Jaloezie en in haar uit barstingen van vertwijfeling verwensch- te ze Selma, zichzelf en Gustaaf. maar het meest den moordenaar van For berg. in wlcn ze de eigenlijke oorzaak van al haar ellende zag. Maar dan kwam ze in hevig conflict met haar vader G&bler kon niet hooren dat er over den moord gesproken werd en werd dol drif tig. zoodra dit onderwerp werd aange roerd. Er was maar een ding. dat hem nog meer buiten zichzelf bracht, nl. wanneer rijn zoon hem geld vroeg. Dan schreeuw de en jammerde hü. ging als een be zetene te keer. verzekerde, dat hü maar een arm man was. dat Otto hem al had geruïneerd en dat hü zich niet heele- msal voor hem zou uitkleed en. OUo vroeg dan ook niet meer: dc kleine bedragen die hü van zün vader kon loskrügen. stonden toch in geen verhouding tot zün behoeften. I'ij speel de nu met afwisselend geluk en als zün eigen k2-> uitgeput was, dan stond die van Heufelder. die onuitputtelük scheer, tot rijn beschikking. Zoo verliepen er maanden. van Greuningen muzikaal het be langrijkste van dit concert. Door den kleinen omvang der cello-litteratuur hoort men nu eenmaal zelden een min der bekend werk, tenzü de speler zeer ver gevorderd is. Wim van Greunin- gen's spel is gevoelig en mooi van klank, soms kan de klank nog voller.de uitdrukking d:eper. zooals In „Aria" van J. S. Bach. De begeleiding door den heer Brands was niet steeds geluk kig. In de prachtige .Elégie" van G. Fauré b.v. bezorgde de met fouten door spekte begeleiding den solist menig moeilijk oogenbltk. Ook leed de expres sie van deze hartstochtelüke droom hieronder. Het zoo afgespeelde werkje „La Cinquontafno" van G. Marie, speelde deze cellist zoo frisch cn gra cieus. dat het weer nieuw cn interes sant voor mij werd. Alles bü elkaar ge nomen dus een uitnemend geslaagd concert. Mej. Betty Dükstro ontving bloemen cn het publiek toonde zijn dankbaarheid aan solisten en koor met steeds gul applaus. PIET MÖHRINGER UITGAAN. CONCERT UITGESTELD. Wegens ziekte van den heer Peisky, zal zün concert met den heer Bood a tot een nader te bepalen datum worden uitgesteld. BOEVEN EN BURGERS. Zaterdag 21 Januari geeft de N.V. „Het Nieuwe Nederiandsch Tooneel", artistiek leider Louis Saaiboni. in den Stadsschouwburg te Haarlem één enke le voorstelling van „Boeven en Burgers" 23 rijk geschakeerde tafreclcn van vreugde illusie en werkelijkheid door A. Defresne en Francois Pauwels, naar het gelüknamig© werk van Francois Pauwels. Nagenoeg het gehcele gezelsraao werkt in deze opvoering mede. De voor naamste rollen zün in handen van do dames Magda Janssera en de heeren: Louis Saalborn. Bar: Kreeft. Oscar Toum'.aire. Elias van Praag. Jonan te Wechel. Floor la Roche, R'.en van Nop pen. Frans Nienhuys en anderen. Regie en enscencering Louis Saal born. Décors van de N.V. .Ret Nieuwe Ne deriandsch Tooneel". vervaardigd op eigen stellers. Ccm. Orgelconcert. A.S. Vrijdag zal wederom een Gem. Orgelconcert plaats vinden. De beroem de cellist Thomas Canlvcz zal hierbü zün medewerking verleenen. Een zeer mooi programma is samen gesteld. zoodat den bezoekers weer een kunstvolle avond wacht. Abonnementsconcert. Op het derde abonnementsconcert van de Holl. Conccrtdir. Dr. G. de Koos te Haarlem op VrUdng 29 Januari in den Stadsschouwburg zal de beroemde Joego Slavische vlolist Zlatko Balokovic een recital geven. Ignaz Tiegerman zal den kunstenaar aan den vleugel begeleiden. Balokovic. die een groote tournee door Nederland mankt, zal hier werken van Francoeur-Krcisler. Tartlni-Krebler, Mozart, Mendelssohn. Smetana, Balogh. de Sarasate en Saint Saëns ten gehoore brengen. HOOFDSTUK XIV. Mor: Heufelder liep met groote pas sen zün weelderige kamer op cn neer. een brief ln de hand. Wat een ellendeling! Ik heb hem schatrijk gemaakt, en nu weigert hij mü zoo'n klein bedrag, waarop ik nog recht heb. op den koop toe. knarsetandde hij. De zaken gaan niet meer. schrüft de schoelje, zelfs in Amerika Is men las tig geworden: die Dr. Forberg heeft ons goudmüntje totaal kapot gemaakt. Wie heeft nadeel gehad van mün handig heid? De menschen waren gelukkig met hun echte Rembrandts cn zullen er hem heelemaal niet dankbaar voor zün. dat hü ze uit hun zoeten droom heeft wak ker geschud. Maar met dat al krijg ik geen cent binnen, ging hij stampvoetend voort. Die schurk Langley schrüft waar achtig. nog, dat ik met mün hooge in komsten toch wel iets opzij moet heb ben gelegd. Alsof iemand, die maar een penseel ter hand behoeft te nemen om het goud te zien toevloeien, tot sparen zou komen! Ik verdraai het. mün leven te veranderen en mijn vüanden het ple zier te gunnen, dat ik als een obscure kerel van het tooneel moet verdwünen. Ik weet heel goed dat ze me ervan ver denken. dat ik de maker van de valsche Rembrandts ben. Ellendige stumpers, die (Nadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 60 Cent» per regel- Wij verzoeken uw aandacht voor de stands 40 en 16 der CHRYSLER, en PEUGEOT- automobiclen op de R A.I. show. Allccnvcrtcgenwoor- diging voor Haarlem en omgeving 10 Autogarage Daan Houtkooper Lcidscnevaartwcg 173,174. Tel. 14596 DIRK SCHIFER. De pianist Dirk Schilfer zal .Maandag 23 Januari een Ohopin-avond geven tn den Stadsschouwburg. AFSCHEID VAN DR. TJIPTO. DE ZONNIGE TOEKOMST. Een afscheidsgroet van den tra ar Am- bon verbannen dr. TJipto aan zün geest verwanten houdt, noalt wü Sn een Ar.eta-bericht lezen o.a. *t volgende ln: „Ik wil niet klagen maar ook niet on derzoeken in hoeverre de straf verdiend is. Wat de Rrseering doe: is welge daan. Ik wil alleen eenvoudig afscheid nemen omdat het zoo gek is met stille trom te vertrokken. Ik wil zoo min moge lijk stof opjagen". HU verzoekt niet het minste gewicht te hechten aan zün val. „De toekomst van ons land en ons volk ligt in het heden, en dat heden ben: u. GU Jhocgt niet het minste na laten om die toekomst zoo zonnig mo gelijk to maken. Ik wil niet de vraag behandelen hoe dit gedaan moet worden. In r.iljn positie is elk woord te veel gezegd en een verduistering dier toe komst is geen au revolr, nu ar adieu". BIJZETTING J. J. VERHOEFF. Maandagmiddag is ln het Mausoleum op dc begraafplaats aan de Klever- laan te Haarlem he. stoffelijk over schot bijgezet van den heer J. J. Ver hoef!. oud-directeur van de Kon. Ncd. Stoomboot Mü- In de aula waren o.a. aanwezig de directeuren van de K. N. S. M.. dc hec- hen E. Heldring en Paul den Tex. De eerste sprak van zün waardeering voor het werk van den heer Vcrhoeff. dt$ vaste leiding aan de K.N.S.M. had gege ven, en daardoor zün niet te onder schatten bctcekcnis heeft gehad voor de Amstcrdamschc scheepvaart. Spreker, die gedurende 18 jaren heeft mogen samenwerken met den heer Vcrhoeff aeide. dat de nagedachtenis van den heengcg.ir.cn oud-directeur der directie van de K.N.SM, een steun za! zün bij het werk dat zü op zijn weg zün voort gegaan on zullen blijven voortgaan. De predikant bü de Remonstrant se hc gemeente. Dr. A. H. Haentjens richtte eenige woorden van troost tot de ftafiia In hun jeugd had de heer J. WUlems. oud-notaris alhier, samengewerkt met Verhoef f; en het was hem een behoefte thans te getuigen van zijn groote sym pathie voor zijn vriend. De heer Onnen. een neef van den overledene da: 'e namens de familie voor de bewezen eer. Jullie zün. wie van Jullie doet het me na" Maar lk ben nog niet aan het eind van mün Latün, mompelde hü lachend, terwü'. hü rich op het voorhoofd sloeg: Waar dt>' uit Is gekomen, daar z't nog meer. Met de Rembrandts Is het uit, maar dan gaan we het nu probecren met Murino en Velasquez. Er zün altijd stommelingen genot z op de wereld, die om de nieuw ontdekte Spaansche mees ters even hard zullen vechten als tot dusver om de oude Hollander- En ze zullen ze nog duurder betalen, omdat ze zooveel zeldzamer zijn. Ik moet onm'.ddcl'.Uk naar Spanje, pein^oc hl! verder, om mün nieuwe voorbeelden grondig te bestudeeren. Maar daarvoor moet ik duiten hebber.. Ik mag hier geen schulden achterlaten. Ze moeten mij blijven houden voor den rüken meneer, die alleen voor zün ple zier op rets gaat. En de paar honderd Mark die ik nog bezit, kan ik niet bü het spel riskeeren. Plotseling sprong hü op. Otto G&bler! Ik heb dat Jongetje nu al lang genoeg gespaard en vertroe teld. nu helpt er geen lieve moederen meer aan; nu moet hij er maar aan ge- looven! Lupus in fabula (de wolf uit het sprookje), riep hü. toen dc Jonge schil der Juist binnenkwam. CWordt vervolgd.) INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN A 60 CENTS PER REGEL EMSER PASTILLES Het afdoende middel .ogen hoest en verkoudheid en alle aandoeningen der slijmvliezen. Prijs per aluminium kokertje 60 cent.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9