EÜITENLANDSCH OVERZICHT TROTZKI NAAR HET VERBANNINGSOORD GEMENGD NIEUWS SPORT EN SPEL. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 JAN. 1928 VIERDE BLAD Toegejuicht door een groote menigte. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Des Maandagsavonds 16 Januari is Trotzki met den trein van 9.20 uur naar Taskentgezonden, vanwaar hy liet ballingsoord Wjerng zal bereiken in Manüsjoerije dicht onder de Chineesche grens. Een ander bericht meldt dat daags te voren Radek en een groot aantal vakvereenigingleiders Moskou «net bestemming naar him ballingsoor den verlieten. In al zijn simpelheid open baart dit bericht de beteekenis van een zeer belangrijke gebeurtenis. Temeer daar by Trotzki's vertrek meer dan 1500 personen waren samengestroomd die hem met gejubel uitgeleide deden. De gewezen medestryder van Lenln, die vergezeld was van politiebeambten deed geen poging om een redevoering tot het verzamelde volk te houden, hoewel men vermoedt dat niemand hem dat verhin derd zou hebben. Eens te meer heeft de houding van het publiek bewezen dat Trotzki niet de vertegenwoordiger was van een in- vloedlooze groep. Eens te meer is gede monstreerd dat de gisting onder het volk niet zal verdwijnen met de verban ning van de leiders der oppositie. Stalin heeft ieder verzoek om genadige be handeling van Trotzki en zijn medestan ders omdat hy wel wist dat by in williging van dat verzoek de actie met evenveel red:n van bestaan zou worden voortgezet bruusk afgewezen. Daar mede heeft Stalln meteen een nieuw stadium ingeluid. Nameiyk dat van. den terreur in het e i g e n kamp. Het schrik bewind heeft zich over het algemeen tot nu toe alleen op vreeseiyke wyze tegen de contra-revolutionnairen geuit. Dat Stalin zich verplicht heeft ge zien een groot aantal van de „helden der revolutie" door de verbanning als contra-revolutlorrairen te brandmerV-n is een bewys van zwakheid, dat door de van haar leiders beroofde oppositie, on danks alles, terdege uitgebuit zal' wor den. F. A. Engeland over veilig heid en arbitrage. Overeenkomstig het in de December- sitting van de subcommissie voor de veiligheid van de voorbereidende ont wapeningscommissie getroffen accoord dat de vertegenwoordigde regeeringen vóór de eerstvolgende by eenkomst haar inzichten met betrekking tot het voor gestelde arbeidsprogram aan de sub commissie zouden voorleggen, heeft de Britsche regeering een memorandum over deze aangelegenheid aan het secre tariaat van den Volkenbond doen toe komen. Deze beschouwingen, welke een aarraienlljke lengte hebben (Reuter spreekt van 10.000 woorden), zUn thans gepubliceerd. Het Hbld. schrijft naar aanleiding daarvan: Met betrekking tot de arbitrage-veT- dragen in het algemeen legt het docu ment er den nadruk op dat niet het kenbaar maken van het besluit een belangrijk feit is, doch het aanvaarden en uitvoeren van de bepalingen ervan. De arbitrage-verdragen hebben geen openbare sancties achter zich, doch wel de kracht der openbare meening in de wereld. Indien een by een geschil be trokken party beslist zou weigeren om een scheidsrechterlijke uitspraak, uit te voeren, zou niet slechts het geschil worden bygelegd, doch de beweging ten gunste van de arbitrage worden ge schaad. Daar men algemeen van ge voelen is dat er quaesties zyn, die geen land veilig aan arbitrage kan onder werpen, is het gewoonte geworden reser ves te maken, die denomvang van de verplichting tot arbitrage beperken. De richtiynen, waarlangs een vooruitgang in de richting eener universeele aan vaarding der onvoorwaardelijke ver plichting tot arbitrage, zelfs door staten die deze thans niet kunnen aanvaarden mogelijk schynt, zyn: lo. het opnemen in afzonderlijke verdragen van de ver bintenis om geschillen, die voortsprui ten uit de interpretatie ervan, aan arbi trage te onderwerpen; 2o. het uitbreiden van het kader van overeenkomsten, welke betrekking hebben op te berech ten geschillen aan arbitrage te onder werpen. In tal van gevallen heeft Groot- Brittamnië reeds deze procedure toege past. Het document zegt verder: „Het kan zijn dat de formules als de vitale be langen, de eer en de onafhankelijkheid van öeide staten, gelijk een kwart eeuw geleden in arbitrage-verdragen werden opgenomen, een nieuw onderzoek ver- elschen. Welke wijziging er ook moge worden aanbevolen, het is duidelijk dat eenige beperkingen binnen het kader van een verdrag van dien aard nood zakelijk zyn. Het kan voorkomen dat er tusschen twee staten geschillen rijzen welke wettig zUr. naar hun aard. doch betrekking hebben op aangelegenheden die Uitsluitend binnen de binnenlandsche Jurisdictie van één van hen vallen. Geen staat kan er in toestemmen aangele genheden aan een internationale recht bank voor te leggen, die tot zyn natio nale souvereiniteit behooren". Voorts wordt de meening geuit dat de methode van het onderteek enen van een algemeene verbintenis. zeifs«wanneer deze is gekoppeld aan de bevoegdheid uitzonderingen te maken wat betreft de categorie van het te arbitreeren ge schil. soepelheid mist. welke het moge- ïyk zou maken de verplichtende bepaling te wijzigen ten opzichte van bepaalde staten, waartegenover de verplichting is aanvaard. Waarschijnlijk zullen meer vorderingen worden gemaakt door libe rale overeenkomsten dan door algemeene verdragen. Niet voor berechting vatbare geschil len aldus het document zyn min der geschikt om te onderwerpen aan een rechtbank met de bevoegdheid om een bindende uitspraak te geven, en de procedure van verzoening, waarin het Covenant van den Volkenbond voorziet, is op het oogenblik in zulke gevallen alleen mcgeiyk. De veiligheids verdragen. Ten aanzien der veiligheidsverdra gen wordt er aan herinnerd, dat het verdrag van Locamo werd onderteekend om een bepaald gevaar in een bepaald gebied het hoofd te bieden en het aan alle betrokken part yen de gelijke ver plichting oplegt zyn integreceit te be schermen en de besluiten van den Raad uit te voeren. Op deae manier is het veel doeltreffender dan eenig ander, meer algemeen stelsel van waarborgen zou kunnen zyn, waarby de verplichtin gen zouden zyn verdeeld over een veel grooter aantal staten, waarvan elk uiteraard geneigd zou wezen om zyn individueele verplichting te beschou wen als protan to verminderd. Er zyn geen andere verdragen van dit model by den Bond geregistreerd. In het zelfde verband sjelde de Raad van den Volkenbond zyn diensten ter beschikking van alle staten, die het wenschelyk achten „passende verdra gen te sluiten, welke er op zyn ge richt vertrouwen en veiligheid te ves tigen", doch tot dusver heeft niemand dit aanbod aanvaard. De Britsche re geering is verlangend een gestadigen groei van dit stelsel te zien. overtuigd als zy is dat voor eiken staat de *ge- makkeiykste weg om algemeene veilig heid te erlangen is zich zelf van de noodlge waarborgen te voorzien in dat gebied, waar zyn voornaamste belan gen en dientengevolge zyn voornaamste bedreiging zyn gelegen. Indien dit stelsel geleidelyk wordt uitgebreid tot dat het eiken staat omvat, die van ge voelen is dat zijn veiligheid niet volko men beschermd is, zal er eventueel een netwerk worden gevormd van waarbor gen tegen schending des vredes in elk deel der wereld. Zulke plaatselyke waarborgen op bepaalde gevaren doe lend en op nauwkeurig omschreven verplichtingen gebaseerd, zyn onein dig bevredigender dan welk ander uit gebreid of universeel stelsel ook, dat noodzakelykerwys in vager en algemee- ner termen moet zyn gesteld en welker modus operandi en waarsohyniyk doel treffendheid in zekere mate speculatief moeten blyven. Indien staten, die ten gevolge van twijfel of achterdocht aar zelen om onderhandelingen te openen, gemeenschappeiyk er toe zouden over gaan zich in de handen van den Raad van don Volkenbond ever te geven en hun besprekingen te houden onder zUn auspiciën, zou het sluiten van ver- 1 öere overeenkomsten op den geadvi seerde wijze aanmerkelijk vergemakke lijkt worden. Sauerwein over Europa en 't Pan- Amerikaansch con gres. In de Matin" bespreekt Sauerwein heden het Pan-Amerikaansche congres. Hy constateert, dat, terwyi in Havana 2 naties, waaronder de machtigste der wereld, de toekomstige Pan-Amerikaan sche federatie voorbereiden, men aar. deze zijde van den Oceaan eerst in het beginstadium verkeert van pogingen om tot unificatie van het continent te ko men. Europa bedreigen groote gevaren, als een sociale revolutie, een nieuwe oorlog. Alleen de samenwerking tusschen alle Europeesche naties kan deze geva ren voorkomen. Tegenover Sovjet-Rus land moet geen politiek van interventie worden gevoerd, doch de politiek van een eenheidsfront. Een oorlog zal met het oog op de ontwikkeling van de techniek de ver nietiging van de beschaafde wereld met zich brengen. Een derde gevaar bestaat daarin, dat de onafhankelijkheid van Europa be dreigd wordt en dat het door een an der continent zal worden gekoloni seerd. Verder wyst Sauerwein er in dit ver band op, dat op het Pan-Aziatisch con gres reeds een moreele eenheid van de volken van dit continent is tot stand gekomen. De macht van Amerika neemt met reuzenschreden toe. In het belang' van het handhaven van den vrede en van het evenwicht in de wereld moet Europa in stand gehouden worden. Pruisen en de Hohenzollerns. Tussohen den Pruisischen Staat en het voormalig koninkiyk huis zyn ge schillen ontstaan betreffende de uit voering" der tusschen beide gesloten financieele regeling, welke tengevolge gehad hebben dat de Pruisische minis ter van financiën een beroep moet doen op het scheidsgerecht, waarin de overeenkomst voorziet. Pruisen eischt van de Hohenzollenjs restitutie van aar. het Rijk betaalde belastingen en var verleende voorschotten in verband met het beheer van vermogens en het on derhoud van gebouwen, in tctaal ten bedrage ran ruim 790.000 mark en stelde daarby als ulterster termyn 15 Januari J.l. Daar vóór of op Pen datum geen antwoord werd ontvingen, heeft de eischer de zaak aan hot scheidsge recht voorgelegd. Crisis in de Duitsche Centrum-partij wy lezen in de Telegraaf: De crisis in de Centrumparty neemt verdere afmetingen aan. Thans heeft nameiyk ook de Ryksdag afgevaardigde Stegerwald die eenige weken geleden tot tweeden voorzitter der RUksdag- fractie van het Centrum werd gekozen, aan zijn naaste partijvrienden het voornemen te kennen gegeven, bedoelde functie weer neer te leggen, daar voor hem verdere samenwerking met rijks kanselier Marx niet mogelijk is. Aanleiding hier toe is het feit. dat de Bond ran Katholieke onderwijzers onlangs by Marx zich over de houding heeft beklaagd, die Stegerwald by de behandeling der ambtenaars-salarissen in d:n Rijksdag heeft aangenomen. Ste gerwald. die tot den linkervleugel van het Centrum behoort, sprak zich na meiyk tegen een li zoo betrekkeiyk groote verhooging uit In zUn antwoord aan den bond keurde Marx Stegerwald's houding af en bestempelde hy diens optreden als onzakelyk. Daarop heeft thans de leider der Katholieke vakvereeniging ln zijn or gaan ..Der Deutsche" in scherpe be woordingen van antwoord gediend. Het partijbestuur van het Centrum zal de volgende week bijeenkomen, ten einde bet conflict te behandelen. Het spreekt vanzelf, dat het nle; aan pogingen ontbreekt, om de meenings- verschiilen by te legger., waarin men wellicht ook zal slagen. Doch daarmede is het feit niet uit de wereld, dat het Centrum een ernstige interne crisis doormaakt. Woldemaras' antwoord. Naar uit Kowno gemeld wordt, be vat de aan den spec:alen Poolschen koerier overhandigde nota der Litausche regeering in het eerste gedeelte een uit voerige uiteenzetting van de overeen komsten te Genève. In de nota wordt dan verder ver klaard. dat Polen zich op twee punten niet aan deze overeenkomsten gehouden heeft In de eerste plaats hebben de uit het Wilna-gebied uitgewezen Litauers tot nu toe geen toestemming gekregen daar terug te keeren en in de tweede plaats heeft Polen het, onder leiding van Pletsjkaitis. gevormde emigranten- leger niet ontbonden. Integendeel be vinden zich nog steeds troepenafdeelin- gen in Litausche uniformen ln het gar nizoen van Lida naby Grodno. Woldemaras vraagt dan, of de Pool- sche regeering bereid is. de kwestie van de vergoeding voor de door de bezetting van het Wilna-gebied veroorzaakte schade onderwerp der onderhandelingen te doen uitmaken. Met betrekking tot de onderhandelin gen vraagt Woldemaras of Polen deze met of zonder inmenging van den Vol kenbond wil voeren. In het eerste geval moet de plaats van onderhandelen in overleg met den Volkenbond worden vastgesteld. Volgens de Litausche pers accepteert Lltauen alle punten, die voor behande ling zyn voorgesteld, uitgezonderd de openstelling van het grensverkeer, omdat men in Litauen daarin een erkenning ziet van de huidige grens en van de toekenning van het Wilnagebied aan Polen. Een afsohrift van de nota heeft Wol demaras aan het secretariaat-generaal van den Volkenbond gezonden. KORT EN BONDIG. In midden- en Noord-Zweden is de temperatuur opnieuw tot 28 graden be neden het vriespunt gedaald. Men ver wacht dat de koudegolf zich naar het Zuiden zal uitbreiden. De „Weensche Volkszeitung" dealt mede, vernomen ie hebben, dat de Duif- scho rijks president, evenals ar. SLrese- mann, het voornemen heeft tijdens de Schubertleesten een bezoek aan Weenen te brengen. Maurioe Ravel die. aldus de Tel.. voor een groot gehoor een kamermuziek concert vos zyn eigen werk gaf. werd warm toegejuicht. Hijzelf speelde zyn Sonakr.a voor piano. moest verscheidene toegiften geven en aam deel aan an dere nummers van het programma. Volgens een Radio-bericht ui*. Mos kou neemt het aantal verzuimde werk uren in de Russische fabrieken steeds toe. In Moskou alleen zyn in 1927 niet minder dan 56.525 arbeidsdagen verloren gegaan door willekeurig verruimen. De Russische bladen dringen op energieke -aatregelen aan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Wij verzoeken uw aandacht voor de stands 40 en 16 der CHRYSLER- en PEUGEOT- autoinobielen op de R A.I. show. Allcenvertegenwoor- diging voor Haarlem en omgeving 10 Autogarage Daan Houtkooper Leidschevaarlwcg 173/174. Tel. 14596 KANTONGERECHT. UITSPRAKEN A. M. v. A. verzet tegen het vonnis dd. 4 Januari 1928. Bevestiging. P. G. v. d. B. het als opkooper geen doorloo pend register aanhouden 25 sute. 5 dagen hechtenis. Ph. L-. N. overtreding van de Invaliditeitswet 16 maal 0.50 ubs. 1 dag hechtenis voor elke boete. A. Ch. M. het als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig daarmede ryden op den openbaren weg met zoodanige snelheid en op zulk ecne wyze, dat de veiligheid en het verkeer op dien weg is in gevaar gebracht 75 subs. 5 da gen hechtenis. A. B. hc< te Zandvoort op zichtbare wyze tegen 0011 rijgevel van een perceel zynde een plaats gelegen in het niet landelUk gedeelte dier gemeen te een geschilderd reclame-opschrift hebben 1 subs. 1 dag hechtenis. P. O. overtreding der Motor- en Rywlelwet 100 subs. 10 dagen hechtenis. J. v. d. B. het niet voldoende zorg dragen voor het onschadeiyk houden van een onder zyne hoede staanden hond. die gevaar- lyk is. 5 subs. 1 dag hechtenis. H. A. B. hei op den openbaren weg een hand wagen onbeheerd laten staan 2 subs. 1 dag hechtenis. J. J. K. overtreding der Leerplichtwet 3 subs. 1 dag hech tenis. L. A. IJ. overtreding der Jacht wet 10 subs. 10 dagen hechtenis. A. B. het loopen over verboden grond 10 subs. 10 dagen hechtenis. F. v. K. open bare dronkenschap 3 weken hechtenis. A, P. openbare dronkenschap 5 dagen hechtenis. P. V. overtreding der Motor en Rtjwielverordenlng 4 subs. 1 dag hechtenis. H. K. overtreding van art. 0 van d" Motor- cn Rywlelbrhlkklng. schuldig verklaard zonder oplegging van straf. A. J. F. overtreding van het Mo tor- en RUv'-Iroglement 1 sute. 1 dag hechtenis. A. O. overtreding van de '-ondenwet sub* 1 dag hech tenis. G. v. D. idem 2 -subs. 1 dag hechtenis E. L. overtreding der Pol verord. van Heemstede 3 subs. 1 dag hechtenis. De Eiffeitoren. Naar aanleiding van het Datumstukje over den Eiffeltoren, die met slooping wegens lichaamszwakte wordt bedreigd, herinnert een lezeres ons aan de vol gende aardige Fransche woordspelingen op dit onderwerp: Er was eens een werkman, die op den Eiffeltoren opmetingen zou doen Hy had al een heel eind geklommen en merkte toen. dat hy zyn duimstok had vergeten. Hoe hoog was hy toen? 100 M. (cent (sans) Mètre). Iets hooger ziet hy een collega, gaat naar hem toe en vraagt of die een duimstok by zich heeft. Neen! Hoe hoog was dat? 200 M. (deux „sans" M.) Toch stijgen ze nog hooger, worden moe en gaan uitrusten. Hoe hoog was dat? 600 M. (A six cent (assLs sans) M.), wat ti_schen haakjes by den 300 M. hoogen toren niet kan, maar een dichterlijke vrijheid is. De Noorsche begrooting Het nieuwe Noorsche budget voor het begrootingsjaar 1928-1929 heeft tot einde yfer 370 millioen, met een batig saldo van 23.9 millioen kronen. Voor het loopence. budgetjaar, aldus het Kb'xi., was 413 millioen begroot met een batig slot van 15.3 millioen. Er is dus een belangrijke bezuiniging te consta- teeren, welke nog grooter is dan het sohynt. omdat het elndcyfer in debet en credit wel 25 millioen opgevoerd is door posten als de opbrengst van de nieuwe automobielbelasting, welke be stemd is voor het fonds tot verbete ring van het wegennet. Het tekort over het loopendc bcgrootingsjaar zal onge veer 9 ton bedragen, over het vorige Jaar was het 9 1/2 millioen, het even-» wicht tusschen ontvangsten en uitga ven is dus thans eindelijk bereikt en over 1928-1929 mag op een batig saldo gerekend worden, temeer daar een eventueele loonsverlaging nog niet in de begrooting verwerkt is. De regeering stelt een heele reeks belastingverlagingen voor. De directe belastingen zullen met ongeveer 10 pet verlaagd worden, de belasting op verte ringen in restaurants en café's, die minder opbracht dan verwacht werd. zal geheel afgeschaft worden, een aan tal douanerechten zal verlaagd worden, zoodat op koffie en suiker van 60 tot 50 pet., dat op koren van 2.20 tot 1 80. op meel vao 3.60 tot 3.30. pok telegraaf- es spoorwegtarieven zullen een verlaging ondergaan. De staatsschuld verminderde voor het eerst sinds vele Jaren met 6.7 millioen kronen; voor den rentedienst wordt, vooral dank zy de stijging van de kroon, 4.8 millioen minder begroot. Opstand in een Russische Kinderstad. In de onmiddellijke nabijheid van Moskou hebben de bolsjewikl een ..Kin derstadje" (Djetskiej Gorodok)opgericht aldus het Hbld. waar daklooze kinde ren in den geest van het communisme werden opgevoed. Alle buitenlanders die naar Rusland kwamen om de toe standen in de Sovjet-Unie te ..bestu- deeren", werden naar dat stadje geleld, om de successen te zien, welke de bols- jewiki inzake de opvoeding van dakloo- zen hebben bereikt. En de vreemde lingen schreven daarna lofzangen op de paedagogie der bolsjewikl. In werke lijkheid wat dat „stadje" een broeinest ran misdadigheid. De politie besloot een einde te maken aan de talrijke gevech ten onder de jongelui door hun wape nen in beslag te nemen. De Jongelieden kwamen hiertegen in opstand en orga niseerden een pogrom in het stadje van Kalinin (het stadje draagt den naam van den president der Unie). Volgens een andere lezing (van de „Ra- botsjaja Gazeta") was de opstand van de kweekelingerJ het gevolg van het be sluit, het stadje te liquideeren en de jongelui over verschillende tehuizen te Moskou te verdoelen, hetgeen het toe zicht op de Jonge misdadigers zou ver gemakkelijken. Do zoo vaak door de buitenlandse!» reizigers bezongen kwe kelingen van den DJeitskieJ Gorodok hebben het stadje in brand gestoken en alles verwoest. Het stadje zag er uit als na een vreeeelijke aardbeving. De po litie arresteerde 12 belhamels; allen waren gewapend. De overigen vlucht ten. Turkije en de Communisten. Uit Constantino pel wordt gemeld, dat daar een proces tegen 65 Turk- sche communisten is begonnen, zy worden beschuldigd var. de stichting eener geheime communisüsche organi satie, welke de omverwerping der re geering ten doel had. Het proces zal verscheidene dagen duren. Ontzettende verwaar- loozing. Te Coventry zyn twee woonwagen bewoners elk tot zes weken gevangenis straf veroordeeld, aldus de Tel. omdat zy hun vyf kinderen onverzorgd in een plaggenhut op het open raid had den achtergelaten. Als „toezicht" was er slechts een meisje van 13 Jaar. dat een maand lang zonder hulp over de on gelukkige wichten moest moederen. De kinderen waren ten slotte ontzettend vervuild! één hunner moest naar het ziekenhuis worden overgebracht cn al daar geopereerd, ten einde zUn leven te redden. Russische arbeids toestanden. De onderhandelingen over het ver lengen van de collectieve verdragen in de Industrie van de geheele Sovjet unie zijn op 15 Januari ten einde ge voerd. Het loon van de laagst beta&lde .n- dustrieartoelders is ln totaal met 30 millioen roebel verhoogd. Het aantal gevallen waarby loonge- schlllen naar de bemkidelings-instan- ties werden verwezen, is veel geringer dan het vorige jaar. Wat beter is dan drooglegging. De Scandinaafsche correspondent van het Hbld meldt: Terwijl in Heisingfors. de hoofdstad van het geheel ..drooggelegde" Finland, het aantal veroordeelir.gen wegens dron kenschap en overtredingen van de drankwet, in 1927 weer hooger was dan 1928 een nieuw bewys dus. dat het stelsel der drooglegging een mislukking is als bestrijding van het drankmis bruik zien wy in Zweden, waar men slechts reglementeering en beperking heeft, een voortdurende daling van het alcoholgebruik. Men zou al byna kunnen zeggen dat de Zweedsche punch op houdt de traditioneele volksdrank te zijn. Werd ln 1920 te Stockholm nog 676.000 liter punch verkocht, in 1927 was de omzet nog niet half zoo groot, namelijk slechts 297.000 liter. Het Zweedsche systeem-Bra :t bewijst meer en meer zijn superioriteit. He: heeft pok 2bu bezwaren cn züa feilen maar allengs worden deze in de praktyk on dervangen. Zoo werd er tot dusver door sommige doktoren misbruik gemaakt van de aflevering van recepten voor alcoholgebruik. Om hieraan een eind te maken heeft de medische raad thans bepaald, dat een dokter maandelijks slechts tien recepten hetzy voor 500 gram zuivere alcohol hetzij voor 1 liter cognac mag afleveren en dan nog al leen op speciale recept formulieren, waarvar. hem telkens een bepaald aantal verstrekt zal worden. Gorki naar Rusland. De schryfster Olga Forsch. die te Sorrento een bezoek aan Maxim Gorki heeft gebracht, aldus de Tel., en dezer dagen te Leningrad is teruggekeerd heeft daar aan den ,.Izwestlja"-/orres- pondent medegedeeld, dat Gorki besloten heeft in Mei een reis naar Rusland te ondernemen. Hy denkt den geheeler. zomer in zUn vaderland door te bren gen en is dan voornemens verschil lende deelen van de Sovjet-Unie te be zoeken. De schryver lx thans weer geheel her steld van de longontsteking, waaraan hy ïydende was en werkt nu weer ver der aan het tweede deel van zyn „Samgin". Een niet-Communistisch blad te Moskou Zooals wy al meldden bestaan er te genwoordig in Rusland alleen bolsjewis tische bladen. Den laats ten tyd werd cr echter veel gesproken over de wenschelUkhe'.d eer. nk«t-conimunlstisch blad op te richten. Volgens de berichten uit Moskou is hier toe nu definitief besloten. Het eerste niet-communisü- sche blad te Moskou zal versehynen in hetDultsch (de Russische arbeiders verstaan geen Dultsch). Het blad zal de Duitsche kolonie in Rusland bedie ner.. De naam van don hoofdredacteur wordt voorlooplg geheim gehouden; er wondt alleen medegedeeld, dat hy een zeer bekend Dultsch publicist ls. die zijn .loyaliteit" tegenover het sovjet regime on ondubbelzinnige wyze heeft aangetoond. Het blad zal natuuriyk onder bolsjewistische censuur staan en slechts datgene mogen opnemen, wat de regeering geschikt zal achten. Het cod van dat blad zal zijn het buiten land in eer, voor de bolsjewü:' ge- wcsschten geest ie bewerken. vHb'.d., WIELRIJDEN. EXCELSIOR Zondag 22 Januari houdt de H. S. C. Excelsior een recordrtt over 10 KM. Zondag 29 Januari open wedstrijd op Home-trealners voor amateurs en nieu welingen. WATERPOLO. J. J. MOOLENAAR NAAR ZUID- AFRIKA. Naar wU vernemen, gaat dc bekende H. P. C.-speier J. J. Moolenaar. rijn vcroentging verlaten wegens vertrek naar Zuid-Afrtka. Zaterdagavond 21 Januari as. wordt tijdens een vergade ring aan de leden gelegenheid gegeven om afscheid van hem te nemen. BILJARTEN. JUBILEUM WED STRIJD EN DE KASTANJEBOOM Dinsdagavond werd gespeeld tus- de le achttallen van „de Kastan Jrboom" en „De vyf queuen". De uit slag s als volgt: Kastanjeboom: W. v. Roode 68. J. Kooyman 115. H. van Gurp 91. B, Sam son 60. P. Schoo 71. H. Smit 88. J. Jan sen 67. J. Kobus 73. Totaal 633. vyf queuen: de Graal 75, Bloemers :a. de N'Us 54. Stegerman 92. v. Wonin- -rr. 85. Bloemaerts 47. Vogel 101. Rob ken 39. Totaal 541. D. O. K.—O. M. SL Dinsdagavond werd ln café Van Trigt gespeeld tusschen de 3e viertallen. Dc uitslag was: D. O. K.: 100. 010. 65. 100, totaal 365. O. M. S-: 93 80. 100 88. Totaal 361. Stand na 6 wedstrijden: 2221—2017 voor O. M. S. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Woensdagavond ving in he. clublo kaal der Damclub „Haarlem" de 2<Je ronde van den Haarlemschen Kampi- oenswedstryd aan. De uitslagen waren: P. G. van Engelen remise met H. W. Zitman. J. W. van Dartelen wint van J. P. van Eyk. W. van Daalen wint ran R. Hartge- rtnk. A. de Jong wint ran P. A. Berke meier. P. H. Meure wint van Chr. F. Vixse. De party J. B. Sluiter Jr.--J. v. Looy werd afgebroken in vcnnoedeiyk gewon nen stand voor Sluiter. Maandag as. vangt in het clublo kaal der Haartcmsche Damclub de 3de ronde van den wedstryd om het kam pioenschap van Haarlem cn Omstreken In deze ronde spelen tegen elkander: H. J. J. van Santon—Chr. F. Vi&se; J. P. van EJJkA. de Jong: H w J. W. van Dartelen; J. ran Looy—P. G. van Engelen; R. Hartgerink—J. B. Slui ter Jr. H. Meure—F. A. Berkemeier; W. van Daalen is vry. SCHAKEN. MATC1I HAARLF.MSCHF. SCHAAK- VEREEMGING—SCHAAKCLUB „PARKWIJK". Maandagavond speeldo de Amster- dumsche Schaakclub „Parkwyk" een •.TiendschappelUken wedstrijd met de Haarlcmsche Schaakvcreeniglng, ln de clubzaal van H. S. Vin Café Brtnk- mann, Groote Markt. De voorzitter der Haarlcmsche Schaakvcreeniglng.. Dr. P. Ozinga, sprak oen woord van welkom tot dc gasten en zcide, dat met verlangen was uitgezien naar dezen avond Zoowel „Parkwyk" als H. S. V. laadden sinds de laatste ontmoeting enkele leden ver loren. ook door ovcriyden. maar rond ziende ln den kring van .Parkwyk" ontdekte hij toch enkele kopstukken, zoodat er een zware strijd te wachten stond. De voorzitter van de Amaterdamsche club. mr. J. Kalff Jr.. dankte voor de hartelUke woorden en merkte op. dat reeds ln vroeger tyd stryd was gevoerd tusschen Haarlem en Amsterdam, het geen 'f weer onlangs, by de opvoering van „GUsbrecht van Aemstel". hebben kunnen vernemen. Maar thans zal de strijd niet met het zwaard worden be slecht, maar vreedzaam op de 64 velden. En hoe dc uitslag ook moge zyn. een aangenomen schaakavond hebben wy allen gehad. Dc gasten hadden aan alle borden wit Dc uitslag was als volgt: Parkwyk. 1. O. G&rschagcn X 2. B. J. v. Trotaenburg 1 3. Th. v. Hoorn 0 4. M. Garschagen 5. Mr. N. E. Pockens 0 6. Dr. B. K. Boom 1 7. Dr. C. L. DeUll 8. Dr. G. P. WUnmalen 0 9. J. R. v. Oase) en 1 10. G. M. C. ten Have 1 11. Dr. W. F. Enklaar 0 12. J. v. d. Veen 1 13. Mr. J. Kalff Jr. I 14. R. Dojes 1 Totaal h. s. v. 1. G. Bolllebakker 2. Ph. Th. Stol 3. A. A. J. Ridderhof 4. A. C. Strumphler 5. Halo Fick 6. L. A. Patolr 7. J. Cohen 8. J. Smits 9. L. J. Vreugde 10. A. v. Ekerer. 11. T. Nobel 2. J. W. Sasburg 13. Dr. P. Ozinga 14. A. H. v. de Lint Totaal 8X 3*

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13