PARIJSCHE MODE, ELKAAR BEGRIJPEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 JAN. 1928 J^cniiria AVONDTOILETTEN. De beide hier afgebeelde toiletten rijn zeer geschikt voor elk avond feest Je. Hot eerste, rechts, is van zwarte crêpe satin, opgevroolijkt met rood orêpe de dhlne. Een groote gesp Louis XVI houdt de draperie van een volant, welke een zeer laag aangezet rokje vormt, op haar plaats. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de roeten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van no. 120a. Kosten 70 cents. Het tweede toilet wordt vervaardigd van crêpe de chine in cyclamen tint. Het lijfje wordt in gracleuse Hjnen ge drapeerd op het, met lange zilvenfiranje versierde rokje, dat een in punten ge sneden zoom heeft. De linker schouder wordt met een bloem gegarneerd. Knippatronen van dit model zijn ver krijgbaar in de maten 42 44, 46 en 48 onder opgave van no. 120b. Kosten 70 cents. VOOR DE HUISVROUW. HOE KOMEN ER ZWARTE PLEKKEN OP DEN SPIEGEL EN IS DAAR IETS TEGEN TE DOEN? Het Is niet onmogelijk, dat de plek ken ontstaan zUn door vocht of moge lijk door rotten van den achterkant van den spiegel. In welk geval men de houten achterbedekking moet verwijde ren en het glas zorgvuldig afdrogen. Men kijkt nauwkeurig na, of er voch tige plaatsen te vinden zijn en vervangt het achterstuk door een nieuw. Om de voorzijde van spiegels prach tig helder te maken, ls er niets beter dan het gebruiken van oude kranten als poetsdoek. In ieder geval mogen spiegels nooit met. spons en zeem wor den afgenomen, hoogstens met wat brandspiritus. RECEPT. Sneeuwpudding. Hiervoor neemt men op 1 kan melk 1 ons suiker, 1 vanille stokje, 10 platte eetlepels maïzena en 8 eiwitten. Deze pudding moet een paar uur vóór het gebruik gemaakt worden. Laat men hem langer staan, dan zakt hij uit. Men kookt dan op de gewone manier stijve maïzena pap en laat de vanille erin mee trekken De suiker wordt erbij gedaan, waarna men de pap von het vuur genomen, mot het stijf geklopte eiwit vermengt. Denk er voor al om. het eiwit heel stijf te kloppen. Dan giet men alles in een met eiwit omgespoeldcn vorm. om te bekoelen. Ten slotte den pudding op een vochtl- gen schotel storten. Men geeft er een sausje van vruchtensap bij. OVER NIEUWE BLOUSEN Een moeilijke tijd van het jaar ls het nu. Want voor nieuwe winterkleeding wordt het toch langzamerhand wel een beetje laat En om over nieuwe voor- Jaarskleeding te spreken is voor de meesten van ons, die zich de weelde van een uitstapje naar het zoele Zuid- Frankrijk niet kurmen veroorloven, wel weer een beetje al te vroeg. Al kunnen we zoo te hooi en te gras wel eens wij zen op de nieuwe mode-lijnen, die zich in de voorjaarscostumes zullen ken baar maken en die we nu al aantreffen ln de •voorjaarscollecties der groote mode-huizen voor die bevoorrechten onzer zusteren, die wèl naar Zuid- Frankrijk kunnen gaan. Daarin zien we bijvoorbeeld, dat dit komende voorjaar wel veel Japonnen en mantels gedragen zullen worden met de omgekeerde-pa- rapluie-Hjn. dat wil zeggen, die naar onderen wijl uitstaan, door plissé's, door godets, in gezette driehoekige panden, enz. En op schoenen gebied vergeef mij dat ik zoomaar van de japonnen op de schoenen overspring zagen we een nieuw model uitkomen, waar van de voornaamste eigenschap was, de stompe, vlerkante neus. Voor menigeen wel heel gemakkelijk. Deze schoen was onlangs te zien op de tentoonstel ling voor vrouwen van kunst en nijver heid te New-York en de naam van dit nieuwe model ls .JPetrova", naar een bekende Poolse he tooneelspeelster. De hak was hoog. doch niet buitengewoon dun. Doch thans genoeg over wat ons te wachten staat Wat we nu nog wel eens kunnen maken, voor de vele koude dagen, die we nog krijgen, dat is een blouse, waarvan hierbij een drietal der nieuwste modellen. Dan hebben we allereerst in het midden, op een nfim rokje een alleraardigste nauwsluitende casaque van zwart fluweel, met glazen knoopjes en een kraagje en ook gar neering aan de ondermouwen van oude, okelkleurige kant. Rechts een blouse van zilvergrijs fluweel met een vestje en jabot van rose crêpe, en links een over hemdje met een leeren ceintuur en on der het kraagje een heerendas. Sportief vindt u met? MADELEINE. AAN DE RIVIèRA. DOR INE. Als het hier zoo'r» paar weken sner pend koud ls geweest en de sneeuw hard bevroren, knerpte en kniscberde on'der onze voeten, dan kunnen we tenminste schaatsenrijden en sleeën en de kinde ren hebben pret. Maar ol. de Hdhtrekening en de anthraclet! En dan verzuchten we wel eens: „Tc Wou, dat ik in Nice zat!" Maar als dan plotseling de dooi in valt en de sneeuw gaat smelten tot bruine, suikeraohiige. bros-aandoende, maar in de kern volkomen weeke. slappe koek-klonters en de kinderen komen met hun moddervoeten van school en be vuilen mat en hal en gang en er vormen zich plasjes onder hun schoenen tot zelfs in de huiskamer, dan wordt de wensch naar een andere streek, naar een ander klimaat met den dag hartstochte lijker en wij gaan ervan droomen. van de Rivièra met haar blauwe, kalme zee, haar strakke blauwe lucht, haar stralende zon, haar wuivende palmen, en wi) zouden een lief ding willen geven, als we dien middag konden paradeeren op de Promenade des Anglais en teaën in Ruhl of Negresoo.... Ik ben jaloersch! Jaloersch op Thea. die er met haar man heen is. Ik wind het heerlijk om haar brieven te lezen en al die genoegens me voor te stellen: maar dan kijk ik naar buiten, naar de modderige laan, -waar ik woon en dan probeer ik me wüs te maken, dat een tea hier net, prompt, precies even leuk ismaar neen hoor! 't Wü me niet lukken! Thea schrijft me over alles: pver de opening van de renbaan du Var, over den heer en mevrouw Vanderbilt Barton die een geweldige parti) hebben gege ven: over John Barry van de Kit-Kat Club in Londen, die optreedt in Hotel Negresco; over het Oudejaars-avond-bal in Regtna; over Louise Hayer, de Amerikaansche prima-donna en Angelo Minghetti, den Italiaanechen tenor, die verleden week optraden in het Maison nette des Comediens Russes, waar ze o.a. de groote Japansche sopraan, me vrouw Tapales Isang gezien heeft, die zoo'n geweldig succes heeft in de opera's te Cannes, Nice en Monfe-Carlo; over maar het maakt me kribbig! Dat ellendige weer hier ook! Laat ik u liever iets vertéllen van de grappige manier, waarop één der ho teliers het geven en nemen van fooien heeft afgeschaft. Thea sahreef het me terloops, maar ik vind het een heel goed idee en ik kan u daarvan tenminste iets mededeelen zor.der me te ergeren.... Ieder, die deRivièra kent, kent CEmiez behoort Cimiez tenminste te kennen. Cimiez ligt een eindje verder van de zee. hooger tussöhen de uitloopere van de Zee-Alpen, midden tusschen de koste lijke pijnbosschen. Hier liggen versdhülende hotels bij een, die men in Frankrijk bestempelt met den Engelschen naam „Palaoe". Daar heeft men b.v. „Winter-Palace", het .Jtiviöra-Palace", het „Alhambra" de .Jtegtna" en het „Grand' Hotel de Cimiez" zonder verschillende andere te gillen passeeren. De eigenaar van het „Winter-Palace", de heer Agid, heeft een uitvinding ge daan op het gebied van „fooien-systeem" dat zyn „palace" tot Iets bijzonders maakte. ..Maakte", want zijn idee vindt thans reeds overal navolging. Elke gast, die in het hotel arriveert, krijgt een persoonlijk schrijven van de directie, waarin hem uitdrukkelijk wordt medegedeeld, dat aan het personeel geen fooien mogen worden gegeven. Bij de rekening wordt een bedrag van 10% van hot totaal opgeteld en ieder lid van het personeel, dat een fooi aanneemt, hetzij gevraagd of ongevraagd, wordt op staanden voet ontslagen. Tot zoover is er mets origineels in. Ook andere hebben, overal elders dit systeem geprobeerd en ieder, die er wei eens mede kennis gemaakt heeft, weet met welk uitbundig (weinig) suc ces! Vooral in Frankrijk en Italië ging bet faliekant verkeerd. Maar de heer Agid is. behalve ho telier, ook psycholoog. Want zonder „fooi-systeem" ziet hi] toch kans om zijn luid Jee tot keurig bedienen en correct gedrag tegenover zijn gasten aan te sporen. En dat doet hij als volgt: Al die bedragen van 10% der reke ning komen in een „pot". En iedere gast. vindt bij het persoonlijk schrijven der directie ingesloten een formulier, waar op hij de namen Invult van die leden van het personeel, die hem, het best bevielen, hem het best bedienden, het beleefdst en voorkomendst jegens hem waren. Ook zij, die het ongeluk hadden, den gast te mishagen, worden op een formulier genoteerd. En nu krijgen zij. die aan het eind van het seizoen de meeste „eervolle ver meldingen" hébben gekregen, procentsge- wijze het grootste gedeelte van den „pot". De bedienden met „kwade noten" krij gen natuurlijk het minst. Het is merkwaardig, hoe weinig namen slechts op de „zwarte" lijst behoeven te worden ingevuld! Het lijkt me toe, dat de beer Agid de oplossing van het foodensysteem heeft gevonden en dat troost mij alweer een beetje. Ik hoop, dat alle hotels en restau rant-directies dit systeem spoedig zullen gaan invoeren, dan heb ik tenminste dit genoegen van Thea's reis naar de Rivièra! EEN ELEGANTE KAMER JAPON. Deze elegante kamerjapon wordt ver vaardigd van jadegroen vyella. De shawl kraag wordt met een overslag op zQ in de taille gesloten door middel van lin ten, die in een sierlijken strik geknoopt worden. Knippatronen zijn verkrijgbaar in. 'de maten 42, 44, 46 en 48, onder opgave van No, 121. Kosten 55 cents. EEN LIEF JAPONNETJE. JS m Dit aardige japonnetje wordt ge maakt van roestkleurige dunne wollen stof, gegarneerd met lichtgrijs voor het kraagje en de manchetten. Twee lange smalle reepen loopen ter weerszijden van het lijfje en worden vastgemaakt met behulp van knoopen; het rokje heeft aan de voorzijde aardige plooien. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 122. Kosten 55 cents. V INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. Waarom smakeloos eten? 'het éerate biadeo of koken gaat de geur van gehakt of ge stoofd Vleoicb verloren. Doe er ren urxnig Bovril bij. Bovril is 't smakelijks'.» Voedsel ter we- J rcid.zijn hecrllj'cn geur is voor ei ken lekkerbek een bekoring. Eet beteren sma kelijker. 't is met Bovril too gemriJsgliTk, Doe er wat in slerk peconconlreerdo vlcescbvocdlog Te*"»' sd MODIEUZE MOLLY door TOPSY. VAN RODELBAAN NAAR BALZAALV Bij oom Paul in Freudenstadt amu seeren de vriendinnen zich uitstekend. het in zeer korten tijd reeds tot dames- kampioene gebracht. Eugenie ls dolletjes op sleden m heeft I Molly beeft veel succes met haar „demier-cri" cardigan van kaöha met precies hetzelfde patroon ale In haar leuke kleine hoedje. Des avonds gaat Molly met haar cavalier naar het Kurhotel, gehtfld in haar avondcape van velours laconmé, afgezet met vossenbont. Over ons diepste Innerlgk. Voorkeur. Onze Familie. „Zij begrijpen elkaar volkomen" die uitspraak moet toch altijd als een onvolkomenheid beschouwd worden. Wanneer twee mensohen elkaar geeste lijk het dichtst genaderd zijn. dan blijft er toch altijd nog een geheime plek in ieders gedachten, waarin de andere geen toegang heeft. In den grond zijn wij allen eenzaam, wordt naar aanleiding hiervan dan gezegd; maar het kan even. goed wezen: het geheimzinnige dat ieders eigen persoonlijkheid is. ligt diep in ons, en dat kan door geen enkel ster veling benaderd worden. Maar velen brengen het slechts met een enkelen goeden vriend of vrien din. een vader of moeder, broer of zus ter. man of vrouw maar tot dit zoo genaamd volkomen begrijpen, de meeste mensöhen staan oneindig veel verder van elkaar af. Dat komt voort uit onze eigen aard en ons karakter: Iemand die steeds van zichzelf vervuld is, neemt in het geheel niet de moeite om anderen tc leeren begrijpen, en zal dus ook nooit nader tot de menschen kunnen ko men. Eigenaardig is het wel, dat zulke mensohen zioh er altijd over beklagen dat anderen hun zoo slecht willen be grijpen, terwijl dc fout bij henzelf scli uil t. Tegenover dezen staan anderen, die een zesde zintuig schijnen te hebben voor het begrip van het innerlijk leven van hun medemenschcn het ls ech ter niet anders dan een onbaatzuchtig heid welke hen meer op de moeilijkhe den en vreugden van anderen doet let ten dan op hun eigen kleine zorgen. Maar een gevaar is, dat al die belang stelling niet zijn oorzaak vindt in men- schenliefde, maar m doodgewone nieuwsgierigheid en dan is er van een wil tot begrijpen natuurlijk niet veel kwestie. Zonder het bepaald uit tc lokken, kan men soms een typisch inzicht krijgen in het gebrek aan begrijpen tusschen twee verschillende menschen, De eer.e vrouw vertelt u van dc andere: ik kan niet erg goed met haar overweg, er gaat niets van haar uit, en ik kan haax nooit eens op gang krijgen. Ge vraagt u dan onwillekeurig af hoe het komt dat deze twee menschen elkaar niet mogen Lijden, totdat ge van de an dere toevallig hoort, dat zU met de eerstgenoemde niet k*"1 opschieten: zij is haar te kattig en te bazig. Er wordt dan weieens beweerd dat sympathie we- derkeerlg is, maar veeleer schuilt dc fout erin dat men van elkaar het afkee- rige voelt en daardoor niet op zijn ge mak is: dat maakt dan ook dat men stugger tegen elkaar doet dan rvoodig is. waardoor de verwijdering eer grooter dan kleiner wordt. En dan komt daar nog bij dat menigeen de daden van een ander die hem of haar niet sympathiek is, steeds verkeerd uitlogt. Daarvoor behoeft men nog niet eens een bepa.ild onaangenaam karakter te hebben, dat gaat dikwijls vanzelf zoo. en velen die hun gedachten over andere menschen nog eens overpeinzen, komen tot de ontstellende slotsom, dat zij van hun goede vrienden veel meer kunnen ver dragen dan van de menschen, waarmee zij niet te best overweg kunnen. I>at gedft dan vaak nog meer verwijdering dan eigenlijk noodig is. Het zou dwaasheid zijn om tc willen beweren, dat men met iedereen op goe den voet moet staan, en zeker dat men met iedereen vrienden moest wezen. Dat is van niemand te vergen: dat wij er allen onze sympathieën en antipa thieën op nahouden, is een vanzelfspre kend feit. Maar het is veel noodzakelij ker om onze antipathieën goed te wil len begrijpen, dan de menschen die wij graag mogen; de laats ten begrijpen wc heel goed ook zonder dat wij er cenige moeite voor doen, maar vcor het begrij pen van de eersten moeten wij ons in spannen cn dat is daardoor veel moei lijker. En al kunnen wij ze dan nog niet tot onze vrienden rekenen, het zal het scherpe van den omgang wegnemen, waardoor een minder direct-vijandlge stemming tusschen de twee betreffende menschen heerscht. In een groote familie gaat het ook vaak zoo, dat zij die in den familie kring komen door him huwelijk, met een lid dier familie niet sympathlsee- ren. en omgekeerd. Daarin is op zich zelf niets ergs. als men dan ook maar niet zooveel van elkaar verwachtte. Is er een onder die. het koste wat het wil, altijd de heele familie weer bij elkaar wil hebben, die zal toch op den duur bedrogen uitkomen ten opzichte van dc twee dio niet met elkaar overweg kunnen: dan is het veel verstandiger om eikaar maar niet veel te ontmoeten, vanzelf blijft de onderlinge verhouding dan beter, wat in elke familie een eerste vereischte moest zijn. De geheele wereld te vriend hebben, dat gaat niet, wanneer men zijn per soonlijkheid niet wil verliezen. Maar de mensohen leeren begrijpen, ook in hun slechte eigenschappen, dat is heel best mogelijk, en het voorkomt heel wat on aangenaamheden, booze gezichten en beleedLgde houdingen MEND Torna teneouffés Runderribbetje. Schorseneeren. Aardappelen. Koffievla met room. De tornatensoufflé's worden gemaakt van: 4 eetlepels bloem. 2 eetlepels boter ruim 1 d.L, tomatenpurée, 12 d.L. bouillon, 2 eiwitten, citroensap, peper en zout. Dc bloem wordt met de boter gesmol ten, hierdoor wordt de tomatenpuree geroerd, daarna de bouillon, en dan moet dit tot een zeer dik mengsel koken Het citroensap ai te kruiden worden er naar smaak bijgevoegd waarna het stijf- geslagen eiwit ertoij komt. De met bo ter besmeerde soufflépotjes worden hier mee voor tweederde deel gevuld, waar na het gerecht ongeveer een kwartier in een tamelijk heeten oven moet staan. De potjes worden direct opgediend: het gevaar van platslaan van de soufflé's kan men voorkomen, door ze zoo min moge lijk door de koude of den tocht naar de etenstafel over te brengen. Het recept van de koffievla is het volgende: 2 d.L. slagroom. 1 eiwit, twee lepels poedersuiker, twee lepels sterke koffie-extract. De room en het eiwit worden samen zeer stijf geklopt, de gezeefde poeder suiker en het koffie-extract worden er door geroerd en het gerecht in een vlaschaal, opgediend met droge biscuit of met soezen. Wil men het gerecht bijvoorbeeld op Zondag eten en den dag tevoren reeds maken, dan verdient het aanbeveling een blaadje witte gelatine in koud water geweekt en goed uitge knepen. door het koffie-extract te doen. Eet nien de vla dadelijk, dan kan dit achterwege blijven, omdat het altijd wel iets afbreuk doet aan den smaak van het gerecht. I, E, J.-E»

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14