I HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. kL A FLITSEN FEUILLETON VERMIST BINNENLAND DONDERDAG 19 JAN. 1928 DERDE BLAD Zevende en achtste zitting. De inspectrice komt. Subsidies, een houten bouwval, roodvonk-ontsmet ting. Geen resultaten. Het einde verre. De zevende begrootingszitting werd Woensdagmiddag ingezet door den nestor, die het woord vroeg over de orde en voorstelde om Donderdagavond niet te vergaderen, teneinde den Raad in de gelegenheid te stellen om de Fokker- huldiging mee te maken. Er kwam eenig debat over. B. en W. bleken er tegen te zijn. Wethouder Slingenberg voerde aan. dat door de late behandeling van de begrooting er al administratieve moeilijkheden begin nen te komen. Betalingen kunnen niet plaats hebben omdat de gelden nog niet gevoteerd zijn. Gedeputeerden toonen zich gestreng en eischen dat strikt aan des wetgevers wil voldaan wordt. Daar om is het van belang dat de begrooting ten snelste worde afgehandeld. De voorzitter toonde zich toeschiete lijker jegens het idéé van den heer v. Kamp, en de heer Van Liemt eveneens. Daze laatste meende dat de Raad wel bereid zou zijn om er desnoods pre sentiegelden voor te derven, en deze eenmaal voor anderhalve vergadering te aanvaarden. Voorts kwam hij met het alarmeerende denkbeeld om op Zater dag te vergaderen en protesteerde zeer terecht tegen de woorden van den heer Peper, die de Fokker-huldiging „een malle nationalistische demonstratie" had genoemd. Tenslotte werd er gestemd, waarbij de heer v. d. Kamp met 21 tegen 16 stemmen overwon, zoodat de Raad van avond gaat Fokker-huldigen instede van begrooten. Vrijdagavond zal pas uitge maakt worden wanneer de vergadering zal worden voortgezet tenzij men Vrijdagavond gereed mocht komen met de begrooting. Hetgeen ondenkbaar is. Na dit intermezzo ging de Raad voort met de algemeene beschouwingen over Hoofdstuk III van de uitgaven (Open bare Veiligheid). En bleef daarmee voortgaan, 's middags en 's avonds, tot hij aarzelend IV (Openbare Gezond heidsdienst) bereikte. Er is dermate gepraat over de in spectrice van politie en over subsidies, dat visioenen van het Amsterdamsche begroot ingsrecord drieënvijftig zit tingen voor ons verrezen. Als het zoo voortduurt als vandaag, verbetert Haarlem dat record en zal ook hier het moment komen waarop een bloemstuk ter Dagelijksche Bestuurstafel arriveert. Het kunnen dan misschien de eerste hyacinthen of tulpen zijn. De moeilijkheid zit in de diverse soorten van Algemeene Beschouwingen. Vroeger had je die maar in één genre. Tegenwoordig zijn er Algemeene Be schouwingen over het Geheel, gevolgd door Algemeene Beschouwingen bij de Hoofdstukken, en reeds doen zich symptomen voor van Algemeene Be schouwingen by de Artikelen. Deze laatste dolen af en toe beminnelijk door de Beschouwingen heen. De nieuwe financieële nota van de heeren Joosten en Scholl, hoe belang wekkend zij overigens moge wezen, opent het ietwat onrustbarende perspectief van een tweede opvoering van de Al gemeene Beschouwingen over het Ge heel, als de Inkomsten aan de orde komen. Enkele pessimisten heb ik reeds hooren beweren dat deze begrootingsbèhandeling in die van het volgende jaar zou over gaan, zoo ongemerkt weg. Maar dat is schromelijke overdrijving. De zaak is eenvoudig dat wij ons nog niet wennen kunnen aan de Amsterdamsche begrip pen omtrent begrootingsduur, die ons blijkbaar nolens volens zijn aangewaaid sinds we Groot Haarlem zijn. De stemming was vandaag mat. Er is geen verzet. De woordenzee kabbelt voort, traag en eindeloos. Hoe iemand om twee uur 's middags nog de moge lijkheid had kunnen opperen van een eindstemming op Vrijdagavond begreep om vier uur al niemand meer. De op timist aan de perstafel zei. dat de vol gende Vrijdag bedoeld was. De inspectrice van politie komt er. ofschoon er nog geen salaris voor haar is vastgesteld. Daarover moeten B. en W. eerst praeadviseeren. Mej. Berde nis van Berlekom won haar pleit met 21—17 stemmen. Het hoofdbezwaar tegen de inspec- trioe bleek wel te wezen dat er in een stad aooals Haarlem geen voldoende werk voor haar zou zijn. Volgens mede- deelingen van den burgemeester, die haar nog steeds overbodig vindt (de welke meening ook de commissaris van politie huldigt) zou het in hoofdzaak neerkomen op Voogdijraad zaken. Dat heeft ook de Amsterdamsche commis- missaris Hoogendijk gezegd, en vol gens de Haarlemsche statistiek waren er hier 70 ran die gevallen in 1926 en slechts 65 in 1927. Voorzoover ons bekend is, is er bij de politie niemand die ae aanstelling van een inspectrice noodig vindt. „Vak man" heeft in dit blad betoogd dat een vrouwelijke agent voldoende zou zijn. Het komt mij voor. met alle respect voor de uitvoerige en enthousiaste ver dediging van haar plan door mej. Ber denis, dat de Raad beter gedaan zou hebben met een dergelijke compromis oplossing te aanvaarden. Na een paar jaar ervaring met het werk van een agente of desnoods hoofdagente had men dan eens kunnen zien of de be noeming van een inspectrice noodig was. Dat lijkt een logisaher en bovendien een veel goedkooper wijze van experi menteeren dan het omgekeerde, hetgeen nu blijkbaar in 't vooruitzicht ligt. Aan de adviezen van de politie zelf had m.I, in deze zaak meer aandacht geschonken kunnen worden. Er is wel gebleken dat een vrouw bij het korps werk kan verrichten dat bezwaarlijk aan een man kan overgelaten worden, maar de omvang van deze taak is klaarblij kelijk gelimiteerd. Laat men dan ook een functionaresse benoemen in overeen stemming met deze limiet, en er niet op feministische overwegingen een te kostbaren post van maken. Het femi nisme komt nu toch wel langzamer hand in een stadium waarin het zich eindelijk kan veroorloven om de rechten der vrouw alleen te verdedigen in be roepen waarvoor inderdaad haar ge schiktheid is gebleken en zooals in dit geval de vraag was op posten die haar volle werkzaamheid als vrouw vereischen. Mr. Gerritsz hield een betoog over de aloude kwestie van de verhouding van het hoofd van de politie tot den Raad in het algemeen, dus zonder speciaal dezen burgemeester re bedoe len waarin hij een vroeger raadslid en wethouder, Mr. J. H. Thiel, citeerde. Deze had zich destijds op het budget recht en het recht tot het maken van politieverordeningen van den Raad be roepen. De SJD.A.P.-leider deed dit ook. en meende dat de Raad zijn meening in bepaalde zaken zooals b.v. de lang-slepende kwestie ran de inspec trice in politieverordeningen zou kunnen neerleggen. Ik vermoed dat dergelijke besluiten door Ged. Staten beschouwd zouden worden als in- druischend tegen de scheiding van be voegdheden. door den wetgever be doeld. Over het georganiseerd overleg en een adviescommissie bij de politie (door den voorzitter overbodig geacht) is ook lang geredeneerd, maar ik verwijs naar het verslag. Er Is tot ver in de avondzitting schier eindeloos gedebatteerd over de subsidies en over de een jaar geleden benoem de commissie ad hoc die daarover van advies moet dienen. Was deze commis sie bestemd om den Raad of B. en W. te adviseeren? Het college had de meening der commissie ongewijzigd aan den Raad overgelegd en wethouder Slingenberg verdedigde con brio stelling nr. 1, terwijl de heer Van Liemt het voor nr. 2 opnam. Bepaalde subsidies werden m dit z.g. algemeen-beschouwen de debat opgenomen, en het raakte meer en meer van het vaste pad. Tot het tenslotte in een sloot viel en verdronk, en wjj belandden by Volksgezondheid. De saucijzen- en amandelbroodjes wer den hierbij toepasselijkere-üze rondge diend. Het geestelijk voedsel dat ons werd toegediend was minder krachtig. Het werd een buitengewoon onvruchtbaar debat, en het nut ran dergelijke conver saties blijft een raadsel. Wat helpt het of een heelc serie leden jammeren in di verse toonaarden over de sinds lang be kende gebreken van het gebouw ran den Geneeskundigen Dienst aan de Papen- torenvest door den heer Koppen te recht ,een houten bouwval" genoemd als de moeilijkheden voor betere voor- VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. Tl07 HON1GGENEUGTEN afgrJoo- begint binnensmonds te mompelen I als het eindeloos schijnt door te I gaan draait den lepel vloed te stuiten om den I krijgt wat honig op rijn andere hand en likt zijn vinger af plotselinge kreet: het druipt op het tafellaken: manoeuvreert ne: op tijd den lepe! weer boven het potje brengt den lepe! met een haastige handbeweging veilig boven het bord ontdek: dat de lepe! kleverig wjls en reinigt zich verder. (Nadruk verboden). Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. Vertaald door JAC. VAN EMDEN. 32) Reeds lar.g genoot hij het voorrecht, onaangediend bij zijn vriend en bescher mer te worden toegelaten. Otto, beste jongen, mijn gedachten hielden zich juist met je bezig. Dat is buitengewoon vriendelijk van je. antwoordde Otto bedremmeld, want hij kende Heufelder voldoende om uit zijn toon te kunnen opmaken, dat diens medodeeling niet zoo bijster veel goeds voorspelde. Kun je ook raden waarover het gaat? vroeg Heufelder, die er plezier in had met den jongen man te spelen als de kat met de muis. Neen, werkelijk niet, stamelde Otto. Dan zal ik het je zeggen: ik heb eens een berekening gemaakt van wat je me zoo ongeveer schuldig bent. Heb je een idee. hoeveel het is? Niet precies, ik zou hef eerst eens moeten uitrekenen. Otto's gericht, dat den laats ten tijd toch al mager en be trokken was geworden, werd onder Heu- felder's spottende, onderzoekende blik ken steeds bleeker en bedrukter. Dat dacht ik wel. zei de ander met voorgewende goedmoedigheid. Nu. op een paar duizend mark meer of minder komt het niet aan onder vrienden zoo als wij; laten we er een ronde som van maken' zeg dertigduizend mark. Met een gebaar van stommen schrik sprong Otto uit zijn stoel op. Dertig duizend Mark, herhaalde hy met bevende lip pen. Geloof je me soms niet? vroeg Heu felder. Alsjeblief, kijk zelf. Hij ging naar zijn bureau, haalde een boek te voorschijn, sloeg het open en gaf het zijn bezoeker. Hier staan alle posten met den datum er bij. Het werd Otto groen en geel voor de oogen. de kamer scheen om hem heen te draaien en het boek trilde in zijn hand. In zijn grenzenlooze lichtzinnig heid had hij maar steeds van Heufelder geleend en er bovendien nooit aan ge dacht. de groote sommen, die hij bij het spel had verloren, af te rekenen. Hij had Heufelder's kas als de zijne be schouwd en het was geen oqgenblik in hem opgekomen, dat er ooit terug betaling van hem zou worden verlangd. Maar nu was dat oogenblik aangebro ken. Moritz Heufelder ze! hem met de grootste kalmte dat hij züji geld nu noodig had, omdat hij een groote reis rfer.hig op het moment vaststaan en de goede wil var. B. en W. om te verbeteren geen twijfel lijdt? Met één vraag en één kort antwoord van den wethouder had volstaan kunnen worden. Of het meer voorkomen van roodvonk- gevallen al of niet in verband staat met andere ontsmettingsmethoden van de medici is een open vraag gebleven. Ver scheidene andere dingen, die m-n of meer overwogen zullen worden, bleven eveneens open vragen. Vanmiddag zetten wij den moeizamen strijd voort. Vanavond rust» en huldiging van Fokker. Een weldadige afwisseling. Het einde is nog wel zeer verre R. P. OVER EEN AFGRIJSE LIJKEN MOORD. POGING OM DEN MOORDE NAAR TE LYNCHEN. De N-R.Ct. heef: melding gemaakt van den onbegrijpelijken moord, die ge pleegd was op een meisje van vijf jaar te Flint, een plaatsje in den staat Mi chigan. Thans volgen nog eenige nadere bij zonderheden in dit blad: Adolph Hotallmg uit Flint bevindt zich in hechtenis wegens het ontvoeren, dooden en op de gruwelijkste wijze ver minken van een vijfjarig meisje, Doro thy Schneider. Hij heeft bekend de mis daad te hebben gepleegd. Daar de auto riteiten begrepen dat de man zou wor den gelyncht door de tot razernij ge brachte menigte, wisten zij nog intijds den man uit het huis van bewaring weg te smokkelen naar het naburige Lansing. Ternauwernood was de ge detineerde weggebracht, of een ver woede menigte van 10.000 menschen bestormde de gevangenis en verschafte zich toegang. De bewakers werden ontwapend en de opgewonden schare doorzocht systematosch het gebouw. Iedere cel werd doorzocht; maar Hotalling werd natuurlijk niet gevon den. Thans probeerden de leiders der menigte de bewakers te dwingen, him te bekennen waar Hotalling dan wèl was. De politie trachtte den toestand baas te worden door met traanwekker.de bommen te gooien. Maar lieden in de menigte vingen een paar van die bom men op voor zij tegen den grond waren stukgeslagen en tracteerden er op hun beurt de menschen in de gevangenis mee. Kortom, het was een heksen- hruiloft, tot de geregelde troepen ka-a men opdagen en ..met de bajonet op" spoedig de orde hadden hersteld. De misdaad van Hotalling is volmaakt on begrijpelijk. Hü is een man ran middel baren leeftijd, ouderling van de plaatse lijke kerk. gehuwd en vader van vijf kinderen. De uitlegging die de man gaf, was, dat hij van de wijs was geraakt door de gruwelijke bijzonderheden, gepubliceerd over de vermoording van het meisje Parker door Hickman te Los Angeles, zóó, dat hij tenslotte door een krank zinnige aandrift werd gedreven desge lijks te doen. Hij maakte zich meester van het vijfjarige meisje toen het kind uit school kwam. reed er mee naar het bosch, stak het dood en sneed het lichaam aan stukken, die hfj in de ri vier gooide. Toen hij probeerde in zijn auto weg te rijden, bleef de wagen in de modder steken, een boer in de buurt moest hem helpen om weer op gang te komen. Deze boer was het. die later achterdocht kreeg en hem bij.de politie aangaf. Ofschoon Hotalling dus bekend heeft, gelooft zijn familie niets van hei ver haal. De familie houdt vol. dat Hotal ling gearresteerd was enkel omdat hij onvoorzichtiglük gepocht had „over den moord wat te kunnen vertellen". Men zal er wel spoedig het juiste van vernemen. GESTRANDE SCHEPEN. De postboot van Schier monnikoog. Ten gevolge van den lagen waterstand is gisterenavond de postboot van Oost- ma hom naar Schiermonnikoog aan den grond geraakt. De post en de passagiers konden niet vertrekken. Hedenmorgen hoopte men de boot weer vlot te krijgen. Op de Zuiderzee. Het motorvaartuig Soli Deo Gloria, van de N. V. Vrachtdienst Veendam, kapitein H. Bol. is Dinsdagavond op het Enkhuizer Zand gestrand. Het vaartuig was geladen met karton ran Nieuwe Schans, met bestemming voor Rotter dam. Gisteren hebben Enkhuizer vis- schers een gedeelte van de lading over genomen en het schip te Enkhuizen binnengebracht. ging maken, terwijl het bovendien zeer onzeker was. of hij zich ooit weer voor goed in Berlijn zou vestigen. Otto zat als versteend en kon aanvankelijk geen woord uitbrengen. Eindelijk stamelde hij: Maar mijn beste Heufelder. je weet zelf het best. dat ik niet in staat ben, een dergelijk groot bedrag te fourneeren. Dat spijt me zeer. maar ik heb het geld noodig, zei Heufelder schouderop halend. Ikikzal het afbetalen Dat gaat niet; ik kan onmogelijk zeggen, waar je me zult kunnen berei ken. Bovendien heb ik hier nog een en ander af te doen. terwijl ik op het oogenblik zelf niet zoo goed bij kas ben. Maar waar moet ik het geld van daan halen? vroeg Otto wanhopig. Ja, dat is toch mijn zaak niet. Heb je er dan nooit aan gedacht, dat je het geld eens zou moeten terugbetalen? Dat wel. maar Nu goed. als je het dan werkelijk niet weet, dan wil ik het Je wel zeggen: wend je tot Je vader. Otto protesteerde heftig. Geen sprake van! Je weet zelf, hoe krap hij mij houdt! Dan is het ook aan hem te wijten, dat je schulden hebt mo-ten maken; reden te meer om van hem hulp te ver langen. Dat doet hy nooit! CORRUPTIE IN HET GASBEDRIJF. Te Amsterdam. B. er. W van Amsterdam hebben prae-advies uitgebracht op het adres van 1 October j.l. van den „Ned. Federa tieven Bond van Personeel in Openb. Dienst" tot instelling van 'n commissie van onderzoek in zake de leveranties a3n de gasfabrieken en om onmiddel lijke stopzetting van het subsidie aan de „Ver. van Gasf abrikan ten". B. en W. herinnerden er aan dat de justitie gemakkelijker gegevens kan ver zamelen dan een commissie, terwyi er by instelling van een commissie het werk der Justitie benadeeld zou kunnen wor den. Intusschen zijn bij het justltieele on- deraoek ten aanzien van eenige ambte naren in dienst der gem. Amsterdam feiten aan den dag gekomen, die B. en W. hebben genoopt tot het instellen van een nader onderzoek, dat leidde tot het straffen van 6 ambtenaren. Hoewel hieruit blijkt, dat ook te Amsterdam afkeurenswaardige feiten zijn gepleegd, brengt dit voor B. en W. toch geen wijziging in het aangegeven standpunt. Volgens B. en W. zouden by levering aan de genleente Amsterdam geen on regelmatigheden van eenige beteckenls zyn gepleegd. B. en W. zullen niet aarzelen om. als er meer dergelijke feiten aan het licht komen, met kracht tegen de schuldigen op te treden. Naar de meening van B. en W. zyn \ve geen termen aanwezig om een oommissie van onderzoek, als adres sant bedoelt, in te stellen. Ten aanzien van retouroommissie- gelden hebben B. en W. besloten, een absoluut verbod uit te vaardigen tegen het aannemen hiervan, terwijl over- v?-en wordt, om leveranciers die giften hebben verstrekt, van verdere leveran ties uit te sluiten. De Ned. Fed. Bond van Personeel in Openbaren Dienst verwijt de Ver- eeniging van Gasf abrikanten dat zij haar medewerking zou hebben geweigerd bij het doen van onderzoekingen naar de juistheid ran zekere krantenberich ten omtrent onregelmatigheden door haar leden gepleegd. B. en W. vinden dat de Yereeniging die goed en belangrijk werk heeft Heufelder lachte op een eigenaardige manier. Hy Is een rijk man. Jawel, maar hij kan niet van zijn geld schelden. Och, het komt er maar op aan om hem de zaak op de juiste wijze voor te leggen; dat maak !k wel in orde. jy? Ja. ik zal naar hem toegaan en hem uiteen zetten wat een jonge man van Jouw stand noodig heeft en hoe er barmelijk gierig hy zich tot nu toe te genover Je heeft gedragen. Jy zult eens zien, hoe ik met Je ouwe omspring, je zult er plezier in hebben. Om hemelswil, doe dat niet! smeek te Otto. Jc kent mijn vader niet; ik zou nergens voor instaan. O. hy zou betalen. Neen. Er zou hem eenvoudig niets anders overblyven: hij heeft Immers met in het openbaar verklaard dat hy je schulden niet betaalt. Dan zal hU het nu doen. Neen, dat Ls de verkeerdste weg. dien je kunt in slaan om Je geld binnen te krijgen. Weet Jij een andere manier? Dt moet het geld hebben. Ik zal mUn best doen om het t? krijger, ik zal zien het te lecnen. Des noods verpand ik mUn erfenis; de men schen weten wel dat ik wat te wach ten heb- verricht de subsidie wel waard is. voor al nu de vereenigiag gereorganiseerd is. waardoor alleen gasf abrikanten en niet langer zooals tot dusver leveranciers van gasbenoodigdheden, lid kunnen zUn. Dus stellen B. en W. voor op het verzoek tot onmiddellijke stopzetting van subsidie afwijzend te beschikken. DE ROBAVER. MEDEZEGGENSCHAP NIET GEWENSCHT. Biykens de M. van A. aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging van hoofdstuk vn B. (Financiën) der Staats begrooting 1927 (Overeen komst Rotterdamsche Bankvereeniging) deelt, naar de TeL meldt, de minister de meening van vele leden, dat achter af niet is uit te maken, of met min der ingrypende maatregelen volstaan had kunnen worden. Hoe het mogelijk zou ?yn geweest het ten onrechte be taalde dividend van 6% van de aan deelhouders terug te vorderen is den minister niet duidelijk. De minister is van meening. dat mede zeggenschap van de overheid in de gestie der groote banken in het algemeen niet wenschelijk zou zyn. Het risico van den Staat is klein, vergeleken met de nadeelen. welke verbonden zouden zyn aan een actie voor deelneming van den Staat in de gestie der groote banken. Het was niet de taak van den minister de dossiers van den Officier van Justitie te onderzoeken. Te minder bestond hier voor aanleiding, daar de garantie ver leend was. ter wille van een algemeen belang, en de vraag of ze terecht ver leend was. derhalve niet afhankelijk was van het gedrag van bepaalde per sonen. Heufelder liep eenige malen zwijgend de kamer op en neer. bleef toen voor Otto staan en zei: Welnu. Gëbler. hier heb je myn laatste woord: over- morgcnochtend bezorg je me het geld. dat ls de uiterste termyn. dien ik je kan toestaan. Heb ik het dan 's mor gens om negen uur niet, dan ben Ik om tien uur by Je vader. Laat mU vandaag dc bank houden, misschien ls dc fortuin me gunstig, ver zocht Otto, rich als een drenkeling aan een stroohalm vastklampend. Heb Je het geld daarvoor? vroeg Heufelder. Otto scherp fixeerend. Otto sloeg dc oogcr. neer en antwoord de zacht: Neen. maar tk dacht, ik hcoptc Dat ik Je nog eens zou voorschie ten, viel Heufelder hem lachend in de rede. nee. beste Jongen, zoo weekhar tig ben ik niet: als ik het geld, dat ik beschikbaar heb. wil wagen, dan doe ik het voor my zelf. Overigens is het be ter. dat Je vandaag heelemaal niet speelt, want Je zult al Je aandacht noo dig hebben om de zaak. die we zooever. besproken hebben, in orde te brengen Tot ziens, vriendje! Hy gaf Otto een hand en bracht hem heel beleefd naar dc deur. De Jonge schilder wist niet hoe hij uit het huis van Heufelder er. op straat war. gekomen. Op de Belle Alhar.ce Piatz werd hy byna door een tram aangerc- BRAND TE ST. ANNA PAROCHIE. VLASFABRIEK VERNIELD. Gisterenavond brak brand uit in de vlasfabriek te Sint-Anna-Parochie. eige naar de heer K. B. Kuykem te St. Ja- cobi Parochie. De geheele fabriek werd een prooi der vlammen. Het naast gele gen huis werd eveneens door het vuur aangetast en brandde mede tot den grond toe af. Twee koelen en een aantal kippen kwamen In de vlammen om. De brandweer stond vrijwel machteloos. De geheele voorraad heede en vlas ging verloren benevens de in de fabriek staande machines. De brand schijnt te zyn ontstaan door het overspringen van een vonk van de acetyleen-Inrich ting in het vlas. Verzekering dekt de schade. UITGAAN. Boeven en Burgers. Zaterdag as. komt het Nieuwe N«d*rl. Tooneel. dir. Louis Suaibom. in den Stadsschouwburg met „Boeven en Bur gers". naar het boek van Francois Pau wcis. Het stuk had vele goede critieken. Het Hbld. schreef o.a „Het stuk brengt een vernieuwing van het melodramati sche, het sensatloneelc en het spel past zich by dit karakter der tafereelen aan". De N.R.Ct.: „Een avond die veel boeiends bracht, verrassend in den bouw en de kleur van het stuk en een belang wekkende regie". De Tyd spreekt van „Saalborn's meesterlijke regie". I)e mineer van 5 uur. den. zoozeer werd hy door die ceno ge dachte beheerseht. Dertigduizend Mark' Waar moest hl) die in hemelsnaam van daan halen? zyn vader dorst hU zelfs het bedrag niet noemen. Hy begreep zelf niet hoe een dergelijk bedrag hem door de handen gegleden was en de gedachte dat Heufelder zelf r.aar riJn vader zou gaan en hem het geval op zUn manier zou voorleggen, sloeg hem met ontzet ting. zyn vader was den laatsten tijd toch al zoo vreeselOk prikkelbaar. Mis schien zou hy wel een beroerte krUgcn als hU dat hoorde, misschien wel krank zinnig worden en Otto was op zyn ma nier een liefhebbende zoon; dat mocht hy hem niet aandoen. Hy kende verschillende woekeraars waar hy vroeger vaak geld had opge nomen en beproefde daar nu ook zijn geluk. HU werd ir. het gezicht uitgela chen toen hU het bedrag noemde en als onderpand zUn toekomstige erfenis aanbood. Wie wist. of de ex-apotheker uit Balburg wel ooit zooveel rijk was! Otto probeerde vervolgens bij ver schillende adressen kleinere bedrazen op te nemen, maar ook dat misluk'e. Ook al had hU de hardste voorwaarden ge accepteerd en voor elko geleende som het dubbele willen terugbetalen, dertig duizend mark kon hy niet bljelkaar krijgen. <Wordt vervolgd.) VERKEERSONGELUKKEN Te Amsterdam. Omstreeks 6 uur gisterenmiddag is op den Haarlemmerweg een vrachtauto, gaande in de richting Haarlem, doordat de chauffeur verblind werd door een te- gemoetrijdenden motorwagen van de E. S. M„ door een heg gereden en tegen de Haarlemsche tram opgebotst. Beide voertuigen liepen nogal ernstige mate- rieele schade op. Een der passagiers van de Haarlemsche trom werd door glasscherven licht gekwetst. Zondag wordt in den Stadsschouw burg ..De meneer van 5 uur" opgevoerd door het Nieuw Rotterdamsch Tooneel. De N_R.Ct, noemt het „een uiterst grap pig stuk". De toeschouwers, zegt het blad. heb ben onbedaarlijk gelachen. Luchtig en geestig typeerde Jules Verstraete de hoofdpersoon. De Avondpost zegt. dat de meneer van 5 uur in Verstracte een geweldigen ver tolker vond. Ook het spel van Sophie Stein, Char les Braakens:ck en Richard Flink werd acer geprezen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 CENTS PER REGEL

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9