I HAARLEM'S DAGBLAD KRAKATAU. FLITSEN FEUILLETON VERMIST DINSDAG 24 JAN. 1928DERDE BLAD De uitbarsting aan 1883. EEN HERHALING? VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. II tl BABY'S BLOKKEN Baby vraagt zich af hoe Je mei I ze tegen elkaar slaan geeft we! die gekleurde blokjes moe: speler. I een aardig geluid, maar het gaai I gauw vervelen kUkt rand om te zien. of er niet Iets gezelügers is om mee te spelen het zyn natuurlijk aardige blokjes om te zien. maar Je schijnt er niets mee te kunnen doen als dat de bedoeling is. zyn een mislukking draait een blokje om en om. ontdekt toevallig, dat hU een blok want er moet toch iets mee kun- I 'op een ander kan laten balancee- nen gedaan worden I ran wendt den volgenden morgen wanhopige pogingen aan om een derde blokje op de twee te leg gen. Nu de Krakatau in hevige mate werkt, komen de herinneringen aan de vree- selljke ramp van 1883 weer. vooral daar de voorverschijnselen van toen een groote overeenkomst hebben met die van thans. Krakatau of Krakatowa bestond voor die uitbarsting uit een drietal eilanden, welke tusschen de baai van Telok Be- tong op Soematra en Java's Derde punt lagen, ongeveer midden in Straat Soenda. Van de groep Goenoeng Ra- ka ta, Goenoeng Dan an en Goenoeng Perboewatem verdwenen de laatste twee onder de oppervlakte, terwijl G. Rakata in tweeën spleet en een top boven wa ter bleef steken. Ter plaatse van de verdwenen vulkanen is thans een diepte van ruim 300 mter te pellen. De vulkaan werd evenals vroeger de Vesuvius als een uitgedoofde be schouwd en toen op 20 Mei van het jaar 1883 men een eruptie constateerde op de eilandengroep, verwekte dit begrijpe lijkerwijze groote consternatie. Een ge weldige asch- en stoomwolk steeg op en de met de eruptie gepaard gaande knallen werden tot in Palembang, op een afstand Delfzijl—Vaals dus, ge hoord. Er werd echter geen noemens- waardige schade aangebracht en een behoorlijk onderzoek bleef achterwege. Het zou eerst 1919 worden, toen de ont zettende ramp van de Javasche vul kaan de Kloet aanleiding gaf tot een geregelde observatie van verdachte vulkanen, tot een bewakingsdienst die tijdig genoeg kan waarschuwen om zoo doende de bevolking voor catastrophen te behoeden. Dat de vulkanen uit onzen Oost-Indisch en Archipel geducht kun nen spoken, bewijzen wel de uitbars tingen van de Tambora op Soembawa, in 1815, waarbij 56.000 menschen den dood vonden en de Kloet, die in de dichtbevolkte residentie Kedlri 5500 slachtoffers maakte. Vanaf dien 20sten Mei is Krakatau toen niet meer in rust geweest. Telkens kwamen berichten binnen, dat de berg rookte en asch uitwierp. In Juni en Juli schijnen zich by kraters gevormd te heb ben en toen kwam op 26 Augustus eigenlijk toch nog onverwacht de groote uitbarsting. Zij begon 's mid dags en duurde voort tot in den morgen van den 23sten Augustus. Volgens berekening van den geoloog Verbeek bedroeg de hoeveelheid der uit geworpen stoffen zeker 18 kub k.m., waarvan 2/3 gedeelte terecht kwam bin nen een cirkel met een straal van 15 kan.; de fijnere aschdeelen vielen naar het Westen nog op 1690 minuutmijlen afstand en het -gelieele oppervlak, door den aschrcgen bedekt, is op 827-000 vlerk. km. (23 maal de grootte van Ne derland) te schatten. Fijne aschdeeltjes werden tot 50 K.M. hoogte in den dampkring geworpen en met een snelheid van 120 K.M. per uur ver spreid. Na 6 weken was vrijwel in den geheelen gordel tusschen 30 graden N.B. en 45 graden Z.B. de lucht vol asch deeltjes. Nog in 1886, dus drie jaar later, vertoonden zich dientengevolge zelfs in Europa eigenaardige optische verschijnselen, die zich vooral kenmerk ten door een schitterend en langdurig avondrood. Was bij deze uitborstingop natuurkundig gebied dus veel merk waardigs waar te nemen, veel en veel meer is de herinnering aan de eruptie bewaard door de geweldige catastrophe die er mee samen ging. De gloeiende gassen, de expansie onder water brach ten een vloedgolf teweeg die langs de kusten van Bantam en de Lampongs ontzettende verwoestingen aanrichtte. 37 Eropeanen en 36-3S0 Inlanders kwamen daardoor om het leven, terwijl 165 kampongs geheel en 132 gedeeltelijk verwoest werden; van Anjer, Merak, TJaringin, Ketimbang, Kalianda, Te lok- betong. Bcneawang, alle volkrijke plaat sen, bleef niets of zoo goed als niets over. In Batavia wist men feitelijk niet. wat er gebeurde. Zij die toen in de stad waren hebben de angstige uren van spanning nooit vergeten. Hoewel Indië's hoofdstad door de ge- heele residentie Bantam van Straat Soenda is gescheiden, viel tegen elf uur 's morgens ene diepe duisternis, die menschen en dieren ontsteltenis aan joeg. De straatlantaarns, de lampen in de huizen werden ontstoken, de vogels begaven zich ter ruste. Inmiddels daalde een hevige aschre- gen neder, terwijl voortdurend zware knallen werden gehoord. Vanwaar die kwamen, wist niemand! Naar het Dnltsch ran F. ARNEFELDT. Vertaald door JAC. VAN EMDEN. 36) Tooi Otto Gabler voor den commis saris werd geleld, was hij niet ln staat op de been te blijven, zoodat de ambte naren door medelijden bewogen, hem een stoel lieten brengen. Een enkele blik oo dit menscheüjk wrak overtuigde hem, dat intimidatie hier het beste mid del was om tot het doel te geraken. Hy zei dus: Doe maar geen moeite om mij wat op de mouw te solden omtrent de me neer. waarop u die aandeelen. waarmee u meneer Heufelder vanochtend hebt betaald. Sn handen hebt gekregen. Ik weet alles. Weet u ook al. dat ik die stakker, aan Heufelder heb gegeven om mijn schuld aan hem af te doen? vroeg Otto vol ontzetting over deze alwetendheid .van zijn ondervrager. Precies. Heufelder heeft dat al me degedeeld. De vulkanische, elkander steeds sneller opvolgende explosies klonken als kanonschoten en werden zelfs diep in de Preacger Regentschappen, bijv. te Tjandjoer. gehoord. En nog wist niemand wat er ge beurd was aan de oevers van Straat Soenda. Eerst een dag later vernam men van de ontzettende ramp, die den dood van tienduizenden menschen ten gevolge had. Het Alg Hbld, vermeldde toen het volgende Reuterberlcht van 27 Augustus: „Gisteren hebben vreeselijke uitbarstingen plaats gehad op het vul kanische eiland Krakatowa, welke zelfs Soerakarta zijn gehoord. Te Cheribon is een aschregen waargeno men. Den gloed van het vulkanische vuur in den krater kan men te dezer plaats waarnemen. Serang is in diepe duisternis gehuld. Tevens zijn er vele steenen gevallen, door den vulkaan op geworpen. Te Batavia is de duisternis zoo erg. dat men bijna geen hand voor zijn oogen kan zien. Al de gaslichten op de openbare straat zijn uitgebluscht. zoodat bijna alle verkeer gisteravond gestaakt moest worden tusschen de stad en Anjer. Men vreest dat verscheidene bruggen tusschen Serang en Anjer zijn verbrijzeld. Een dorp gelegen in de na bijheid van Anjer is verwoest door een geweldige baar. welke plotseling uit zee oprees en zich over de kust landin waarts verspreidde". Maar de geweldige Indische kracht heeft de meeste sporen weer wegge- wischt, geboomte is opgeschoten in de geteisterde gebieden, inlanders bouwden er weer hun kampongs, plantten weer padi alsof er niets gebeurd was. Een schip, de Barauw werd kilometers ver het land in gezet en thans ligt de ketel als een aandenken aan de uitbarsting van 1883 in de bedding van de rivier die bij Telok Betong in zee stroomt. En nu doen er zich weer dezelfde voorverschijnselen voor als in 1883. Weer steeg een rookwolk op in de eer ste dagen van dit jaar. weer hebben voortdurend kleine ontploffingen plaats. Maar het Gouvernement is waakzaam, de mUnenlegger Krakatau ligt met de vuren aan in Tandjong Priok om op het eerste sein direct te kunnen uitvaren. Draadlooze installaties zijn aangebracht voor snelle berichtgeving en nauwkeu rig wordt de rumoerige vulkaan be waakt. Bij een eventueele uitbarsting zullen de gevolgen door de genomen maatre gelen wel niet zoo ernstig zijn als die ven de eruptie van 45 jaar geleden. Het is te hopen tenminste. O. G. B. HET SPOORWEGONGELUK BIJ RIJSWIJK.. Onlangs meldden wij reeds welke straffen de directie van de Ned. Spoor wegen heeft opgelegd naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij Rijswijk. De N.R.Ct. verneemt, dat de drie be trokken beambten in hooger beroep zijn gegaan bij het scheidsgerecht der Ned. Spoorwegen. REDDINGSBRIGADE- De Nederlandsche Bond tot het Red den van Drenkelingen zal op Zondag 26 Februari 1928 in de zweminrichting „De Regentes", den Haag, examen af nemen voor de Bondsdiploma's A en B. Deze examens omvatten zoowel me dische als technische eischen. Opgave van deelneming na overleg met Instructeur (trice) vóór 15 Febr. aan het secretariaat der Haarlemsche Brigade, Arnulfsfcraat 13, De Brigde zal Woensdagavond ver gaderen in hotel Central, Groote Hout straat 176 ter bespreking van even tueele voorstellen voor de Bonds jaar vergadering en de herdenking van het 15-jarig bestaan. In verband met die vergadering ver valt de Medische cursus ran dr. Veen op dien avond. ZENDING. Voor den Hervormd Gereformeerden Zendingsbond hoopt de director Ds. W. Bieshaar, Hervormd Predikant te 's- Gravenhage, Woensdagavond in de kerk der Broedergemeente een rede te houden in het belang van deaen bond. die met zegen werkt de Toradja's van Midden-Celebes. Thans weiken daar 7 zendelingen en een geneesheer. En mijn vader, mijn eigen vader beeft my aangeklaagd! riep Otto woest zich voor het hoofd slaand. Het is na tuurlijk heel slecht wat ik gedaan heb. maar dat had hij toch niet moeten doen. As Otto niet zoozeer met zichzelf be zig was geweest, dan zou hij opgemerkt hebben hoe de commissaris verrast op keek en een snellen blik wisselde met den inspecteur, die de verhooren op nam. Het was hem al direct opgevallen, dat Heufelder den naam Gabler noem de als van iemand van wien hy óe aan deelen had ontvangen en door een schijnbaar onschuldige vraag had hU zich de zekerheid verschaft, dat Otto Gabler de zoon was van den ex-apothe- ker op het St. Nlcolaiklrchhof. die in de zaak Fcrberg reeds meermalen was genoemd. Het schoot hem te binnen, dat assessor Mühlfeld hem in vertrou wen had gezegd, dat hij een zekere arg waan tegen Gabler niet van zich kon afzetten. De politie had hem dan ook een poos lang zeer discreet in het oog laten houden, maar er was niet de min ste aanwijzing gevonden, die een optre den tegen hem zouden hebben gerecht vaardigd. U heeft die aandeelen niet van een woekeraar ontvangen, zooals u aan me neer Heufelder heeft verteld, maar u heeft ze Tan uw vader ontvreemd, ging de commissaris op zeer beslisten toon LENIN-HERDENKING. BIJ DE C. P. H. 21 Januari was het vier Jaar geleden, dat Lenin, de voornaamste aanvoerder der Arbeidersklasse in de Russische Re volutie. overleden ls. Om dien dag te herdenken belegde de af deeling Haar lem der Communistische Party Holland ln de Centrale Maandagavond een open bare vergadering. De heer L. Peper opende de vergade ring met een korte inleiding en gaf daar na het woord aan den spreker. Dr. H. Koch, die het onderwerp besprak: „Waarom herdenken wij Lenin?" Er is geen land, aldus begon spr, waar Lenin niet herdacht wordt op het oogenMlk, en dat is goed. want Lenin was een van de allergrootsten. Vijf din gen heeft deze man als het ware als een testament achtergelaten aan de wereld. Ten eerste zijn theoretisch werk, ten tweede zijn grootse he schepping. de Sovjet-staat. Ten derde herdenken wij Lenin om de wijze, waarop hij de groote revolutie geleid heeft. Lenin heeft toen precies geweten, wat hij wilde, en van een minderheid een meerderheid ge maakt. Voorts is een groote zaak, die hij tot stand bracht de 'schepping van de Russische Communistische Partij. Ver leden Jaar heeft de party op haar grondvesten geschud, wat de belangstel ling trok van de geheele wereld. Trotsky heeft daarbij het onderspit gedolven, omdat hy niet wilde bukken voor de meerderheid. Tenslotte zijn wij Lenin dankbaar, aldus spr. voor het stichten van de 3e Internationale, een betere Internatio nale dan de (sociaal-democratische) 2e Internationale, volgens spr. By het uit breken van den wereldoorlog bleek deze 2e Internationale niets te be teek enen. maar met Lenin's schepping zal dat niet zoo gaan. Vooral over Lenin's theoretische werk wenschte Dr. Koch te spreken. Daartoe ging hU na, den ontwikkelingsgang van het Marxisme, dat den klassenstrijd pre dikt tot de dictatuur van het proleta riaat er zal zyn. Na de eerste opbloei van het Marxisme voltrok zich weer een uitbreiding van het kapitalisme, vooral in koloniale gebieden. Ook de arbeiders klasse nam in be teekenis toe, en door deze evolutie raakte de revolutie-idee op den achtergrond. De wereldoorlog heeft bewezen dat dit verkeerd was, en het kapitalistische stelsel nog overheerschte, en wederom zyn wy in een tijdperk als vóór 1914. Wü leven als het ware op een vulkaan. Het nieuwe Marxisme nu is het Leni nisme, dat, evenals in de vorige eeuw het Marxisme, leiding wü geven temid den van het verwarde maatschappelijk gebeuren. Dr. Koch sprak uitvoerig over Marx* leer. Marx zag niet het latere kapita lisme en kon dus niet over alles schrij ven. wat wij kannen. De nieuwe basis van het kapitalisme heeft Lenin gezien en bestudeerd met als leiddraad het Marxisme. Lenin zag de groote trust vorming. die Marx nooit bUgewoond heeft, en ook den strijd om de petro leum. Ook zag hij de ontbinding van het kapitalisme. De werkloosheid is een bewijs, dat het kapitalistische stelsel niet meer deugt, volgens spr. Lenin heeft gezien dat het kapitalisme over zijn hoogte punt heen is. en de opstandige bewe ging in vele landen gadegeslagen. De arbeidersklasse is een revolution- naire vernielende macht geworden, maar in Lenin's staat heeft zij de handen vrij om op te bouwen. Het is het eenige land. waar dat het geval is. Het geniale van Lenin noemde spr., dat hy voor al de vraagstukken die zich daarby voordoen een oplossing wist. Lenin had nooit eerbied voor traditie, hy was man van de practyk. maar be zat niettemin een enorme mate van theoretische kennis. HU begreep, dat de democratie slechts het hoogtepunt van arbeidersmacht was in de burgerlijke maatschappy. maar niet in den arbei dersstraat. Daarom had hy voor demo cratie geen eerbied, en wierp ze om ver om haar te vervangen door den dictatuur van het proletariaat Lenin wist dat het de tUd was voor revo lutie te maken en wist daartoe de mid delen te vinden. HU wist zyn bondge- nooten te kiezen, en vond ze onder de boeren, die hy vrystelling van pacht beloofde. Lenin heeft vele moeilijkheden in de arbeidersbeweging opgelost, en de 3e Internationale een groote wetenschap tot eigendom gegeven, aldus besloot Dr. Koch. Spr wekte op. lid van de 3e Inter nationale te worden, door middel van haar afdeeüng C. P. H. Ten slotte was er eenig debat. voort en de boetvaardige zondaar ant woordde klageiyk: Wat helpt het. of ik het ontken, u weet toch alles! Mijn vader heeft het ontdekt en heeft mij aangegeven; ik dacht niet dat hy al zoo gauw in de kist zou moeten zijn. Hoe is u er toe gekomen, effecten te nemen; was er geen geld ln de kas? vroeg de commissaris uiterlijk kalm. hoe wel het hem moeite kostte, zijn span ning te verbergen. Ik was bang dat mijn vader dat eerder zou merken dan wanneer ik stuk ken wegnam, luidde het antwoord. En waarom hebt u Juist deze stuk ken genomen? Ze lagen beelcmaal onderin in een apert papier gepakt en daarom dacht ik dat mijn vader er niet aan dacht, want de vervallen coupons waren er r.og aan. En nu heeft hij het toch dadelijk ge merkt, steunde Otto. Heeft u het heele pakket wegge nomen? Neen. niet meer dan noodig was om mijn schuld aan Heufelder te betalen... Verder, zei de commissaris, terwijl hy Otto doordringend aankeek. Ennog een paar voor myn dringendste uitgaven; de rest heb ik la ten liggen. Waar beeft u die andere aandeelen die u ook genomen hebt? Die.heb Ik bij my. cn Otto die BALMASQÜé H. K. V. KENNEMERLAND. Op het balmasqué van de Haarlem sche Kaderlandstorm vereenltrlng Kcn- nemerland. was het Zaterdagavond al heel gezellig. In het HK13.-gebouw was een prachtige feestverlichting in vele kleuren aangebracht. Het wemelde er van mooie costuums. Er was zelfs politie in de zaal aanwezig, d.wx een Amsterdamsche verkeersagent, die totaal vergat het verkeer te regelen, omdat hy al zijn zorgen wydde aan een dame in een veelkleurig gewaad. Het zou voor dien verkeersagent ook niet doenlijk geweest zUn. Iets te rege len, want het was een overstelpende drukte. Toch bewoog zich tusschen al len door, geheel op zyn eentje, een mem heelemaal in t wit. met een geelachtig hoedje op het hoofd, die een geboren balleider bleek te zyn. Den geheelen avond heeft hy het dansen geleld, en met zyn grimmassen de stemming hel pen verbeteren en tevens vele staaltjes van acrobatische danskunst gegeven. Hulde aan dezen eenzamen witte, die zich met zoo groote toewijding aan 't algemeen belang heeft gegeven. HU had wel een prijs verdiend. Tusschen alles door bewogen zich met coquette élegance twee dametjes in Biedermayer-costuum, steeds naast el kaar, die terecht een prijs kregen als bet mooiste paar. Dan zagen wij een dame. geheel in wit militair tenue, met papleren soldaten op de rok geplakt. Wel wat erg krygs- baftig, vooral in vergelijking met haar partner, een boertje met züden petje op en een pijp in zUr. mond. Bén. die geen oogenbhk uit zyn rol vieL Voorts een vrouwelijke piccolo, en een man nelijke collega, ongerekend die vr.n den Kegelbond zelf. Dames met vervaarlijke kaplaarzen, en heeren in dezelfde dracht maar met enorme hoeden, en één met een muts van een halven meter in 't vierkant, geheel wit; voorts na'.uuriyk dames en heeren met de hooge zyc ln beschilderingen. Pierrots en Pierrettes, te veel verscheidenheid om op te noemen. Het défilé voor de Jury om kwart voor twaalven liet eerst goed zien hoeveel er wel was. In lange rij trokken ze tel kens maar weer voorby en telkens doken er nieuwe types op. Voorop liep de witte man met de geel achtige hoed. onvermoeibaar in zyn moeite had om niet in elkaar te zak ken. legde de stukken op de tafel De commissaris constateerde onmldde- lyk dat ook deze stukken van den roof afkomstig waren Hy liet zich door Otto nu nog precies beschrijven, op welke wijze deze den diefstal had ge pleegd en gaf toen last, den ongelukki ge naar een aires tante noe! te brengen, zonder hem mede te dcelcn. wat hy met de bekentenis van zijn diefstal aan het licht had gebracht. Onmiddellijk daarna zond hy een Tan zijn handigste rechercheurs naar het St. Nicolaikirchhof om Gil bier onder voor wendsel. dat er inlichtingen Tan hem werden verlangd, naar het politiebureau te brengen. Laat vooral niet merken dat we hem willen arresteeren. maar verlies hem geen oogenbhk uit het oog, zei hU tot den beambte. Tegelijkertyd gaf hij order Heufelder los te laten, niet zon der het te betreuren dat de wet hem dwong den verleider in vrijheid te stel len en het Slachtoffer aan den strafrech ter over te leveren. De oude Gabler werd naar het politie bureau gebracht, zonder dat hy er zich ran bewust was. dat hy zou worden ge arresteerd. In vriendschappejyken kout met den rechercheur legde hU den weg naar het hoofdbureau af en op ever. vriendschappelijke wijze werd hij ont vangen door den commissaris, dien hl» bokkesprongen. Dan een prachtgroep. die niet weinig bygedragen heeft tot 't welslagen van het feest; vier apachen. Uitmuntend geslaagd was de vermom ming van deze twee dames en twee heeren. die den publleksprys hebben ge kregen. In den stoet wandelden Charlie Chaplin en een tweetal Mexicanen, een Indiaansch paar en een eenvoudige schippersjongen, naast een zwaar ge sluierde Oostersche. Achteraan dood- alleen een monnik, met een sigaret in zyn hoofd, statig voortschijdend. Om twaalf uur was het démasqué, waarna het bal nog eens zoo geanimeerd door gang. Eerst werd echter een foto genomen van de heele kleurige groep, wat tot veel vroolijkheid aanleiding gaf. Om over éér.en werd een ballonnen- Jacht gehouden, waarby iedere dame een ballon aan haar enkel kreeg, en na ver woedden stryd het laatste paar onder lulde toejuichingen uit het strijdperk trad met ccn nog gaven ballon, en een mooien prys kreeg. Het balmasqué zou zeker niet zoo goed geslaagd zyn, als niet zoo'n goede jazz-band had meegewerkt. ..Ever Pun" onder leiding van den heer P. Enge lenberg heeft voor uitstekende dans muziek gezorgd en vooral tydens het défilé een feestelijke stemming verwekt met een potpourri van populaire muziek. In den loop van den nacht maakte de voorzitter, de heer M. van Voolen. de uitspraak van de jury bekend en had de uitreiking van de keurige prij zen plaats. De uitspraak luidde: Origineelste dameseostuum. Harem- dame; origineelste heerencostuum, oud boertje; mooiste dameseostuum. Parel- dame; mooiste heerencostuum Rus: ac tueclste dameseostuum, Kaderlandstorm- dame (algemcene stemmen); actueels te heerencostuum, Charlie Chaplin; origi neelste paar. Spanjaarden; mooiste paar, Biedermaycrdames: actueclste paar In dianen; origineelste groep apachen: mooiste groep, paddestoelen; actueclste groep. Cowboys. Om den publleksprys werd een zware strUd gevoerd tusschen de damespiccolo en de apachen, totdat tenslotte de apachen hem wonnen met 2 stemmen meerderheid. De clou van den avond was ongetwyfeld de sneeuwballenjacht. Binnen een mini- uit vroegere verhooren in de zaak-For- berg zeer goed kende. Ik moet n weer even lastig vanen, meneer Gabler. begon de politie-ambte naar. nadat G&bler plaats had geno men. Hy keek schynbaar eenige papieren op zijn bureau door. maar in werkelijk heid nam hij den ex-apotheker scherp op: Er schynfc cenlg licht ln de zaak Forberg te zijn gekomen. Als de commissaris had gehoopt, door deze mededeciing eenige reactie by G Abler te zullen uitlokken, dan zag hy zich teleurgesteld. Met het air van den rechtschapen man. dat hy zoo bcdrie- geiyk wist aan te nemen, antwoordde hy met een licht hoofdschudden: Het zal me benieuwen of het iets te beteekenen heeft: ik heb er geen ver trouwen meer ln. dat er ooit iets aan het licht zal komen. Juist, tfaarem wilde ik de zaak ook het eerst met u bespreken. U Ls een praktisch man en kan den toestand het best beoordeel en. U was immers de beste vriend van den veroordeelde Dat was Ik! bevestigde GSbler, een hooge bom zettend. En u is van het begin af in de zaak betrokken geweest. Betrokken? herhaalde Gftblcr. dat is toch eigeniyk het goede woon! niet Nu Ja zooafe men het noemen wO. antwoordde de commissaris op luchtt- (Natfruk verboden). mum van tyd was de zaal één wolk van witte confetti en toen het pak van den sneeuwman stuk was en hy onder al gemeen hoera te voorschyn was geko men. heeft het publiek elkaar nog zoo bekogeld en ingewreven, dat het koude sneeuwwater menigeen van top tot teen bedekte. Tot by vieren is er tenslotte in de beste stemming doorgedanst. Het was een zeer geslaagd bal. De kapiteins Eldermans cn Gaillard woorden den avond by. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen by: J. v. d. Putte, Bloemertsteeg 7. bro che met portret: Bureau ran Politie. Smcdesiraat, bal. zweep. D. Zemel EM renslngel 33. bal. L. Sever ijnee, Gen. de Wetstraat 29,. broche, letters. M.H., P. ran Waard. Amsterdams'.:-ui' 3 N., b:.- ge ceintuur. H. Veis. Schoterwcg 160 rood. revolver-etuiG. v. Leen. Lrld- scbevaart 23 M., 2 paar wollen hand schoenen P. de Zwart. Brouwersstraat 21, nappa heerenhandschocn; S. A Hoes. Brouwersvaart 16 a gryzo dames- handschoen: J. Heesemans, Harmm- Jansstraat 48. zwartbruine hond 'fox- terrier). Kennel .Fauna", Parklaan. hond. gebracht door Hulshof Pol. Hee- renweg 107 a; grijze kat gebracht door J. van Dam. Nauwe Gekicloose pad 27, A. HeescmajK. H. v. Alphenetraat 41, nikkelen horlogeketting; J. Jonker. Buriccn Huëtstraat 43. medaillon met ketting; P. Bakker. Van Zcgeolen- straat 24. mondorgel; J. van Zethof. Scheeperastraai 49. grUre studenten- muts; F. Janssen. Waldeck Pyrmont- straat 7. pakje gosmunten; J. v. Leeu wen, 2de Hoogerw. dw.straat 46, pakje waschgoed; N. Wouda BUlltonstraat 11. pakje zinken drukplaten; G. Boon. Harmenjanswett 57 u stropdas: D. J. Verbruggc. Ged. Schaikburgcrgr. 91. schaar, C. Stavenuiter. Lombardsteeg 4, zwartwitte sjaal; A Roest, Zuid-Brou wersstraat 12. bruin knxlortasohje; O. Dammers. Klein Heiliglajv. 43, zwart dunestuchjc met Inhoud: H. v. d. Ree. Oostorstraat 54. r Uwk-'.belasllngmerk D. Klaaase, Hoogstraat 22. rijwielbclas- tingmerk; J. Koning. Heerenweg 23. Heemstede, rijwiclbclasttngmerk. gen toon. De heb vandaag bericht ontvangen, dat ln een bankzaak een man Ls aangehouden, die aandeelen Na tionale Bank wilde verkoopen. die de nummers van do aan Forberg ontsto len stukken droegen. Ik Dat is niet waar! Dat kan niet! viel Gabler hem snel ln do rede. Hoe kunt u dat zoo zeker weten, vroeg de commissaris op kwasi-verwon derden toon. GSbler die dadelijk begreep, dat hij een domheid had begaan, iogdc nu met grooten omhaal van woorden uit, dat het niet aan tc nemen was. dat de moor denaar ooit met 'die aandeelen voor den dag zou komen, omdat hU Immers voor uit wist, dat hU zich daarmede zou moeten verraden. Hy zcu bijvoorbeeld ln grooten geldnood hebben kunnen verkccren. en dat zou hem er toe gebracht kunnen hebben, opperde de commissaris. Gabler schudde het hoofd met een ah" van meerderheid cn, naar het den po litieman toescheen, van triomf. Hy kan ook gedacht hebben dat de zaak is doodgebloed. Voor zóó dwaas zie Ik hem niet aan. luidde het besliste antwoord van den ex-apotheker. (Wordt vervolgd INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CENTS PER REGEL.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9