HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN H, D. VERTELLINGEN KELLER&MACD0NALD UIT DE OMSTREKEN DINSDAG 31 JAN. 1928 DÉRDE BLAD No. 3729 WEL EN WEE UIT MIJN WERKKRING. i. DE AANNEMER. Af en toe op ongeregelde tijden zul len in deze rubriek interviews worden opgenomen onder den algemeenen titel „Wel en Wee uit mijn Werkkring", waarin de geïnterviewden sprekend zul len worden opgevoerd. Hun namen wor den daarbij niet meegedeeld, opdat zij zich zoo vrü en ongedwongen moge lijk zullen kunnen uitspreken. De eènige reden waarom met den „aannemer" begonnen wondt, is dat zijn bedrijf begint met a. Evenwel zal de alphabctische volgorde niet onwrikbaar worden gevolgd: er zal van afgeweken worden, wanneer daartoe aanleiding bestaat. De meest uiteenlcopende vak ken. betrekkingen en posities zullen ridus worden behandeld en door de personen zelf; uitdrukkelijk wordt ver meld, dat de mededeelingen niet altoos afkomstig zullen zijn van in Haarlem en Omstreken wonende personen, zoo dat het geen zin heeft naar hun namen te raden. Het zal dus een bij uitstek levende rubriek worden, waarvoor ongetwijfeld de lezer belangstelling gevoelen zal. Vandaag begint dus no. 1. DE AANNEMER SPREEKT. „TI vraagt mij, hoe men aannemer wordt. Mijn antwoord is, dat tie aan nemer voortkomt uit het timmermans vak. De meeste tegenwoordige aanne mers hebben als leerjongen met den krullenzak geloopen. Als de jongen het timmerbedrijf goed meester is en wat les in teekenen heeft gehad, kan hij op twee manieren aannemer worden: wanneer hij wat geld heeft overge spaard en daarmee een klein werkje aandurft of wanneer hij door familie of vrienden aan wat geld geholpen wordt. Slaagt hU daarin, dan vat hij een grooter werk aan en komt zoo van lieverlede tot uitbreiding. Het gaat niet hard en ook wanneer de aannemer zijn vak verstaat, kan het natuurlijk wel voorkomen dat hij een strop krijgt, maar daartegenover hcudt hij aan een ander werk ook eens wai meer over. U vraagt, welke eigenschappen een goede aannemer hebben moet. Ik heb u al gezegd, dat hU het timmervak in den grond moet verstaan: de tim merman is de voornaamste man op het werk. Maar daarnaast^dient hU koop manschap te hebben, zoodat hij op de beste cn goeaköopste markt zijn mate rialen weet in te koopen en profiteert van een gelegenheid, om bijvoorbeeld door vervroegde betaling een extra korting te bedingen natuurlijk is het daarvoor van belang, dat hü wat ge'.d achter de hand heeft en in het alge meen ook. dat hü solide Is. zoodat de leveranciers op stipte betaling kunnen rekenen. Ket begin is dus ook hier het moeilijkst, vooral omdat hU dan per soonlijk het toezicht op zijn werk moet houden. Latex wanneer hü veel werken heeft, waaronder groote, kan hij eer. uitvoerder aanstellen, die hem vertegen woordigt aan den anderen kant staat dan de opzichter, die door den architect gesteld is. Vroeger begon de werktijd eerder, zoo dat de jonge aannemer uit die cager. vaak te vüf uur moest opstaan, om tij dig op het werk te ziin. Daar moest hi Diet tegen opzien. Hoeveel winst er op een werk berekend wordt? Dat is niet precies te zeggen. Hü rekent een postje voor risico en als winst gemiddeld tien procent, maar als iemand het. werk graag hebben wü, kan hü ook wel vyf procent calculeer en. Want dit is dc moeilijkheid van het aannemersbedrijf: soms heeft hij vee', werk. soms ook niemendal en toch wi. hij de kern van zün personeel graag voortdurend aan den gang houden, om dat hü, wanneer hü na afloop van een werk zyn personeel ontslaat, telkens weer opnieuw beginnen moet en geen kern kan vormen, waarop hü vertrouwen kan. Zoo komt de aannemer in stille tijden er .toe, woningen te bouwen voor eigen rekening. Mijn ervaring is, dat daarin grooter risico zit, dan in aanne men; in het eerste gaat meer geld zit ten, aj neemt de aannemer hypotheek omdat h!J natuurlük niet alles van zün eigen geld kan financieren en Dovendier. zün geld niet te veel vastleggen moet. Woningen bouwen op crfpachtsgronc wat de gemeenten veelal vorderen, is ook een bezwaar, omdat koope'rs geer. erfpacht willen. Bij aannemingen is een voordeel, dat de aannemer gere geld de termünen ontvangt. Maar daarin ligt ook een gevaar en wel, dat menschen zich als aannemers opwerpen, die geen voldoende verstand van het vak hebben en geen financieel weerstandsvermogen. Het Schoterkwar tier heeft heelwel, aannemers gekweekt. Er zijn er onder geweest, die groote wer ken hebben aangenomen, ver boven hun krachten, met de hulp van borgen, die zich dan zoo veilig mcgelük maak ten dcor cessie van de termünen te be dingen. Liep het na een poos toch mis. dan werden de borgen aangesproken om het werk af te maken; waren zü geer- vaklui, dan moesten zü dat nog opdra gen aan eer. anderen aannemer en le den daarbij natuurlijk toch schade Daarom was het in de laatste jaren moeilijker geworden om goede borgen te krügcn en zoo komt het. dat leveran ciers. die daarvoor vaak werden ge vraagd. niets liever wilden dan met ons meewerken om aan het heele borgen- systeem een einde te maken. Daartoe heeft een p3ar Jaar geleden dar. ook de. Nedcrl&na.che Aannemersbond besloten, met de bedoeling om alle aannemers te bepalen tot het werk waarvoor zü finan cieel krachtig zijn; op die manier kan ook de kleine aannemer langzaam groeien, maar wordt meteen belet, wat in de laatste jaren herhaaldelijk voor kwam. dat aannemers zonder een cent eigen geld werken aannamen van tonnen, op hoop van tegen: zoolang het duurde verdienden zü een boterham. Het spreekt van zelf. dat zoo'n avontuurlüke aan- nemerij per rlot niet goed was voor het werk en evenmin voor den principaal. ci:e er groote moeilijkheden door kreeg. Van de leveranciers, die vroeger borger, waren, heb ik al gesproken. Over eenige maanden, wordt dezelfde maatregel toe gepast op de werken, die door openbare besturen aanbesteed worden: ofschoon men het niet denhen zou. waren ook zü soms geneigd groote werken op te dragen aan kleine aannemers. D vraagt mü. of de leden van den aan- nemersbond zich aan het besluit van hun Bond zullen houden. Ja. dat geloof ik wel. Het is hun eigen belang en dat zü de bindende besluiten uitvoeren is wel gebleken, toen de verplichte arbi trage in geschillen werd ingevoerd; vóór dien üjd was de architect de eenige scheidsrechter en dat kan niemand toch een goeden toestand noemen. Het bedrijf verandert natuurlük. zoo als ieder vak. De mechaniseering komt niet ten goede aan het timmervak, nu allerlei onderdeelen machinaal worden vervaardigd, die de timmerman vroeger uit de hand maakte. De vraag is ook, of een aannemerszoon, die naar de HJ3.S. g23t, naderhand nog lust en geschikt heid hebben zal. om in de aannemerü te komen met haar verschillende moei lijkheden. De Middelbare technische school leidt ook op tot aannemer, maar daar wordt uit den aard van de zaak veel theorie gegeven en weinig timmer- practijk. Als ik een zoon had die in 't vak wou komen, dan deed ik hem in de vacanties op den timmerwinkel. Ik vergat nog te zeggen: een groot be zwaar in het vak is. dat er niet gewerkt kan worden bü regen, sneeuw en vorst. Dan ligt het werk stil en moet 70 pro cent van het loon betaald worden bü regen. Sneeuw en üs gelden als force majeure. U vraagt mij naar de opzetjes. Laat ik u zeggen, dat het geschreeuw daar over erger is dan de daad. Het moet na tuurlük niet te ver vaan, maar is 't niet billijk, dat een aannemer als hij een paar dagen aan een werk heeft zitter. rekenen, veertig of vijftig gulden voor zijn moeite krijgt? Eb bestaan in ons land vereenigingen voor. Pro Rato bijvoorbeeld en in Haarlem O. T. A., waarin die vergoe dingen voor vruchteloos gedaan werk worden gestort en naar gelang van deelneming aan 't einde van hei jaar verdeeld. Zooiets kan niemand onbillijk vinden. Als er weinig of geen inschrü- vers waren, zou de principaal immers op den laagst mogelijken prüs niet kunnen rekenen; is het dan onrecht vaardig. dat hij een kleine vergoeding geeft aan wie zün werk uitgerekend en het niet gekregen hebben? Een groot gemak zou het in t be- dxüf wezen, warneer het zegeltjespïak- ken voor de aannemerü vervangen werd door opgave op de ongevaller.wet-lüst". J. C. P. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN b 60 Cent» per regel- HAARLEM <-> HOOFDAGENT DER BEKENDE N.S.F. RADIOTOESTELLEN DE ARBEIDSWET. EEN ADRES VAN ONDER WIJZERS. De Onderwijseertralc heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt, de voorgestelde wüzi- ging van artikel 88 der Arbeidswet 1913 te verwerpen op grond, dat zü het te werk stellen van jongens bereden den veertienjarigen leeftijd in fabrieken, werkplaatsen af ateliers orgewenscht acht niet alleen uit overwegingen van moreelen aard. doch ook omdat het overgroote deel van deze Jongens voor dien arbeid nog niet lichamelijk go- schikt is. waarbü dan nog komt. dat de beroepskeuze vóór den veertienjarl- gen leeftijd, dus te vroeg, moet geschie den. meldt het Hbld. De Onderwüs-Ccntrale is een federa tie van het Ncd. Onderwijzers Genoot schap. de Unie van Christelijke Onder - wijzers en Onderwijzeressen, de Ver- eeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, de Vereeniglng voor M. U. L. O., den Nederlandse hor. Bond van Leeraren en Leeraressen bü het NUver- heids-onderwüs en den Bond van On derwijzeressen bü het Voorbereidend Onderwijs. INBRAAK TE HENGELO. BIJ EEN GOUDSMID. Te Hengelo is In den nacht Tan Zondag op Maand 3 g ingebroken ir. dor. goudsm'.dswir.kel der firma Van Wezel. Vermist worden o.m. twintig gouden heerenhorloges, twintig idem dames horloges. veertig zilveren heerenhoricges zeventig gouden heerenringen. twaalf aamesringen met briljanten, honderd fantasie damesringen. samen voor on geveer vijfduizend gulden. De dieven zün door een valraam binnengekomen. De firma is. volgens het Hhld niet tegen inbraak verzekerd. OVERVEEN. VERJÜENTGENG VOOR VOLKSTUINEN. Maandagavond hield de Bloemen- daalsche Vereeniging voor Volkstuinen haar jaarvergadering in hotel Roozen- daal alhier. De vergadering was goed bezocht. In zün openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer J. G. van Kessel. aan de minder goede resultaten, welke in het voorafgaande Jaar werden be reikt. als gevolg van de ongunstige weersgesteldheid. Over gebrek aan be langstelling viel evenwel niet te klagen: alle perceelen werden bebouwd. Spr. sprak de hoop uit, dat 1028 een Jaar moge zün van goeden oogst. Secretaris en penningmeester brach ten hun Jaarverslag uit. Uit dat van den penningmeester bleek, dat er over den financieeien toestand der vereeni ging niet te klagen valt. De nu volgende bestuursverkiezing, noodig door het periodiek aftreden van de heeren van Beem, Vermeer en Oskam gaf aanleiding tot een gedach ten wisseling tusschen den voorzitter en den heer Van Buren, een der leden. Deze laatste had bezwa ren dat een aantal bestuursleden dezer Bioemendaalsche vereeniging in woners zün van de gemeente Haarlem (door de annexatie geworden). Hü maakte er een voorstel van. zich aar: de statuten te houden en de Haariem- sche leden het stemrecht te ontnemen en tevens het recht, om lid te wezen van 't bestuur. Dit voorstel, in stemming gebracht, viel met slechts 1 stem voor (30 tegen en 2 blanco). De aftredende bestuursleden werden daarna bü acclamatie herkozen. De finaneleele commissie bracht ver volgens verslag uit over het gehouden beheer van fkn penningmeester, gedu rende 1926. Den penningmeester werd decharge verleend. Medegedeeld werd. dat- te Bloem endaal 5 tuintjes vacant zün en te Overveen 1. Gegadigden hiervoor kunnen zich aanmelden bü de heeren Huizenga (te Bloemendaa!) en Vermeer (in Bent veld). De rondvraag bracht slechts enkele klachten over onvoldoende bewaking der Bioemendaalsche tuintjes, over slecht onderhouden paadjes en over paaltjes, die vernieuwd moesten worden. BLOEMENDAAL. FEESTAVOND S. D. A. P. Het Gewest-Noorü-Holland-Zuid van de S.D.A.P. viert zün 10-Jarïg bestaan. Zaterdag werd een feestavond gegeven in Vreeburg. De naam mevr. Esther de Boer—van RÜk. die op het programma prükte. zal er wel toe bügedragen hebben, dat de zaal zoo vol was, dat er letterlijk nie mand meer bü knn. En niemand zsl zich zün gar.g naar Vreebmg beklaagd hebben, want het tooneel-ensemble De Amstelspelers. onder leiding van André Leverington. heef: goede kunst gegeven en aller aan dacht tot het eind weten te boeien. De feestavond werd geopend met een kort wcord van den voorzitter van het Gewest Noord-Holland-Zuid, den heer M. A. Relnalda, die het 10-Jarig jubileum memoreerde en mededeelde, dat de S.D.AP. om die reden Noord- Holland doortrekt, niet met he: gewone deftige gezicht van de vergaderzaal, maar met een aantal Jongere partü- genooten waartoe mevr. De Boer 3lleen niet gerekend kan worden om kunst aan het publiek te brengen. En dit weer met de bedoeling, om man nen en vrouwen op te wekken om zich bü de SD.A.P. aan te sluiten, omdat aller medewerking noodig is. om de Maatschappü ora te bouwen in een betere. Na deze korte inleiding zong Annie van Gelder haar drie liedjes en wel Holland. Drie Moeders, en 't Spiegeltje. Met haar goede stem en voordracht wist zü al direct het publiek te pakken en bü het refrein van 't Spiegeltje zong men al lustig mee. Evenveel succes had Freddy Honcó me :ha3r declamatie. Op pittige wüze droeg zü voor: .Boodschappen doen", van Top Naeff. Een ongekunstelde zang bracht ons Bep Wigmans. die met haar eenvoudige voordracht een groot succes had, Hierna volgde het hoofdnummer „De Meid", koniedk- van Herman Hever- mans. met Esther de Boer als de dienstbode. De dienstbode, die haar dienstbaar heid voelt als een vloek, die door een fout van mevrouw naar de macht grüpt en in haar overheersching een demon wordt. Mevr. De Boer heeft ons de eenvou dige entourage van Vreeburg doen ver geten. heeft haar rol niet gespeeld, maar beleefd en het publiek met haar groote kunst gevangen gehouden. Van de anderen mogen wü Hans roemen, die haar zware rol knap speelde. Ook tante wist van haar rol wat goeds te maken, terwül Hans van Hees als de ingenieur in de ontknooping zich een goed tooneelspelcr toonde. Geen wonder dst het applaus een ovatie werd. De heer Noorman sprak een woord •/an dank en bood den dames een her innering aan. VELSEN. EEN BOOMPLANTDAG. Na3r wü vernemen heeft de onlangs opgerichte afdeeling Veteer. van de Ned er 1. Centrale Vereeniging van School en werktuiaen en Boomplant- dagen het voornemen opgevat om een Boorr.plantdr.g te organ:Mieren. Indien de medewerking van de autoriteiten verkeren wordt, zal deze boomplantdag Zaterdag middag 11 Februari gehouden worden en we! in bet park ..Veteer- boek". GEVONDEN VOORWERPEN. Bajonet, bruin kinderschoentje. HAARLEMMERMEER. J. H. M. EVRT.ETN. Zaterdagavond zün. zooals wü reeds mededeelden op hoogen leeftüd kort na elkaar plotseling overleden de heer Joban Hendrik Machiei Evelem en zün echtgcnoqte mevrouw Neeltje Klapwük. wonende aan der. Spiering- weg te Vyfhulzen. De heer Eveleir. was een zeer beken de persoonlijkheid in dezer, polder en in den lande, een man van beteekenis en een persoon van invloed op velerlei ge bied. Hü werd geboren te Amsterdam op 6 Januari 1848 cn vestigde zich als land bouwer op 6 Mei 1868 In der. Haar- lemmermeerpolder, komende uit Beem- sler. In vele openbare betrekkingen en in het vereenigingsleven heelt de heer Evelein op de ontwikkeling van den Haarlemmermeerpolder een grooten invloed gehad: o.a. was hü van 6 Sep tember 1883 tot 26 Augustus 1915 lid van den gemeenteraad, waarvan co. enkele Jaren wethouder. Voorts was hü rentmeester van vele boerderijen en schatter van landerüen in dezen polder en elders; als voorzit ter van de afdeeling Haarlemmermeer van ce Hollandsche Maatschappü van Landbouw heeft hü aan de welvaart en bloei van de groote hem liefgeworden Haarlemmermeer krachtig medegewerkt Zün arbeidzaam leven op allerlei terrein werd destOds ook op hoogen prüs gesteld: dit blijkt wel uit het fel: dat hy eenige Jaren geleden benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Nog kort geleden, op 6 Januari vierde deze stoëre nestor onder vele blijken van belangstelling zün 80sten verjaar dag. Hem werd bij die gelegenheid door de Hollandsche Maatschappü van Land bouw de gcuden eerc-medaille uitgereikt. Het echtpaar heeft dezen gewichti- gen dag niet lang mogen overleven. Hoewel zü ook op hoogen leeftijd zich nog steeds in een goede gezondheid mochten verheugen, waren zü de laat ste dagen bedlegerig, totdat zü plotse ling een paar uur na elkaar door den dood werden weggerukt. Mevrouw Evelein werd geboren te Waddinxveen op 22 November 1848 en bereikte dus den leeftüd van 79 jaren. De teraardebestelling is bepaald op Woensdagmiddag te half twee uur op de algemeene begraafplaats te Hoofd dorp. EEN BLOEDDORSTIGE HOND. Maandagnacht heeft een bloeddorstige hond een slachting gehouden in eer. kippenhok, staande achter de pastorie var. de RJC. kerk te Hoofddorp. Men vond 's morgens overal veerer. verspreid liggen tot zelfs op het plein van de kerk. Bij onderzoek bleek dat niet minder dan 8 mooie Jonge kippen totaal ver scheurd waren, terwül ook nog enkele andere dieren waren gebeten. Van het gebeurde is aangifte gedaan bü de politie. DIEFSTAL VAN VLEESCH. Terwül een knecht van den vracht rijder R. bezig was enkele pakjes rond te bezorgen en zün rüwiel. waarop een mand was bevestigd, even voor een wo ning in ae Coucourslaan te Hoofddorp onbeheerd had neergezet, werd uit de mand een pakje Inhoudende vleesch en bestemd voor den heer V. aldaar ont vreemd. Direct werd aangifte gedaan bü de pol: tie. Het mocht haar gelukken den dader van dezen diefstal te ontdekken; hü bleek te zün de arbeider A. v. D. we nende in genoemde laan. Hij bekende het pakje uit de mand te hebben weggenomen. AUTO VERBRAND. Op den Kruisweg nabü den Aalsmeer- drrdük geraakte een luxe auto. afkom stig uit den Haag. In brand. Door een defect aan den motor, was de chauffeur, die zich alleen in het motorrütuig bevond, bezig aan het mon- teeren. toen plotseling de vlammen er uit sloegen. HU vond het den veillgsten weg om op een flinken afstand te bhjven voor het gevaar van het springen van de benzinereservoirs. De mooie wagen werd totaal door het vuur vernield en er bleef niet vee! meer over dan wat onttakeld ver schroeid Usarwcrk. Ten einde het ver keer niet te belemmeren, werd het wrak met behulp van eenige toeschouwers voorioopig in den tocht naast den weg gezet. De chauffeur, die zeer onder den In druk van het gebeurde was. verklaarde dat de auto niet verzekerd was. BEVERWIJK. FEESTAVOND S. D. A. P. Maandagavond vond in het Kenne- mer Theater een feestavond plaats ter viering van het 10-Jarig Jubiieum van het gewest Noord-Holland Zuid der S. D. A. P. De zaal was geheel uitverkocht, hetgeen zeer zeker wel te danken was aan het feit, dat mevr. Esther dc Boer van RUk, met haar gezelschap „de Am stelspelers" ./ie Meid" van Herman Heüermans. voor het voetlicht zou bren gen. De heer Visser zeide in z*n openings woord. dat het Gewest gemeend heeft, dezen avond aan te moeten bieden, ter gelegenheid van z'n tienjarig be staan. Spreker wees op den groei van het ledental en van den Invloed van het Gewest ln deze 10 Jaren. Spreker hoop te. dat deze avond er toe zal medewer ken. dat een groot aantal der aanwe zigen zich achter de vaar. der Sociaal- Democratie aal scharen. Nadat eenige leden van het gezelschap eenige liederen hadden gezongen sprak de heer M. A. Relnalda over de kun stenaars in de rijen der S.D.A.P.; Ver der sprak de heer Relnalda over een door hem bijgewoonde vergadering ln Noord-Frankrijk, waar het leed door den grooten oorlog veroorzaakt nog leeft in het dagelijksch leven. De opvoering van „De Meid" wend een groot succes, daar niet alleen het spel van mevr. de Boer. doch ook van de meeste andere leden van het gezelschap schitterend was. Aan de beide vertolk sters der hoofdrollen werden bloemen aangeboden. GEVONDEN VOORWERPEN. Zilveren horloge met ketting, gouden dames ring. herdershond. R.K kerk boekje. pakje, stemsleutel, heerenriJ- «rieL door WILLY Ergens in een kleinen kunsthandel hadden ze bet schilderij ontdekt en gekocht. Het was eer. stilleven; chrysanten en een schaal vruchten; druiven en appe len. Meerum kocht bet voor zün vrouw, omdat chrysanten haar lievelingsbloe men waren en druiven haar Uevellngs- vruchten. Van schilderkunst had hU geen verstand. Maar zü. met haar fijn- aanvoelende, artistieke natuur, wilde meer zien var. den schilder. De oude kunsthandelaar toonde hun nog oen landschap, een portret. En zü vroeg belangstellend naar den schilder. „Een arme duivel", zei de man. ..zoo als de meeste Jonge talenten. Zal zon der twyfel eens duur verkocht worden.... als hü allang dood is. Want hü is zieke lijk en het leven dat hü leidt, draagt er niet toe bü. dat te verbeteren, t Is ook zoo'n gekk" vent. Als hü geld heeft, maakt hü 't op aan onmogelijke din gen. Koopt een of andere schaal van Vc- netlaansch g'.as. of bloemen, of dure vruchten... Een dwaas, zooals vele genieën. Arme Jongen". Zü dacht daaraan nog. toen ze des avonds in de licht overstraalde zaal van het hotel, dineerde met haar man. In haar wat koel. zeer regelmatige besne den gezicht, droomden haar groote, donkere oogen. Eline Meerum werd een „koude schoonheid" genoemd. Haar man zelf, gaf dat heimelijk toe. Ja. ze was koud. Hü ergerde zich deels daaraan en vond het ook weer geruststellend, gezien haar vele bewonderaars. In dat koele, madonnc-serene gelaat, vermocht niemand ontroering, weifelen, coquetterie te tooveren. Ze bleef dezelfde tegen ledereen. Een koude schoonheid. Dien avond danste ze met een van haar kennissen. En opeens, ate ln een onweer staanbare behoefte, begon ze te spreken over liet schllderü en over den schilder. Haar ongewone belangstelling ver wonderde hem. ..Ja.... treurig dat het trdent zoo dik- wüte hongert", zei hü onverschillig. Haar oogen droomden langs hen: hoen. als naar verre verten. „lomand die honger UJdt om een mooie schaal van Venetiaansch glas te koopen of bloemen.—, die moet de schoonheid we! grenzeloos, oneindig lief hebben". ze; ze langzaam. Hü glimlachte. „Mevrouw.... hoe zou dew man u liefhebben. In haar blank gezicht steeg lang zaam een licht rood. HU z.ag het met verbazing. Ze bleef gewoonlük zoo koel en onverschillig onder complimentjes. „Ja", zei ze, langs hem ziende. .Boe moe: zoo'n manliefhebben". E-emgcr. :üd later kwam ze terug bü" den kunsthardelaar en kocht er een landschap. Ze vroeg ook naar den schilder, op haar nonchalante wijze. HIJ was natuurlük heel blü. dat ik z'n stilleven verkocht had". vertelde glimlachend, de kunsthandelaar. „Voor al. dat ik het verkocht had aan een mooie vrouw. Hü te nu eenmaal een dweper". Zij knikte hem toe en wilde gaan Maa- bü de deur keerde ze zich cm en zei „Kunt u mij zün adres geven? Mijn man en ik wilden nog wat ander werk van hem zien." Dien avond zei ze haar man: „Ik heb r.og een schllderü gekocht van dien jongen schilder". „Zoo?" zei hü. onverschillig. ,.Ik zou hem wel eens willen ont moeten". 21e draaide haar ringen spelend rond de slanke vingers. HILLEGOM. GEMEENTERAAD. De raad vergadert Vrüdag a_v voor dc vaststelling der rekening over 1926 en der begrootingen van het Water- bcdrüf. van het gasbedrijf en van de gemeente dienst i928. BEG ROOTING. De be groot in g der gemeente dienst 1928 sluit voor den gewonen dienst met f 538.575.60 1/2 aan ontvangsten en uit- gaven terwül de kapitaaldienst aanwüst f 222.810.26 als inkomsten, f 198 544.45"1 als uitgaven ea een batig saldo van f 24.265.80*. Het batig .«aldo van het gasbedrijf te geraamd op f 823. voor het water leiding bedrijf is noch winst, noch ver lies begroot. Het batig saldo der gemeenterekening over *1926 was f 70.260.96. Voor belasting naar het inkomen is f 195.227.57» uitgetrokken, tegen ruim f 10-4.000 in 1927. terwül in 1926 f 134.000 W*rd betaald. Subsidie aan het Burgerlijk Armbe stuur te uitge'.rokken op f 20.000 (vorig Jaar f 13.000). Werkverschaffing f 10.000 vorig Jaar f 7.000. De pos', onvoorziene uitgaven te f 29 000. De volgende credleten zün aange vraagd: Verbouw van het Raadhuis ln 1928 f 2000; centrale verwarming ln het raadhuis f 5300. Reorganisatie brand weer f 2700 waaronder een materiaal- wagen van f 2COO. 20 kleedkamertjes en verleggen van den filter der zwem inrichting f 1500. De Oudr-Beekbrug is ondeugdelijk. Het plan is de brug te sloopen en te Tcrvangen door een duiker. Kosten f 2000. Voor straatwerk ls f 90.000 uitge trokken. Aan de beurt komen Maria s', raat, Hoogwerfstraat. Meerstraat, Brouwcrslaar.. Haver. Meerdorp- straat. Kerkstraat. Kerkplein, Le'.d- schestraat. Wecresteinstraat, Patrimo niumplein. Patrimoniumstraat. Looster- weg TI en III en van den Endelaan. zoowel toot bestraten, trottoirs als rioleeren. De verbreeding van de haven, waar toe onlangs la besloten, te begroot op f 30.000. Het stichten var. een abattoir te ge raamd op f 50.000. Laatste Schoonheid CORSARI. .Dat zal we! tegenvallen. Artisten <M* t slecht hebben zijn meestal soo hin derlijk ongesoigneerd". Zü glimlachte ironisch. —Maar hun ziel te misschien teer ge soigneerd". Hü lachte, kwam bU haar en trc* haar tegen zich aan. .Dat is aardig gezegd. Kom. kus me toch eens tem.- wees niet zoo wan hopig koud. Is het niet droevig dat Juist een mooie vrouw als Jü zoo tem- peramectloos bent? Voel je dan nooit wat een mooie vrouw schenken kan ate ril wil". „O Jawel", zei ze en maakte rich los. .Den wccldo van schoonheid schenken aan iemand die schoonheid lfcd heeft boven alles Eline Meerum. peinsde. languK ge strekt op een sofa. De kamenier, be drijvig. liep door de kamer, pakte. Dien volgenden dag zouden ze afreizen, naar huis Eline zag ln gedachten haar huls, haar leven: rilk. monotoon, leven dig cn kleurloos. Met een ruk stond se op. Een licht rood was :r. haar gezicht gestegen Even later verliet se het hotel. In een bloemenwinkel kocht ae chrysanten. een geweldig* bos met brensgetinie herfstblaren, ertu&schen. Dan kocht ze druiven, zooveel, dat ze bür.a dat alles niet dragen kon. Ze glimlachte, toen ze de smalle, vuile trap opliep naar het atelier. En als haar mar., als iemand van haar kennissen haAr gezien had. zou hü ver baasd geweest rijn over de uitdrukking var. haar gezicht, over de glans van haar oogen en de wijze waarop ze lach te. Maar ln het atelier, tusschen rommel, schilderijen. in een atmosfeer v&n ter- pentünlucht en verwelkte bloemen, vond ze een stervende, eenzaam op zün divan, fijne, nerve use kunstenaarshan den gestrekt op het dek. Voor de wazige, alhaast blinde oogen van den zieke rees een visioen. Bloe men en vruchtenpracht-felle chrysanten, bloeiende tinten tegen melancholiek herfstbruin. Rn weelden van blauwe en groene druiven daarbü- Er. de allerdiepste en wonderlijkste schoonheid: die eener vrouw. De schoonheid eener Trouw. (He zich langzaam over hem boog. wier adem hem beroerde. Wier mond hem de laat ste levensvreugde schonk. En het was den stervende, als drcmk hü van dien mond alle schoonheid, die hij een leven lang had aangebeden, alle schoonheid die hem onthouden was. alle schoon heid die dc wereld geven kan. Tk heb den schilder bezocht" art Ei r.? tegen hr.ar man. op haar eigen aardige. koele wüze. .21 oo?" „Ik heb hem bloemen en vruchten gebracht". „Wat. een plotselinge sympathie!" Zü glimlachte zonderling. ..Het was een laatste vreugde een laatste schoonheid T»or het sterven", zei ze en weerde een l'.efkoozcnde geste die hü maakte. „Ik ben moegoe- dennaeht". Maar bü de deur keerde ze zich no« eenmaal om en zei, „Ik heb hem ook gekust". „Gekust?" HU staarde haar aan. on- geioovlg. niet begrijpend. ..Ja. ik heb hem gekust Goeden- naehi" De deur sloot zich roer zacht achter haar. (Nadruk vertoodem) NUTST. EZINO. Dc heer Henri Dekking, die ln langen tüd hier niet geweest is. zal Donderdag as. een spreekbeurt voor bet Nut ver vullen. IJMUÏDEN GEVONDEN VOORWERPEN (Politiebureau Wülemspleln.) Borstlap van jongensjas, paar tokkeo. paraplu, heerer.paraplu. (Politiepost Engelmundusweg). Portcmonnaic met inhoud, brum lede ren aktctasch, hondje. riJwielmerk. HEEMSTEDE GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN Terug te bekomen bü: Mej. Visser. Raadhuisstraat 23. een ring met sleutels: P. Nleboer. WU- helminaplcln. een kleine blauwe Jas; J. van Sieün, Lombokstra&i 23. een beusje met een rozenkrans, Messing, liosb. Toussalntstraat 9( een r U wielbeiaV. ir.g - merk; B. van Huls Manapadsiaan 36. een étui met schrijfbehoeften; O. Sml'. J- van den Bergstraat 3. een hondje: J. Kroes*. Hacmstedeplein 34. een kmder- halskettinkje; Booms. Binnenweg 3, een Jongensmuts; Mej. Regnerü. Cele- besstraat 23, een portcmonnale met in houd; G. van Bakel, Drlcheereniaan 3, een autoped. Bureau Openbare Werken. Ollppcrpleln, «n zilveren servetring; C. v. d. Blom. IJweg 273. Haarlemmer meer. een Duitecho herdershond: Sabc- lte. Haemstodoplein 24. <?n sierspeld; C. de Bruin, Madoerastraa: 23. een porie- monnaie mot ir.houd; A. J. Hoes. Bin nenweg 175, een bontkraag. SANTPOORT. BILJART-PROFS IN ACTIE. In „Zomerlust" bekampten de blljart- profs Drost en v.d. Laan elkaar Maan dagavond op het groene laken. Oo- spooid werd om 600 caramboles. Dit aantal werd in 8 beurten bereikt door Dorst die serie van 314, 160 en 155 caramboles noteerde; van der Laan riootte 213 caramboles bü elkaar. Zün hoogste serie was 92. Na afloop werden fraaie kunst*too ien uitgevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9