De Olympische Winterspelen S?0ItT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 FEBR 1928 DERDE BLAD De wedstrijden van Zondag (Van een specialen V.D,--medewerker). St. Moritz, Zondagavond De eerste beslissing in de Olym pische Winterspelen is heden ge vallen, nJ, in den wedstrijd der militaire patrouilles. Zooals gemeld, werd de Noorse he pa trouille eerste. De juiste tijd is drie uur, vijftig minuten en 47 seconden. Na Finland en Zwitserland kwamen de Italiaansche militaire patrouille in -1 uur, 7 min. 30 sec., de Duitsche als vijfde in 4 uur 15 min. en 2 sec. en do Tsjechische patrouille in 4 uur, 15 min. en 7 sec, De militaire patrouilles van Polen, Roemenië en Frankrijk werden niet ge plaatst. daar zij onderweg kleine onge vallen hadden gehad, waardoor verdere mededinging onmogelijk was Alle ploegen waren aan de finish zonder uitzondering zeer vermoeid, om niet te zeggen uitgeput. Of dit moest worden toegeschreven aan-het feit, dat de militaire patrouilles voor een deel uit dienstplichtigen waren samenge steld. weten wU niet. Maar het parcours dat de skl-ers moeten afleggen is 50 K.M en dus 20 K.M. verder dan het traject van de militaire patrouilles, dat slechts 30 K.M. bedroeg. Deze afstand had moeten worden afgelegd in drie uur en tien minuten, terwijl de snelste (Noorsche) patrouille er niet minder dan veertig minuten langer over deed. Hot weer was niet gunstig. Het was ne velig, waardoor het waarnemen der vlaggetjes, die het parcours aangaven, werd belemmerd. Bovendien was or zeer veel verscho sneeuw, hetgeen de snel heid aanzienlijk beperkte. Prins Hendrik bevond zich zoowel aan den start als aan de finish, verge zeld door zijn adjudant Jhr. Laraan Trip en zijn trouwen gids uit Zermack, die hem overal vergezelt. De ijshockey-wedstrijden hebben eenige verrassingen gebracht. De eerste wedstrijd bracht een overwinning van België op Hongarije met 32. Het was een slap spel mot een taaie verdediging van Hongarije, zoodat België niet veel kon uitrichten. De scheidsrechter Mül- ler kende België een twijfelachtlgen goal toe, welke door Hongarije wordt betwist. De wedstrijd Zweden—Polen werd een groote verrassing (22)Polen speelde een stevig spal en dat Zweden niet verloor, dankt hot aan den kee per. In het derde gedeelte was Polen absoluut in de meerderheid. Frankrijk - Engeland bracht nog een verrassing door een Fransche 3—2-overwinning. De kamp Oostenrijk-Duitschland was een felle strijd. In geen der drie gedeel ten kon een der partijen resultaat be halen. De wedstrijd eindigde mot een i10 stand. Hot sklkjörlng was het laatste num mer der paardenrennen. Deze demon stratie sticht eenige verwarring, daar zij eigenlijk niet tot de Olympische Spelen behoort. Het Internationaal Olympisch Comité heeft zich altijd ver rot tegen het houden van demonstraties die geld opbrachten. Voor dit nummer waren 3000 francs aan prijzen uitge loofd, Heit I. O. C. schijnt échter over de bezwaren te zijn heengestapt. Polen won in dezen wedstrijd van Zwitser land. IJSHOCKEY. Maandagmiddag werd alleen de hoc keywedstrijd Tschecho-Slowakije tegen Polen gespeeld. Tschecho-Slowakije won mft 3—2. Voor den wedstrijd BelgiëFrankrijk was Maandagmiddag geen tijd meer. HARDRIJDEN 5000 METER. In het Ijsstadion werden des mid dags de wedstrijden hardrijden over 5000 meter gehouden. De volgende tijden werden gemaakt: Murphy (Amerika) 9 min.. 14.5 sec. Moser (Oostenrijk) 9 min. 57.8 sec. Blomqvist (Finland) 9 min. 9.45 sec. Horn (Engeland) 9 min. 45 sec. Quaflia (Frankrijk), 9 min. 33.3 sec. Anderson (Zweden) 9 min. 9.7 sec. PaJlangrud (Noorwegen) 8 min. 50.5 s. Bulota (Lithauen) 9 min. 44.8 se. c Mitt (Estland) 9 min. 35.2 se. Polaczek (Oostenrijk) 9 min. sec. Evensen (Noorwegen) 9 min. 1.1 sec. Dix (Engeland) 10 min. 55.6 sec. Stewart (Engeland) 10 min. 40.1 sec. Robinson (Canada) 9 min. 38.9 sec. Esvos (Hongarije) 9 min. 34.4 sec. Kos (Nederland) 9 min. 34.2 sec. Kos (Nederland) gaf een schitteren den strijd tegen den Hongaar. Burmeister (Estland) 9 min. 46.2 sec. Jaffee (Amerika) 9 min. 1.3 sec. Rumba (Letland) 9 min. 19.1 sec. Skutnabb (Finland) 8 min. 59.1 sec. Riedl (Oostenrijk) 9 min. 53.5 sec, Bladas (Amerika) 9 min. 6.3 sec. Backmann (Finland) 9 min. 14 sec. Hefden '(Nederland)) 9 min. 10 sec. Heiden (Nederland) is de eenige, die een zeer goeden tijd maakte. Farrell (Amerika) 9 min. 29.2 sec, Thaon (Frankrijk) 10 min 18.8 sec. Carlssen (Noorwegen) 9 min. 1,5 sec. Mayke (Duitschland) opgegeven. Stakerud (Noorwegen) 9 min. 7.3 sec. Jongblut (Duitschland) 9 min 26,7 s. Thunberg (Finland) 9 min. 11,8 sec. Volsted 9 min, 58,5 sec. Logan (Engeland) 10 min. 10,3 sec. De uitslag van den wedstrijd hardrij den 5000 M. Is: 1. Pallangrud (Noorwegen) 8 min. 50,5 sec. 2. Skutnabb (Finland) 8 min. 59.1 sec. 3. Evenson (Noorwegen) 9 min. 1.1 sec. Ais vierde volgt Jaffee (Amerika) 9 min. 1,3 sec., als vijfde Carlssen (Noor wegen) met 9 min. 1,5 sec. en als zesde Biadas (Amerika) met 9 6,3 sec. De Nederlander Helden, die een goed figuur sloeg tegenover de Scandinaviërs bezette tenslotte de elfde plaats en Kos de 19de. De speciale V. D.-verslaggever seinde Maandagavond: Het weer werkt nog niet mee tijdens de n Olympische Winterspelen, Ook he den, den dag dat de beslissingen vielen in de wedstrijden hardrijden over 500 en 5000 M., maakten sneeuw en wind het verblijf in het Ijsstadion nu niet bepaald aangenaam. Over beslissingen gesproken: in den wedstrijd op de 5000 M. is zij duidelijk gebleken. Op 500 M. is echter feitelijk geen beslissing gevallen. Thunberg (Fin land) en Evenson (Noorwegen), die een gelijken tijd van 43,4 sec, maakten, zijn beiden tot Olympische overwinnaars ver klaard en het is dus waarschijnlijk, dat zij beiden de gouden medaille zullen ontvangen. Een andere oplossing schijnt bijna niet mogelijk, daar het wedstrijd reglement van de Intern. Eislauf Ver- einigung, onder wier leiding de wedstrij den plaats hebben, zich verzet tegen het laten over-rijden. Worden twee gou den medailles uitgereikt, dan zullener waarschijnlijk drie zilveren uitgereikt moeten worden, want niet minder dan drie deelnemers aan dezen strijd, n.l. Larssen (Noorwegen), Backmann (Fin land) en Friman (Finland) maakten een tijd van 43,6 sec. Waren de Nederlanders in de 500 M. niet gelukkig, een beter figuur werd ge maakt in den wedstrijd hardrijden op 5000 M., in welke Helden met 9 min. 10 sec, tenslottede elfde plaats bezette. Tegenover den Fin Backmann met 9 min. 14 sec, mag dit zeker een goede prestatie heeten. De Noren verklaren dan ook. dat wanneer Heiden met Kerst mis naar Oslo komt, hl) daar zeker een goed figuur zal slaan. Thunberg is erg tegengevallen; van hem had men zeker meer verwacht. Overigens is ook thans weer gebleken, dat de snelste rijders uit Scandinavië komen. Was het verblijf in het Ijsstadion niet aangenaam door de weersomstan digheden, dit werd niet aangenamer door de niet zeer goede regeling. Er werd VOETBAL. OM DEN RAUCH-BEKER. ZEEMEEUWEN—K.F.C. (1—1). Om oven ov<ir tweeën wordt begonnen ondor leiding van den hoor v. Brussel, secretaris van den NoordHoll. Voetbal bond. Deze kweet zich op uitstekende wtjflc van zijn taak. Zeemeeuwen bracht het volgende elf tal in hot veld: De Jong. Koning, Keur, W. Molenaar, Rem, Koper, Drommel. Paap, D. Molenaar, Kcrkman, Gorritse. Aanvankelijk wogen de belde ploegen goed tegen elkaar op; het spel ver plaatst zich vliegensvlug. Keeper De Jong maakt een zeer goe den Indruk. De K.F.C.'ers bezondigen zich nog ai eens aan hands. Na een half uur spe- iens scoort D. Molenaar uit oen scrim mage voor het K. F, C.-doel (10). K.F.C.in het gdhccl niet ontmoe digd. legt er nog een schepje op, en spoedig ligt de gelijkmaker in het net (1—1) Direct hierna is het rusten. Na de rust is Zeemeeuwen aanhou dend sterker, met enkele gevaarlijke uit vallen van K. F. C. Ontelbare corners worden op het Koogsche dool genomen, maar de Zeemeeuwen hebben niet veel geluk. Eens wordt de bal den K.F.C.- fceeper uit de handen geloopen en in het doel geschoten; de Zandvoortcrs Juichen reeds, maar het doelpunt wordt geannuleerd, omdat de scheldsreohter reeds gefloten had wegens gevaarlijk spel. Het einde komt met onvernnderden 6tand, zoodat de Zeemeeuwen ondanks het'mooie resultaat van een gelijk spel tegen een '2e-klasser van de N.V.B., uit gesloten zijn van verdere Beker-wed strijden. VOETBA: TN ENGELAND. Uitslagen var Zaterdag Jl.: West Ham U.Arsenal EvertonTotter ham H. 25 Blackburn R.Newcastle U. 10 PortsmouthLiverpool 10 Derby C.—Burnley 1 3—4 Sunderland—Bury 10 Cardiff O.Huddersfleid T. 4—0 Manchester U.Leicester C, 52 Bolton W.—Birmingham 3—2 Wednesday—Middlesbrough Aston VillaSI eff'°ld U. 1—0 WIELRIJDEN. JAARFEEST VAN „DE KAMPIOEN'. De TTnarl. Sportvereeniglng ..De Kam pioen" hield haar 23e Jaarfeest in het Brongchouw. De heer D, de Jong open de met een hartelijk welkom ann de aanwezigen, waarna met de afwerking van het. nrogramm werd begonnen. ..The Renero's". Jnnansche Antipoden waren met hun butengewonc werkzaam heden zeer goed: een hartellik applaus was welverdiend. Neliy en René. tra- pëze-équiltbrlstcn. gaven halsbrekende toeren te zien. met bege'e'ding van de cabaret-muziek van „The Victory" Band onder leiding van Frans Oeylvoct. Toen vroeg de komische Boeser do aan dacht. Als excentriek is hij zeer goed; ook in het ernstige genre was hij bij zonder op dreef. Daarna kwamen de .hometrainer-wed strijden". Tot groote teleurstelling van het publiek was Moeskops verhinderd. Een zeer spannende wedstrijd volgde tusschen Bontekoe (Den Haag) en Tul leken (Haarlem). Om beurten werd ge- wonnon Verschillende partllen van uit- genoodigde renners van andere -lubs volgden, welke kampen zeer spannend verliepen. De welgeslaagde avond werd met een gezellig bal onder leiding van den heer Van den Berg 6e3loten OLYMPISCH VOETBAL- TOURNOOI. EEN WEDSTRIJDCOMMISSIE BENOEMD. Uit Keulen wordt aan ,,De Crt." ge meld Zaterdag en Zondag was In hel stadhuis alhier de F.I.F.A. onder voor zitterschap van den heer J. Rimet (Frankrijk) in niet-openbare zitting bij een. Aanwezig waren de vertegenwoor digers van Duitschland, Frankrijk, Ita lië, Nederland. Hongarije, Zwitserland en België; Engeland en Zweden had-, den zich verontschuldigd. Besloten werd een commissie in te stollen, die verantwoordelijk zal zijn voor de gocdie afwikkeling van het voetbal programma tijdiens de Olympi sche Si>elen te Amsterdam. Tot voor zitter der commissie werd benoemd de heer K J. J. Lotsy (Nederland), terwijl voorla de heer A. Verdljck (België) en tlr. J Bauwens (Duitschland) deze com missie zullen completccren. De commis sie wijst ook de scheidsrechters voor de voetbalwedstrijden aan. Bij dc loting voor de wedstrijden zal geen rekening worden gehouden mot de speelstcrkte der landen, De eenmaal ge slagen elftallen behoeven rüot onmid dellijk te vertrekken, daar men troost- ronden voor hen heeft ingesteld. De commissie moet voorts de terrein- verhoudingen te Amsterdam nagaan en zich in het algemeen van alles op de hoogte stellen, wart. een vlot verloop der wedstrijden kan waarborgen. BILJARTEN. COMPETITIE n. B. B. Maandagavond had ln klasse A In het clublokaal van „Vriendenkring" de be slissende ontmoeting plaats voor het kampioenschap in deze klasse, nl. lus- schcn de teams van „H. B. C.' en „Vriendenkring". De eerste partij werd gespeeld tus- schen v. Ree (H. B. C.) als invaller en P. Kobus (Vriendenkring). Laatstge noemde nam dadelijk de leiding. Met series van 24. 23, 15 en 14 wist hü den voorsprong steeds te vergrooten. De H. B. C.'er kon niet op dreef raken en speelde benedon ziin kracht. Toen Kobus 150 noteerde in 17 beurten, stond Van Ree op 65. Daarna speelden Dc Jager (H, B, C.) en Verhevde (Vriendenkring). In het be gin kreeg Verheyde een goeder, voor sprong doch op het laatst legde ziin partner hem met series van 36 en 32 het vuur na aan de schenen. Ten slotte mankte Verheyde uit in 22 beurten, terwijl de Jager op 133 stond. Vervolgens streden G. Metz (H. B. C.) en Boerwinkel (Vriendenkring). Eerst genoemde ston'' in het begin voor. doch zUn tegenpartij maakte achtereenvolgens 36. 31 en 18 en won met één punt ver schil. 150 om 149 in 31 b-n-ten. "e laatste par'.'J ging tusschen Hout- kooper (H. B, Cen Abblnk (Vrienden kring). Houtkc-per toonde zteb weder een goed wedstrildspeler. Hij wist zijn nnnvankelljken achtcrstrnd niet alleen in te loopen r nar zelfs met t groot verschil te winnen, nl. 150 om 109. Met deze ov-winning legde „Vrien denkring" vrij zeke- beslag op het kam pioenschap in klasse A. ZWEMMEN. ZWEMFEEST WATERRATTEN. Naar wU vernemen, zal de H. Z, V De Waterratten op 26 Maart a.s. in Stoop's Bad een zwemfeest orgnnlsee- ron. waaraan o.a. zal worden deelgeno men door de Club Universitaire uit Pa rijs. Ski-sjöring op het Moritzer Meer, een interessante sport. .In Zweden vooral wordt zij veel.beoefend. steeds te laat begonnen. Bovendien was het moeilijk de uitslagen vlug te krij gen, terwijl de rijders moeilijk te vol gen waren, doordat midden in het Ijs stadion een schot stond voor de Hockey wedstrijden. Heden heeft de loting plaats gehad voor de bobsleighrennen De uitslag daarvan is als volgt. (De cijfers achter de namen der landen beteekenen het nummer van de ploeg, wanneer er meer dan één is). Roemenië 2. Argentinië 2, Mexico. Tschecho Slowakye 1. Roemenië 1. Ame rika 1. Zwitserland 1, Duitschland 2, Oostenrijk l. Polen, Duitschland 1, Luxemburg, Tschecho Slowakye 2, Oos tenrijk 2. Frankrijk .2, Italië, Engeland 2. Amerika 2, Argentinië 1, Frankrijk 1, Nederland. België 2, Engeland 1, Bel gië 1, Zwitserland 2, Daar er in twee groepen gestart wordt komt de Nederlandsche ploeg ongeveer in het midden van de tweede ploeg. Dit is geen ongunstige plaats in verband met de versch gevallen sneeuw. De voorste deelnemers hebben hier het zwaarste werk te verrichten. De Nederlandsche ploeg heeft weer de beschikking over haar stuurman Van der Sandt, die zijn zelfvertrouwen bij het sturen teruggekregen heeft. Hedten maakte de Nederlandsche ploeg bij een proefrit een tijd van 1 min. 38 sec. Daar het wereldrecord op 1 min. 28 sec. staat, schijnt er dus een goed kans te zijn. Het resultaat hangt echter van verschillen de omstandigheden af; er moet dus af gewacht worden. Niet vergeten moet worden, dat de Nederlandsche ploeg ln den letterlijken zin van het woord een der zwaarste ploegen is, die aan den wedstrijd deelneemt. KRACHTSPORT. O. K. V. HAARLEM De H. K. V. „Haarlem" hield haar .aarvergadering en haar jaarfeest. De eerste werd gehouden ln het ge bouw „Olympla" en werd door den voorzitter,-den heer N. W. Vierwind, ge opend. Den secretaris gaf het een genoeg doening, het jaarverslag aan zijn me debestuurders en leden te mogen voor leggen. Hierin werd dank gebracht aan de heeren N. Harting, P. Kruijer en J. de Ruiter voor het organiseeren van een athletiekwedstrijd en het oprichten van een dansciubje. Ook wordt dank gebracht aan den heer Sernee, die in de zomermaanden van 1927 twee excur- sietochten deed houuden, waarmede hij het nuttige met het aangename wist te vereenigen. De heer B. Kensen bij vele Haarlem mers bekend uit zijn glorietijd als een goed athleet. gaf op verzoek van den N. K. bond zijn medewerking om in sa menwerking met den heer J. de Jong. gymnastiekleeraar te Amsterdam, dc gewichtheffers van Nederland te trai nen voor de as. olympiade. Vervolgens wordt dank gebracht aan den heer L. Bongers, die op verzoek van den Amsterdamsche Boksbond de beste boksers uit zijn vereeniglng in voorbereiding nam voor de as. selectie wedstrijden. Dat het een succesvol Jaar mag wor den genoemd blijkt uit het volgende: gewonnen werden: 1 lauwerkrans en tak in den stedenkamp HaarlemBe- crwijk; 1 verguldzilveren medaille voor -et hoogst aantal punten met gewicht- heffen in Nederland over het Jaar 1926: 2 kampioenschappen van Nederland met gewichtheffen: 4 kampioenschap pen van Noord Holland met gewicht heffen: 2 eerste prijzen eerste afdeeling met gewichtheffen; 3 tweede prijzen -erstc afdeeling met gewichtheffen; derde prUs eerste afdeeling met ge- chtheffen; 1 eerste prijs eerste afdec- ng worstelen; 2e tweede prijzen eerste afdeeling worstelen; 2 derde prijzen -■erste afdeeling worstelen; 2 derde prij zen tweede afdeeling worstelen. H. M. de Wolf verbeterde een record twee- drukken en twee records twee handig trekken. A. G. Scheffer verbe- terde drie records tweehandig trekken. Aan beide athleten werd door den heer Barends uit Arnhem een extra medaille uitgereikt voor hun geleverde prestatie te Arnhem. Aan H. M. de Wolf bovendien de me daille van den Italiaanschen gewlcht- hefbond voor de hoogste prestatie. Op 31 December 1927 was te consta- teeren een vooruitgang van 10 werkende leden, doch het aantal donateurs liep met 6 terug. Aan het slot van het jaarverslag dankt de secretaris de heeren P. Kruijer, H. Hooning en in het bijzonder N. W. Vierwind voor de aangename samen werking tijdens de dagelijksche werk zaamheden der club ondervonden. B\j de T>estuursverkiezing werd de heer N. W. Vierwind bij acclamatie herkozen. Voor de volgende functies werden gekozen: 1ste secretaris de heer H. de Wolf: 2de secretaris H. Hooning; lste penningmeester de heer H. Bloem zaad; *2de penningmeester de heer N. Harting; commissarissen de heeren P. Kruijer en J. de Ruiter. De heer P. Kruijer, die de worstel- en gewichthef sport beoefent, stelde zich als penningmeester niet meer herkiesbaar, omdat hij door zijn training geen tijd genoeg heeft. Daarna werd een gezellige feestavond gehouden, die eerst te 3 uur 's morgens was afgeloopen. J. Sint is door den N, K. bond aange wezen om heden deel te nemen r an den HollandBelgië-wedstrijd. die gehouden wordt in het Rubenpaleis te Antwerpeü. Men schrijft ons: Haarlem blijkt thans de stad. waarde meeste wedstrijden op het gebied van de krachtsport gegeven worden. Na een internationalen wedstrijd, en een wed strijd tusschen de Olympische ploeg te gen Haarlem komt Zondag 26 Februari de eindwedstrijd van de Olympische ploegen aan de beurt. Deze wedstrijd is wel een van de grootste, die te Haarlem gehouden zijn. Na dezen wedstrijd zul len dan ook definitief de deelnemers ge kozen worden, die ons land op de as. Olympiade zullen vertegenwoordigen. In het geheel zullen circa 35 deelne mers aan dezen wedstrijd deelnemen en wel uit de vier districten Amsterdam! Den Haag. Rotterdam en Arnhem. De leiding komt in handen van den ""Mstrtctsbond Amsterdam en omstreden. Het aanwijzen der deelnemers ge- M^dt door de technische commissie. KORFBAL. BAL-MASQüé „ADVENDO". De Haarlemsche Korfbalclub „Adven- do" organiseert op Zaterdag 18 Februari ln het gebouw van den Haarl. Kegelbond een groot bal-masqué. Het vorige jaar kon dit door omstandigheden niet plaats hebben, hetgeen door velen betreurd werd. daar de gecostumeerde bals van ..Advendo" steeds uitmuntten door cc-:'.- ligheld en vroolijkheid. Voor dit f'M» bestaat dan ook zeer veel belangsHÜnt De feestcommissie van „Advendo" hc?3 uitstekende maatregelen getroffen. D* muziek „The Charleston Boys", de te kende band uit het Kennemer Hotel te Beverwijk, en een groot looporkest zuil» zich doen hooren. Het binnenkomen de: gecostumeeröen zal ditmaal plaats heb ben zooals nog nimmer in Haarlem J toegenast: alle gecostumeerder, moeteal uiterlijk 9 uur aanwezig zijn. Daarna zal de intocht plaats vinden. Een keur van prijzen is beschikbaar gesteld. De prins regent van Roemenië, prins Nikolaas, op de ski't te San Morltz. Het .Olympische wintertournooi.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10